DINSDAG 29 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De Duitsche grond stoffen voorziening DE GRONDSTOFFENFOSITIE SEDERT HET BEGIN VAN DEN OORLOG AANZIENLIJK VERBETERD. Europapress meldt uit Berlyn: De Onderstaatssecretaris in het Rijks ministerie van Economische Zaken, Gene raal Von Hannecken, sprak te Berlijn voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers over de Duitsche grondstoffen positie. HU betoogde, dat het Duitsche oorlogspo tentiaal tot op heden in den loop van den oorlog geenerlel verliezen heeft geleden, en dat als gevolg van de bezetting van in economisch opzicht belangrUke gobieden, in menig opzicht zelfs van een belangrijke versterking kan worden gesproken. Reeds voor het uitbreken van den oorlog werd de ijaervoorziening van Duitschland uitge breid, doordat de Reichswerke AG fiir Erzbergbau und Eisenhutten „Hermann Görimg" werden opgericht. Door het inlU- ven van de Oostmark en het Saargebied werd de Duitsche ijzerproductie in bel ang ry ke mate opgevoerd. Bovendien is het feit, dat men thans de beschikking heeft over de yzerindustrie van het Protecto raat van veel beteekenis. In den loop van den oorlog werd de po sitie der Duitsche yzerindustrie nog verbe terd doordat Duitschland de beschikking kreeg over de Oost-Oppersilezische gebie den en bovendien de Poolsche yzerindu strie in de Duitsche ijzerertsproductie werd ingeschakeld. Met de overwinning in het Westen kwa men de grootste ijzermijnen van Europa onder controle van het Duitsche Ryk, zoo dat de capieiteit der Duitsche yzerindu strie, in vergelijking met het begin van het offensief in het Western bijna de helft groo- ter geworden is. De moeilijkheden, welke zich voordeden bij het im bedrijfnemen van de yzerindustrie van Lotharingen kon den in zooverre worden opgeheven, dat met de werkzaamheden weer een aanvang ge maakt kan worden. Evenals de Lotharing- sche is ook de Belgische-, de Luxemburg- sche- en de Noord Fransche IJzerteidustrie weer op gang gekomen en levert eveneens een belangrijke bijdrage voor de Duitsche yzerindustrie. Engeland produceerde in 1938 10,5 mil- lioen ton staal, Duitschland, met inbegrip van het Protectoraat, Polen, Nederland, België, Luxemburg en het bezette Frank rijk produceerde daarentegen 36,7 millioen ton. De steun, welke Engeland van zijn koloniën krygt en de maan del ijksche leve ranties van 1 millioen ton staal uit de Ver- eenigde Staten, kunnen het beeld geens zins ten nadeele van Duitschland beïnvloe den. In de Amerikaansche havens ligt mo menteel ongeveer 400.000 ton ruw ijzer, schroot, halffabrikaten en stalen artikelen opgeslagen en wachten op transport naar Engeland. By de Engelsche ijzer productie dient men rekening te houden met de scha de, welke aangebracht is door de Duitsche luchtaanvallen en voorts 'het wegvallen van den aanvoer uit Scandinavië. Naast ijzer is steenkool de belangrijkste grondstof. In het laatste jaar vóór het uit breken van dezen oorlog produceerde Duitschland in den steenkolen mijnbouw ongeveer 187.000.000 ton, in de bruinkool- mij nbouw ongeveer 194.000.000 ton. De In lijving van het Sudetenland had een pro- ductieverhooging van 15 millioen ton bruinkool en bijna 2 millioen ton steen kool per jaar tot gevolg en de inlijving van het Protectoraat Bohemen en Mora- vie een verhooging van 10 millioen ton steenkool en 800.000 ton bruinkool per jaar. Daarna kon de productie nogmaals worden opgevoerd door de inlijving van het gebied van Opper Silezië. Ondanks den slechten toestand, waarin zich de Poolsche mijn bouw bevond, bedroeg de steenkoolproduc- tie in 1938 in dat land 38 millioen ton. Door de overwining in het