RECHTZAKEN DINSDAG 6 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD PAG. 8 Het bekende Zepparoni kwartet is na een buitengewoon succesvolle tournee van Duitschland in ons land teruggekeerd. Te Weenen speelde het ensemble in het Lobhowitr-paleis o a. een der door Beethoven aan Prins Lobhowitz opgedragen kwartetten in de zaal, waar Beethoven's Negende zijn heropvoering beleefde. Tijdens dit concert werd bovens'aande fotogenomen. Voor het maken van Jiet tweede gedeelte dezer tournée keert het Zepparoni-kwartet einde Mei naar Duitschland teruq (Ernst Krauss) Kantongerecht te Lelden Gesmokkelde tarwe. De tuinder N. van E. te Rynsburg had 400 K.G. gesmokkelde tarwe op zijn zolder opgeslagen gehad. De controleur Ekelschot vertelde, als getuige, dat men in de Haarlemmermeer een ernstige smokkel- zaak in tarwe op het spoor was gekomen, waarbij het spoor naar Rijnsburg en Val kenburg leidde. Men was dit spoor ge volgd met als resultaat, dat thans een groot aantal verdachten terecht moesten staan. Bij van E. was de tarwe op den zolder onder kisten verborgen gevonden. De ambtenaar eischte een geldboete van 10.subs. 4 dagen met verbeurdverkla ring van de tarwe. Uitspraak conform. 71 K.G. ongekeurd varkensvleesch aange troffen. De ambtenaar eischte tegen ver dachte twee weken hechtenis. De uitspraak werd een geldboete van 30.subs. 15 dagen, terwijl al het vleesch werd ver beurdverklaard W. Th. Z., L. van E. en G. J. Z. allen uit Alkemade waren door ambtenaren aangehouden op den Lage Rijndijk te Lei den, toen zij elk een groot aantal K.G. on gekeurd varkensvleesch vervoerden. Tezamen hadden ze zoo ongeveer een half varken vervoerd, denkende, dat het gedeeltelijk gemakkelijker zou gaan dan één alleen een half varken. W. Th. Z. werd veroordeeld tot 5.subs. 5 dagen. L. van E. werd veroordeeld tot een geld boete van 10.subs. 4 dagen. G. J. Z. kreeg als hoofddader een boete van 25.— subs. 10 dagen, Aardappelenvervoer. HAAGSCHE RECHTBANK TWEE HONDERD GOUDEN TIENTJES NIET AANGEGEVEN. In hooger beroep een veel zwaarder straf geëischt Een aannemer te Wassenaar had 200 gouden tientjes in zijn bezit. Toen de voorschriften betreffende het bezit van gouden munten werden gepubliceerd, was de aannemer bang geworden om ze langer te behouden. Inplaats ze aan de bank op te geven, had hij getracht ze langs een on- wettigen weg in den handel te brengen door ze te koop aan te bieden voor 17.50. Een kooper was spoedig gevonden, maar tijdens het vervoer der goudstukken had de politie, die inmiddels achter dit zaakje gekomen was, ingegrepen en den „goud voorraad" in beslag genomen. Wegens overtreding van de deviezenibe- schikking had de Haagsche rechtbank den aannemer veroordeeld tot een geldboete van 300 subs. 3 maanden hechtenis maar met teruggave van de twee honderd gouden tientjes aan den aannemer. Van dit vonnis was de Officier van Justi tie in hooger beroap gekomen bij het Haag sche Hof, alwaar de zaak gisteren opnieuw behandeld werd. Nieuwe gezichtpuntende- den zich niet voor, zoodat al spoedig de procureur-generaal het woord verkreeg, die van oordeel was, dat het vonnis, door de rechtbank gewezen, veel te licht was. Spr. vroeg dan ook vernietiging van dit vonnis en opnieuw rechtdoende requireerde hij tegen den aannemer een gevangenis straf van een maand en verbeurdverklaring van de tweehonderd gouden tientjes. Uitspraak over 14 dagen. Belgische bankbiljetten. Als vervolg van de vorige zaak, diende de zaak tegen een bouwkundige uit Was senaar. Hij had geprobeerd de gouden tientjes voor den vorigen verdachte, die een kennis van hem was, te verkoopen. Tijdens het vervoer was hij aangehouden en waren de goudstukken in beslag geno men. Wat erger voor dezen verdachte was, was dat hij nog een aantal Belgische bank biljetten in zijn bezit had. Ook deze bank biljetten hadden aangegeven behooren te worden, zoodat ook deze verdachte zich schuldig had gemaakt aan overtreding van de deviesen beschikking. De rechtbank had hem daarvoor veroor deeld tot een geldboete van 25.subs. 25 dagen. Ook van dit vonnis was de Officier van Justitie in beroep gekomen bij het Haag sche Hof. Ook hier vond de procureur-generaal de opgelegde straf te licht en hij vroeg daar verdubbeling van, n.l. een geldboete van 50 suibs. 