CORRESPONDENTIE Coba Huigsloot, R'Veen. Wel Coba, had jij nog nooit aan een wed strijd meegedaan en je bent al ruim negen jaar! Hoe kwam dat zoo! Den volgenden keer reken ik weer op jou en ook op Cor- rie. Dat jullie alle veel van Dora houden, 'begrijp ik. Het Benjaminnetje wordt altijd zoo'n beetje verwend. Neen Coba, ik heb niet meegedaan aan de „Drie Merentocht" om den eenvoudige reden, dat ik nog nooit schaatsen gereden heb. Dat is vreemd, hé! Raad eens waarom niet? Dag Coba! Veel groeten aan vader en moeder, aan Corrie, aan Gerard, aan Trini, aan Nico en vooral aan Dora! Herman Frankfoort, Alphen. En hoe gaat het nu, Herman? Ik hoop dat je weer heelemaal hersteld ben, want ziek z^jn is niets gedaan, vent! Hebben al le schoolgaande zusjes en broertjes aan den wedstrijd meegedaan? Den volgenden keer hóap ik de broer van 13 jaar en 11 jaar en het zusje van 7 jaar ook bij de mededin gers te zien. Daar moet jij eens voor zor gen, Herman! Beterschap neefje! De hand voor U allen! Tomnie en Jopie Boersema Leiden, Dat doe je zeer goed Joke! Je moet broertje maar al een beetje helpen. Zooals je gezien hebt, heb ik" aan je ver zoek voldaan en Tonnie zoowel als jij in de verjaringslijst opgenomen. Ik hoor zeker nog wel eens wat van je. Dag jongens! Veel groete aan vader en moeder! Willie v. d. Ploeg N^H out. Wat hadden jullie een mooi en heerlijk tochtje per schaatsen naar Sassenheim ge maakt! En Oma zal zeker blij geweest zijn, toen dat mooie stelletje zoo maar pardoes het huis binnenviel. Moeder was ook zeker bly, toen ze jullie om 10 uur terugzag. De verjaardagen van de schoolgaande jeugd heb ik genoteerd. Jij bent een geluksvogel, want jij bent met vader gelijk jarig. Een dubbel feest op één dag. Dat belooft wat. Dag jongens. Hand en groet voor u allen. J o v. d. Werf, Voorschoten, Wat 'n alleraardigst, briefje was dat! Jij •hebt er slag van een gezellig babbeltje in elkaar te zetten. Wat haddien ze jou te pak ken, op 1 April zeg! Nou dat kan de beste gebeuren. Dat tooneelstukje had ik willen zien! Dat je graag bij je vriendin komt, begrijp ik. Ja, dat pensionaat ken ik wel. Dat is een praoht-inriohting. Ook kan ik me begrijpen dat de Directrice woedend was. En dan die grapjes op de Graal! Oh, dat gaat geloof ik overal zoo! Een mooie paaschvacantie heb je gehad, zeg! Je beide schoolgaande zusjes wil ik heel graag in de verjaringslijst plaatsen, maar wanneer is dat? Geef dat even op! Dag Jo! Veel groeten aan alle zusjes en bijzonder aan vader en moeder en de» hand voor U allen. En nu de vraag: Een Armeniër is iemand uit Armenië. (Zoek op de kaart, waar dit ligt). Elly Zwartelé Leiden. En vind je het hier leuker wonen dan in R'Veen? Dat moet je me toch eens laten weten. Zoo, zoo, wat je me zegt! Vind je „al die groote jongens niks leuk? Hoe zoo? Plagen ze Elly wel eens! Denk maar, dat ae het niet zoo meen en. Ze houden alle maal evenveel en heel veel van je. Dat ver zeker ik je. Ja, en onze katholieke biblio theek is voor ieder kind en voor eiken leef tijd een mooi boek te vinden. Dag Elly! Dag „groote jongens!" Groet je ouders van me! Truus Sassen Leiden. Of Jij mee mag doem? Wat graag, Truus! Elly Antonie ken ik wel! En zit jij al in de 9de klas? Dan ben je al een knappe meid! -En hoe is het Japansch vers met dansje afge- loopen? Was het mooi? De teekening was heel aardig en de opl. waren goed. En de prijs? Bewaar ik voor de volgende wed strijd! Dag Truus! Groet in mijn plaats vader en moeder, broertjes en zusjes! De hand voor jou! Martha v. d. Lans Lisse. Dat rij dansen van jullie wou ik wel eens zien. Zijn