Qemenydeffi&iicfïten PAM BIJ DE MAANAPEN Tteidiveneti DINSDAG 13 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 JONGETJE VERBRAND Twee broertjes, drie en vyf jaar oud, uit een gezin, dat woont op de Geiten kamp te Arnhem, waren in het huis aan het spelen in een kolenkist, waarin ook licht brandbare stoffen waren geborgen. De beide jongens kropen in de kist en de oudste had de onvoorzichtigheid, een lucifer aan te steken, met het gevolg, dat de boel in brand geraakte. De kleeren van z«n driejarig broertje vatten vlam en on danks pogingen slaagde de grootere jongen er niet in, het vuur te blusschen. Hij zelf kon wel uit de kist komen, maar het drie jarig kind moest daarin achterblijven. Toen de ouders thuiskwamen, vonden ze het lijkje van het jongste zoontje. „Hbld." BRAND ONDER LEEK <L.). Gistermiddag brak brand uit in «een schuur van den heer Coumans te Klein- Genhout onder Leek (L.). De heer Coumans, die secretaris van den L. L. T. B. is, gebruikte zijn middagmaal, toen hy werd opgeschrikt door „brand"-ge- roep. Hij snelde naar de schuur om een paard en wagen en enkele andere eigendom men te redden, doch kreeg hierbij brand wonden aan hoofd en handen, zoodat hij zijn reddingspogingen moest opgeven. Inmiddels was de verwittigde gemeente brandweer ter plaatse gekomen, doch zij kon tegen de geweldige vuurzee weinig uitrichten. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de schuur met den geheelen inventaris in korten tijd geheel verwoest was. De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van het aangrenzende woonhuis. Hoewel dit waterschade opliep, bleef het behouden. De brandwonden, welke de -heer Cou mans opliep, waren gelukkig niet van ern- stigen aard. De schade wordt door verzeke ring gedekt. BOSCH EN HEIDEBRAND ONDER MARKELO. Veertien dagen geleden heeft op ,,De Hocht" een bosch- en heidebrand gewoed, die een groot gedeelte van het complex in de asch heeft gelegd. En thans is hier we derom een felle brand uitgebroken. Wat er den vorigen keer nog gespaard is geble ven ging ditmaal verloren. Verscheidene hectaren hoog opgande dennen werden door het vuur verteerd. Veel jong wild en gevogelte kwam in de vlammen om. Om trent de oorzaak tast men in het duister. JONGEN STROOIDE MET THEEEONNEN Er zijn er nog wel enkelen, die zoo af en toe voor 'n goeden kennis een broodbon willen missen; zelfs een vleeschbon weten bijzonder vernuftige lieden wel eens „op den kop te tikken", doch dat iemand u zoo maar een thee- alias koffiesurrogaat- bon cadeau doet, hebben de distributiean- nalen tot nog toe nimmer vermeld. Hoe verbaasd moet dan wel de vrouw geweest zijn, die enkele dagen geleden 's avonds te ongeveer 7 uur een v. aren re gen van dergelijke papiertjes in de Nic. Beetsstraat te Amsterdam om zich heen zag dwarrelen en waarvan een naar schat ting 14-jarige jongen de milde verspreider was. Terecht boezemde deze ovtrvloed van theebonnen de vrouw achterdocht in en zij stapte dan ook met de 84 kost/bare papier tjes, welke zij had verzameld, naar het po litiebureau Overtoom, waar zij vernam, dat de bonnen waarschijnlijk van misdrijf afkomstig zijn. DE ROOFOVERVAL TE RUSBERGEN Uni de thans bekend geworden bijzonder heden over den in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegden roofoverval in het tot de gemeente Rijsbergen behooren-te gerucht Oekel, op ongeveer 3 K.M. van de Beigische grens, blijkt, dat deze overval niet alleen uiterst brutaal, doch tevens tot in kleinigheden voorbereid is geweest, meldt de „Telegraaf". Het zal omstreeks één uur in den nacht zijn geweest, dat de vrouw van den land bouwer Rovers wakker werd, doordat zij eenig gerucht meende te hooren. Toen het gerucht zich kort daarop herhaalde, wekte zij haar man, die aanstonds opstond en zich naar de aangrenzende