Slagen van het Duitsche luchtwapen Gezonken schepen Darlan bij Hitier Momentje -v DINSDAG 13 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9947 9e. CeidóohgSou/ïant Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus IL DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. BEKENDMAKING nopens het verblijf in verboden landsdeelen V Een zeer mooi werk. De vermelding van den tachtigsten ver jaardag van den Deken van Amsterdam is ons een aanleiding nog 'ns de aandacht te vestigen op een uitnemend populair werk van dezen geleerde. Er zijn van dezen tot ver over 's lands grenzen bekenden theoloog niet veel afzonderlijke werken verschenen. Prof. dr. N. Steur schreef Zaterdag in de „Tijd": „De theoloog G. C. van Noort bezet onder de beoefenaars der gewijde we tenschap een eervolle plaats. Zoo was het eenstemmig oordeel der recensen ten van zijn werken en dit oordeel weegt des te zwaarder, wanneer mees ters in het vak als J. V. de Groot, Th. van Hoogstraaten en R. Martin het uit spreken. Nog steeds kan men dit oor deel onderschrijven. Het merkwaardige evenwel bij den theoloog van Noort is hierin gelegen, dat hij deze eervolle plaats niet te dan ken heeft aan monographieën, want behalve eehige populaire werken, groo- tendeels ontstaan uit gehouden lezin gen, zooals Het arbeidersvraagstuk (1893), Apostolische Overlevering en Vooruitgang (1905), Modernisme en Anti-modernisten-eed (1912), De Chris tus, Zijn persoon en Zijn werk (1928), Theologische inleiding op het evolutie- vraagstuk (1918) en Zedelijke verant woordelijkheid van den geneesheer (z. j.), schreef hij deze niet. Evenmin is het langs den weg van het tijdschrift-artikel geweest, dat de theologische gezel van Noort opsteeg tot den meestergraad, want ook hier is de oogst schaarsch. Slechts eenige, meestal practische onderwerpen rakende arti kelen en sommige wat uitgesponnen recensies in „De Katholiek" uit de ja ren 1890-1898. Het eenige artikel, dat zuiver dogmatisch is, leverde hij als zijn bijdrage aan het Beysens-rummer van „Studia catholica" (1937) en dat is dan.nog alleen maar een referaat over De la Taille's offer-theorie. Van Noort heeft die aparte plaats al leen te danken aan zijn handboek, dat hij zelf bewerkte tot en met het eerste deel over de Sacramenten (1905)), en dat J. P. Verhaar met behulp van zijn aanteekeningen voltooide door er het tweede deel over de Sacramenten (1926) en het deel over de Uitersten (1935) aan toe te voegen. Hij heeft in zijn handboek ineens het meesterwerk geleverd, dat hem den meestergraad verschafte, zorder dat hij ooit den mester-titel droeg". Wij bedoelen de aandacht te vestigen op het populaire werk „De Christus, Zijn per soon en Zijn werk", een uitgave van de Apologetische Vereeniging Petrus Canisius. G. G. G. no. 258. Dit populaire werk zouden wij zoo graag zien gebracht onder veler ernstige aan dacht! Het onderricht en het verkwikt. Het is nuchter-zakelijk in de streng-verstande- lijke betoogtrant en tegelijkertijd doortin- teld en doorzïnderd van den zonne-warmen gloed eener diepe geloofsbeleving. Het is een werk, dat men niet dan met groote dankbaarheid kan lezen innige dank baarheid voor het geluk, kind te zijn van de oude moeder-kerk! Wij citeeren het slot van het werk (blz. 116): De oude moeder-kerk! O hoe groot is het geluk dergenen, die tot haar be- hooren; hoe groot het voorrecht van ons, die zonder moeitevol zoeken, zon der de angsten en de offers aan een overgang verbonden, als kinderen in haren schoot werden opgenomen. Waardeeren we voldoende die over- diende genade? Denken we er genoeg aan, dat zij evenals iedere gave Gods haar eigenaardige verplichtingen en een hoogere mate van verantwoorde lijkheid medebrengt? Wie het voorrecht heeft katholiek te zijn, maar niet leeft overeenkomstig zijn geloof, is daardoor alleen reeds een ergernis voor zijn dwalende broeders. Hij bidt dagelijks, misschien meermalen daags met den mond: „Laat toekomen uw rijk", maar door zijn gedrag wordt hij anderen een voorwendsel of een aanleiding om van het rijk Gods ver wijderd te blijven. Immers niets ver duistert zoozeer den luister der ware kerk van Christus dan het onwaardige levensgedrag harer kinderen. Wij hebben jaren geleden al 'ns de aan dacht gevestigd op dit excelleerend popu lair werk. Wij doen het nu opnieuw. Voor zoo velen is alléén onbekendheid met Christus, Zijn persoon en Zijn werk de oorzaak van ongeloof, van zwak geloof. