Laatste Berichten Burgerlijke Stand OMGEVING MARKTBERICHTEN VRIJDAG 9 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Muziek Meispel „De Blanke Dageraad" Een avond van schoone kunst in de Stadsgehoorzaal Als geschenk aan het jubileerende „Al ma Materkoor" hadden de R.K. Jeugd organisaties onzer stad ondernomen „de Blanke Dageraad" uit te voeren met me dewerking van het Alma Materkoor onder Willem Mizée, de Sint Odo Koorknapen onder kapelaan Paap, de Katholieke Jeugd en aan Wim Quint was de algeheele leiding opgedragen. Dat wij opgetogen zijn over dit mooie mysteriespel zal niemand, die dezen avond heeft medegemaakt, bevreem den. De tekst en samenstelling zijn van Tonny van Limburg en Ben van Zevenen. Deel I „de uitverkorene" is als een devote meditatie over de uitgelezenheid van de heiligste onder ae vrouwen, die nog ko men moet, uit wie het Heil der Wereld ge boren zal worden. Afwisselend hooren wij spreken: de jeugd, personen van het Oud- Testament, Eva, moeder van alle levenden, Mirjam, die Javeh looft en eert, Elkana's vrouw, in 't bezit van een mooie spreek stem; dan Judith, die zeer voldeed; Mordo* kai, die zeer wel de situatie wist te beelden en andere tot aan Maria. De spreekkoren, in voortreffelijken stand opgesteld, waren een sobere passende om lijsting. Deel II: „Alle geslachten zullen mij zalig prijzen". Als de uitverkorene aangekondigd is, heeft de mensch stof te over Haar te prij zen en in Haar den Schepper aller dingen. Maria doet Haar stem hooren de jeugd en missionarissen van Chartres. Indrukwek kend klinkt de stem van God. Wij hooren de christenen van de Catacomben, een kerk vader, middeleeuwers, christenen van allen tijd, Beëlzebub. Na de oud-testamentische sfeer was het 2de deel meer penetrant, zonder dat actie en ensceneering buiten de sfeer viel. Voor al de praestatie van den minnestreel in de vrome Maria-sproke getuigde van inzicht en artistieken zin. In de eerste christenen misten wij ietwat die warme gedecideerde innigheid zooals wij hen in onze verbeelding dragen. De poëet valt te vermelden en last not least: Beëlzebub. Met zijn mager lijf, zijn krakende sarcastische stem wist hij aan* den rol „verleider van alle menschen" het noodige relief te geven. Sober blijvend, was de plastische realiteit voldoende. Over spel en dictie algeheel genomen zijn wij opgetogen. Maria gaf nog slechts een enkel subtiel momentje. Deel III. „Alle geslachten zijn voorge gaan in 't verkondigen van Maria's groot heid en Haar te prijzen". De jeugd begint, moge een ieder volgen. Dit stuk was doortinteld van c ngewekten levenslust, kristalklare devotie en innigheid van Maria beminnen en God verheerlijken. Hier werd r.der een groep dilettanten kunst gevoeld. Over het geheel waren de groepen van predikers, christenen, jeugd enz. fraai, de spreker die soleerden, raak en plastisch in hun rol. Het tooneel-ontwerp met eenvoudige mid delen voldeed. De regie van Wim Quint en mej. H. Meertens, vrouwe van Nazareth, kunnen we niet anders dan prijzen, om den smaak, de groepeering, de massa-actie, de kleurschakeering, de belichting en wat dies meer zij. Om Maria werd het een blijde blanke Maria-vereering, voortreffelijk van groepeering en Maria: zy bloeide in een voud en zuivere zoetheid. Het muzikale deel was aanvullend, maar heeft veel bij gedragen om het perspectief van onze ver beelding dieper te maken en onze gedachten tot meditatie op te wekken. Vaak is muziek in de gegeven omstan- idgheden niet of slecht passend by de han deling. Niet hier! Wij hoorden Alma Mater en de St. Odo- knapen afwisselend en ook wel samen in Gregoriaansch ,,Qui habitat" en „Con- fitemini Dominio". Dan de hymne „Sumne Parens" uit de Kerkelijke Getijden van den Zaterdag, een „Magnificat" van Jean Schrijvers, den „Introitus" van de Propagan da