DOODENKERDENKIKG Uitvaardiging van ,,Rerum 'Novarum' en Quadragesima Annat RIJNSTREEM VRIJDAG 16 MEI 1941 DE LEuoCHE JRANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ter nagedachtenis aan hen, die vi Met medewerking van BRAM MAffTIJN, Leidsch a Cappella Koor en een Klein Programma's tevens bewijs _van tlega 0. d. WEERT, Maresingel 34, waar tevens gelegenheid is tot plaatsbesj elïfor het Vaderland, op Dinsdag 20 Mei, Stadsgehoorzaal, aanvang 7.30 uur fleugfl #n Orgel, MeJ. LOUS MOSSEVELD, Vleugel, eenblaaskwartet van het muziekkorps W.W., Alma Mater Koor, geheel onder leiding van Willem MizCGa bel. inbegr., verkrijgbaar bij Wed. HÜIBERS, Haarlemmerstr., Th. J. DE GROOT, Haarleipmerstr. 266, J. VïJtBURG, Heerenstr 2, B. LUBACH, de Kempenaerstr. 2, Oegstgeest en bij de Fa. EGGERS, Botermarkt, ~1-£ts en voor zoover voorradig des avonds aan de zaal. 7764 Stlechtige ftijaenflotnói te Utoecfrt Op initiatief van het comité voor de Actie Naar de Nieuwe Gemeenschap werd gisteren te Utrecht eeij vergade ring gehouden van de besturen van de Katholieke centrale organisaties op godsdienstig, sociaal en cultureel ter rein, aangesloten bij het comité en ver tegenwoordigers yan de bij deze cen trales aangesloten organisaties, ter plechtige viering van het gouden* ju- bilé van Rerum Novarum en het twee de lustrum van Quadragesimo Anno. Naast Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, die het tweede gedeelte van de bijeenkomst bijwoonde, waren aanwezig de besturen van de R.K. Werkgeversver- eeniging, het R.K. Werkliedenverbond, de Ned. R.K. Middenstandsbond, de Kath. Boeren- en Tuindersbond, het Kath. On derwijzersver bond, de St Adelbertvereeni- ging, de Federatie van diocesane R.K. Vrouwenbonden, de Werknemende Mid denstand, de Jeugd-Sandsorganisaties, de Contact-commissie van de godsdienstige vereenigingen, de Kath. Jonge Werkge versvereniging, de Unie van Kath. Stu denten verenigingen, afgevaardigden van de Kath. Universiteit en de Kath. Econo mische Hoogeschooi, het Comité van Ac tie voor God, Sobriëtas, ~R.K. Leeraren- vereeniging, voorts besturen van talrijke diocesane en nationale bonden en instel lingen op sociaal terrein. De groote zaal van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, op sobere doch stemmige wijze met vlaggen, palmen en bloemen versierd, was geheel bezet, toen de voorzitter van het Comité voor de Actie Naar de Nieuwe gemeensch^o, PROF. MR. P. J. M. AALBERSE, het welkom aan de talrijke aanwezigen toe riep. Openingswoord prof. mr. P. J. M. Aalberse. Het is, zoo zeide spr., vooral de Ency cliek Rerum Novarum -geweest, de groote zendbrief over den toestand der arbei ders, welke de meeste indruk in de we reld gemaakt heeft. Wie dien dag, waarop, thans vcor een halve eeuw, deze Encycliek werd uitge vaardigd, niet mee heeft beleefd, kan zich moeilijk voorstellen, hoe groot, hoe over weldigend die indruk toen was, niet al leen bij de katholieke arbeiders, maar bij allen in heel de wijde wereld. Openlijk koos de Paus van Rome partij voor het goed recht van de arbeiders. Met felle woorden geeselde hij den toestand der werklieden, zooals dezen toen was, hij veroordeelde de te lange arbeidsduur, kwam met kracht op voor een rechtvaar dig arbeidsloon, omschreef het recht van den eigendom, vindiceerde voor de arbei ders het recht van ver.eeniging, wees de Staat op zijn plicht ten aanzien van de arbeidswetgeving en drong met kracnt aan op de uitbreiding en versterking van het vereenigingsleven, onder herinnering aan het zegenrijk gilden wezen in den bloeitijd der Middeleeuwen. Zoo klonk Zijn woord over de wereld. En ontzaglijk groot is de invloed ge weest, welke van dit woord is uitgegaan. Men vergelijke slechts den toestand der arbeiders van toen en van nu. Maar vooral: men vergelijke de toen, onder de invloed van het liberale-indivi- dualisme, heerschende denkbeelden, en