HET DAMSPEL II Qemengdeffiexicfiten RECHTZAKEN LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 17 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust oordstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie betreffende deze ru briek gelieve men te zenden aan bovenge noemd adres. Overname zonder bronnenvermelding verboden. Problematiek Deze week publiceeren wij een tweetal vraagstukken in miniatuur-vorm. Hoewel deze geen moeilijkheden met zich mede brengen, zijn zij toch niet onaardig. Probleem no. 883 Auteur: L. F. v. Steenbergen, Leiden. Ie publicatie. fiÉl,11 1 Stand in cijfers: Zwart: 9, 12, 15, 31, 35, 36 en 43. Wit: 24, 25, 27, 30, 42, 44 en 47. Wit speelt en wint. Voorts geven wij ter oplossing een heel aardig bewerkt stukje van den bekenden problemist Geo v. Dam. Probleem no. 884 Auteur Geo v. Dam, Wassenaar. (Ontleend aan „Le Jeu de Dames"). zijn uit den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland. De eerste stand is uit de partij J. Druijf Jr. en Ph. J. Ham. Partij Fragment no. Stand in cijfers: Zwart: 7, 8, 18, 22, 23, 28 en 29. Wit: 16, 27, 36, 37, 39, 42 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht 14 dagen na het verschijnen dezer rubriek, bij het bovengenoemd adres. Rectificatie Tot onze spijt is onze vorige rubriek, door een abuis van den zetter in het honderd geloopen. Men beschouwe echter den cijfer- stand, waar boven pr. 881 staat vermeld, bij den tweeden diagramstand en de an dere cijferstand behoort bij den eersten diagramstand. Oplossingen van beide vraag stukken, kunnen gelijk met de nu geplaat ste vraagstukken als nog worden ingezon den. Uit de Partij. De hieronder volgende standen, welke Wij hebben overgenomen uit de „Humorist", DAMKAMPIOENSCHAPPEN VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. De tweede ronde van de finale hoofd klasse die gisteren verspeeld werd, bracht vrij normale uitslagen en reeds komt er •enige teekening in den stand der deelne mers. Aan den kop gaat Wim Huisman met 4 punten, op den voet gevolgd door Zwet sloot uit Noord wijk met 3 punten. P. Oli vier, die het mocht gelukken den Leid- sche kampioen I. Laterveer te verslaan, zag echter deze punten geannuleerd door het zich terugtrekken van den Leidschen kampioen. Door zeer drukke werkzaam heden is Laterveer gedwongen dit besluit te nemen, wat den spelers in deze finale ten zeerste spijt, vooral den heer Olivier, die reeds een 2 tegen hem had gehaald. Met 7 spelers gaat nu de strijd verder. De volgende tweede klassers plaatsten zich voor de finale: J. Klein, C. Teunissen, P. v. Vianen, C. Klinkenberg, F. Schild, F. Franken Jr., J. Heemskerk, L. Groenewe- gen, F. Lardee en J. Kromhout. Volgende week Woensdag 21 Mei wordt voor de hoofdklasse de derde ronde ge speeld van de finale. Voor de tweede klas se de eerste ronde. Wij raden de spelers in hun eigen belang aan him e.v.t. verhindering tot spelen (Hemelvaartsdag) tijdig op te geven bij den wedstrijdleider, den heer J. Huisman, Kapteihstraat 27, Leiden. De uitslagen van Donderdag waren: Hoofdklasse: L. P. D. Nachtegeller—W. Huisman 02, Th. ZwetslootP. Olivier 2—0, H. Kinnegin—L. F. v. Steenbergen afgebroken. Tweede klasse: J. KleinP. v. Vianen 1_1, C. TeunissenC. Klinkenberg 0—2, F. SchildJ. 