11 MSI VERFWAREN RUW; omgeving Ov»vuagTtg.V Kei DULLAAPT °$ORt* MOE C. JEUSTER HUIS JAN DE NIE ARTIKEL O^Gk - LEIDEN FEESTVIEREN DONDERDAG 8 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 LISSE STREEK VERBAND „BLOEMBOLLEN STREEK" VAN VEREENIG1NGEN VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING Woensdagavond werd in café-rest. „Zo- merzorg" te Leiden de algemeene vergade ring gehouden van het Streekverband „Bloembollenstreek" van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer P. P. de Koning van Leiden. Hierna werd overgegaan tot behandeling van enkele ingekomen stuk ken, waarna de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple ging in Nederland, welke vergadering op 17 Mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden, in bespreking werd genomen. Het voornaamste punt van deze bespre king was het voorstel van het hoofdbestuur de federatie om te komen tot-stichting van een permanent secretariaat. Hiervoor was door het hoofdbestuur een begrooting in gediend. De eventueele aanneming der plannen van het hoofdbestuur zal een hoo- geren omslag vragen van de vereenigingen aangesloten bij de federatie. Over de voorstellen van het hoofdbestuur werd een breedvoerige discussie gevoerd o.a. was door het Prot Ziekenhuisverplegingsfonds ta Lisse een amendement ingediend be treffende het salasis va nden te benoemen leider van het Bureau. Bij de besprekingen kwam duidelijk naar voren welk een be langrijke taak in dezen tijd door het fede ratiebestuur wordt verricht in het belang der vereenigingen. Door den voorzitter der federatie, den heer Stolk van Wassenaar, werd een en andere nader toegelicht en uit eengezet en de noodzakelijkheid van de stichting van een permanent secretariaat bepleit. Bij de besprekingen bleek, dat men het met het federatiebestuur geheel eens was, doch men in enkele detailpunten van meening verschilde wat betreft, adviseerde de voorzitter zulke aan het beleid van het federatiebestuur over te laten en deze vol macht te geven naar bevind van zaken te handelen. Door verschillende vereenigin gen, werd het voorstel van Lisse, betref fende een goede en behoorlijke salariee- ring, gesteund. Het voorstel werd dan ook in eenigzins gewijzigden vorm door het federatiebestuur overgenomen en zal op Zaterdag 17 Mei te Utrecht behandeld worden. Bij de behandeling van het ver slag over de statistiek werden eenige op merkingen gemaakt door den heer Stolk, welke wees op een steeds hooger worden den verpleegkosten in verband met het feit, dat over de geheele linie het aantal hgdagen per patient stijgt, waaruit zal voortvloeien, dat verschillende vereenigin gen noodgedwongen tot verhooging der contributie zullen moeten overgaan, aan gezien de contributie in de meeste gevallen niet is berekend op de uitgaven der laatste jaren. NOORDWÏJK V.V.V. Noordwijk Vooruit Woensdag avond hield Vreemdelingenverkeer haar jaarvergadering in hotel Victoria onder presidium van den heer R. Tappenbeck. Het lijvig dossier van ingekomen en uit gegane stukken gaf aan allen een goed overzicht van het vele werk, wat het be stuur in dit moeilijke jaar heeft moeten verzetten. Jammer is het daarom, dat een in enkel lid als dank heeft gebracht het be danken voor het lidmaatschap al of niet toegelicht met beweegredenen, maar ook vol insinuaties. Over het laatste was het bestuur rustig heen gestapt, onder de we tenschap, dat alles door hen in het werk is gesteld om de belangen van alle leden te behartigen. Het beleid van het bestuur werd daarom onder warm applaus goed gekeurd. Het jaarverslag van den secretaris gaf aan, dat 1940 een veelbelovend jaar voor de badplaats zou zijn geworden, als de bui tengewone omstandigheden hier geen spaak in het wiel hadden gestoken. Toch is er in samenwerking met Zeebad en de Midden standscentrale, onder de kundige voorlich ting van den heer R. Tappenbeck, veel en goed reclame gemaakt voor Noordwijk als badplaats, met als resultaat dat na een slecht voorseizoen, het hoofdseizoen bevre digend was en varieerde van 60 tot 80 pet. van voorgaande jaren. In het geheel kwam het bezoek niet hooger dan 40 tot 50 pet. Het komende jaar ziet men weer met op timisme