De liturgie der Kerk Het meisje handschoen ZATERDAG 3 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Qemen^de^eHicMen ONDER TRAMWAGEN GEDOOD. Gisteravond ongeveer kwart voor 8 is In de Duivelandschestraat te Scheveningen een ongeval gebeurd, dat aan den 9-jari- gen jongen Z, D. uit de Flakkeeschestraat het leven kostte. Op dat tijdstip passeerde daar een motorwagen van lijn 3a met twee aanhangwagens. Spelenderwijs sprong de jongens op de treeplank van den eersten aanhangwagen, doch viel hier •f en geraakte onder den laatsten wagen. Met zware verwondingen werd hij door den G.G.D. naar het Roode-Kruiszieken- huis overgebracht, waar hij bij aankomst overleed. DOOR TRAP VAN PAARD GEDOOD. Toen een landbouwer te Stampersgat (gemeente Oud-Gastel) zijn paarden in den stal verzorgde, werd hij plotseling onwel; hij geraakte onder een van zijn dieren en kreeg daarbij een trap tegen het hoofd, tengevolge waarvan hij onmiddellijk over leed. DIPHTHERIE EN NEKKRAMP IN WEST-BRABANT. Eenlge kinderen reeds overleden. Sedert eenlge maanden heerscht in de ge meente Etten-Leur een hardnekkige diph- therie-epidemie, als gevolg waarvan reeds eenige schoolkinderen zijn overleden, aldus wordt aan het „Hbld." gemeld. Het is noo- dig gebleken voor een tweede maal een in enting van gemeentewege te doen plaats hebben. In Leur, waar men meende de ziekte onder de knie te hebben, hebben zich wederom eenige gevallen voorgedaan, zoodat afzondering der patiëntjes in de ba rakken van het ziekenhuis te Öudenbosch noodzakelijk bleek. Ook te Hoeven, Oud- Gastel en Sprundel (gemeente Ruccphen) zijn gevallen voorgekomen, in beide laatst genoemde plaatsen elk een met doodelij- ken afloop. In Sprundel breidt zich de ziek te daarenboven steeds verder uit, zoodat men er toe is overgegaan de bewaarschool voor onbepaalden tijd te sluiten. Te Roo sendaal doen zich eveneens eenige geval len voor. Ook zijn hier twee gevallen van nekkramp geconstateerd. GROOTE VILLABRAND TE DOORN. Zes brandweerlieden gewond. Gisteren is de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in de kapitale villa „Ter Schure", aan den Bergweg te Doorn, bewoond door de fa milie C. T. en eigendom van den heer B. te Amsterdam. De brand bleek te woeden in het rieten dak tegen de betimmering. De brandweer trok direct energiek van leer en hoewel het riet stevig was bevestgid, werd het losgetrokken en van het dak gegooid. Het scherpe riet veroorzaakte nogal verwon dingen en niet minder dan zes van de brandweerlieden liepen verwondingen op. De bovenverdieping brandde vrijwel ge heel uit, de benedenverdipeing kreeg eeni ge brand- en veel waterschade. Behulpza me handen hadden evenwel kans gezien het overgroote deel van het kostbare meubi lair te redden. Omtrent de oorzaak tast men geheel in het duister. DRIE WONINGEN TE KERKDRIEL IN ASCH GELEGD. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is te Kerkdriel brand uitgebroken in de woning van den heer Kooymans in de Kerk straat in het centrum van het dorp. Het vuur werd aangewakkerd door den wind en de brandweer kon niet verhinderen dat het vuur oversloeg naar de aangrenzende woning van.den heer J, Buil waarin een manufacturenhandel is gevestigd. In een minimum van tijd stond het perceel in lich terlaaie en aan blusschen viel niet te den ken. Aangezien er groot gevaar bestond dat nog meer perceelen aan het vuur ten offer zouden vallen werden de aangrenzen de woningen ijlings ontruimd. Een derde woning, n.l. die van de weduwe Kruiswijk, welke met de drie andere onder én dak is gebouwd, werd eveneens door het vuur ver nield. De aanzienlijke schade wordt niet door verzekering gedekt. MET PLOEG OP EEN BOM GESTOOTEN. Paard in een bomgat weggezakt. Tijdens het ploegen stootte de landbou wer G. onder de gemeente Etten dezer da gen met de ploegschaar op een hard voor werp. Bij