Fide, het prachtige „Maria durch ein Dornwald ging" van Kaminski en een „Ave Maria", van Arcadelt, dat door applaus he laas! overstemd werd. Dan nog „Het viel eens Hemels dauwe" en enkele andere lie deren, passend by het geheel. Alles was mooi en goed in stijl opge bouwd, juweeltjes van eenvoud, religieus en innig. De uitvoering was perfect in elk opzicht! Niettegenstaande de zaal vol was, vragen wij aan de afwezigen om aandacht voor de zuivere katholieke kunst. De schrijfster Tonny van Limburg was aanwezig en werd op het podium geroe pen luide toegejuicht. Een dankwoord aan den regisseur bij monde van den voorzitter bleef niet uit, ge paard met aanbieding van een fraaie bloe menhulde. Ook de voorzitter van het Al ma Mater-koor, de heer Zandbergen, die met de zangvereeniging jubileert, werd met waardeerende woorden en bloemen geroemd en gedankt Damens het koor. 't Was een enthousiaste, mooie avond.. J. K. UITVOERING BURGERZANGSCHOOL. De voorjaarsuitmoering van de Burger- zangschool onder leiding van den heer de Rook, was evenals verleden jaar in ,,'t Schuttershof", en men had over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Stra lende gezichtjes, verrukte ouders, fleurige toiletjes, dat alles vindt men op zulke avonden en voor wie begrip heeft wat koorzangstudie met jonge menschen betee- kent, is zoo'n avond vol interesse. Met animo komen de kleinen op 't podium en alleraardigst is 't hen te hooren zingen. Een groep grooteren zingt een vijftal van van Ebbenhorst Tengbergen. Ook deze liedjes behoor en tot de nieuwe muziek. Luide toejuichingen klonken op na elk liedje, maar het meeste succes had „de Or gelman", waarbij de draaiende poppen op het pierement algemeen in den smaak vie len. De middelklassen zongen „Te Voet" van Franz Abt, dat weer van vroeger da tum is. Na het „Hollandsch Liedje" van van Ramshorst boden de vyf volgende van van Ebbenhorst Tengbergen weer de noo dige variatie in tekst en klavierbegelei ding. De twee overbekende van Hendrika van Tussenbroek „Vogeltje luit" en „Wachter Ahoi", werden uitgebeeld. Alleraardgist het bevlagde scheepje, het klompje, de brug en de brugwachter. Wij kregen aardi ge costuumpjes te zien in 't „Japansche Dansje" van Bouman van Tertholen, ter wijl zang en dans keurig werden uitge voerd. Catharina van Rennes schrijft im mer dankbare muziek zooals ook hier in „de Schoonste Feestdag". De grooteren zongen drie Kanons van Joseph Haydn. Haydn nu draagt den naam van lachende, beminnelijke muziek te schrijven, 't Is zoo, maar naast beminnelijk is zij ook ter dege moeilijk. Dat zullen de zangstertjes wel met ons eens zijn. Vandaar dat deze min der slaagde. Maar desespereert niet een volgende maal gaat 't beter. Het dameskoor zong drie koren van Men delssohn, Hauptmann en Schumann wel luidend en met voordracht. Na de pauze werd het alleraardigste zangspel „het Hoedeje, dat haar past" uit gevoerd. De vlotte tekst van Anke Servaas, de muziek van Jac. Janse, in elk opzicht was alles keurig verzorgd. Zang, begeleiding, actie, kleeding. In den vlie genier herkenden wij de trouwe mede werkster van den heer de Rook, Rosine Gaykema. Voor haar waren er bloemen. Mevrouw SirksBock begeleidde al de verschillende koortjes en koren met ta lent en muzikaliteit. Zij weet de klank in juiste verhouding af te wegen. Steunt en vult aan. Ook zij kreeg bloemen als een passend bewijs van waardeering. Besluiten wij met een terugblik op het lijvig programma, dat behalve hef zangspel vijf en twintig kleinere en grootere koor werkjes telt. Denken wij dan eens aan het beleid, het geduld en de kennis van den leeraar, dan kunnen wij niet nalaten te zeggen, dat wij het werk van den heer de Rook weten te apprecieeren. Zijn leerlingen brachten hem terecht een fraaie bloemenhulde en de ouders zijner élèves