de meeningen van nu. Spreker zeide, dat in de duistere eeuw, die achter ons ligt, de natuurwetenschap een hooge vlucht nam, doch pen nooit ge kende sociale ellende werd veroorzaakt. Men heeft in die duistere eeuw alleen maar „gerekend" en millioenen en mil- ilarden zijn toegestroomd naar dezelfde plaats, In dezelfde zakken en onder de zelfde heerschappij. En toen de bereke ningen telkens in de war geraakten; toqn zoo nu en dan de verhouding tusschen productie en afzet werd verstoord; toen van tijd tot tijd zich in het economische organisme een embolie of bloedstrem- ming openbaarde, zag de verwaande mensch hierin niet een duidelijke waar schuwing van den Schepper zelf, maar heeft hij een crisiswetenschap geculti veerd, die thans even beschamend als be lachelijk is. De verschijning van Rerum Novarum in de geestelijke duisternis van de vorige eeuw is inderdaad een lichtbron geweest van ongewone kracht. De groote verdien ste van deze encycliek is vooreerst ge weest, dat zij de machtsproblemen, die in de vorige eeuw zijn ontstaan en die zulk een felle beroering hebben teweegge bracht, tot rechtsproblemen heeft gemaakt. Een geweldige machtsstrijd was ontke tend. Op economisch gebied heer^chte de macht van het kapitaal, waardoor het zelfstandig bestaan van de arbeidende standen werd bedreigd; op sociaal gebied stonden millioenen proletariërs aan het front van den klassenstrijd, en, terwijl men op het terrein der nationale politiek niets beter wist te doen dan de maat schappelijke orde te bewaren door machts evenwicht, ontwikkelde zich op dat der internationale politiek het imperialisme, of eveneens de strijd tusschen bezitters en niet-bezitters. Spreker ging vervolgens na de groote Invloed, welke van Rerum Novarum, is uitgegaan, welke zich niet alleen tot ons land en uitsluitend tot katholieke kringen heeft beperkt en kwam daarna tot het tweede deel van zijn betoog:- de verwaar- loozing van de practische toepassing van de leer van Rerum Novarum, die de we reld andermaal voor de meest radicale re volutie heeft geplaatst. Men kan zeggen, dat Quadragesimo An no niet had behoeven te verschijnen, en dan natuurlijk ook niet verschenen zou zijn, was de leer van Leo XIII, vooral in haar grondbeginselen, volledig en zonder voorbehoud nageleefd en toegepast. Spreker stelde de vraag: Zou het kapitalisme, de plutocratie of de macht, de hèerschappij over geld en crediet zich zoo monsterachtig hebben kunnen ontwikkelen, had men algemeen erkend en nageleefd wat in' Rerum Nova rum zoo duidelijk staat geschreven over het eigendomsrecht? Natuurlijke basis naar het economische leven moet, volgens Rerum Novarum, de arbeid zijn. de arbeid, die ook de bron van'alle rijkdom is. Terwijl ipet de vruch ten van den arbeid schandelijk werd ge speculeerd, zijn echter de arbeiders de meest beklagenswaardige slachtoffers van die speculatie, proletariërs gebleven. Tenslotte herinnerde de inleider er aan, dat Leo XIII de latere gevolgen van den klassenstrijd voorzag en hiertegen met nadruk heeft gewaarschuwd. God moge besloot spr. het volle licht van deze encycliek doen opgaan over de menschheid, die met verschrikke lijk oorlogsgeweld tot het inzicht moest worden gebracht, dat de crisis, die wij doormaken, in haar diepste wezen een be ginselcrisis is. Met een prachtig uitgevoerd Exsultate Deo van S. P. da Palestrina werd het eer ste deel der bijeenkomst besloten. Na de pauze sprak. PROF. MR. C. P. M. ROMME over Nederland en Quadragesimo Anno. Prof. Romme wees erop, hoe wij allen, in ons dagelijksch leven, de sociale trek in onze natuür hebben verwaarloosd of veronachtzaamd. Wij hébben aan het deel van de menschengemeenschap, waar in wij leven, niet de vitaminen toegevoerd, die het noodig heeft om waarlijk te leven in ons en in levenskrachtige daden zich te kunnen uiten: van het Paulinische woord, in Q. A. (no. 137) herhaald, dat „allen ledematen ten opzichte van elkander" zijn en dat „wanneer één lid lijdt, alle leden mede lijden", hebben wij, generaal ge sproken, vrijwel niets begrepen of willen begrijpen; ook wij hebben ons niet gedra gen als huisgenooten onzer volksgemeen schap, maar als commensaals. En wij heb ben, zoo niet opzettelijk, dan toch altijd schuldig, ons zelf daardoorbenadeeld, on ze eigen geluks-mogelijkheden daardoor verengd, en de volksgemeenschap niet het hare gegeven, aan het algemeene welzijn onthouden van wat het toekwam. Vervolgens staan wij schuldig aan een schending der menschelijke persoonlijk heid, inzooverre wij Gods genade-leven in ons zelve dooden ofwel voor-dood-laten liggen. Spreker gaf een en ander aan als de oorzaken, die in de economisch-sociale rea liteit van het heden de massa-figuur van den proletariër deden ontstaan. Mag Nederland vergelijkenderwijze zich erop beroemen, hoe het in de laatste halve eeuw, sedert het verschijnen van Rerum Novarum, met kracht en met gevolg de strijd tegen het paperisme heeft aange bonden en tegen die ontstellende dreiging zich heeft teweer gesteld het proleta- riërsbestaan is vrijwel onbestreden gelaten en is zijn breede terrein ook ten onzent bezet blijven houden. Ook in Nederland is aan de massa des volks nog steeds econo misch dit kenmerk opgedrukt: onzeker heid van het bestaan. Dat het vraagstuk van de vermogens vorming door de massa in ons land zelfs nog niet een begin van oplossing heeft ge vonden, schreef spr. toe aan de omstandig heid, dat in de loonbepaling de rechtvaar dige verdeeling zeker niet het leidend be ginsel is. De volgorde is: arbeid-loon-op- brengst. De volgorde i§ niet: arbeid-op- brengst-loon. Omdat de opbrengst niet de verbindings schakel is tusschen arbeid en loon, daarom moet wel in de praktijk falen een evenre dige toebedeeling van rijkdom-vermeerde ring aan de arbeidende-klasse, en daar mede faalt de mogelijkheid van vermo gensvorming door de massa. Spr. wees er vervolgens op, dat Quadra gesimo Arino de oplossing van dit pro bleem zoekt in de richting van de loonbe paling, hetgeen duidelijk is, wanneer men alleen maar bedenkt, dat de vermogens vorming wordt gebonden aan de persoon lijke verantwoordelijkheid van den arbei der. Spreker noemde vervolgens de twee groote ^middelen, door de encycliek aan gegeven: de hervorming Her instellingen en de verbetering der 'zeden. Het voornaamste doel, het voornaamste streven van den Staat en alle invloedrijke burgers moet dr.arop gericht zijn, de strijd der tegenover elkaar staande „klassen" te doen eindigen en een eendrachtige samen werking in „bedrijfsschappen" tot stand te brengen en te bevorderen., „Bedrijfsschap pen", die worden genoemd „welgeordende organen in het lichaam der maatschappij", en worden omschreven als lichamen „waarbij de menschen niet ingedeeld wor den volgens de plaats, die zij op de ar beidsmarkt innemen, maar volgens de functie, die leder verricht in de maat schappij". In het slot van zijn betoog benadrukte spreker nog eens de noodzakelijkheid van een hernieuwing van den christelyken geest, uitdrukkelijk in de encycliek „het eerste en noodzakelijkste redmiddel" ge noemd. En het is juist op dit terrein, waar op onze verantwoordelijkheid tegenover God en ons geweten zoo Zwaar drukt, ook met het oog op het geluk der volksge meenschap, waarin wij leven. Vooral, zoo staat in de encycliek, is er behoefte aan sterke strijders van Christus, dié alle krachten inspannen, om de menschheid te behoeden, voor de verschrikkelijke on dergang, die zij tegemoet zou loopen, als de leer van het evangelie wordt verwor pen. ^Door het aanvaarden van de practische hulpmiddelen, welke de Paus in het laat ste deel van Zijn magistrale zendbrief met zooveel nadruk heeft aanbevolen, kunnen wij den geest van Quadragesimo Anno da gelijksch stosds meer uitdragen, in de be wuste, levende, rotsvaste