fMamentje vy ZATERDAG 17 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9951 9a C^id&eli^Soti/fcct/rvt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus 1L DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. V Aan Gods zegen Is alles gelegen Aan Gods zegen is alles gelegen. Het wordt zoo dikwijls door ons gezegd, wij hebben het zoo vaak hooren zeggen, dat, de geweldj^-groote en alles-overheer- schende waarheid, die er in deze woorden ligt, langs on^ heen zou kunnen gaan. Aan Gods zegen is alles gelegen. En daarom willen- wy gaarne hier over nemen een opwekking van S. in het L.T.B.- blad (niet alléén gericht tot de L.T.B.'ers) om de komende kruisdagen te vieren. „Maandag, Dinsdag, Woensdag van de volgende week zijn de drie „kruisdagen". We kennen allen deze dagen, die het feest van Hemelvaart voorafgaan. En ons dege lijk katholieke volk „van de buiten" zal niet gauw verzuimen op die dagen ter kerke te gaan en in het smeekgebed der Kerk Gods zegen af te smeeken over de komen de oogst". „Gaat over uw velden, langs uw weiden, over uwe akkerland, door uw boomgaard. Gods zegen is hard noodig, heel hard! Hij is de Heer die beschikt over regen en zonneschijn; overkoude en warmte. Heel het bestaan van een volk hangt af van Zijn voedsel". Wij éllen bidden mee met het katholieké" volk „van de buiten", want wij allen heb ben noodig het voedsel, dat de natuur ons schenken kan. En wij weten het, dat, als God de oogst niet zegent, de mensch gaat hongeren. Aan Gods zegen is alles gelegen.' Morgen wordt in de kerken te Leiden gebeden om Gods zegen over den arbeid, bij de herdenking van de uitvaardiging der encycliek „Rerum Novarum"; de encycliek, waarin de hooge waarde van den arbeid werd gesteld in het ware licht tegenover een wereld, waarin goud en geld de alles- beslissende waarde-factoren zijn; tegenover een wereld, welke den arbeid niet anders kan zien dan als een slaven-juk. Wij zijn er van overtuigd, dat alle katho lieken in Leiden morgen zullen bidden om Gods zegen over den arbeid, en dat zéér velen zullen bewonen de kerkelijke plech tigheid morgenmiddag te vier uur in de dekenale kerk te Leiden. Aan Gods zegen is alles gelegen. In het Evangelie, dat morgen wordt ge lezen (Joan. 16, 2330), wordt ons voorge houden de onmetelijk-groote blijheid, die is gelegen in de zekerheid van gebedsver- hooring, de zekerheid.... „Ik zeg u: Wat ge den Vader in Mijnen naam zult vragen, Hij zal het u geven". M^ar: dan moeten wij ook waarlijk bid den in Christus' naam, en dan moet ons bidden in overeenstemming zijn met ons leven. En wij willen in dit Verband nu reeds mét groote aandacht lezen het epistel van morgen uit den brief van den apostel Ja cobus 1:2227: Zeer beminden. Weest werkers van het woord, en niet hoorders alleen; an ders bedriegt ge u zelf. Immers, wan neer iemand het woord aanhoort, maar er zich niet naar gedraagt, dan gelijkt hü op een man, die zijn gelaat, door de natuur hem geschonken, in een spiegel beziet; want als hij toegekeken heeft en heen is gegaan, is hij aanstonds, verge ten, hoe hy er uitzag. Maar hy, die met volle aandacht de volmaakte wet der vrijheid beschouwt, en zich er ook naar gedraagt, geen vergeetachtige hoor der, maar een man van de daad hy zal zalig worden door zyn werken. Zoo iemand vroom meent te zijn, maar zijn tong niet beteugelt, dan bedriegt hy zichzelf en zyn vroomheid is ydeL Hei ne en vlekkelooze vroomheid in de oogen van God en den Vader is deze: ?org te dragen voor weduwen en wee zen in hun ramspoed; en zich onbesmet van de wereld te houden. TEXTIELKAART GELDIG TOT 1 SEPT. Naar men ons van bevoegde zyde mede- deelt zijn de geruchten, welke zich mo menteel hier en daar rond de textielkaart voordoen, van