Westen kwam ook de kolen productie van België, Nederland en Frankrijk onder Duitsche controle te staan. In 1938 produceerde België bijna 30 millioen ton steenkool, Nederland bijna 14 millioen ton en Frankrijk 47,5 millioen ton. Duitschland streefde er voorts naar, de kolen productie in het Oude Rijk en in de nieuwe gebieden te intensiveeren. Door concentratie en moderniseering der bedrij ven kon in het Sudetenland de bruinkool- productie met 15 pet. worden opgevoerd. In den oorlogstijd werd de bru ink ooipro ductie in het oude RUk met Wjna 7 pet opgevoerd. Door de capaciteit van den kolenmUn- bouw is het mogelijk, de Buna-fabrieken en ook de kolenverwerkende fabrieken can minerale olieën van kolen te voorzien en ook de behoefte der fabrieken, die binnen het raam van het vierjarenplan nog in be drijf genomen zullen worden, te dekken. De Duitsche Buna-productie ontwikkelt zich in sterk stijgende lijn en door den voorraad natuurrubber, welke voor het grootste gedeelte uit buitgemaakte voor raden afkomstig is, is het Duitsche oorlogs potentiaal ook op dit gebied verzekerd en uitgebreid. De voorziening van minerale olie op eigen grondstoffenbasis wordt even eens verder ontwikkeld. Momenteel berust de Duitsche voorziening van minerale olieën voor het grootste gedeelte op een verzekerde binnenlandsche grondstoffen- basis, d.w.z. op de basis van kolen en de binnenlandsche olieproductie. Reeds se dert 1937 is de petroleumproductie ieder jaar met 50 pet. opgevoerd, terwyl ook ge durende den oorlog een belangrijke pro ductiestijging bereikt kon worden. BU de ze eigenproductie komen dan nog den ver zekerden olie-invoer, vooral uit Roemenië, zoodat ook op dit gebied het oorlogspoten tiaal gunstig is. Ook op het gebied van de non ferro-me tal en, welke voor den oorlog van belang zijn, heeft Duitschland de beschikking over voldoende hoeveelheden. De aluminium- AANGIFTE EN OOK KEURING VOOR MANNELIJKE RUKSDUITSCHERS In onze provincie op 12, 13, 14 en 15 Mei. De commissaris-generaal voor openba re veiligheid en hoogere S.S.- en politie leider maakt het volgende bekend: Alle mannelijke Rijksduitschers, die in 1922 of 1923 zyn geboren en die zich gedurende een jaar of langer dan een jaar in Neder land ophouden, moeten zich voor aangifte en keuring, en diegenen, die in de jaren 18971913 zUn geboren, uitsluitend voor aangifte, als volgt aanmelden: Uit de provincies Z u i d-H o 11 a n d en Zeeland bij de Wehrmachtskommandantur Den Haag, Koninginnegracht 24. Op 12 Mei, des voormiddags acht uur voor de geboortejaren 1922 en 1923, zoo mede van de geboortejaren 18971913 de genen, wier achternamen beginnen met een der letters A. tot en met D. Op 13 Mei, des voormiddags acht uur geboorte jaren 18971913, letters E. tot en met M. Op 14 Mei, des voormiddags acht uur ge boortejaren 18971913, letters N. tot en met V. Op 15 Mei, des voQrmiddags acht uur geboortejaren 18971913, letters W. tot en met Z. De aangifteplichtigen dienen indenti- teitsstukken en twee pasfoto's ter grootte van 37 by 52 millimeter, afbeelding in ci viele kleeding zonder hoofdbedekking, me de te brengen. Zij die een bril dragen moeten bovendien een brillerecept bij zich hebben. Joden moeten niet verschijnen. Aan de aangifteplichtigen wordt reis geld derde klasse op vertoon van reisbiljet bij de aanmelding terugbetaald. ZU ver krijgen verder by afwezigheid van meer dan acht uren uit hun woonplaats, een verteringsvergoeding. ALLE GOEDEREN MOETEN GEPRIJSD WORDEN. De politie gaat streng controleeren. Voor een behoorlijke handhaving van de prijsvoorschriften is het van belang, dat aan het bepaalde in artikel acht