overtuiging van de waarheid van dat in al zijn zwaarte zoo heerlijke woord uit de encycliek: „als Gods genadeons terzijde staat, ligt het lot der menschheid in onze handen". (Langdurig applaus). Toespraak van den Aartsbisschop Mgr. dr. J. de Jong wenschte naar aan leiding van dit plechtig herdenken nog een enkel woord te zeggen. Het verheugt mij, aldus de Aartsbis schop, ten zeerste deze herdenkingsplech tigheid van Rerum Novarum en Quadra gesimo Anno bij te mogen wonen. Op de beteekenis dezer beide encyclieken, die een mijlpaal vormen in de geschiedenis van het sociale leven, behoef ik hier niet te wijzen. Dit is op voortreffelijke wijze geschied in het feestnummer van Herstel en door de sprekers dezer bijeenkomst Wij zijn de beide groote Pausen Leo XIII en Pius XI dankbaar, dat zij zoo hel der en krachtig de princiepen van een ge zonde maatschappelijke ordening hebben uiteengezet. Daarmee bouwden zij, ge trouw aan 'de traditie der Kerk, voort op het werk van Jesus Christus, Die immers niet ^lleqn de weg naar de hemel heeft gewezen, doch ook stoffelijke nooden le nigde: misereor super turbam Ik heb medelijden met de schare; pertransiit bene- faciendo weldoende is Hij rondgegaan; en Die doqr Zijn onophoudelijke prediking van de rechtvaardigheid en de liefde de grondslagen gelegd heeft voor een gezon de menschelijke samenleving, welke zulk een belangrijke factor is ook voor ons bo vennatuurlijk streven. Natuur en boven natuur gaan in het christendom op de in nigste wijze samen. Wij danken God, dat in ons dierbaar Va derland de richtlijnen der Pausen van den beginne af aan met zooVeel volgzaamheid en toewijding zijn nageleefd. Hier is ge- hleken, hoe harmonisch godsdienst en maatschappelijke ordening kunnen samen gaan. Hier ligt de groote verdienste van. het Katholieke Werkliedenverbond, dat de eerste initiatieven nam en van de andere sociale organisaties, die zich geleidelijk ontwikkelden. Z|j hebben van den eenen kant het godsdienstig besef bij velen ver levendigd en bij talrijke anderen in stand gehouden, die anders, in het socialisme en communisme vervallen, den christelijken geest verloren zouden hebben. Van den anderen kant hebben zij. prachtig maat schappelijk werk verricht, voor de leden zelf en voor de onderlinge samenwerking der standen. Na God mogen Wij een woord van op rechten en hartelijken dank uitspreken ook namens de andere Bisschoppen, die heden ter vergadering te Utrecht te samen waren, jegens allen, die in den loop der jaren aan den opbouw van het sociale le ven hebben medegewerkt. En niet het minst jegens de bestuurders en leden, die heden met zulkeen onwankelbare trouw op de bres staan. God alleen weet, welk een onschatbare dienst u daarmee aan Kerk en maatschappij bewijst. Hij alleen kan u daarvoor beloónen. Wij bidden met een diep vertrouwen, dat gij ook in de toekomst trouw moogt blijven aan Christus, Die is de weg, dë waarheid en het leven. En dat God ons Zijn onmisbare zegen moge blijven schen ken. Na het indrukwekkend woord van den Aartsbisschop werd het bekende .Decora Lux van Joh. Winnubst ten gehoore ge bracht. De vergadering bracht hierna den dirigent en he,t koor een enthouiast en welverdiend applaus. Telegram aan den Paus Onder luide instemming der vergadering werd besloten het navolgende telegram te zenden aan Z. H. den Paus: Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XII, CITTA DEL VATICANO. Besturen van alle katholieke organi saties in Nederland op godsdienstig, 'cul tureel en sociaal gebied met Zijne Hoog waardige Excellentie den Aartsbisschop van Utrecht in vergadering bijeen ter plechtige herdenking van het gouden jubileum van Rerum Novarum en het tweede lustrum van Quadragesimo An no betuigen de Heilige Stoel dankbaar heid en gehoorzaamheid en vragen eer biedig apostolische zegen. AALBERSE, Voorzitter. Prof. Aalberse sprak een kort