MGEVING STADSNIEUWS ZATERDAG 3 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Sigaren in papieren omblad Het is onlangs voorgekomen, dat drie ta baksexperts in dispuut geraakten over het papieren omblad, dat bezig is zijn intrede in de sigarenwereld te doen. Zij waren het er vrijwel over eens, dat men, ondanks het ta- baksvocht, waarin het surrogaat gedrenkt wordt, den papiersmaak duidelijk zou kun nen proeven. Terloops bood een der heeren den anderen een sigaar aan, die zij al ver der disputeerende opstaken. Toen een aan gename tabaksaroma het vertrek vulde, sprak de schenker: welnu, wij kunnen thans de proef op de som nemen. Een dezer sigaren heeft een-papieren omblad. De hee ren zullen mij wel kunnen zeggen welke. Er werd nu wederzijds geproefd en ge keurd, zonder dat men het er over eens kon worden, welke der drie rookstaven het sur rogaat bevatte. Het is nochtans zeer een voudig, mijne heeren, hervatte de gever ten slotte. Alle drie de sigaren hebben een pa pieren omblad. Waaruit dan blijken moge dat dit surro gaat nog zoo kwaad niet is. Over het ge bruik er van schreef men dezer dagen uit tabakskringen aan de „Nwe Rott. Crt." ojn. Voor cigaretten zijn tabak en papier (de huls) noodig; de sigaar bestaat uit 100 pet. tabak, n.l.: 1. het binnengoed, een melange van ver schillende soorten; 2. het omblad van Java-, Sumatra- of Vorstenlanden tabak; 3. het" dek van Sumatra (van Deli, de dekker bij uitnemendheid) of Vorstenlan den. Zonder „echt" binnengoed, zonder dek van tabak kan geen sigaar worden gemaakt, zonder omblad van tabak gaat het tegen woordig echter wel, dank zij de ontwikke ling van de techniek. Geheel nieuw is het papieren omblad, waarover wy thans willen spreken, echter niet, althans wat de toe passing aangaat. Door den nood der tijden is veel veran derd. De voorraden ruwe tabak waren in Mei 1940 niet zoo belangrijk als gewoonlijk omstreeks MeiJuli, omdat de z.g. voor jaarscampagne, omvattende de inschrijvin gen op de Sumatra- en Javatabak, te Am sterdam en Rotterdam nog niet op volle toeren aan den gang waren. Ofschoon beide genoemde soorten als hoofdbestanddeel van de tabaksmarkt moeten worden aange merkt, spelen de andere soorten, niet uit Nederlandsch Indië komend (kortweg exo- ten genoemd) en welke voor binnengoed dienen moeten, een zeer belangrijke roL Onze tabakspositie. Er was een vrij normale aanvoer van Su matra- en Java-tabak geweest. Daarbij moet worden gerekend de voorraad bij de grossiers en fabrikanten, zoodat eeriige stagnatie van de aanvoeren, waarmede wij reeds eenigszins (oponthoud in de Duins) kennis hadden gemaakt, niet meer van zoo'n overwegen^ belang was. De export naar Duitscbland en andere gebieden, voor zooverre de scheepvaart niet stagneerde, functionneerde vrij normaal. Toen eenmaal ons land in den oorlog was betrokken, werden al spoedig maatregelen getroffen, met medewerking van impor teurs, handelaars, makelaars en de geheele tabaksindustrie, om alles zoo veel mogelijk in normale banen te houden. Ongeveer naar het model uit 19141918 werd in Den Haag opgericht het Rijksbureau voor Ta bak en Tabaksproducten, welke instelling de volledige controle verwierf over den ge- heelen voorraad ruwe tabak en tabakspro ducten in ons land. Bereikt is, dat de industrie kan blijven werken, al is de groothandel vrij sterk aan •banden gelegd. Evenwel rookte heel Nederland en het bleef rooken. Hamsteren van rookmateriaal werd een veel voorkomend verschijnsel. Geen aanvoer van overzee, dus productie beperking of verdwijnen van aanbod, is vermoedelijk de gedachtengang van het publiek