Weerbericht 5)e hennen, die 11 noodig, heeft! fZ)e mipnetóoia^if- Burgerlijke Stand Academienieuws STADS NIEUWS DINSDAG 13 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.25 uur Dinsdagavond. Zon op 5.47 uur Woensdagocthend. MAANSTANDEN. 13 Mei: De maan komt Dinsdagavond te 12 uur op en gaat Woensdagmorgen te 8.56 uur onder. 14 en 15 Mei: De maan komt Donderdag nacht om 12.54 uur op en gaat Donderdag ochtend om 10.01 uur onder. 16 Mei: De maan komt Vrijdagnacht om I.38 uur op en gaat Vrijdagvoormiddag om II.09 uur onder. 17 Mei: De maan komt Zaterdagnacht om 2.15 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 12.16 onder. 18 Mei: De maan komt Zondagnacht om 2.44 uur op en gaat Zondagmiddag om 1.24 onder. (Laatste kwartier). 19 Mei: De maan komt Maandagnacht te S.10 uur op en gaat Maandagmiddag te 2.30 uur onder. 20 Mei: De maan komt Dinsdagmorgen om 3.33 uur op en gaat Dinsdagmiddag om 3.35 ur onder. WATERTEMPERATUUR: Poelmeer 11 gr. C. II CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 C=> 110 11 C~_ 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd - moet v/orden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond pj en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG f! 9.25 uur. y 5 ZONSOPKOMST Q 5.47 uur. Q Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 -DM Oil CDII CD IIOII Oil Oil <=>110II CD Op uitnoodiging van „Schönheit der Ar beit", een afdeeling van het Duitsche Ar beidsfront, die zich met de sociale verzor ging der arbeiders bezighoudt, heeft een aantal leiders van belanijrke Nederland- sche industrieën dezer dagen een bezoek van tien dagen gebracht aan eenige model- bedrijven in Duitschland. Een der deelnemers aan'deze reis, de heer Jos. Driesen te Breda heeft aan het A. N. P. een en ander van zijn ervaringen verteld. Hij merkte op dat de reis der deelnemers veel geleerd heeft. De excursie, die 20 April begon, was grondig georganiseerd. In Berlijn viel niets van beschadigingen te ontdekken en bleek het voedselprobleem geen moeilijkheden op te leveren. Onder leiding van dr. Malitz werd eerst een bezoek gebracht aan de Siemens-Wer- ke. De sociale verzorging van het uitge breide personeel beweegt zich over een zeer breed terrein. Hoofddoel is, de arbeid onder zulke factoren te doen verrichten, dat het verblijf in de werkplaats tot een vreugde en niet tot éen vloek wordt. Van daar de vriendelijke inrichting der werk zalen, ruimte, licht en lucht en ontspanning en verstrooiing in den vrijen tijd. Wat een bijzonder gunstigen indruk maakte, was de bereiding en de verstrek king van degelijke midadgmalen aan het personeel in fraaie eetzalen voor den lut- telen prijs van 25 pfennig. De heer Driesen wees verder op de doel bewuste houding van de arbeiders en op de kameraadschap ook tusschen directies en arbeiders, vooral in een wolfabriek te Leigpzig, waar veel vrouwelijk personeel werkzaam is. De positie van sociale ver zorgster, welke we ook in Nederlandsche fabrieken reeds kenden, is daar een van groote beteekenis, in zeker opzicht zelfs van even groote beteekenis als die van de directie. Wat het ontspannings-, sport- en cultureele leven van den arbeider betreft, zag men hoge prestaties in Nurnberg waar een bedrijfssportgroep voor de be zoekers optrad. De tocht voerde werder o.a. naar Mun- chen, waar geruimen tijd werd besteed aan de bezichtiging eener groote sigarettenfa- briek. Ook hier weer die afwerking tot in de puntjes der sociale voorzieningen op al le gebied. In een staal warenfabriek aldaar sprong de orde en netheid in het oog. Na een verblijf op Zaterdag en Zondag te Innsbruck werd de excursie voortgezet naar bedrijven in Augsburg, Freiburg in Breisgau en voor de tweede maal in Ber lijn. Een