slotwoord. Met het gebed voor de Nieuwe Gemeen schap en een machtig „Aan U o Kbning der eeuwen", werd deze weliswaar sobe re, maar indrukwekkende bijeenkomst ge sloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Streekverband ziekenhuisverpleging Rijnland en Omstreken Het streekverband van ziekehhuisverple- ging Rijnland en Omstreken voor zieken - huisverpleging vergaderde gisterenavond in hotel Toor te Alphen aan den Rijn, onder voorz. van den heer v. Dien te Alphen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den voorz. waarin werd medegedeeld dat hij ontslag nam als zoo danig. Het verslag van den penningmeester den heer Snel uit Leiderdorp, gaf aan in komsten 115.45 en aan uitgaven 100.79, alzoo een batig saldo van 14.60, met een- saldo in kas van 160.51. Voor de controle commissie 1941 werden aangewezen de af- deelingen Alphei*, Boskoop en Leiderdorp. Bij de bestuursverkiezing werd allereerst aan de orde gesteld verkiezing van een voorzitter. Hiervoor werd gekozen de heer C. J. van der Bijl, voorzitter van de ver- eeniging voor ziekenhuisverpleging te Alphen. De aftr. bestuursleden de heeren dokter Batelaan te Reeuwijk, dokter Lucar- die te Zevenhoven en W. Boerhorst te Bodegraven werden met bijna alg. st. herkozen. Bij de rondvraag gaf de heer Stolk voorzitter van de Federatie van vef- eenigingen voor Ziekenhuisverpleging een uiteenzetting aan de hand van cirulaire no 2 betreffende winst-, omzet- en loonbelas ting in verband met de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging. Verkooping. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Jhr. G. J. Stoop in hotel „Centraal" gehouden verkooping werd de melksalon en woonhuizen Pr. Hen drikstraat no. 71, 73 en 75; de 4 woonhui zen Hoflaan nrs. 2, 4, 6 en 8 alsmede de pakhuizen Hoflaan nrs. 20, 22, 24 en 26 alhier na combinatie in bod staande op 13030.afgemijnd op 1200.en dus voor de totale som van 14.230.Toege- weszen aan den heer C. M. Deerenberg q.q. plhier. Auto vrijwel verbrand. In de Conrad- straat geraakte een bestelauto, rijdende met een gasgenerator, beladen met kruideniers waren van een grossier uit Groot Ammers m brand. De brand was zoo fel, dat de wa gen belangrijk werd beschadigd .en den in houd geheel verloren ging. Door de brand weer werd de brand gebluscht en de vrij wel vernielde wagen naar het terrein van de gasfabriek gesleept. REEUWIJK Werk opgedragen. Aan den aannemer C. Macdaniel, alhier, is onderhands opgedra gen het bouwen van een zomerhuis voor rekening van den heer C. van Eijk te Gouda. Vleeschkeuring. Bij de. vleeschkeurlng in deze gemeente werden in April aangege ven door de slagers 9 runderen, 2 graskal- veren en 1280 kg. ingevoerd vleesch. Als gestorven werden door de veehouders aan gegeven 1 paard, 8 rundefen, 21 varkens, 12 kalveren en 1 schaap. waren aanwezig burgemeester mr. J. W. Peek, de commissie van toezicht, Kap. J. Betjes, en-de heer Tel als afgevaardigde van de onderwijsvereeniging van den L.T.B. Bevorderd werden naar de tweede klas: J. Sassen, Ter Aar, L. Krijger, J. v. d. Meer Wzn., allen met lof. Jac Hoogervorst, Ter Aar; Joh. Bakker Pzn.; P. A. v. Vel- zen; H. v. d. Meer; L. Llein; Alb. v. d. Meer; C. v. Klink; Jac. v. d. Meer; A. Spruit; P. Vermey; Joh. v. d. Wereld; Th. v. Velzen Azn.; Ant. Loos Azn. Drie leer lingen werde niet bevorderd. V Bevorderd naar de derde klas: J. Schra- ma; Jac. Bakker Pzn.; A. v. Velzen Azn, allen met lof; H. Koek; W. Verdel; C. v. Klink; P. Bakker Gzn.; J. v. d. Wereld; Jac. Spruit; Jac. Hoogenboom; Th. Bakker Pzn.; C. Hoogenboom; Th. v. Ruiten; Ant. v. Velzen; M. Kouwenhoven, Nieuwveen; C. Lek, Nieuwveen; A. van Eyk, Nieuw veen; G. Elstgeest; J. Kerkvliet; Th. v. d. Meer; F. Wesselman. Een leerling iwerd niet bevorderd. Nadat de leerlingen waren ondervraagd door directeur Verkley reikte ir. G. W. v. d. Helm de rapporten uit met een toepasselijk