Voortdurende slagen op Engeland SE2SI7" Door het Duitsche luchtwapen Beteekenis van den Balkan-veldtocht Italië viert stichting van Keizerrijk Fantastische berichtgeving De strijd in Irak VRIJDAG 9 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: In het Noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan opereerende Duitsche duik- booten hebben 29.950 brt. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht Het luchtwapen heeft in de laatste nach ten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uitwerking voortgezet. Bij aan vallen van sterke formaties vliegtuigen op Liverpool en Huil werden overladingsin richtingen vernield en in de havenwerken werden groote branden verwekt. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middlesborough, Bristol en Plymouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noord westen van Newquay een tot een krachtig beschermd vijandelijk konvooi behoorend koopvaardijschip van 12.000 brt. tot zinken en beschadigden twee andere schepen ern stig. Bij vluchten van jagers in den loop van den zevenden Mei schoten Duitsche jacht vliegtuigen negen Britsche toestellen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen verdragend geschut van het leger namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder vuur. In Noord-Afrika werden concentraties sterke Britsche strijdkrachten bij Tobroek door artillerie van het Duitsche Afrika- corps verstrooid. In het gebied van Sol- loem verdreven ver naar het Zuiden en Oosten oprukkende Duitsche patrouille-af- deelingen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrij ke inrichtingen voor de ravitailleering bij Tobroek en beschadigden in de haven twee transportschepen ernstig. Voltreffers van bommen brachten een Britsche batterij luchtdoelgeschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden ln de avonduren van gisteren de haveninrichtingen van La Valetta op nieuw met goede uitwerking aangevallen. De vijand liet vannacht met enkele vlieg tuigen bommen vallen in Noordwest- Duitschland. In woonwijken van de stad Bremen werden huizen beschadigd en wer den eenige burgers gedood of gewond. Luchtdoelartillerie schoot drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen omlaag. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrachten naar Noord west en Noord-Duitschland. Er werden brisant- en brandbommen geworpen op verscheidene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten is het den Duitschen afweer gelukt de vijandelijke formaties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met succes te verzwakken. Noemenswaardige schade is tot dusver niet gemeld. Vyf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. ENGELSCH SLAGSCHIP GETROFFEN. Bij den nachtaanval, die het Duitsche luchtwapen gisteren heeft ondernomen, dook een Duitsche bommenwerper boven Plymouth tot op 20 M. van een gedokt slag schip en bombardeerde het Het schip kreeg een voltreffer van een der zwaarste, explo siefste Duitsche bommen en heeft waar schijnlijk buitengewone schade opgeloopen. ZEVEN ENGELSCHE JAGERS NEERGESCHOTEN. Gisteren zijn in totaal zeven Engelsche jagers omlaag gehaald. Hieromtrent ver neemt het D.N.B. de volgende bijzonder heden: Bij een poging om de redding van een Duitschen jachtvlieger, die met pech op het Kanaal neergestreken was, te verhinderen, verloor de R.A.F. drie jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duit sche reddirgswatervliegtuigen aan, die op zoek waren naar in nood verkeerende Duit sche vliegers. De Engelsche jachtvliegtui gen werden neergeschoten door Duitsche jagers, die het escorte van de reddings vliegtuigen vormden. Van Duitsche zijde ging hierbij geen vliegtuig verloren. Bovendien zijn bjj Dover en Ashford vier Spitfires neergeschoten, toen Duitsche ja gers gistermiddag aanvallen op het Brit sche eiland ondernamen. SUEZKANAAL GEBOMBARDEERD. Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Lor.densche berichtendienst heeft ge meld, dat vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht het Suezkanaal hebben gebombardeerd. Het telegraafgebouw, we gen en spoorwegen zijn getroffen. De aan val heeft twee uur geduurd. Alexandrië heeft tweemaal luchtalarm gehad. DE DUITSCHE SOLDAAT. De „Militaerische Korrespondenz aus Deutschland" houdt zich in een artikel be zig met de oorzaken voor de superioriteit van den Duitschen soldaat aan de vijande lijke legers. Na gewezen te hebben op de voortreffelijkheid van het Duitsche pant serwapen en het luchtwapen, benevens cp de perfecte techniek van de Duitschers, waartegen geen vijand blijkbaar iets ver mag, vraagt het blad zich af of hiermee alles verklaard is. Het beantwoordt deze vraag ontkennend en wijst op den Duit schen soldaat, die bewezen heeft ook zon der deze hulpmiddelen, slechts met de handgranaat in de vuist