liltM RECHTZAKEN DONDERDAG 15 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Qemengde Uienichten DOODELIJK ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. De 63-jarige arbeider der Zuiderzeewer ken H. Bakker te Urk, is tijdens de werk zaamheden, door een zware ijzeren balk getroffen en ernstig gewond. De man werd naar het gemeentelijk ziekenhuis te Kam pen vervoerd, waar hij later is overleden. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. Het driejarig zoontje van de familie D. uit Akkerveld bij Amersfoort is gisteren in een teil met kokend water gevallen. Het kind is aan de. opgeloopen brandwonden over leden KUIPERIJ TE BERGHEM AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks 7 uur is een felle brand uitgebroken in een schuur van de kuiperij van den kuiper van Deutekom te Berghem. De schuur was gevuld met hooi en stroo zoodat de vlammen hier gretig voedsel vonden. In een minimum van tijd stond het gebouw dan ook in lichter laaie. De vlammen sloegen weldra over naar de kuiperij. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig. Er bestond groot gevaar voor uitbreiding en men achtte het geraden de naburige perceelen te ontruimen. Door het optreden van een aantal dorpsgencoten, dat met snelblusschers trachtte de over slaande vonken te dooven, konden twee huizen, die reeds door het vuur waren aan getast, worden behouden. De vlammen sloe gen nog over naar een opslagplaats waar in hoepels en duigen waren geborgen. Zoo wel de kuiperij als de opslagplaats en de schuur zijn gehel uitgebrand. De brand is vermoedelijk veroorzaakt doordat kinderen in de nabijheid van de schuur met vuur hebben gespeeld. De schade wordt door verzekering gedekt. BOERDERIJ TE SCHIJNDEL DOOR HET VUUR VERWOEST. Gistermorgen in de vroegte is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Pijnappels te Schijndel. Het vuur was in het achterhuis ontstaan. In korten tijd stond het achterhuis in lichter laaie en de vlammen sloegen over naar de stalling en aangrenzende schuur. "De vlam men werden aangewakkerd door den wind en weldra werd ook het woonhuis aange tast Het vuur had zoo snel om zich heen gegrepen dat de hofstede reeds was afge brand voordat de brandweer arriveerde. De geheele landbouwinventaris, de land- bouwvoorraden en een partij hooi en stroo zijn verloren gegaan. De oorzaaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. KOFFER GESTOLEN. De commissaris van de rijkspolitie te Hil versum maakt bekend, dat Maandag j.l. uit het goederendepot van de spoorwegen al daar, een koffer is gestolen, gedeponeerd door den Hilversumschen bonthandelaar B. De koffer hield in een mantel van zwarte, langharige konijnenvellen, en drie mantels van bruin beverbont. De gezamenlijke waarde is 700. Wie hieromtrent inlichtingen kan geven, gelieve zich tot genoemden commissaris te wenden. TIEN VARKENS FRAUDULEUS GESLACHT. In samenwerking met de ambtenaren van den Centralen Crisiscontroledienst heeft de gemeentepolitie van Monster een inwo ner van Monster aangehouden wegens het frauduleus slachten van niet minder dan tien varkens. Tegen deh slachter is proces verbaal opgemaakt sche pijnen. rijvende werking hel- altfid veilig en vlug als of cachet van Mijn- t's Poeders per stuk Cachets, genaamd ios lO^en 50 ct. 7786 BOER IN HONGERSTAKING. Uit Lewedorp (bij Goes) wordt aan de „Tel." gemeld: Bij de politie van deze ge meente had een landbouwer aangifte ge daan van een tarwediefstal uit zijn schuur. Een hoeveelheid van 5000 kg. zou hem ont stolen zijn. Bij het onderzoek