'Schoneveld 11, G. Dille W. de Rogde 00 regl., L. Groenewegen— J. Kromhout 1—1, J. Heemskerk—F. Franken Jr. 1—1, N. v. NiehoffF. Lardee 1—1. Spel verloop: Zwart wilde de omsingeling door 3228 voorkomen en speelde daarom 1923. Wit liet nu volgen 3126, 22x31, 36x27 met een dubbele dreiging, nL door braak door 3228, 23x21, 26x6 of schijf winst door 3328. Beide dreigingen tege lijk kan zwart niet pareeren; hij moest dus door 1117, 3328 in schyfverlies be rusten. Partij Fragment no. 886 Deze stand is uit de partij R. C. Keiler en Ph. J. Ham. Zwart: 3, 11, 14, 15, 17, 24 en 28. Wit: 25, 26, 35/37, 40 en 43. In bovenstaanden stand speelde wit 40 34?, waarop zwart de party besliste door: 2429, wit 34x32, zwart 1420, wit 25x14, zwart 39, wit 14x3, zwart 1116, wit 3x 21, zwart 16x447. Ook in andere belang rijke wedstrijden zijn er steeds een aantal partijen, die beslist worden door zeer een voudige combinaties. Deze vinden hun oor zaak veelal in het feit, dat de speler, die er het slachtoffer van wordt, op zeker moment wel zijn soms zeer diepe berekeningen maakte in een bepaalde richting, doch an dere mogelijkheden bij zijn berekeningen geheel verwaarloosde. Minder sterke spe lers denken by het zien van dergelijke een voudige winstgangen vaak: dat had ik ook gekend. Maar in de practijk zou dat niet meevallen, omdat zij verloren zouden zijn, voor zij de kans zouden krijgen zoo'n een voudige combinatie uit te voeren. Zijn eigen speelkracht afmeten aan de fouten van an deren leidt tot geheel verkeerde conclusies, omdat men zoo de beste momenten van zich zelf vergelijkt met de slechtste van anderen. Hieronder een tweetal simpele combina ties uit de laatste wedstrijden om den mees tertitel. Partij Fragment no. 887 Onderstaande stand kwam voor In de par tij J. Blom en M. Verlouw. Zwart: 2/6„ 8, 10/16, 18, 21, 24 en 21 Wit: 25, 27, 28, 32, 33, 35/40, 42, 43 en 46/48. Wit had als laatste zet 4440 gespeeld, waarna zwart won door: 2429, 1420, 18x 30, 26—31 en 11x35. De volgende stand is uit de partij R. v. d. Klift en J. H. de Kluijver. Zwart: 3, 4, 6, 8/10, 12, 13, 15, 16, 18, 22 en 23. Wit: 27, 30/34, 36, 38/41, 43 en 45. Hier was wifs laatste zet 3732?, waar op zwart won door 2228, 1621, 18x27, wit 31x22 of 22x31, 23—29, 12—18 en 8x46. Tenslotte nog een fraaie studie, van den bekenden damspeler en problemist J. A. J. Wortman te Hazerswoude, waarvoor wij ook de aandacht onzer dams pel end en vra gen. Ook dezen stand verzuime men niet eens na te spelen en te bestudeeren. Zwart: 2, 3, 8/14, 17/20, 23 en 24. Wit: 25/28, 32/35, 37/40, 43, 45, 47 en 48. Wit 34—29, 40x29 (10—15) 47—42 (2—7 ged.) 29—23, 45—40 (11—16x) 27—22 (7— 11) 42—37 (12—18) 48—42, 32x12, 37—31 (3—8) 31—27 (8—12) 42—37 (29—34x) 40 —29 (12—18), 29—23 (18x29), 37—32 29— 34x), 39x30 (24—29), 33x24, 27—21, 32x12 en wint. Een stukje, dat het bestudeeren waard is. DOOR EEN BALK GETROFFEN EN GEDOOD. Gistermorgen is de 19-jarige landbou wersknecht A. v. Dreumel te Leeuwen, bij het afbreken van een schuur, door een vallenden balk getroffen en vrijwel op slag gedood. BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND. Gistermiddag is brand ontstaan in een kapitale hofstede te Lange Ruige Weide, bewoond door de familie Barend. Het vuur, dat door een vonk uit den schoorsteen is ontstaan, nam weldra zulk een omvang aan, dat het huis in korten tijd in lichter laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken, Het huis brandde geheel af. Een groote partij kaas en een gedeelte van den inboe del gingen verloren. De schade, welke op twintigduizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. NIEUWE HEIDEBRAND TE 8TEENWÏJKERWOLD. Te Kallenkote (gem. Steenwijkerwold) is opnieuw een oppervlakte, nu van on geveer 50 H.A., heide afgebrand. Men ver moedt, dat de brand die hier enkele dagen geleden heeft gewoed, nog niet geheel uit RESERVE-KAPITEIN SCHOOT EEN WASSENAARSCH INGEZETENE NEER. Twee jaar gevangenisstraf geëischt Het A.N.P. meldt: De militaire Kamer van de Haagsche Rechtbank heeft onder presidium van mr. Van Vrijberghe de Co- ningh, de strafzaak behandeld tegen den 39- jarigen reserve-kapitein der infanterie A. van den H., wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 13 Mei 1940 te Wassenaar opzettelijk op korten af stand een schot uit een scherpe patronen geladen pistool heeft afgevuurd op Carl Joseph William Noordendorp, daarbij rich tende op diens hoofd, althans lichaam, door welk schot Noordendorp in het hoofd is ge troffen en zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat hij kort daarop is overleden. In deze zaak waren zes getuigen door het Openbaar Ministerie gedagvaard. Als ver dediger trad .op mr. H. W. Wierda uit Utrecht Res.-kapitein Van den H. had den 12den Mei des avonds de opdracht van zijn batal jons-commandant ontvangen, te Wassenaar alle N.S.B.'ers te arresteeren. Na een aantal aanhoudingen den volgenden ochtend te hebben verricht, kwam verdachte omstreeks elf uur ten huize van den heer Noorden dorp, aan den Storm van 's Gravesandeweg 53, wiens adres hij evenals van ruim dertig andere ingezetenen bij de politie had ontvangen op zijn verzoek om adressen van N.S.B.'ers te vernemen. Nadat hij gebeld had, stond hij tegenover den heer Noor dendorp, dien hij wilde aanhouden. Toen verdachte hem had gesommeerd de han den omhoog te houden en de heer N. na herhaalde waarschuwing de armen liet zakken, meende verdachte, dat de heer N. zijn rechterhand naar den broekzak richt te om een revolver te grijpen, en om nu zijn tegenstander voor te zijn, schoot hij den heer N. neer. Verdachte zeide, de order tot het arres teeren der N.S.B.'ers den avond te voren mondeling te hebben ontvangen. Toen hij den ochtend van 13 Mei tegen elf uur aan den 's Gravensandeweg 53 aanbelde, deed iemand open, wien hij vroeg: Bent u de heer Noordendorp? De bewoner antwoordde: Die ben ik. Vervolgens gelastte verd. hem de handen omhoog te houden, zeggend, dat hij zijn arrestant was. De heer N. had toen geantwoord: „Waarom, ik heb nooit wat ge daan". Het viel verd. echter op, dat de rech- terbroekzak van den heer N. bol stond en toen de heer N. te derden male ondanks waarschuwing de hand in die richting be woog en de heele houding van den heer N. wees op verzet, heeft verdachte ge meend, niet te moeten afwachten en den heer N. neergeschoten. Op de vraag, waarom de kapitein zelfs na het doodende schot zich niet had overtuigd of een vuurwapen in den broekzak van het slachtoffer aanwezig was, antwoordde ver dachte, dat hij om moreele redenen het lijk niet heeft willen aanraken. Vroeger had hij na het vinden van een verongelukte wel iets van dien aard gedaan, hetgeen hem toen zeer kwalijk werd genomen. Ook te genover de jongens, die bij hem waren, achtte hij het beter, het lijk te laten rusten, om hun moreel niet verder te schokken. Bovendien noopte de tijd tot doorgaan, want zelfs voor huiszoekingen ontbrak de tijd. Van het geheele geval zeide verdachte buitengewoon veel spijt te hebben. Requisitoir. De officier van justitie, mr. van Gilse, het woord verkrijgend, zeide de moeilijkheid voor een juist oordeel in deze zaak te er kennen. De