RIJNSTREEK KERKNIEUWS DONDERDAG 15 MEI 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 OMGEVING KATWIJK K.R.B. De „Katwijksche Reddings brigade" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. Verdoes. In zijn openingswoord gewaagde spr. van vernieling aan de eigendommen der K.R.B. wegens baldadigheid door de Kat wij k- Zeesche jeugd. Mevr. Wouda, secretaresse bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1940 gaf veel stoornis in het organisatieleven. Een 8-tal leden behaalden het zwemdiplo ma A en 6 verwierven het diploma B. Den heer Lokhorst, instructeur werd dank ge zegd. Van den penningmeester, de heer Nic. Schuitemaker vernamen we, dat de inkom sten hadden bedragen 10.29.70>4, de uit gaven 1054.7814, nadeelig slado 25.08. De heer J. v. Rijn bracht namens de kas- eommissie verslag uit. Leden der kascom- missie 1941 zullen zijn de heeren E. Bar nard en H. Lugthart De periodiek aftr. be stuursleden Nic. Schuitemaker en A. Parle- vliet werden herkozen. Een voorstel van den heer Nic. Schuitemaker om leden dio het zwemdiploma C behaald hebben en gedurende een vol jaar hun krachten ge geven hebben aan de Vereeniging de be taalde kosten voor het behalen van dit diploma terug te betalen, werd aangenomen Na bespreking van de bezetting der posten volgde rondvraag waarna sluiting. LEIDSCHENDAM Raadsvergadering in het nieuwe raadhuis. Ter gelegenheid van de officieele inge bruikneming van het nieuwe raadhuis aan 'de Koningin Wilhelminalaan, is de raad in openbare vergadering bijeengeroepen* op Dinsdag 20 Mei a.s., des namiddags om 15.30 uur. De agenda vermeld o.a.: Rede van den burgemeester bij de officeele ingebruik neming van het raadhuis; voorstel tot goedkeuring van de rekening dienstjaar 1940 van de instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon; voorstel tot aanvaarding geschenken voor het nieuwe raadhuis; voorstel tot aangaan van een kasgeldlee- ning; voorstel tot het verleenen van een vergoeding krachtens art. 13 der L. O.-wet 1920 en voorstel tot aanvulling van het raadsbesluit d.d. 14 November 1940 inzake overdracht van eenige perceelen grond. Kippen gestolen. In den afgeloopen nacht zijn bij B. aan den Westvlietweg een antal kippen gestolen. De politie stelt een onderzoek in. OEGSTGEEST Gevestigd: J. Swaan van Leiden W. Vergragt van Amsterdam M. J. H. van Duuren van Leiden M. N. van de Wege van Strijen G. J. H. Versluijs van Alphen a/d Rijn D. M. Huisman van Woubrugge T. C. A. Lasonder van Amsterdam C. S. Abma van Utrecht T. Wiersma van Amsterdam L. A. de Groot van Haarlem C. S. Lechner van Voorburg J. Kroeze van Hem Oldephaert c.a. A. H. C. Meijknecht van Den Haag E. S. Schudel en gezin van Leiderdorp C. P. Th. van Noort van Leiden N. J. van Rij van 's-Gravenhage M. J. Hoekstra geb. de Visser van Leiden _P. D. de Visser van Leiden H. A. Wevef van Amsterdam C. C. M. Gründemann van Leiden F. M. Ph. Gründemann van Leiden A. M. Gründemann van Leiden D. Ketting van Katwijk E. C. J. van der Meer geb. Freriks van Wassenaar C. J. de Winter van Leiden Vertrokken: A. J. Rotteveel naar Leiden D. van der Wel naar Sassen - heim C. Kuijpers naar Apeldoorn J. Sillevis naar Den Haag P. Th. van Werk hoven naar Voorhout M. van der Heul naar Maassluis C. C. v. d. Plas naar Den Haag A. M. van Ewijk naar Leiden M. G. Meewezen naar Amsterdam A. de