keuken-woonkamer begaf. Toen hij daar de petroleumlamp aanstak, bemerkte hij, dat van het raam drie blin den waren verwijderd en het raam openge schoven was. Buiten stonden drie mannen met revolvers in de hand, die den man onder den uitroep „Hier douane" sommeer den de deur te openen. Rovers gaf hieraan gevolg, waarop de mannen met de bedrei ging „Handen omhoog" binnentraden en de deur achter zich sloten. Steeds onder be dreiging der revolvers werd de boer ge dwongen een afgesloten deur naar de bij keuken te openen. Daar bleek zich reeds een eveneens met een revolver gewapende indringer te bevinden, die evenals de drie anderen gemaskerd was en handschoenen aan had. Deze had zich daar toegang ver schaft door verbreking van een ruit van een opkamertje. Vrouw Rovers, die inmiddels ook in de kamer gekomen was, werd gedwongen het in het huis aanwezige geld tot een bedrag van ruim 170.aan te wijzen, doch de roovers namen daarmede geen genoegen en eischten meer. Ook het aanwezige goud moesten zij hebben. Toen zoowel Rovers als zijn vrouw beweerde, niet meer geld en geen goud in huis te hebben, werden hun de handen op den rug gebonden en wer den zij naar het slaapvertrek gebracht, waar zij onder bewaking van een der vier kerels, die steeds zyn revolver op hen ge richt hield, moesten blyven. Toen een kind van vyf maanden, dat in het slaapvertrek in een ledikantje lag te slapen, wakker werd, suste de roover het en begon met het kind te spelen, zoodat dit het na eenigen tyd uitkraaide van pleizier. Inmiddels doorzochten de andere drie mannen het geheele huis. Kasten en laden werden leeggehaald en letterlijk alles werd van onder tot boven doorzocht Zelfs de aschla van de kachel werd niet vergeten, daar de kerels beweerden, dat er m de boerderij meer geld aanwezig moest zijn. Ruim anderhalf uur duurde dit onderzoek, waarbij nog een vergeten rijksdaalder in een kast werd gevonden. Tot slot werden zelfs de bedden onderzocht. Na dit onderzoek werd de man op bed geworpen en werden zijn handen en voe ten stevig gebonden en werd hem een strop om den hals gedaan, welke aan een der pooten van het bed werd gebonden, terwijl ook zyn voeten aan de pooten van het bed werden vastgebonden. Een doek werd hem stevig om den mond gesnoerd om schreeu wen te beletten. De vrouw onderging hier na dezelfde bewerking en werd ten slotte aan haar man vastgebonden. Hierop ver dwenen de vier kerels met achterlating van een zak, waarin zij vijf brooden en een stuk spek hadden gedaan. Het was toen omstreeks halfdrie in den nacht. Eerst des morgens ongeveer halfzeven werd het beklagenswaardige echtpaar meer dood dan levend gevonden door een knecht, die van schrik wegliep en eerst de buren ging waarschuwen. Deze hebben de tou wen losgesneden en aldus Rovers en zyn vrouw uit hun benarde positie gered. Goed op de hoogte. Onmiddellijk werden politie en justitie ge waarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelden, waaraan ook werd deelgenomen door den Bredaschen politie-deskundige N. van der Schatte Olivier en den brigadier Ter gelegenheid ven den geboortedag van den leider der N.S.B, Ir A A Mussert, werden de deelnemende groepen van den Jeugdstorm, W.A en Nederlandsche S.S. op Zondag 11 Mei 1941 op de Croeselaan te Utrecht door hem geschouwd (Fotodienst N S B.) der Rijksveldwacht Rijksdiensthondenge leider Hagenaars met zijn speurhond. Deze onderzoekingen leverden tot dusverre geen resultaat op. Terwyl eenerzijds rekening wordt ge aden met de mogelijkheid, dat de roover Belgen zijn geweest, anderzijds moeten het personen zijn geweest, die ter plaatse goed bekend zijn gweest, aangezien zy van de vyf dichtbij elkaar gelegen boer derijen juist die hebben genomen, waar geen inwonende knechts of meiden en geen groote kinderen in huis zijn. Ook het feit, dat zij tegelijkertijd de boerderij aan de voor- en achterzijde zijn binnengedrongen, wijst in die richting. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet en ook Zondag was de officier van Justitie, mr. Van der Dus- sen, weder ter plaatse. Rovers en zyn vrouw zyn door het gebeurde geheel van streek en hebben den nacht bij buren door gebracht, daar zy in hun eigen boerdery niet meer durven te slapen. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. De vorige week kwam het de Utrecht- sche politie ter oore, dat in de gemeente Westbroek op vrij groote schaal varkens fraduleus werden geslacht. Na een grondig onderzoek kwam vast te staan, dat juist dezer dageh vier varkens in een schuurtje waren geslacht zonder dat daartoe vergun ning was gegeven. In dit verband kon worden aangehouden een ongeveer veertig jarige man, die in den nacht van Zater dag op Zondag om even na vier uur op zijn fiets een hoeveelheid varkensvleesch vervoerde van ongeveer 70 K.G. Nadat de ze men kon worden gearresteerd, is giste ren ook nog aangehouden de slager, die de varkens had geslacht. Beide mannen zyn voorloopig ingesloten in het huis van be waring. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog verschillende arrestatie zullen vol gen. Radio-programma WOENSDAG 14 MEI HILVERSUM L 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gra mofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw) 10.00 Ensemble Bart Ek- kers (10.20—10.40 Declamatie) 11.15 Zang met pianobegelieding en gramofoon muziek" 12.00 Gramafoonmuziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.25 Voor den boer 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orkest Eloward met piano-intermezzi 2.15 Voor de vrouw 2.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist 3.15 Het Omroeporkest 4.00 Bijbellezing (voor bereid door de Christ. Radio-Stichtig) 4.20 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmu ziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberienten 5.30 „Luchtvaart: Groote vliegtuigbouwers: Junkers", causerie 5.45 Orgelspel en zang 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 De Ramblers 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Volkszang met pianobegeleiding 7.40 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Het Omroeporkest 9.25 Dag sluiting (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting) 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. HILVERSUM IL 30L5 M. Nederlandsch Programma 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vryzinnig-Protes- tantsch Kerkcomité) 10.20 Gramofoon muziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Musiquette 12.00 Berichten 12.15 En semble Erica Helen 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Het Amu sementsorkest en soliste 1.45 Gramofoon muziek 2.00 Pianovoordracht 2.30 De lichte toets 3.00 Het Amabile-sextet 3.15 Het Hillegonda-kinderkoor uit Rotter dam 3.353.55 Gramofoonmuziek) 4.15 Het Omroeporkest 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voor bereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité) 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten 5.30 Ensemble Bandi Balogh 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 De Melodisten 6.45 Reportage 7.00 BNO: Brabantsch praatje 7.15 Orgel concert (7.307.45 Declamatie) 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Ons schermeruurtje 9.30 Biologische lezing 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 8.0024.00 Duitsch Programma. Katholiek Comité van actie „Voor God" Almachtige, eeuwige God, Gij leidt terzelfder tijd de dingen van den hemel en van de aarde; verhoor op milde wijze het smeeken van Uw volk en schenk Uw vrede in onze dagen. (2e Zondag na Driekoningen) 127, De fiets wordt nu de grot binnengereden. „Die heb ben wy voorioopig niet noodig", zegt de professor. We zijn trouwens dicht bij het tooneel der komende gebeurtenissen. 