tot buitengewone verrichtingen in staat te zijn. Blijkbaar, zoo meent het blad, is de Duitsche soldaat nog altijd iets moediger dan zijn moedigste tegenstander en beter opgewassen tegen vermoeienissen. De tot dusverre geoogste successen zijn hem daarbij wellicht een mo- reele steun en teevens zullen deze wel ont moedigd op den tegenstander werken. Steeds weer blijkt, dat de Duitsche soldaat niet slechts normaal plichtsgevoel, moed en vastberadenheid bezit, maar bovendien be schikt over bijzondere geestkracht, die slechts met de heilige geestdrift van een kruistocht te vergelijken valt. Een haast mystieke kracht drijft onbekende Duitsche soldaten in het uur van den aanval tot een grootheid, die zich door niets laat weerhou den. Dit heeft niets te maken met hoera geroep of fanatisme, maar wortelt in een heroiek plichtsbesef, dat bij den tegenstan der zijn weerga tot dusver niet gevonden heeft. BERLIJN EN WASHINGTON DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA De Duitsche ambassadeur te Washington heeft in een nota aan het Staatsdeparte- ment protest ingediend tegen de eventu- eele onteigening van Duitsche schepen in de Ver. Staten. In Berlijnsche politieke kringen was men gisteren algemeen van oordeel, dat de redevoeringen, die den laatsten tijd in de Vereenigde Staten zijn gehouden, ver buiten het kader gaan, dat men anders ten aanzien van uitlatingen over vraagstuk ken van een buitenlandsche politiek in acht pleegt te nemen. GAYDA MAAKT DE BALANS OP. Nu de strijd in Griekenland voorbij is, schryft Virgino Gayda het volgende in de „Voce d'Italia": De voltooiing van den veldtocht op den Balkan heeft een vijfvoudige beteekenis. 1. De Adriatische Zee blijft voor elke Engelsche penetratie gesloten. De Oost kust van Italië, die was blootgesteld aan den EngelschGriekschJoegoslavische® aanval, behoeft thans geen aanvallen meer te vreezen temeer door de vier eilanden in de Jonische Zee door Italië zijn bezet. De Italiaansche strijdkrachten te land en ter zee voor de bescherming van de Adria tische Zee kunnen thans elders worden gebruikt. 2. De eilanden van den Dodecanesus zijn thans door de keten der verschillende eilanden en van het Grieksche gebied in de hand van de as rechtstreeks met Italië verbonden. Zij kunnen een beteren aan voer krijgen en hun oorlogsfunctie ont wikkelen. 3. Aan Engeland is de mogelijkheid eener veilige scheepvaart in den Griek- schen archipel ontnomen. 4. Engeland verliest de controle en het gebruik van 3970 km. der Grieksche kust, zonder de eilanden. Er blijven Engeland, zonder Malta, dat geblokkeerd is, nog slechts 950 km. over. Overigens kan ook Palestina van den Dodecanesus uit door de Italianen worden bereikt. 5. De asmogendheden kunnen van de kusten van Griekenland en zijn eilanden uit rechtstreeks Kreta bedreigen en haar aanvallen ook richten op de Engelsche steunpunten in Egypte. Daarmede zijn de strategische mogelijk heden van Engeland in de Middellandsche Zee aanmerkelijk bemoeilijkt. Door den oorlog in de Middellandsche Zee zijn ook de moeilijkheden der Engelschen in den Atlantischen Oceaan en wat betreft de verdediging van het Britsche eiland toe genomen. Gayda xat de moeilijke positie van En geland als vol?t samen: In Noord-Afrika bedreigt de as Egyp te; de Britsche toevoer moet daarom ge heel over de Roode Zee komen. In Oost- Afrika bieden de Italianen verzet en houden zij groote Engelsche strijdkrachten vast. De Italianen strijden in drie zones, die tegen een langdurig verzet bestand zijn. De gewapende reactie in Irak dwingt Engeland, nog elders manschappen en materiaal te gebruiken. HERTOG VAN AOSTA HANDHAAFT ZICH. Geheel Italië viert vandaag plechtig den vijfden verjaardag van de stichting van het Italiaansche keizerrijk. Aldus Stefani uit Rome. Het Italiaansche persagentschap wijst er dan op, dat deze viering bijzondere betee kenis krijgt door den prachtigen tegen stand, die de Italiaansche troepen in Oost- Afrika onder den hertog van Aosta aan het Britsche leger bieden. Het kleine Ita liaansche leger, dat in het hart van Afri ka op 5000 km. van het vaderland strijdt, heeft de wapenen niet neergelegd en ver ijdelt daardoor eiken dag weer de hoop der Engelschen. De „Giornale d'Italia" merkt in een hoofdartikel op, dat in Abessinië, niette genstaande de numerieke en materieele meerderheid van de Engelschen, uitge strekte gebieden nog stevig in Italiaan sche handen zijn. De fascistische soldaten zullen tot het einde toe het Italiaansche keizerrijk verdedigen. In luttele jaren heeft Italië daar de beschaving gebracht, heeft het de slaven bevrijd, wegen aan gelegd en huizen gebouwd en aldus de Romeinsche traditie voortgezet. Thans wil Engeland den Negus slavenhouder en barbaar weer op den troon herstellen en de beschaving vernietigen. Het Ita- laansche volk heeft de