je broers al thuis geweest? En beviel het in D. en in F.? Zoo, houd jij ook van kaarten? Ik ook! Als ik nu lees, hoe het 3 4 maanden terug was, dan moet ik toch zeggen: „Goddank, dat we in Mei zitten, dan is me toch een anderen tijd, dam die akelige koude sneeuw en vorst. Is niet zoo? Dag Martha! Hoor ik nog eens wat? Abonnée, Leiden. Ik damk u wel voor uw nadere inlichtingen. Ik heb er goed nota vam genoten. N.t. kunnen wij miet alles weten, daarom schrijf ik ook steeds onder de verjaringslijst: „wie een fout ontdekt, schrijve het!" Hierbij heb ik aan uw wensch voldaan. Hierbij zullen we een punt zetten. De volgende week gaan we door. Oom W i ra. Eenige versjes van den wedstrijd No. 6 HERFSTLIEDJE. door Jannie van Wieringen, De regen zingt z'n zang, De ramen druipen, Wat duurt de morgen, lang, De uren kruipen. M'n oogen worden klein, Ze vallen bijna toe. 'k Zag in geen dagen zonneschijn, Wat maakt die regenmoe!.. No. 7 SLORDIG ROOSJE door Frans de Boer. Koosje is een slordevos: Altijd zijn z'n knoopen los, In zijn kous heeft hij een gat, Water vindt hij koud en nat En zijn boek Is weer eens zoek. Koosje heeft een zwart gezicht 'k Denk, dat het aan 't wassohen ligt. Zelden zit zijn dasje recht, En, als je daarvan wat zegt Wordt hij boos Die kleine Koos. No. 8WIE IK BEN. door Zus Ursula. Ik ben zus Ursula en een dochter van mijn Pa; ik ben 13 jaren oud en heelemaal niet stout Mijn teekening is klaar en de oplossing is daar, en dan misschien een mooie prijs mijn zusje zegt: „Je bent niet wijs". No. 9 HET REGENT. door Teun Hoogervorst.? Het regent Het regent De pannen worden nat; Daar zitten twee spreeuwen op 't dak Ze wasschen en kammen hun pak En strijken de veerkens glad. 't Is over Het lover, De pannen droogen op, Daar zitten twee spreeuwen in 't zonnige weer, En schudden van de opgestreuvelde veer de laatste regendrop. No. 10 MIJN HONDJE door Toos Blom. Wij hebben thuis een lief wit hondje, Met een afstellend zwart mondje. Dat altijd maar vraagt, uit te gaan. En dan voor de deur gaat staan. Maar als hij los is uit geweest, Dan komt hij terug als een zwarte geest Is hij zoet dan vraagt h(j om een koekje, En staat dan bij de kat in het hoekje, Dan krygt hij een koekje van mjj, En is dan gelukkig en blij. No. 11 DAAR KOMT EE. door Jacob Schrama. Weer is de kinderkrant van Oom Wim gekomen. En wij. hebben wat nieuws vernomen, En wel, dat hij weer raadsels geeft En mooier, als hij ooit gegeven heeft. Maar gemakkelijk zijn z' in geen geval, Maar toch, één heb ik er al. He! jammer, Tc had er haast al twee, Want dat valt werkelijk nog niet mee. (Wordt vervolgd). U vraagt 1. Wat verstaat men onder de „drie Evan gelische Raden." 2. Wat is „simplex"? 3. Hoeveel menschen zouden wel in China wonen en zijn daar ook veel katholieken bij? 4. Vader vraagt, dat men verstaat onder „servituut". 5. Wat is een „lobbes"? 8. Wat is een „lord"? WIJ antwoorden 1. De drie Evangelisohe Raden zijn: vrij willige armoede; eeuwige zuiverheid en gehoorzaamheid. 2. Simplex is eenvoudig; ook enkelvou dig; ook onnoozel b.v. De filosofie leert, dat de ziel „simplex" is, wil zeggen enkelvou dig. De mensoh kan zich met aandacht maar met één ding bezighouden. 3. In China zijn of liever schat men, dat EINDELIJK LENTE door Oom Wim. Wie zou nu niet juichen by 't schoone taf'reel, Dat thans zich ontrolt aan ons oog? Wie ziet niet verlangend uit naar de Bruid De Lentevorstinne? Heil, hoog! Zie eens naar 't bosoh met z'n frisch groene kleur, Hoe het ons wenkt en ons noodt nu tot rust! Beluister de zangers, daar hoog iin de lucht, Als de morgenzon wakker ze kust! Zie eens de tuinen en velden, ze staan Nu vol bloemen in wondere pracht. 