Voorportaal der Vrijmetselarij VRIJDAG 9 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP De Theosophlsche Vereeniging NAUWE VERWANTSCHAP MET DE VRIJMETSELARIJ. Wie de nauwe verwantschap van de Vrij- metselarij met veierlei organisaties onder zoekt, komt tot de ontdekking, dat de in vloedssfeer van de loges zich niet slechts tot direct afhankelijke vereenigingen uit strekt, doch dat daarnaast een zeer groot aantal zoogenaamd neutrale organisaties bestaat, welke ideologisch en ten deele verkapt organisatorisch met de wereldvrij- metselarij verbonden zijn. De „koninklijke kunst" heeft steeds met nieuwe middelen gebruik weten te maken van voorkomende gelegenheden om haar stellingen gecamou fleerd op te bouwen en op die wijze den kring van daartoe inspireerende vereeni gingen van jaar tot jaar grooter te maken. Deze voorportalen van de Vrijmetselarij vormden een waren vergaarbak, waarin elementen bijeen waren, die met welis waar verschillende middelen dezelfde in ternationale leer van de wereldvrijmetse- larij trachtten te propageeren en te bewij zen. Met andere sectes, occulte bewegingen, genootschappen enz. is ook de theosofie een instrument voor het kweeken van daartoe geschikte ideologische medewerkers, die, zoowel naast de Vrijmetselarij als hand in hand met haar, dezelfde volksvijandelijke leuzen van humaniteit en wereldverbroe dering trachten te verwezenlijken. Oor sprong. ontwikkelingsgang, leerstellingen en praktijken van de theosofie kunnen tot bewijs voor deze bewering strekken. Mevr. Blavatsky. De theosofische vereeniging werd door de Russin H. P. Blavatsky (1831—1891) in samenwerking met den Amerikaan over ste Olcott op 17 November 1875 te New York opgericht. Dit grondleggerspaar had een avontuurlijk leven achter zich, dat vooral voor Blavatsky zeer rijk aan afwis seling was. Op haar 17e jaar huwde zij den grijzen vice-gouverneur Blavatsky, dien zij echter reeds kort daarna verloor. Korten tijd Ia- ter proclameerde zij haar z.g. „roeping", waarna zij zich als boodschapper van de bovenaardsche in de astrale sfeer levende Tibetaansche mahatma's uitgaf. Onder de ze formuleering verstond zij naar haar eigen opvatting volmaakte, bovenzinnelij ke wezens, die den aardsehen dood hebben overwonnen en zich verheugen over de eeuwige jeugd. Aan deze zending gelooven heden nog ook in Nederland talrijke aanhangers, die voor het grootste deel uit oudere personen bestaan, daar bij al deze sekten en vereeni gingen het ontbreken der jeugd een voor naam kenmerk is. Deze theosofische apos telen zijn van de wondere kracht der grondlegster zoo overtuigd, dat zij den naam Blavatsky niet durven uitspreken, maar haar „Madame" of H. P. B.," haar voorletters, noemen. Ter vervulling van haar godsdienstige plichten ging zij door de wereld op avon tuur, en stichtte zij in 1870 in Egypte haar eerste genootschap op zuiver spiritistischen basis. Dit genootschap werd een volledige mislukking. In 1873 verplaatste mevrouw Blavatsky haar arbeidsveld naar Amerika, waar zij zich liet naturaliseeren en tot de boed'histische godsdienst overging. Nadat zij verscheidene mislukkingen had mede gemaakt, stichtte zij met den Amerikaan- schen verslaggever H. P. Olcott de „Mira cle Club", waaruit zich later de rendabele onderneming der theosofische vereeniging ontwikkelde. Ter versterking van den stra lenkrans, die deze vereeniging omringde, werd haar zetel naar Indië verplaatst. In dit hoofdkwartier der theosofische vereeni ging in Adyar bij Madras stond mevr. Bla vatsky met vrijmetselaarsloges in alle doe len der wereld in verbinding. Zooals zij in een brief aan