Nieuwe bonnen fMomentje v VRIJDAG 16 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9950 S)e C^icbefi^Soii/fcatit Telefoon: Redactie 30015. Administratie 20935. T Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN O M STREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Dit nummer bestaat utt twee bladen. V Een mooie lichtzijde Wij wyzen meermalen op lichtzijden van dezen tijd. Wij doen dit, omdat het zoq jammer zou zijn, als wij niet ook diè kanten van het huidige gebeuren zouden zien. Graag nemen wij daarom hier over een alinea uit een artikel in de vanmorgen ontvangen Mei-aflevering van „Studiën". „Men heeft in de hedendaagsche Neder- landsche katholieke boeken-wereld een op merkelijke belangstelling waargenomen voor het ernstige, uitgesproken godsdien stige boek. Een nadenkend mensch zal dit nauwelijks verwonderen. Er zijn vele rede nen ter verklaring van dit feit te noemen, maar .de meest algemeen-geldende en daar door tevens meest belangwekkende is mis schien wel, dat veel mpnschen naar ver trouwde punten van houvaèt zoeken in een tijd, waarin het „worden" duidelijker spreekt dan het „zijn". De hier bedoelde belangstelling in dézen tijd voor het ernstige, uitgesproken gods dienstige boek is al meer geconstateerd. En is zéér verblijdend. Terecht meent de sohrijver van-het arti kel, waaraan wij bovenstaand citaat ontleenen, pater J. Morel, S. J., dat de ver klaring van deze belangstelling voorname lijk hierin ligt, dat deze tijd duidelijker spreekt van het „worden" dan ""van het „zijn". De menschen zitten niet vast in de zelfgenoegzaamheid van eeh onbezorgd be staan, zjj zitten niet vast m.a.w. in het „zijn", maar hun gedachten gaan veel meer uit naar het „worden". Wat zal er worden uit dezen tijd, wat zal er worden van mij? Dat is een mooie lichtzijde van dezen tijd: wij denken meer aan de toekomst. En dan gaan de gedachten verder, naar de toe komst in dit leven, naar de toekomst na dit leven. Dit is een tijd van voor velen dieperen, levendiger godsdienstzin! DE HERTOG VON COBURG IN NEDERLAND. Op uitnoodiging van den weermachtbe velhebber in Nederland, generaal der vlie gers Fr. Christiansen, bracht de president van het Duitsche Koode Kruis; general der infanterie, NSKK-Obergruppenfuehrer Hertog Karl Ediiard von Coburg, 'n bezoek aan het bezette Nederlandsche gebied. Hij inspecteerde de inrichtingen en werkzaam heden van het Duitsche Roode Kruis in lazaretten van de weermacht en de organi satie op de stations in verschillende plaat sen. Gedurende zijn verblijf-in Den Haag maakte de hertog zijn opwachting bij den rijikscoanmissarj^, rijksminister Ssyiss-Jin- quart, en 's avonds was hij de gast van den weermachtbevelhebber en van den rijkscomriïissaris. ORGANISATIE IN HET MEUBILEERINGSBEDRUF. De samenwerkende organisaties in het Meubileeringsbedrijf deelen naar aanlei ding van het bericht oVer de oprichting van een centrale organisatie in het meu- bileeringsbedrijf nader^mede, dat dit be richt onjuist is, voor zoover daarin de in druk wordt gegeven van de definitieve op-, richting van een nieuwe organisatie. De op- richting van deze laatste kan reeds daarom niet geschieden, omdat zy uitdrukkelijk is voorbehouden aan de commissie voor de zelfstandige organisatie van het bedrijfs leven. De samenwerking tusschen de organisa ties, waarvan sprake was, heeft slechts voorloopige beteekenis en houdt ver band met de maatregelen op het ter rein van de grondstoffen voorziening van het bedrijf. De drie bonden hadden behoef te aan een centraal punt, dat het contact kan onderhouden met de betreffende rijks- bureaux en als voorlichaingsinstantie kan fungeeren. Hiertoe is een centrale com missie en een bureau aangewezen op het aangegeven adres. De bestaande organisa ties blij ven geheel intact en op "de door de bevoegde instantie te ieri aanzien naer te nemen beslissingen wordt niet vooruitge- loopen. t BEURS VACANTIEDAGEN. