STADS NIEUWS Weerbericht KERKNIEUWS Burgerlijke Stand aam N.V.Meerpoiy'sNaaim. Bedrijf io. ZATERDAG 17 MEI 1941 DË LE1DSCHE COURAN, EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; f 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal!. Losse "bummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regeL* Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.31 uur Zaterdagavond. Zon op 5.41 uur Zondagochtend. Zon onder 9.33 uur Zondagavond. Maar op 5.39 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 18 Mei: De maan komt Zondagnacht om 2.44 uur op en gaat Zondagmiddag om 1.24 onder. (Laatste kwartier). 19 Mei: De maan komt Maandagnacht te 3.10 uur op en gaat Maandagmiddag te 2.30 uur onder. 20 Mei: De maan komt Dinsdagmorgen om 3.33 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.35 ur onder. 2t Mei: De maan komt WoenSdagmor- gen om 3.55 uur op en gaat Woensdagmid dag om 4.38 onder. 22 Mei: De maan komt Donderdagmor gen om 4.18 uur op en gaat Donderdagna- middag om 5.40 uur onder. 23 Mei: De maan komt Vrijdagochtend om 4.42 uur op en gaat Vrijdagavond om 6.43 uur onder. 24 Mei: De maan komt Zaterdagmorgen te 5.07 uur op en gaat Zaterdagavond te 7.45 uur onder. 25 Mei: De maan komt Zondagmorgep te 5 36 uur op en gaat Zondagavond te 8.45 uur onder. WATERTEMPERATUUR: Poelmeer: 11 gr. C. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC^ Q 0 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/orden tusschen zonsonder- U U gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond E ■ij en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG - f, Q 9.31 uur. r E ZONSOPKOMST Q r 5.41 uur Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. ^blIOMCSIIOIIOIIOIIOIIOtlOMcP AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschqp van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen LEIDEN. Ge b o r e n: Bernhard Hendrik z/ van B. Wiersma en H. C. E. Teljeur Hubertus Anthonius Jozeph z. van J. H. van den Heu vel en G. van der Werff Maria Dirkje Neeltje d. van C. Verburg en A. M. Mank Paulus Nicolaas z. van C. den Uijl en G. H. van Wouw Johannes Jacobus z. van J. J. van der Burgh en E. Anneeze Johan nes z. van A. Lens en T. van Weeren Magdalena Johanna d. van P. van der Star en M. D. Schoof Maria Antonia d. van H. Rietveld en M. A. Hage Alida Dina d. van L. Harland en J. C. Slingerland Barend Jozephus Maria z. van J. P. de Hei den en M. A. A. van der Tuin Willem z. van F. van Giessen en G. van Vliet Laurentius Wouter z. van L. W. van der Hoorn en H. van Gerven Jacobus z. van C. Zondag en E. C. Philipse Johannes Hendricus z. van J. H. Speel en J. J. J. Hoekstra -r- Anna Dorothea d. van A J. v. Berge Henegouwen en A. C. Tetteroo. Ondertrouwd: N. J. C. Koot jm. 27 j. en A. C. Bouwman jd. 22 j. J. van Keulen gesch. 33 j. en W. H. Gertenaar jd. 26 j. Overleden: G. van der Plas .hsvr. v. J. van Rhijn 71 j. H. S. de Vr|j d. 1 m! BIOSCOPEN. Trianon: ,,'t Vriendinnetje van Papa". Toelaatbaar voor volwassenen. Lido: „Meisjes van 17" Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: „Episode". Toelaatbaar voor volwassenen. Rex: „De grqote leugen." Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: „Op een avond in Mei." Goedgekeurd PRESIDENT-CURATOR LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Mr. R. N. de Ruyter van Stevenlnck benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming is mr. A. van de Sande Bakhuyzen eervol ontslagen als lid en voorzitter van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Leiden, en is als zoodanig benoemd, mr. R. de Ruyter van Steveninck, burgemeester van deze ge meente. 