opdracht tot huiszoeking en arrestatie was voor verdachte als officier een vreemde, want zij behoorde feitelijk tot de taak der politie. Van de huiszoekin gen zelf is niets terecht gekomen, omdat er geen tijd meer voor restte. Toen op het bellen van verdachte de heer N. zelf open deed en hoorde, dat hij arrestant was, is deze, naar het schijnt, geagiteerd geweest en heeft den indruk gewekt, dat hy kwaad wilde. Politie zou in zulk een geval, naar sprekers opvatting, den man overmand en gefouilleerd hebben. In plaats hiervan werd de heer N., zij het na herhaalde waar schuwing om de handen omhoog te. hou den, door verdachte neergeschoten. Doch indien verdachte had moeten schieten, dan had hij het toch zoodanig kunnen doen, dat de tegenstanders niet werd gedood, doch al leen onschadelijk gemaakt. Hy heeft echter de revolvers willens en wetens op het hoofd van het slachtoffer gericht en afgevuurd, hetgeen den onmiddellijken dood tengevol ge had. Men kan zeggen, dat verdachte een rustigen indruk maakt en er moge met waardeering over zyn militairen dienst zijn gesproken, dat neemt niet wég, dat ver dachte een strafbare daad heeft gepleegd, waarvoor hij gestraft zal moeten worden. Spreker eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Pleidooi Mr. Wierda ving zijn pleidooi aan met woorden van deernis over het voorgevalle ne. Zelf reserve-officier zijnde, kan pleiter zich levendig voorstellen in welk een moei lijke positie de verdachte op het moment van de schietpartij heeft verkeerd. Men zal wel zeggen, gelijk de officier van justitie deed, dat de politie anders zou zyn opge treden en den man niet zou hebben neerge schoten, doch men moet niet vergeten, in welke psychische gesteldheid de militairen waren gebracht door allerlei geruchten en gefantaseerde verhalen over als boeren en nonnen verkleede parachutisten. In die da gen en door dergelijke geruchten was ieder een verdacht gemaakt. Verdachte heeft zich inderdaad ernstig bedreigd gevoeld, toen de heer Noordendorp ondanks herhaalde sommatie de handen niet omhoog hield en naar den broekzak zijn hand liet afglijden. Politie bedoelingen had verdachte zeker niet, want hij heeft zich nimmer met de politiek beziggehouden. Zyn opdracht was eenvoudig: het arresteeren van N.S.B.'ers, waartóe hy op het politiebureau een lijstje had ontvangen. Nadr pleiters opvatting heeft zijn cliënt uit noodweer gehandeld en dient hij te wor den ontslagen van rechtsvervolging, dan wel te worden vrijgesproken. De rechtbank zal 29 Mei uitspraak doen. BELEEDIGING VAN DE N.S.B. Arbeider uit Gouda staat terecht Voor den Rotterdamschen politierechter had zich te verantwoorden de 21-jarige fabrieksarbeider A. B. te Gouda, verdacht van beleediging van de N.S.B. Verdachte zou op 1 Maart j.J in een café te Gouda hebben gezegd: Ik heb gezien, dat in Mei 1940 een sergeant en drie soldaten door N.S.B.'ers zijn doodgeschoten. Verd. verklaarde te hebben gezegd, dat hij had gezien, dat een sergeant en drie sol daten werden doodgeschoten. Hy diende in de Meidagen ids soldaat in het Neder- landsche leger en lag te Delft In den vroe gen morgen van den lOden Mei had hij ge zien, dat er uit huizen op de soldaten werd geschoten. Een sergeant en drie soldaten, met wie verdachte door de stad liep, wer den doodgeschoten. Verd. ontkende even wel te hebben gezegd, dat dit door N.S.B.