Jong naar Vianen A. va nder Wal naar Den Haag J. H. Lutje naar Leiden C. M. van der Meer naar Leiden M. M. en V. M. Hartelt naar Voorschoten C. D. Binkhorst naar Leiden J. de Bruin naar Den Haag E. G. Wesselink naar Den Haag C. Ladage naar Voorburg C. Bakker geb. v. Leeuwen naar Hilversum J. M. A. van Zwet naar Den Haag Fr. van der Koot naar Den Haag M. B. Ravelli geb. Senn v. Basel Wagemans naar Den Haag P. A. Ravelli naar Den Haag J. F. W. Stein naar Leeuwarden H. A. Speijer geb. v. Harte velt naar Den Haag D. L. van der Scheer naar Bloe- mendaal H. J. Amersfoort naar Haar lem C. O. Wicherts naar Voorburg G. Verboon naar Voorschoten T. Ver boon geb. Tolsma naar Voorschoten. Geboren: Geertje d. van P. van der Meij en J. Knetsch. Overleden: N. Breedijk geb. Koudys, 35 jaar. Ondertrouwd: P. J. Veenenbos en T. van Julsingha A. Frederiks en H. U. Naar. RIJNSBURG .Tuinbouwavondscliool. Op de verga dering van de Commissie van Toezicht met de alg. directeur, hoofden en leeraren de zer scholen gehouden onder presidium van den heer D. de Haan in de cantine-zaal van de veiling „Flora" zijn de rekeningen en verantwoordingen behandeld, waarbij is vastgesteld, dat door de meerdere kos ten vanwege interne organisaties, welke onder de oprichting- en stichtingskosten gerekend kunnen worden, het lesseizoen 19401941 met een tekort is geëindigd, in totaal ƒ32.60, welke naar de begrooting 19411942 vastgesteld in dezelfde verga dering is overgebracht. De diverse ingediende voorstellen wer den besproken en o.m. werd aangenomen met het a.s. winterleseizoen aan te van gen een 1ste en 2de klasse der Alg. Tuin- fcouwavondschool en ook weder in te stel len een nieuwe klasse Voorbereidend Tuin- bouwonderwijs, welke als basis zal dienen \cor in 19421943 te openen 1ste klasse aan de Alg. Tuinbouwavondschool. Hier door is dus een meerderjarig bestaan van deze zoo nuttige Vakavondschool verze kerd. VOORHOUT Herdenking Encyclieken door den Volks bond. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Rerum Novarum en het 10- jarig bestaan van Quadragesimo Anno, zullen a.s. Zondag 18 Mei herdenkings plechtigheden plaats vinden in de Bartho- lomeusparochie alhier. Des morgens 8.30 zal een H. Mis wor den opgedragen, met algemeene H. Com munie voor de leden. Des middags 4 uur een bijeenkomst voor alle katholieken uit de gemeente Voorhout. Hierbij zal als sprekers optreden de nieuwe voorzitter van het hoofdbestuur van „St. Deus Dedit", de heer v. d. Ploeg. Niemand verzuime aan deze plechtigheden deel te nemen. Overleden: Hermina Maria van Leeuwen, 53 j. ongehuwd. Leonardus Petrus Johannes Zonneveld, 5 weken Johannes Martinus de Held, 81 j. echtg. van A. Kooijman Willem Knoppert, 74 j. echtg. van G. Hoogervorst Marga- retha Cornelia varl der Meer, 72 j. wed. van V. Schulte. Geboren: Sophia Christina Catharina Maria d. van G. L. Langeveld en C. J. Heemskerk Johannes Petrus Maria z. van A. A. Warmerdam en G. H. Waaijer Helena Maria Cornelia d. van Ch. A. v. d, Salm en J. J. P. Prins Petrus Johannes Jacobus z. van J. v. Gerven en G. M. v. Emmerik. Getrouwd: Johannes Sietze Kloet, 23 jaar en Barbara Wilhelmina van Kampen, 22 jaar. SASSENHEIM Hanze. Voorzitter W. Krom sprak in, zijn openingswoord van de vergadering van de Hanze zijn voldoening uit over de op komst en wees op de activiteit van het be stuur, welke