128. Onze looden schoenen trekken wij nu uil en doen daarvoor in de plaats onze overschoenen aan. Dit geeft ons een groot voordeel, want nu kunnen we stappen doen van minstens drie tot vier meter. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door V. J. HUISMAN. 3) Het was vreeselijk, mijnheer vree- selijk, zei hij trillend. Mr. Grell kwam even voor tienen thuis en liet de boodschap ach ter, dat wanneer een dame hem kwam be zoeken, zij dadelijk naar zijn studeerkamer gebracht moest worden. Zy kwam eenige minuten later in een auto en ging naar zijn kamer. Hoe heette zy? Hoe zag zij er uit?, viel Bolt hem in de rede. Foyle hief waarschuwend zijn hand op naar zijn ondergeschikte. Wils trilde aan zijn heele lichaam en een oogenblik kon hij niet spreken. Toen vervolgde hij: Ik ik weet het niet Ivan, Mr. Grell's kamerdienaar, liet haar binnen. Ik zag haar de hal doorloopen. Ze was groot en slank, maar ze droeg een dichten sluier, zoodat ik haar gezicht niet kon zien. Ik weet niet, wanneer ze is heengegaan, maar om één uur ging ik naar de studeerkamer om te vragen'of er iets noodig was, voor ik naar bed ging. Ik kon geen antwoord krijgen of schoon ik twee of drie keer luid klopte. Ik deed dus de deur open. Mijn God! Ik.... Hy sloeg zijn hand voor zijn oogen en zonk ineen, huilend als een kind. Foyle stond op en tikte hem zacht op den schouder. Ja, toen?. De kamer was slechts zwak verlicht, mijnheer, en ik kon zien dat hij in vreemde hpuding op den divan lag, zijn gezicht van mij afgekeerd. Ik dacht dat hij in slaap was gevallen en ging de kamer binnen en tikte hem op den schouder. Mijn hand was nat geworden! Zijn stem steeg tot een gegil. Het was bloed bloed overal en een mes stak in zyn hart. Waar is Ivan? Russisch, veronder stel ik, door den naam? Hij moet ergens in huis wezen. Ik heb hem niet gezien, sedert hy de dame binnen licht, stamelde de bottelier. De inspecteur antwoordde niet. Bolt was stilletjes verdwenen. Vijf minuten bleef het stil in het kleine kamertje. Toen werd de deur met kracht opengestooten en Bolt viel naar binnen als een steen uit een cata pult geschoten. Ivan is weg verdwenen!, riep hy uit. DERDE HOOFDSTUK. Foyle wreef zfjn kin met zijn goed ver zorgde hand. Hm, zei hij peinzend. Laten w(j niet te vlug conclusies trekken, Mr. Bolt. Er is hier zeker een dokter? Brengt dien man by hem en als hy wat kalmer is geworden, schrijf zyn getuigenis dan op. Ik laat Ivan aan u over. Laat de bedienden een be schrijving van hem geven, en telefoneer die dan door naar Falck in de Yard. Laat ze hem doorsturen als een „alle stations" boodschap, en zorg dat alle spoorwegsta tions ?e krijgen. De kerel kan nog niet ver weg zyn. Houd vast op verdenking, geen ar rest. Hallo!, hier gaat de bel. Dat is zeker iemand van de onzen. Al right, ik zal wel antwoorden. Ga jij aan jouw taak. Hy had zijn stem niet verheven bij het geven van die bevelen. Hij was zoo koel en zakelijk als een business-man, die zijn se cretaris inlichtingen geeft, en toch wasj hij bezig een net om Londen te spannen. Foyle opende de deur voor een groepje mannen met ernstige gezichten. Sir Hilary Thornton, de commissaris, was er; Profes sor Harding, een exp'ert betaald door de overheid en een medicus, wiens weten schappelijke onderzoekingen in verband met het vergiftigingsgeval Gould een man naar de galg hadden gezonden, en wiens hulp van het grootste belang was geweest bij het oplossen van vele geheimzinnige moordraadsels; Grant van de vingeraf- drukafdeeling, een toovenaar op het gebied van alle dingen, betrekking hebbend op de identiteit., een paar mannen van zijn af- deeling met camera's, en ten slotte de bri gadier der