50 dafeen. Uitspraak over 14 dagen. VERDUISTERING VAN BLOEMBOLLEN TE VOORHOUT. Bevestiging van het vonnis gevraagd. Een bloemkweekersknecht uit V o o r- h o u t was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, wegens verduistering in dienstbe trekking. De verdachte, die het volle ver trouwen van zijn meerderen genoot, was 28 jaar bij de firma gebr. G. in dienst ge weest, waarvan een groot aantal jaren als baasknecht. In die laatste functie had hij, volgens de ten laste legging bloembollen verkocht, zonder medeweten van zijn pa troons, waarbij hij het geld voor zich zelf behield. Bij zijn aanhouding was er nog een be drag van ruim 100 op hem bevonden, af komstig van den verkoop van de bloem bollen, welk geld door de rechtbank aan de firma gebr. G. was toegewezen. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hof, omdat hü de straf te zwaar vond. De procureur-genera al was een andere meening toegedaan. Spr. bracht naar vo ren, dat het hier een uitgebreide knoeierij was geweest. De Officier van Justitie had zelfs tegen verdachte één jaar en zes maan den gevangenisstraf geëischt. Alleen aan zijn gunstig verleden en het uiterst gun- Melk zonder bon. De geit is tegen woordig wel bijzonder in trek, want het bezit van de .weikmanskoe' be- teekent tevens een voorraad van eemge liters vette melk per dag (Pax Holland) stige reclasseeringsrapport had hij het te danken gehad, dat het tenslotte maar zes maanden gevangenisstraf was geworden. Spr. vond deze straf juist gewezen en vroeg derhalve bevestiging van het von nis, tevens met toewijzing van de inbeslag genomen gelden aan den benadeelde. .Uitspraak over 14 dagen. Het ongeldige Dultsche bankbiljet. H. G. uit Leiden 'had een Duitsch bankbiljet van 500 Mark in zijn bezit. Hij was er mee naar de Nederlandsche Bank gegaan, om te informeeren, of het biljet waarde had. Hem was meegedeeld, dat het biljet hier in Nederland niet gangbaar was. Trots deze wetenschap, had hij aan den kleermaker van V. te Leiden het biljet ter betaling van een coupon stof aangeboden. Deze had evenwel eerst een bank opgebeld en na het antwoord vernomen te hebben had hij het biljet niet aanvaard. Wegens deze poging tot oplichting had de rechtbank verdachte tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld- Van deze uitspraak kwam hij in hooger beroep b(j het Gerechtshof, alwaar de pro cureur-generaal het vonnis juist gewezen achtte en dus bevestiging vroeg. Uitspraak over 14 dagen. Radio-programma WOENSDAG 7 MEI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 0.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO.: Nieuwsberichten 8.15 Gewij de muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmu- ziek 10.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist 10.20 Declamatie 10.40 En semble Jack der Kinderen en solist 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon- muziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.25 Voor den boer 12.42 Almanak 12.45 BNO.