echter alleen kan voortgaan met de medewerking van de leden. Mededeelingen van het bestuur: a. de za- kencursus, welke de afdeeling met War mond organiseerde is goed geslaagd; daarom heeft het bestuur een reclame-cursus geor ganiseerd. De heer D. v. d, Voort deelt daaromtrent mede, dat de cursus met 30 le den begonnen is. Het resultaat is niet slecht; b. het voorschotfonds gesticht op de laatste jaarvergadering; dit marcheert, inlichtingen bij den secretaris, c. De nieuwe contributie- regeling. De voorzitter doet hieromtrent eenige inlichtingen. Het blijkt voor de af deeling lastig te worden. Het geheel schijnt een ingewikkelde kwestie. De zorgen van het bestuur zijn hierdoor zeer verzwaard, d. Bezinningsdag: het bestuur wil deze hou den op 27 Juli a.s. Te beginnen met een H. Mis; het bestuur zal trachten een verder programma in elkaar te zetten. De heer Jos. P. de Greef hield daarna een inleiding over de „Omzetbelasting"; naar aanleiding waarvan een aantal vragen ge steld werden, welke deze ingewikkelde ma terie zeer verduidelijkte. De geestelijk adviseur, kapelaan F. Lan- gelaan, hield daarna een „geestelijk kwar tiertje", hetwelk ook met groote aandacht werd gevolgt. De rondvraag was voor in tieme aangelegenheden gereserveerd, waar na sluiting volgde. Onthulling monument. De onthulling van het monument op het soldatengraf aan de Postbrug zal Zaterdag 17 Mei 11 uur vm. plaats hebben. Jubileum. Heden, 15 Mei, is het 25 jaar geleden, dat de heer E. Smit in dienst trad van den heer Gerrits, thans directeur der melkfabriek „Hollandia". Geboren: Aagje d. van R. Rooden- burg en C. Landbergen Gerardina Johan na Maria d. van B. Bax en C. M. van der Eist Geertje d. van J. A. Stemfoort en M. van Leeuwen Jacob z. van L. Ouds- hoorn ,en A. van Loo Gabriël Anne z. v. J. C. Faber en W. S. Kraaijenga Antho- nius Theodorus Johannes z. van Th. J. Hof man en P. Prins. Ondertrouwd: J. Th. van Bohemen 28 j. en C. M. Rotteveel 20 j. C. P. Borst 29 j. en P. E. C. van Niekerk. Getrouwd: J. de Groot 31 j. en A. M. van Leeuwen 32 j. O v e r 1 e d en: T. van den Boom 66 j. A. Geertsrna 54 j. echtg. van C. J. Gulde- mond M. Slottje 94 j. Ge v e s t i g d: M. C. Otto van Lelden Wed. A. A. HombergenMetscher van Lei den H. P. Hombergen van Leiden - P. C. Drost van Voorhout C. E. v. Benten van Leiden J. H. M. Ponds van Zeve naar. Vertrokken: H. Brugmans naar Utrecht R. Eisenga en gezin naar Lisse M. C. Sluijmer naar Amsterdam C. J. Waasdorp naar Eindhoven H. C. van Zonneveld naar Heemstede P. M. Rotte veel naar Enschedé M. C. Lascaris naar Heemsteed J. A. N. de Leeuw naar Aals meer C. Roodenburg naar Alphen a. <L Ryn W. M. Hendriks naar Wassenaar. VOORSCHOTEN Geboren: Arjj Jan, zoon van J. Rijns- burger en N. de Bloois, Antonia Jacoba Maria, dochter van J. A. J. van der Peet en M. A. van der Geer. Cornells Hen- drikus, zoon van H. van Santen en N. Eis- berg. Overleden: Feitje Roos, 94 j., wed. van Pieter van Rooyen. Gehuwd: Petrus Wilhelmus van De venter, 26 j., wonende te Leiden en Maria Cornelia van Heiningen, 27 jaar. G e v e s t i g d; A, de Graaf geb. Neïl, van Wassenaar. E. J. Kuipers, van Al- kemade. A. van Klaveren, van Amster dam. Wed. A. L. Verhard-de Jong, van Voorburg. G. Bos, van Zoetermeer. H. G. Schellevis, van Wassenaar. A. J. Dankbaar, van Dantumadeel. V. M. Har- telt en