Weerbericht Het geval-Hess 3Xe h&tmeii, die U uaadig, heeft! STADS NIEUWS VRIJDAG IS MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per we§k; 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaaL Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. a Zon onder 9.29 üur Vrijdagavond. Zon op 5.42 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 17 Mei: De maan komt Zaterdagnacht cm 2.15 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1116 onder. 18 Mei: De maan komt Zondagnacht om 2.44 uur op en gaat Zondagmiddag om 1.24 onder. (Laatste kwartier). 19 Mei: De maan komt Maandagnacht te 3.10 uur op en gaat Maandagmiddag te 2.30 aur onder. 20 Mei: De maan komt Dinsdagmorgen om 3.33 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.35 ur onder. 21 Mei: De maan komt Woensdagmor gen om 3.55 uur op en gaat Woensdagmid dag om 4.38 oncjer. 22 Mei: De maan komt Donderdagmor gen om 4.18 uur op en gaat Donderdagna middag om 5.40 uur onder. WATERTEMPERATUUR: Poelmeer: 11 gr. C. HITLER ZAL ER WAARSCHIJNLIJK NIET OVER SPREKEN ^noiioiionoiioucbiioiioiic-- Verduisteringstijden y 0 0 0. 0 0 U C3II CD II CD II CD I! CD II Oil CDII Oil CD Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.29 uur. ZONSOPKOMST 5.42 utfiP. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. De Führer zal waarschijnlijk voorloopig niet in het openbaar over de dramatische vlucht van Rudolf Hess naar Schotland spreken, aldus is men te Berlijn van mee ning. De gesprekken over den achtergrond van de affaire-Hess zijn echter in Duitsche partij kringen, op straat en onder de jour nalisten niet verstomd. Niemand betwijfelt, dat Hess uit idealis tische overwegingen een idee-fixe heeft ge kregen en dat hij meende vrede tot stand te kunnen brengen door dit ten uitvoer te leggen, nadat volgens zijn overtuiging vportzetting vah den oorlog voor Engeland zinneloos is geworden. Men herinnert zich in het bijzonder een passage uit een der laatste redevoeringen van Hess op 28 Februari j.L, waarin hij zcj, dat het Duitschlands wensch is, de tus- schen de volken hangende vraagstukken op 1 te lossen in den geest, waarin de jeugd der volken bij sportieve wedstrijden bijeen komt. Hij vervolgde toen: „Het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier de rol speelt van deijgene, die weliswaar het kwa de wil, maar ten slotte het goede doet". Deze woorden, zoo meent men, doen on dubbelzinnig blijken, hoezeer Hess ver trouwde op den geest van de Engelsche sportieve „fairness", wanneer hij op poli tiek gebied meende, dat het al voldoende was, als men .den Engelschen persoonlijk bewees, dat hun zaak is verloren om hen bereid te maken tot het sluiten van vrede. De „man in the street" begrijpt evenwel niet, in "hoeverre Hess meende bij de Engel schen „fairness" te kunnen veronderstellen Hij houdt de vlucht van dezen leider naar Engeland voor een gril die in het huidige stadium van den oorlog grenst aan waanzin. Men erkent hier overigens, dat Hess' idea lisme voor het Britsche rijk gunstige ge volgen zou hebben, want in het huidige stadium van den strijd zou het 't verstan digste voor de Engelschen zijn er mee op te houden. In dit verband vragen de Berlij- ners zich af welke „spleen" het zonder lingst is, die van Hess, die de Engelschen tot den vrede wil overhalen, of die van de Britten, die den oorlog nog willen winnen. LONDENSCHE PERS WAARSCHUWT Naar Reuter meldt, wijst de Londensche pers haar lezers op het feit, dat de berich ten, volgens welke Rudolf Hess tijdens een gesprek met boeren gesproken zou hebben van „tyrannie en nood" in Duitschland, met terughouding moeten worden opgevat, dat „degenen, tegen wie Hess zich in de zen geest zou hebben uitgelaten, dit alles in een oogenblik van buitengewone opwin ding uit hun geheugen hebben geciteerd." Reuter zelf had tevoren deze zoogenaam de uitingen van Hess uitvoerig verbreid. BON WAREN GELDIG A HOEVEELHEID 20 18 Brood óf gebak 18—24 Mei (28 Mei), (bon 19 t/m 24 Mei) 4—24 Mei 100 gram brood, gebak. 