geweest. Aanleggen van een voor raad sigaren of rooktabak (cigaretten kan men niet te lang bewaren) is nooit af te keuren. Evenwel was voor een „run" ons inziens geen aanleiding. Op den langen duur komt er echter toch een tekort aan een der grondstoffen voor de tabaksindu strie. Daarin tracht men sedert eenigen tijd, met succes, te voorzien. Wij zijn nog niet afgezakt tot binnengoed bestaande uit ker sen- en bietenblad, of afgewerkte, bruin gekleurde hop (artikelen uit de jaren 1917- 1918). De distributie van tabak is beter ge regeld en de gegevens over productiecijfers zyn bij. Papier. Vervangen van dekblad achten wfj vrij wel onbestaanbaar, blijft dus alleen over het omblad, dat het binnengoed bijeenhoudt en aan ons oog verborgen blijft door den dekker. Geslaagde proeven zijn genomen, het omblad wordt reeds vervangen door een dun soort papier, met het resultaat, dat het niet zoo zeer stoort. Voor ons land mag dat een nieuwigheid zijn, in Denemarken gebruikt men het kunstomblad reeds geruim en tijd. Het ge wicht er van bedraagt slechts 16 tot 20 gram per m2 en het kan worden geleverd in rol len en vellen. Het neemt de taak van het natuurlijke omblad (van tabak)) over, n.l. het bijeen houden van het binnengoed, terwijl er naar gestreefd is, dat het geen rook ontwikkelt. Met dat al is de natuurlijke tabak van Sumatra, Vorstenlanden, Besoeki of Loe- madjong niet op gelijkwaardige wijze te vervangen, maar toch zou het mogeliik zyn het kunstomblad nog te drenken in een Havana- of Brazielaroma. Ook kan bij de aanmaak van het papieren omblad aan de massa (dus in de papierfabriek) een hoe- VEREENIGING SCHOOLKINDER- KLEEDING EN SCHOOLKINDER VOEDING Onder voorzitterschap van den heer F. A. Schilthuizen Sr. vond gisteravond in het ge bouw Pieterskerkgracht de algemeene le denvergadering plaats der Vereeniging Schoolkinderkleeding en Schoolkindervoe ding. De voorz. opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige jaarvergadering, door mevr. W. J. MenkhorstSwart gelezen, onveranderd werden vastgesteld. Aan het jaarverslag der secretaresse ont- leenen we het volgende. De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Juni. Hierbij wer den uitgedeeld: 8966 jongenshemden, 896 jongensbroeken, 725 meisjeshemden, 725 meisjesbroeken, 16261 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling in December werden uitgereikt: 816 jongensblouses, 816 bovenbroeken, 855 meisjesschortén, 855 meisjesschorten, 1671 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 1156 paar klompen, 1310 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 293.460 por ties eten verstrekt. Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte 1.953 rapporten, waaronder eenige heron derzoeken. De leerlingen waren als volgt over de verschillende scholen verdeeld: Aantal kinderen per dag: Middelstegracht 94, Duivenbodestraat 56, Boommarkt 47, Pasteurstraat 86, Zuidsingel 150, Caecilia- straat 18, Schuttersveld en Medusastraat 50, Krauwelsteeg 26, Pelikaanstraat 81, Oude Vest 84, Paul Krugerstraat 82, Haverstraat 85, Plantsoen 58, Centrale School 28, Pie terskerkgracht 11 165. De kosten per portie kwamen met be diening op 10.47 cent. De gemiddelde groot te der portie was 0.63 L. Het gemiddelde aantal kinderen per dag bedroeg 1.015. Het bestuur werd bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend per soneel. De vacantievoeding ging evenals dit de voorgaande jaren het geval was, op de ge wone wijze door. Evenals vorige jaren werd aan Armen zorg de vervaardiging van onderkleeding en meisjesjurken en schorten en jongensblou ses