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van financiën heeft bepaald, dat 31 Mei a.s. en op de Zaterdagen in Juni, Juli en Augustus de beurzen voor den geld en fondsenhandel zullen zijn gesloten, Rede minister Fischböck over sociaal-economi sche vraagstukken HOOGE DIVIDENDEN ZWAARDER BELAST. Zooals reeds kort is medegedeeld, is de zer dagen'in hotel „Wittebrug" een bijeen komst gehouden van den Nederlandschen Sociaal-Economischen Kring, waarin com missaris-generaal minister dr. H. Fisch böck het woord gevoerd heeft. Omtrent het gesprokene op deze verga dering kan het volgende worden medege deeld: De voorzitter, prof. dr. J. van Loon open de de bijeenkomst. Hierna kwam commissaris-generaal mi nister Fischböck aan het woord. Tegen den sluikhandel. Iedere gelegenheid om met menschen uit het bedrijfsleven samen te komen, om een aantal dingen te bespreken, welke thans aan de orde zijn, juichte spreker toe. Hij begon met eenige opmerkingen over het hamsteren. Hoewel er veel gehamsterd wordt, gaat het om betrekkelijk kleine hoe veelheden. Maar veel schadelijker dan de materieele zijde is de moreele kant van dit hamsteren. Met dezen moreelen kant heeft spreker te maken, wanneer hij te Berlijn de belan gen van Nederland bepleit. Wanneer im mers blijkt, dat men in Nederland zich niet strikt houdt aan de bepalingen, welke de distributie-regeling aan dé bevolking op legt, brengt dit het gevaar met zich mede, dat men Nederland op het peil van andere bezette gebieden zou willen omlaag druk ken, of dat men minder geneigd zou zjjn bij de overbrugging vsm moeilijkheden te helpen, zooals zich nu b.v. bij de aardap pelen hebben voorgedaan. Bet is ookopgevallen, dat de rechter in het verleden veel te lage straffen op over treders toepaste, hetgeen bewijst, dat de Nederlandsche rechtspraak nog niet de draagwijdte van deze overtredingen beseft en nog niet begrijpt, dat het hier An de grondslagen van het bestaan van het Ne derlandsche volk gaat. Er zijn dan ook nu speciale rechters be noemd om deze sociaal-economische over tredingen te berechten. Minister Fischböck hoopte, dat op deze wijze een eind zou ko men aan" den sluikhandel. Lasten op bedrijfsleven. Vervolgens kwam de commissaris- generaal op de lasten, die op de bedrij ven drukken en nog zullen drukken. Hij wees, evenals hij dit vroeger deed, op de zeer vrijgevige dividendpolitiek van het meerendeel der bedrijven. Het uitkeeren van zoo hooge dividenden brengt^mede, dat meer belasting dient te worden betaald. Wat bijvoorbeeld meer dan 5 of 6 procent uitgekeerd zou worden, dient als belastingsobjet te worden beschouwd. In dien geest kan men dan ook een belastingwet ver wachten. Vele ondernemers gelooven nu, dat zy hun liquide middelen, welke niet verdeeld worden, het veiligst kunnen beleggen in aandeelen van bedrijven, die geheel, wat bun aard betreft, vreemd zijn aan het eigen .BROOD. Bon „20" van de broodkaart, 100 gram brood pér bon. Verbruiksperiode van 18 tót en met 24 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart, 50 gram brood per bon. Verbruiksperiode 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. GEBAK. Bon „20" van de broodkaart één rant soen gebak per bon. Verbruiksperiode: 18 tot en met 24 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart een half rantsoen gebak per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. TARWEBLOEM. Bon „8" van de bloemkaart, 35 gram tarwebloem, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 tot en met 15 Juni. BOTER. Bon „16" van de boterkaart en van de vetkaart 259 gram boter per bon. Verbruiksperiode: 17 tot en met 25 Mei. Kooptyd: 17 tot en met 28 Mei. Op bon „16" van de vetkaart per 250 gram boter 15 cent reductie. bedrijf. Spreker, zeide, dat dit niet te ver eenigen is met de plichten van een be drijfsleider. 