DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje VRIJDAG 2 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9938 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Ontaarde kunst. Met belangstelling hebben wij kennis ge nomen van het voornemen der overheid, om een campagne in te zetten tegen wat men met een overigens niet dadelijk-dui- delijken term aanduidt als „ontaarde kunst". In „Lering en Leiding" juicht ir. Feber be doeld voornemen toe en hij schrijft o.m.: „Ik zou het beslist een zegen voor ons volk achten, indien aan de vrijheid van beweging der zedelijk ontaarde kunst kort en goed een einde werd gemaakt. Ik verwacht niet an ders, dan dat daarbij fouten zouden worden begaan, naast rake slagen ook misslagen zouden worden uitgedeeld. Het ware best mogelijk, dat door een offensief tegen de zedelijk ontaarde kunst óók kunstwerken zouden worden getroffen, die in wezen hee- lemaal niet ontaard zijn, doch een indruk van ontaardheid maken op lieden, die zelf niet vrij van ontaardheid zijn. Zooiets ware heel goed mogelijk; er bestaat bijvoorbeeld een soort pruderie, die niet bepaald iden- te!k is met zuiverheid van ziel en geest. Maar ik geloof, dat het verantwoord zou zijn, de kans op dergelijke vergissingen en misslagen, de kans op het noodeloos derven van eenig kunstwerk voor het artistiek be zit der natie op den koop toe te nemen. Want het hoogste bezit van een volk wordt niet geconstitueerd door eenig kunstwerk, noch door een totaliteit van kunstwerken, maar door zijn volkskracht en zijn volks zede en bovenal door de religie, het reli gieuze leven dat van deze beide den grond slag uitmaakt". Op den laatsten zin willen wij nog spe ciaal de aandacht richten. Een nieuwe tijd brengt bijzonder gemak kelijk het gevaar, dat niet alléén schijn waarden worden opzij gezet, maar óók wer kelijke waarden of dat deze waarden niet meer worden erkend in de werkelijke grootte en de werkelijke verhoudingen. Niet genoeg kunnen wij onszelf er van doordringen, dat godsdienst, godsdienstig leven basis is van volkskracht en volks zede. En de kunst is middel, om de volks kracht en volkszede sterker en schooner en edeler te maken. Als de kunst dat niet doet, is zij ontaard. Kunst moet voeren tot God. NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE SPOORWEGEN MET 5 MEL De persdienst der Nederlandsche spoor dienst deelt mede, dat op 5 dezer een nieuw spoorboekje zal gaan gelden. Het is niet, zooals met de uitgave van den laatsten winterdienst eenige malen het geval was, een bijgewerkt spoorboekje, maar het betreft een geheel nieuwe dienst regeling. De inspecteur van het ijk wezen vestigt de aandacht van neringdoenden op het feit, dat in iedere bekendmaking, ter aan duiding van maat of gewicht, gebruik moet worden gemaakt van wettelijk geldende aanduidingen. Voor prijsaanduidingen van goede ren, die bij de maat of hst gewicht worden verkocht, moet dus gebruik worden gemaakt van namen als meter, liter, kilogram. Het gebruik van de namen el, kan, pond, ons e.d., is niet geoorloofd. VAKBEKWAAMHEID IN HET SCHILDERSBEDRIJF. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft als diploma uit het bezit waarvan het voldoen aan de in het vesti- gingsbesluit schildersbedrijf bedoelde mi- nimum-eischen van vakbekwaamheid voor het schildersbedrijf kan blijken, aangewe zen den graad van „meester in het huis schilderen" voorzoover deze is toegekend door de vereeniging ter veredeling van het ambacht, te Amsterdam, in de jaren 1940, 1941 en 1942. SLUIKHANDEL IN MEEL EN VARKENSVLEESCH De vorige week werden te Heemstede in een vrachtauto, welke ter controle was aan gehouden, tien balen tarwemeel, alsmede een koffer, inhoudende ongeveer 25 pond ongekeurd var kens vleesch, aangetroffen. Onmiddellijk werd door de distributie- recherche een onderzoek ingesteld naar de herkomst hiervan. Het bleek, dat het varkensvleesch door zekeren B., wonende te Leiden, aan den vrachtrijder was mee gegeven om in Amsterdam bezorgd te worden. Hij zelf durfde het vleesch niet te vervoeren. Na verhoor deelde B. mede, van het vleesch ongeveer tien pond voor zich zelf te hebben achtergehouden en het gé- kocht te hebben van den varkenskoopman D. te