absolute zekerheid, dat Italiaansch Oost-Afrika, het koste wat het kost, zal worden heroverd. In de uiterst* hoeken van Griekenland is da bezetting door da Duitsche weermacht thans doorgevoerd. Een gemotoriseerde troepenafdeeling op weg door het bergland (Weitbild-Pax Holland) EEN TEGENSPRAAK VAN MOSKOU Onder de nieuwsberichten van de Mos- kousche radio is het volgende dementi van Tass voorgelezen: De Japansche bladen publiceeren een be richt van Domei uit New York, dat vol gens een telegram van den United-Press- correspondent te Vichy de Sovjetunie sterke strijdkrachten aan de Westgrens concentreert. Diplomatieke kringen te Moskou, zoo verklaart Domei, wijzen even eens op de buitengewoon groote schaal, waarop de troepenconcentratie aan de Westgrenzen geschiedt In verband daar mee zou het personen verkeer op de Sibe rische spoorljjn gestaakt zijn, daar de troe pen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naar de Westelijke grenzen verplaatst zou den worden. Uit Midden-Azie zijn volgens genoemd bericht eveneens sterke strijd krachten daarheen overgebracht Van twee reserveluchtlegers, die rechtstreeks ter beschikking van het opperbevel staan, zou een leger reeds ter beschikking van het buitengewone militaire district Kief zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommen werpers en 900 jagers bestaan. Op de Zwarte Kaspische Zee aldus Domei zijn de zeestrijdkrachten versterkt door oorlogsschepen van de Oostzeevloot. Er zouden 28 duikbooten, 45 mijnenleggers en 18 kanonneerbooten verplaatst zyn. Een militaire missie met Koesnetzof aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zijn vertrokken. De benoeming van deze missie staat volgens het telegraafagentschap in verband met de kwestie van het afstaan van vliegvelden in Centraal- en Midden- Iran aan de Sovjetunie. Tass is gemachtigd tot de verklaring, dat dit bericht van Domei, dat ontleend is aan een onbekend telegram van United Press, de vrucht is van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardiger. Kameraad Koesnetsof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zyn geenerlei duik booten of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet geschieden. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de Westgrenzen van de USSR en zij is ook niet in voorberei ding. Het korretje waarheid, dat het be richt bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weergegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de betere woningtoestan den te Nowosibirsk een divisie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirsk wordt overgeplaatst. Overi gens is het geheele bericht pure fantasie. BEROEP OP VERDRAGSPARTNERS. De „Sora" meldt, dat de Iraksche regee ring in een nota, die den vertegenwoordi gers der staten van het verdrag van Saada- bad is overhandigd, de aandacht heeft ge vestigd op de verplichtingen, die uit dat verdrag voortvloeien. Het blad meldt voorts, dat de Iraksche minister van oorlog bij zijn bezoek te An kara de verplichtingen tot hulpverleening ter sprake zal brengen. (De overeenkomst van goede nabuur schap van Saadabad werd in 1937 tus- schen Irak, Iran, Turkije en Afghanistan gesloten. Red.). GEEN SAOEDISCHE TROEPEN CONCENTRATIES. De regeering van Saoedisch-Arabië heeft Maandag door haar consul te Damascus het Britsche bericht laten tegenspreken, dat Saoedische troepen aan de grens van Irak zouden zijn samengetrokken. De re geering van Saoedisch-Arabië wijst erop, dat haar betrekkingen met Irak zoo goed zijn als maar denkbaar is en dat er in het geheel geen aanleiding bestaat tot een troepenconcentratie aan de Iraksche grens. D.N.B. meldt uit Bern, dat sinds Woens dagavond 9 uur de Iraksche telegraaf dienst, naar het persbureau O.F.I. uit Bei roet mededeelt, volledig is gestaakt. NAAR HERSTEL DER DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET BERLIJN? In de Wilhelmstrasse kon men gister middag geen mededeelingen doen over de kwestie IrakDuitschland die, zooals wordt verwacht, tot het herstel van de di plomatieke betrekkingen zal leiden. De berichten, dat van de zijde van Irak pogingen daartoe in het werk worden ge steld, zijn echter niet tegengesproken. (Kort na het uitbreken van den oorlog den 7en September 1939, verbraken Egyp te en Irak de diplomatieke betrekkingen met Duitschland. Red.). A. - 5.. Tuinbouw temidden van da bloemenweelde. - Terwijl een gedeelte van de velden voor de aloude bloembollencultuur gereserveerd blijft, zijn In de onmiddellijke nabijheid de kassen verrezen, waarin nu da sla an de spinazie groeien (Pas-Holland) Pa koolstruiken, die vroeger werden ondergeploegd, worden nu op het platteland als brandstof voor kookdooleinden gebruikt Om ze goed te laten drogen worden de voorraden op stapels gezet (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5