nader onderzoek bleek het een vliegtuigbom te zijn, die niet ontploft was. Iets dergelijks overkwam ook den land bouwer A. van Hal onder St. Willebrord. Zijn paard zakte bij den berm van den weg plotseling met een der beenen in den grond. Na het dier naar stal te hebben ge bracht, ging hij op de bewuste plek gra ven en stoott daarbij op een niet-ontplofte bom, die twee meter diep in den grond ge drongen was. COMPLETE SLAGERIJ IN EEN SCHUUR ONTDEKT. De brigade te Groningen, belast met de controle op de Prijsopdrijvingswet en de Hamster- en Distributiewet, heeft Vrijdag aldaar een inval gedaan in een boerderij aan het Winschoterdiep. De schuur geleek een complete slagerij; niet minder dan negen varkens hingen er aan de leer en werden daar uitgebeend. Het onderzoek bracht aan het licht, dat hier in twee dagen tijds zeventien varkens waren geslacht. Het vleesch was aan parti culieren verkocht. De politie heeft twintig van deze vleeschkoopers opgespoord. Het niet gekeurde vleesch is naar het abattoir vervoerd. Op klaarlichten dag is te Berkum (ge meente Zwollerkerspel) een brutale in braak met geweldpleging gepleegd in de boerderij van den landbouwer Bruins al daar. Volgens de verklaringen van den voornaamsten getuige in deze zaak, een aangenomen zoon van B., Anton Maat ge naamd, zou de dader een 17-jarige neef, zekere N. uit Oud-Leusden zijn. Deze jongeman had tot 1 Mei gewerkt op een boerderij gelegen in de nabijheid van die van B. Hij was daar weggegaan. Op een oogenblik, dat hij wist, dat er bij Bruins niemand thuis was, drong hij de boerderij binnen en doorzocht er alle kas ten en laden naar geld. In een kast in de woonkamer vond hij f 160, die hij bij zich stak. Kort daarop werd hij in zijn bedrijf gestoord door A. Maat, toen deze thuis kwam. N. vluchtte naar den zolder, waar heen M., die onraad vermoedde, hem volgde. Daar yond hij den neef, die on middellijk een plank greep, waarmede hij M. een paar flinke klappen op het hoofd gaf, zoodat de jongens bloedend verwond werd. Vervolgens greep hij een bezem en een paar stukken hout,, om M. te be werken. Daarna snelde de inbreker naar buiten en vluchtte. M. slaagde er in een nabij gelegen boerderij te bereiken, waar men medische hulp inriep en de politie waarschuwde. M., die ernstig aan het hoofd verwond werd, moet het bed hou den. De dader is voortvluchtig. DIEFSTAL IN EEN SPORTFONDSENBAD In het Sportfondsenbad te Venlo is Don derdag ten nadeele van een zekeren W., toen deze zich in het bassin bevond, uit dien3 jas een portefeuille met 237 ont vreemd. De recherche heeft den jeugdigen dader opgespoord en het geld voor het grootste deel teruggevonden. Bij het verhoor is ge bleken, dat de aangehoudene vroeger reeds twee diefstallen in het sportfondsenbad heeft gepleegd. In verband met een en ander is een ka meraad van den dader aangehouden. PORTEFEUILLE MET ƒ2700 VERLOREN. Door K. te Ede is Vrijdagmiddag op het bureau van politie aangifte gedaan, dat hij op den weg Weterom-Harskamp een dubbelen rijwieltasch, welke aan zijn fiets was bevestigd, heeft verloren. In de tasch bevond zich een portefeuille, inhoudende een bedrag van 2700 aan bankpapier, benevens een girobiljet, bestemd om ge noemd bedrag te storten op de rekening van de Coöp. Centrale Devieznebank te Utrecht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Radio-programma ZONDAG 4 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch Programma. 8.00 Gramofoonmuziek 6.30 B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek 9.40 Orgelmuziek (opn.) 10.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting: a. Wijdings woord (10.00). b. Rondom het orgel (11.40) 12.00 Gramofoonmuziek 12.42 Alma nak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 De Nederlandsche Motetvereeniging en gramofoonmuziek 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: „Wie en wat waren onze voor ouders?" 