IéBHÊ RECHTZAKEN WIELRIJDERS, fZ)c hennen, die li naadig, heeft! PAM BIJ DE MAANAPEN VRIJDAG 9 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HA\jSCU GERECHTSHOF Zelfs een flesch advocaat ver mocht niet kalmeerend te werken. W. F. van A. te Lelden had onnoegen gekregen met rijn aanstaanden schoonva der te Oegstgeest. De ruzie was ontstaan over een foto, die de dochter had. „D'r uit", had schoonpapa in spe gezegd. Hielp niet. „D'r uit", had schoonpapa vervolgens ge bruld. Hielp ook niet „D'r uit", had hij voor de derde maal, thans toeterend er uit ge bracht „anders haal ik de pelisie''. Dat maakte indruk, want de aanstaande schoon, zoon verween buitenshuis. Vermoedelijk had de buitenlucht kalmee rend op zijn gestel gewerkt en was hij tot andere, betere gedachten, gekomen, Hij was gaan nadenken, hoe hij het weer goed zou kunnen maken en zijn verzoeningsoffer was een flesch advocaat geweest. Hij dus terug met zijn flesch advocaat, maar hij was nog niet goed en wel binnen of hij hoorde al weer „d'r uit", thans boven dien in koor, want de toekomstige schoon mama zong er de eerste stem bij. Nog enkele malen had het koor zich la ten hooren, steeds met dezelfde melodie, totdat het den schenker van de flesch „van de zwarte kip" begon te vervelen en hij agressief begon te worden. Hij werd wel niet erg handtastelijk, maar zijn a.s. schoon moeder voelde zich niettemin ernstig be dreigd met alle gevolgen van dien, zooals politie, verbaal enz. Het pleitte tegen ver dachte, dat hij al meer dergelijke dingetjes aan de hand heeft gehad. Zes veroordeelin gen prijkten op zijn strafblad en dus had de Politierechter hem veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Hij had dit wel wat veel gevonden en «tond daarom in hooger beroep terecht voor het Hof. Zijn verdediging bestond in hoofdzaak uit twee punten, zijnde, dat hij door zijn a.s. schoonouders plus de dochter binnen was gehaald en dat hij inmiddels met de doch ter getrouwd was. De procureur-generaal vond dit laatste wel heel mooi, maar wat er allemaal voor gebeurd is, niet. Spr. vond het zelfs zoo erg, dat hij zes weken gevangenisstraf veel te weinig vond, instede van te veeL Daar om werd de eisch thans twee maanden gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. Verduistering. De schipper J. O. uit Boskoop had zich schuldig gemaakt aan verduistering. Hij moest voor een meelfabriek te L e i d e n een aantal baaltjes tarwebloem naar Bos koop brengen en het verschuldigde bedrag, ongeveer 250, ontvangen en afdragen. Ont vangen had hij het wel maar afgedragen niet en deswege was hij veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Heden stond hij in hooger beroep te recht, waarbij naar voren kwam, dat het bedrag inmiddels volledig voldaan was. De procureur-generaal vond evenwel geen termijn aanwezig om de straf te wijzi gen en vroeg derhalve bevestiging, Het Hof zal er nog eens over nadenken en over 14 dagen uitspraak doen. TWEE DDODEN BIJ AANRIJDING De Rotterdamsche rechtbank heeft den 44-jarigen chauffeur W. D. G. te Schie- broek wegens dood door schuld veroor deeld tot een hechtenis van een maand. Verdachte had op 19 October 1940 een aanrijding gehad met een tramwagen. Ten gevolge hiervan rolden eenige vaten tabak van zijn auto en troffen twee personen zóó ernstig dat zij op slag gedood waren. De 42-jarige trambestuurder A. D. A. te Rotterdam, die voor hetzelfde feit had te recht gestaan, werd vrijgesproken. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK De Rotterdamsche rechtbank heeft den 59-jarigen landbouwer C. A. te Stolwijk wegens bedriegelijke bankbreuk het onttrekken van goederen aan het over hem uitgesproken faillissement veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. WEER EEN PROCES TEGEN BARON DE WLJCKERSLOOTH Dokter uit Hilversum valsch beticht Eenigen tijd geleden liet mr. K. baron de Wijckerslooth de Weerdesteyn, nadat uij door de civiele kamer der Utrechtsche rechtbank tweemaal veroordeeld was tot betaling van een schadevergoeding aan twee personen, van wie hij in zijn ge schriften ten onrecht beweerd had, dat zij lid van een vrijmetselaarsloge waren ge weest, in enkele dagbladen een advertentie plaatsen van den volgenden inhoudt: l^u mij gebleken is, dat ik mij ten aanzien van verschillende dezer personen heb vergist, trek ik mijn geschriften in. Wie wordt in deze advertentie bedoeld en wie niet, aldus vroeg mr. J. P. Sie- burgh, die vandaag pleitte in een nieuwe procedure, welke tegen mr. De Wijcker slooth aanhangig is gemaakt. Ditmaal is echter dr. Schouten te Hilversum, van wien mr. De Wijckerslooth in een brochure eveneens beweerd had, dat hij vrijmetse laar was. Dr. Schouten is echter een der oudste leden van de N.S.B. en nimmer lid van een vrijmetselaarsloge geweest. Tal- looze algemeen geziene en bekende bur gers, zoo zeide mr. Sieburgh, hebben nadeel ondervonden van het door mr. De Wijcker slooth gepleegde maatschappelijke katte- kwaad. Gedaagde verontschuldigde zich in een zijner laatste conclusies wel met de opmerking: „Men houdt mij nu eenmaal niet voor normaal", maar, al ware dit juist, het neemt niet weg, dat iemand, die plaats vervangend kantonrechter, lid van de Provinciale Staten en burgemeester van Hilversum is geweest, toch zeker ten volle aansprakelijk voor zijn daden geacht mag worden. Pleiter kon de manier, waarop mr. De Wijckerslooth zijn woorden heeft terug genomen, niet bijzonder ridderlijk vinden. Zelf lid van de N.S.B. zijnde, had gedaag de toch kunnen weten, dat dr. Schouten te Hilversum een der oudste leden der be weging is. Dr. Schouten heeft veel nadeel ondervonden van deze zaak, zoodat hij thans van mr. De Wijckerslooth een schade vergoeding van 20.000 vordert Mr. De Wijckerslooth, hierna zijn ver weer houdend, begon met op te merken, dat het hem na verschillende besprekingen en onderzoekingen duidelijk is geworden, dat dr. Schouten nimmer vrijmetselaar is geweest, zoodat hij zich inderdaad vergist heeft. Maar wat vele andere personen be treft heb ik mij niet vergist aldus ge daagde. De naam Schouten heeft in de vrij metselarij een bekenden klank en in het vuur van den strijd heeft spr. zich laten verleiden den naam van dr. Schouten te Hilversum met de vrijmetselarij in verband te brengen. Spr. gaf toe, dat dit onjuist was. In scherpe bewoordingen liet mr. De Wijckerslooth zich verder uit over den gang van zaken, omdat hij na drie vrijwel gelijkvormige procedures, z.i. een meer sportieven geest bij de tegenpartij had mogen verwachten. In het kort stond gedaagde nog stil bij de vraag of het wel een beleediging is, wanneer men iemand uitmaakt voor vrij metselaar. Hij meende, deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden, doch voegde er aan toe, dat het natuurlijk in dezen tijd niet aangenaam is, aldus te worden aangeduid. Dat dr. Schouten schade ondervonden heeft in zijn praktijk, is niet een gevolg van het feit, dat hij in een van gedaagdes geschriften voor vrij metselaar is uitgemaakt, doch omdat hij lid is van de N.S.B. Mr. De Wijckerslooth wilde echter wel openlijk verklaren, dat het hem leed deed dr. Schouten vrijmetse laar te