dankten hem met enthousiast ap plaus. A. I. MEIMAAND EN ARBEID Het is een goede gewoonte geworden in de maand Mei het feest van den arbeid te vieren. Vooral de zegening van de werk tuigen is een deugdelijke herwaardeering van den arbeider, van den arbeid en de arbeidsmiddelen. Gisteren wezen wij op de arbeids-opvat ting in christelijken zin, n.l. verbonden met den godsdienst. Waardoor het maar niet louter brood verdienen is en dienst voor de gemeenschap, maar cultuur-middel, bezie ling omhoog, karaktervorming. Laat ons nu eens zien naar de Meimaand en den arbeid. Het voorjaar doet de natuur ontwaken; alles gaat weer leven en ontwikkelen, er komt bloesemweelde en bloemenpracht. In de beroepen, die nauw met de natuur ver bonden zijn, zien we de inspanning be kroond worden met de vruchten der aarde. Hoewel minder zichtbaar is het toch niet minder waar, dat alle arbeid vrucht op levert. Zocrwel voor den enkeling als voor allen tezamen. In de Meimaand herinnerd te worden aan de vruchtbaarheid van den arbeid is een goede gewoonte. En vooral als eeuwen oude christelijke cultuur de arbeidsopvat- ting verheft en veredelt Een gedeelte van het feest van den arbeid wordt Zaterdag, Zondag en Maandag gevierd in de tentoonstelling „Jeugd en Arbeid". De bedoeling van de samenstellers is niet alleen wat meer waardeering te winnen voor K.J. M.V. en Gezellen, maar bijzonder om te laten zien in de Meimaand de ge zonde opvatting, die de jongeren be zielt by hun dagelij ksch werk. MAR IA-CONGREGATIE AFD. MANNEN EN VROUWEN Parochie OX. Vr. Hemelvaart en St. Joseph Met een plechtig Triduum a.s. Maandag, Dinsdag- en Woensdagavond om acht uur vieren de Mannen- en Vrouwenafdee- lingen der Maria-Congregatie het feit, dat 12J4 jaar geleden deze godsdienstige Ver- eenigingen werden opgericht in de Paro chie van den H. Joseph. Geschiedde de eigenlijke oprichting op 6 November 1928, op 13 Januari 1929 deden de eerste leden, en wel 73 mannen en 109 vrouwen hun Opdracht van welke leden thans bij de herdenking van het 12H jarig bestaan der Maria-Congregatie zeer velen tevens hun Koperen Lidmaatschap vieren. Het plechtig Triduum zal worden geleid- door den Zeereerwaarden Rector H. Son- daal uit Oegstgeest, terwijl de gezangen zullen worden verzorgd door een kleine Srhola van St. Odo-Koorknapen beurte lings met de Congreganisten zelf. We mogen verwachten, dat de deel neming aan dit Triduum zeer zeker prach tig zal zijn. EINDEXAMEN STED. GYMNASIUM De eindexamens van het Stedelijk Gym nasium alhier, voor zoover het mondeling gedeelte betreft, zullen dit jaar worden af genomen op 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19 en 20 Juni. Gecommitteerden hierbij zijn prof. dr. B. A. van Groningen, dr. W. Vogelsang te Utrecht, dr. A. M. A. A. Steger te Heem stede en dr. M. J. Sirks te Groningen. Tot gecommitteerden elders zijn verder benoemd: prof. dr. J. Droste, prof. dr. N. J. Krom, prof. dr. W. van der Woude, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, prof. dr. I. M. van der Vlerk, prof. dr. G. J. Thierry, prof. dr. J. P. M. L. de Vries, prof. dr. A. E. van Arkel, prof. dr. H. B. G. Casimir, prof. dr. W. P. Jorissen, prof. dr. H. G. Bungenberg de Jong, prof. dr. C. de Boer, prof. dr. H. J. Lam, prof. dr. H. A. Kramers, prof. dr. F. Muller, prof. dr. W. H. Keesom, dr. J. A. Ketelaar, dr. H. D. Kloosterman en prof. dr. H. P. Blok, allen alhier. VAN DE TRAP GEVALLEN. Hedenmorgen te kwart voor negen is de 76-jarige alleenwonende W. F. P. in zyn woning aan de Rhijnzichtstraat van de trap gevallen. Hij bekwam e.en hoofdwonde en bloedde uit het linkeroor. Vermoedelijk met een schedelbasisfractuur werd de man door den E. H. D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Binnenland Engelsche bommen op Nederland In den afgeloopen nacht