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: Het luchtwapen heeft in den afgeloo- pen nacht talrijke vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland met goede uitwerking aangevallen. In hangars, onderkomens, technische installaties eri brandstofopslag plaatsen, ontstonden zware branden. Op verscheidene vliegvelden werden bomtref- fers tusschen op den grond staande zware gevechtsvliegtuigen geplaatst. Bij verdere luchtaanvallen op indus- trieele doelen in het kustgebied van Zuid en Midden-Engeland ontstonden in een voor de oorlogvoering belangrijke fabrie ken in Middlesborough, alsmede in dokin stallaties van Pembroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het zeegebied van het St. George-KanaaJ van twee door oorlogsschepen beschermde con- vooien twee koopvaardijschepen van in totaal 16.00 b.r.t. en een tanker van 8.000 b.r.t. Bovendien werden drie groote koop vaardijschepen door afgeworpen bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Britsche Zuidkust schoten Duitsche jagers vijf Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire neer. In Noord-Afrika activiteit van de we derzij dsche artillerie. Duitsche duikbommenwerpers hebben in den nacht van 10 en 11 Mei voltref fers met bommen van zeer zwaar kaliber geplaatst op drie eenheden van een Brit sche vlootformatie voor Benghazi en de formatie tot terugtrekken gedwongen. Op het eiland Malta hebben Duitsche formaties gevechtsvliegers in den afgeloo- pen nacht met bommen treffers geplaatst op de vliegveldinstallaties van Luca, als mede op een torpedo-opslagplaats en op de staatswerf van de haven La Valetta. Er ontstonden groote branden en hevige ex plosies. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten hoofd zakelijk bommen geworpen op Hamburg en Bremen. De materieele schade aan de industrie is gering. Overigens ontstond vooral schade in woonwijken. Onder de burgerlijke bevolking zijn dooden en ge wonden gevallen. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten zeven der aanvallen de Britsche vliegtuigen neer. Tusschen 9 en 11 Mei verloor de vijand in totaal 36 vliegtuigen. Hiervan werden negentien toestellen door nachtjagers en verder zes by luchtgevechten overdag, drie door luchtdoelartillerie en één op den grond vernield. Licht zeestrijdkrachten schoten drie, ma rine-artillerie vier Britsche vliegtuigen neer. Gedurende denzelfden tijd gingen achttien eigen vliegtuigen verloren.' Bij den grooten aanval op Londen on derscheidden zich vooral twee bemannin gen van gevechtsvliegtuigen: ten eerste eerste-luitenant Ihrig, Feldwebel Lenger, onderofficier von Gehr, onderofficier Wolf en ten tweede luitenant Kornblum, onderofficier Lichtingen, onderofficier Sprenger en korporaal Schafer. DE SCHADE IN HET LAGERHUIS. Over de schade, aan het Lagerhuis toe gebracht bjj den laatsten Duitschen lucht aanval op Londen, meldt Reuter: „Ergens midden in een groote hoop puin liggen de groote ejken deuren van het Lagerhuis. Zij vormden een bijzonder onderdeel van het Huis en werden zeer vaak op ceremonieele v/ijze dichtgedaan, als iemand een bood schap van het Hoogerhuis bracht. De stoel van den speaker en het katheder der spre kers zijn door hetzelfde lot getroffen. Op merkelijk is, dat de schuilplaats voor de afgvaardigden weerstand heeft geboden, terwijl de schuilplaats voor de leden der regeering zeer zwaar beschadigd is." AANVALLEN OP BRITSCHE WAPEN FABRIEKEN. In de laatste nachten hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen afzonderlijke en moe dige aanvallen op belangrijke Britsche wa penfabrieken gedaan. Verscheidene toe stellen bestookten de terreinen van de Slough-trading Estate, bestaande uit een aantal belangrijke vliegtuig- en