Aksakow schreef, werd zij „zuster" der „koninklijke kunst" bij de In dische grootloge Arya Samai. In dezen tijd schreef zij oen boek: „De ontsluierde Isis." Naar aanleiding van deze uitgave verleende de Engelsche Grootloge haar een vrijmet selaarsdiploma en 't RozenkruisersjuweeL Op 8 Mei 1891 overleed zij en haar asch werd in drie gelijke deelen gezonden naar de theosofische grootloges in Londen, New York en Adyar bij Madras, waar zij als re- liquie bewaard werd. Dit beeld van de stichtster der theosofie is bijzonder duidelijk en werpt ook een be langrijk licht op het doel van haar onder neming. De leer der Theosophen. Nu de leer zelf. Volgens de statuten van de theosofischen vereeniging is het doel van deze leer krachtens par. 2. drieërlei. Ie. De vorming van een kern eener de gansche menschheid omvattende geestelij ke broederschap zonder onderscheid van ras, nationaliteit, geslacht, geloof en stand. 2e. De onbevangen vergelijkende studie der wereldgodsdiensten, mythologieën, fi losofische systemen, kunsten en weten schappen van het Avond- en Morgenland. 3e. Het onderzoek van de nog onver klaarde occulte natuurwetten, het alzijdig wekken der in de natuur van den mensch sluimerende hoogere krachten en de toe passing daarvan voor het welzijn der menschheid. Het programma is karakteristiek voor het vrijmetselaarsachtige in deze vereeniging. Punt 1. is immers ook het eigenlijke doel van de vrijmetselarij. Punten 2 en 3 moeten het bereiken van dit doel voorbereiden, terwijl godsdiensten, secten en occulte vereenigingen op één lijn gesteld worden en het natuurlijke gevoel der menschen vernietigd wordt door de leer van geheime mystieke krachten. Zooals een nauwkeurige bestudeering der werken van mevr. Blavatsky aan het licht brengt, heeft zij de stof voor haar sensatieprogram bijeengebracht uit verschillende bronnen bijv. uit de geschriften van de vrijmetse laar Eliphas Levi, van J. E. Mirville en an deren. Een wonderkast. De trekpleister van de geheele onderne ming was echter het derde punt van haar programma. De mare dat mevr. Blavatsky beschikte over verscheidene de wetenschap nog onbekende, occulte krachten en dat met haar hulp wonderen gebeurden, ver breidde zich snel. Zoo bezat zij een won derbaarlijke kast, waarin de bezoekers schriftelijke vragen aan de bovenzinnelijke mahatma's konden stellen, welke vragen door dezen dan werden beantwoord. Dit wonder vond spoedig een natuurlijke ver klaring. Een Engelschman, Richard Od- gson, ontdekte in den achterwand van de wonderkast een tweede deur, waardoor een Indische bediende antwoorden over gaf. Eveneens ontdekte Odgson poppen, welke naar gelang dit noodig was het ver baasde publiek als geesten getoond werden. Een uitvoerig rapport hierover bevindt zich in het negende deel van het jaarver slag der „Society for psychical reserarch" van 1885. Daarin heet het o.a.: Mevr. Bla vatsky is de bekwaamste, geestigste en in teressantste bedriegster, die de wereldge schiedenis gekend heeft." Trots deze uiteenrafeling en openbaar making heeft de theosofie zich niet alleen staande gehouden, maar heeft zij zich nog verder verspreid. Zelfs nu zijn er nog fa natieke theosofen, die er van overtuigd zijn, dat de wonderkast in Adyar de werk zaamheid van bovenaardsche krachten uit het astrale leven bewezen heeft Men moet slechts de noodige reclame toepassen, dan is geen gepraat te dom om geloofd en ge financierd te worden. ANDERHALVE EEUW GELEDEN WERD MORSE GEBOREN. Thans vinden wij het vanzelfspre kend wanneer in een spoedgeval even een telegrammetje wordt ver zonden. Maar er is ook een tijd geweest dat dit