opgedragen, terwijl een confectiemaga zijn de jongensbroeken leverde. Het bestuur heeft ook in dit jaar er steeds voor gezorgd, dat door Armenzorg benoo- digde materialen voor de vereeniging by Leidsche firma's werden betrokken. Ook de kousen werden door een Leidsche firma ge leverd. In April werden twee nieuwe contracten aangegaan voor de leverantie van de door de vereeniging benoodigde schoenen. De vorige leverancier van de meisjesschoenen kreeg nu de levering van de jongensschoe nen te verzorgen, terwijl die var de jon gensschoenen nu de leverancier van de meisjesschoenen werd. Het betreft hier we derom twee Leidsche firma's. Alles leek toen weer bij de vereeniging op rolletjes te zullen marcheeren, totdat de oorlog in Mei het bestuur voor groote moeilijkheden plaatste. Het eten-verstrekken werd op den fatalen 10 Mei dadelijk stop gezet. Het da- gelijksch bestuur stelde zich zoo spoedig mogelijk in verbinding met het college van B. en W. om gewaar te worden hoe de vereeniging verder moest handelen. Na drie weken kreeg men het gelukkige be richt, dat met de voedselverstrekking mocht worden doorgegaan, doch dat aan kinde ren, die gezonde voeten hebben, geen schoenen meer mochten worden verstrekt, doch klompen. De vereeniging mocht al leen aan kinderen, die een dokters attest hebben, dat zij niet op klompen mogen loo- pen, schoenen verstrekken. Met de uitdee ling van het ondergoed, dat inmiddels ge- veelheid tabakssaus worden toegevoegd, waardoor de kleur bruin wordt en het pro duct nog eenigen tabakssmaak krijgt. Het eigenaardige is voorts, dat papier nog minder asch geeft dan het tabaksblad. De smaak van de tabak kan bij goede be werking een eventueel en papiersmaak overheerschen. Daarbij komt (het klinkt niet heelemaal complimenteus) dat een groot percentage der rookers weinig of geen smaak, te weinig scholing, of geen eigen oordeel heeft en anderer keus tot de zijne maakt. Of de nieuwe samenstelling, door nood ontstaan, in normale omstandigheden zal kunnen gehandhaafd blijven, staat te be zien. Wanneer straks Nederland weer op normale wijze de grondstoffen van Ne.der- landsch-Indië zou kunnen betrekken en de concurrentie weer hoogtij viert, kan het kunstomblad in het gedrang komen. Het papier is in elk geval goedkooper dan „echte" tabak. Inmiddels is ook de tabaks accijns aanmerkelijk verhoogd en er is een grens aan de koopkracht van de rookers. Dat kan ten gunste van het kunstomblad uitvallen. In Nederlandsch-Indië li?t nog steeds een groot gedeelte van oogst 1939 en 1940 van de Sumatra- en Javatabak op verscheping en afzet te wachten. Men heeft wel een ge deelte naar Noord-Amerika verscheept, maar er blijft pro resto nog wel ca. 75 pet. van die oogsten ter beschikking. Voor het oogenblik gaat het evenwel daarom, dat de fabrikant door het papieren „vest" van de sigaar zijn voorraad tabak spaart en dien wellicht tot binnengoed zal mogen verwerken. Over land zal geen ma teriaal voor de sigarenindustrie kunnen worden aangevoerd, want de Orient, die ons groote kwanta tabak zou gaan leveren, cultiveert tabak voor de sigaret en pijp. Men make zich echter voor de eerstvol- i gende maanden niet bezorgd. reed was gekomen, wilden B. en W. liever wachten totdat een koudere periode aan brak. Het dagelijksch bestuur was het met dit laatste.niet eens en drong met aandrang bij het college van B. en W. aan om deze verstrekking in den zomer te doen plaats vinden. Gelukkig kreeg het bestuur hier voor toestemming en kon de uitdeeling in Juni nog plaats vinden. In December had de uitdeeling van bo vengoed plaats. Men moest hiervoor