M. M. Hartelt van Oegstgeest. M. Th. M. C. van Thiel, van Helmond. C. Zuurdeeg, van Leiden. G. Butter, van Leiden. C. Sassen, van Ter Aar. L. Viernstein, van Amsterdam. J. Hart- veldt, van Amersfoort. D. Huge, van Haarlem. S. van Weeren, van Hillegers- berg. E. E. A. Vrijdaghs, van Voorburg. J. M. A. Gregoire, van Den Haag. J. J. Schellingerhout, van Koudekerk a. d. Rijn. Th. G. C. Liverse, van Haarlem mermeer. M. G. Korsen geb. Kleijne, van 's-Gravenhage. Vertrokken: J. Schrama, naar Oegstgeest. W. J. M. Laurs, naar 's-Gra venhage. W. P. C. Meijer, naar Voor hout. C. Werkhoven, naar Leiden. WASSENAAR Gesmokkeld tabak. In de schuur van v. S., alhier, werden 56 halvepondspakken ongebanderolleerde tabak aangetroffen. Deze verklaarde die gekocht te hebben van A., alhier bij wien nog 33 pakken werden aangetroffen. De tabak is in beslag geno men, terwijl tegen v. S. en A. procesver baal is opgemaakt. Diefstallen. Ten nadeele van S. werd een rijwiel ontvreemd, en ten nadeele van mevr. D., 5 theedoeken. De koppen tegen elkaar. Bij training op het Texas-terrein aan den Buurtweg, kopten de spelers V. en B., beiden uit den Haag, gelijktijdig naar den bal. V. werd daarbij aan het hoofd gewond en bekwam tevens een hersenschudding. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling is V. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. Geboren: Pieternel, dochter van D. Bouman en I.' C. H. Korthals. Jozina Anna Maria, dochter van J. L. Ruijgrok en C. M. Westgeest. Johannes Marinus Ma ria .Antonius, zoon van A. J. Slatz en J. M. C. van Zon. Nicolaas, zoon van K. Koenrades en S. Veloo. Cornelia Catha rina Maria, dochter van W. J. Hoogenboom en C. C. Went. Overleden: Adrianus Brijan, 73 j., echtgenoot van O. R. Croll. Lucie Wil helmina Augusta Louisa Bennebroek Gro- wenhorst, 72 j., ongeh. Antonius Henri Bos, 74 j., wedn. van M. E. Hulman. Hu- bertina Theodora Janssen, 21 j., ongeh. G e t r o u w d: P. B. A. Nijland en E. E. O. Romegialli. Gevestigd: J. van Bree en gezin uit Rotterdam M. L. Busch uit Den Haag M. A. E. Brakman uit Maarsseveen C. L. van Buuren en vrouw uit Leiden M. C. G. Bfjlemeer uit Ter Aar G. A. van Dam uit Voorburg C. J. en C. M. Duijndam uit Leidschendam N. Dijkstra uit Den Haag J. P. Engel uit Rotterdam H. S. A. Evers uit Amsterdam Wed. J. M. van Gulden geb. Goudswaard uit Den Haag P. Groen en vrouw uit Den Haag J. G. E. Hagelen uit Haarlem W. A. Helmers uit Duitschland A. Huninck en vrouw uit Rotterdam Wed. A. M. P. Hoebrechts geb. van Mechelen uit Amsterdam P. M. J. J. P. Hoebrechts en vrouw uit Amster dam G. Huvers en gezin uit Haarlem A. G. Jarings uit Den Haag B. L. Kiessler uit Den Haag R. Klip uit Den Haag T. Koop uit Tietjerksteradeel A. J. Leeuw uit Maarsseveen M. Kooij wed. van P. van der Meij uit Nootdorp N. A. van Leeuwen uit Noordwijk S. Lammers uit Bodegraven M. J. van Leeuwen uit Lei den W. A. Mets uit Benthuizen J. C. Nieuwenhuis uit Den Haag H. Noort en gezin uit Den Haag H. W. Ordelman uit Deventer J. van der Plas uit Katwijk M. A. Purk uit Haarlem W. J. Ruys en gezin uit Den Haag E. M. Schreurs uit Leiden E. H. van der Ham geb. Ver schoor uit Leiden A. M. Vestering uit Amsterdam E. W. Vink uit Voorhout A. van Vuuren uit Brandwijk A. H. F. Zeilmaker uit Ede H. L. Zuidema uit Den Haag. Vertrokken: C. H. Trumpie naar Den Haag