wapenfa brieken, met groot succes. In weerwil van den feilen afweer voerden de vliegers scheervluchten uit: van 'n hoogte van vijf tig tot honderd meter plaatsten zij een aantal voltreffers midden in de fabrieks hallen. Verscheidene gebouwen der metaalfa- brieken Slough stortten in, waarna zware branden de vernieling voltooiden. Slough is op een na de groote fabriek in deze bran che en de belangrijkste leverancier van rootoronderdeelen voor de vliegtuigfabrie ken Bristil en Armstrong. Door dit bom bardement heeft de Engelsche vliegtuig industrie dan ook een gevoelig verlies ge leden. In den afgeloopen nacht is eveneens met volledig succes een aanval gedaan.op een groote fabriek der zware industrie te Midd lesborough. Men kan voltreffers op hoog ovens en staalfabrieken waarnemen, waar na twee geweldige branden uitbraken. DE ENGELSCHE AANVAL OP BREMEN EN HAMBURG. Engelsche luchtstrijdkrachten hebben gisternacht Hamburg en Bremen aange vallen. Evenals bij de twee vorige aanvallen wer den te Bremen vooral de woonwijken in de binnenstad bestookt. Het groote stede lijke ziekenhuis, welks operatiezaal bij den vorigen aanval getroffen wds, is opnieuw door bommen beschadigd, evenals het St. Josephziekenhuis. Op het havengebied werden slechts weinig brisantbommen ge worpen, hier geraakten eenige loodsen in brand. Dank zij de voorbeeldige discipline zijn de verliezen onder de burgerbevolking gering. Een sterke af deeling Engelsche vliegtui gen wierp brand- en brisantbommen op het Hamburgsche, die in de woonwijken van Altona groote schade aan huizen aan richtten. In een brouwerij brak een felle brand uit, die echter spoedig gebluscht kon worden. Zwakke vijandelijke luchtstrijdkrachten zijn in den nacht van Maandag op Dins dag naar West- en Zuid-West Duitschland gevlogen en hebben op eenige plaatsen bommen geworpen. Er ontstond geen mili taire schade. De overige schade is gering. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Fuehrer in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, den vice-president van den Fran- schen ministerraad, admiraal Darlan, ontvangen heeft. DISTRIBUTIE VAN OLIE, MARGARINE OF BOTER Op bon 17, begint 26 Mei as. Het officieele bericht aangaande de dis tributie van olie of boter resp. margarine, schijnt hier en daar aanleiding te geven tot misverstand. Vandaar dat wij nog eens het volgende vermelden. Op bon 17 van de boterkaart kan in de periode liggende tusschen Maandag 26 Mei tot en met Woensdag 11 Juni, 250 gram boter of 200 gram slaolie of raapolie ge kocht worden. Op bon 17 van de vetkaart in diezelfde periode 250 ^ram boter of 250 gram marga rine of 200 gram slaolie of raapolie. Wie op bon 17 van de boterkaart slaolie of raapolie wenscht te betrekken of op bon 17 van de vetkaart slaolie of margarine dient de bonnen tot en met Zaterdag 17 Mei aanstaande bij den winkelier in te leveren. Wie verzuimde de bonnen tijdig in te leveren, kan van 26 Mei tot en met 11 Joni uitsluitend boter op bon 17 koopen. „Hbld." ONTSLAGVERORDENING VOOR LANDARBEIDERS Aanvankelijk bestond er geen bezwaar, dat ontslagen landarbeiders, die lid zijn van een werkloozenkas voor landarbeiders, voor zoover noodig en mogelijk, tegen over legging van een ontslagbewijs, geteekend door den laatsten werkgever, in de steun regeling werden opgenomen. Thans echter is een wijziging ingetreden. In het vervolg mogen ook landarbeiders niet meer zonder vergunning van den Directeur-Generaal van den Arbeid of van de Arbeidsinspectie worden ontslagen. Met deze wijziging zijn de gemeente besturen reeds in kennis gesteld. PRIJZENBESCHIKKING CHEMISCHE PRODUCTEN No. I. Blijkens een in de Staatscourant van 12 Mei afgekondigde beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart v/orden door hem voor een aantal chemi sche producten, te weten aluminiumsulfaat bariumcarbonaat, natriumacetaat en sal miak maximum-prijsregelingen vastgesteld waardor, voor zoover noodig, de Prijzen- beschikking Invoergoederen no. 1 voor de prijsbepaling der goederen buiten werking treedt. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogere S.S. en politie leider doet de volgende ambtelijke publi catie over de in het bezette Nederlandsche gebied vastgestelde verboden landsdeelen: „Ik heb aanleiding, nogmaals er op te wijzen, dat het verblijf a. Op de Westfriesöhe eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schier monnikoog, Siemonssand, Boschplaat, Rottumerplaat en Rottumeroog, b. Aan de Nederlandsche kust ten Zui den van Hoek van Holland tot aan de Bel gische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het Zqidelijk deel der proyincie Zuid-Holland ten Zuid- Westen van de lijn Nieuwe Waterweg Oude MaasDordtsche Kil en de geheele provincie Zeeland) Slechts aan die personen van Nederland sche of Duitsche nationaliteit is toegestaan, die daar hun vaste woonplaats hebben. Personen, die om dringende zakelijke redenen of voor familie-omstandigheden zich in het verboden gebied willen begeven, moeten zich met een verzoek om toelating wenden tot den burgemeester der ge meente, waarheen zij wenschen te reizen. Zijn in de provincie Zeeland meerdere ge meente bij deze toelating betrokken, dan moet het verzoek tot den commissaris der provincie Zeeland worden gericht. Deze bepaling geldt ook voor die personen, die hun woonplaats in het verboden gebied hebben gehad en weder daarheen willen reizen. Ik wijs er op, dat de vergunning tot binnenkomen slechts in uitzonderings gevallen worden verleend. In het verzoek moeten voornaam, familie naam, beroep, woonplaats en straat, ge boortedatum- en plaats van den verzoeker vermeld worden bovendien moet de reden voor het betreden van het verboden gebied, evenals de duur van het voorgenomen ver blijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autori teiten zenden het verzoek met hun advies ten aanzien van de noodzakelijkheid der reis naar den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincies (politie officieren) ter beslissing toe. De gevolmachtigde van den Rijkscom missaris (politie-officier) schrijft de ver gunning tot binnenkomen uit. Slechts met deze vergunning is het betreden van het verboden gebied toegestaan. De vergunning wordt verleend voor een teimijn van uiterlijk 14 dagen, Ambtenaren van het Rijk of de provincies, die geregeld voor dienstaangelegenheden in het ver boden gebied moeten zijn, kunnen een toe latingsbewijs verkrijgen, dat een half jaar geldig is. De toelating kan te allen tijde zonder opgaaf van redenen worden inge trokken. Handelingen in strijd met deze regeling zijn op grond van paragraaf 1 der verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 20 1941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of politioneele regelin gen overtredingen en worden met hechte nis tot zes maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden of met een van deze straf fen getroffen, in zooverre niet volgens an dere bepalingen een hoogere straf is vast gesteld. Bovendien worden de personen, die zich zonder toelatingsbewijs in het ver boden gebied ophouden, gearresteerd en verwijderd. Deze strafbepaling treedt op den dag harer publicatie in werking. PRIJSREGELING VAN BINNEN VAARTUIGEN Beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat De Staatscourant van 12 Mei bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, be treffende richtlijnen inzake prijsregeling voor binnenvaartuigen. Op grond van artikel 3 van de Prijzen- beschikking binenvaartuigen 1941, no. Ill, wordt in deze beschikking o.m. bepaald: Voor de bepaling van de ge taxeerde waarde van een binnen vaartuig wordt de bouwprijs per April 1939 van een vaartuig geheel gelijk aan het te taxeer en vaartuig, vermeerderd met een bedrag, het welk voor elk te taxeeren vaartuig bepaald wordt naar type, ouder dom, slijtage en staat van inrich ting en onderhoud van vaartuig en inventaris. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart kan ontheffing verleenen van de I voorgeschreven wijze van berekening van de getaxeerde waarde. Indien geen overeenstemming wordt be reikt over de vaststelling van den taxatie prijs, kan de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat op verzoek van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart of van de betrokken taxateurs, opdracht geven tot hertaxatie. HET HONDJE. Er zijn kleine, heele kleine dingen in dit broze leven, die in den over vloed van gebeurtenissen verdrinken, onopgemerkt blijven en waarvan de tragiek alleen wordt gevoeld door de menschen, die dit kleine beleven. Nietwaar, een mensch kan eenzaam zijn en in die eenzaamheid zoeken naar gezelschap. Hij vindt dit soms bij een mensch, soms bij een dier. Bij het laatste soms meer en eerlijker dan bü den eerste. Dus loopt er een eenzame sterve- linge op straat met een hond aan een touwtje, welke dier op het eerste ge zicht meer lijkt op een rollende bal poetskatoen. Dat dier heeft het altijd goed ge had. Kleine balletjes gehakt en veler lei andere lekkernijen. Die dieren hadden het wel zoo goed, dat het grapje kon ontstaan van Jantje, die naar den slager ging met de volgende boodschap: Een kwartje afval voor den hond, maar niet zoo vet, want va der is er den vorigen keer ziek van geworden. En nu moet de lotsverbondenheid van deze twee levende wezens worden verbroken. Voor een hondje zijn er geen balle tjes gehakt meer en het brood is be stemd voor andere monden dan een hondenmond. Bij de deur neemt iemand met be traande oogen afscheid van een ver magerd hondje, dat niet is opgevoed met hondenbrood alleen. Laat mij dit moment aan de verge telheid ontrukken V. HET RAPEN, VERVOEREN EN VER- KOOPEN VAN EIEREN Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van vogels, Hee rengracht 540 te Amsterdam schrijft ons: Uit verschillende berichten, welke bij de vereeniging zijn ingekomen, valt af te lei den, dat niet overal de hand wordt gehou den aan de bepalingen, welke ten aanzien van het rapen, vervoeren en verkoopen van eieren zijn uitgevaardigd en dat o.a. thans nog in restaurants en winkels eieren van kieviten en andere vogels worden aange boden. Het rapen van de eieren van kieviten, tureluurs, grutto's kemphanen scholeksters, wulpen, waterhoentjes en meerkoeten was slechts geoorloofd tot en met 19 April, het vervoeren en verkoopen van die eieren tot en met 21 April. Thans mogen alleen geraapt worden de eieren van zilvermeeuwen en wat de pro vincies Groningen, Friesland, Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland betreft ook de eieren van kokmeeuwen. De andere in Nederland broedende meeuwensoorten zijn, ook wat de eieren betreft, beschermd. De eieren van deze meeuwen en van groote sterns, vischdiefjes en Noordsche sterns mogen slechts uitge haald worden na verkregen vergunning van het departement van landbouw en Vis- scherij en wel tot en met 14 Juni. De eieren van dwergsterns, lachsterns en zwarte sterns vallen niet onder deze rege ling en mogen derhalve niet uitgehaald, vervoerd of verkocht worden. Het ligt voor de hand, dat de rechten van grondeigenaars en grondgebruikers door de vorenstaande regeling niet beknot wor den. Het hoofdbestuur der vereeniging roept de medewerking van alle vogelvrienden in Nederland in om haar in te lichten, schriftelijk of telefonisch, van geconsta teerde overtredingen. ALLE INSIGNES EN UNIFORMEN OP DE SCHOLEN VERBODEN Naar aan de „N.R.Crt." wordt mede gedeeld, heeft de secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming nadat hij reeds vroeger had te ken nen gegeven, dat het' dragen van insignes of andere onderscheidingsteekenen in de school of in de onmiddellijke nabijheid van de school door leden van het onderwijzend personeel en leerlingen niet mocht worden toegelaten, thans nader bepaald, dat dit verbod ook geldt voor niet-politieke insignes en alle soorten van uniformen of deelen van uniformen. Het verbod geldt niet voor Duitsche kinderen, ook wanneer zij Nederlandsche scholen bezoeken en evenmin voor Duit sche insignes en voor insignes van colleciea die door den Rijkscommissaris zijn goed gekeurd. Het dragen van Nederlandsche orde-teekenen door leden van het personeel die daartoe zijn gerechtigd, is eveneens ge oorloofd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1