van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 streng de hand wordt gehouden. Artikel acht bepaalt: hy die goederen in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, te huur aan biedt of verhuurt, is verplicht bij die goe deren, op een voor het publiek zichtbare wijze den prys te vermelden". Daar dit thans ten aanzien van alle goederen van toepassing is, is vrywel de geheele han del, voor zoover het publiek daarby be trokken is, verplicht zich aan genoemd voorschrift te onderwerpen. Het op dui delijk zichtbare wUze vermelden van den prijs geldt niet alleen voor goederen, die in de étalages der bedrijven zyn uitge stald, maar ook voor die goederen, die onder het oog van het publiek ten recht- streekschen verkoop zijn gereedgelegd of het publiek te koop worden aangeboden. De politie zal de naleving van dit voor schrift in den komenden tijd streng con troleeren. OVERHEID ZAL PRIJZEN VOOR BROOD VASTSTELLEN. Overneming van de slachthuizen door het ryk is noodzakelijk, waarna districts- gewyze het vee wordt geslacht in het ge bied, waar het gegeten zal moeten worden. De directeuren der slachthuizen moeten bevoegdheid hebben om de noodige sociale voorzieningen te treffen. De keuringsdienst dient te worden georganiseerd, aldus de conclusie van den heer B. Holtrop in een dezer dagen gehouden vergadering van de leiders der bedrijfsgroepen van den handel in vleesch, brood en melk van het Ned. Agrarisch Front. Over de toestanden in de bakkerij be toogde de heer Holtrop, dat de invloed van de meelfabrieken bij de broodvoorziening veel te groot is. Het vraagstuk der broodprijzen werd eveneens uitvoerig besproken, vooral naar aanleiding van een in Haarlem uitgebro ken broodstryd. Thans zal de overheid, die den strijd had kunnen voorkomen, maar niets deed, toen er om een bindende prijs regeling werd gevraagd, eerstdaags mini mum- en maximumprijzen gaan vaststel len, aldus spreker. en magnesiumproductie wordt in snel tem po opgevoerd, zoodat een voldoende uit breiding der capaciteit in het verschiet ligt Bovendien wordt al het mogelyke ge daan om de stroomversnellingen, welke in groote getale in Noorwegen voorkomen, te benutten voor de aluminiumproductie. Duitschland en de Europeesche landen, over welker aluminium Duitschland thans geheel of voor een groot gedeelte de be schikking heeft, produceerden in 1938 bij na 270.000 ton. Engeland, Canada en de Vereenigde Staten produceerden daaren tegen ongeveer 215.000 ton. Deze Duitsche voorsprong van 55.000 ton zal nog worden vergroot en het zal Amerika en Engeland niet mogelijk zijn, tezamen, ondanks de voorgenomen grootere productie, dezen achterstand in te halen. Ook ten aanzien van andere metalen, zooals koper, zink, nikkel en lood wordt Duitschland niet alleen door de ruilmoge- lUkheden ontlast, doch bU de meeste vindt een productie uit Duitsche bodem plaats of in zulke gebieden, die een veiligen aan voer verzekeren. Er kan dus worden vastgesteld, dat de grondstoffenvoorziening van Duitschland op het gebied van alle grondstoffen, wel ke voor den oorlog van beteekenis zijn, in voldoende mate verzekerd is en ook in de toekomst nog belangrijke uitbreidingen mogelyk maakt De photo's voor de persoonsbewijzen Men meldt ons van bevoegde zijde: Nu door verschillende gemeenten een begin wordt gemaakt met de uitreiking der persoonsbewijzen, moge ernstig de aan dacht worden gevraagd voor de eischen, waaraan de photo's, waarmede het per soonsbewijs zal worden voorzien, moeten voldoen. Deze eischen zyn vermeld in arti kel 15, eerste lid, van het uitvoeringsbesluit persoonsbewijzen 1. Hoewel dit uitvoerings besluit bij zijn verschUnen in de bladen in zijn geheel werd opgenomen, meenen wU goed te doen, de bepalingen betreffende de photo's hier nogmaals te laten volgen en eenige daarvan van een kantteekening te voorzien. De twee geheel gelijke photo's, welke door den opgeroepene worden ingeleverd, moe ten aan de volgende eischen voldoen: I. Afmetingen nauwkeurig 3Vz cM. breed, bij cM. hoog. 2. De photo mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven. 3. De photo moet den afgebeelden per soon zonder hoofdbedekking weergeven. 