1891 „RERUM NOVARUM" 1941 Ter herdenking van flfe uitvaardiging van de encycliek „Rerum Novarum", zal de Vereeniging „Katholiek Leiden" morgen in de Parochiekerken hier ter stede een H. Mis laten opdragen. Deze Zondag is juist gekozen in overleg met het Comité van de Dag van den Ar beid, omdat op dien dag *s middags om 4 uur een plechtig lof wordt gehouden, waarna zegening der werktuigen. Onder het lof predikatie door den'weleerwaarden heer van Drunen. De Vereeniging „Katholiek-Leiden'' doet bij deze een beroep op alle katholiek-geor- ganiseerden om tegenwoordig te zijn in de Hoogmis van hun Parochiekerk. Onder deze Hoogmis preek ter herdenking van „Rerum Novarum". Zondagmiddagom 4 uur t|j d i g aan wezig zijn in de dekenale kerk. Een buitenkerkelijke viering ter gele genheid van „Rerum Novarum" wordt door de Vereeniging „Katholiek-Leiden" voorbereid. Dit zal een schitterende avond- viering zijn. Hierover zullen nadere mede deelingen volgen. K.J.M.V. EN DE DAG VAN DEN ARBEID. Morgen 18 Mei houden Leidens katholie ken hun Dag van den Arbeid. Op dezen dag zullen twee zeer belangrijke dingen plaats hebben. Op de eerste plaats de jaarlijksche zegening van de werktuigen en op de twee de plèats de kerkelijke viering van het 50- jaig bestaan van de encycliek „Rerum No- varum" en tevens het 10-jarig bestaan van de encycliek „Quadragesimo Anno." Waar wij jonge middenstanders nog mid den in ons Arbeidsprogram staan, behoeft het weinig betoog, dat onze K.J.M.V. dezen dag ten volle zal meeleven. En toch is het wel noodig met enkele woorden nog eens de groote noodzakelijkheid hiervan aan te toonen. Tot voor den aanvang van ons Arbeids program hebben wij, K.J.M.V.-ers, te ver van den arbeid, te ver van de diepere be doeling en de hooge waarde van den arbeid afgestaan. Zoodoende werd ook de zegening der werktuigen wel wat al te veel over het hoofd gezien. Men had het idee, dat de jonge middenstanders daar niet bij hoor den. We vonden het vreemd óm met onze vulpen, onze schaar, onze. teekenhaak, enz. in de kerk te komen en deze werktuigen, want het zijn toch inderdaad onze werktui gen, te laten zegenen. Dat „vreemde" moet weg en in de plaats daarvan komen we morgen allen MET onze werktuigen in de dekenale kerk, waar om 4 uur de plech tigheden zullen aanvangen. Juist in dezen tijd, waarin het econo misch zoo moeilijk is zich staande te hou den in zaak, fabriek of bedrijf, is het van dubbele waarde Gods zegen te vragen over de werktuigen, waarmee wij trachten ons levensdoel te bereiken. Van niet minder groot belang is het feit, dat voor 50 jaar Paus Leo Xni z.g. zijn beroemde encycliek „Rerum "Novarum" de wereld inzond om de menschen een juis ter inzicht te geven in de maatschappelij ke toestanden. Het doel van deze encycliek is volkomen geslaagd, en toen 40 jaar fla ter „Quadragesimo Anno" verscheen, wist de geheele katholieke wereld, welken weg zij te kiezen had. Wij, jonge middenstanders, hebben even als ieder ander onnoemelijk veel aan deze encyclieken te danken en het is dan ook niet meer dan onze plicht het verschijnen hiervan in groote dankbaarheid te herden ken. Morgen zal in iedere parochiekerk in Leiden een H. Mis worden opgedragen uit dankbaarheid, terwijl onder iedere Hoog mis een predicatie zal worden gehouden over de beteekenis van het pauselijk woord. Een buitenkerkelijke viering ligt nog in het verschiet. Niemand van onze K.J.M.V.-ers mag de zen dag zonder meer voorbij laten gaan. Viert dezen dag op waardige wijze en weest allen present in 'het Lof om 4 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef (Heerensingel). C. Z. DIOCESANE VROUWENBOND. Afdeeling Leiden. Op 20 Mei a.s. 