RIJNSTREEK LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 26 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JKERHOUT Vergadering van oen gemeenteraad van Noordwijkerhout op Vrijdag 25 April des namiddags te 8 uur. Tegenwoordig alle 13 raadsleden. Voorzitter de burgemeester. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding tegen H. v. Leeuwen tot ontruiming van het aan de Havenstraat gelegen teelland sectie B no. 1138. De voorzitter herinnert er aan, dat het bedoelde perceel indertijd van B. Meeu wenoord is gekocht en het toen vrij van huur was, niet alleen naar het oordeel van B. en W. in den Raad, doch ook naar het oordeel van Ged. Staten, aan welk college de op dezen aankoop betrekking hebbende bescheiden zijn opgestuurd. Van Leeuwen was het daarmede niet eens, blijkens een brief van zijn advocaat mr. Nord Thomson van 22 October 1940. Op dezen brief is door de gemeente niet gereageerd. Toen in den loop van den winter enkele werklieden der gemeente op het terrein eenig werk deden, werden zij door van Leeuwen ge molesteerd. Op 17 Februari j.l. aldus de voorzitter heb ik telefonisch tegen van Leeuwen gezegd, dat als hij meende dat hij nog eenig pachtrecht had, hij gebruik moest maken van de bepalingen, vervat in het Besluit van de Secretaris-Generaal van de Departementen van Justitie en van Land bouw en Visscherij ten aanzien van monde linge pachtovereenkomsten en dat het met verdere handtastelijkheden uit moest zijn, anders zouden andere maatregelen worden genomen. Ik kreeg daarop een brief van mr. Nord Thomson, waarbij o.m. werd opgemerkt, dat bedoeld besluit hier niet van toepassing was, omdat uit de boekhouding van van Leeuwen zoude zijn gebleken, dat hij in November 1935 het land wederom van Meeuwenoord heeft gepacht. Eigenaardig in dit verband is, dat mr. Nord Thomson in zijn bovengenoemden brief van 22 October 1940 schreef, dat bij besprekingen tegen het in de van het loopende schrifte lijk contract (d.i. 31 October 1937) was overeengekomen, dat v. Leeuwen het land zoolang in pacht mocht houden, als hij zelf wenschte. De gemeente is daarop in Maart j.l. over gegaan tot het publiceeren van een bericht waarbij werd medegedeeld, dat het perceel voor gegadigden te huur was. Plotseling scheen nu het besluit van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van Ju stitie e.a. wederom wel van toepassing Je BODEGRAVEN Ondeugdelijke bout. Medio dezer week zijn onze plaatsgenoot, dhr. W., diens echt- genoote en dochter, alsmede de heer van O. in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Van O. had verleden week bij de familie W. een konijn gebracht, waarvan achteraf bleek, dat het dier door miltvuur was aangetast. De van O., die het konijn bracht^ de dochter die het aanpakte en de ouders die het bereiden, voelden zich dien zelfden dag al niet wel, zoodat den vol genden dag overbrenging naar een zieken huis noodzakelijk werd geacht. De kinde ren van de fam. W., die het konijn gegeten hadden, ondervonden geen nadeelige ge volgen. Polder Weyland. Op de gehouden jaar vergadering werd het aftredende bestuurs lid H. Breedijk met groote meerderheid van stemmen herkozen. De opslag werd van 4.op f 5.per H.A. gebracht. De rekening over 1940 sloot met een batig saldo van 86.70, daar de inkomsten 3856.14 bedroegen, terwijl aan een bedrag