van de menschen textielpunten ontvangen, wat wederom meer werk medebracht op de uit deelmiddagen, doch doordat ook buiten het bestuur om eenige dames en heeren zich beschikbaar stelden om op die middagen te helpen, ging alles weer van een leien dakje. Doordat langzamerhand de scholen we derom van hooger hand werden vrij gege ven, konden de kinderen, die aan de Pie terskerkgracht nog altijd aten, wederom naar hun eigen scholen vertrekken om daar te eten. Op het laatst van het jaar waren het alleen' nog. maar de kinderen van de beide scholen aan de Medusastraat, die aan de Pieterskerkgracht moesten eten. Door dit verstrekken van vobdsel aan de Pieters kerkgracht zijn de verwarmingskosten veel hooger geworden. Wat het eten betreft, het welk nog altijd wordt geleverd door de fir-' ma Wouterlood, hierbij deden zich ook moeilijkheden voor, doordat bonnen moe ten worden ingenomen, waarbij nog al eens tegenwerking van de betreffende ouders wordt ondervonden. Dit verslag werd onder dank goedge keurd. Het verslag der kascommissie, uitgebracht door den heer W. Caro, luidde gunstig. De rekening van den penningmeester, den heer Nyholt, gaf de volgende cijfers: ontvangsten: subsidie gemeente Leiden 44.046.36, contributiën 195.75, bijdragen en giften f 24.50, buitengewone ontvang sten 85.87, totaal 44.352.48 De uitgaven: voeding 28.096.31, klee ding 7.695.09, schoeisel 3.643.50, klompen 633.47, loonen 3.441.23, advertentiën en drukwerken 112.92, onderhoud en mate rialen 333.78, kosten van vergaderingen, verschotten, gas en electriciteit f 210.97, so ciale lasten, assurantiën en diversen 135.21, totaal 44.352.48. Onder dank werd ook dit verslag goedge keurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de dames Bylstra, Fischer en Van Ommeren en de heer Schilthuizen, allen werden herkozen. Tot leden van de kascommissie 1941 wer den benoemd de heeren Caro en Huibregt- sen. Bij de rondvraag bracht mevr. Braggaar, meenende te spreken mede namens haar mede-gedelegeerden, hartelijk dank aan het bestuur voor het vele belanglooze werk ten bate van het arme kind verricht. We- derkeerig dankte de voorzitter de gedele geerden voor hun daadwerkelijke belang stelling. De voorzitter deelde tenslotte nog een en ander mede betreffende den toestand der voedselverstrekking aan de kinderen op school. Hieruit bleek, dat deze voorziening zeer ernstig gevaar loopt. Was het al zeer moeilijk de benoodigde bonnen voor het eten te krijgen, thans doen nog grootere moeilijkheden zich -voor met het verkrijgen van de levensmiddelen. De beschikbare aardappelvoorraad is zeer ge ring, doch het bestuur doet wat in zijn vermogèn is om te redden wat er te red den valt. De secretaresse kon intusschen ook nog een opwekkender geluid laten hooren door mede te deelen, dat zij nog eenige toewij zingen had gekregen voor keper en kousen. Uit alles bleek evenwel, dat de vereeni ging een zeer moeilijk jaar tegemoet gaat. Hierna volgde sluiting der vergadering. DRIE GROENTEWAGENS DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond omstreeks half twaalf reed op den Utrechtschen weg een auto, afkom stig uit Bilthoven in de richting Soester- berg. De bestuurder, die onder invloed van sterken drank verkeerde, reed met een snelheid van ruim 60 K.M. geheel links van den weg. Van den tegenovergestelden kant naderden achter elkaar drie groentewagens, die allen door de auto werden aangereden. Een groote partij groente is hierbij verloren gegaan, terwijl de auto zoo zwaar werd be schadigd, dat zij motót worden weggehaald. De bestuurder is in arrest gesteld. De voerlieden van