-ers zou zijn gebeurd. De politierechter, mr. Van Vollenhove, vroeg of verdachte den indruk had gekre gen, dat dit door leden van de N.S.B. was gebeurd, waarop verd. bevestigend ant woordde. Verd. kon geen namen noemen van per sonen, die getuige waren geweest van het doodschieten der militairen. Er lagen nl., zoo verklaarde hij, in die dagen te Delft verschillende compagnieën en de soldaten, bij wie hij was ingedeeld, kende hij niet. Verd. stond op wacht, toen Hij bevel kreeg met de hem onbekende soldaten door de stad te patrouilleeren. Mr. van Vollenhove: In Delft zijn in Mei parachutisten gedaald. Is het niet mogelijk, dat die de soldaten hebben neergeschoten? Verdachte: Neen, ik heb gezien, dat zij uit huizen werden doodgeschoten. Verd. kon niet mededeelen, in welke straat dit gebeurde, omdat hij in Delft geheel onbe kend was. Twee getuigen verklaarden, dat verd. in een café te Gouda heeft verteld, dat er een sergeant en drie soldaten waren doodge schoten. De politierechter heeft daarna de zaak naar den rechtercommissaris terug verwe zen, opdat alsnog kan worden onderzocht, in hoeverre verdachtes verklaringen juist zijn. SANTHEE EN SANTé. De civiele kamer van het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in een procedure tusschen de N.V. „De .Bijen korf', voorheen M. K. Honig te Koog aan de Zaan en de Ned. surrogaat verkoop centrale te Dordrecht. „De Bijenkorf' brengt in den handel een theesurrogaat, genaamd,, Santhee", waarop de surrogaat-verkoopcentrale een koffiesurrogaat fabriceerde, met als merk „Santé". Voor den president der rechtbank te Dordrecht eischte „de Bijenkorf' een ver bod van verkoop van het koffiesurrogaat Santé, aangezien het hier zou betreffen een „waar van dezelfde soort", waarvan sprake is in de merkenwet. In deze procedure werd door de Cen trale opgemerkt, dat haar oorspronkelij ke merk was Café-Santé, maar dat de keuringsdienst hiertegen bezwaar had, aangezien in dien naam onvoldoende naar voren kwam, dat het hier een surrogaat betrof. Dientengevolge werd ae naam ge wijzigd in „koffiesurrogaat Santé". De centrale achtte ook de eischeres niet gerechtigd het merk „Santhee" te voeren, daar zij daaraan ten minste het woord „theesurrogaat" zou hebben toe te voegen. Aangezien het gepretendeerde merk strij dig zou zijn met de voorschriften, achtte de gedaagde bescherming van het merken recht niet oirbaar. Bovendien achtte zij koffie en thee geen „soortgelijke waren". De president overwoog in zijn von nis, dat thee en koffie en bijgevolg de surrogaten daarvan niet als waar van dezelfde soort in den zin van art. 8 der merkenwet kunnen worden aan gemerkt. Hierdoor is geen inbreuk gemaakt op hqt recht De vordering werd daarom afgewezen. „De Bijenkorf" kwam van deze uit spraak in hooger beroep. Thans heeft het gerechtshof het vonnis bekrachtigd. HAAGSCHE RECHTBANK* Heling van spijkers en carbolineum. De zakkenstopper-verlofhouder P. van L. te Leidschendam had zich te ver antwoorden wegens heling. Hij had van twee werklieden, die inmiddels voor dief stal al terecht hebben gestaan, een partij spijkers en een vat carbolineum gekocht. Deze personen hadden genoemde artike len weggenomen van een stilgelegd bouw werk van het Rijk. De Officier eischte zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Zware straffen voor een inbraak in een levensmiddelejizaak. De drie gebroeders Z. de M., J. de M. en H. de M. allen afkomstig uit R ij n s- bur g en T. C. v. d. M. afkomstig uit de Haarlemmermeer, hadden in den nacht van 24 Januari ingebroken in het filiaal aan de Torenstraat te den