recherche, Green en zijn assis tent Waverley. Sir Hilary nam Foyle terzijde en ze spra ken samen op zachten toon. Professor Har ding was na een knik tegen den hoofdin specteur naar boven gegaan waar de afdee- lings-chirurgen nog een dokter wachtten met Lomont, den secretaris van den ver moorden man, buiten de deur van de ka mer, waar Robert Grell dood lag. De dokters hadden alleen geconstateerd dat hij dood was, en Foyle zelf was opzet telijk niet naar de kamer gegaan voor Har ding gelegenheid had gehad zijn onderzoek in te stellen. Ik zal zelf dit geval op my nemen, als u het goed vindt, Sir Hilary, zei Foyle. Mainland is best in staat op het routine werk van de afdeeling te letten en waar het een belangrijk men als Robert Grell geldt.... Dat is juist, wat ik had willen voor stellen, zei Sir Hilary. Wij moeten, tot el- ken prijs, achter de waarheid komen. U weet, dat Mr. Grell hedenmoren met La dy Eileen Meredith te St. Margarets, Westminster, in het huwelijk getreden zou zyn. Het is een leelijk geval. Laten we eens hooren wat Harding te vertellen heeft. Hun voeten zonken geluidloos in den dikken looper op de trap, terwijl zij naar de sterfkamer gingen. Uit een open deur bij het portaal stroomde een zee van licht. Heel gemakkelijk voor iemand, die wil ontsnappen, merkte Foyle op. De trap leidt direct naar de hal en men behoeft slechts twee kamers langs te gaan. Deze looper dempt ook de voetstappen. Zacht traden zij binnen. Iemand had al de lichten in de kamer opgestoken en zij baadden in schitterend licht. Een stervend vuur gloeide in den haard, boekenkasten stonden tegen de rood behan gen muren, hier en daar afgewisseld door curiositeiten en sporttrofeeën, verzameld in vele landen. Er waren eenige etsen, die blijkbaar gekozen waren met het talent van een kenner. Parallel met het raam was een bureau, keurig netjes opgeruimd. Een half dozijn stoelen stonden in het rond, en in een nis stond een sofa, waarover de hoekige figuur van professor Harding in een lange jas v/as gebogen. Hij keek op, toen de twee mannen naderden. Het is beslist 'n moord, zei hij. Hij is waarschijnlijk gedood tusschen tien en elf in het hart getroffen. Vreemdsoortig wapen gebruikt kijk! Hy ging opzij en voor den eersten keer wierp Foyle een blik op het lijk. Robert Grell lag plomp neergevallen op de sofa, zijn gezicht naar den muur gekeerd, een been over den vloer sleepend. Een donker- roode vlek maakte het witte overhemd vuil en een kant van zijn smoking was druip nat. De dolk stak nog in de wond en die trok Foyle's aandacht. Hij stapte snel naar een van de mannen bij de deur. Zend Mr. Grant bij mij, beval hij. Naar het lijk terugkeerend, trok hij het mes er uit, het met de grootste voorzich tigheid hanteerend. Ik heb nooit te voren zoo iets gezien, zei hij. Vreemd ding, nietwaar? Het was een knipmes met'een lemmet, van fijn staal, ongeveer drie duim lang en scherp als een scheermes. Het abnormale er van lag in het feit, dat een heft van glad wit ivoor horizontaal en niet verticaal aan het lemmet was bevestigd, zooals bij de meeste messen regel is. Foyle bracht het op de palm van zyn hand dichter bij het licht en bekeek het van verschillende gezichtshoeken. Een van de toeschouwers ten minste begreep zijn bedoeling. Maar de detective scheen onvol daan. Ik kan niets zien, zei hij nijdig. O, ben je daar. Grant? Ik wil zien of wij hier iets uit kunnen maken. Mag ik een beetje gra fiet hebben? De vingerafdruk-expert nam een enve lop uit zijn zak en gaf het den inspecteur. Foyle strooide een weinig fijn, zwart poe der er uit op het heft. Een zachte kreet van voldoening kwam over zijn lippen, ter wijl hij het goedje in een klein donker wolkje wegblies. Allen in de kamer gin gen er omheen 6taan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8