niet zoo vanzelf sprekend was. Eerst moest door een toevallige samenloop van om standigheden een schilder de uit vinder worden van een ingenieus, maar wonderbaarlijk uitziend toe stel, waaruil zich de tegenwoordi ge telegraaf zou ontwikkelen. Die merkwaardige schildersfiguur was Morse, die thans honderdvijflig jaar geleden geboren werd in Amerika en wiens onrustige na tuur oorzaak was, dat hij de ge heele wereld over reisde, en op een van die reizen werd een goochel kunstje vertoond, dat sensatio- neele gevolgen zou hebben. Het is begrijpelijk dat in den tegenwoor- digen tijd, nu de oorlog ook op het hartje van den Oceaan wordt gevoerd, het beken de signaal „SOS" nog een veel grootere be- teekenis heeft gekregen. Wanneer dit sig naal wordt ontvangen, dan weet men dat ergens op de wereldzee een schip in nood verkeert, dat het dreigt onder te gaan in de golven, dat wakkere zeelieden zich in het grootste gevaar bevinden, dat de natte dood zijn offers wederom tracht op te eischen. Wie weet thans nog welk een lan gen en moeizamen weg de uitvin der Morse heeft moeten bewandelen om met succes de eerste proeven op telegrafisch gebied te doen? Op 27 April herdenken wij met eerbied dat Samuel Morse 150 jaar geleden te Charlestown in Massachusetts 't levens licht aanschouwde. Aan zijn werkzaamheid hebben duizenden en nog eens duizenden zeelieden hun leven te danken. „En nu nog een wetenschappelijk kunststuk." Aan boord van het schip Sully", dat zich onderweg bevond naar New York, bevond zich in den herfst van het jaar 1832 ook de schilder S. Morse, die in zijn vaderland enkele opdrachten als portrettist moest gaan uitvoeren. Des avonds vertoonde een zekere Dr. Jackson, een natuurkundige, die het waarschijnlijk in zijn vak niet ver had kunnen brengen en nu als goochelaar optrad, enkele toeren om het gezelschap wat te amuseeren. Daarbij vertoonde hij ook een electro- magneet, dat wil zeggen een hoefijzervor mig gebogen stuk ijzer, dat hij met behulp van een batterij onder stroom zette. Dit magnetisme was sterk genoeg om ijzeren spijkers op te heffen. Een wetenschappe lijk kunststukje, gelijk Jackson het zelf had aangekondigd. Deze vertooning bleef levendig in de herinnering van den schil der Morse. Hij moest er maar steeds aan denken, dat men een dergelijk verschijnsel veel nuttiger zou kunnen aanwenden dan alleen voor goocheltoeren. Wanneer men de magneet nu eens beweeglijk opstelde en voorzag van een potlood en over eeni- gen afstand stroom toevoerde, onderbrak en opnieuw toevoerde.... Hij maakte tee- keningen en overpeinsde de zaak. Na zijn aankomst in New York vergat hij heeie- maal zijn opdrachten uit te voeren, maar besteedde al zyn tijd aan het construeeren van een apparaat, dat waarschijnlijk zou werken op de lachspieren van ons, men schen uit de twintigste eeuw, maar het was in wezen toch maar het eerste telegraaf toestel, dat werkte over een afstand van 15 tot 20 meter. Het begin was gevonden. Het uitwerken en vervolmaken, zoodat het toestel in de practijk zijn goede diensten zou kunnen bewijzen, was nog slechts een kwestie van tijd. Een rijke scholier zorgt voor de contanten. Over een afstand grooter dan vijftien meter kon, zooals gezegd, het apparaat niet goed functionneeren. De stroom was daar voor te zwak, zoodat men de potloodstrepen niet meer kon waarnemen. Toen zag Morse op een goeden dag hoe op den pleister plaats de paarden voor de diligence wer den verwisseld. Dat bracht hem op de ge dachte eenvoudig onderweg stroombronnen in te schakelen en op die wijze de route te verlengen. Heden zou men dat alles hoogst curieus vinden, maar