tegemoet, doordat er thans reeds een goede vraag is, zoowel bij particulieren als pensions. Het jaarverslag van den penningm. wees aan een exploitatie-cijfer van 4971.49 met als batig saldo 250.58. De begrooting 1941, werd met minimum uitgaven ge raamd op 5214.48, waartegenover inkom sten van 4033.08. Naast enkele posten der uitgaven welke herzien zullen moeten wor den, zal er sterk op aangedrongen moeten worden, dat het gemeentebestuur de jaar- lijksche subsidie zal verhoogen, om een sluitende begrooting te krijgen. De kas- commissie bracht bij monde van den heer Polm goedkeurend verslag uit van het boekonderzoek. In de nieuwe kascommis- sie werden benoemd de heeren Polm, v. Schmidt en v. d. Wilk. De bestuursver kiezing had tot uitslag dat de heeren G. Litjens en H. W. v. d. Wilk met bijna alg. st. werden herkozen, in de vacature J. C. Schmidt, werd gekozen de heer S. de Roos. Dank werd gebracht aan den heer Schmidt voor het vele werk, dat hij als be stuurslid in het belang van V.V.V. heeft gedaan. Na een zeer vruchtbare en leer zame rondvraag, bracht de voorz. dank aan den heer de Vries als beheerder van het in formatie-bureau, aan den heer Verloop voor diens toezegging om het informatie bureau op zijn terreinen te huisvesten en aan den heer Wilk voor het ontzaggelijke vele werk, hetwelk hij in het belang van Vreemdelingenverkeer steeds doet. Geboren: Jan z. van P. Bedijn en E. J. v. Maanen Margaretha Elisabeth d. van R. Tappenbeck en H. J. Meylinck Jacoba Theodora d. van C. v. d. Linden en K. Hermans Esther Ruth d. van K. H. Kroon en H. P. J. v. Dijk Johannes Cor nells Nicolaas z. van A. v. Abswoude en A K. V. Gijlswijk Wilhelmus Cornells z. van A P. Steenvoorden en M. Verhart Nicolaas Cornelis Maria z. van A de Groot en A. C. Verweij. Getrouwd: F. Mein en J. A v. Laar. NOOTDORP Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Vrijdag 9 Mei a.s. des avonds 7.30 uur ten Raadhuize. De agenda ver meldt o.a.: Toetreding gemeenschappelijke regeling tot behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden. Vast stelling Arbeidsovereenkomstenbesluit. Rangenverdeeling ambtenaren ter secre tarie. Winkelsluiting slagersbedrijf en kap perszaken. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. Wandelkaarten voor „Oud-Poelgeest". Gisteravond te 7 uur kwam de Raad de zer gemeente in openbare vergadering bij een; afwezig de heer J. Smit; voorzitter: weth. F. v. Egmond. B. en W. deelen o.m. mede, dat bij de voorgenomen verkoop van grond aan de Laan van Arenstein de huur van drie volks tuintjes moet worden opgezegd. Zij stel len voor aan de huurders der volkstuin- tjes 10.schadevergoeding te geven. Na een opmerking van den heer Kam penhout goedgekeurd. Voorstel van B. en W. inzake verlenging van de overeenkomst betreffende het ge bruik van de begraafplaats het Groene Kerkje tegen betaling van ƒ50.per jaar. Goedgekeurd. Vaststelling van de kosten per leerling voor het vakonderwijs in gymnastiek en vaststelling voorschot aan bijzondere scho len. Goedgekeurd. Voorstel tot uitgifte van wandelkaarten voor de buitenplaats „Oegstgeest". B. en W. stellen voor: 1. om voor het betreden van de buitenplaats „Oud-Poelgeest" voor- loopig tot wederopzegging doch uiterlijk tot 31 December 1941 wandelkaarten uit te geven tegen betaling van ƒ1.voor draagkrachtigen en ƒ0.50 voor minder draagkrachtigen. 2. Aan de uitgifte der kaarten voorwaarden te verbinden. Goedgekeurd. Voorstel tot verstrekking van een bouw- crediet onder hypothecair verband en een voorschot voor herbouw van een tijdens de oorlogsdagen vernielde woning. Goed gekeurd. Hierna sluiting. Gevestigd: J. R. van Laten, van Rijswijk Z.