1 Nog meer zullen de bedrijven hebben op te brengen en wel in dienst van de sociale politiek. Ook zullen maatregelen kunnen wor den genomen met betrekking tot inter ne aangelegenheden van particuliere bedrijven, de leiding e.d. Er bestaan echter ten deze geen plannen voor in grijpende maatregelen. Het leidende personeel in een bedrijf is van te groote beteekenis voor het ge- heele economische leven, dan dat de overheid daarover geen zeggenschap zou moeten hebben. De voorzitter richtte woorden van dank aan den commissaris-generaal voor zijn interessante rede. Na de voordracht 'bleef men nog eenigen tijd met den spreker on gedwongen te zamen. DE ZOMERZEGELS 1941. Verkrijgbaar van 29 Mei t/m 30 September. De zomerzegels zullen ditmaal geduren de het tijdvak 29 Mei t/m 30 September verkrijgbaar worden gesteld, met een toe slag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de heTft aan sociale doeleinden (tuberculose-, kanker- en rheu- •matiekbestrijding en den arbeid voor on- volwaardigen) en voor de helft ter tege moetkoming in den huidigen nood der cul- tureele werkers. De zegels zullen ook in het verkeer met het buitenland geldig en wel tot en met 31 December 1946. Zij verschijnen in vijf frankeer waarden, n.l.: 1 cent' ("bruin) (toeslag 1H cent) met de beeltenis van Antonius Mathijsen (18051878), Nederlandsch officier van'ge zondheid, die zich groote verdienste yer- wierf door de uitvinding van hJt gipsver band. 2 %A cent (groen, toeslag 2 Vt qent) met de beeltenis van Dr; Jan Ingen-Housz (17301799), bekend Nederlandsch genees heer en natuurkundige, die o.m. de ont dekking deed van het ademhalingsproces der planten. 4 cent (roo d,toeslag 3 cent) met de beeltenis van Aagje Deken (17411804), Nederlandsch schrijfster, vooral bekend geworden door de „historie van mej. Sara Burgerhart" en eenige andere romans in briefvorm, die zij tezamen met Betje Wolff- Bekker, met wie zij de laatste zeven en twintig jaren van haar leven samenwoon de, schreef. 5 cent (groen, toeslag 3 cent) met de beeltenis van Johannes Bosboom (1817- 1891), Nederlandsch schilder, die zich, vooral met zijn kerkinterieurs, grooten naam verwierf. In 1851 huwde hij met de bekende schrijfster van historische romans, mej. A. L. G. Toussaint 7 Yt cent (wijnrood, toeslag VA cent) met de beeltenis van Antony Christiaan Winant Staring (17671840), Nederlandsch dichter. Staring leefde van zijn 24e jaar af op het landgoed Wildenborch bij Lo- chem en ontleende aan dit landelijk mi lieu de stof voor vele zijner gedichten, waarvan „de hoofdige boer" en „het vogel schieten" tot de meesth bekende behooren. De afmetingen van de zegels zijn dezelf de als vorige jarenbeeldgrootte 21 x 28,5 mm). De zegels zijn in staal gegraveerd en in plaatdruk uitgevoerd. MELK Bon „17" van de melkkaart 13/4 liter melk per bon. -Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei: Kooptijd: 17 tot en met 25 Mei. EIE£EN. Bon „96" van de „bonkaart algemeen" één ei per bon. Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. AARDAPPELEN. Bon „02" van de aardappelentüstribu- tiebonkaart iy2 kg. aardappelen per bon. Verbruiksperiode 19 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. KAAS. N Bon „66" en „76" van de „bonkaart algemeen", 100 gram kaas. per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. RIJST, ENZ. Bon „32" van de „bonkaart algemeen". 