de groentewagens konden zich tijdig in veiligheid stellen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 256. C. Goedhart, Al phen a. d. Rijn, Hoorn 128, handel in bouw materialen en draineerbuizen. Bovenge noemde zaak is met ingang van 1 Jan. 1941 omgezet in een vennootschap onder firma o. d. naam: Firma C. Goedhart en Zoon. Venn.: C. Goedhart, Voorburg en H. Th. Goedhart, Alphen a. d. Rijn. 242. Wed. Th. J. Ketel, Alphen a. d. Ryn, Pr. Hendrikstraat 67, handel in manufactu ren. Wijz. handelsn. in: Wed. Th. J. Ketel. VOKA (van ouds Ketel Alphen). 1098. Fa. Kingma, Leiden, Oude Vest 197, melkhandel. Uittr. E.: A. Crancrinus, Leiden d.d. 1 Maart 1941. 7255. Goederenhandel „De Ster", Alphen a. d. Rijn, Wilhelminastraat 27, hoofdz.: 's-Gravenhage. Uittr. Beh. fil.: H. de Bruin, Alphen a. d. Rijn. N. Beh. fil.: G. Post, Al phen a. d. Rijn. 112. N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, Leiden, Zuidsingel 66. De procuratiehouder ir. M. C. de Jong is be noemd tot directeur. Nieuwe inschr.: 7653. Celluloselak- fabriek „de Zijlstroom", Leiderdorp, Zijl- dijk 28. Afkomstig uit 's-Gravenhage. 7659. P. v .d. Eykel, Rijnsburg, Lange- vaart 8, groenten- en bloembollenkweeke- ry. Venn.: P. v. d. Eykel, E. J. v. <L Eykel en M. v. d. Eykel, Rijnsburg. KATWIJK Voor de jeugd. De burgemeester heeft bepaald, dat kinderen beneden 15 jaar wien het verboden was des avonds na 8 uur zich op straat te bevinden, zich des avonds tot half tien op straat mogen begeven. Kranslegging. Majoor J. Mallingkrodt met officieren en minderen heeft namens zijn regiment een kranslegging verricht op de soldatengraven alhier. Geboren: Hans z. v. U. Balkenende en C. Lens. Cornelis z. van C. Ouwehand en A. v. d. Boon. Arie z. v. D. v. d. Plas en A. van Rijn. Francina Hendrika Ka- tharina Maria d. v. P. Verhoef en H. v. d. Stoep. Geertruida Wilhelmina d. v. J. W. v. Elten en S. M. A. v. Es. Ariana Ju liana d. v. P. Haasnoot en C. H. Geijteman. Jacobus z. v. W. v. Meijen en A. E. v. Soest. Ondertrouwd: L. F. Arkesteyn en M. M. Luyten. L. Vooys en M. v. Bee- len. J. de Mol en M. Plug. A. v. Duyn en J. Sneijders. J. Bakhuyzen en K. J. v. Tongeren. C. Guyt en W. E. v. Zon neveld. Getrouwd: H. H. v. Maanen en S. G. Kroon. N. Ouwehand en A. Baalbergen. D. v. d. Plas en P. Guyt. Overleden: Aagje v. Duyvenbode 88 j. J. v. Duyn 75 j. Simon Guyt 12 j. Gerrit v. Rijn 58 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Maximumprijs waschpeen. Door de be voegde autoriteiten is met ingang van he ien voor het artikel waschpeen een maxi mumprijs vastgesteld van 2.70 per kist. De laatste dagen was deze prijs opgeloopen tot 5.25 per kist, hetgeen voor de belang hebbende tuinders een compensatie was voor de vele arbeid aan dit product en het gedurende den gehelen winter bewaren hiervan met de risico hieraan verbonden. De veilingen Katwijk aan den Rijn, Rijns- burg en Beverwijk zijn de drie veilingen waar dit artikel in massa wordt aange voerd. LEIDSCHENDAM W. H. N. Tot sluiting van het le werfc- seizoen der Stichting Winterhulp Neder land, afdeeling Leidschendam had gister avond in het Gemeentehuis een bijeen komst 'plaats, waarbij naast burgemeester Banning, mede aanwezig waren de com missie der Werkgemeenschap, de ambtena ren, belast met de administratie, enz. en verschillende collectanten (trices) De bijeenkomst werd geopend door bur gemeester Banning, die zeide deze bijeen komst te hebben gehouden om uiting te kunnen geven aan zijn gevoelens van dank baarheid voor het vele en goede werk, dat in het afgeloopen werkseizoen der W. H. N. is verricht. Hartelijk