't Zijn kinderen van Flora, 'n lust voor 't oog. Wedijverend in kleuren en kracht. Zie eens de grachten en slooten, hoe fijn Zwemmen de zwanen, daar statig voorbij! Ze klieven de golfjes met luchtig beweeg, Lijik spelende kinderen, zoo blij! Zie eens de weide, waar 't dartele vee Springt en huppelt van lentegeneugt, En eet van 't lokkend heerlijk festijn: Van 't frisch malsche gras, in heel prille jeugd. Zie eens de zieke, die op beterschap hoopt, Als d'ooievaar komt en 't voorjaar ons brengt. Dan herademt, herleeft ie en voelt zich hersteld, Daar de lentezon nieuwe krachten hem schenkt. Wie zal dan niet danken, den Heer van dit al, Die groeikracht weer geeft aan 't zaad, En bloemen laat regenen in heel de natuur, En alles verjongd en verfrischt inderdaad. DE LENTE door Riet v. d. Werf. De Lente is weer in het land Nu gaat weer alles bloeien Zet winterzorgen aan den kant, Want alles gaat weer groeien. De lente is het niet warm, niet koud, Wij zien de zomer komen, Als het vogeltje zijn nestje bouwt, In hooge groene boomen. De lente is gearriveerd, Ik hoor de vogels fluiten, Dit is de wensch van wie ook niet? Het is weer lente buiten. KIESPIJN door Lucie v. d. Werf. Klein Ineke had kiespijn O, o, wat een verdriet! Maar er mee naar den tandarts gaan, Dat waagde zij toch niet. Urenlang zat zij te pruilen „O ma, het doet zoo'n pijn!" „Ja kind, 't is naar', zei moeder dan Je moet zoo bang niet zijn." „Want, kindje het doet heusch geen pijn: Zoo'n kiesje trekken hoor! Als we even naar den tandarts gaan, Dan ben je er dadelijk door." Den volgenden dag weer hetzelfde lied Ineke had kiespijn weer „Nu", zei ma, „Nu gauw er heen Want dat gaat niet langer meer!" Na veel stribbelen en huilen Kwam het toch eens zoo na, Samen gingen ze naar den tandarts „Een flinke heid zijn Ien", zei ma! Wie een klein kwartiertje later Ineke's gezichtje zag, Zou niet zeggen, dat ze daarvoor Zat te pruilen heel den dag. er zjjn bij de 484 millioen; hiervan zijn on geveer 3 millioen katholieken; dit is bijna op de 1601 katholiek. Je ziet, er kunnen nog heel .wat Chineesjes bekeerd worden, eer ze allen van ons H. Geloof zijn. 4. Servituut is latijn, beteekent dwang- dienst en ook en dit bedoelt vader be zwarende verplichting, die rust op het eigendomsrecht; b.v. Men kan eën servituut leggen op een stuk land en wel zoo, dat het in vijftig jaar niet mag bebouwd worden. 5. Een lobbes is een sukkely, sul, goed- bloed. 6. Lord Is (Engelsch) de titel van een lid van den hoogen adel in Engeland. Oni (colt u-ehPiaai Een sterk wapen I door C. H. Noordwijkerhout. Ja, dat is nu eens wat je noemt een sterk wapen! Rake klappen kan je ermee uitdee- len. Wee dengene, die met dat wapen in aanraking komt! Ontzag moet het den te genstander inboezemen, zóó dat hij niet vlug de strijd opnieuw zal aanbinden. Want goed gehanteerd, is het onoverwinnelijk! Van welk wapen hier wel sprake is? Je raadt misschien het een of ander oorlogs wapen, een vliegtuig of zoo. Mis! Neen hier wordt bedoeld een geestelijk wapen, waar mee Z. H. de Paus juist in deze tijden ons allen wil uitgerust zien, toen Z. H. namelijk sprak: „Wapen je met nieuwe moed knaap, dan klim je op tot de sterren!" Dit zeide de Paus tot den jongeling van de Katholie ke Actie, die op audiëntie waren dat niet alleen hen gld, maar voor allen en speciaal de jonge menschen die strijden in de gele deren van de K. A. Immers, zij zijn het die met een jong en een meest vurig enthou siasme den strijd kunnen, ja zelfs moeten