kunstzijdefabriek, een zuivelfa briek en een gloeilampenfabriek werden bezocht. Overal kon worden vastgesteld, hoe normaal in Duitschland gewerkt wordt welke enorme kwantums producten van allerlei aard gefabriceerd worden en hoe overal het D. A. F. haar heilzamen in vloed doet gelden. Het slot der excursie was een bezichti ging van de groote verfraaiing en nieuwe touwwerken van Berlijn. Bij dezen tocht door Berlijn kris kras door deze uitgestrekte wereldstad bleek opnieuw overduidelijk welk een fantastischen onzin de Engelsche propaganda verkondigt met haar berichten ever de vernietigende uitwerking van de A. F. op Berlijn. Het resultaat van de reis is aldus be sloot de heer Jos. Driesen zijn mededeelin- gen dat ook degenen onder de deelne mers die wellicht nolens volens en boorde vol vooroordeelen de reis hadden aanvaard met een geheel ander idee over Duitsch land naar huis zijn weergekeerd. SLACHTSCHAPEN EN -RUNDEREN. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening iri oorlogstijd deelt mede, dat de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij twee beslui ten heeft uitgevaardigd, waarin beperken de regelen zijn gesteld ten aanzien van den handel in voor de slacht geschikte scha pen en-runderen. Het verhandelen en afleveren van alle voor de slacht geschikte schapen en alle voor de slacht geschikte runderen, welke van een zoodanige kwaliteit zyn, dat zij bij classificatie zouden worden ingedeeld in een van de klassen AA, A of B, is verbo den. De slachtschapen en AA, A en B run deren mogen alleen verhandeld en afgele verd worden aan de door de Nedernand- sche veehouderijcentrale erkende markt- veehandelaren ter levering aan de Neder- landsche veehouderij-centrale met gebruik making van de daarvoor bestemde opgave- kaarten. In uitzonderingsgevallen bestaat de ge legenheid ontheffing te verkrijgen van de in bedoeld besluit gestelde verbodsbepalin gen. Men wende zich daartoe tot den pro vincialen voedselcommissaris of tot de Ne- derlandsche veehouderij-centrale. De aandacht van belanghebbenden wordt er nog op gevestigd, dat niet al leen het te koop aanbieden en verkoopen maar ook het koopen van de slachtschapen en van de slachtrunderen van de klassen AA, A en B verboden en dientengevolge strafbaar is. Brood of gebak iBloemkaart) Meel, brood enz. (Vetkaart) Boter, Margarine HOEVEELHEID 11—17 Mei (21 Mei) (bon 16 tan. 14 Mei) 4—24 Mei 12—18 Mei (21 Mei) (bon 17 t.m. 14 Mei) 21 Aprü—18 Mei. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 8—25 Mei (28 Mei). 8—25 Mei (28 Mei). 12 Mei8 Juni Koffiesurr. Thee 7—14 Mei (17 Mei) 5—25 Mei (bon 18 tan. 11 Mei) 518 Mei (1 Juni) 64, 74 t.m. 18 Mei Peulvruchten Rijst enz. (21: Boter- cn vetkaart) Maïzena enz. Havermout enz. Macaroni enz. OI k t. v. M.enN Per. 4 Per. 4 Brandstoffen Generator-anthr. Generator-turf 12—18 Mei (21 Mei) (bon 95 tm. 18 Mei) 21 Apr.18 Mei. 3—25 Mei 100 gram brood, gebak. 1H Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 250 gram boter 250 gram boter of margarine 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 250 gram 250 gram 21 Apr.—15 Juni. 21 Apr.—15 Juni. 21 Apr.—15 Juni. 21 Apr.—15 Juni. 1 Mei—31 Aug. I Apr.