A. S. B. Legdeur naar Den Haag G. Eijlers naar Hilversum H. L. Maaldrink naar Den Haag U. C. van Dijck naar Rotterdam L. Schenkel naar Emmen L. A. Weege naar Den Haag J. Croin naar Dordrecht I. F. von Weiier naar Amerika M. P. J. van der Meer naar Alkemade C. Remmerswaal naar C 90 J. van Tol naar Amsterdam J. Tendeloo naar Den Haag A. M. van Zwartsenburg naar Schiedam E. R. Bail- lieu naar Amsterdam J. Visser naar Gro ningen H. D. Franken naar Hillegersberg G. M. Petersen naar Rotterdam C. E. van Hamersveld naar Utrecht M. de Bruin naar Ridderkerk C. J. Eydenberg naar Den Haag H. I. L. Anink naar Haarlem G. J. M. Herbrink naar Zwolle M. J. Gantevoort naar Den Haag A. J. Vergeest naar Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Jacob Leendert, zoon van P. J. Schouten en M. van der Lee. Theo dora Johanna, dochter van J. J. de Looij en G. van den Ent. Gevestigd: Johanne W. Schellinger- hout, van Den Haag. Christina Loomans, van Hazerswoude. Cornelis P. A. Kan- ters, van Hilversum. Alida H. M. Mole naar, van Groningen. Grietje Gordon, van Rotterdam. Hendrika van Leeuwen, van Berkel en Rodenrijs. Wilhelmina de Mul, van Waddinxveen. Ida J. Ves- ter, van Den Haag. Cornelia Schippers, van Haarlem. Helena A. Vergeer, van Gouda. Jacob Treur (en gezin), van Zwammerdam. Corstiana J. Huizer, van Rotterdam. Joostinus Kuipers, van Lei- muiden. Jacob van der Have, van Den Haag. Vertrokken: Adriaantje van der Heeden, naar Hilversum. Lijntje de Kleijn, naar Wassenaar. BOSKOOP Aanrijding. Dinsdagmiddag ongeveer 12 uur is de heer C. Goudkade nabij de Ro- zenlaan door twee fietsrijders aangereden, waardoor hij tegen den grond sloeg en be wusteloos bleef liggen. De ontboden ge neesheer constateerde een hersenschudding en liet den patiënt per ziekenauto naar zijn woning vervoeren. Zwem- en poloclub „Boskoop". In de op 7 Mei gehouden vergadering door Z. en P. C. „Boékoop" werden de aftredende be- stuursleedn, de heer K. Vermey en mej. C. Graatsma, bij acclamatie herkozen. Bij de vaststelling van het programma voor het zomerseizoen bleek, dat de vereeniging heel wat van plan is. Naast de gewone competi ties van den kring zal er dit jaar ook een damescompetitie gespeeld worden. Boskoop zelf organiseert een polo-tour- nooi, een zwem competitie en schoolwed- strijden. De verleden jaar opgerichte jeugd- afdeeling bleek onder leiding van den heer Bruins goed te floreeren. Vooral meisjesle den gaven zich veel op. Met het oog op de schoolwedstrijden mag verwacht worden, dat vele sportieve Boskoopsche jongens en meisjes zich zullen opgeven als lid van de jeugdaf deeling. Bij de ingezonden stukken was een uit- noodiging ontvangen voor den waterpolo- dag te Utrecht, welke op den 2den Pinkster dag gehouden zal worden. Er werd besloten met een zevental mede te spelen. Nadat de voorzitter mededeelde, dat zich voor het a.s. seizoen reeds 7 nieuwe leden hadden opgegeven, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. ROELOFARENDSVEEN Blijven de aardbeien voor ons land gereserveerd? Het ziet er steeds meer naar uit, dat de aardbeien in ons eigen land geconsumeerd zullen worden. De exportgelegenheid naar Duitschland schijnt voor vele moeilijkhe den te staan wegens de korte duurzaam heid der aardbeien, welke slechts een kort tijdsbestek toelaten tusschen producent en consument. Het glas-centrum