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. PEULVRUCHTEN. Ter aanvulling van het aardappelen rantsoen wordt op bon „33" van de bon kaart algemeen een extra rantsoen van 500 gram peulvruchten beschikbaar ge steld. De verhruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woensdag 4 JUni a.s. DE LOTERU TEN BATE VAN HET WINTERHULP-WERK Zooals reeds werd aangekondigd, is voor de zomermaanden, waarin het eigenlijke Winterhulp-werk stil ligt en ook de groote actie naar -buiten op het gebied van collec tes is gestaakt, een loterij georganiseerd, waarvan de netto-opbrengst geheel ten goede komt van Winterhulp Nederland. Reeds thans gaan onze gedachten al naar de volgende winterperiode, gedurende wel ke opnieuw een zeer groot aantal behoef tige landgenooten zal moeten worden on dersteund, ten einde op eenigszins behoor lijk peil te kunnqn leven. Deze grootsohe taak heeft Winterhulp Nederfhnd zich ten doel gesteld en zy heeft dit gedaan in het vertrouwen, dat alle landgenooten, die iets kunnen missen, zich daarvoor een offer zullen getroosten. Het 'brengen van dit of fer is voor iedere Nederlander een plicht, waaraan men zich niet mag onttrekken, omdat deze plicht geboren is, niet alleen uit liefde tot den naaste, maar vooral ook uit het gevoel van saam hoorigheid, welke eischt, dat de gemeenschap den economisch zwakkere op heft tot een zoodanig levens peil, dat ook deze in het belang van de ge- heele gemeenschap zijn taak kan vervul len bij de vorming en het behoud van een krachtige, gezonde samenleving. Gelukkig hebben zeer velen in de afgeloopei. maan den dien plicht begrepen en het is efen ver heugend verschijnsel, dat de kring derge nen zich geleidelijk uitbreidt en daardoor de Winterhulp-gedachte meer en meer veld doet winnen. Met deze steeds groeiende kern kan Winterhulp' Nederland dus vol vertrouwen de komende wintermaanden tegemoetzien. Maar er is meer. De ervaring heeft ge leerd, dat men den nood, welke des win ters wordt geleden, het best kan bestrijden, door zoo spoedig mogelijk met de leniging er van een aanvang te, maken, waarmede dus 'bewaarheid wordt het bekende spreek woord „wie spoedig helpt, helpt dubbel". Daarvoor is echter geld noodig en kan niet worden gewacht op de resultaten van de nieuwe collectes. k Het stemt dan ook tot groote voldoening, dat tal van giften gedurende de zomer maanden blijven vloeien, waardoor een zekere reserve kan worden gevormd waar uit de eerste ondersteuningen in het najaar kunnen worden geput. En als zoodanig heeft Winterhulp Neder land dan ook gaarne de gedachte aanvaard, dat die reserve zou kunnen worden verste vigd met de bate van de georganiseerde lo terij, waarbij het Nederlandsche publiek, zonder dat hierbij de boven omschreven plicht naar voren treedt, in de gelegen heid wordt gesteld op aantrekkelijke wijze een kansje op een prijs te wagen en als on derdeel van het geheel mede te werken aan het tot stand komen van een regeling, waardoor .de uitkeeringen aan 'behoeftige landgenooten kunnen worden berpoe^jgd. Naast bevordering van het sociale doel van Winterhulp Nederland heeft deze lo- tery derhalve vooral een praktische be teekenis, welke echter van zeer groot be lang is voor het noodlijdende deel der be volking. Wie dit bedenkt zal gaarne een steentje 'bijdragen. De prijs van een lot is zoo laag gesteld (vijftig cent), dat dit voor niemand een beletsel behoeft te zijn en velen zelfs in staat stelt meer dan één lot te koopen. Men kan terecht bij tal van agenten, die met den z.g. binnenhuisverkoop zyn belast, maar daarnaast zullen ook door straatver koop en in openbare gelegenheden de lo ten worden aangeboden. Een aantrekkelijk heid van deze loterij is nog dat prijzen tot en met 10 gulden direct door de verkoopers worden uitbetaald, terwijl slechts voor hoogere prijzen naar het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland, Hofweg 7 Den Haag wordt verwezen. Bovendien behoudt de eigenaar van ieder lot nog een kans op een premie van. 5000, 500 of 100 gld. bij een trekking, welke na verkoop der loten wordt gehouden. Morgenmiddag om half twee vangt over het geheele land de verkoop der loten aan en ongetwijfeld zullen velen