—31 Mei 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) fC gram scheerzeep 120 gram huishoudzeep, enz. voor de keuken 2 liter 1 hectoliter 50 stuks baggerturf PRIJZENBESLUIT VOOR KUIKENS VASTGESTELD De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld het prijzenbesluit kuikens 1941. Hieruit blijkt, dat de prijs voor vrouwe lijke kuikens van kippen en eenden bij verkoop door fokkers aan houders van vermeerderingsbedryven 0.75 per stuk bedraagt. Deze prijs geldt bij levering on verpakt en af bedrijf van den verkooper en inclusief omzetbelasting. Bij levering ver pakt en franco kooper, mog deze prijs met ten hoogste 3 cent per kuiken worden ver hoogd. EXAMENS HOOFDAKTE Blijkens mededeeling in de Staatscourant wordt het schriftelijk examen voor de hoofdakte gehouden op Donderdag 10 Juli a.s. De mondelinge examens vangen aan op Dinsdag 22 Juli a.s. Als voorzitter is voor 's Gravenhage aan gewezen dr. J. H. Wesslings, administra teur aan het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. „EEN VOLKSVIJANDIGE ORGANISATIE...." Bij gelegenheid van de tentoonstelling betreffende de vrijmetselarij, die in ver schillende steden werd en wordt gehouden, is de Nederlandsche vertaling verschenen van een boek over de „Vrijmetselarij. Een volksvijandige organisatie". Het is een boek van W. Schwier, Ned. vert, van J. DrosDe Jong Uitg. West- land, A'dam 1941. Het boekje is in strijdbaren geest ge schreven, maar daarbij objectief gedocu menteerd, aldus schrijft de „Nieuwe Dag", waaraan wij deze gegevens ontleenen. De inhoud geeft een volledig overzicht van de geschiedenis der vrijmetselarij van haar wereldbeschouwing, haar voorloopers in de Middeleeuwen en haar oprichting in Engeland. Een tiental bladzijden van hoofd stuk VIII is gewijd aan de vrijmetselarij in Nederland, terwijl ook het internatio naal karakter der vrijmetselarij behoorlijk uiteengezet wordt. Doch het zijn vooral de reproducties naar eigen opnamen van den schrijver, van zeld zame platen, spotprenten, tafereelen van de opnemingsceremonie in Fransche loges uit de achttiende eeuw, van curieuze voor werpen uit Nederlandsche tem,pels, merk waardige schootvellen, magonnieke bijoux, symbolische voorstellingen uit de kapittel graden, de geheele ritueele paraphernalia der Schotsche Graden, geheime rituaalboe- ken, diploma's van den 33sten Graad, ma- gonnieke paspoorten, enz. enz., welke de unieke waarde van het boekje uitmaken. Menigeen zal er naar grijpen, alléén reeds om die merkwaardige reproducties, welke er in voorkomen, foto's tenslotte welke n en nergens anders zoo compact en met begrip verzameld kan vinden. Ook de lijst met verklaringen van enkele magonnleke uitdrukkingen achter in het boekje, bene vens een met zorg samengesteld register, verhoogt het nut dezer actueele uitgave. Een der interessantste gegeven uit het bos-kje is de classificatie der Nederland sche vrijmetselaars volgens de beroeps kringen, waartoe zij behooren. De leden- kartotheek van het Groot-Oosten der Ne derlanden toont bijv.: 578 ambtenaren, 299 artsen en apothekers, 548 hoogleeraren 510 handelslieden, 236 kooplieden en 127 fabrikanten, 253 Indische ambtenaren, 672 gepensionneerden, 560 particulieren, 95 vry'e beroepen enz. Daarbij bleek, dat 600 Nederlandsche vrijmetselaars in niet min der dan 3878 verschillende organisaties werkzaam waren, n.l. 934 bestuursleden van Vereenigingen en Stichtingen, 289 le den van Ambtenaarsvereenigingen, 240 le den van Beroepsorganisaties, 924 leden van Sociëteiten, Kunstkringen en Sportver- eenigingen, 723 leden van Vereenigingen, als: Alliance frangaise kiesvereenigingen, Zionisten, Rozenkruisers, Protestantsche vereenigingen, Spirististen, Anthroposo- phen en Theosofen, Bond tegen Revolutie enz. Een kaartje van Nederland toont, dat n éér dan de helft der 68 in Nederland wer kende loges in de twee Hollandsche pro vincies was gevestigd, hetgeen natuurlijk verklaard wordt door het groote aantal in woners en de vele steden dier provincies. Gemeentel. Aankondiging DAVID WIJNKOOP Naar aanleiding van het overlijden van den heer D. Wijnkoop herinnert de „Volks krant" er aan, dat de thans overledene bij na veertig jaar lang een roerig element in de samenleving is geweest. Nog jong sloot hij zich bij de socialisti sche beweging