voor dien tijd was dit idee werkelijk baanbrekend, zoodat een verdere ontwikkeling van het toestel mo gelijk werd. Intusschen was hij weer ern stig aan den gang gegaan als leeraar aan de kunstacademie te New York, maar in den grond van zijn hart droomde hij nog steeds van het wonderlijke toestel. Op een goeden dag sprak hij er ook over met een van zijn scholieren en deze leerling Alfred Vail begreep wat zijn leermees ter wilde en zag kans zijn rijken vader er toe te bewegen geld te geven voor kost bare proefnemingen. Zij werkten verder tezamen. Het toestel werd steeds volmaakter en rationeeler. Men verving het potlood door den loopenden band. De eene gedachte voegde zich bij de andere en eindelijk kon men den verreschrijver, de telegraaf, de monstreer en op de universiteit. Men seinde slechts enkele woorden; maar het klopte alles schitterend, over een afstand van 150 meter. Morse was ervan overtuigd dat men nu ernst met de zaak moest maken. Hij stelde voor een telegraafverbinding tus- schen Washington en Baltimore tot stand te brengen. Het congres eindelijk overtuigd van de waarde. Zoo heel eenvoudig was dat natuurlijk niet, want het Amerikaansche Congres moest hiervoor eerst zijn toestemming ge ven. De leden van dit parlement waren groote sceptici, die den anmen Morse een bedrieger, een zwendelaar en een bankroe tier noemden. En toen zij eenmaal geneigd waren geloof te hechten aan zijn woorden, dat men op deze wijze over eenigen af stand kon schrijven zonder zelf aanwezig te zijn, toen lieten zjj hem weten, dat ze de geheele installatie voor onzinnig hiel den, zonder eenige practische beteekenis. Maar die 'oude Vail, die via zijn zoon geld aan den uitvinder Morse had geleend, wierp zich aLs parlementslid op als een leeuw om de verwezenlijking van Morse's ideeën te bevorderen. En veertien maanden later was de lijn onder toezicht van Morse aangelegd en het geheel voldeed uitste kend. Daarmede was het ijs gebroken. Twintig jaar later legde men den eersten kabel naar Europa. En ook de eerste radio berichten waren gebaseerd o.p die kleine teekentjes, welke men tegenwoordig Mor- seteekenen noemt en die de uitvinder Mor se aanvankelijk op papier zette door mid del van een potloodstift, verbonden aan een beweeglijke magneet RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Fietsen stelend op reis. Door een 16- jarigen jongen uit Nieuwerkerk aan de Amstel werd Zaterdag ten nadeele van C. v. L. uit de Prinsenlaan een heeren-rijwiel ontvreemd. De jongen was op een dames rijwiel, dat hij in Uithoorn had ontvreemd, naar hier gekomen en heeft alhier het kar retje van de hand weten te doen. Daarna is hij op het alhier gestolen rijwiel naar Rotterdam gereden en door de politie al daar aangehouden. Verkooping. Ten overstaan van notaris jhr. Stoop werd gisteren in „Centraal" bij afslag verkocht het voormalige Raadhuis van Oudshoorn. Het perceel was in bod ge bracht op t 1600 en werd afeemijnd op 1000 door den heer D. v. Dien q.q. Voorts werd een woonhuis aan den Steekterweg in bod gebracht op f 1475, afgemijnd op 10 door J. W. van Niekerk alhier en 2 woon huizen Lindenhovestraat 1 én 2, in bod staande op 4800, afgemijnd op 475 door A. Willegenburg te Nieuwkoop. LEIMUIDEN Tooneelvereeniging „St. Genesius". Aangezien er dezen winter meer belar gstel- ling was voor de tooneluitvoeringen van „St. Genesius" dan andere jaren, heeft de vereen, besloten voor een derde maal iets aan te bieden. De keuze is deze keer geval len op een spel van Jac. Ballings „De Rare", dezelfde schrijver als van „Amor in de Pas torie". „De Rare" is een prachtig geschre