van deze zaak, waaraan ook de Crisis-Controledienst heeft meegewerkt, vond men aanleiding den boer er van te verdenken, dat hij de verdwenen tarwe zelf van de hand had ge daan en wel op ongeoorloofde wijze. Daar om is de man, die dit echter niet toegaf, in hechtenis genomen en opgesloten te 's-Heer Arendskerke, waar hij uit protest in hon gerstaking ging en zich in een volslagen stilzwijgen hulde. De koppige Zeeuwsche tarweboer werd daarna op last van de Justitie overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middel burg, waar hij nogmaals aan den tand ge voeld is en tot inkeer gekomen is. De man is weer gaan eten en is aan het praten ge gaan. Naar aanleiding van wat hij heeft losgelaten, heeft men bij een bakker 500 kg. tarwe gevonden, terwijl nog andere ontdui kingen van de voedselmaatregelen aan het licht kwamen. Er zijn in verschillende wo ningen huiszoekingen gedaan, waarbij nog een frauduleus varken en aan de distribu tie onttrokken bruine boonen voor den dag kwamen. MEISJE VERMIST. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie, te Amsterdam, ver zoekt namens de ouders op opsporing van de minderjarige Johanna van Delft, oud 17 jaar, die sedert 30 April wordt vermist DE BISSCHOP GEBRUIKTE ONRECHT- MATIG EEN KUSSENTJE! Tijdens het bezoek, dat mgr. Huibers aan Zeeland bracht, overkwam hem een aardige gebeurtenis, aldus de „Limb. Koerier". De bisschop, die de eenvoud zelve is, woonde af en toe ook de godsdienstoefenin gen in de Goesche parochiekerk bij. Mgr. ging dan niet naar het priesterkoor, maar zocht zijn plaatsje tusschen de geloovigen en het liefst nog in de achterste banken. Op zekeren morgen, toen de kerkvorst in gebed verzonken was, stommelde een oude man, die niet al te best van gezicht meer is, zijn bank binnen: hij miste zijn kussentje en bespeurde na eenig gezoek, dat de „vreemdeling" er op knielde. De man, die niet opmerkte, dat hij -met een priester, laat staan met Haarlems bisschop te doen had, trad op mgr. Huibers toe, prikte hem met felle vingertikjes tegen den schouder en bromde: „Je hebt mijn kussentje, mijn kussentje". Met 'n vriendelijk lachje richtte de bis schop zich op en gaf het geannexeerde kus sentje aan den rechtmatigen eigenaar te rug, om daarna de harde knielbank voor lief te nemen. Het gezicht, dat het mannetje trok, toen men hem later mededeelde, wien hij zoo hardhandig geïnterpelleerd had, was goud waard om te zien. FEEST W4< E REN met Muteel vanaf 3 cti|,, lonke Liedjes en de nie^ste'Voordrachten. Slingers met Vlaggah 7 ft. laftfc, 30 ets., Ser pentines, Cónfeïti'ft Brdidszakjes, Ser vetten, Tafelkleo§eO| Séhértsartikelen enz. Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267 7417 Haagsche Politierechter RUMOER RONDOM TE ZWARE VARKENS. Een geldboete van 200 opgelegd. Bij den veehouder J. van R. te W o u- brugge, hadden controleurs meer var kens aangetroffen dan hij houden mocht. Hij mocht er negen hebben, maar hij had er twaalf, terwijl deze beesten boven de toegestane 40 k.g. waren. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat er des middags om half één, toen hij niet thuis was, vijf varkens, die hij had laten koopen, gekomen waren. Hij had de biggen dus niet gezien, terwjjl hij opdracht had gegeven, dat de beesten niet zwaar der dan 40 k.g. zouden wegen. Toen deze dieren door de controleur gewogen wer den, bleken ze aanmerkelijk zwaarder te zijn dan 40 k.g. „Toen ze gewogen waren hadden ze pas gegeten", verdedigde verdachte zich. „Maar ze eten toch geen 10 k.g.", oordeel de de Politierechter. „En hebt u ook niet clandestien ge slacht"? was de volgende vraag van den Politierechter. Verdachte: „Bij mijn weten niet." „Er is anders een complete installatie voor het slachten aangetroffen", wees de Politierechter hem terecht. Verdachte bleef ontkennen en zeide, dat hij vijf vette varkens had moeten afleveren aan de centrale. Hij had toen opdracht ge geven om vijf kleine varkens, onder de 40 k.g., te koopen. De getuige a décharge, de varkenshande laar M. A. uit Woubrugge zeide, dat hij de varkens in opdracht van verdachte gekocht had en dat hij het gewicht geschat had, vol gens zijn meening onder de 40 k.g. „Maar u, als varkenshandelaar, kan toch wel zien of een varken 40 k.g. of 60 k.g. weegt", vond de Politierechter. Er ontspon zich toen een debat hoeveel of een varken per maaltijd gebruikt. De verdachte en de door hem meegebrachte getuigen schatten dat op negen liter nattig heid plus het toegevoegde meeL De Officier was een andere meening toe gedaan en noemde het bedrijf van ver dachte „een volledige clandestiene slachte rij". Spr. vond „dat er in deze zaak volop gelogen is, dat ligt er dik boven op". Spr. achtte een flinke straf op zijn plaats en vorderde drie maar.den gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 200 subs, twee maanden, terwijl de varkens verbeurd ver klaard werden. Diefstal van erwten, capijcijners en bruine boonen, L. J. v. d, K. en W. v. d. V. te S a s s e n- h e i m hadden zich daar ter plaatse schul dig gemaakt aan diefstal van erwten, ca pucijners en bruine boonen ten nadeele resp. van de gebroeders van Diest, van Deurse en de firma Speel, allen te Sassen- heim. De verdachte v. d. K. gaf het feit vol mondig toe, terwijl v. d. V. verstek liet gaan. De Officier zeide, dat v. cL K. deze feiten in een periode van werkloosheid heeft ge pleegd. Thans heeft hij weder werk. Dit in aanmerking genomen en tevens het inge wonnen gunstige rapport, wilde spr. voor dit maal volstaan, alhoewel de feiten zeer ernstig zijn, met het eischen van een geld boete. De eisch werd tegen v. d. K. een geld boete van 30 subs. 30 dagen en tegen v. d. V. een geldboete van 25 suibs. 25 dagen. Over acht dagen zal de Politierechter uit spraak doen. De afnemei Daarna moest terecht staan de betonwer ker L. K. te Sassenheim, die gezorgd had, dat de vorige verdachten de erwten en boonen konden verkoopen. Hij had een kooper opgezocht en had voor zijn moeite 7 gekregen. Ook hij erkende het feit, waarna de Officier een geldboete van 25 subs. 25 dagen eischte. De Politierechter veroordeelde hem con form dezen eisch. Twee konijnen en twee zakken capucijners weggenomen. De bloemistknecht J. J. P. te Voor hout had zich schuldig gemaakt aan diefstal van twee konijnen, uit een schuur van de gebroeders Bergman te Sassen heim en van twee zakken capucijners ten nadeele van Blom. Hij erkende het ten laste gelegde, waar na de Officier naar voren bracht, dat ver dachte al eens wegens diefstal tot een geld. boete van 10 veroordeeld was. Dit is geen les voor hem geweest, reden om thans twee maanden gevangenisstraf te eischen. De uitspraak werd een maand gevange nisstraf. Zware straf voor diefstal van hout, H. die verstek liet gaan, had te Was senaar, van den exploitant in brand hout, H. te Wassenaar 800 k.g. brandhout, ter waarde van f 32 weggenomen. Dit was niet zijn eenigste houtdiefstal geweest, want overal waar verdachte brandhout ziet, neemt hij het mee. Hij is al nicer veroordeeld, hetgeen voor den Officier reden was om thans vijf maan den gevongenisstraf