2.00 Ensemble Bart Ekkers 2 45 Voor den boer 3.30 Uit Berlijn: 72e Verzoekconcert voor de Duitsche Weer macht 6.00 Voor de jeugd 6.35 Caba retprogramma (gr.pl.) 7.30 Zang met pianobegeleiding 8.00 B. N. O.: Nieuws- cerichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Groot Amusementsorkest, dameskoor .Aethercharme" en solisten. 9.30 Gra mofoonmuziek. 9.45 B. N. O.: Engelsche berichten. 10.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch Programma. 8.00 Gramofoonmuziek 3 30 B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Uitzending voor- tereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité: a Studio Vroegdienst (9.00). b. Voor de kinderen (9.30) 10.00 Ensemble Klanc- kenspel" 10.45 Meisjeskoor „De Krekels" 11.00 Een „Musikkorps der Flak" 12.00 Cyclus „Eens Christen's reize naar de Euwigheid in dezen tijd", (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting) (opn.) 12.15 Viool met pianobegeleiding 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroeporkest en soliste 2.00 Lezing „Bescherming der bodem schatten" 2.15 Utreohtsch Stedelijk or kest, Toonkunstkoor afdeeling Utrecht en solisten 3.25 Gramofoonmuziek 4.00 Wijdingswoord (uitzending voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.30 Sportuitslagen 5.35 Vroolijke voordracht 5.45 Cabaretprogramma 6.15 Piano voordracht 6.45 Sport van den dag 7 00 Orgelconcert en solisten 7.45 Sport- wetenswaardigheden 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Verkorte opera Alceste" 9.30 Radiotooneel 10.00 B. N. O.: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Progamma: 8.0022.00 Hollandsch Programa 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 8.0022.15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma uitsluitend voor Radio Cen trales 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4de Programma: 8.0024.00 Duitsch Programma. MAANDAG, 5 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek t 00 B.; N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Dagopening (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Ensemble Jonny Kroon 10.20 Declamatie 10.40 Ensemble Jonny Kroon In deze week dagelijks Gloria en ook Cre do (behalve Zaterdag). Prefatie van Pa- schen, indien niet anders aangegeven. ZONDAG, 4 Mei. Derde Zondag na Pa schen. Mis: Jubilate. 2e gebed v. d. H. Mo nica, weduwe; 3e v. h. octaaf v. d. H. Jo seph; 4e v. h. octaaf van Kerkwijding (we gens wijdingsfeest v. d. kathedraal); 5e voor den vrede. Kleur: Wit. Laat ons juichen voor God en een loflied zingen voor Zijn H. Naam. (Introitus). Want toen wij dwaalden heeft Hij ons het licht van de waarheid getoond, om ons weer te brengen op den weg van de gerechtigheid. (Gebed). Als gerechtvaardigden moeten wij nu leven, ons onthoudende van zinne lijkheid. Onder de moderne heidenen moet onze levenswijze uitblinken door na te stre ven alles, wat met ons heilig katholiek geloof in overeenstemming is (Gebed en Epistel). Bij de vervulling van dezen duren plicht helpe ons God (Gebed en Stilgebed). Dan zullen wij de volle vrucht van het Lijden en de Verlossing deelachtig worden. (Alle luja-vers). Evangelie en Communio spre ken ons reeds van Christus' heengaan naar den Vader. N.B. Waar vandaag de plechtige uiterlijke viering plaats heeft van het Beschermfeest v. d. H. Joseph, mogen alle H.H. Missen zijn van het Beschermfeest: Adjutor. (Zie Woensdag na den tweeden Zondag na Pa- schen). 2e gebed v. d. 3en Zondag na Pa- schen; 3e (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Monica; 4e (3e) voor den vrede. Pre fatie v. d. H. Joseph. Laatste Evangelie v. d. 3en Zondag na Paschen. MAANDAG. 5 Mei. Mis v. d. H. Pins V, Paus en Belijder: Statuit 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e v. h. octaaf van Kerkwijding; 4e voor den vrede. Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit Aan Paus Pius V is vooral te danken ge weest het verbond van de christenvorsten tegen de Turken, welke, mede door het ge bed van den H. Pius verslagen werden in den slag bij Lepanto In 1571. DINSDAG 6 Mei. Mis van St. Jan voor de Latijnsche poort: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e v. h. octaaf van Kerkwijding; 4e voor den vrede. Pre fatie v. d. H. Joseph. Kleur: Rood. Vandaag herdenkt de H. Kerk hoe de hei lige Apostel Joannes, in een ketel met ko kende olie geworpen, door Gods genade be schermd, er ongedeerd weer uittrad. WOENSDAG 7 Mei. Octaafdag van het Beschermfeest v. d. H. Joseph. Mis: Adju tor. (Zie Woensdag na den 2den Zondag na Paschen). 2e gebed v. d. H. Stanilaus, Bisschop en Martelaar; 3e v. h. octaaf van Kerkwijding; 4e voor den vrede. Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit. DONDERDAG 8 Mei. Feestdag v. cL ver schijning v. d. H. Aartsengel Michaël. Mis: Benedicite. 2e gebed v. h. Kerkwijdings octaaf; 3e voor den vrede. Kleur: Wit Heden herdenkt de H. Kerk de verschij ning v. d. H. Aartsengel Michaël op den berg Gargano in Apulië (Italië) tijdens het Pausschap van Gelasius I, (einde 3e eeuw). VRIJDAG 9 Mei. Octaafdag van het wij dingsfeest van de Kathedrale Kerk te Haar lem. Mis: Terribilis. 2e gebed v. d. H. Gre- gorius van Nazianze, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar; 3e voor den vrede. Kleur: Wit ZATERDAG 10 Mei. Mis v. d. overbren ging v. d. H. Bavo, Belijder: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e ge bed v. d. H. Antonius, Bisschop en Belij der; 3e v. d. H.H. Gordianus en Epimachus, Martelaren; 4e voor den vrede. Geen Cre do. Kleur: Wit De overlevering verhaalt, dat de heilige Bavo de inwoners van de stad Haarlem eens gered heeft uit een dreigend gevaar. Uit dankbaarheid kozen de geestelijkheid en volk van Haarlem St. Bavo tot Patroon en bouwden ter zijner eer een prachtige gothieke kerk (de oude St. Baaf), waar over meer dan een eeuw werd gebouwd en welke in 1472 werd voltooid. De geestelijk heid van de stad Gent sloot met de Haar lemmers een geestelijk verbond en schonk aan de St Bavokerk te Haarlem een kost bare relikwie van den Heilige, n.l. een deel van een armbeen. Vandaag wordt de over brenging van deze relikwie herdacht IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Het octaaf van de wijding van de kathedraal wordt niet gevierd. VRIJDAG: Mis v. d. H. Gregorius van Nazianze: In medio: 2e gebed voor den vrede. ZATERDAG: Mis v. d. H. Antonius: Sta tuit. 2e gebed v. d. H.H. Gordianus en Epi machus; 3e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. 11.15 Zang met pianobegeleiding 12.00 Klaas van Beeck en zijn dansorkest 12.30 Gramofoonmuziek 12.42 Alma nak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en econo mische berichten 1.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek 2.10 Voor de vrouw 2.30 Gramofoonmuziek 3.15 Musiquet- te 3.45 Gramofoonmuziek 4.30 Cau serie „Indonesische muziek: Muziek der Vorstenlanden" (met gramofoonmuziek) 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Omroeporkest en solist 6.15 Cau serie ,.Wü en de verduistering" 6.30 Or gelspel 7.00 B. N. O.: Economische vra gen van den dag 7.15 Gramofoonmuziek -- 7.30 Ensemble Erika Helen 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Pianodueten. 9.30 B. N. O.: Engelsche berichten. 