hebben genoemd en hij bood hem hiervoor gaarne zijn verontschuldigingen aan. Donderdag 15 Mei zal de rechtbank in deze procedure uitspraak doen. „Telegraaf". twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Acht tienduizend koolp'anten per dag zetten is een peuleschilletje, zegt men in de tuinbouwstreken. Zelfs voor getreinde arbeiders is dit werk, waarbij het vooral op den rug aankomt, zeer vermoeiend (Pex-Molland) Wat men tijdens een gewoon bezoek niet ziet - Ier besirijding van .het vuur" worden de tu'penve'den ioowel vóór als tijdans den bloei regv atig besooten (Pax-Hollano Onverwachts arriveerde Adolf Hitler dezer dagen te Marburg aan de Drau, waar de bevo k>ng van het veroverde gebied den Führer een enthousiaste huldiging bereiden (Weltbild- Pax- Holland) BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 19 18 Brood of gebak 11—17 Mei (21 Mei) (bon 16 t.m. 14 Mei) 4—24 Mei 100 gram brood, gebak. 01 Aardappelen 12—18 Mei (21 Mei) (bon 17 t.m. 14 Mei) IK Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 7 tBloem kaart) Meel, brood enz. 21 April—18 MeL 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 15 (Boterkaart) Boter 8—25 Mei (28 Mei). 500 gram boter 15 (Vetkaart) Boter, Margarine 8—25 Mei (28 Mei). 500 gram boter of margarine 31 Suiker 12 Mei8 Juni 1 kilogram 16 Melk 12—18 Mei 1 3/4 liter. 14 Vleesch en Vleeschwaren 7—14 Mei (17 Mei) 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 30 Koffiesurr. Thee 5—25 Mei (bon 18 t.m. 11 Mei) 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. 65,75 Kaa. 518 Mei (1 Juni) 64, 74 t.m. 18 Mei £lk der bonnen 100 gram kaas. 86 Eieren 12—18 Mei (21 Mei) (bon 95 t.m. 18 Mei) 1 ei 28 Peulvruchten Tot 11 MeL y3 kilogram 23 21 Rijst enz. (21: Boter- en vetkaart) 21 Apr.18 MeL 3—25 Mei 500 gram 27 Maïzena enz. 21 Apr.15 Juni. 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 24 Havermout enz. 21 Apr.—15 Juni. 250 gram 25 Gort enz. 21 Apr.—15 Juni. 250 gram 26 Macaroni enz. 21 Apr.—15 Juni. 100 gram K Scheerzeep Textielkaart 1 Mei31 Aug. ?C gram scheerzeep 29 Zeep 28 Apr.—31 Mei '20 gram huishoudzeep, enz. Per. 10 Petroleum Lm. 15 Juni voor de keuken 2 liter 01 k.f. v. M.enN Per. 4 Per. 4 Brandstoffen Generator-anthr. Generator-turf Lm. 31 Mei 1 eenheid 1 hectoliter 50 stuks baggerturf 121. Na eenige uren heerlijk te hebben geslapen, wordt de tent weer afgebroken en netjes in de wagen geborgen. Ze zijn goed uitgerust en met frissche kracht wordt de reis vervolgd. 122. De professor heeft weer plaats genomen op de fiets en Pam gaat op de wagen zitten, onderwijl zijn oogen goed den kost gevend. Ook van plantengroei is hier niets te be speuren. Alles is even dor en kaal. Provinciale Publicatie van het Departement vnn Landbouw en Visscherij TER BESCHIKKING STELLING VAN ZELF GETEELDE AKKERBOUWPRODUCTEN De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland maakt In een reeds eerder verschenen publicatie omtrent de teelt van akkerbouwproducten is aan fabrieksdirecties, vereenigin- gen of andere combinaties, die de bedoeling hadden dit jaar perceelen land te pachten, om daarop voor hun personeel of leden akkerbouwproducten te telen of te doen telen, ten sterk ste ontraden zulks te doen daar de geheele opbrengst van de gewassen ter beschikking van de overheid zal moeten worden gesteld. Hetzelfde geldt ten aanzien van particulieren, die dit jaar voor het eerst een perceel land huren om hierop voor eigen behoefte akkerbouwproducten te telen. Ondanks deze publicatie blijkt, dat toch verhuringen als bovenvermeld plaats hebben. Belanghebbenden worden er daarom nogmaals met nadruk op gewezen, dat de geheele opbrengst van op deze perceelen geteelde producten zonder uitzondering ter beschikking van de overheid gesteld moet wórden- Slechts indien dit jaar voor het eerst geteeld wordt op voor heen braakliggend terrein en vaststaat, dat dit terrein, indien het niet voor dit doel was ingericht, braakland, b.v. gemeen telijk bouwterrein, gebleven zou zijn, kan ontheffing van den leveringsplicht verleend worden. 