02 Aardappelen 19—25 Mei (28 Mei) (bon 01 t/m 21 Mei). IX Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 8 iBloemkaart) Meel, brood enz. 18 Mei15 Juni. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 15 16 (Boterkaart) Boter 8—25 Mei (28 Mei). 17—25 Mei (28 Mei). 250 gram boter 250 gram boter 15 16 (Vetkaart) Boter, Margarine 8—25 Mei (28 Mei). 17—25 Mei (28 Mei). 250 gram boter 250 gram boter 31 Suiker 12 Mei8 Juni 1 kilogram 17 Melk 19—25 Mei 1 3/4 liter. 15 Vleesch en Vleeschwaren 15—22 Mei (24 Mei) (Bon 14 t/m. 17 Mei) 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 30 Koffiesurr. Thee 5—25 Mei. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. 66,76 Raas 19 Mei—15 Juni. Elk der bonnen 100 gram kaas. 96 Eieren 19—25 Mei (28 Mei) vLon 86 t/m 21 Mei) 1 ei 33 Peulvruchten 19 Mei-1 Jun (4 Juni) extra rantsoen 500 gram. 32 21 Rijst enz. (21: Boter- en vetkaart) 19 Mei15 Juni 3—25 Mei 250 gram ,250 gram 27 Maïzena enz. 21 Apr.15 Juni. 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 24 Havermout enz. 21 Apr.15 Juni. 250 gram 25 Gort enz. 21 Apr.—15 Juni. 250 gram 26 Macaroni enz. 21 Apr.—15 Juni. ltfO gram K Scheerzeep Textielkaart 1 Mei31 Aug. 5C gram scheerzeep 29 Zeep 28 Apr.31 Mei 120 gram huishoudzeep, enz. Per. 10 Petroleum t.m. 15 Juni voorrde keuken 2 liter 01 k f. v. M. en N Per. 4 Per. 4 Brandstoffen Generator-anthr. Generator-turf t.m. 31 Mei 1 eenheid i 1 hectoliter 50 stuks baggerturf R.K. BOND VAN MELKHANDELAREU IN NEDERLAND. Te Leiden in jaarvergadering bijéén. Onder voorzitterschap van den heer G. Suyker kwam de R.K. Bond van Melk handelaren gistermiddag in algemeene jaarvergadering bijeen in ,,'t Schuttershof" alhier. De Leidsche afdeelingsvoorzitter, de heer J. P. v. d. Holst, sprak een kort wel komstwoord, heette allen welkom in de Sleutelstad en uitte den wensch, dat deze vergadering moge staan in het teeken van opbouw van den bond. Spr. wijdde ver volgens nog uit over den huidigen toestand en hoe de belangen der kleinmelkhande- laren het best behartigd kunnen wordén. De bondsvoorzitter herinnerde er ver volgens aan, dat het langen tijd geleden is, dat zoovelen bijeen waren. Het onder ling contact werd evepwel in het afgeloo- pen jaar steeds bewaard" doordat tal van besturenvergaderingen werden gehouden. Spr. deelde hierna mede, dat het hem, in verband met de huidige omstandighe-- den en de te verwachten concentratie, be ter lijkt, dat hij aftreedt als voorzitter van den bond. De heer Suyker zeide ten aan zien van deze kwestie, dat hij reeds meer dan 20 jaar het voorzitterschap bekleedt en dat hij voornemens was op de eerst volgende vergadering zijn mandaat ter beschikking te stellen. Spr. zou het jam mer vinden wanneer zijn aanblijven later een terugslag op den gang van zaken zou hebben. Vóór de 'bestuursverkiezing zal deze kwestie verder ter sprake komen. De notulen der vorige bondsvergadering werden onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris, in het vakblad gepubliceerd, werd zonder op merkingen goedgekeurd. Het finantieel verslag van den penning meester, den heer G. A. van Swieten, gaf aan uitgaven en inkomsten een bedrag van 5000.63 met een batig saldo van 243.96. De kascommissie, vertegenwoordigd door de afd. Westland, bracht gunstig rapport uit, waarop den penningmeester déchar ge werd verleend. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Compier, A. J. van Schie en P. Suy ker werden bü enkele eandidaatstelling herkozen verklaard. Hierna werd eenige oogenblikken ge pauzeerd om van gédachtén te wisselen over de kwestie van het aftreden van den voorzitter. De afdeeling Amsterdam had in dien geest een schrijden gericht tot den bonds voorzitter persoonlijk en tot de secreta rissen der afdeelingën; evenwel niet tot hethoofdbestuur. De heer v. d. Holst (afd. Leiden) achtte dit voorstel eenigszins" inopportuun en stelde daarom voor den bestaanden toer stand te handhaven en de zittingsperiode van den voorzitter te bestendigen. De geest, adviseur, de weleerw. pater M. Jorna, achtte het niet gewenscht over deze kwestie verder te spreken. Spr. meende, dat het al- of niet aanblijven van den voorzitter een kwestie is in de eerste plaats van het hoofdbestuur. De afd. Amsterdam verklaarde hierna, dat het niet, de bedoeling was hier een stemming uit te lokken. Hij had liever van den voorzitter een ander voorstel verwacht. Na eenige discussie deelde de voorzitter mede, dat déke kwestie een punt van be spreking zal uitmaken op de eerstvolgen de bestuursvergadering. Het bestuur zal te dezer zake diligent blijven. Hierna was de begrooting 1941 aan de orde. Deze gaf een bedrag aan van 6540 met een ongedekt tekort van ƒ1180. In verband hiermede stelde hét bestuur voor de contributie, welke nu 4 be draagt, terwijl een gedeelte der leden bo vendien ƒ6 vrijwillig betaalt, thans vrij willig te verhoogen tot ƒ7.per lid. De secretaris, de heer A. J. van Schie, verdedigde deze verhooging op grond van het feit, dat het bureau van den bond, dat een groot deel der ihkomstert opvraagt onmisbaar is. Spr. verdedigde dit voorstel ondanks het feit, dat hij vroeger tegen het op richten van" een bureau was; niet, omdat hij het niet gewenscht of noodzakelijk achtte, maar vanwege het feit, dat hij den bond niet financieel krachtig genoeg acht te om hiermede te beginnen. Nu het bu reau er is, moet het ten koste van alles verdedigd worden, want het is onmisbaar. Spr. verdedigt zulks aan de hand van tal van voorbeelden uit de practijk. Een krachtige organisatie, gesteund door een goed werkend bureau, is thans meer dan ooit noodig, omdat dit de sleutel is tot oplossing van vele moeilijke problemen van. den huidigen 'tijd. Pater Jorna spfak in denzelfden geest en betoogde, dat de situatie van het oogenblik zoo is, dat men ten koste van alles moet zorgen sterk te staan en zon der het bureau kan dit niet. Hier staat eigenlijk het eigenbelang op het spelv Spr. wees hierbij op het verschil in con tributie-bijdragen tusschen de verschil lende afdeelingen en het is niet meer dan redelijk, dat hieraan een einde kome. Verschillende afdeelingen betuigden hierna hun instemming met het bestuurs voorstel, waarna de heer Brouwer (ver spreid lid van de afd. Amersfoort) be toogde, dat het bestuursvoorstel eigenlijk maar lapwerk is. Als men weet wat het bondsbureau thans reeds voor de leden heeft opgeknapt, dan moet ieder niét vrij willig maar gedwongen de benoodigde contribütie bijdragen.' In dien geest ver wacht spr. een voorstel van het bestuur om ook voor de toekomst gedekt te zijn. De bondspenningmeester, de heer G. D. van Swieten, zeide, dat het bestuursvoor stel gekomen was, om de vergadering zich te doen uitspreken. Dat is nu geschied, doch spr. W hiermee nog niet tevreden. Regeeren toch is vooruitzien en een bu reau moet goed geleid zijn, wil men klachten voorkomen. Meer 'personeel dan een directeur alleen is zeker noodig en 5000 acht spr. daarom zeker noodig. Daarom wilde spr. het bestuur in overwe ging geven in het komende jaar met een contributieregeling te komen, die in alle behoeften voorziet. Een der aanwezigen bqpleitte hierna nog een contributie naar draagkracht, waarbij men contributie zal moeten beta len naar gelang van den omzet, dien men heeft. Dit voorstel zal op de eerstvolgende bestuursvergadering onder de oogen wor den gezien. Vervolgens kwam ter sprake' een voor-r stel-Amsterdam om de contributie te ver hoogen tot ƒ8 per lid. Het hoofdbestuur zeide in zijn prae- advies de contributie te willen handha ven, met daarbij dé opwekking, dat ook de andere afdeelingen allé een vrijwillige bijdrage geven. Weer een andereafgevaardigde betoog de een progressieve contributieregeling. Over al deze voorstellen werd "langdurig van gedachten gewisseld, waarna het voor- stel-Amsterdam