's avonds te 7 uur zal onze sluitingsavond gehouden worden in ,,'t Schuttershof", Stationsweg, tegenover het station. Het tooneelgezelschap „Roomsch Tooneel" uit Rotterdam zal op voeren „Prinses Lizi", romantisch blij spel. De ledeh, en ook de leden van de aan gesloten afdeelingen van onzen kring, hebben op' vertoon van haar lidmaat schapskaart toegang, en kunnen één heer of dame introduceeren tegen vergoeding van ƒ0.25. Ieder zorgt op tijd aanwezig te zijn. Er zal precies op tijd begonnen worden, daar de spelers en de leden die van buiten de stad 'komen, weer op tijd naar hun woonplaats kunnen terügkeeren. Plaatsbespreken Zondag 18 Mei 1941 aan de zaal van 11 tot 1 uur a 0.10. R. K. TOONEEL VEREENIGING „VONDEL". V oor jaarsuitvoering. De R. K. Tooneelvereeniging „Vondel", onderafd. van den R. K. Volksbond geeft Zondag 25 Mei a.s. een uitvoering in de Stadsgehoorzaal, des nam. te 7.30 uur. Op gevoerd zal worden het blijspel in drie be drijven „Peper" door Henri 't Sas, een ge beurtenis, welke zich afspeelt kort na den vorigen wereldoorlog. De regie berust bij den heer J. P. Mank, terwijl de entre-actes worden aangevuld door „The swinging Fellows". Het geheel belooft een amusan- ten avond, een bezoek overwaard! Door- cat de R. K. Volksbond voor zijn leden zich van een groot aantal kaarten heeft voorzien, zien, zijn er nog slechts een beperkt aantal kaarten ter beschikking van andere be langstellenden tegen den prijs van 20 -cent plus 4 cent vermakelijkheidsbelasting. Deze zijn te bekomen aan de navolgende adressen: J. M. Mank, Oostdwarsgracht 9a; A. de Bolster, Langegracht 46; Ph. de Does, Stieltjesstraat 49, en F. G. Houps, Geeregracht 24. Voor verdere bijzonderheden alsmede de plaatsbespreking, verwijzen wij naar een advertentie welke in „de Leidsche Cou rant" van Maandag 19 Mei zal worden op genomen. Voor leden van den Volksbond zijn kaar ten te bekomen hedenavond van 5—8 uur op het kantoor van het Bondsgebouw, Eteenschuur 15, tegen den prijs van 10 cent per persoon plus 4 cent sted. belasting. Cm teleurstelling te voorkomen wordt een ieder aangeraden zich ten spoedigste van toegangsbewijzen voor deze uitvoering te voorzien. K.FA. FILMVOORSTELLING. De Spooktrein, welke a.s. Donderdag in het Trignon-theater loopt, is bijna geheel volgeboekt. Een enorme belangstelling be staat er voor deze film. Ieder lid van de Katholieke Film Actie (K.F.A.) wil deze film zien. Misschien zijn er nog leden van dfe K.F.A., die nog geen plaats besproken hebben. Laten zij er vooral om denken hun plaats te reserveeren bij P. A. Rijsbergen, Pasteursstraat 28 A. Wacht niet te lang, want dat voorkomt teleurstelling. En u weet het, klokslag half twaalf geeft de chef het sein. Zorgt er dus voor op tijd te zijn. DE PASTOOR VAN KIRCHFELD IN DE STADSGEHOORZAAL. A.s. Woensdagavond 21 Mei, aanvang half acht zal Willem Goossens' Ned. Volks- tooneel slechts één enkele opvoering ge ven van haar nieuwste successtuk „De Pastoor van Kirchfeld", vrjj bewerkt voor Tooneel naar de gelijknamige, wereldbe roemde film. De Pastoor van Kirchfeld behandelt op treffende wijze de strijd van een priester tegen de kwaadsprekerij en het kleinzielil- ge stadsgedoe, waarin zijn grootheid van karakter en edel denken diepe eerbied en bewondering afdwingt. Voor onze lezers hebben wij een belang rijke reductie op de toegangsprijzen ver kregen, waarvoor wij hun voor nadere bij zonderheden verwijzen naar de, in dit blad voorkomende, advertentie. MICKEY MOUSE IN DE STADSGEHOORZAAL. Niet op een film maar in levende l|jve zal Mickey Mouse Zondagmiddag verge zeld door oom Mad in de Stadsgehoorzaal verschijnen. Blijkens de advertentie, welke gisteren in ons blad stond, belooft dit voor de jeugd een daverende^ middag te worden. Want niet alleen zal Mickey Mouse er zijn met aardige grappen, maar ook de gooche laar Prof. Antonini, een oud-Hollandsche poppenkast, terwijl" er tevens een zangwed strijd is om fraaie geschenken onder lei ding van Mickey Mouse. Er is nog plaats- bespreken Zondag vanaf 12 uur. „DE ZUL". De zweminrichting „De Zijl" wordt a.s. Maandag voor het publiek opengesteld. Bioscopen Trianon. HET VRIENDINNETJE VAN PAPA Vriendinnetjes kunnen een man in moei lijke situaties brengen. Met dit vriendinne tje van papa is het overigens een tamelijk onschuldige zaak, want het „vriendinnetje" blijkt zijn eigen dochter te zijn. Zestien jaar lang was „papa" getrouwd en zijn vrouw had nooit geweten, dat haar echt genoot uit een vorig huwelijk een dochter had. Merkwaardig hoe in films zulke on waarschijnlijkheden als de meest gewone zaak van de wereld worden geslikt! Dat is daarom zoo merkwaardig, omdat in £et verhaal overigens de kleinste kleinigheden door het scherpziende oog van de vrouwe lijke waakzaamheid worden achterhaald. Vrouwen zijn vaak scherper dan detectives. En de kleinigheid, welke in het film verhaal, dat deze week in Trianon het hoofdbestanddeel van het programma vormt, de moeilijkheden ontketent, is een blauwe avondjapon met een juweelen broche. Nu is dat ook weer niet zoo'n heele kleine kleinigheid, een hemels blauwe avon4jurk, en speciaal een broche waarborgt 1 k Wal iteït BREESTRÏAT 171. LEIDEN met juweelen niet, maar men behoeft er tcch niet geheele families zoowel in Zurich als in Berlijn mee uit het evenwicht te brengen. En toch gebeurt dat. De zoon van den eigenaar van een groot mode huis in Zürich wil het kleed cadeau doen aan een actrice, op wie hij verliefd is. Papa voelt daar niets voor en verkoopt de japon inmiddels naar Berlijn aan een zakenkennis. Deze verkoopt de japon aan een dame, die het niet weten wil voor haar man en daarom erg listig wil zijn door de' nieuwe japon naar de Bank van Leening te Wengen. Zij laat haar man de jurk weer terughalen het lommerdbriefje heeft zij zoogenaamd gevonden! en deze doet het mooie kleedingstuk cadeau aan zijn „vriendinnetje", die zijn dochter blijkt te'zijn. De japon gaat dus voorbij de ge- poedérde neusjes van verscheidene dames, die nu allen een wedloop beginnen om het hemelsblauwe wonder terug te krijgen. Vandaar de verwikkelingen en de komi sche situaties. Het is een echte amuse mentsfilm. Vóór de pauze worden wij o.a. in hooger sferen gebracht door een zèer fraai filmpje over het wetenschappelijk observatorium op de Jungfrau, dat bekende bergmassief in de Zwitsersche Alpen. Geleerden uit alle landen komen daar in de hooge lucht en in de kilte van het gletscher-ijs hun onderzoekingen doen. Hoe zij zóó ge concentreerd kunnen arbeiden, terwijl het wonderheelrijke panorama van deze schoonste aller bergwerelden zich voor hun oogen ontrolt, is ons bijna een raadsel. Rex DE GROOTE LEUGEN De zeer goed gespeelde Tobis-film, wel ke deze week in „Rex" draait: „De groote leugen", zal zeker veel belangstelling trek ken, door dq mooie opnamen, het voortref felijke spel van Hilde Krahl, Ernst von Klippenstein en Paul Dahlke, doch vooral door de Spannende en sensationeele avon turen, welke hierin voorkomen en allen tot een hoogspanning opwerken. Het verhaal speelt zich af in het verre Oosten, in het nog onbekende China, waar Anja Hoster In Wei Li Hun b|j haar tante als bar-meisje optreedt-en verliefd is ge worden op een ontdekkingsreiziger, Thomas Clausser. Wel aanvaardt deze eenige atten ties van Anja, doch niet zooals zij het be doelde. Jean Goban, een zwendelaar en trouw be zoeker van de bar, ziet deze verhouding met leede oogen aan en .probeert alles, om Anja voor zich te winnen, doch niets baat. Zelfs niet als Claussen na een langdurige afwezigheid weer ii} Wei Li Hun verschijnt en zijn pas getrouwde vrouw Maria mee brengt. Het is wel een bittere ontgooche ling voor Anja, maar van Gobaii moet zij toch niets weten. Den volgenden dag trekt Claussen voor zijn ontdekkingstocht weer verder na een flinke voorraad conserven te hebben ingeslagen, welke Goban leverde, in