Roelofarendsveen was reeds gedurende een tweetal weken de grootste aardbeien-markt van ons land, waarvan vooral de groote steden in het westen: Amsterdam, Rotterdam, Den Haar, Haarlem hebben geprofiteerd. De oogst is vanaf heden in een dergelijk sta- d'um getreden, dat de groote massa aard beien onder ieders bereik komen. Om de kooplieden in staat te stellen op tijd aan de veiling aanwezig te zijn, is er vanaf Maandag 19 Mei dagelijks een extra autobusdienst vian ,,Maarse en Kroon" vanaf het station te Leiden; vertrek 11.10 uur. TER AAR Hoe functioneert de omzetbelasting. De besturen van de plaatselijke middenstands- vereenigingen hadden meerdere malen klachten vernomen van hun leden over het ingewikkeld systeem der omzetbelasting, en om hier eenige klaarheid in te brengen, waren zij zoo actief geweest om een des kundige op dit gebied, nl. de heer L. Ko ning, te verzoeken, het een en ander toe te lichten. Voor deze bijeenkomst, welke werd ge houden in het café Verhoef, onder leiding van den heer C. Valk, bestond groote be langstelling. Eindexamen E.H.B.O. In een der loka len van de Chr. Nat. School werd dezer da gen door dr. Montagne het eindexamen af genomen voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. Alle candidaten slaagden, t.w. de dames A. Bos, J. Bos, N. GoedhartLafeber, N. v. Harten, J. Resting, J. P. RietveldPijper, en de heeren L. Koning en M. Rietveld. De cursus stond onder leiding van dokter Quartel, alhier. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer, CONGREGATIE VAN DE H. CATHARINA VAN SENEN TE VOORSCHOTEN Gedenkboek bij het 100-jarig bestaan Het tijdschrift „Kerk, School en Zieken huis" heeft een zijner nummers gewijd aan het honderd-jarig bestaan van de congre gatie der zusters Dominicanessen van de H. Catharina van Senen te Voorschoten. Het tijdschrift is een kloek boekwerk geworden, dat een reeks interessante artikelen over de jubileerende congregatie bevat en voorts uitmunt door belangwekkend foto-mate riaal. Het opent met een naamvers van een dezer zusters op de patrones der congrega tie, de H. Catharina, wier beeld ook in een zeer geslaagde crayon-teekening de eerste pagina siert. Hierna volgt het facsimile van een schrijven van Haarlem's Bisschop, welk schrijven een gelukwensch inhoudt en ge waagt van den hoogst verdienstelijken ar beid, welke zoo veel meisjes ten zegen is geweest. Verder bevat fret gelukwensch en van den prior provincialis p. fr. Basilius Schaab O.P., van Dr. Verhoeven, directecr van het R.K. Bureau voor onderwijs en op voeding en van den heer H. A. M. Werner, voorzitter van het R.K. Parochiaal Armbe stuur van Rotterdam. Interessant is het werk overigens door een tweetal artikelen over: „De Zusters Do minicanessen en de Missie", geschreven door Pater A. v. d. Weerelt O. P., en „De Neder- landsche Congregatie van de H. Catharina van Senen der Derde Orde van den H. Va der Dominicus 18411941" door Mgr. Th. Bekkers. Waarop tenslotte volgt een lijst van stichtingen, welke de gestadige groei en ontwikkeling der congregatie in Neder land indrukwekkend toelicht Geeft het artikel van Pater v. d. Wee- relt over de missie, toegelicht door een fotopagina, een juist beeld van de werk zaamheden op dit gebied, voor degenen, die met de congregatie op een of an dere wijze te maken hadden, is vooral het uitvoerige historische