werd verworpen' met al leen de stem van Amsterdam voor. De begrooting vrerd hierna onveranderd vastgesteld. Toespraak Geestelijk Adviseur Pater M. Jorna O. F. M. Hierna verkreeg de weleerw. pater, M. Jorna het woord voor een korte toe spraak. In zijn inleiding wees spr. erop, dat 's menschen leven op aarde een strijd is. lederen dag moet hij zich door tal van moeilijkheden heenworstelen. Het leven heeft zijn harde kanten en thans zijn deze nog verhoogd Hoe hard het leven evenwel ook is, men moet als christenmensch fier en opge wekt door het leven gaan. Spr. belichtte dan den ideëelen kant van den arbeid en wekte op te werken ter liefde Gods en tot steun van den naaste. Een verkeerde opvatting is het den ar beid als iets minderwaardigs te zien. Daartegenover staat de beschouwing den arbeid te zien als ee$ eor. Er is geen verhevener martelaarschap dan het mar telaarschap van den arbeid. Beide stellingen gaanmank. De eerste lijdt aan Onderschatting, de tweede aan overgchatting. Voor óns is het van belang een goede plaats toe te kennen aan den arbeid. Ar beiden is een zuivere, ongerepte levens plicht van den mensch. Zoo heeft God den mensch geschapen om onzen tijd nut tig door te brengen, om de natuur te cul- tiveeren en eruit te halen wat God erin heeft gelegd. De zondeval van den mensch is niet de oorzaak van den arbeid, de entourage al leen veranderde er door. Werken .behoort tot een roeping, tot de levenstaak van den mensch. Werken is geen oneer en geen schande," tioch slechts een aureool voor den mensch. De werkende mensch is slechts een voorbeeld, dat hjj staat boven de rede- looze natuur. Daarom prijst het werk den mensch. De werkende mensch is een afbeelding van God zelf, die den merts'ch en de aar de schiep. De eerste schepping was Gods werk, de mensch heeft het slechts te vol tooien. De arbeid is een bron van geluk en een ware zegen, omdat hij hem nadér brengt tot zijn eindbestemming. Wil de arbeid echter tot zijn récht «ko men, dan moet men hem de plaats geven, die hem toekomt. Het hoogste doel van den arbeid is niet de opvoering van de productie, maar de verbetering van den mensch. f. Arbeid, goed toegepast, is godsdienst. Spr. spoorde zijn toehoorders dan aan te werken aan de levenstaak van den mensch. Christus zelf was in zijn leven werkman, dertig jaar lang. Eerst daarna trad hij op als priester, Men moet niet opzien tegen de moeilijk heden en offers. Het werk heeft zijn nut voor de maatschappij. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat het vandaag vijftig jaar geleden was, dat Paus Leo XIII zijn „Rerum Novarum" bracht, tien jaar geleden aangevuld door Paus Pius X met de encycliek „Quadrage- simo Anno". Na éen eeresaluut aan beide sociale pausen wekte" spr. zijn toehoorders op vol gens de door hen uitgestippelde richtlij nen voort te werken en citeerde dan Gui- do Gezelle's: ,.Het leven is een kruisba- nierl" "Spr. besloot met een wensch tót veel succes aan al zijn toehoorders bij hun ar beid, voor hun heden en voor hun t$p- komst. Na een hartelijk applaus en een dank woord van den voorzitter, werd de ageflda verder afgehandeld. Het volgende punt was: de aanbieding van het eerelidmaatschap aan den heer H. Helsloot te Amsterdam. Dë voorz. dankte den heer Helsloot voor zijn vele werkzaamheden voor den bond en overhandigde hem een bord in Deltsch blauw. De heer Helsloot sprak hartelijke woor den van dank voor de hem gebrachte hul de. Hierin, naast de aanbieding van het eerevoorzitterschap van de Amsterdamsche afdeeling, zag spr. het bewijs, dat zijn werk op prijs is gesteld en hij uitte zijn beste wenschen voor den groei en den bloei van den bond. Tenslotte volgde nog een bespreking Agenda Vrijdag, Conferentie voor Nlet-Katholie ken,vijfde bijeenkomst parochie kerk Heerensingel, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Mei 20 uur tot Zaterdag 17 Mei 8 uur, waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zui- der