vlogen een aan tal Briische vliegtuigen boven ons land. Daar dit op groote hoogte geschiedde en de uitgeworpen bommen dus niet gericht kon den worden, vielen deze zeer willekeurig neer, de meeste op het vrye veld en te sa men zonder eenige noemenswaardige scha de aan te richten. Helaas echter werd in een dorp in het Noorden van het land een dubbele woning getroffen en geheel ver nield; hierbij zijn drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Ook geraakte een woonhuis door een brandbom in brand. Het brandde geheel uit. Ten slotte werden nog eenige stuks klein vee gedood. 10—15 MEI Alles moet achterwege blijven, wat „als een demonstratief gebaar" beschouwd zou kunnen worden Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Ongetwijfeld zullen in de komemde dagen onze gedachten terug gaan naar de gebeurtenissen, welke zich het vorig jaar in ons land tusschen den lOen den 15en Mei hebben voltrokken. Bij menigeen zal wellicht de neiging opkomen op eeniger- lei wijze aan zijn gevoelens van rouw uiting te geven. Hoe begrijpelijk deze neiging ook moge schijnen, de bijzondere omstandigheden, waarin ons land sedert de Mei-dagen van het vorig jaar is komen te verkeeren, maken het in het belang van ons land en van eiken Nederlander ongewenscht en mitsdien ontoelaatbaar, deze gevoelens op zoodanige wijze tot uitdrukking te brengen, dat dit zou kunnen leiden tot demonstraties tegen de bezettende macht of tot verstoring der openbare orde. Het is dan ook de uit drukkelijke wensch van de bevoegde Duitsche autoriteiten, dat alles, wat als een demonstratief gebaar van de Neder- landsche bevolking beschouwd zou kunnen worden, onvoorwaardelijk achterwege blijft. Daartoe behooren ook plechtigheden bij oorlogsgedenkteekenen, kerkelijke cn andere bijeenkomsten tot herdenking van gevallenen, inzamelingen ten behoeve van de oorlogsslachtoffers en dergelijke. Ook dient het leggen van bloemen op de graven, wanneer dit in gesloten formaties of anderszins in groepsverband geschiedt, achterwege te blijven. Het ontmoet evenwel geen bezwaar, in dien in de dagen van 1015 Mei op de giaven van de in den oorlog gevallenen door de nabestaanden bloemen worden ge bracht, mits hieraan elk demonstratief ka rakter ontbreekt. Bloemen op de graven. Naar aanleiding van het bericht, dat de Nationale Jeugdstorm Zaterdagmorgen kransen zou leggen op de graven van ge vallen Nederlandsche en Duitsche soldaten, wordt ons nader medegedeeld, dat het hier niet een handeling van den Jeugdstorm als zoodanig betreft, doch van niet geünifor meerde kinderen van den Jeugdstorm, die dit op eigen initiatief doen. PROF. DR. C. WINKLER OVERLEDEN In den ouderdom van 86 jaar is te Utrecht overleden prof. dr. C. Winkler, oud-hoog leeraar aan de universiteiten te Utrecht en Amsterdam. In 1891 is de overledene benoemd tot hoogleeraar aan de universiteit van Utrecht in de Psychiatrie en Neurologie. Ruim vijf jaar werkte prof. dr. Winkler aan deze hoogeschool, toen hij geroepen werd tot hoogleeraar in de Psychiatrie en Neuro logie aan de universiteit te Amsterdam. Van 1896 tot 1915 arbeidde de overledene aan de hoofdstedelijke, academie, doch keerde in 1915 terug in hetzelfde ambt van voorheen aan de Utrechtsche universi teit. Tien jaar was prof. Winkler nog hoog leeraar aan de Utrechtsche hoogeschool en toen werd hij wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd op pensioen gesteld. Van 1898 af was de overledene lid van de academie van wetenschappen. Van zijn voornaamste publicaties noemen wij zijn dissertatie over Virus tuberculosen in 1879, de „Handleiding der Neurologie", in 1920. Zijn „Manuel de Neurologie" van 1921 Opera Omnia 1918, en tenslotte in 1930 de alom bekende microscopische atlas van de hersenen van den mensch. MEISJE DOODGEREDEN. Gisterenmiddag is