10.00 B. N. O.: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandse^ Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Qramofoonmuziek 10.00 Morgendienst (uitzending voorbereid door de Christ. Ra dio Stichting) 10.20 Orgelconcert 11.00 Declamatie 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische be richten 1.00 Ensemble Bandi Balogh 1.30 Orgelspel 2.00 Groninger Órkest- vereeniging en solist, en gramofoonmuziek 3.30 Voor de vrouw 3.45 Amusements orkest en soliste 4.30 Voor de kinderen 5.00 Causerie „Gezin, Gemeenschapszin Vrye t(jd" (uitzending voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 B. N. O.: Nieuws- economische- en beurs berichten 5.30 Amabile-sextet 6.00 Gesprekaen met luisteraars (uisteraars (uit zending voobereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 6.15 Ensemble Erika Helen 6.45 Reportage 7.00 B. N. O.: Friesch praatje 7.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.15 Spiegel van den dag of gra mofoonmuziek 8.30 Omroeporkest en so liste 9.30 Voor de ouders 9.45 Gramo foonmuziek 10.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten, sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hollandsch Programma 22.0023.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKV. 43) Eschental had de pijnlijke scène met af schuw gevolg. Hij was bleek van veront waardiging. Nu scheen hij het tijd te vin den om in te grijpen. Ik geloof, dat de dochter van m'n vrouw niet geheel in orde is, zei hij kort. U wilt ons wel excuseeren, mijne heeren. Grottkau en Ernst Grundtvig begrepen den wenk. Zij namen haastig afscheid en verlieten de zaal. Toen ze weer op straat stonden, keken zij elkaar aan. Wat moet dat nu beteekenen? vroeg Jens Grottkou verbaasd. Dat moeten de dames en heeren maar onder elkaar uitmaken, Jens. Ik ben blij, dat we dit avondje achter ons hebben. Kom mee naar huis, m'n jongen! Korten tijd later verlieten ook de consul, zijn vrouw, Harry Olsan en Vera de bar. Olsan, die totaal van streek was, had tegen over Eschental een verklaring gestameld, maar deze gaf zich niet eens de* moeite er naar te luisteren. Hij duwde de dochter van zijn vrouw kort en bondig in een auto en leverde haar in Hotel Bristol af. Om Harry Olsan bekommerde hij zich niet. Zoodoende ontging het hem ook, dat de jongeman zich eveneens naar Hotel Bris tol liet brengen. Olsan stond Vera, die Intusschen volko men nuchter was geworden, in de muziek salon op hem wachten. Wat beteekent dat allemaal? begon hij. Je hebt me toch verteld, dat je moe der dood was? Maar de geraffineerde Vera had allang een geloofwaardig verhaaltje bedacht. Ik zal je alles uitleggen, Harry, be loofde ze. En ze expliceerde er op los. Ja, haar moeder leefde inderdaad nog. Eschental was haar derde man. Die arme mama met haar heftig temperament had in haar le ven al heel wat doorgemaakt. Het was al tijd pijnlijk zooiets te moeten bekennen, nietwaar? Zij was het kind uit het eerste huwelijk, uit het huwelijk met Egon Falke, maar die kon haar mama niet uitstaan. Vera praatte en praatte, tot het Harry Olsan groen en geel voor de oogen werd en hij alles geloofde. Ook mevrouw Eschental zag zich genood zaakt haar echtgenoot de noodige ophel deringen te geven, maar deze luisterde slechts met een half oor. Het meisje heeft zich eenvoudig schan delijk gfdragen, Olga en van jou had ik niet verwacht, dat je me zoo om den tuin zou leiden. Je bent dus twee maal getrouwd geweest; dat is ten slotte geen schande. Dat had je me al voor ons huwelijk behooren te vertellen en ook, dat Vera je dochter uit het eerste huwelijk is. Ik wil er nu geen woord meer over hooren en ik zal je er ook geen verwet van maken, maar ik ver lang, dat we morgenavond naar Elmshorn terugkeeren en Vera aan haar grootvader er. verloofde overlaten. Ik wensch me daar verder niet in te mengen. Ja, ja, alles wat je wilt, antwoordde mevrouw Eschental met zeldzame toeschie telijkheid. Maar vóór zij den volgenden ochtend aan het ontbijt zaten, had zij haar ega toch weten te bewegen tot na Kerstmis in de hoofdstad te blijven. Zij wilde Vera nog eenmaal onder vier oogen spreken om te trachten haar tot rede te brengen. En daar naast moest ze probeeren iets meer over den jongeman te vernemen, dien