-H.). J. W. Jongman, van Leiden. H. Bos, van Den Haag. H. A. J M. van Woerden, van Leiden. R. Veenstra, van Groningen. A. C. Ba- rentsen, van Leiden. H. W. G. Schel- lart, van Leiden. D. Kuiper, van Den Helder. C, M. van Alphen, van Rot terdam. W. van Loon, van UckeL R. M. A. Grotenhuis, van Noordwijk. M. W. Egberts, van Warmond. J. J. Parmentier geb. v. d. Veer, van Hilversum. M. H. Alvers, van Leiden. S. van der Zwart, van Heemstede. R. S. Wafelman, van Den Haag. Vertrokken: M. S. Lensen, naar' Rotterdam. N. J. van den Brandhof, naar Noordwijkerhout. J. C. M. van der Avoort, naar Hulst. Geboren: Maartje d. van G. v. Eg- mond en D. W. van Ees. Elisabeth Mar tha Hubertha d. van D. Th. Dofferhoff en A. M. van Beek. Overleden: C. W. P. Oostveen geb. Hakkenberg 67 j. J. G. Vreeswijk 67 J. (overleden te Leiden). Getrouwd: A. J. van Orsauw en M. Th. v. d. Voort P. J. Veenenbos en T. van Julsingha. SASSENHEIM Floris Schouten Vrouwenpolder. Naar wij vernemen heeft de ingelandenvergade ring van bovengenoemde polder besloten over te gaan tot electrische bemaling. Bestond aanvankelijk het voornemen deze installatie bij de „Zwaaikom" in de Sassenheimervaart te plaatsen, nader werd besloten deze nabij de bestaande „molen", dus bij Berkhout te plaatsen. Middenstandsfederatie „de Bollenstreek". Onder leiding van den heer Braun, Noordwijk, vergaderden de bestuursleden van de „Hanze"-afdeelingen in de Bollen streek in Hotel „Het Bruine Paard". Spr. heette de aanwezigen, speciaal den geeste lijk adviseur, kapelaan van Ingen, Lisse, welkom en deelde mede dat de secretaris, de heer Jansen, Voorhout, verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Dientenge volge waren er geen notulen en kon ook het verslag der rayon-vergadering te Lisse niet voorgelezen worden. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat er een nadeelig saldo was van 7.84. De heer Krom, Sassenheim, bepleitte 'meer activiteit in de federatie en stelde voor, naar aanleiding van de bestuursver kiezing, om in het vervolg de bestuursleden aan te laten wijzen door de besturen der 9 aangesloten afdeelingen uit hun midden. Dit bleek reeds voorschrift te zijn, zooals o.m. kapelaan van Ingen mededeelde. In de vacature-Reeuwijk werd de heer C. P. Scholtes (Sassenheim) benoemd. De afdee lingen Voorhout en Noordwijkerhout zul len verzocht worden een bestuurslid aan te wijzen. Besloten werd tot het organisee- ren van een zaken-cursus over te gaan, en daartoe de medewerking van de afd. Hille- gom (niet-aangesloten) in te roepen. Bij de rondvraag werden vele interessante interne kwesties besproken, waarna sluiting. VOORHOUT Personalia. Voor het examen lingerie slaagden gisteren de jongedames Bets van Kampen en Jeanne de Groot; voor het examen costumière slaagde de jongedame Grarda Kortekaas, allen leerlingen der Zusters van Sint Agnes alhier. WARMOND „St. Matthias". Onder voorzitterschap van den heer C. Zwetsloot hield de R. K. muziek-, tooneel- en zangvereeniglng „St. Matthias" haar jaarvergadering in hotel de Zon. Door den secretaris, den heer Luyten, werd het jaarverslag uitgebracht Uit het verslag van den penningm. bleek, dat de vereen, een nadeelig saldo te boeken had van 57.54, doch dank zij de steun van en kele Matthias-vrienden was dit saldo weg gewerkt Namens de kas-commissie ver klaarde de heer H. Sikklng boeken, be scheiden en kas van den penningmeester in orde te hebben bevonden. Als leden der kascommissie voor het jaar 1941 werden benoemd de heeren M. Weyers, D. Duynho- ven en mej. A. Schakenbos. De heer Zwet sloot werd als bestuurslid en als voorzitter herkozen. Mededeeling werd gedaan van de door het hoofdbestuur vastgestelde begroo ting voor het jaar 1941, waaruit bleek dat een ieder zal moeten medewerken om de vereeniging in stand te houden. Men moest toen ook het strijkijzer steeds weer op het vuur zetten, teneinde het vol doende warm te houden om het goed mooi glad te krijgen, maar U kunt met Uw elec- tische strijkbout achterelkaar aan den gang blijven. In dien „verleden tijd" werden aardap pelen en groenten met véél water gekookt, want van vitamines en voedingswaarden had men toen nog geen begrip. En U. Ja, dat is nu het eigenaardige: iu vele op zichten zijn de huisvrouwen met haar tijd megegaan en profiteeren ze van de moderne techniek, maar wat koken betreftla ten velen alles bij het oude. De kostelijkste stoffen gaan dagelijks met het „afgietwa- ter" door den gootsteen en daarbij verwon dert men zich nog, dat er in het gazm on gemakken of zelfs ziekten voorkomen, die het gevolg kunnen zijn van een onjuiste voeding. Daarom - techniek! verbeter uw kook- NAAR EEN BETERE KOOKTECUNIEK! 