iederen grond ontbloot. De thans geldige textielkaart blijft van kracht tot 1 September a.s. Nederland moet zijn plaats veroveren. Prof. Dr. G. A. S. SNUDER OVER HET GENOOTSCHAP „NEDERLAND EN EUROPA". Na dezen oorlog zullen zich op nage noeg elk gebied van ons maatschap pelyk leven groote veranderingen voltrekken, daarvan kunnen wy zeker zijn. Als wy Ne derlanders niets doen en» met de handen in den schoot blijven zitten wachten, ko men deze veranderingen er ongetwijfeld ook. Indien wy echter zelf gezonde ideëen ontwikkelen en naar voren brengen, met de mogelijkheid; dat deze ook door ande ren worden aanvaard, dan hebben wy de grootste keus om zelf invloed -uit te oefe nen op ons toekomstig lot bij de nieuwe ordening van het oude Europa. Met deze woorden heeft prof. dr. G. A. S. Snijder ons aldus het V. P. B. tijdens een vraaggesprek den gedachtengang ge schetst, welke heeft geleid tot de oprich ting van het nieuwe genootschap „Neder land en Europa" onder zijn voorzitter schap. Wij stellen ons dus ten doel, zoo vervolg de professor Snyder, om de problemen, welke na het sluiten van den vrede, by? de herordening van ons werelddeel onder lei ding van Duitschland, aan de orde zullen komen, voor zoover deze Nederland be treffen, reeds thans te bestudeeren. U acht het tydstip voor deze werkzaam heden thans nog niet te vroeg? Zeker niet. Een volk, dat zelfs onder oorlogsomstandigheden zoo weet te han delen, bewyst daarmede dat het levens krachtig is. Duitschland is ons by voorbeeld met de herordening van Zuid Oost Europa al voorgegaan. Daar is het inzicht, dat de oude orde van ons continent feitelyk een chaos en een wanorde was, al veel eerder doorgebroken. Doch ook elders heeft men reeds lang. zeer goed gevoeld, dat het zóó niet langer ging, dat er eenvoudig iets ge beuren moest. Helaas bleek er een oorlog voor noodig te zijn om deze wanorde opzy te schuiven om met geweld plaats te ma ken voor een nieuwe orde. Het doel van ons genootschap is nu, de Nederlanders, - die dit inzien, tot samenwerking te bren gen." Breede kijk. Meent u, dat er voor dit streven op het oogenblik voldoende waardeering bestaat? Ongetwyfeld, voldoende om dit initiatief .levensvatbaarheid te schenken. Dat bewy- zen dé vele adhaesiebetuigingen, die wy reeds ontvangen hebben. Er zitten op het oogenblik op vele plaatsen in onze maat schappij menschen, die tot dit inzicht ge komen zyn. Het ontbreekt hun echter aan contact met gelijkdenkenden. Wanneer zij over hun ideëen spreken met hun omge ving, dan worden zy onder invloed van de politiek afgeleid naar de kleine din gen en meeningsverschillen. Door ons ge nootschap komen zy in de eerste plaats in aanraking met anderen, die over de zelfde kwesties hebben nagedacht als zy en daarbij tot ongeveer dezelfde conclusies zijn gekomen. Bovendien spreken zy in de zen kring niet vakgenooten, die de oplos sing der problemen in dezelfde richting zoeken, wat het overzicht op het geheel weer zal bevorderen. Het genootschap probeert de vraagstuk ken breed en zakelyk te bekijken, zonder de verwarrende gevoelsmomenten, die op het oogeniblik velen op een dwaalspoor leiden, zonder politieke kleur en zonder al de kleine politieke meeningsverschillen, die aan de orde van den dag zijn. Dat er voor zulk een streven waardeëring bestaat, heb ik o.a. ondervonden als voorzitter van den cultuurkring, toen my gebleken is, dat velen gaarne bun krachten zouden aanwen den, die echter niet op cultureel doch op ander gebied thuis hooren. Wy zullen over het geheele land een aantal vaksecties in stellen, onder deskundige leiding en zoo noodig zullen wy tot een nog fijnere on derverdeeling overgaan. Er staat dan ook reeds binnenkort een uitbreiding van het tegenwoordige