van, 3778.44 was uitgegeven. Verkooping. Ten overstaan van notaris B. D. Krüsemann had Dinsdag in hotel van Haaften alhier de verkooping plaats van een burgerwoonhuis met voor- en achter tuin en steeg, gelegen aan de Koningstraat nummer 17, groot 1.81 A.,_ alsmede van een boven- en benedenhuis met erf en steeg aan de Mauritsstraat nummers 12 en 14, groot 1.50 A. Het huis aan de Koningstraat werd in bod gebracht op 4900.en bij afslag op 50.gemijnd door A. van den Berg. Het huis in de Mauritsstraat werd op 5100.in bod gebracht en bij afslag niet gemijnd. Beide perceelen zijn gegund. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer D. Looij, is benoemd tot kweekeling met acte te Aardam, gemeente Ter Aar. Geboren: Wilhelmus Theodorus, zoon van J. A. Vermeij en A. Th. Roos Fre- dericus Gerardus Maria, zoon van F: M. Eerwoerd en F. J. Stolwijk Aaldert Willem, zoon van R. Pit en J. Kristelijn Floris en Hendricus, zoons van L. Schrij ver en K. W. Meijen (geboren te Veenen- daal) Jacobus, zoon van A. Leupen en H. Groeneveld, geboren te Alphen aan den Rijn, Ondertrouwd: P. N. van den Haak 32 jaar en C. M. Driehuis, 30 jaar W. Overes, 26 jaar en J. M. Kraan 27 jaaar. Getrouwd: A. J. Disseldorp 25 jaar en W. J. van de Voorn, 20 jaar C. Ver- bree 31 jaar en N. van Mourik 26 jaar. Overleden: Johanna Oskam 52 jaar Antoon van Duuren 28 jaar, overleden- te Loön op Zand. Gevestigd: M. van Dam van Schoon hoven P. van Egmond van Apeldoorn J. Verbree van Amsterdam G. P. Dom burg van Amsterdam J. van Wensveen van Zwammerdam P. Iïeijstra en gezin van Woerden. Vertrokken: H. Schoo en gezin naar Woerden P. Straver naar Leiden E. Jansen naar Leiden. zijn, althans d.d. 24 Maart ontving de ge meente een deurwaardersexploit, zooals dat bij art. 1, tweede lid van het meerge noemd besluit wordt gevorderd. Van deskundige zijde werd mij daarop het advies gegeven om een spoedige beslis sing van de Pachtkamer bij het kantonge recht te bevorderen daartoe heb ik mij, d.d. 29' Maart j.l. tot de Pachtkamer ge wend. Dit verzoek werd door van Leeuwen bestreden op formeele gronden en of schoon de uitspraak van den kantonrechter nog niet bekend is, is wel aan te nemen, dat het verzoek op deze formeele gronden zal worden afgewezen. •In deze omstandigheden is het het beste, dat tegen y. Leeuwen een eisch tot ont ruiming van het perceel wordt ingesteld, zooals ook door mr. Teebaal te Leiden wiens advies hierbij wordt overgelegd wordt aangeraden. B. en W. noodigen daarom den Raad uit, daartoe te besluiten. De heer L. M. v. Noort vraagt of in dien eventueel v. Leeuwen in het gelijk wordt gesteld Meeuwenoord, de vroege re eigenaar, niet aansprakelijk is. De voorzitter antwoordt, dat niet is aan te nemen dat v. Leeuwen in 't gelijk wordt gesteld. Mocht dit eventueel onverhoopt toch het geval zijn, dan is er op Meeuen- oord geen verhaal. Meeuwenoord heeft destijds nadrukkelijk verklaard, dat hij ter zake geen voorwaarde in het het koop contract wenschte te zien opgenomen, zoo als hier destijds ook in den Raad is mede gedeeld, hetgeen de heer v. Noort blijkbaar is vergeten. Voor den Raad is dit destijds geen bezwaar geweest om den koop te sanctionneeren, daar men overtuigd was, dat het perceel uit de huur was en zooals boven reeds is medegedeeld, waren ook Gedeputeerde Staten van deze meening. Het voorstel van B. en W. wordt bij acclamatie aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan de Stichting Vreemdelingenverkeer „Zuid-Holland" te 's-Gravenhage een sub sidie toe te kennen van 17.50. Aan C. Th. Warmerdam wordt op zijn verzoek overeenkomstig art. 13 der L.O.