Zoeterwoude. Het onderzoek naar de herkomst van het tarwemeel, dat zon der geleidebiljet werd vervoerd, bracht aan het licht, dat dit gekocht was door zekeren J. S. te Warmond van zijn zwager te Utrecht. In deze zaak is nog betrokken J. S., die dit meel gekocht had van G. Z., eveneens te Warmond, die dit op zijn beurt weer aan korrel had gekocht van S. de V. te Haarlemmermeer, terwijl laatstgenoemde had zorg gedragen, dat de tarwe by den molenaar B. te Lisse werd gemalen, waar het meel door den vracht rijder is afgehaald. S. de V., die ontkende deze tarwe te hebben verkocht, werd door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Bij den verkoop van de tarwe werden prijzen betaald van 32.50, 35.en 37.50 per 70 kg., terwijl de normale ver koopsprijs 14.25 per 100 kg., bedraagt. Het meel als mede het varkensvleesch zijn in beslaggenomen, terwijl tegen alle in deze zaak betrokken personen proces verbaal is opgemaakt. Nieuwe bonnen BROOD EN GEBAK. De met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 4 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei as. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. De bonnen mogen gedurende den ge- heelen kooptijd ook in hotels, restaurants e.d. worden gébruikt AARDAPPELEN. Do twintigmet „17" genummerde bon nen van de broodkaart geven tezamen recht op het koopen van 11/2 kg. aard appelen. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geoorloofd vanaf Zater dag 3 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. MELK. De met „15" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koopen van 13/4 liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op de zen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. EIÊREN. De met „95" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Gedurende den kooptijd mag de bon ook gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. De met „65" en „75" genummerde bon nen van de bonkaart algemeen geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De verbruiksperiode dezer bon nen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 geeft de met het woord „brandstoffen" en „01 k.f." ge merkte bon van de bonkaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend ge bruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewe zen, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De met de woorden „generator-anthra- ciet, vierde periode" gemerkte bonnen ge ven gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 recht op het koo pen van 1 H.L. anthraciet-nootjes v (max. 5 kg). De met dewoorden „generator-turf, vierde periode" gemerkte bonnen geven gedurende bovengenoemd tijdvak recht op i het koopen van 50 stuks baggertuxf. Europa in nieuwe ordening DUITSCHLANDS PLANNEN MET ZUID OOST-EUROPA. Van goed ingelichte Duitsche zijde ver neemt het Ned. Perskantoor het volgende: Het vasteland van Europa zal in de toe komst een economische eenheid zijn. De economische chaos, die tot nóg toe heersch- te waardoor b.v. in Nederland de heer lijkste groenten onverkoopbaar waren zal na den oorlog ophouden. Wat ieder land voortbrengt, zal opgenomen worden, an wel tegen prijzen, die den voortbrenger een bestaan verzekeren. Dit geldt zoowel op het gebied van landbouw als op dat der nijverheid. Het vasteland van Europa zal in de toe komst dus in zijn eigen behoeften moeten voorzien. Daar zal althans naar gestreefd moeten worden. De landen zullen dat moe ten voortbrengen waarvoor zij het meest ge schikt zijn. Ieder volk zal met zijn talenten hebben te woekeren 1 Uit den bodem van ieder land moet worden gehaald, wat er in zit. Kunstmatige bedrijven op het gebied van landbouw en nijverheid zullen wy daarentegen kunnen missen. De landen van Zuid-Oost-Europa hadden buiten hun schuld op verschillend gebied een grooten achterstand. Wie gedacht had, dat na den wereldoorlog dien achterstand zou worden ingehaald, vergiste zich. Ten gevolge van het diktaat van Versailles moest in de landen van Zuid-Oost-Europa bijv. een kunstmatige bewapeningsnijver heid in het leven worden geroepen, waar aan geen behoefte bestond. Met kunst en vliegwerk werden ook andere industrieën in die landen ingericht, die in krasse tegen stelling stonden