te eischen. De Politierechter, vonnis wijzend ver oordeelde verdachte tot vier maanden ge vangenisstraf met bevel tot zijn onmiddel lijke gevangenneming. Zij dachten, dat het oud gaas was. J. J. G. en G. E. van B. beiden uit Den Haag hadden voor hun tuin gaas noodig. Ze wisten te Wassenaar een rol gaas te liggen en dus waren ze op hun fiets ge stapt en hadden de rol gaas, die toebehoor de aan den tuinarbeider J. R. te Wassenaar, weggenomen. Zij voerden als excuus aan, dat ze ge dacht hadden, dat het oud gaas was, dat niemand meer gebruikte, want het lag tus schen ouden rommel. De Officier deelde mede, dat de rol gaas een waarde vertegenwoordigde van f 8.70 en eischte tegen elk een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Elk werd veroordeeld tot een geldboete van 7.50 subs, een week. HAAGSCH GERECHTSHOF DOODELIJKE AANRIJDING TE HAZERSWOUDE. Is het Hof bevoegd deze zaak te behandelen. Op 22 October van net vorig jaar heeft er te Hazerswoude een ernstig onge luk plaats gehad, doordat de expediteur J. L. uit Alphen aan den Rijn met zijn vrachtauto eenige wielrijders had aangere den met het gevolg, dat een wielrijder ge dood en de ander zwaar gewond werd. De Haagsche rechtbank had L. wegens het veroorzaken van dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld veroordeeld tot een geldboete van 40 subs. 40 dagen hechte nis. Verdachte stond heden van dit vonnis in hooger beroep terecht voor het Gerechts hof. Tijdens de behandeling van de zaak kwam naar voren, dat verdachte zand had vervoerd naar een vliegveld in opdracht van de Duitsche Weermacht. Het Hof hield daarom de behandeling der zaak aan, om uit te laten zoeken of zij be voegd is deze zaak te behandelen, of dat zij door een andere instantie behandeld zal moeten worden. Behulpzaam geweest G. B. van L. afkomstig uit Leiden had geweten, dat zijn vriend fietsendief stallen pleegde en trots deze wetenschap had hij zijn vriend geholpen met het ver voeren en uit elkaar halen van de gestolen rijwielen. De Officier en Justitie bij de Haagsche rechtbank had wegens heling tegen ver dachte acht maanden gevangenisstraf ge- ëischt De rechtbank had verdachte ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep was gekomen bij het Haagsche Gerechtshof, omdat hij de straf te zwaar vond en graag een voorwaardelijke straf wilde hebben. De procureur-generaal achtte de opge legde straf j-uist gewezen en vroeg derhal ve 'bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Acht maanden gevangenisstraf voor een portemonnaie. P. J. A. te Leiden was in de Hema te Leiden betrapt toen hij een portemonnaie wegnam. Wel probeerde hy nog vlug het ding op een anderen stand te werpen, maar de winkeljuffrauw had het in e gaten, dus het hielp hem niets. Hij ontkende pertinent ook maar iets ge stolen te hebben. Iedereen vergiste zich, als hij zooiets dacht. Hij vertelde thuis een heeleboel portemonnaies te hebben, alle maal eerlijk gekocht. Verdachte hamstert dus portemonnaies. De Officier van Justitie had een tijdje geleden al niets van dit verhaal geloofd. Veertien dagen later had ook de rechtbank zy'n verhaal niet aanvaard en hem tot acht maanden gevangenisstraf vet-oordeeld. Thans geloofde de procureur-generaal weer niets van het verhaal en de ontken- tenis en eischte bevestiging van de acht maanden gevangenisstraf. Hoe zal het Hof er over 14 dagen over denken? Die heeft ten A cébA) EON van GULDEK OND SPECIAALHUIS voor ACCORDEONS HAARLEMM£RSnü56 LEIDEN TEL.2I9ÖO HEERENRfJWSEL met Torpedonaaf, Kettiflgkgst, |asbeschermer enz. f30.