aanbinden. Zij moeten de lichtende fak kels zijn, en uitdragers van hun H. Geloof, temidden van de duisternis. En dat zullen ze zijn mits ze voorzien zijn van het wapen, waarvan de Paus sprak: De moed! Bezit de mensch geen moed, hij is dan als een verlepte bloem, welke gaat uitvallen. Ik zou zeggen niemand kan zonder moed iets bereiken, hij zal spoedig afsterven. Hij is als een schip dat niet bestuurd wordt. En hoe kan men met deze menschen actie ont plooien, als ze zelf op non-activiteit staan! We zien het juist zoo goed aan onze vast- geloopen ontrederde wereld De menschen, zij draaien met alle winden mee, en de bru. taalsten onder hen staan op, nemen het wereldrad in de knuisten, en ze draaien en wentelen net zoolang het hun goeddunkt. Ja stakkers zijn al diegenen die zich voort durend laten rondslingeren door anderen, daar hun de moed ontbreekt, iets in het midden te brengen. Ja menig mensch denkt moed te bezitten, maar als het op aan kqmt is het lafheid. Waar het op uitdraait? Maar ach, kijken wij op de eerste plaats naar ons zelf, en niet naar anderen. Ook hier geldt: Verbeter de wereld, begin met jezelf! Hoe dikwijls zijn we te kort gescho ten aan moed. Voor het goede hadden w(j misschien een klein beetje of heelemaal geen moed, en voor het kwade toonden wij wel onze lafheid. Keeren ook wij niet dik wijls de rollen om? Denk er toch aan je wordt een nietsnut, 'n slappeling, een mensch zonder ruggegraad! Nooit zal je Wie zijn Jarig? Van 4 tot en met 10 Mei. Op 4 Mei: Suze Oosterhout, Binnenl 9. Marie v. Amsterdam, A 186 H'woude. Trees van Kesteren, Kamerl. Onnel. 9. Wim Hockx, Jaagpad 17, Leiderdorp Annie v. d. Meer, Schenkelw. C 76 Z'woude Jaantje Buil, Rijndijkstr. 21. Marie Knijff, Zuidb. C 26 Z'woude. Adri v. Leeuwen, Noord-A A 28, Z'woude. Agnes Wesselman, B 207 R'veen. Janny Winters, Voorstr. Katwijk Rijn. Op 5 Mei: Riekie van Es, Middelstegr. 25. Alie Touw, Pulmot 442, Langeraar. Marietje v. d. Meer B 166, Z.E. R'veen. Zus jakker B 410 R'veen. Gerard Voordouw, Bodegraven. Henri Urlus, Beeth.v/eg 5, Noord. Zee. Truus Hoogevorst, Pulmot Langeraar. Marietje Elderhorst N.B. 147 Z'woude. Nellie van Leeuwen, B 2J2 Hoogmade. Esther en Henri Roeleven, 't Watertje D 40 Zoeterwoude. Tonia Hardingsveld, Langegr. Schip 454. Op 6 Mei: Bep Verdegaal, Kerkstr. 5, N'hout. Teun Hoogervorst A 226, Pulmot Langeraar Grefcha v. d. Hoorn, Jaagp. C 118 Ter Aar. Bep v. Westen, Wald. Pyrmontstr. 74. Jantje Blikman, Langegracht. Wim de Gunst, Galgewater 11a. Jantje Schouten, H. woude. Jan v. Dijk, Bergschenh. 24. Riet Vesseur B 133, R'veen. Jan v. Benten, Watertje Z'woude. Op 7 Mei: Martien v. d. Ploeg, A 99, H'woude. Clara Angevaare, Zevenhoven 104. Lenie en Truusje Nieuwveen, Heerenstr. 104 Theo Akerboom B 393 R'veen. Sjaantje Mooijman, Vlietw. E 1 Z'woude. Lenneke Scheerder, Haze^eld 21 Alphen. Ria Tuynman, Mgr. Broerstr. 7, Voorhout. Op 8 Mei: Jacques Sommeling, Ver! Bloemisten! 40. Beppie Veeren, Breestraat 108a. zoo iets bereiken in het groote leger van de K. A., omdat jezelf geen goed voorbeeld geeft, en zonder dat je het weet breek je af wat anderen met veel moeite en zorg hadden opgebouwd. Weet je wat jij moet doen? Luister dan naar den Paus, die zegt: „Wapen je met nieuwe moed!" En je zult opklimmen tot de sterren! Hier is de oplossing om je radicaal te verbeteren. Ver zamel weer moed je voelt je weer een echt mensch, je zult niet alleenopklimmen tot de sterren, maar zelf een ster, een schit terende ster worden. Sterk en pal zal je staan tegen de vijanden, vooreerst in de geestelijke strijd. Bekoringen zul