- wet een tegemoetkoming verleend uit de gemeentekas van 12.50 in de reiskosten van zijn zoon Petrus, die per fiets de TJ.L.O. school te Sassenheim bezocht. Daar van de gelegenheid tot rondvraag niemand gebruik maakt, wordt de open bare vergadering gesloten. LEIMUIDEN Kruisvaart. Woensdag kwart over acht Tarcisiusban. Indien mogelijk fietsen meebrengen, want we gaan bij goed weer een groot buitenspel spelen, waarbij we verschillende fietsen noodig zullen heb ben. Vrijdagavond Godfriedban, eischen- kaarten meebrengen voor het afteekenen van de eischen voor de maand April. Jon gens die liefhebberij hebben in het - voet balspel kunnen hiervoor terecht op het terrein van de R. -K. S. V. Leimuiden op Donderdagavond kwart over zeven. IL J. M. V. Dinsdagavond 8 uur bij eenkomst. Liefhebbers voor tafeltennis sen worden verzocht zich goed te trainen, aangezien over enkele weken enkele le den van de Treffers uit Roelofarendsveen een wedstrijd komen spelen. NIEUWKOOP Kruisvaart. Zondag geen bijeenkom sten. Dinsdag 7 uur Adspirantengroep (en kel en alleen voor aspiranten). Woensdag avond om 8 uur wordt in de burcht de uit slag van ons wintertornier bekend ge maakt door de ZeërEerw. Directeur, waar na de uitreiking van het Kruisvaartsouve nir aan de winnende ban. Alle kruisvaar ders worden derhalve verwacht. Na afloop gezamelijk spel. Wachtwoord: ,,'t Nieuwe leven." Geboren: Robert Jan Albert, zoon van J. J. Derks en G. J. Wiepking. Overleden: Willem van den Haak, 77 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: P. van Leeuwen, 24 jaar, won. te Reeuwijk en D. Verduijn, 21 jaar. REEUWIJK Kerknieuws Parochie Petrus en Panlus. Heden 2e Zondag na Paschen. De H.H. Missen om 8 uur jrgt. voor Sophia Rade maker, om 10.30 uur voor het geestelijk en lijdelijk welzijn van de parochie. Onder de H. Missen collecte voor onze Universiteit. Des avonds om 7 uur lof voor den vrede. Woensdag Hoogfeest van St. Jozeph, dat a.s. Zondag gevierd wordt. Donderdag feest der H. Philippes en Jacobus. Vrijdag le Vrijdag van de maand Mei. Zaterdag feest van kruisvinding. A. s. Zondag 3e na Pa schen, Zaterdag biechthooren van 2 tot 4 en Van 68 uur. Donderdag 1 Mei, dagelijks de Meimaand-oefening, des avonds 7 uur. Maandag: De H. Missen om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters voor Wilhelmus Schinkel; om 7 uur in de kerk voor Joanna Verkleij. Dinsdag: De H. Missen om 7 uur ter eere van St. Antonius voor Petrus Verbeij, om 8 uur voor Petrus de Knegt. Woensdag: De H. Missen om 7 uur voor Adriana van der Maat en om 8 uur voor Joannes van Vliet. Donderdag: De H. Missen om 7 uur voor familie Kool en Blonk en om 8 uur voor Joannes Verkleij en echtgenoote. Vrijdag: De H. Missen om 7 uur jrgt., voor Cornelia Bunnik en om 9 uur gezon- LEVENSMIDDELEN EN HET VERVOER. Nieuwe maatregelen te verwachten. De heer S. de Hoo, directeur van het Centraal Distributiekantoor te 's-Graven hage, heeft op de vergadering van den Ne- derlandschen Grossiersbond te Utrecht er o.m. op gewezen, dat het mdeilijke vraag stuk van de