4. De afbeelding van het hoofd moet 2 cM. in doorsnee of grooter zUn. 5. De photo moet den afgebeelden per soon half „en face" en half „en profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts too- nèn, zoodanig, dat het linkeroo duidelijk en geheel zichtbaar is. 6. De beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g. kunstphoto's). 7. De photo moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven. 8. Gelijkmatige (z.g. egale) kleur, witte, althans lichte achtergrond. 9. De photo mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huls, geen landschap, geen hond, enz. en 10. De photo mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. II. De achterzijde der photo moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blan co papier, zonder stemnelafdruk, opdruk of anderszins. Volledigheldshave zij vermeld, dat In het tweede lid van genoemd artikel het gebruik van z.g. photo-maten of poly-photo is ver boden. Het meerendeel dezer bepalingen vraagt geen nadere toelichting. Blijkens vele in gekomen brieven schijnt echter het be paalde onder 4 niet geheel duidelijk te zyn en is men in twijfel, of met de door snede van het hoofd de horzzontale dan wel de verticale doorsnede wordt bedoeld. Wil men in alle voorkomende gevallen den zekersten en veiligsten weg volgen dan zor- ge men dat de kleinste doorsnede van het hoofd altijd minstens 2 cM. zij, en wil men iedere moeilijkheid met betrekking tot de vereischte afmeting voorkomen, dan make men gebruik van de vrijheid, de genoemde minimum afmeting te overschrijden, door het hoofd, binnen de grenzen der totale photo-afmeting van VA x 4M» zoo groot mogelijk te reproduceeen. Het voorschrift onder 5 vereischt, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar zij. BU het photografeeren van vrouwelijke clientèle, die gewend is het kapsel over het oor te dragen, moet er op gelet worden, dat het haar zoodanig boven en achter het oor wordt teruggelegd, dat aai. bovenstaande eischen kan worden voldaan. Het bepaalde onder 7 Is met die eischer. in geen enkel opzicht in stryd. Met den achtergrond, waarover onder 8 wordt gesproken, wordt niet de achter- of ommezijde der photo bedoeld. Een witte, althans lichte achtergrond is voorgeschre ven om daartegen de afbeelding zoo scherp mogelijk te doen afsteken. De achter- of ommezijde van he' photopapier, genoemd onder 11, mag geen stempelafdruk, opdruk of anderszins, b.v. watermerk vertoonen. Zy is bestemd voor den vingerafdruk, wel ke door de aanwezigheid van dergelijke merkteekenen in of op het papier aan dui delijkheid zou inboeten. Wy vertrouwen, dat na deze toelichting geenerlei twijfel zal blijven bestaan omtrent de interpretatie der eischen, welke aan de photo voor de persoonsbewyzen zijn ge steld. Mocht, onverhoopt, nog verduidelij king noodig zU'n, dan vrage men inlichtin gen aan de bevoegde instanties. Willen de ambtenaren, die voor de uitrei king der persoonsbewyzen zyn aangewe zen, hun belangrijke en omvangrijke taak op vlotte wU'ze kunnen uitvoeren, dan mag er door het inleveren van ondeugdelijke photo's geen stagnatie in hun werkzaamhe den ontstaan. De omvang van een