tot het landbouwkarakter dier landen. Na den oorlog zal ieder land van ons werelddeel zich geheel aan zijn natuurlijke bestemming hebben te wijden. Zuid-Oost- Europa zal als landbouwgebied een vlucht nemen, die men zich nauwelijks kan voor stellen. Gedurende de laatste jaren begon men in verschillende landen van Europa's Zuid-Oosthoek reeds in te zien, dat de landbouw en veeteelt moesten worden uit gebreid, en werd de Duitsche hulp hierbij gretig aanvaard. Ieder land zal na den oorlog zijn bijzon dere taak krygen. De hoog ontwikkelde Nederlandsche land- en tuinbouw en vee teelt zullen zich op de z.g. kwaliteitsarti kelen hebben toe te leggen, die uit den aard der zaak veel hoogere prijzen zuilen opbrengen dan de massa-artikelen. Neder landsche pootaardappelen, vroege groenten, veelal onder glas gekweekt, edelfruit, fijne zaden, niet te vergeten de beroemde Neder landsche kaas, bloembollen, bloemen, hees ters en voortbrengselen van de Nederland sche boomkweekerij, het stamboekvee enz. enz., zij zullen in alle hoeken van ons we relddeel welkom zijn. De taak van Zuid-Oost-Europa zal daar entegen in de massaproductie zijn, in het bijzonder de massaproductie van granen en oliezadén. in Zuid-Oost-Europa zullen na den oorlog ook agrarische fabrieken in grooten getale moeten worden opgericht: zuivelfabrieken, fabrieken voor de verduurzaming van groen ten, fruit en vleeschwaren, enz. Voor al die voortbrengselen zal Duitschlana een goed a/zetgebied zijn. Na den oorlog zal de wedloop ter ver berging der tolmuren voor goed geëindigd zijn Men zal er veel eer naar streven, die muren af te breken. Het instandhouden van die muren zal nog slechts zin hebben, wan neer zy twee landen van verschillenden loon- en levensstandaard scheiden. Het ideaal is natuurlijk, dat het heele Euro- peesohe Vasteland één tolgebied zal vor men. Het verminderen der inkomende rech ten zal de onderlinge wedijver tusschen de verschillende landen van ons werelddeel aanmoedigen, niet een wedijver, die zich uit in moordende prijzen want die prij zen zullen hetzelfde bijn maar in de verbetering van de hoedanigheid. Duitschland zal de landen van Zuid- Oost-Europa steun verleenen bij het stre ven, om den landbouw en veeteelt uit te breiden en nijverheidsondernemingen op te richten, waaraan werkelijk behoefte be staat en die in het karakter des lands pas sen. Duitschland streeft hierbij niet naar politieke of economische macht. Het wil slechts dienen. Het wil meewerken, om een harmonisch Europa tot stand te brengen, waarbij elk land baas in eigen huis zal blijven. Het wachtwoord voor ieder volksgenoot in het Nieuwe Duitschland is: „Gemein- nutz geht vor Eigennutz". In het Nieuwe Europa zal dit het wachtwoord van ieder land van het Europeesche Kontinent moe ten zijn: de belangen van het Europeesche Gemeenebest gaan voor eigen baat! - Dit parool is niet nationaal-altruistisch. Inte gendeel, door steeds het belang van het ge- heele Europeesche Vasteland in het oog te houden,dient ieder land tenslotte het best ook zijn eigen volk. ORGANISATIEPLICHT VOOR MELK- LEVERANCIERS ENZ. Blijkens een besluit van den secr.-gen. van Landbouw en Visscherij, opgenomen in de Staatscourant van 1 dezer, is ieder, die zelfstandig zijn bedrijf maakt van het afleveren van melk voor consumptie in ge bieden, gemeenten of gedeelten van ge meenten en die niet is georganiseerd bij de Nederlandsche Zuivelcentrale te 's-Gra- venhage en toegelaten tot één of meer der groepen boterproducenten in den zin van het Crisis-Zuivelbesluit 1940 I (boter), kaasproducenten of producenten van melkproducten, verplicht als georganiseer de te zijn aangesloten bij de Centrale. Ieder, die in het bezit is van een ver gunning, als bedoeld in artikel 5 van het besluit van 11 Nov. 1940 inzake de stan daardisatie van melk, is, indien hij het standaardisatiebedrijf uitoefent en niet by de Centrale georganiseerd is en toegelaten tot één of meer der in artikel 2 genoemde groepen, verplicht als georganiseerde bij de Centrale te zijn aangesloten. AANSLAGEN OP KAP. TER ZEE ROST VAN TONNINGEN EN LUIT.