zich haasten een prijsje te bemachtigen, of bij het trek ken van een niet zich troosten met de ge dachte, dat de twee kwartjes niet zijn weg gegooid, -maar ten bate komen van een goed dóeL PRIJZEN VAN SCHOENREPARATIES. Gebleken is, dat in den laatsten tijd door sommige schoenherstellers hoogere prijzen voor bet herstellen van schoenen worden berekend, dan is toegelaten. In verband hiermede vestigt de gemach tigde voor de prijzen er de aandacht op, dat voor schóenherstellingen onder geen •beding hoogere prijzen mogen worden be rekend, dan die, welke op 9 Mei 19'40 gol den. Alleen kan, tengevolge van de doorbere kening van de omzetbelasting, een verhoo ging van deze prijzen met 2% pet. als toe-( laatfoaar worden beschouwd. KAUWEN. Als u de aardappelen met schil en al naar binnen hebt gewerkt, als u de groente met een bodempje water hebt gekookt en het verdere nat aan tafel in glazen hebt geconsumeerd, als u alle vitaminen naar binnen hebt geslokt, die u maar ergens bent tegengekomen, als u rauwe wortels met radijsjes hebt ge consumeerd, zelfs dan hebt u waar schijnlijk nog niet behoorlijk gegeten. Dan deugt het nog niet Ach ja, het is niet gauw goed. Maar het gaat dan ook om onze gezondheid. U moet kauwen. Dat heeft de dokter mij gezegd. En niet alleen, dat men van te haastig eten allerlei maagkwalen krijgt, maar mén trèkt dan ook driemaal min der voedsel uit zijn spijzen. Ik moest met de klok op tafel eten, zei de dokter. Ik heb het met alle klokken gepro beerd, maar geen klok, die tegen mij op kon. Kauwen moeten wij. En ik heb daaruit de conclusie getrokken, dat een mensch, die zijn spijzen goed kauwt, zóó, dat het eten vanzelf in de slok darm verdwijnt, zonder .dat deze ér iets voor hoeft te doen, ook met drie maal minder eten toe kan. Dat is een heel eenvoudige bereke ning. Maar een, die in den tegenwoor- digen tijd van het hoogste belang is. Controleer dus nan den disch angst vallig het strottenhoofd van uw kinde ren en zeg: „Hé daar, snaakje, jij hebt jeTaatste aardappel slechts twee en zes tig maal gekauwd in plaats van drie en zestig. Zoo ja, nu mag je slikken!" Er zal dan aan tafel net als in de groote wereld, minder gepraat en méér gedaan worden. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eey twintigtal, o.m. een te Woerden, slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch af komstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tyd van het verkrijgen van een toewijzing Van vee en vleesch door de Ne derlandsche veéhouderficentrale zyn uit gesloten. VERDACHTE IN UNIFORMENZAAK BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Almelo deelt mede, dat de heer G. A. M. A., verdachte in de z.g. uniformenzaak, door hem buiten ver volging* is gesteld, omdat geblekt.! is, dat hij geen schuld heeft aan eenig landver- raderlijk misdrijf. De officier vertrouwd, dat door deze me- dedeeling de heer A. volledig gerehabili teerd zal zijn. GEEN DUITSCH-SPAANSCHE OVEREENKOMST. In de Wilhelmstrasse werden gisteren 'buitenlandeche radioberichten gedemen teerd, die spraken van een Duitsch-Spaan- sche overeenkomst, waarbij de Duitsche troepen het recht kregen door Spanje te marcheeren. Blijkbaar zyn deze berichten een voor beeld van de veelsoortige combinaties, die tegenwoordig de ronde doen, zoo voegde men hieraan van Duitsche zijde toe. Katholiek Comité van actie „Voor God" ZOEKT HET HEMELSCHE Zoo ge dan met Christus ver» rezen zijt, zoekt dan ook naar wat hierboven iswaar Christus ist gezeten aan Gods rechter hand. Weest bedacht op wat daarboven is, en niet op het aardsche. Want ge zijt dood, en uw leven is met Christus ver borgen in God. Maar wanneer Christus, ons leven, wordt ge openbaard, dan zult ook gij geopenbaard worden in glorie, te zamen met Hem. (Coloss. 3, 1.4)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1