je gemak kelijker overwinnen, daar de duivel niets Vermag tegen een mensch die moéd bezit. Hij gaat ervan door, wanneer je moed toont om 'n kruis te maken en te bidden in het bijzijn van vreemden. Kortom, hij kan niets uithalen, omdat h- bestreden wordt met het prachtige en onovertroffen wapen der moed, dat uitmunteend gehanteerd wordt Bezit je weer moed, dan zal jouw voor beeld tot navolging strekken. Immers zon der dat je het wet, slaat het bij anderen in, en ze gaan je na doen. Kijk, dat is het waarom het gaat, dat is echt Katholieke Actie voeren. En voelen wij dat de moed gaat zakken in ons geestelijk leven of In het leven van iederen dag, laten wij dan als dappere soldaten hier tegen strijden. W(j katholieken bezitten van die krachtige hulpbronnen, die ons van nut zijn om weer onze moed te doen groeien, en sterk maken, en ook om weer moed te gaan vinden en te verzamelen. Christus heeft ons gegeven om aan te sterken Zijn H.H. Sacramenten, waarvan wij overvloedig gebruik kunnen en moeten maken, zoodat wij weer opnieuw het wapen kunnen hanteeren om de kamp voort te zetten. Zonder die krachtige mid delen, kunntn we niets! Nog een middel wil ik noemen n.l. Moe der Maria! Zij toonde in haar leven menig dapper staaltje van moed! Denkenn w(j alleen aan de vlucht naar Egypte, en Maria gedurende de kruisiging en dood van Haar Zoon! Ook tot Haar nemen we onze toe vlucht in moeilijke oogenblikken, en ver steld zullen we staan van de resultaten. Daarom tot ieder van jullie tot besluit: In het jaar dat wij pas zijn ingegaan zal je jezelf wapenen met nieuwe moed, en je zult opklimmen tot de sterren. Laat menigeen verbaasd staan, door jouw goed voorbeeld, en hietrnamaals, en reken daar vast en ze ker op, zal God tot je zeggen: „Mijn vriend, ga hooger op! Kom bij Me!" met dubbele rente zal Hij jouw uitbetalen. Opklimmen tot de sterren? Neen opklimmen naar God, door in het nieuwe jaar uit te blinken door je moed, niet alleen jij maar allemaal. Op die wijze zal „Actie voor God" voor ons worden: een „Actie naar God!" Hendrika de Romijn, Driftstraat 3. Catharina Lek, Langeraar (Do gr. br.). Nel Akerboom, Nieuwveen. Sjaantje de Haas, Pickésctr. 50 B N'hout. Nellie Broers, Mirakelstr. 8. Jan Meyer, Bobetstr. 9. Leo Meijer, Voortlaan Lisse. Op 9 Mei: Piet v. Sohie, Zijleinde D 17, Warmond. Tonny Hoogenboom, B 209 R'veen. Marietje v. d. Kroft, Miening E 132, te Zoeterwoude. Marietje Koppers, O. Vest 85. Gretha v. Vegten, Alexanderstr. 66a. Beppie Winters, Voorstr. Katwijk a. Rijn. Dirk v. d. Top, Heerensingel 2a. Op 10 Mei: Trien Kraan, Smidsk, A 113, Ter Aar. Alex Bax, Molenstr. 12, Sassenheim. Coba Meijer, Wieringermeer Hoeve Prins Bernard. Annie Kluiver, Schoolstraat 8. Antoon Hoogeryorst, A 223 Langeraar (Pulmot). Wim de Gunst, Lusthof! 25. Jacob de Jeu, A 10, O. Wetering. Henk v. Kampen, 's Grav. weg 7, Vhout. Kees v. Teylingen, Oltmansstr. 12. Arnold v. Kesteren, Hugo de Vriesstr. 13B Nellie v. Rijn, Jac. v. Beierenw. 15 Vhout. Bas van Stijn, Warmond. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook wie de school verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met opgave van den verjaardag!). En evenzoo, wie verandert van plaats, straat of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. ONS RUILHOEKJE Toos Boks, Hooge Rijndijk F 210 te Zoe terwoude heeft nog 12 Paula-bonnetjes van Paul Kaiser (koek- en beschuitfabriek) noodig om haar album te vullen en wil deze ruilen voor wel 50 Verkade-bons. Wie wil ruilen? Direct doorsturen aan Toos Boks

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10