de wetenschap, dat zij bedorven zijn. Door deze weerzinwekkende daad komt de expeditie in groot gevaar, zoo zelfs, dat Claussen zoek raakt en zijn vrouw Maria, na in de wildefnis ontdekt te zijn, in het hospitaal onder de zorgen van dr. Henrici en Anja, 'door de ontberingen toch komt te overlijden. In deze periode informeeren de ouders van Claussen naar Maria en "op haar aanraden deelt Anja aan de telefoon hun mede, dat zij met Maria spreken en zij zoo spoedig mogelijk naar Bremen zal ko men. Als Maria is gestorven, besluit Anja zich naar Bremen te begeven als Maria en nu beginnen de groote avonturen pas recht. Vele moeilijkheden rijzen voor Anja op, maar ondanks alles komt er toch een happy end. Voor de pauze draait een interessant filmpje over electriciteit in de lucht en haar verschijnselen. Luxor. EPISODE. Deze niets-zeggende titel Is het onbenul lige vlaggetje van een prachtige, gezond- romantische en harten-veroverende film. De film wemelt van rare verhoudingen en tochr is z|j zoo "nschuld:g en gezond als het meisje Paula Wesseley) dat er de hoofdrol in speel' Men kan er zijn groo tere zoons en dochters laten heengaan, wel ke aanbeveling zeker mistrouwen zou wekken als wij onthullen dat het meisje leerlinge is op een kunst-atelier, woont in een tehuis van kunstenaresjes, een „min naar" er op na houdt, wiens zonen achter vaders uitstapjes komen, doch hun leeraar er van verdenken. En waarlijk deze leeraar is ook dik in doice affaire ver mengd, zooals ten overvloede blijkt uit het feit, óal hij na meerma.cn zijn hoofd te hebben gestooten op een vroolyk avondfeest.... En nu breken w|j plotse ling af en ver.el'en van den gang va.i het verhaal niet3 moer behaKe dat ook de chtgenoote van den ouden „minnaar", een teleurgestelde echtgenoote, reeds in de ga ten had, dat haar man dikwijls in een ate lier op bezoek ging. Ondanks alle slechte vemoedens, dje nu bij den lezer oprijzen, is dit een volmaakt-onschuldige en zelfs een goede film goed in de dubbele beteeke nis van een vlot, boeiend verhaal en han delend over mannen en vrouwen van hoog staand en sterk karakter. En meen jiiet, dat deze film vervelend of braaf is, want zelden hebben we een scenario gevolgd, dat zoo verdraaid-knap in elkaar was ge draai en zoo spadngnd werd verteld. En de humor, echte Weensche hümor, ont breekt niet! Het werd in de advertentie ,,een van de beste films van Paula Wesse- ly" genoemd. Dat blijkt. .Want ofschoon het werk een jaar of tien oud is, heeft het nog niets van zijn charme verloren. W|j wa ren opgetogen en verwachten, dat ook andere bezoekers het zullen zijn. v In het voorprogramma lente-pracht in Nederland: bloesems, bloembollen-velden en een corso inNoordwijk alles van vóór den oorlog, want er rijden massa's auto's, een propaganda-filmje van gezonde bóeren-arbeid voor stads-jongelui en zoo meer. Tezamen een programma, dat wij ten zeer ste kunnen aanbevelen. Casino OP EEN AVOND IN MEI. Een dubbele liefde bloeit open in deze film, een middel-jarige dokter wordt ver liefd op een in dezelfde omstandigheden verkeerende dame; zijn dochter voelt zich heftig aangetrokken tot een jeugdigen zan ger. En aangezien dergelijke ontvlammin- gen bij voorkeur in de Meimaand zich plegen voor te doen, zal de titel van deze gezellige film daarop betrekking hebben. De titel is trouwens maar bijzaak; waar het eenig en alleen op aan komt, dat is de film. Het is een Hollandsphe film, hoe wel niet nieuw (men ziet er een vliegtuig opname van Rotterdam in ongeschonden staat). Spelers zijn Johan Elsensohn, Fran- cisca Bennekom, Henk Speyer, Marie Wes terhoven, Adolph Engers en Henri de Vries, die te zamen het onschuldige ver haal hébben uitgebuit en opgevoerd tot een vroolijke en genoegel|jke film. Het al dan niet verschijnen van boter en -suiker op de ontbijttafel en het regelmatig terug- keerende ontslag van den huisknecht vor men wel niet de leiddraad, maar toch een voornaam bestanddeel vari de belevenis sen, welke in het huisgezin van een tand arts plaats grijpen. Deze'tandarts, die een zeer Amsterdam- sche tongval heeft, ontvangt vele lieftal lige patiënten, die erop uit zijn hun mond op andere wijze te laten behandelen dan met tangen en klop-haakjes. Daar heeft de dokter geen zin in, tot eindelijk een van de hardnekkige dames haar pogingen den dokter voor zich tg interesseeren, be loond ziet. Tegelijkertijd dat vader zich op dit spie- gel-gladde ijs waagt, is zijn dochter reeds druk aan-het schaatsenrijden met een pia- no-leeraar, die bovendien een welgevorm de zangstem heeft. In het gewone leven hebben dergelijke gemóeds-aandoeningen een kalm en zacht verloop. In de film echter doemen allerlei strubbelingen op van komischen aard, die hun glorieus einde vinden in een heerlijke vredes-stichting. Vader trouwt en doch ter trouwt, en de huisknecht die juist het jubileum viert van zijn 500-ste ontslag blijft in dienst. Maar of de boter en sui ker op de ontbijttafel terügkeeren, wagen we te betwijfelen. De nieuwe schoonmoe der was poes-lief, maar niet voor de p6es. Voor de pauze de hartstochtelijke mu ziek van een zigeunerkapel, een alleraar digst filmpje van de watersport en inte ressante journaals. Een rijk voorzien pro gramma dus Lido. MEISJES VAN 17. De Lumina-film „Meisjes van 17", welke deze week in het Lido-theater wordt gege ven, brengt een zeer precair gegeven in beeld. Kersten Dahlberg (Jutta Freybe), een meisje van zeventien jaar, gaat op een school, waar de nieuwe leeraar War An- derssen (Carl Ludwig Diehl) op haar ver liefd wordt. Hij blijft evenwel haar leeraar en laat van zijn genegenheid njmmer iets blijken, integendeel is hij er zelfs op uit om haar te vernederen voor haar klasgenooten en somwijlen stelt hij haar leelijk aan den kaak. Intusschen arbeidt hij onvermoeid aan een roman, de roman van zijn liefde tot het jonge rtieisje en het jonge meisje ontvangt herhaaldelijk anonieme brieven. Vroeger had zij een poste restante-briefwisseling met een jongen man uit een boekhandel, doch dezen, gebood zij haar van deze lief desbetuigingen te bevrijden. De jongeman stuurde zijn brieven toen niet meer poste restante, maar liet ze door een boodschap per brengen. Het ergste evenwel was, dat hij gebruik maakte van passages uit den roman van den leeraar, die bij zijn moeder in de kost was en waarvan woorden of uit drukkingen ook in de geschiedenislessen werden gebruikt. Daardoor temeer wordt Kersten Dahlberg gesterkt in het vermoe den, dat haar leeraar haar de liefdesbrie ven schrijft, doch daarom temeer komt zij 'in opstand tegen zijn onwelwillende hou ding jegens haar in de klas. Dit leidt tot heftige-conflicten, waarbij het sterke karak- terspel van Carl Ludwig Diehl en Jutta Ffeybe op uitnemende wijze vertolkt wor den. Beiden zijn somwijlen in hevigen tweestrijd en vooral het spel van het jonge meisje is dan te loven. Het is voor haar een ware verlossing als zij van een vrien dinnetje verneemt, dat haar portret bij haar leeraar op de slaapkamer staat. Met deze wetenschap gaat zij naar hem toe, waar door hij ten slotte genoopt wordt kleur te bekennen. Hij neemt ontslag als leeraar en vertrekt naar een andere plaats, maar bij het afscheid belooft hij haar spoedig te zul len terügkeeren. De meesterlijke vertolking van Carl Lud wig Diehl en het bekoorlijke spel van Julta Freybe, uitstekend aangevuld door het spel van Dorothea Wieck, maakt het geheel tot een zeer goede film. Op het tooneel Kees Manders met een liedje en een praatje, waardoor hij de lachers op zijn hand krijgt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2