woord. Daarna richtten nog burgemeester Peek, kapelaan Betjes en de heer Tel het woord tot de leerlingen. Het nieuwe cursis- jaar vangt weer aan de eeréte helft van Augustus. WOERDEN Eeuwfeest Pensionaat Nadat het meer officieel gedeelte van het feest Zondag gevierd was, waarvan wij j.L Maandag een uitvoerig verslag gaven, werd Maandag gelegenheid - geboden aan de kinderen van de St. Anna, om de Zus ters te complimenteren en in eigen kring feest te vieren. De zoogenaamde St. Anna-kinderen wor den verzorgd door de Zusters' en ze vor men tezamen een voortzetting van het vroegere armenhuis en weeshuis, maar dit karakter is eruit verdwenen, zoodat deze St. Annaschool -.eigenlijk een onderafdee- ling van het pensionaat geworden is. Om half elf waren in de versierde recre atiezaal de zestig kleinen bijeen, terwijl ook alle Zusters en de Rector van het Pen sionaat aanwezig waren. Eegonnen werd met een openingsmarsch, waarbij de kinderen hun rhytmisch kun nen ten toon spreidden. Hierna volgde een alleraardigst speech door één der meisjes voorgedragen, getiteld: „Van toen en nu!", waarin de geschiedenis van de St Anna school met zijn vele kostelijke en komische momenten was verwerkt. De kinderen bo den een tijdens tooneélstukje aan de Zus ters een taart, bloemen en een groote pluim aan, vvaruit zeer duidelijk blijkt, dat de hulp der kabouters een succes was. Hierna volgde een Tirolerwals en daarna een Mariahuldé. 'Gistermorgen half elf warén opnieuw alle Züsters bijeen in de feestelijke re creatiezaal, waar wij ook opmerkten .den Rector, den Pastoor van Woerden met zyn beide kapelaans. De laatsten waren aan wezig, omdat de kinderen van de paro chiële meisjesschol hulde zouden gaan brengen aait hun Zusters, hetgeen hun .onder leiding van de onderwijzeressen, van wie er verscheidene lid waren van het feestcomité, best afging. De zaal was stamp vol, hetgeen te begrijpen is, als men be denkt, dat de parochiale meisjesschool 340 leerlingen telt en allen aanwezig waren. Dg felicitatie, die door één der meisjes vporge'dragen werd, oogstte veel bijval, terwijl namens de meisjesschool een elec- trische klok werd aangeboden. Hetvolgende^ feestlied was een blijde uiting van dankbare feestvreugde. „De too- verfluit" veroorzaakte onder de kinderen groot enthousiasme en hilariteit. Daarna kwam heel Nederland op bezoek, vertegen woordigd door de elf provincies, om Woer den te feliciteeren. Twee daarop volgende tooneelstukjes ontvingen een goed onthaal, terwijl de feestdans een extra 'bewijs was van de zorgen en moeiten, die de onder wijzeressen zich getroost hadden, om dit feest in alle opzichten af te doen zijn. Tot slot werd in „De hemelpoort" het gedrag van vele zusters veraanschouwelijkt, waar over dan Sint Pieter zijn oordeel uitsprak. Dit laatste was een groot succes. Toen aan het einde Pater Rector aan kondigde, dat alle kinderen behalve een zakje met inhoud ook nog een gedachte nisplaatje zouden ontvangen, ging er een jubel op, die spoedig vormen kreeg in een spontaan „Lang zal het,.leven". Werkelijk: Lang leve het pensionaat te Woerden. HAZERSWOUDE Kapelaansbenoeming *jloc kapelaan te Hazerswoude (Dorp) is benoemd de weleerw. heer J. .van der Stap. Z.E. heeft onlangs het sanatorium „Dekkerswald" hersteld verlaten. ROELOFARENDSVEEN Tuinbouwschool. Dinsdagmiddag had in tegenwoordigheid van de Rijktuinbouw- consulent, ir. G. W. v. d. Helm, de sluiting plaats vein het leerjaar 19401941. Verder Katholiek Comité van actie „Voor God" MOGEN ALLE OUDERS DIT DOEN Laten de vaders en moeders hun kinderen, ook de kleinste, dagelijks volgens vroom gebruik naar het altaar der verheven Moeder Gods geleiden en hen, tegelijk met de bloemen van hun tuinen en velden en. tegelijk met hun eigen gebed en dat van hun kindertjes, aan de H. Maagd aanbieden. Paos Plas XII

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6