Vera als haar verloofde had voorgesteld. In. de eerste vrije minuut spoedde ze zich naar de telefoon en liet zich met Hotel Bristol verbinden. Ze verlangde juffrouw Falke aan het toestel, maar de snibbige Bett, die het verzoek had overgebracht keerde weldra terug met de mededeeling, dat juffrouw Falke niet te spreken was. Vera wenschte haar moeder, na het ge beurde van den vorigen avond niet meer te woord te staan. Het ontbrak mevrouw Eschental aan den noodigen moed om 'persoonlijk naar Hotel Bristol te gaan, waar zij, alle kans had, Remus Falke tegen het lijf te loopen en derhalve bleef zij voorloopig nog onkundig van de duistere plannen van haar dochter. Senta Bratt had een voorliefde voor sterke effecten. Evenals in de kunst dweep te ze ook in het gewone leven met het dramatische. Mevrouw Staniecki had nooit haar sym pathie gehad, maar na haar onderhoud met den notaris haatte ze deze vrouw, die nu naar den naam Eschental luisterde. En Vera kon ze, zooals men dat zoo plastisch pleegt uit te drukken, eenvoudig niet zien. Derhalve trachtte ze zich, met een zekere innerlijke voldoening voor te stellen, hoe zü dit meisje in een dramatische scène voor jonkheer Falke zou ontmaskeren en hem zijn echte kleindochter in zijn armen zou voeren. Met zeer veel moeite slaagde notaris Hamsen er evenwel in de schilderes dit plan uit het hoofd te praten. Gemakkelijk ging dit allerminst, war_t juffrouw Bratt was nu eenmaal een zeer stijfhoofdige da me, maar ten slotte moest zij toch zwichten voor de verstandelijke overwegingen van den ouden notaris. We kunnen ten huize van de gravin toch geen melodrama gaan enscèneeren, protesteerde hij, en zeker wel 't allerminst met Kerstmis. Voor alle belanghebbenden zou de feeststemming meteen bedorven zijn. Onzin. M.i. zal het de feestvreugde juist ten goede komen, waneer we Falke vertellen, dat hij in werkelijkheid zoo'n schat van een kleindochter heeft, zoodat hij niet langer met dat serpent opgescheept behoeft te zitten. Dat is ook zoo, maar alstubileft geen tooneeleffecten. We hebben in de eerste plaats rekening te houden met hen, die er bij betrokken zijn. Vera Staniecki is ten slotte niet meer of minder dan een oplicht- ster, die zich aan een zeer ernstig vergrijp heeft schuldig gemaakt. Zoo iemand kan ik de gravin toch niet in huis brengen. Dit argument scheen op Senta Bratt in druk te maken. Bovendien is de gezondheidstoestand van jonkheer Remus Falke van dien aard. dat het van weinig tact zou getuigen, wan neer we die pijnlijke geschiedenis nog wat op de spit gingen drijven. Nee, we moeten dat zaakje anders aanpakken. Nou, dan ben ik toch werkelijk be nieuwd, hoe u dat denkt klaar te spelen. O, daar ben ik het allang met mezelf over eens. Luistert u maar En daarop zette de notaris zijn plan tot in de details uiteen, hetgeen er toe leidde, dat Senta Bratt tenslotte haar volle medewerking toezegde. Dus op Kerstavond hier bij mij, ver klaarde zü zich bereid. Het Kerstfeest was aangebroken. Een Kerstmis, zooals men zich dat slechts kon wenschen. Uit een loodgrijze lucht dwarrelde traag de sneeuw in dichte vlok ken, de straten bedekkend met een wit kleed, dat, dank zij de lage temperatuur zelfs in het centrum van de hoofdstad ge- ruimen tijd blijf liggen, alle verkeersru- moer dempend en daardoor bijdragend tot die plechtige sfeer, welke dit jaarlijksche feest behoort te kenmerken. Ook het ateliershuis paste zich daar ge heel bü aan. De kamers waren getooid met hulst en dennegroen, waarvan de geur zich vermengde met dien van gebak en gebra den gevogelte. Uit de keuken klonk het ge rammel van potten en pannen. Ursel en Guste waren met vereengde krachten be zig den feestdisch te bereiden, want van daag waren alle bewoners van het atelier- huis bij de gravin de gast. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9