fZ)e franneti, die 11 noodig. fieeft ZATERDAG 3 MEI 1941 DE LEID3CÏIE COu'RANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Ksas'abricage in distributietijd. In de Rijks- proefzuivelboerderijen wordt de qualiteft van Edammer, Goudsche, Leidsche en welke kostelijke namen onze onvolpi«*en HoUandsche kaas ook moge voeren, langs wetenschappelijken weg gecontroleerd, opdat de kaasmakerijen uit de resultaten haar voordeel kunnen trekken (Pax-Holland) LISSER BILJART KRING. De uitslagen van de voortgezette wed strijden om het persoonlijk biljartkam pioenschap van de Lisser Biljart Kring luiden: pnt. brt. h.s gem. C. Faas Luto 150 13 28 11.53 M. v. d. Berg P.G. 41 13 9 3.15 J. Diedricks V.I.O.S. 150 31 17 4.83 M. v. d. Berg P.G. 73 31 11 2.35 A. v. Diemen V.I.O.S. 150 11 39 13.63 Jac. v. Diest D.K.V. 80 11 22 7.27 C. Faas Luto 150 13 33 11.50 Jac. v. Diest D.K.V. 32 13 12 2.46 A. v. Diemen V.I.O.S. 150 21 42 7.14 J. Diedericks V.I.O.S. 116 21 24 5.52 A. v. Diemen V.I.O.S. 150 24 22 6.25 J. Wassenaar O.G. 96 24 32 4.— RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK DRIE RIJKSDAALDERS UIT EEN KEUKEN WEGGENOMEN. Een jaar gevangenisstraf opgelegd. De 46-jarige koopman A. van W. zon der vaste woon- of verblijfplaats en thans gedetineerd had op 6 Maart uit een keu ken van een perceel aan den Rijnsburger- weg te Leiden drie zilveren rijksdaal ders weggenomen, die het dienstmeisje daar even te voren had neergelegd. Ver dachte was eenigen tijd later op de Bree- straat te Leiden aangehouden en in het bezit gevonden van een aantal zilveren rijksdaalders. Daar verdachte reeds zeven veroordee lingen achter den rug heeft, had de Offi cier één jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Kwestie over een rijwiel. Vast staat, dat een leerling van de Bis schoppelijke Nijverheidsschool te Voor hout op. een dag zijn rijwiel vermiste. Toen het jongmensch den anderen dag langs de Leidsche Vaart liep zag h(j nabtf den spoorwegovergang een persoon, die op zijn gestolen rijwiel reed. Hij hield dien man, dén 32-jarigen fabrieksarbeider H. van L. te Leiden aan en zei: „dat is mijn fiets". Zonder iets te zeggen had de man toen de fiets overhandigd. De jongen had de politie gewaarschuwd en deze had den man dadelijk aangehouden. Maar nu de verdediging van van L. Deze hield stug en stijf vol, dat hij het rijwiel even te voren gevonden had in de Teylingerlaan en dat hij er op weg mee was naar de politie. Aan deze verklaring hield hij zich krampachtig vast. En hoewel de Officier naar voren bracht, dat verdachte reeds driemaal veroordeeld is geweest, kon hij hem dit feit niet bewijzen en vorderde dus vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Dezelfde verdachte, maar na was het bewijs er weL Verdachte H. van L. te Leiden bleef echter nog in de verdachtenbank, want hem was nog iets anders ten laste gelegd, n.l. vernieling. Hij was op 2 Maart opgesloten in de cel van het politiebureau te Leiden en had toén tijdens zijn opsluiting, met zijn schoen het ruitje van de celdeur ingeslagen. Hier hielp geen verdediging, want hier was geen ontkenning mogelijk. De eisch wegens vernieling luidde dan ook een maand gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. Diefstal van stof. De fabrikant A. te Voorschoten vermiste steeds rubberstof uit het maga zijn. Toen men een nader onderzoek had ingesteld bleek o.a. een bediende-stoffeer der schuldig er aan te zijn. Deze bediende E. P. M. G. uit den Haag had zulks bekend en hoorde deswege thans vier maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van smeerolie. De bakkersknecht P. J. Z. te A1 p h e n a. d. Rijn had in den nacht van 4 op 5 Drie wevers rullen niet minder dan reven maanden noodig hobben. om het gobelinste vervaardigen, dat thans bi] .De Knipscheer te Laren in wording «or het nieuwe «adhu, van Huizen. Het is een geschenk van de reven Gonischo gemeenten (Pax-Holland) Februari, uit een schuurtje 180 K.G. smeerolie weggenomen, hetgeen toebe hoorde aan V. te Alphen a. d. Rijn. De Officier had daarvoor een gevange nisstraf van drie maanden gevorderd. Het vonnis van de rechtbank werd heden een geldboete van 25 subs. 10 dagen. Oplichting. De 33-jarige reiziger N. A. S. te Zoe te r m e e r, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, had in verschillende plaat sen diverse personen opgelicht, door te zeggen, dat hij van „de Spar" te Zoeter- meer kwam. Bij deze gelegenheid leende hü bedragen, varieerend van 10 tot 14, die natuurlijk nooit terug gegeven werden. De Officier had tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf geëischt. De uit spraak werd heden een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Insluiping en diefstal. De 44-jarige kunstsmid F. J. T. te Lei den, thans gedetineerd, had op Zondag 2 Maart, door insluiping, zich meester weten te maken van een winterjas, welke in den gang van