-, f 3250 ék f37 50 7746 Alle met prima fiflnden «n garantie. LANGEZAAL - H0OGEW0ERD 128 B Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsffl Katholieken GEVESTIGD 188). 740, G. H. KLElllHAMS PIETER DE LA cèuRTÉTRAAT 22 TRANSPORT TtUJfFOON 2I4SS Tari.f an uitvoering In overlag met Ut M. BRBItKS HAARL.STRAAT 1 TEL 21074 7406 I 4/e DonUersioog TURFMARKT 1| TE». 22336 INKOOP Vf tegen de hq 000 GOUD Nfaarfle. FEUILLETON V^idiuenen naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 5) Holdon Foyle's oogen bleven kalm onder zoekend op het gezicht van den ander rus ten. Had Mr. Grell bloedverwanten? Ik geloof niet, dat hij er een had op de heele wijde wereld. En u herinnert zich niet den tijd, waarop hij is vertrokken? Doe uw best, Sir Ralph. Het is zeer belangrijk. Voor u hier kwam, heb ik een man naar de club gezon den en geen der bedienden herinnert zich een van u beiden te hebben zien heen gaan. Zjj zeggen, dat hij het grootste deel van den avond met u in gezelschap was. U kunt die kwestie van tijd oplossen. Ik herinner mij niet, op welken tijd hij is vertrokken. De stem van den baronet was heesch en gedwongen. Foyle stond op en stond als een reus voor hem. U liegt, zei hij langzaam. Sir Ralph ging achteruit, alsof hij een slag in het gezicht had gekregen. Een snelle bloedgolf was hem naar het hoofd gestegen. Instinctmatig balde hij zijn vuisten. Toen herkreeg hij eenigszins zijn zelfbeheer- sching en draaide zich om zonder een woord te spreken. Zijn.hand was op den knop van de deur, toen Foyle's kalme stem hem terughield. O, ja, Sir Ralph, u kunt wel eens kij ken naar dit ding voor u vertrekt en mij zeggen of u het herkent. Hij stak zijn gesloten hand uit en opende ze plotseling om het minatuurportret in diamanten gevat te laten zien. Sir Ralph schrok. Voor den drommel, het is de kleine Lola uit Weenen!, riep hij uit. Toen begreep hij, dat hij er in geloopen was. Maar ik zal u niets omtrent haar ver tellen, zei hij vinnig. Ik dank u, Sir Ralph, zei de ander rustig. Maar ik denk, dat u het volgende moet weten, vervolgde Fairfield, zijn hand nog op den knop van de deur. Toen Grell gisteravond bij mij was, liet hij mij een pa relsnoer zien, dat hij zei gekocht te heb ben als een bruidsgeschenk voor Lady Eileen Meredith. Als u het niet hebt gevon den, kan dit u eenig motief geven voor het treurspel. Zoo, zei Foyle koel. VIJFDE HOOFDSTUK. De dag was reeds lang aangebrokenvoor Foyle en zijn helpers hun werk voltooid hadden in het groote huis in Grosvenor Gardons. Het huis was degelijk doorzocht van den zolder tot den kelder, naar brie ven of juweelen, welke, wanneer Sir Ralph gelijk had, vermist werden. Vermoeid keerde Folyle naar Scotland Yard terug en vernam daar dat de vinger afdrukken op dén dolk te vaag waren om als bewijs van identiteit te dienen. Hy be val een foto te maken van het kleine por tretje en hield een korte conferentie met den commissaris. De mannen die Ivan op het spoor hadden moeten komen, hadden tot nu toe niets bereikt. In het portaal ston den, hoe vroeg het ook was, een dozijn jour nalisten te wachten. Foyle onderwierp zich goedig aan hun vragen, terwijl zij in zijn kamer om hem heen gingen staan. Ja, het spreekt vanzelf, dat ik jelui er alles van zal vertellen, beweerde hij. Ik zal de feiten voor jelui laten typen, je kunt er dan zelf bij borduren. Er is een be schrijving van een man, dien we gaarne in handen zouden krijgen. Niet bepaald de moordenaar, maar hij kan een belangrijke getuige wezen. Vergeet niet