dank brengt hij aan de dames en heeren collectanten, die hun moeilijke en vaak ondankbare werk zoo loffelijk hebben gedaan, te meer springt het vele werk in het oog, als men weet, dat bij elke collecte 2937 woningen moesten worden bezocht en de gemeente een opper vlakte heeft van 3300 H.A. Hij brengt dank aan de Commissie, die vele vergaderingen hield, waarop de aanvragen werden be handeld en de bedragen werden vastge steld, welke moesten worden uitgekeerd, waarbij vanzelfsprekend lange besprekin gen noodig waren. Dank brengt de burge meester ook aan de ambtenaren voor hun werk. Ofschoon Winterhulp iets nieuws was in Nederland, mogen de resultaten te Leidschendam toch niet tot ontevredenheid stemmen en zeker heeft de groote mede werking, welke ik als directeur van allen heb mogen ondervinden, aldus de burge meester, het zijne hiertoe bijgedragen. De burgemeester gaf- hierna een kort overzicht over de werkzaamheden, waaruit wij o.m. aanstipten, dat de totale opbrengst der gehouden collecte was f 1563.69. Het totaal bedrag aan ontvangen waardebons bedroeg f 3750.—, terwijl tot heden aan waardebons aan de aanvragers werd uit gegeven pl.m. 3000.Het totaal der ver zorgde personen was ruim 1400, terwijl 338 aanvragen werden behandeld en 3201 waar debons werden gereed gemaakt en uitgege ven. Het totaal aantal uitgegane brieven, statistieken, kennisgevingen, etc. over schreed de 1000. Aan de aanwezigen werden nog koffie en sigaren aangeboden. Tot slot deed de bur gemeester, nadat hij allen nogmaals had dank gebracht, een beroep op allen bij de laatste collecte hun volle medewerking te geven, terwijl hij de hoop uitsprak, dat ook in het volgende werkseizoen op aller steun kan gerekend worden. Na afloop der bijeenkomst werden allen in de gelegenheid gesteld het nieuwe ge meentehuis te bezichtigen, waarbij burge meester Banning de aanwezigen rondleid de en een interessante en duidelijke expli catie van een en ander gaf. Bij het einde van den rondgang dankte een der aanwezigen den burgemeester en sprak daarbij de hoop uit, dat het den bur gemeester moge gegeven zijn nog zeer vele jaren hier werkzaam te mogen zijn. K.J.M.V. Maandagavond te 8.30 uur zal de K.J.M.V. haar jaarlijksche Maria- avond houden. Kapelaan J. Voortwist uit Den Haag zal spreken over „de H. Maria", waarna opdracht en toewijding vande K.J.M.V. aan O.L. Vrouw van Altijddufen- den Bijstand. Verder is er herdenking van de gesneuvelden van het Vaderland en adoratie en zegen van den moderator, ka pelaan van Niekerk. St. Josephsgezellen. Zondagavond van 810 uur bijeenkomst. Dinsdag te 8 uur Maria-congregatie, daarna bijeenkomst tot 10 uur en Zaterdag 10 Mei van 810 uur bijeenkomst. Zitting schoolarts. Woensdag as. zal de schoolarts zitting houden in de R.K. Jongensschool aan de Dr. van Noortstraat in de buurtschap en wel van 9.3010.30 u. LISSE Aanbesteding. De uitslag van de open bare aanbesteding van het verbouwen van perceel Heerenweg 304 tot politiebureau gehouden Vrijdagmorgen ten gemeentehui ze, was als volgt: A. J. Castien, Lisse ƒ3082, fa. Daudey en Co. ƒ2910, W. Kieft, Sassenheim ƒ3160, P. G. Marseille Lisse ƒ23785, en fa. B. van der Zaal te Lisse 3345. De begrooting was 12970. De gun ning is aangehouden. Bijkantoor Lisse Rijksarbeidsbureau. Donderdag 1 Mei j.l. is alhier het bijkan toor Lisse geopend van het Rijksarbeids bureau. Tot directeur werd benoemd de heer C. H. Steen winkel Jr., alhier. Het bijkantoor is gevestigd in het heerenhuis voorheen bewoond door wijlen den heer D. Vreeken, Heereweg 280, naast het distribu tiekantoor. Onder dit bijkantoor