Veldtocht op, den Sialkan afgeloopen De Britsctie troepen in Irak Wijziging in Britsche kabinet Overal symbool van eendracht buitenland RECHTZAKEN eexóte Mei ui het VRIJDAG 2 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BOTSINGEN TEGENGESPROKEN. VERSTROOIDE TROEPEN WORDEN OPGEVANGEN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gis- termidag luidt als volgt: In Griekenland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het Zuidelijk gedeelte van de Pelop- ponesus van verstrooide deelen van de Britsche, Grieksche en Servische troe pen voort. Bij aanvallen op de baai van Soeda op Kreta heeft 't Duitsche lucht wapen een groot tankschip en twee gToote koopvaardijschepen door boni- treffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activiteit van verkennings- en stoottroepen van de Duit sche en Italiaansche strijdkrachten tot plaatselijke successen. Duiscche en Italiaan sche duikbommenwerpers brachten in de haven van Tobroek een koopvaardijschip van 5000 brt. ton tot zinken en veroorzaak ten in de verdedigingsinstallaties rondom Tobroek, alsmede bij het fort Palastrion zware vernielingen en uitgestrekte bran den. Verkenningsvliegtuigen bestreden met goed gevolg een radiostation, veldverster- kingen, alsmede concentraties van auto's en pantserwagens. In den afgeloopen nacht vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers de haven van La Valetta op Malta alsmede het vliegveld Venezzia opnieuw met goed succes aan. Op 1 Mei des ochtends werden in luchtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtuigen van het type Hurri cane neergeschoten. Een duikboot onder commando van lui tenant-ter-zee eerste klasse klasse Hessier meldt het tot zinken brengen van een schip van 7000 ton. Hierdoor heeft deze duik boot op haar tocht reeds 42.650 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen richtten zich op haveninstalla ties aan de Zuid- en Oostkust van Enge land. Vliegtuigen der gewapende verken ning hebben in het zeegebeied rondom Groot-Brittannië een Vrij groot koopvaar dijschip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April op 1 Mei tracht het luchtwapen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 1000 ton tot zinken en beschadigde twee andere vrachtschepen, alsmede een torpedojager 230O zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke krachten op verschillende plaatsen in Noord-Duitschland en op de buitenwijken van de rijkshoofdstad brisant- en brandbommen. Militaire of oorlogs-eco- nomische schade ontstond niet. Enkele bur gers werden gedood of gewond. Eerste luitenant Müncheberg behaalde in luchtgevechten boven het eiland Malta zijn 39e en 40e overwinning in de lucht. DEMOBILISATIE VAN GEHEELE GRIEKSCHE LEGER. Radio Athene heeft een bevel omgeroe pen van den Griekschen minister van oor log, Bakos, in zake de demobilisatie van het geheele Grieksche leger. STELSELMATIGE ZUIVERINGSACTIE. Als aanvulling op het weermachtsbericht van Donderdag wordt aan het D. N. B. me degedeeld, dat de veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Op. het uitgestrekte en zeer bergachtige schiereiland van den Pelopone- «us zetten Duitsche troepen hun zuiverings actie stelselmatig voort. Groote gevechten rijn hier niet meer te verwachten. De Duit sche troepen hebben nog slechts tot taak, verstrooide afdeelingen van Servische en Grieksche strijdkrachten, alsmede de res ten van het Britsche expeditieleger, die langs den een of anderen weg nog de zee hopen te bereiken, op te jagen en gevangen te nemen. Bij de zuivering van het Midden en Zui den van den Peloponnesos van Britsche troepen hebben de Duitschers, naar het D. N. B. verneemt, zich van talrijke gevange nen en een aanzienlijke hoeveelheid oor logstuig meester gemaakt. Honderden Brit sche pantserwagens, een groot aantal vracht auto's en stukken geschut zijn buitgemaakt. Op een enkel vliegveld zijn veertig vlieg tuigen door het Duitsche luchtwapen ver nield. De aanvallen van het Duitsche luchtwa pen hebben de vijandelijke transportvloot gedecimeerd, zoodat al het zware oorlogs- materieel moest achterblijven. In Duitsche militaire kringen verwacht men, dat twee derde van het Britsche expeditieleger ver loren geacht kan worden. ERGER DAN IN DUINKERKEN. De reusachtige verliezen, die de En gel achen bij htm onderneming op den Balkan hebben geleden, houden het publiek der mate bezig, dat zelfs de Londensche radio niet langer kon verzwijgen, dat zooveel tonnage is vernietigd. In een der uitzen dingen van gisteren werd becijferd, dat in de Aegeische Zee meer dan 305.000 brt verloren is gegaan en voegde daaraan V>e. dat bij Duinkerken slechts 260.000 brt. is vernietigd. De slotzin luidde: De verliezen zijn dus voor Engeland gevoeliger dan die in het Kanaal. ENGELSCHE KRUISER BESCHADIGD. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat de kruiser „Sheffield", die had moeten deel nemen aan een missie op de Middelland- sche Zee, welke de Italiaansch-Duitsche luchtmacht heeft doen mislukken, het dok is binnengeloopen voor herstel van de schade, die door bommen is veroorzaakt. GENERAAL MIELE OVERLEDEN. De chef van den staf bij het oppercom mando der Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika, brigadegeneraal Alghiero Miele, is, naar Stefani meldt, op 22 April gestorven aan de gevolgen van de zware verwondingen, die hij bij een vijandelijken luchtaanval op Tripolis door bomsplinters had gekregen. AFTREDEN VAN DUFF COOPER VERWACHT. De Associated Press meldt uit Londen, dat spoedig het aftreden van den Engell schen minister van Voorlichting, Duff Coo per wordt verwacht als gevolg van de scher pe critiek in radio en pers. Donderdagavond 2ijn de volgende wijzi gingen in het Engelsche kabinet bekend ge maakt: Benoemd zijn: tot minister van staat Bea- verbrook, tot minister voor de vliegtuig productie Moore Brabazon, tot minister voor scheepvaart en transport, F. J. Lea thers, tot hoogen commissaris van Austra lië R. H. Cross. Omtrent deze wijzigingen meldt Reuter uit Londen nog het volgende: Lord Beaverbrook, die het ministerie voor de vliegtuigproductie verlaat om mi nister van staat te worden, zal thans als minister zonder portefeuille de vrijheid hebben om zijn geheele aandacht te wijden aan de problemen, waarvoor het oorlogska binet staat. Moore Brabazon, zijn opvolger als minis ter voor de vliegtuig-productie, is een ac tief politicus, die bovendien verschillende belangrijke posten heeft bekleed. Op het oogenblik was hij adviseur in het ministerie voor de koopvaardij, in welke kwaliteit hij zich bezig hield met de steenkoolkwestie Tot dusver was Leathers geen lid van het parlement. Aangezien hij echter in den adelstand is verheven, wordt hij lid van het Hoogerhuis. 1 MEI-REDE VAN RUDOLF HESS. Rijksminister Rudolf Hess heeft gisteren in een vergadering van de „Reichsarbeits- kamer", welke in de Messerschmitt-fabrie- ken te Augsburg plaats vond, een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat de Duit sche bedrijfsleiders en de Duitsche arbei ders heden met trots op het door hen ge maakte materiaal kunnen terugzien. Zoo wel in het hooge Noorden als in het woes tijnzand van Noord-Afrika, in zomer en winter, heeft dit materiaal zijn kwaliteiten aan den dag gelegd. Wanneer de Duitsche arbeiders zich het verschil in de verliezen aan beide zijden voor oogen houden, dan kan elk van ben zeggen, dat ook zijn werk er toe bijgedragen heeft, dat de verliezen aan Duitsche zijde zoo gering zijn. Vervolgens verleende Rudolf Hess de een jaar geleden door den Führer ingestelde onderscheiding „pionier van den arbeid" aan den rijksleider voor de pers, Amann, aan den rjjkspost-minister Ohnesorge en aan professor dr. Messerschmitt. Hess zei- de, dat Amann aan het nationaal-socialis- tiscbe Duitsohlamd in zijn pers een der be langrijkste strijdmiddelen onbeperkt ter beschikking gesteld heeft. Aan rijksminis ter Ohnesorge is het te danken, dat het Duitsche luchtwapen op het gebied van de draadlooze navigatie een enorm en voor sprong op den tegenstander heeft. Professor Messerschmitt is de vervaardiger van de beste jachtvliegtuigen ter wereld. De mi nister sloot met de woorden: „Wij gaan de militaire beslissing tegemoet, en daar voor levert ook het Duitsche bedrijfsleven zijn grootste prestatie." In bezet en onbezet Frankrijk. In alle steden en dorpen van het onbe zette Frankrijk zijn plechtigheden en de monstraties gehouden, waaraan voor de eerste maal arbeiders en werkgevers ver- eenigd deelnemen. Bij de Meiviering in de industriestad Commentry waren