aan. Bij de spoorwegstaking in 1903 speelde hij een rol, en in hetzelfde jaar was hij voorzitter van de federatie Amsterdam der S.D.AP. In 1907 verscheen de „Tribune", waarvan de heer Wijnkoop met de heeren Ceton en Van Ravesteijn de leiding had. Twee jaar later werd de redac tie van het revolutionaire blad uit de S.D.A.P. gestoten. Opgericht werd nu de S.D.P., waarvan de heer Wijnkoop voor zitter werd. In 1918 kwam hy in de Tweede Kamer, het jaar daarna ook in den Amsterdam- schen raad. In dien tijd sloot de S.D.P. zich bij de Communistische Internationale aan. In 1925 kwam het tot een breuk met de Komintern en de Nederlandsche sectie, in 1930 sloot de groep Wijnkoop zich weer bij de Communistische partij Holland (voor zitter Lou de Visser) aan en werd de heer Wijnkoop weer in de Communistische Internationale opgenomen. SCHADELOOSSTELLING VOOR LEVERINGEN OF VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Des Burgemeester der gemeente Leiden brengt het voigende ter kenis van belang hebbenden. Ten einde te kunpen nagaan of en hoeverre alsnog betaling mogelijk zal zijn voor leveringen of verrichtingen ten be hoeve van de Duitsche Weermacht, waar voor de verzoeken om vergoeding door omstandigheden buiten den wil van be trokkenen niet binnen den by de verorde ning van den Rijkscommissaris No. 49/1940 gesteldèn termijn konden worden inge diend, wordt de gelegenheid geboden die aanvragen alsnog vóór den 15den Mei a.s. op de Gemeente-Secretarie (afd. Finan ciën) in te zenden. Als voorbeelden van de bedoeldeomstan- digheden worden genoemd: a. indien op verzoek van een onder deel der Duitsche Weermacht de rekenin gen rechtstreeks bij da^ onderdeel werden ingediend welke lajfer/foiadat de voorge- schreveni:termijnen ^ren^yerstrekeq^wer- ng, dat 9e veror- hoestenipvorden in- tschynen van meer- op 17 Juli 1940, arianSlsche of Duit den teruj&eteonden i zij op den*voet 1 dening by die gemeente j gezonden: b. indien Vuór het genoemde verordening bij een verkeerSfcNdL^ sche instantie een^verzoek gfn vergoeding werd ingediend en herstellen van deze fout vóór 31 Augustus "*940 niet meer mo gelijk was; c. bij het uitblijven van een aan een Duitsch Weermachtsonderdeel verzocht be wijs voor de gedane levering of verrich ting, zonder welk belanghebbende van meening was, dat geen verzoek om vergoe ding bij de gemeente kon worden inge diend; d. indien ten gevolge van ernstige ziek te of van verblijf buitenslands (krijgsge vangene) betrokkene niet in staat was tij dig een verzoek om vergoeding in te die nen. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat verzoeken, als hiervoren be doeld, welke na 15 Mei a.s. worden inge zonden, niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Leiden, 13 Mei 1941. 7697 LEIDEN. Geslaagd: Propaedeutisch examen Theologie: J. R. Meyer, Veendam, J. F. van Woerden, Haarlem, LEIDEN. Geboren: Antonius z. v. W. Rynsbur- ger en E. v. Gij zen. Photina Maria Wil- helmina d. v. P. C. v. d. Hoeven en P. W. M. Zuijdwijk. Hans Adolf z. van N. H. den Hertog en M. de Heer. Johanna Ma ria d. v. A. M. Oudé Alink en J. R. Rie- kert. Wilhelmus Theodorus Jacobus z. v. D. G. Seijsener en N. G. J. Jansen. Johanna Francisca d. v. J. de Wit en E. A. v. d. Steen. Aaltje Adriana d. v. W. Plas- meijer en M. Pels. Pancratius Petrus z. v. P. Bentpes en C. v. d. Haak. Gerar- dus Christianus z. v. C. L. Weijers en P. C. Schrama. Petronella Martha Maria d. v. S. V. Cornelisse en P. de Jong. Maria Petronella Anselma d. v. C. J. v. Leeuwen en C. E. Wowijs. Marytje d. v. A. Bol en W. Zandbergen. Gerard us z. v. J. H. Kamphorst en U. Steijgenga. Dr. A. H. OORT. t Gisternacht is in den ouderdom van 72 jaar overleden dr. A. H. Oort, oud-eerste geneesheer van