dat er bij te zetten. Iiij was altijd alleraangenaamst oprecht wanneer hij met krantenmannen omging. Soms waren zij nuttig en hij gaf ze altijd zooveel inlichtingen als toch uitlekken zou den. Dat bespaarde hun moeite en maakte ze dankbaar. Hij ging thans heen om hen bijzonderheden van den moord vorm te la ten geven. Toen hij terugkeerde, had hij het kleine portret in zijn handen. Dat is aan het bureau vooi gevonden voorwerpen gebracht, verklaarde hij zon der blikken of blozen. Het is vrij kostbaar, daarom hebben zy het ons in handen gege ven om den eigenaar te vinden. Kent een van jelui de dame? Sommigen hiinner bekeken het met be leefde belangstelling. Zij stelden meer be lang in den moord op den beroemden man. Verloren sieraden waren de moeite niet waard bij zulke gelegenheden. Allen Jer- rold van de „Wire" zei: Ze doet mij denken aan de Russische prinses, die in het Palatial Hotel woont, maar dat is jonger dan die vrouw. Hoe beet ze ook weer? Ik geloof Petrovska. Dank je, zei Foyle. Het komt er niet erg op aan. Aha, hier is jelui copy. Goe den dag, jongens, en plaagt me niet meer dan hoog noodig is. Dit zaakje bal ons de handen vol geven. Hij liet ze uit en sloot zorgvuldig de deur. Voor zijn bureau zittend nam hij de telefoon van den haak. Palatial Hotel, beval hij. Hallo! Pala tial? Is Prinses Petrovska thuis? Wat? Is ze gisteravond om tien uur vertrokken? Zei ze, waar ze heen ging? Neen, ik be grijp het. Goeden dag! Hij krabbelde een paar woorden op een stukje papier, en op den schelknop druk kend, gaf hij het den man, die binnen kwam. Zend dat onmiddellijk naar St. Peters burg. Het was een bericht aan het hoofd der Russische politie, verzoekend, dat een on derzoek zou worden ingesteld naar de an- tecendenten van de prinses. De volgende drie uren liepen mannen snel in en uit het bureau van den chef der recherche, instructies ontvangend en rap- ï>orten uitbrengend. Letterlijk de heele 600 man der recherche waren voor het geval aan het werk gezet, want er was geen draad van onderzoek zoo fijn of hij kon iets aan het licht brengen. Foyle noch zijn hel pers waren mannen, die iets aan het toe val overlieten. Green zat tegenover hem, den voortgang besprekend, welken zij had den gemaakt. Foyle leunde vermoeid achterover in zijn Stoel. Iemand overhandigde hem een dun envelop. Hy scheurde het open en bestu deerde het cijferschrift, waarin het bericht was geschreven. Er stond: „Silinksy, Hoofd der Politie, St. Peters burg. Aan Foyle, Chef der Recherche, Lon den. „Vrouw, genoemd, vroeger Lola Rachael, waarschijnlijk geboren Parijs; vroeger aan tooneel, Weenen, Getrouwd Prins Pe trovska. 1898. Man plotseling gestorven 1900. Reist veel. Geen verdere bijzonderhe den bekend". Foyle streek ernstig over zijn kin. Vroeger Lola Rachael, mompelde hij. En Sir Ralph herkende het portretje als kleine Lola uit Weenen. Ze is de moeite waard en verder onderzoek in te stellen. Wij moeten haar vinden, Green. En nu om trent dien man, Ivan? Nog geen spoor van hem, mijnheer, maar ik geloof niet dat hij ons kan ont snappen. Hij had niet veel tijd om zich uit de voeten te maken. Maar, mijnheer, wat dunkt u van Sir Ralph? Ik weet het niet. Hij houdt iets ver borgen om de een of andere reden. Je moest hem laten volgen, Green. Ga zelf en neem een betrouwbaren man mee. Hij moet dag noch nacht uit het oog verloren worden. Misschien neem ik hem later te pakken. Best, mijnheer. Waverley is nog in Grosvenor Gardens. Gaat u er weer heen? (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7