taak, waarby zes en een half millioen persoonsbewUzen gedis tribueerd moeten worden, moge slechts door ingewijden te overzien zyn, het belang daarvan raakt een ieder van ons en eischt ons aller medewerking. TegelUk met de persoonsbewyzen zal, 20oals gemeld is, van rijkswege kosteloos - een étui worden verstrekt, officieel „om hulsel" genaamd. Dit omhulsel is vervaar digd van triacel, een doorzichtig materiaal, en zoodanig uitgevoerd dat het, terwyl het de duurzaamheid der persoonsbewyzen zal bevorderen, de kennisneming der aan de voor- en achterzyde der persoonsbewyzen vermelde gegevens niet be-moeilykt. EEN NIEUWE VORM VAN VERMOGENSBELASTING. Naar het A'damsch Effectenblad ver neemt, is een nieuwe fiscale wet op komst die tot strekking heeft, de tegenwoordige vermogensbelasting en de verdedigings belasting I te combineeren. Ofschoon het blad by zonderheden ontbreken, kan het mededeelen, dat ook de naamlooze ven nootschappen door dezen maatregel getrof fen zullen worden. LOTERIJ WINTERHULP NEDERLAND. Naar het „Handelsblad" meldt, zal on der auspiciën van Winterhulp Nederland ten bate van deze stichting over eenigen tijd een groote lotery worden gehouden. De organisatie van deze lotery is in han den gelegd van de Comm. venn. „Het Kompas", terwyl het voornemen bestaat by den verkoop der loten de collecteurs en collectrices van de Staatsloterij in te scha kelen. HERORIëNTEERING OVER DEN LANDBOUW. Voorstellen van De Nederlandsche Unie en Nationaal Front. Eenigen tijd geleden is een commissie gevormd van landbouwdeskundigen, voortkomend uit de kringen van Natio naal Front, De Nederlandsche Unie en het voormalige Landbouw en MaatschappU, welke commissie thans met hare voorstel len is gereedgekomen. Deze voorstellen betreffen de sociale verordening, het bo- demvraagstuk, de marktordening en den corporatieven opbouw van den landbouw. De rapporten zullen dezer dagen in de officieele organen van de genoemde bewe gingen worden afgedrukt. JUSTITIE ONTBINDT DE STICHTING „NEDERLANDSCHE WERKGEMEENSCHAP". De stichting „Nederlandsche Werkge meenschap", waarvan dr. E. G. H. Ver- viers voorzitter was, is door de justitie ontbonden. De bureaux van de stichting, waarvan het hoofdkwartier gevestigd was in Den Haag aan het Bezuidenhout 85a en een bijkantoor te Amsterdam had, zyn gesloten en door de politie verzegeld. De stichting „Nederlandsche Werkge meenschap" was den laatsten tyd scherp aangevallen, omdat zU gelden inzamelde door middel van colporteurs over het ge heele land, welke gelden zouden worden besteed voor tewerkstelling van oorlogsin validen bij de ontginning van gronden op door de stichting te exploiteeren landgoe deren. De weidsche opzet werd echter in geen enkel opzicht gedekt door de finan- cieele actie voor de exploitatie, terwijl met de grootsch opgezette propaganda de resultaten niet in overeenstemming wa ren. Bovendien werd er critiek op uitge oefend, dat de oorlogsinvaliden werden misbruikt voor reclame voor deze stich ting, die op geen solide basis rustte. De Haagsche rechtbank heeft onlangs den voorzitter, dr. E. G. H. V. veroordeeld tot ƒ150 boete subs. 50 dagen hechtenis wegens beleediging van den procureur-ge neraal en den hoofdcommissaris van Den Haag in een brochure, naar aanleiding van een inval, welken de politie in Januari van dit jaar heeft gedaan in de kantoren van de „Nederlandsche Werkgemeenschap" aan het Bezuidenhout op vermoeden van overtreding van de lotery wet. „Telegraaf'. KAMPEER-BOERDERIJEN. Een nieuwe instelling van den A. N. W. B. Het bericht, dat het verboden is tusschen 12 en 4 uur 's nachts in tenten verblyf te houden, heeft vele tienduizenden