het Sanatoiium „Rhijn- geest". Dr. A. H. Oort studeerde aan de Rijks universiteit te Leiden, deed in 1896 zijn artsexamen en promoceerde in 1909. Nadat hij eenige jaren werkzaam was geweest als geneesheer aan het krankzin nigengesticht te Franeker, was dr. Oort van 1902—1934 werkzaam als eerste geneesheer aan het Sanatorium ,,Rhijngeest", als hoe danig hy zich een groote bekendheid ver wierf. In 1924 vertrok hij voor één jaar met verlof naar Indië, daar hij zich op de hoogte stelde van specifiek geestelijke af wijkingen in Indië. Dr. Oort had steeds voorkeur op het gebied van het psycho-technisch onder zoek. Gedurende 32 jaar was hij aan „Rhijn- geest" verbonden, welke functie hij op 28 Maart 1934 neerlegde. Op maatschappelijk gebied maakte hy zich verdienstelijk als leider van het .Con sultatiebureau voor alcoholisten hier ter stede. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Donderdag te 3 uur geschie den cp de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest, Cornelia Catharina Maria d. v. D. Duiven voorden en A. G. Philippi. Johanna Su sanna Catharina d. v. D. Bonet en N. Tes- ke. Maria Christina d. v. G. C. Ma- theijsen en H. M. A. v. Dam. Willem z. v.. J. v. Oosten en M. J. Stouten. Jo hannes Cornells z. v. J. C. Hensen en M. C. Vermond. Georgius Johannes z. v. G. L. Barst en H. H. v. Wijk. Maria Mag- dalena d. v. D. Fakkel en E. v. Rossum. Bernardus Antonius Jozef z. v. K. B. Pee- ters en C. P. T. Roodakker. Christina d. v. C. B. Philippo en E. M. Honsbeek. Ondertrouwd: P. Bouwman jm. 21 j. en J. J. Crama jd. 18. K. Smits jm. 34 j. en C. M. v. d. Waals jd. 30 j. P. J. Vlasveld jm. 25 j. en M. M. A. Soupart jd. 23 j. Overleden: A. M. Piscaar wed. van A. J. Schenkels 81 j. H. Riebeek wedn. 80 j. A. H. Oort m. 72 j. EINDEXAMENS H. B. S. De eindexamens van de verschillende hoogere burgerscholen A hier ter stede, voor zoover het mondeling gedeelte betreft, zullen worden afgenomen: R. K. H.B.S.: op 2, 3, 4 en 5 Juli; Chr. H.B.S.: op 27, 28 en 30 Juni en 1 Juli; Gem. H.B.S.: op 12, 14 en 15 Juli. Tot deskundigen zijn benoemd: mevr. S. A. JansenBaelde, Schiedam; J. Modderaar Hillegersberg (voor de eerste twee scholen), mr. dr. E. Tekenbroek (voor laatstgenoem de school) en dr. K. F. Proost, Hem (bij Hoorn). De eindexamens voor de hoogere burger scholen B worden gehouden: Gem. H.B.S. voor Meisjes: op 25, 26 en 27 Juni; Gem. H.B.S.: op 30 Juni en 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8 en 9 Juli; Chr. H.B.S.op 10, 11, 12, 14, 15, 16 en 17 Juli. Deskundigen zijn: dr. A. S. C. van Heel, Delft (voor de eerstgenoemde twee scho len); J. Korrirga, Heemstede (voor de laatstgenoemde school));) dr. J. Kuyper, Groningen; dr. W. van den Ent, 's-Graven- hage. R. K. H.B.S.: op 14, 15, 16, 17 en 18 Juli. Deskundigen hierbij zijn: ir. M. G. van Overvelt, 's-Gravenhage; dr. J. J. Hallo, 's-Gravenhage en mevr. dr. E. du Perron de Roos, Bergen (N.-H.). Tot deskundigen elders zijn nog benoemd: prof. dr. J. H. Kramers, mej. dr. P. Fran sen, prof. dr. J. de Zwaan en ds. J. Ph. Makkink, allen alhier. FRAUDULEUS GESLACHT VERVOERD. In den afgeloopen nacht zijn door de politie aangehouden de 20-jarige F. K. en de 27-jarige A. v. E., die per rijwiel een geslacht varken vervoerden. Beiden wer den naar het politiebureau overgebracht, terwijl het vleesch naar het abattoir is ver voerd. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschijving. 7667. Ge broeders Schuitemaker, Katwijk, Voor straat 82, schildersbedrijf. Venn.: C. J. Schuitemaker en N. Schuitemaker, Kat wijk. W ij z i g i n g. 4838. P. Schuitemaker, Katwijk a. Zee, Voorstraat 82, schilder en behanger. Uittr. E.: P. Schuitemaker.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2