-KOL. MUSSERT. RECHTZAKEN BINNENKORT TE WACHTEN. De strafkamers van de rechtbank te 's-Gravenhage, welke zich bezighouden met de behandeling van militaire strafza ken, hebben deze week voor de eerste maal zitting gehouden. Behandeld werden enkele verzoeken van de betrokken raadslieden tot invrij heidstelling van de officieren, verdacht van den aanslag op den kapitein ter zee, N. A. Rost van Tonningen, op of om streeks 12 Mei 1940, te Durgerdam ge pleegd, en de officieren verdacht van den moord op luit.-kolonel J. A. Mussert. Bei de verzoeken werden afgewezen. Nader vernemen wij, dat de vervolging van verdachten binnenkort te verwach ten is. TWEE BOERDERIJEN DOOR HET VUUR VERWOEST. Vanochtend omstreeks vier uur werd er •brand ontdekt in de boerderij van den landbouwer D. te Lierop, onder de gemeen te Soameren. De vlammen sloegen kort daarna over op de boerderij van den land bouwer K. Beide panden werden een prooi der vlammen. Een varken, twee kalveren en een zeug met biggen vonden den dood in het vuur. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. BRAND IN WASSCHERIJ TE ARNHEM. In den afgeloopen 'nacht is brand uitge broken in de stoomwasscherij van de firma Chr. J. Gysberts en Leo van der Huysen, gelegen aan den Velperweg te Arnhem. De brandweer, die met groote materieel was uitgerukt, kon tegen de vuurzee wei nig uitrichten. De wasschery, alsmede een aangebouwde woning, zijn grootendeels uitgebrand. Tijdens het blussohingswerk is een brandwach door een omvallend stuk muur getroffen en brak daarbij eenige tee- nei van den rechtervoet. Hij moest in het gemeentelijk ziekenhuis worden opgeno men. De brandweer slaagde er na een uur hard werken in het vuur onder de knie te krijgen. Verzekering dekt de schade. PESSIMISME. De meneer, die in Amerika de „Dark Future Club" (de club der donkere toekomst) heeft gesticht, is nog zoo'n gekke pessimist niet. Het is zoo iets van de kreet: pessimisten aller landen vereenigt u. Het adagium is al zoo oud als de wereld. Heeft een of andere Duitsche filosoof niet de volgende definitie ge geven van de hoop? Hoop.is als een schoon, blauw, zonbeschenen meer, je kunt er heerlijk in verdrinken. Dat komt zoo ongeveer op hetzelfde neer: het wil zeggen: koester geen hoop, want je komt verkouden thuis. De heer Orling zegt het alleen wat an ders. Hij zegt: „Wanneer wij ons voor bereiden op de duisternis en er komt schemering, doet zij ons aan als licht". Er is iets voor te zeggen, hoe naar geestig het ook is. Maar toch houd ik meer van een blijmoedige filosofie, als bijvoorbeeld deze: Ga in de put zitten en drink een borreltje om er weer uit te komen! En alles by elkaar geloof ik, dat de heer Orling in het geheimste heimelijk van zijn binnen kamer ook zulk een blijmoedige filo soof is. Hij propageert, dat de men- schen in de put moeten zitten, omdat er dan voor hem iets aan te verdie nen valt. De gelden stroomen hem namelijk toe, vertelt het bericht. Maar dat kan hij zijn pessimisten natuur lijk niet vertellen. Waar zou zyn pes simisme dan blyven. Maar een gek soort pessimisme is het niet. Laten wij het Amerikaansch pessi misme noemen. V. Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. STOCKHOLM, 2 Mei (D.N.B.). In den afgeloopen nacht zijn, maar Reuter meldt, door het Duitsche luchtwapen acties onder nomen boven het Merseygebied. Een groot aanal vliegtuigen, die lichtfakkels, brand en brisantbommen neerwierpen, heeft hier aan deelgenomen. Er zijn verscheidene branden ontstaan. Ook een stad in het Westen van Engeland heeft 'bezoek van vliegers gehad. DE ITALIAANSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. NEW YORK, 2 Mei (D.N.B.). Het fe derale gerechtshof in Jacksonvill in den staat Florida heeft den kapitein en twin tig leden der bemanning van het in beslag genomen Italiaansche s.s. „Confidenza" schuldig verklaard aan het plegen van sa botage op het schip tijdens de ligging in een Amerikaansohe haven. Het vonnis zal worden uitgesproken na de behandeling van de zaak tegen de bemanning van het Italiaansche vrachtschip „Ircania." In Sonsbeek te Arnhem staan de narcissen in vollen bloei. Een hoekje in het prach tige park, waar aan den voet van de zware en nog kale boomen de voorjaarsbloemen in volle kleurenpracht prijken. (Pax-Holland).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1