Pétain, Darlan en een reeks andere leden der re geering officieel aanwezig. Maarschalk Pé tain hield bij deze gelegenheid voor duizen den arbeiders een rede. De eerste Mei, zoo sprak hij, is in Frankrijk tot dusver een symbool van tweespalt en haat geweest. Voortaan zal hü een symbool van een dracht en vriendschap zijn, omdat hy het Naar Reuter meldt zijn te Basra in Irak nieuwe Britsche troepenafdeelingen aange komen ter versterking van de Britsche troepen, die daar pas geleden aan land zijn gegaan. Zy hebben tot taak de „verbin dingswegen van Irak te openen". De Britsche nieuwsdienst meldt verder, dat de regeering van Irak in eenige plaat sen troepen heeft geconcentreerd, die voor de Engelsche troepen een „zekere bedrei ging" vormen. Van Engelsche zijde is daarom het verlangen geuit, dat deze troe penconcentraties ongedaan gemaakt zullen worden „om het gevaar van een ernstig in cident te vermijden". Nader wordt te Istanboel uit Bagdad ge meld, dat de regeering van Irak geen toe stemming heeft verleend voor de ontsche ping van een sterk contingent Britsche troepen, hetwelk op 30 April te Basra was aangekomen en onmiddellijk de noodige maatregelen heeft getroffen voor de hand having van de onafhankelijkheid van Irak. By het contact, dat onverwijld met de Britsche ambassade te Bagdad is gezocht, heeft de regeering van Irak zich resoluut op het standpunt gesteld, dat nieuwe Brit sche troepenafdeelingen het land pas mo gen binnenkomen, wanneer de vroeger aangekomen strijdkrachten Irak in andere richting verlaten hebben. Volgens andere berichten is de situatie in Irak kalm. Het consulaat-generaal van Irak te Beiroet heeft gisteravond de ge ruchten gedementeerd, volgens welke zich in de haven van Basra gewapende botsin gen tusschen Britsche ën Iraksche troepen hebben voorgedaan. DE VERHOUDING TOT TURKIJE. Niet-Engelsche diplomatieke kringen te Londen hebben, naar United Press volgens ene bericht aan haar bladen uit die stad seint, het bericht ontvangen, dat onlangs vijf Duitsche schepen uit de Zwarte Zee de Turksche zee-engten zyn doorgevaren. Men gelooft, dat ze materiaal voor de Duitsche troepen aan boord hadden, die de Noord-Aegeïsche eilanden hebben bezet. Van Turksche zijde wordt hierover op gemerkt, dat op grond van art. 3 para graaf 1 van de zee-engteconventie van Montreux het aan handelsschepen is toege staan, ongehinderd door de 'engten te va ren, onverschillig welke lading ze hebben. Andere niet-Engelsche diplomaten hebben uit Turkije berichten ontvangen, dat de Turksche regeering thans toegankelijker jegens Duitschland is. Wanneer von Papen naar Ankara terugkeert, zal hij daar een gunstig terrein voor onderhandelingen vin den. feest van den arbeid en de arbeiders zal zyn. Een groote natie kan men niet op bouwen op een privilege of op de gunst van het lot, doch slechts op den voortdax- renden arbeid van alle volksgenooten. De beweging der Rassemblement Popu laire heeft in een der grootste vergaderlo kalen in Parijs een door verscheidene dui zenden personen bezochte betooging ge houden, waar de leiders der beweging toe spraken hielden. Ter inleiding maakte Jean Goy bekend, dat de Rassemblement Popu laire thans 350.000 leden heeft. De Meiibe- tooging moet een nieuwe orde en de na tionale revolutie voorbereiden en Frankrijk voegen in het neiuwe Europa. Marcel Deat verklaarde: „De revolutie zal in Parijs van stapel loopen en niet in Vichy, dat ver weg ligt. Maarschalk Pétain moge dus op reis gaan, om in Parijs de ware revolutionnairen aan te treffen. Men zal hem vol respect ontvangen en hem vol gen." Aan het slot der betooging legden de aan wezigen met opgeheven hand den eed af alles te zullen doen, opdat de revolutie tot stand zal komen. Een kalme dag in België. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de 1 Mei-dag in België rustig verloopen. In fabrieken en imijnen werd gewerkt. De vroegere minister en socialistische leider de Man verklaart in een oproep in het ar beidersblad „Le Travail", dat de tijd van de partijtwisten voorbij is. Men kan slechts wenschen, aldus vervolgt hij, dat hij nooit zal terugkeeren. Parade te Moskou. Op het Roode Plein te Moskou is de jaarlyksche troepenparade gehouden in tegenwoordigheid van Stalin, Molotov en andere autoriteiten. De volkscommissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, hield een korte toespraak. Anti-oorlogsbetooging te New York. De optocht van 1 Mei der Amerikaansche Vakvereenigingen en arbeiders- en be diendenorganisaties in New York stond onder de leuze: „Houdt de Ver. Staten ver re van de oorlogsverwikkelingen." De Mei dag-commissie raamt het aantal deelne mers aan de optochten en betoogingen op ongeveer 200.000 man. De optocht en de daarop volgende openbare vergaderingen verliepen zonder noemenswaardige stoor nissen. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIë. De onlusten in Britsch-Indië breiden zich steeds verder uit en nemen een heftiger karakter aan. Vooral de Britsche oorlogs industrie heeft daarvan zeer te lijden, want bijna overal ligt in de meeste fabrieken het werk stil. Te Bombay zyn alle fabrie ken gesloten; meer dan 100.000 arbeiders zijn werkloos. Te Nagpoer staken 25.000 arbeiders. Te Cawnpore zyn by nieuwe botsingen 27 menschen omgekomen. Te Patna is het tot bloedige botsingen tus schen de Britsche politie en betoogers ge komen. De politie schoot met machinege weren. Hier zyn vier menschen om het le ven gekomen, er zijn 40 zwaar gewond. GEHEIM CONSISTORIE OP 12 MEL Z. H. de Paus zal 12 Mei a.s. een.Geheim Consistorie houden, waarin hij geen nieu we kardinalen zal benoemen, doch zich zal beperken tot de benoeming van nieu we aartsbisschoppen en bisschoppen. Men laat doorschemeren, dat de H. Vader bij deze gelegenheid een rede zal uitspreken. HAAGSCHE RECHTBANK VAN EEN BOTERVAV MET ZAND GEVULD. Tegen den „ontwerper" één jaar geëischt. In Februari was er by een banketbak ker te Leiden een onbekend persoon geko men, die hem een vat boter, buiten de dis tributie om, te koop aanbood voor 200. De banketbakker wilde wel boter koopen maar niet voor zulk een prijs. Later werd er opgebeld en toen was het vat boter van 50 kg. aangeboden voor 150.De ban ketbakker was daar op ingegaan en had gezegd, dat hij iemand zou sturen met het geld en die tevens verstand van boter had. Die deskundige was naar het opgegeven adres gegaan en had, na eerst nog een tijdje gewacht te hebben op den eigenaar, die niet aanwezig bleek te zijn, tenslotte de boter goedgekeurd en contant betaald. De boter was vervolgens naar den ban ketbakker gebracht. Een melkslijter uit Leiden, die evenals de banketbakker en de deskundige, als getuige werd gehoord zeide, dat hij door den eigenaar van de boter op het Leven daal was aangehouden en dat die persoon hem gevraagd had of hij soms iemand wist, die boter wilde koopen. Deze melkslijter had op die manier zijn bemiddeling ver leend. Toen de banketbakker eenige dagen la ter het vat boter had willen gebruiken, was hij tot de ontdekking gekomen, dat alleen de bovenste laag uit boter bestond, terwijl de rest bestond uit zand en papier, die precies het gewicht van de boter had den. Degene, die het vat „boter" verkocht had, de 32-jarige koopman P. C. uit Leiden, thans gedetineerd, had zich gisteren voor de Haagsche te verantwoorden. De Officier van Justitie vond hetgeen verdachte ge daan had ergerlijk geknoei en noemde het een geraffineerde oplichterij. Verdachte mag nog bly zijn, dat hy hier terecht staat, want als hij voor een andere instantie, in zake het voedselbesluit, terecht had ge staan, dan zou het maximum acht jaar ge vangenisstraf zijn geweest. Thans wilde opr. volstaan met één jaar gevangenisstraf te eischen. Uitspraak'14 Mei. Een hardnekkige ontkentenis De monteur N. B. te Leiden had ook in dezen boterzwendel gezeten. Dezelfde banketbakker was een dag, nadat hij het eerste vat boter gekocht had voor 150, nogmaals opgebeld waarbij hem thans nog twee vaten boter voor 300 werden aan geboden. En aangezien hij het eerste vat nog niet open gemaakt had en dus nog niets van het bedrog wist, was hij ook dit maal op de aanbieding ingegaan en had de boter gekocht voor 300.De vaten wa ren gebracht en een knecht van den ban ketbakker had geholpen met het naar bin- nsen brengen en had gezien, dat er k con tant betaald was. Verdachte bleef echter pertinent ontken nen iets met dezen handel te maken te •hebben gehad. Hy wist nergens van, trots de getuigenverklaringen. Hy ontkende ook ten sterkste, dat hij de vaten op verzoek van den vorigen verdachte C. naar den banketbakker gebracht had. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat ook hier de inhoud voor het grootste deel uit zand bestaan had en dat alleen de deklaag boter was geweest. De Officier vond, dat juist het hardnek kige ontkennen tegen verdachte pleit en spr. ziet in deze halstarrigheid juist het bewijs van het tegendeel. Was de andere verdachte de hoofddader ook deze verdachte zal een flinke straf moe ten hebben, gezien het feit, dat hy reeds vijfmaal veroordeeld is geweest. De eisch werd dan ook hier negen maan den gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. Muntmeter gelicht. De glazenwasscher G. de J. te L e i d e n, thans gedetineerd, had op Zondag 9 Maart de muntmeter gelicht ten nadeele van H. N. S. aan den Morschweg te Leiden. Toen men de muntmeter controleerde waren er maar vier dubbeltjes in, terwijl er onge veer 3.in moest zijn. Verdachte, die eenigen tijd geleden reeds veroordeeld was tot zes maanden gevangenisstraf, wegens diefstal in het Rex-theater te Leiden, ter wijl er bovendien nog een voorwaardelijke straf tegen hem loopt, hoorde voor dit feit, drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak 14 Mei. De strijd op den Balkan. Pantser wagens, uitgerust met radiozend- en ontvangapparaten, volgen de opruk kende troepen (Weltbild-Pax-Holland) Een minderwaardige daad. C. S. uit Hilversum werkte te zamen met de gebroeders P. en J. N. uit B o s k o o p in Duitschland. Toen S. met verlof naar Ne derland ging hadden de broers hem 50 R.M. meegegeven om aan him moeder te geven. De moeder had het geld evenwel nooit ont vangen en verdachte had het ook niet per postwissel overgemaakt, zooals hij aan de broers verteld had. Voor dit zeer laakbare feit eischte de Officier zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. Na biertjes gebruikt te hebben. De stoffeerder J. B. te Leiden, thans gedetineerd, had van zijn zwager, de agent van politie van E. te Leiden, diens FongeT6- rijwiel geleend. Inplaats van het netjes terug te brengen had hij het rywiel verkocht en het geld ten eigen bate aangewend. Hij erkende het feit volkomen, maar voegde er aan toe in dronkenschap gehan deld te hebben. Aangezien hij reeds viermaal veroor deeld was eischte de Officier thans, we gens verduistering negen maanden gevan genisstraf. Uitspraak 14 Mei. Een portemonnaie met tien gouden tientjes gevonden. Het zoontje van een werkman uit Hil- 1 e g o m had op een dag een bruine porte monnaie op straat zien liggen. Toen hy haar had opgeraapt en er eens inkeek had hij toen zijn groote verbazing gezien, dat er tien gouden tientjes in waren. En het joch op een holletje met zijn vondst naar huis. Het eerste werk van zijn moe der was, om het gevondene dadelijk by de politie aan te geven. Er was evenwel geen aangifte gedaan door de eventueele verlie zer, dus bleven de gouden tientjes in han den van den vader van den jeugdigen vin der. Eenigen tijd later ging de familie uit Hillegom op bezoek bij een zwager J. J. D. te Den Haag. Daar was deze vondst natuurlijk bespro ken en zoodra de zwager van de vondst hoorde had hij gezegd „daar geef ik dade lijk 150 voor." Toen men evenwel vertelde, dat het al aangegeven was bij de politie had hij uit geroepen „Jullie leeren het nooit". Er was nog een poosje over doorgeboomd waarbij verdachte zou hebben doen uitko men, dat de verliezer toch wél nooit bij de politie zou komen, om zijn eigendom op te vorderen, want hy zou daar veel te bang voor zyn. Ten slotte had hij, geheel uit medelijden met zijn zwager, die het zoo breed niet had, tenminste dat was het standpunt van verdachte, de tientjes overgenomen voor 130.zoodat de politie later alleen nog maar de leege portemonnaie bij den vader van het jongmensch te Hillegom had ge vonden. Verdachte aan wien ten laste was ge legd uitlokking tot verduistering subs, he ling hield een breedvoerige verdediging waarin hij zyn onschuld poogde aan te too- nen. De Officier achtte niettemin de heling bewezen en aangezien verdachte reeds vier maal veroordeeld is geweest, zij het dan ook voor andere feiten, werd de eisch acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. Over eenige weken zijn de tomaten in de kassen rijp (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6