artikel van Mgr. Bek kers over de Nederlandsche congregatie in hooge mate interessant. Deze behandelt hierin uitvoerig het ontstaan der congre gatie, het groote leven der gezusters Pin kers, de congregatie zelf, de liefdewerken der congregatie, de verschillende algemeene oversten, de stichtingen der congregatie enz. en dit alles wordt geïllustreerd door tallooze foto's en portretten. Vooral ook door dit belangrijke historische artikel is het een waardig gedenkschrift geworden, dat in woord en beeld honderd jaren van geestelijken arbeid onthult. Een arbeid, welke voor zeer velen in Nederlarid tot heil en zegen is geweest. UIT HET LEVEN VAN DE RABARBER. Met een goed recept voor dit voorjaarsgerecht, dat ook zon der het suikerrantsoen aan te spreken smakelijk kan zijn. In De Streek, de omgeving van Bever wijk en het Westland verbouwt men op groote schaal rabarber en dit geschiedt met zooveel zorg, dat reeds vroeg in het voor jaar deze gezonde, rozeroode groente op de veilingen kan verschijnen. Wat weten velen van ons eigenlijk van de sappige, dikke bladstelen, die daar op de markt en in de winkels prijken en ons het gevoel geven, dat de winter nu werke lijk achter den rug is? Zou het veel meer zijn dan.dat ze goed smaken en boven al dat ze zooveel suiker noodig hebben? Daarmee doen we evenwel de rabarber en onzen kweekers tekort. Want is het niet vreemd, dat wij over het algemeen vrij wel niets weten van de herkomst van ons voedsel, waar we toch dagelijks mee te maken hebben? Daarom willen we u een paar wetens waardigheden vertellen uit het ,,leven van de rabarber" en u tevens eenigszins ge ruststellen, wat betreft het groote kwan tum suiker, dat voor de bereiding noodig zou zijn, want het kan ook anders! De vermenigvuldiigng van deze planten vindt op heel eigenaardige wijze plaats, n.l. in den herfst door „scheuren", dat is ver deeling van den worstelstok. Ze geschiedt ook wel door zaad, doch dan alleen met het doel nieuwe soorten te winnen. Reeds het eerstvolgend jaar is er eenige opbrengst. Merkwaardig is voorts, dat de kweeker moet zorgen voor een ruimte van ten min ste 1 meter tusschen de planten onderling, daar ze later een zeer grooten omvang krij gen! Dat de rabarbarplant de goede zor gen waard is, blijkt wel uit het feit, dat ze zes tot acht jaar kan blijven staan. Behalve als groente worden de bladste len ook wel gebruikt voor het vervaar digen van huishoudjam en wijn (rabar- berwijn), terwijl het ook aanbeveling ver dient om voor het vervaardigen van slaa tjes van allerlei soorten groenten, in plaats van azijn, rabarbersap te gebruiken, dat men verkrijgt door de stelen tot moes te raspen en dit moes door een doekje uit te wringen. Rabarber werkt bovendien uitste kend laxeerend. Een recept voor zeer smakelijke rabar ber, waprbij geen suiker behofet te worden gebruikt, volgt hieronder: Rabarbermoes met gecondenseerde melk met suiker (4 personen). (Recept van A. J. Goetheer). 1 pond rabarber 1/3 blikje geconden seerde melk met suiker. Maak de rabarber schoon en snijd ze in kleine stukjes. Kok ze met weinig water in ongeveer 5 min. gaar. Laat het moes af koelen en roer er daarna de gecondenseer de melk met suiker door. Ook in dezen tijd van suiker-rantsoe neering kunnen we dus rabarbar eten! MANYA BEUKMAN.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6