1. Géén voedingsstoffen meer on- noodig door den gootsteen of naar het vee. 2. Géén belangrijke stoffen „dood- koken". 3. Veel brandstof besparen. In grootmoeders tijd werd het vloerkleed moeizaam streek voor streek met de hand geveegd door iemand, die niet mocht opzien tegen het ongemak van op de knieën voort te kruipen! Gij, moderne huisvrouw, loopt kalmpjes met Uw stofzuiger in het rond Schil de consumptieaardappel niet, maar boen ze af met een pannenspons of een sta len borsteltje en kook ze met niet meer dan een bodempje water in een goed ge sloten pan in een half uur gaar. Droog en kruimig komen de goede aardappelen dan uit hun schil te voorschijn en vrijwel alle voedingswaarde is voor Uw gezondheid en Uw beurs behouden gebleven. Wat een aardappel dan eigenlijk al zoo bevat? Op déze wijze bereid: in belangrijke mate vi tamine C de stof, waardoor scheurbuik wordt tegengeaan. Voorts zetmeel, eiwit, kalk, fosfor, ijzer, jodium en vitamines van de B-groep, waaraan men vooral behoefte heeft, wanneer het vetgebruik vermindert. Schilt U den aardappel, dan verliest U niet alleen veel aan gewicht, doch bovendien wordt de voedingswaarde dan zeer ver minderd- Kook ook groenten met niet meer dan een bodempje water (bladgroenten slechts met het aanhangende water) in een goedgeslo- ten pan eerst op een flink vuur, tot het water kookt, daarna op een zacht vuur, in de meeste gevallen niet langer dan een half uur. Doe er van het vuur een klontje boter door en vermijd stoven en sudderen, want daardoor wordt de voedingswaarde verminderd en onnoodig gas, electriciteit of andere brandstof verbruikt Voor een volwassene is 2^ ons groente per dag gewenscht en het is zeer aanbe velenswaardig een gedeelte daarvan rauw, als slaatje, te gebruiken. Allerlei soorten groenten, ook kool (zeer fijn geraspt), wit lof, andijvie enz. leenen zich daar uitste kend toe en mocht U geen olie hebben, maak dan eens een slasaus van kwark of hangop, vermengd met fijngesneden groene kruiden (peterselie) of wat dikke toma- tenpurée en verder met wat mosterd, pe per en zout naar smaak. Uit een oogpunt van eiwitvoorziening is zulk een slasaus buitengewoon goed! Ook kunt Ge met succes een stamppot maken met rauwe groenten erdoor zeer f(jn gesneden of gemalen of geraspt U kookt dan de aardappelen weer met een bodempje water en zoodra ze gaar zijn giet U er zooveel melk over, dat de aard appelen bijna half onder staan. Na het op komen van de melk worden de aardappe len fijn gestampt en de boter of het vet er door geroerd. Daarna gaat de inmiddels fijngesneden rauwe groente erdoor heen en laat men alles goed heet worden, om het gerecht direct daarna op te dienen. Daar de groente in dit geval niet slinkt, kan men met veel minder toe dan gewoonlijk. Ga dus ook in dit opzicht met Uw tijd mee, verbeter Uw kooktechniek en neem de raadgevingen aan van deskundigen op voedingsgebled, want als goede huisvrouw is het een Uwer schoonste plichten, voor de gezondheid van Uw gezin te waken. MANY A BEUK MAN. Wordt kief mi 't wede» Janvossensteeg 43—45 - Telefoon 20995 Htarenrijwii ifans. 13750 lens. (32.50 pa banden an garantia. HOOGEWOERO 128 B Die heeft eenflCCO/?DEO/Vi GULDÈMOND SPECIAAIHUIS voor ACCORDEONS HAAW.EMMEgSTR.66 LEIDEN TEL.2I9ÖO een Gëeoienk voor! 4oe<öer? VUywvvCtA. 3-OU. Z2J48 -ovr UW Geeft Uw bed de het recht heeft. Uw matr* dagktijda bi Leldsch Matrassenhuls Brecstraat 138, Lelden, Tel. 21586 0! ite waards vaor loud, D Diamant HENHUIS Haarllmmeratraat 63. (lOZA-ZAAK 7599 ait de bestè-Jgrondgéeffen bereid, welke op den daar blfjkji het GOEDKOOPST te zijn, loert als yan ouds: HAARLEMMERSTRAAT 5 aÜiid hui van d* 3 EENEN __2_als prijs betreft. Wl faAantyict. voorraad en soi DE 3 EENEN, altijd, zoowel wat keus nog steeds een groote 14 cent per rol. Istraat 111, Tel. 23867 Veer een goed li neg stee; Kort Rnpenburg 10 Tn! !002<^"^MIDZABONNEN mei Mutsen •b de nieu' met Vlagge pen tinei, vetten, Tafelklei Firma G. HAARLEI SEL UIT Eefrste Lftjdeche Begratenl$pr{denpeming voor RAomJbhjKatitolleken &iv=SrGD!1832: 7401 Ql HL KCEINHANS PIETER dc t» COUbr^tBAAT SS TRANSPttfyt - TELEFOON SI45S Tarlel an ufNoaring in evarlag mat U

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7