van het Rijksarbeidsbureau ressorteeren de gemeen ten Lisse, Hilegom, Sassenheim, Voorhout en Noordwijkerhout. Personalia. Tot leeraar aan de Land- l ouwhuishoudcursus alhier is benoemd de heer J. Th. Heeren te Haarlem. NOORD WIJK Volkstuintjes. Naar wij van bevoeg de zijde vernemen zal er in onze gemeente een groot stuk grond beschikbaar worden gesteld voor particulieren om hierop volks tuintjes aan te leggen. Het terrein, wel willend beschikbaar gesteld door L. graaf v. Limburg Stirum, is gelegen aan den Achteweg en zal met de meeste spoed klaar worden gemaakt. OEGSTGEEST Gevestigd: H. A. G. Steenhuis van Amsterdam P. J. Star van Amsterdam C. G. van der Plas va nNoordwijk HL van der Kreeft van Amsterdam K. de Vries van Amsterdam A. J. M. Bus van Alkmaar C. A. M. Kengen van Lel den J. Willems van Amsterdam. Vertrokken: M. C. Onderwater geb. Juffermans naar Leidschendam KL van den Bosch naar Hazerswoude L. de Wit naar Zaandam M. J. W. L'Ortije geb. Delsing naar Eindhoven M. C. P. L'Ortije en fam. naar Leiden M. Tijse- ling naar Ferwerderadeel J. J. Schou ten naar Voorschoten J. Postmus en gez. naar Valkenburg A. Zwanenburg naar den Haag A. M. van der Spelt naar den Haag A. M. van der Werf naar Voorhout R. Schipper en gez. naar Warmond Cl. Voogd naar Goedereede L. E. Bos naar Katwijk M. de Mooij geb. Verhaar naar Rijnsburg C. Vianen naar Rijnsburg A. F. Ouwehand naar Katwijk W. M. van Duijn naar Meppel M. C. Kamsteeg geb. van den Berg naar Katwijk J. van der Burg naar Veenen- daal G. C. van Velzen naar Voorhout. RIJNSBURG Bloemenhandel. Het koude weer van den laatsten tijd doet allesbehalve aan de lente denken. De buiten staande bloemen, uitgezonderd dan de Narcissen, schieten slecht op. Doch de kassen raken leeg en de verscheidenheid is niet zoo groot meer als even te voren. De bloemenvelden zijn aanmerkelijk later dan andere jaren en dit alles draagt er toe bij, dat voor de aan geboden bloemen, behalve voor de Nar cissen, goede prijzen betaald worden. Van de tulpen noemne wij Grand due, die per pozyn 1924 noteerde, Bartigon 2226, Zenober 18—21, Sultane 1922, Pelikaan 2325, Victoir d'Olivierre 2225, Nansen 21—23, Krelage 19—22, Fabiola 18—20, La Reine 1618, Duchesse de Parma 2325, William Pitt 2325, Prins van Oostenrijk 16—19, Witte Valk 23—25, Telescopium 2426, Couleur de Cardinal 3436, Gene raal de Wet 26—30, Sonja 19—21, Ibis 18— 21, Rijzende Zon 22—28, Prosperity 13—16, Carrara 28—33, Mozart 17—19, Le Notre 22—25, King of the Yellow 19—21, La Rei ne Max 21—23, William Copland 2035, Princess Elisabeth 2225, Albino 3134, Allard Pierson 1214, Rose Copland 26 29, Fred. Moore 15—17, Edith Eddy 34—36, Alberio 24—26, Elisabeth Evers 23—26, Convalaria's per 100 1.20 tot 1.60. De Narcissen van den kouden grond gaan voor lage pryzen. De aanvoer hiervan is niettemin zeer groot. Betaald werd van ƒ0.20 tot hoogstens ƒ0.40 per 100. Export hiervan is er niet. Anemonen komen er heel wat. Ze gaan voor 1.20 tot 1.70 per 100. Irissen Wedgewood brengen van 0.27 tot ƒ0.35 per bos op. Ook komen er al heel wat Margrieten die van 0.30 tot ƒ0.40 per bos noteeren. De aanvoer van Lathyrus neemt toe. Ze brengen van ƒ0.38 tot ƒ0.47 per bos op. UITHOORN Geboren: Elisabeth Agatha Helena, d. van J. van Tol en A. M. Brozius. Hen- drikus Wilhelmus z. van Th. J. Winter en C. Vork. Overleden: Jacobus Andreas Smit 3 maanden. G e h u w d: W. J. Scheenaart 26 j. en M. G. C. van Zaal 27 j. Ondertrouwd: W. van de Ruit en H. J. Vendrik. W. van Spengen en R. de Jong. H. Baartman en A. Blok. -

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6