een vereenigingsgebouw aan het Rapenburg te Leiden hing. Op 8 Maart had hij zich opnieuw schuldig gemaakt aan insluiping, thans aan de Oude Vest te Lei den, alwaar hij een koffer met inhoud had weggenomen, ten nadeele van M. D. te Leiden. Rekening houdende met het feit, dat hij reeds zes maal veroordeeld is geweest, had de Officier één jaar en drie maanden ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank zal, alvorens vonnis te wijzen, eerst verdach- tes geestvermogens laten onderzoeken. Heling van een winterjas. J. S. uit Leiden had terecht moeten staan, omdat hij van den vorigen ver dachte een winterjas had gekocht voor 5 en deze jas eenige oogenblikken later weer had verkocht voor 8.50. Deze laat ste kooper had het zaakje niet vertrouwd en de politie gewaarschuwd. Wegens heling had de Officier tegen S. vier maanden gevangenisstraf geëischt. Hij Koorde zich thans veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Kolensprokkelaars. De petroleumventer W. F. L. te Lei den en de betonwerker J. B. v. d. M. te Leiden zouden steenkolen weggenomen hebben van de opslagplaats van de Staats spoor aan den Haagweg te Leiden. Tegen v. d. H. had het bewijs ontbroken en dus had de Officier tegen hem vrij spraak gevorderd. Tegen L. was de eisch veertien dagen gevangenisstraf geweest. De rechtbank sprak v. d. H. vrij en veroordeelde L. tot een geldboete van ƒ25 subs. 10 dagen. 16 17 13,14 13,14 21 15 13 30 65,75 95 28 23 21 27 24 25 26 K 29 Periode e Per. 10 Brood of gebak Aardappelen (Broodkaart, alle 20 bonnen). iBloemkaart) Meel, brood enz. (Vetkaart) Boter, Margarine spijsvet Koffiesurr. Thee Peulvruchten Rijst enz. (21: Boter- en vetkaart) Maïzena enz. Havermout enz. Macaroni enz. Petroleum HOEVEELHEID 49 Mei (11 Mei) 5—11 Mei (14 Mei) 21 April—18 MeL :i Apr.7 Mei (10 Mei) 21 Apr.7 Mei (10 Mei) 14 Apr.11 Mei. 21 April6 Mei. 5—18 Mei (1 Juni) 5—11 Mei (18 Mei) 21 Apr.—18 MeL 325 Mei 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 21 Apr.15 Juni. 1 Mei31 Aug. 100 gram brood, gebak. IK Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.' 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak elk één half pond boter half pond boter of margarine o 200 gram spijsvet (13) half pond boter of margarine (14 75 gram vleesch, 100 gram gekookte worst, 125 gram ïeverartikelen, 150 gram bloedworst. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. elk een K pond 1 ons (op 2 bonnen 1 pakje). 50 gram scheerzeep 120 gram huishoudzeep, enz. t.m. 31 Maart t.m. 15 Juni REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No, 15, 16 en 17 ('haarden en kachels): BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 30 April één eenheid vaste brand stoffen. (Nog geen nieuwe bon aangewezen). Gedurende het tijdvak 1 Mei—31 Mei geven de met „brandstoffen" en „01. k. f." gemerkte bon van de bonkaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewe zen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De met „generator anthraciet „vierde periode" gemerkte bon nen geven van 131 Mei recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.), anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf vierde periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak' recht geven op't koopen van 50 stuks baggerturf LIED VAN DEZEN TIJD OORLOG EN VREDE. Een oude wijsgeer heeft gezegd In oude, lang vervlogen tijden: „Wilt gij den vrede, mensch, dan moet Gij-U ten oorlog voorbereiden." Dat heeft.de mensch dus trouw gedaan En d' oorlog bleef dan ook bestaan. Een Hollandsch wijsgeer heeft Men moet er altijd trouw naar streven Bij welk' oneenigheid dan ook Te zorgen d' eerste klap te geven. Want d' eerste klap op deze aard Is altijd nog een daalder waard. „Si vis pacem para helium." Dit is het grondbeginsel dus Van wat de menschen vrede noemen Het zwaard van oorlog en van dood Het zwaard waarop zij zich beroemen, 't Is moog'lijk dat U het niiet vp.et, Dat dit 'het zwaard des vredes Yhet. Het is om 't heil van 't vaderland, Neen, om 'het heil van alle menschen, Dat zij, met 't zwaard dus in de hand Voor allen enkel vrede wenschen Laat 't volk gelukkig zijn en blij, Een vredelievend volk zijn wij. Kom, drinken wij een vrienden glas Op Vrede tusschen onze landen, Maar met het mes op tafel liefst En de revolver in de handen, Wij willen wel, dat vrede heerscht, Maar 'k schiet toch maar het liefst het eerst TROUBADOUR. PAM BIJ DE MAANAPEN 113. „Ga jij maar gerust op de wagen zitten," zegt de professor, „dan zal ik wel rijden. Het heele geval weegt toch niets en als ik moe ben, dan kim jij me best vervan gen. Je zult zien, dat het best meevalt." 114. Pam klimt op de wagen en daar gaat het tweetal. De avonturen op de maan hebben een aanvang genomen. Vol nieuwsgierigheid kijk Pam in de rondte. Wat is alles hier vreemd. En zoo eenzaam.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 12