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orkest Eloward en piano-intermezzi 2.15 Voor de vrouw 2.30 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek 3.15 De Ramblers 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Christelijke Radio Stichting) 4.20 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 BNO.: Nieuws- economische- en beursbe richten 5.30 Gramofoonmuziek 5.46 Ensemble Bart Ekkers 6.15 Voor de bin nenschippers 6.30 Omroeporkest 7.00 BNO.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoon- orkest 9.25 Dagsluiting (uitzending voor bereid door de Christelijke Radio Stichting) 9.30 BNO.: Engelsche berichten 10.00 BNO.: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoon muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Bijbellezing (uitzending voorbereid door de BNO:: Economische vragen van den dag 7.15 Volkszangkoor met pianobegeleiding 7.40 Reportage 8.00 BNO: Nieuwsbe richten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Strijkorkest van het Utrechtsch Stedelijk muziek 10.00 Morgenwijding (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerk- com'ité) 10.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gramofoonmuziek 11.30 Orgelconcert 12.00 Berichten 12.15 Ensemble Bart Ekkers 12.45 BNO.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroeporkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Zangklasse „Noord", Amsterdam met pianobegeleiding 2.30 Cabaretprogramma 3.15 Nederlandsch Symphonie-orkest ,,'s-Gravenhage" en soliste 4.15 Gramo foonmuziek 5.00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk" (uitzending voorbe reid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 5.16 BNO.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Celesta-ensemble 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Celesta-en semble 6.45 Reportage 7.00 BNO.: Bra- bantsch praatje 7.15 Orgelconcert 7.30 Declamatie 7.45 Orgelconcert 8.00 BNO.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Ons schemeruurtje 9.30 Causerie „Bittervoorn en mossel" 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 BNO.: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hollandsch programma 22.0024.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma: 6.45—22.15 Hollandsch programma 22.1523.00 Hollandsch pro gramma, uitsluitend voor radio-centrales 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 6.45—24.00 Duitsch programma. D. M. te Rijnsburg had 160 K.G. frauduleus- tarwemeel aanwezig gehad. Eisch en uitspraak 10.subs. 4 dagen met verbeurdverklaring. De tuinder C. P. te R ij n s b u r g werd eveneens tot een geldboete van 10. subs. 4 dagen veroordeeld wegens het aanwezig hebben van 320 K.G. tarwemeel, terwijl het tevens verbeurd verklaard werd. De bakker J. van L. te Valkenburg had 480 K.G. tarwemeel aanwezig gehad en werd deswege veroordeeld tot een geld boete van 10.subs. 4 dagen. J. J. J. te Valkenburg had 120 K.G.- van deze smokkeltarwe gehad en ook hij •werd veroordeeld tot f 10.subs. 4 dagen met verbeurdverklaring. De tuinder D. de M. R ij n s b u r g, die door den controleur, als hoofddader werd gekenmerkt hoorde, wegens het verkoopen van 400 K.G. tarwe een geldboete van f 150.tegen zich eischen. Uitspraak over 8 dagen. T. van D. te Oegstgeest had 480 K.G. tarwe verkocht zonder toewijzingen of anderszins. Deze zaak werd 8 dagen aangehouden. Rondom frauduleus geslacht vee. De politie te Haarlem had een uitgebrei de vleeschsmokkelarij uitgeknobbeld waar van de sporen naar Noordwijker- h o u t voerden. De ambtenaren haddan danig uitgekeken met als resultaat, dat Th. O. werd aange houden, toen hij vanuit Noordwijkerhout vleesch naar Haarlem vervoerde. Het totaal gewicht bedroeg 150 K.G. varkens vleesch. De eisch werd een geldboete van 25. subs. 14 dagen. Uitspraak 15.subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van het vleesch. W. v. M. te K a t w ij k had frauduleus 'n kaif geslacht waarvoor hij veroordeeld werd tot