ven stuk, waarin veel humor is ver werkt. Door „St, Genesius" is alles in het werk gesteld om het laatste optreden in dit seizoen zoo goed mogelijk te doen slagen, zoodat wij er van overtuigd zijn, dat ieder een die Zondag een aangename avord wil hebben, niet mag verzuimen ,De Rare" te aanschouwen. Wederom worden de pauzes opgeluisterd door radio Spruitenburg. Door omstandigheden is het aanvangsuur gesteld op 8 uur, zoodat er op gerekend wordt dat tegen dien tijd de zaal gevuld is. De Raad der gemeente Boskoop kwam Woensdagmiddag 7 Mei ten gemeente huize bijeen in openbare raadsvergadering. Deze vergadering werd met ambtsgebed geopend door de nvoorzitter, mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester. Medegedeeld werd, dat voor het tweede kwartaal 1941 de gas- prijzen gehandhaafd blijven op die van het eerste kwartaal. De prijzen voor de electriciteit zullen voorloopig gehand haafd blijven, hoewel een wijziging bin nenkort niet onmogelijk is. Vermoedelijk één cent meer over de verschillende tarie ven. De wegens omzetbelasting verschul digde bedragen zullen voor 1941 voor gas-, water- en electriciteitsbedrijven bedragen resp. 1000, 140 en 200. In verband hier mede zullen de tarieven voor de afnemers niet worden herzien. Voor het gasbedrijf is een vernieuwing noodig van een gas- oven, welke post 6.500 bedraagt en ten laste komt van het vernieuwingsfonds voor de gasfabriek. De instelling van een Commissie van Bij stand in het beheer der gemeentebedrijven is afgewezen, daar zulks voor het gemeente belang niet noodzakelijk wordt geacht Nog eenige andere mededeelingen werden gedaan van anderen aard o.m. dat voortaan bij het afgeven van consenten voor gratis verloskundige hulp niet meer de voorwaar de gesteld zal worden de uitkeering, groot 5 uit het ziekenfonds af te staan aan de gemeente-vroedvrouw. Vervolgens is door de gemeente goedkeuring gevraagd aan den Rijksdienst voor in werkverruiming te verrichten werkzaamheden aan trottoirs (qpnemen en opnieuw leggen van tegels, banden en putten), waarvan de kosten ge raamd zijn op 1.565 aan materiaal en 3.032 aan arbeidsloon enz. Bij goedkeu ring draagt het Rijk ten laste van het werkloosheidssubsidiefonds in laatstbedoel de kosten bij naar de daarvoor geldende re gelen. Hierna werd de agenda achtereen volgens afgewerkt. Het voorstel van B. en W. tot verhuring van de woning B. C.- straat 39 werd goedgekeurd. Dit houdt in een verlenging van de huur aan den heer R. Oudijk voor den tijd van een jaar tegen een huurprijs van 400i, Evenzoo het per ceel B.C.-straat 43. Dit perceel, hetwelk vóór 13 April j.l. was verhuurd aan den heer D. Schaap voor 4 per week, wordt onder dezelfde voorwaarden verhuurd aan den heer J. Oostrum. Door den secretaris-generaal van het de- patremerit van Sociale Zaken is .bericht ont vangen, dat in 1941 wederom extra hulp kan worden verstrekt aan ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen in den vorm van. kleeding, dekking en schoeisel. Het bedrag, dat hiervoor beschikbaar wordt gesteld, is 721.50, terwijl daarbij mag worden ge rekend op een subsidie uit 's Rijks kas van 499.50, d.w.z. dat door de gemeente wordt gedragen een bedrag van f 222. Een derge lijke regeling is goedgekeurd voor B.