kampeer ders teleurgesteld. De A.N.W.B. heeft on middellijk stappen ondernomen om een verzachting van deze bepaling te verkry- gen en nog steeds koestert de Bond hoop, dat het kampeeren dit jaar, zy het dan on der bepaalde voorwaarden en in beperkte mate, mogelijk zal zijn. Daar het kampeerseizoen nu op handen is, moesten evenwel maatregelen genomen worden om het den talryken kampeerders mogelyk te maken een frisschen neus te halen in bosch en heide, aan zee of aan de plassen, ook indien het bovenbedoelde ver bod gehandhaafd zou blijven. Dé Toeristenbond heeft zich daarom ge wend tot. een aantal boeren, die in de om geving van kampeerterreinen woren, met het verzoek de tentdaklooze trekkers ge durende den nacht onderdak te willen ver schaffen in stallen, schuren, deelen of op zolders. Het stemt tot voldoening, dat allerwege de gevraagde gastvryheid grif werd toege zegd. Het zal daardoor mogelijk zUn zooals gewoonlijk de tent op te slaan op een van de mooie plekjes van ons land en dan den nacht door te brengen onder een soliede dak, waardoor aan de bedoeling van den „soertyd" is voldaan. Het spreekt var zelf, dat de hier bedoelde nachtverblijven zeer eenvoudig zyn. In den regel zal de kampeerder niet meer mogen verwachten dan een schuur af een stal met een dikke laag stroo. Een goed kampeerder heeft hieraan echter ruim voldoende. By verschillende kampeerterreinen zyn afzonderlijke nachtverblijven gevonden voor vrouwelijke en mannelijke kampeer ders. Nadere mededeelingen omtrent de ligging van deze kampeer-boerderyen, het aantal personen dat zij kunnen herbergen, de vergoeding die steeds zeer laag gehou den Is, e.d. zullen binnenkort door den A.N.W.B. worden bekend gemaakt. De aandacht dient erop te worden geves tigd, dat in het algemeen slechts onderdak wordt verleend aan kampeerders die in het bezit zyn van een geldige kampeerkaart, uitgegeven door de afdeeling Ned. Kam- peerkaarten Centrale van den A.N.W.B. Deze kampeerkaarten zijn verkrijgbaar voor alle te goeder naam en faam bekend staande personen. Aanvraagformulieren worden door den A.N.W.B. op aanvraag toegezonden. DE BURGEMEESTER VAN GOUDA ONTSLAGEN. B. en W. van Gouda hebben den raad medegedeeld, dat by' besluit van den wncL rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied d.d. 19 April 1941, on- middelly'k ingaand ontslag is verleend aan mr. dr. K. F. O. James als burgemeester dezer gemeente. VERVANGING DOOR GAS VAN PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Gezien de scha arson te aan petroleum, brengt het departement van handel, ny- verheid en scheepvaart ter kennis van alle verbruikers van petroleum voor kookdoel- einden, die in perceel en wonen, waar een gasbinnenleiding aanwezig is. dat aan hen, nadat de thans in omloop zUnde bon nen voor petroleum voor kookdoeleinden, zyn verloopen, geen bonnen meer zullen worden uitgereikt In hun eigen belang wordt dezen verbruikers aangeraden, zioh thans reeds met een verzoek om aansluiting tot het desbetreffende gasbedrUf te wen-' den. Tevens dienen zij daarby to kennen te geven of zU in aanmerking willen ko men voor het betrekken van een eenvou dig gascomfoor, hetwelk de gasbedrijven desgevraagd op gemakikelyke betalings voorwaarden beschikbaar zullen stellen. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat een tijdige indiening van de betrokken verzoe ken noodzakelijk is, daar, gezien de te ver wachten toeloop, met de afdoening dezer aanvragen uiteraard eenigen tijd gemoeid zal zUn. Men houde hiermede dus rekening en verwachte van het gasbedrijf niet het onmogelijke. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEIZIERBOOTEN. De wet op de personeele belasting kent de mogelijkheid van ontheffing van belas ting, indien men gedurende een geheel ka lenderjaar het belastbare vaartuig buiten gebruik stelt en hiervan vóór 20 Januari aan den betrokken inspecteur kennis geeft. Van dit recht hebben uiteraard vele bezit ters van motorbooten, die dit jaar toch niet kunnen varen, gebruik gemaakt. Tot voor kort bestond er voor bezitters van zeiljachten geen aanleiding om even zoo te handelen; zU mochten immers de verwachting koesteren, dat zij dezen zomer de zeilsport naar hartelust zouden kunnen beoefenen. Daarin is nu verandering geko men als gevolg van het verbod om ver schillende wateren te bevaren en om in ka juiten van jachten te overnachten. Voor velen is het gebruik van de boot nu zóó be perkt geworden, dat zy, hoe ongaarne ook, moesten besluiten hun vaartuig in de win- terberging te laten. Strikt genomen is het thans voor dezen te laat om nog ontheffing van personeele belasting te verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandigheden buiten hun wil. Op dien grond heeft de A.N.W.B. thans tot den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Financiën het verzoek gericht, de inspecteurs te willen machtigen in de juistbedoelde gevallen, als men daarom verzoekt, alsnog ontheffing te verleenen of wel een aanslag over dit jaar achterwege te laten. R.K. BOND VAN P.T.T. PERSONEEL. In een der zalen van restaurant Weber te Utrecht werd Maandagmiddag gelegen heid geboden, den heer M. v. d. Broek te complimenteeren ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als voorzitter van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus". Eveneens recipieerde in deze zaal de heer L. Schreurs, die gedurende 25 jaar de redactie van het orgaan van „St. Petrus" heeft gevoerd. Nadat de heer J. P. v.d. Wiel, uit Sit- tard, tweede voorzitter van het hoofdbe stuur van „St. Petrus", het werk van de jubilarissen zeer had geprezen, werden zij door alle bestuursleden van den bond ge complimenteerd alsmede door pater E. A. J. Frantzen, O.E.S.A., geest, adviseur. Namens het R.K. Werkliedenverbond complimenteerden de heeren J. A. Schutte en H. J. Kuyper by ontstentenis van den heer A. C. de Bruijn, voorzitter. Namens den Directeur-Generaal van het P.T.T.-bedrijf voerde het woord de heer Pasman, die vergezeld was van den heer Groendyk, chef- en mej. Verschoor, lid van de Schakel-commissie. Aanwezig waren ook de heer H. Jr Bou- dies, directeur van het Postkantoor te Utrecht en de heer L. Meyer, districtshoofd van het district Utrecht. Vertegenwoor digd waren eenige diocesane Werklieden- bonden, alsmede de Centrale Volksbank. Wy merkten voorts op den heer Stofkoo- per, namens de hoogere ambtenaren van het P.T.T.-bedrijf, benevens vertegenwoor digers van de A.R.K.A. en andere vakbon den; den heer Luyff, secretaris van het K.O.V.; den heer A. Fontyn, voorzitter van den Bond van Chr. P.T.T.-personeel. Namens de R.K.W.V. „St. Joseph" en na mens het college van B. en W. der ge meente Utrecht complimenteerde wethou der H. A. Bekker. Wij zagen voorts nog den heer G. Wolters dir. P.T.T.-kantoor te 's-Hage, voorzitter der Commissie van Overleg en van het Kinderfonds; de hee ren Vesters en Van Kessel, alsmede den heer A. v. d. Meys. namens den R.K. Tex- tielarbeidersbond; den heer Beumer, secre taris van de Actie voor de Nieuwe Ge meenschap en den heer Th. Kuiler, secre taris van het Kinderfonds. Vele geschen ken werden aangeboden; groot was even eens het aantal bloemstukken en schrifte- lyke gelukwenschen. De receptie kenmerkte zich door een zeer prettige stemming.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6