het 7-jarige meisje A. V., wonende aan de Juliana van Stolberg laan te Den Haag, in de Louise de Coligny- straat aangereden door een personenauto, bestuurd door den 49-jarigen J. B. S. van de Alkemadelaan. Het meisje, dat onvoor zichtig overstak, kreeg een zware hersen schudding. In het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde is het kind kort na aankomst overleden. OP HAZARDSPEL BETRAPT. Op vermoeden, dat in een benedenhuis aan de Ruysdaelkade te Amsterdam gele genheid werd gegeven tot het deelnemen aan verboden kansspel, heeft de politie al daar een inval ter plaatse gedaan. In een afgesloten kamer werden zeven personen aangetroffen, die zich inderdaad met hazardspel bezighielden. Een bedrag van 10.lag op tafel. Tegen alle aanwezigen werd procesver baal opgemaakt. De bewoner, een werk- looze, werd bovendien meegenomen naar het bureau Stadhouderskade, waar hem een verhoor werd afgenomen. Buitenland HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ERGENS IN ITALIë 9 Mei. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 338 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Onze verkenningsvliegtuigen hebben gisteren in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee een groot vijandelijk convooi opgemerkt, dat beschermd werd door twee slagschepen, een vliegtuigmoe derschip, en een onbekend aantal kruisers en torpedojagers. Onze torpedovliegtuigen, door onze jagers geëscorteerd, deden een stoutmoedigen aanval op de vijandelijke vlooteenheden en torpedeerden twee krui sers, een torpedojager en een groot schip. Vervolgens werd de vijandelijke vlootfor- matie hevig aangevallen door onze for maties bommenwerpers, welke een slag schip, het vliegtuigmoederschip en twee groote schepen troffen. Laat in den mid dag en gedurende den nacht troffen onze torpedovliegtuigen het vliegtuigmoeder schip en een slagschip ten tweeden male. Tijdens de hevige luchtgevechten tus schen onze jachtvliegtuigen en de vijan delijke jagers, die het cönvooi bescherm den, zijn dertien Britsche vliegtuigen van het type Defiant en Hurricane neergehaald. Van onze machines zijn er vijf niet terug gekeerd. Drie toestellen werden bescha digd met gewonden aan boord. Drie ande re Engelsche vliegtuigen zijn door Duit sche jagers neergehaald. In de Egeische Zee hebben onze afdeelin- gen infanterie en mariniers met medewer king van lucht- en vlootstrijdkrachten de eilanden Samos en Furni bezet. Onze lucht- formaties hebben met torpedo's twee groo te schepen getroffen en een kruiser van 7.000 ton, welke werd opgemerkt met zwa re slagzij en omgeven door vlammen en rook. In Noord-Afrika activiteit van de artil lerie aan het front van Tobroek. In den nacht van 7 op 8 Mei is Benghazi aan een bombardement uit de lucht onderworpen. Er vielen weinig slachtoffers en de scha de is van geen beteekenis. Duitsche lucht- formaties hebben aanvallen gedaan op vijandelijke inrichtingen en vijandelijke schepen, welke in de haven van Tobroek voor anker lagen. Twee schepen werden getroffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika is de vijand er na een in tense voorbereiding met artillerie en lucht macht in geslaagd een van onze stellingen in den sector van Aladji te bezetten, doch hij werd hieruit verdreven door een krach- tigen tegenaanval onzerzijds, waarbij hem gevoelige verliezen werden toegebracht. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 9 Mei. (D.N.B.) Volgens het communiqué van het ministerie van luchtvaart waren eenige Duitsche luchtaan vallen in den nacht van Donderdag op Vrij dag gericht op het Humbergebied en op twee districten in het Noorden van de Mid lands. In het Humbergebied is „aanzienlijke schade" ontstaan en volgens de voorloopige berichten zullen de verliezen aan men schen levens waarschijnlijk „zeer ernstig" zijn. Als resultaat van de Duitsche aanvallen op andere gebieden, o.m. op een stad aan de Noordkust en op districten in Zuidoost- Engeland, met inbegrip van Londen, noemt het officieele Engelsche communiqué „ge ringe schade", die „slechts op eenige plaat sen iets ernstiger" is. BOEKEN VAN LINDBERG UIT BIBLIO THEKEN VERWIJDERD NEW YORK, 9 Mei (D.N.B.) Het stadsbestuur van Beamsville (Ontario) heeft de verwijdering van alle boeken en geschriften van Lindbergh uit de openbare bibliotheken gelast. LEIDEN. Geboren: Maria Elisabeth d. van P. J. de Water en A. M. P. van den Berg He lena Maria Johanna d. van L. van der Wey- den en J. van Amsterdam. Ondertrouwd: M. H. de Reede jm. 25 j. en A. J. van der Stoel jd. 20 j. J. Kleijs jm. 27 j. en C. C. Ouwerkerk jd. 27 j. Overleden: E. C. M. van Ulde hsvr. van W. Visser, 69 j. Agenda LEIDEN. Zaterdag, Tentoonstelling Jeugd' en Ar beid, geb. St. Josephsgezellenver- eeniging, opening 5 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 Mei 20 uur tot Zaterdag 10 Mei 8 uur, waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060; er. de Doeza-Apotheek, Doezastraat TeL 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. NOORDWIJK Garage uitgebrand. Gisterenmiddag te even één uur is brand uitgebroken in de voormalige remise van de stoomtram op den hoek Hoofdstraat Klos ter Duinstraat. In dit gebouw was thans gevestigd de ga rage van den heer Teleng. Vermoedelijk is deze brand ontstaan in een hoop houts kool, welke daar opgeslagen lag. Door deze brand ontstond een dikke rookontwikke ling, waardoor bewoners der naaste omge ving hun perceel er» moesten ontvluchten. De brandweer, welke terstond ter plaatse was, wist de brand te beperken tot ge noemde garage, welke grootendeels door het vuur werd vernield. WARMOND Toeken des tijds. De eerste motorboot met een gas generator heeft zijn intrede gedaan. Afgewacht zal moeten worden, of deze voldoet, maar in ieder geval kan men weer stoomen. WASSENAAR Lyyceum. Het mondelinge gedeelte van het eindexamen in het Rijnlandsch ly ceum zal worden afgenomen op 3 en 4 Juli. Gecommitteerden zijn: J. van Andel, den Haag, dr. H. P. Blok, Oegstgeest en dr. R. R. Post, Nijmegen. LEIDEN, 9 Mei. Vee. Aanvoer: 18 Stieren 280550, handel matig, 147 Vare koeien ƒ200—380, handel matig, 32 Pin ken 160170, handel matig, 149 Nuchte-' re kalveren, 347 Weideschapen ƒ36—50, handel vlug, 379 Lammeren, 286 Mestvar- kens 3450, handel tamelijk vlug, 380 Biggen 1825, handel t. vlug, 50 Bokken en geiten 2580, handel tamelijk vlug. Kaas. Aanvoer 35 partyen: 31 par tijen Goudsche kaas, prijs: le soort ƒ40.50 41.50, id. 2e soort 3940 per 50 K.G. 4 parijen Leidsche kaas: le soort ƒ39. Zeer kalme handel. LEEUWARDEN, 9 Mei. Vee. Aanvoer: 82 Enterstieren, 264 Vette koeien, 1332 Melk- en kalfkoeien 170400, 158 Pinken 100300, 36 Graskalveren, 510 Nuchte re kalveren, 10 Vette schapen ƒ462, 27 drachtige varkens en loopers, drachtige 135235, loopers 246 140 kleine big gen 1422, 75 Bokken en geiten, 1 Paard. Totaal aanvoer 3742 stuks.. Eierenhan- deL Aangevoerd 19000 K.G. kippeneieren prijs: 5, 6 tot 8.1 cent per stuk. Handels- prijs 1.051.07 per K.G. Eendeneieren 250 K.G. Prijs: 7 1/4—8 ct. per stuk. Pluim vee. Slachtanen 1.502.75, Slachtkip- pen ƒ1.503, Jonge hanen ƒ1.252.50, Jonge duiven 25 ct. per stuk. Kaas. Edammer kaas 20 plus ƒ44, id. 40 plus 67.50, Goudsche kaas 20 plus 44, id. 40 plus 67.50, Broodkaas 40 plus 67.50, Leidsche kaas 20 plus ƒ46 per 100 K.G. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 9 MEL Valuta's (schriftelijke en tel. transac ties): New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier. New-York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76-^4.94— Zuerich 43.5943.75

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3