- tuinders beneden 66 jaar. Hiervoor kan een bedrag beschikbaar gesteld worden van 201.50, waaronder begrepen een Rijks- subsdie van 139.50. Vervolgens werd besloten, medewerking te verleenen aan het R.K. Parochiaal Kerk bestuur (tevens Schoolbestuur) tot aan schaffing van nieuwe schoolmeubelen ten behoeve van de onder zijn bestuur staande school voor gewoon lager onderwijs. Het be treft hier aanschaffing van nieuwe banken wegens vergrooting van het aantal leerlin gen der hoogste klasse van de R.K. lagere school. Met deze aanschaffng is een bedrag gemoeid van ongeveer f 540. In verband met het door de centrale vee- en vleeschhandel genomen besluit (Decem ber 1940), waarbij de bindende regeling werd getroffen, dat alle bij deze centrale aangesloten plaatselijke vereenigingen van patroons van het slagersbedijf aan hun per soneel een vrijen morgen of middag zouden geven, werd door B. en W. voorgesteld om een verordening vast te stellen tot ver plichte sluiting van slagerswinkels en wel op Maandagmorgen overeenkomstig het ver zoek van de slagersvereeniging Boskoop en Omstreken. Dit verzoek is gebaseerd op NIEUWKOOP Groene Kruis. In hotel Biersma al hier kwam „Het Groene Kruis" in jaarver gadering bijeen onder voorz. van den heer P. Stam. De secretaris, de heer H. Otto deed hierna voorlezing van het jaarver slag. Uit het verslag van den waarn. pen ningmeester, den heer W. Bourguignon bleek, dat de kasmiddelen over 1940 heb ben bedragen 3832.37, de uitgaven 2017.53, batig saldo 1364.84. Voor 1941 zijn tot leden van de financieele commissie benoemd de heeren J. G. Zwart en S. San- nes. Door h?t bestuur werd een opsomming gegeven van den staat en het gebruik van het verplegingsmateriaal en over de werk zaamheden van de wijkverpleegster. Hier uit bleek, dat alle materialen in goede con ditie verkeeren en dat er door de leden een dankbaar gebruik van wordt gemaakt. Momenteel zijn 6 lighallen in gebruik. De aftr. bestuursleden de heeren L. Stoppelen burg, W. Bourguignon en P. Stam werden met bijna alg. stemmen herkozen. Na rond vraag volgde sluiting. Nu volgde nog de jaarvergadering van de afd. Bakerhulp en Huiszorg. Na ope ning door voorzitter Stam, werden de no tulen en het jaarverslag voorgelezen door de secretaresse mevr. van den Berg-Leen- hard. Hieruit bleek, dat deze jonge ver eeniging reeds veel heeft gepresteerd. Voorgelezen werd nog een ingekomen dankbetuiging van een lid voor de onder vonden hulp. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse mevr. den Hertog-Vergeer bleek een kassaldo aanwezig van ruim 392.Tot bestuurslid werd herkozen mevr. Stoppelenburg-Zaal en in de vaca ture ontstaan wegens vertrek van mevr. Gründlehner werd voorzien door benoe ming van mevr. Van Egmond-Bothof. De vereeniging telt thans 153 leden. het feit, dat de werkzaamheden in slagers winkels op dien morgen in den regel van zeer geringen omvang zijn. Mede in ver band met de winkelsuitingswet zullen dus de slagerswinkels tot Maandagmiddag één uur gesloten zijn voor het publiek. Het voorstel werd door den Raad overeenkom stig aangenomen. De geneeskundige armenverzorging. Hierna werd een langdurige discussie ge wijd aan het voorstel tot nadere regeling van de geneeskundige armenverzorgign en van andere gemeentelijke geneeskundige diensten. Deze regeling zou dan worden ge baseerd op de „Vry'e artsenkeuze". Inder daad bestaan hiervoor vele gegronde rede nen en deze regeling zou in vele opzichten voldoening geven. Het bezwaar hiertegen over is de regeling van de afzonderlijke belooning. De verdeeling der vergoeding zou kunnen worden gebaseerd per geval, per gezin of per visite. Elke methode van deze genoemde verdeeling brengt evenwel onbillijkheden mede. Een combinatie zou te ingewikkeld worden, zoodat B. en W. het voorstel in dien vorm lanceerden, om aan elk der gemeentegeneesheeren (per heden vijf doktoren) een vijfde gedeelte van het totaal geraamde bedrag toe te kennen. Nadat door de leden van den Raad het