een geldboete van 20.subs. 10 dagen, terwijl het geslachte kalf ver beurd werd verklaard. J. A. A. te Katwijk aan den Rijn had volgens de dagvaarding meerdere kal veren geslacht. Toen men een huiszoeking bij hem deed kon men aanvankelijk niets vinden, maar toen men aan een uitgebreid onderzoek was begonnen had men eenige kalfsbouten gevonden, in de linnenkast onder linnengoed verborgen. Tevens vond men toen nog 3 K.G. ongekeurd varkens vleesch. De eisch werd een geldboete van 30. subs. 14 dagen. Uitspraak 20.subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. Een controleur had het vreemd gevon den, dat de koopman A. D. te L e i d en op zijn fiets drie huiden van pas geslachte kalveren had vervoerd. Men was op onder zoek uitgegaan en toen was gebleken, dat in een schuurtje van verdachte de kalveren geslacht waren. Bovendien had men nog L. van D. te Katwijk aan Zee zou 8500 K.G. aardappelen vervoerd hebben zonder de vereischte vergunning. Aan gezien verdachte ontkende werd deze zaak 8 dagen aangehouden. Haagsche Politierechter Kom liever morgen terug. B. J. van D. te Zoetermeer had in het café van A. van F. daar ter plaatse een biertje gedronken. Hij was door andere cafébezoekers geplaagd en er was herrie ontstaan. De kastelein had er zich mee be moeid, waarna verdachte hem, voor zijn tusschenkomst, een serie scheldwoorden naar het hoofd had geslingerd, waarvan „inbreker" nog het netste was. „Als hij een glaasje bier op heeft dan gaat hij schelden", stelde de kastelein, als getuige gehoord, met kennis van zaken vast. „Een glaasje bier en hij wordt las tig." „Het beste is dan maar om hem niet te schenken", oordeelde de magistraat. „Twee collega's hadden hem al met een zoet lijntje uit hun zaak gekregen", ver- goeilijkte getuige het schenken van dit eene biertje. „Niemand krijgt me er uit," had ver nachte uitgeroepen „en in eenige minuten kan ik de heele zaak in mekaar slaan." „Jö, laten we dat dan morgenochtend doen," had de kastelein wijsgeerig opge merkt. Maar verdachte was lastig geweest en lastig gebleven. „Toen heb ik de politie maar laten halen, v/ant ik dacht: misschien maken blanke knoopen indruk op hem en dan kalmeert hij wel", was het laatste bescheid van den kastelein. De Officier bracht nog even in herinne ring, dat verdachte een heele serie missla gen had begaan, w. o. huisvredebreuk, verzet tegen de politie enz. Spr. wilde voor ditmaal nog volstaan met het eischen van een geldboete van 30 subs. 30 dagen. Des Politierechter vonniste conform de zen eisch. Hij wilde graag de gevangenis in. H. W., die thans verstek liet gaan, had volgens zijn zeggen, er absoluut niets op tegen om de gevangenis in te gaan. Daar om had hij te Nieuwerbrug een over hemd weggenomen van een erf, welk klee- dingstuk daar hing te wapperen in den wand om droog te worden. Hij kreeg thans zijn zin, want nadat de Officier twee weken gevangenisstraf ge ëischt had, maakte de Politierechter er een maand van. Klanten krjjgen prompte bediening. Voor eigen gebruik. De gebroeders J. en G. v. d. B. te N o o r d- w ij k hadden clandestien een varken ge slacht in de schuur van een van hen. hadden het beest zelf vetgemest en, als ze het geslacht zouden hebben, dan zouden ze het bij hun vader brengen om in te zou ten. Het was niet doorgegaan, want het varken was, toen het uitkwam, in beslag genomen en thans moet elk nog een boete betalen van 30 subs. 30 dagen. Het gure weer heeft de ontwikkeling der bloesempracht vertraagd, doch langzaam aan komt de Betuwe nu in bloei (Pax-HolUnd) Duitsche pantserwagens In de Grieksche stad Lamia. welke door de Engelsche strijdkrachten na de overhaaste vlucht zwaar gebombardeerd werd (Weltbild Pax- Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8