Apotheek, Lammenschansweg 4 Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 2, TeL 26274. van den toestand in den melkhandel op het oogenblik, o.a. betreffende de winst marge voor de melk, de omzetbelasting, het vervoeren van taptemelk, enz. Aan het bestuur wordt overgelaten te bepalen waar de volgende, de najaarsver gadering, zal worden gehouden. Na de rondvraag volgde sluiting der vergadering. DE PROCEDURE OVER DEN MOLEN „DE VALK" De zaak aangehouden om de waarde van den molen te taxeeren. In de eigendomsprocedure tusschen de gemeente Leiden eenerzijds en den huidi gen eigenaar en bewóner van den molen „De Valk" te Leiden anderzijds, besliste de civiele kamer 4«r Haagsche rechtbank, dat alvorens vonnis te wijzen, een deskundige de waarde van den molen ,,Be, Valk" zal taxeeren. Als deskundige werd benoemd ir. K. Dees van het bureau van bouw- en woningtoezicht te Den Haag, die op 2,9 Mei daartoe beeëdigd zal worden. VOLKSBONDNIEUWS. De Dag van den Arbeid. Evenals andere jaren wordt Zondag 18 Mei a.s. in de'dekenale Kerk aan den Hee rensingel alhier de Dag van den Arbeid gehouden. Deze dag staat ditmaal in een zeer bijzondere beteekenis voor de Katho lieken, omdat mede op dien dag .wordt her dacht de uitvaardiging vóór 50 jaar van de encycliek „Rerum Novarum" door Z. H. Paus Leo XIII en vóór 10 jaar van de en cycliek „Quadragesimo Anno" door Z. H. Paus Pius XI. Deze uitvaardiging der encyclieken is voor alle Katholieken, hoofd- en handarbeiders, een reden tot grbote dankbaarheid! Dank- ta.arheid voor den zegenrijken invloed, wel ke de encyclieken hebben gehad 'voor het geestelijk welzijn en op de sociaal-econo mische toestanden in het maatschappelijk leven. Daarom is de Dag van den Arbeid dit jaar voor de Katholieken van zoo groote en bijzondere beteekenis. Is een aansporing nog noodig aan de Ka tholieken' van Leiden, om den jubel, dien zij in het hart dragen voor het vele goede, dat de encyclieken voor. hen hebben tot stand gebracht, te uiten? Immers neen! Ieder, die deze blijheid met zich draagt, ieder die zijn dankbaarheid daarover wil ken baar maken, zal aanwezig zijn in de kerk om God dank te brengen voor de groote waarden, wélke voor hen hebben gelegen en nog liggen in de richtlijnen van de pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno." Des morgens zal in alle parochiekerken der stad een heilige Mis worden opgedra gen uit dankbaarheid voor de uitvaardi ging der encyclieken, terwijl de preeken in de Hoogmis zullen staan in het teeken der Rerum Novarum"-herdenking. Des namiddags zal in de dekenale kerk de Dag van den Arbeid worden gevierd. Te'4 uur zal een plechtig Lof worden ge houden met preek door kapelaan Van Drunen, vice-praeses der St. Josèphsgezel- lenvereeniging, waarna dè zegening der werktuigen plaats heeft. Wij schreven het hierboven reeds, een aansporing achten we overbodig, want een massale opkomst wordt verwacht van alle Katholieken en op de leden van de Stands. en Vakorganisaties wordt beslist gerekend! Ten overvloede deelen wij nog eens mede, dat vaandels en banieren kunnen v/orden begzorgd aan de pastorie Heeren singel, Zaterdag- a. s., des nam. van 45 uur. BESTUUR R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 121. N.V. Stoomfabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen „De Ster" voorheen N. Wouterlood P.Jzn., in liquidatie. Leiden, Hoogewoerd 183. De li quidatie is beëindigd: 2310. J. W. Lagerwey. Alkemade, Oude Wetering A 150. Broodbakkerij. Uittr. E.: J. W. Lagerwey, Alkemade, dd. 1 April '41. 174. ,C. l'Ami; Roelofarendsveen, Wijk B. 416. Winkel in kruidenierswaren. Overl. E.: l'Ami, Roelofarendsveen, dd. 1 Aug. 1940. Wijz. hancfelsn. in: Wed. C. l'Ami. N. E.: Wed. J. l'Ami-v. d. Meer, Roelofs- arendsveen. Opheffing: 3206. J. Volwater. Al kemade, Roelofarendsveen, B 412. Winke lier in speelgoed en tuinder.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2