Haag. Via een achterdeur, waarvan ze eerst de slo ten uitgezaagd hadden, waren ze binnen gekomen. Ze hadden buitgemaakt 70 pakjes mar garine, pakken lucifers, flesschen sterke drank, slaolie enz. Maar tevens hadden ze nog veel meer beschadigd en vernield. Zoo hadden zy o.a. 15 flesschen „Schil letje" aangebroken en gedeeltelijk leegge dronken, terwijl ze andere flesschen moed willig hadden stukgegooid. Flesschen augurken, piccalilly en uitjes hadden ze leeg gegoten en daarna ver trapt. „Lollig", zei de president sarcastisch, toen hij al die wandaden opsomde. De Officier van Justitie bracht naar vo ren, dat de kinderen van de fam. de M. de politie dikwijls veel last geven. Thans staan weer drie broers gelijk terecht, waarvan „Zachie" een bekend „nummer" is. Meestal hebben ze bij hun wandaden geboft en zijn er aardig doorheen geglipt. Ditmaal waren ze evenwel op heeterdaad betrapt en nu zullen ze hun straf, die zeer streng zal zijn, niet misloopen. De eisch werd tegen B. de M„ H. de M. en T. C. v. d. M. twee jaar jeugdgevange nis te Zutphen. Tegen J. de M. werd één jaar tuchthuisstraf geëischt Uitspraak over 14 dagen in alle zaken. DE DAG VLOOG WEG is geweest, doch dat een hoeveelheid is blijven smeulen, zoodat de heide daar door opnieuw vlam heeft gevat. SCHAPEN GESTOLEN EN GESLACHT. Gistermorgen heeft de politie van Nieu- wer-Amstel te Aalsmeer gearresteerd de gebrs. L., wonende aan de Kleine Noord, aldaar, verdacht van het stelen van scha pen. In Nieuwer-Amstel werden de laatste dagen bij diverse veehouders schapen uit het land vermist. Des nachts werd door de politie en anderen gepost met het re sultaat, dat gistermorgen een arbeider, twee personen ontdekte, die op een bak fiets een schaap vervoerde. Het spoor leid de naar de woning van de gebr. L. Hier werd niets gevonden wel echter in een landbouwschuur, waar het schaap en res ten van geslachte dieren werden aange troffen. Op het politiebureau bekenden de gebrs. L. Zij vertelden reeds vijf schapen, afkom stig van drie verschillende boerderijen ge stolen en geslacht te hebben. Het vleesch werd daarna aan den man gebracht. De dag vloog weg als een vermoeide vogel En alle vogels volgden na elkaar, Een moeizaam zwoegend heir van vele vogels, Dat groeide tot een vol en somber jaar. Voorop de eerste van die vele dagen, Toen die vermoeid was, werd de tweede één, Zoo vlogen door de zomer en den winter De vogels van ons kleine landje heen. De hemel was zoo blauw die eerste dagen Als jonge meisjes in een bruiloftsstoet. Het groen hing blij en blozend aan de boom en, Het was weer Mei, de aarde was zoo goed. Wij hadden al die dagen willen houden Hier in ons eigen milde, kleine land, Maar in de lente zijn zij weggevlogen Naar waar de vlam van het gedenken brandt. En zie: de zon bleef al die dagen schijnen Zij was er wel, maar niemand kende haar. De dagen vlogen langs den blauwen hemel, Die stil en strak was, zonder veel misbaar. De hoofden waren meer omlaag gebogen, Het oog was niet zoo open als altijd. Er hing een mist voor alle menschenoogen, Al was de hemel blauw, de aarde wijd. De dag vloog weg als een vermoeide vogel. Zoo volgden vele dagen na elkaar. Een ordelijke rij, heel langzaam stappend Achter een lieve doode op een baar. Zoo stappen nu nog langzaam alle dagen, In licht en last, in vreugde of in rouw, Maar boven alles blinkt de wijde hemel, In 't feestkleed van het smettelooze blauw. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12