voorstel aan alle kanten was bezien en naar hun meening toegelicht, bleek, dat deze regeling niet te aanvaarden was. De heer Noest deed het voorstel om per geval het jaarbedrag te verdeelen, welk voorstel door de heeren Hage, van Wengerden, Boekraad, Smit en Brand werd onder steund. De voorz. stelde echter voor, te stemmen vóór de geheele regeling of tegen, zoodat de regeling in zijn geheel werd af gewezen met 5 tegen 6 stemmen. Het punt werd hiermede van de agenda afgevoerd, evenals de verschillende verordeningen op dit voorstel betrekking hebbend. Een regeling voor verplichte verzekering by een ziekenfonds voor ondersteunden en werkloozen, zooals deze reeds geruimen tijd in werking is, zal, indien mogelijk, worden uitgebreid voor de onder armenzorg en ar- menverpleging vallende personen. Hiervoor zal te zijner tijd door B. en W. een nader voorstel worden gedaan. Nadat een uur in comité werd overge gaan, werd om half vijf de vergadering her opend met het aan de orde zijnde punt: Verkoop van woningen aan de Juliana- straat. Het voorstel werd door den Raad verworpen, daar hij het niet verantwoord achtte in dezen tijd vaste goederen te ver- koopen. Het voorstel kon worden beschouwd als een polsing van den Raad omtrent haar houding in deze. Een proeftuin. Hierna werd besloten over te gaan tot het aangaan van een geldleening voor den aan koop van een perceel tuingrond om te die nen als proeftuin en voor de tot standko- ming van een laboratorium ten behoeve van grond- en verder tuinbouwkundig on derzoek. Door de Coop. Boerenleenbank te Alphen a. d. Rijn werd aanbieding gedaan van een aan de gemeente te leenen bedrag van ten hoogste 25.000 tegen een rente van 4 pet. per jaar, koers 100 pet., af te los sen ieder jaar, minstens 1000. Provisie wordt niet in rekening gebracht Zegelkos- ten enz. zijn voor rekening der gemeente. Gedurende de eerste vijf jaren zal de ge meente niet het recht hebben tot verstrekte aflossing over te gaan. De volgende vijf ja ren zal voor verstrekte of geheele aflossing 1 Vi pet. en gedurende den verderen loop tijd der leening 1 pet. verschuldigd zijn over het bedrag der extra aflossing. Alle ter zake van leening geheven of te heffen be lastingen komen voor rekening der ge meente. Deze aanbieding werd volgens het voorstel van B. en W. door den Raad ge accepteerd. Hierna volgde sluiting. ROELOF ARENDSVEEN Rouw-plechtigheid. Morgen, Zaterdag ochtend, om 9 uur zal in de parochiekerk St. Petrus Banden een plechtige Requiem mis worden opgedragen voor Piet Bouw meester, waarbij de drie-stemmige requiem mis van Perosi zal worden gezongen. Bij deze plechtigheid worden vooral de oud- militairen van Nieuwe-Wetering en Roe- lofarendsveen uitgenoodigd aanwezig te zyn. REEUWIJK Getrouwd: M. Matze 39 j. en A. W. Mulder 37 j. Overleden: C. Maliepaard 72 j. Ingekomen: G. P. Elfring, uit 's-Gra- venhage. J. C. de Kamper, uit Gouda. M. W. Boogars, uit Voorburg. Vertrokken: J. W. Overbeek, naar Rijswijk. F. P. v. d. Heuved, naar Den Haag. W. J. de Wit, naar Zwammerdam. G. de Graaf, naar Montfoort. P. W. M. Spruit, naar Zoetermeer. J. Uiter- wijk, naar Twello. C. P. Kromhout, naar Oldenburg (Dl.). A. W. Mulder, naar Gouderak. A. G. van Veen, naar Ter Aar. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt in openbare vergadering bijeen op Maandag 12 Mei 1941 des voormiddags om 10 uur ten Raadhuize. Getrouwd: A.v. Steijn en Th. Koper draad. Gevestigd: J. Kapteijn van Alphen a. d. Rijn H. de Boer van Nieuwkoop M. V. Rijn van Woubrugge C. Hogervorst van Nieuwveen H. Vetten van Naarden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6