7611 Officieele Publicatie van hef Departement van Landbouw en Visscherij. DISTRIBUTIE VAN THEE De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de herbevoorrading der detail listen en instellingen met thee door de grossiers dient te ge schieden op basis van het nader voor thee vastgestelde rant soen, namelijk veertig gram. Zoowel op de toewijzingen voor „koffie of thee" van de de taillisten als op de toewijzingen voor „thee" van de instellin gen, dienen de grossiers dus indien thee wordf gewenscht een hoeveelheid af te leveren overeenkomende met het op de toewijzingen aangegeven aantal rantsoenen, waarbij een rant soen gerekend moet worden te zijn veertig gram thee. 7605 Provinciale Publicatie van het Departement van Landbonw en Visscherij. CONTROLE OP BODEMPRODUCTIE 1941 Dezen zomer zal een intense controle gehouden worden op de naleving van de gegeven voorschriften betreffende de bodemproductie. Eventueele overtredingen zullen streng wor den gestraft In verband met bovenstaande volgen hieronder nogmaals de bepalingen van het teeltplan Akkerbouw 1941. a. Als hoofdgewas mogen op bouwland slechts geteeld wor den de navolgende gewassen: tarwe, rogge, gerst haver, kanariezaad, veldboonen, erwten, stamboonen, aardappelen, suikerbieten, cichorei, voederbieten, korrelmais, koolrapen, voederwortelen, koolzaad, vlas, uien, boekweit en hennep. b. De teelt van haver is voor ieder bedrijf beperkt tot de gemiddelde oppervlakte hiermede beteeld in de jaren 1938 en 1939 met dien verstande, dat in elk geval niet meer dan 15 van de totale oppervlakte bouwland (met inbegrip van ge scheurd grasland) voor de teelt van haver in gebruik mag zijn. c. De oppervlakte groenvoedergewassen, voederbiet-en, klaver e.d. als hoofdgewas mag niet meer bedragen dan de totale op pervlakte. die in 1940 met deze gewassen in gebruik was. d. De teelt van uien is beperkt tot de oppervlakte, die hier voor in 1940 was toegestaan. De teelt van uien is slechts toegestaan op vergunning, die inmiddels aan rechthebbenden zijn uitgereikt. e. Landbouwzaden mogen tot een maximum oppervlakte van 5 Aren op ieder bedrijf vrij verbouwd worden. Meerdere verbouw is alleen dan toegestaan, indien telers o phun verzoek daartoe een vergunning hebben ontvangen. Afwijkingen van de hiervoor genoemde richtlijnen was mo gelijk, indien schriftelijke met redenen omkleede aanvragen door betrokkenen tijdig waren ingediend bij de Landbouw- Crisis-Organisatie. Aanvragen voor afwijking moesten voor wat betreft de zomergewassen vóór 15 Februari 1941 en betreffende uitge- winterde gewassen vóór 1 April 1941 zijn ingediend. Aanvragen om afwijkingen tengevolge van het mislukken van een zomergewas kunnen nog ingediend worden. Deze moe ten vóór 1 Juni a.s. de Landbouw-Crisis-Organisatie hebben bereikt. 7610 VERBOUW VAN HA VEE EN VOEDERBIETEN OP GESCHEURD GRASLAND De onbeperkte verbouw van haver en voederbieten op ge- scheurd grasland is alleen toegestaan aan dienen, die voor 21 Januari 1941 van het scheuren kennis gaven aan de Land bouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8