bestuur te wachten. Op welke gebieden van de samenleving zal het genootschap werkzaarti zijn? Han del, industrie, wetenschap, kunst en ver keer komen daar, voor zooveer zij het al gemeen belang betreffen, reeds oogen-" blikkelyk voor in aanmerking. De uitbrei ding der activiteit is natuurlyk welhaast onbeperkt en daarom is het voorshands nagenoeg ondoenlijk alle terreinen, waar wy op den duur werw kunnen vinden, op te noemen. Verder zullen wij natuurlijk ook contact zoeken met alle groepen, wier streven parallel met het onze loopt". „Hoe zullen de doelstellingen van het genootschap worden gepropageerd"? „Men moet goed begrijpen, dat het hier geen vereeniging betreft die tracht zoo veel mogelijk leden te werven. Het gaat niet om de grootte van het genootschap, doch om zyn productiviteit. Het bestuur noodigt sympathiseerenden, die daarvoor in aanmerking komen, uit om lid te wor den. Vanzelfsprekend stellen wij het zeer Inschrijving van motor rijtuigen NIET VAN ONBRUIKBARE, PERSONENAUTO'S EN BUSSEN. De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat heeft de volgendS (beschikking gegeven: Aritkel 1. Als vervoermiddelen, waar op dit besluit betrekking heeft, worden aangewezen: 1. motorrijtuigen, opleggers en aanhangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of veevervoer; 2. motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhangwagens (met uitzondering van landbouwtractoren<) Artikel 2. Zij, die op 15 Mei 1941 hou der zyn van vervoermiddelen, waarop dit besluit betrekking heeft, zyn verplicht de ze vóór 22 Mei 1941 te doen inschrijven in vanwege den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat te houden register, ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor onmiddellijk gebruik ge reed zijn. Artikel 3. Het doen inschryven ge schiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvingsformulier 1941, dat ko-teloos verkrijgbaar is bij de distributie diensten, en door tijdige opzending van dat formulier aan den inspecteur-generaal van het 'verkeer. Koningskade 25 te 's-Graven- hage. Artikel 4. 1. Overtreding van de voor schriften, by dit 'besluit gegeven, wordt gestraft met hechtenis van. ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste 10.000; 2. met betrekking tot de voor schriften van dit besluit is voorts van overeenkomstige toepassing het (bepaalde in de artikelen 3, 2e 'lid, 4, 5 en 6 varj de wet gébruik vervoermiddelen 1939; 3. mo torrijtuigen, ten aanzien waarvan de over treding is gepleegd, kunnen door den se cretaris-generaal van het departement van Waterstaat verbeurd wprden verklaard. Artikel 5, Dit besluit kan worden aan gehaald als Inschrijvingsbeschikking I 1941. In verband met bovenstaande wordt nog de aandacht op het volgende gevestigd: In verband met een by het drukken on dervonden vertraging zullen alle formulie ren, welke blijkens het poststempel uiter lijk 24 Mei 1941 aan de post werden toe vertrouwd, als tijdig opgezonden worden aangemerkt De aandacht wordt er voorts op geves tigd, dat de afwezigheid of onbruikbaar heid van bepaalde onderdeelen, dus ook van banden, niet ontheft yan de verplich ting om het motorrijtuig te doen inschrij ven. Slechts motorrijtuigen, die in zooda- •nigen staat v^n onbruikbaarheid verkee- ren, dat dientengevolge herstelling of we. der-ln-gebruikneniing redelijkerwijze uit gesloten Is komen op dien grond niet voor inschrijving in aanmerking. Ook behooren niet voor inschrijving te 'worden aangegeven motorrijtuigen van bij zondere inrichting, welke niet bruikbaar zijn voor vervoer van goederen of vee, zooals brandweerauto's, reinigingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en der gelijke. Personenauto's en autobussen biyven uiteraard eveneens buiten de inschrijving. op prijs, zooveel mogelijk adhaesie betui gingen te ontvangen, wplke gezonden moe ten worden aan den secretaris van het ge nootschap, den heer K. W. Boekholt, Naar- derstraat 298 te Huizen (NH). De resul taten van onze studies en onderzoekingen zullen worden "neergelegd in publicaties, die op hun beurt ook weer voorlichtend zullen werken in ruimeren kring, buiten het genootschap. Langs dezen weg zullen wij moeten trachten het Nederlandsche volk los te maken uit de thans heerschende inertie en slapheid, terwijl het nog tijd tot handelen is. Alleen op die manier zul len wy in staat zijn om zelf mede te wer ken aan onze eigen toekomst. Daartoe is goede deskundige voorlichting noodig, want kennis van zaken is nog altijd de ze kerste wyze om invloed te verkrijgen, wanneer het kwesties van ordening en> her ordening betreft Een Rijksdienst voor het Nationale plan Het heden verschenen verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van Binnen- landsche Zaken, van Financiën, van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, van Waterstaat, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissche- ren betreffende de instelling van een ryks- dienst voor het nationale plan. Hierin Wordt bepaald, dat ten behoeve van de ruimtelijke ordening der nationale belangen, het toezicht op de ruimtelijke or dening van de streekbelangen en gemeente lijke belangen en het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen, een rijksdienst voor het natioriale plan wordt ingesteld. Aan het hoofd hiervan staat een presi dent. Deze ressorteert onder den secretaris generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken. Als onderdeelen van den rijksdienst wor den ingesteld: een raad van by stand, een vaste commissie, andere commissies, welke naar behoefte worden ingesteld, en een bureau. De rijksdienst voor het nationale plan heeft tot taak de centrale ruimtelijke or dening en; coördinatie van planologische maatregelen voor het geheele gebied des rijks. Op verzoek van en in overleg met den president van den rijksdienst voor het nationale plan kan de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming: 1. een of meer universiteiten en/of hoo- gescholen aanwijzen, waar een studiecen trum zal worden ingesteld ten behoeve van het onderzoek, naar welke grondslagen de runmtelijke ordening van de nationale, streek- en gemeentelijke belangen zal die nen te geschieden; 2. de hoogleeraren aanwijzen, die met de leiding van deze studiecentra worden be last. De president van den rijksdienst voor het nationale plan kan voorschrijven, dat en op welke wyze bepaaldelijk aan te dui den objecten in een streekplan of in een uitbreidingsplan moeten worden opgeno men. BOSCHWEZEN EN JACHT Aanstelling van een gemachtigde Het heden versohenen nieuwe verorde ningenblad brengt onder no. 93 een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Vissche- rij, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming tot instelling van de .betrekking van gemachtigde voor het bosch wezen; de houtvoorziening en de jacht. De gemachtigde heeft de algemeene lei ding van al hetgeen betreft het boschwe zen, de houtvoorziening en de jacht DE PERSOONSBEWIJZEN In verordeningenblad no. 21 komt voor een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken, houdende aanvulling van het „besluit persoonsbewijzen"'. Het eerste lid van artikel 6 van het oor spronkelijk besluit persoonsbewijzen luidt: Ieder gerechtigde is gehouden op verlan gen van de met de zorg voor de uitreiking van persoonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtenaren naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noo dig of wenschelijk kunnen zyn voor het vaststellen van zijn identiteit, zyn burger ijken staat en zyn staat van Nederlander, Nederlandsch onderdaan of vreemdeling. By de onderiiavige wijziging wordt het volgende hieraan toegevoegd: „Is de gerechtigde een hem by of inge volge het eerste lid van artikel 6 opgelegde verplichting niet, niet behoorlijk of niet op den vastgestelden tijd nagekomen, dan kan de burgemeester, onderscheidenlijk het hoofd der rijksinspectie, het recht van leges verhoogen tot twee gulden"'. FEESTDRANK. Ik wil drank hebben. Dat is tegen woordig niet zoo gemakkelijk. De bor rels zijn gerantsoeneerd en de distri butiebepalingen dienaangaande wor den uitgevaardigd door den handelaar zelve in dit edeje vocht. En heeft met zeer vele menschen rekening te hou den. Schrikachtige menschen zouden, in den tegenwoordigen tijd, nu (bom mén het eenige artikel zyn, waarmee nog royaal wordt omgesprongen, een streepje voor moeten hebben. Maar je kunt toch moeilijk naar een drankwin kel gaan' om een of ander bitter met een attest van een zenuwarts. Maar toch begint het erop te lijken. De handelaar in gedistilleerd gedenk^ natuurlijk eerst degenen, die in nor male tijden ook zijn borreltje dron ken. Dat is het beginsel van zyn dis tributie. Maar nu komen er ook andere en aldus vertelt mij een man van het vak het is wonderlijk hoeveel menschen er tegenwoordig op Zater dag en Zondag jarig zyn. Jarig zyn is een argument en op zoo'n dag zal een' rechtgeaard hande laar in borrels een Nederlander niet zonder slokje laten. Het schynt zelfs voor te komen, dat men als stuk van overtuiging misschien wel een ge leende stamkaart overlegt. En zelfs is het al voorgekomen, dat drankzuch tige lieden met hun trouwboekje kwa men ten bewyae van hun eigen 25- jarige echtvereeniging. Dan is er een borrel noodig om het af te drinken. En een handelaar in gedistilleerd moet al een hart van steen hebben als hy zulke klanten niet helpt. DE PAPIERDISTRIBUTIE EN DE COURANT. Bij bindend voorschrift van den 15den Mei 1941 is voor de dagbladen in verband met de beperking der papierdistributie een nieuwe omvangsregeling vastgesteld. Dien tengevolge zal ons blad ingaande Maandag a.s. een aantal pagina's per week minder moeten geven dan tot op heden. Wij zullen alles doen, wat mogelijk is, om de courant het noodzakelijke en ge- wenschte nieuws volledig te doen blijven publiceeren, zij 't dan in beknopter vorm wat een voordeel voor de le zers zal kunnen zyn! en om daarnaast een gevarieerden inhoud van voorlichtende artikelen te blijven geven. Om dit doel te bereiken is noodig de medewerking van correspondenten en an dere medewerkers, op wie wy een beroep doen, om te* zijn: vlug, volledig wat de hoofdzaken van het nieuws betreft, en zéér beknopt. ENGELSCHE WOESTIJNSTELLINGEN DOORBROKEN. BERN, 17 Mei. (D. N. B.). Ofi meldt uit Bagdad, dat de Palestynsche rebellenleider Fauzi Kaukji met zijn strijdkrachten door de Engelsche stellingen in de woestijn is heengedrongen en zich genesteld heeft op de hoogten van Nabloos Vele vrijwilligers m Palestina sluiten zich by Fauzi Kaukji aan GROOTE BRAND IN GÓETEBORG. STOCKHOLM, 17 Mei. (D. N. B.). Een reusachtige brand heeft gisteren twee wy- ken van, Goeteborg in de asch gelegd. Eigendommen ter waarde van millioenen kronen zijn hferaan ten offer gevallen. Het Vuur ontstond in een emballage fabriek en greep razend snel om zich heen. Soldaten moesten te hulp geroepen worden om aan het blussohingswerk deel te nemen. Binnenkort zal door de Nederlandsche Posterijen een nieuwe serie zomerZegels in omloop worden gebracht. Deze serie bevat de afbeeldingen van dr. A. Mathijsen, J. Ingenhousz, Aagje Deken, Joh. Bosboom en den dichter A. C W. Staring (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1