levensmiddelenvoorziening van ons volk vooral samenhangt met de ver voersmogelijkheden. De grossiers zullen er ernstig rekening mede moeten houden, dat in den eerst komenden tijd het goederen vervoer wat minder soepel dan tot dus verre en zeker minder snel zal geschie den. Daarom zal in de eerste plaats alle overdreven vervoer, zooals b.v. het z.g. dubbele vervoer, moeten komen te verval len. Bovendien zal men overgaan tot andere belangrijke maatregelen, waardoor tekor ten, die bij een slechter worden der ver voersmogelijkheden zouden kunnen ont staan, ondervangen kunnen worden. „Vaderland". gen voor Cornelis Blonk en Echtgenoote. Zaterdag: De H. Missen om 7 uur voor overleden familie den Dijker en om 8 uur voor overleden familie Schalkwijk. Zondag: De H. Missen om 8 uur jrgt. voor Helena Bouwhuizen, en om 10.30 uur tot zekere intentie zilveren huwelijksfeest. Oplichter aangehouden. Door de poli tie alhier, is aangehouden een zekere Th. S. uit Voorburg verdacht van verduistering en oplichting van geld en goederen. S. zocht voor zijn practijken zijn slachtoffers voor al onder de geestelijken. ZOFTFRWOUDF Boerenleenbank. Gisteravond werd de verplichte jaarvergadering van de- Coöp. Boerenleenbank in het Patronaatsgebouw gehouden. De vergadering stond onder lei ding van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer W. M. van der Salm. De heer C. J. van Leeuwen, kassier, fungeerde als secretaris. Uit het jaarverslag ontleenen wijin de vergadering van 3 Mei werd het aftredend bestuurslid, de heer Adr. van Leeuwen, herkozen. Als plaatsvervangend bestuurslid werd benoemd de heer G. P. v. Leeuwen, met de bedoeling dat deze in December 1940 de plaats van zijn vader zou innemen. De heer Adr. van Leeuwen wenschte n.l. met het veertig-jarig bestaan der Bank zijn functie neer te leggen. Op 30 November is de heer van Leeuwen overle den, waarna zijn zoon hem als bestuurslid en ook als directeur is opgevolgd. Aan de groote verdiensten van den overledene, hij was 40 jaar bestuurslid en 25 jaar direc teur, brengt de verslaggever een eerbiedige hulde. De heer Joh. van Diemen is dit jaar, "na vanaf de oprichting zitting te hebben gehad, in den R. v. T. herbenoemd. Het verslag memoreert het overlijden van den kassier, den heer C. H. de Boer, wiens per soon en werk van 23 jaar nimmer zal ver geten worden. Tijdens de ziekte en overlij den van den heer de Boer werden de werk zaamheden waargenomen door den heer J. Berk Gz. Tot nieuwen kassier werd aange steld de heer C. J. v. Leeuwen Jac.z. Het kantoor, dat gevestigd was ten huize van den heer de Boer, werd overgeplaatst naar de boerderij van den heer Jac. v. Leeuwen Joh.z. Het ledental liep terug van 180 tot 175. De spaarbank had op 1 Jan. 1940 882 boekjes in omloop met een tegoed van 409.066.63, waarvan 40 geheel terugbe taald werden en 35 nieuwe ingeschreven. Aan het einde van het jaar was het totaal saldo 368.298.61. Op 1 Jan. stonden 126 voorschotten uit tesamen graat 269.773.84. Drie nieuwe werden verleend met een to taal van 4200.Negen werden geheel terugbetaald. Totaal eindsaldo op 31 Dec. was 248.577.35. Aan rente staat heden nog te betalen 358.36. Op 1 Jan. 1940 waren er 45 rekeningcourant houders met een te goed van 32.933.51 en een schuld van 95.805.61. Een nieuw crediet van f 5000. werd verleend. Aan het einde van het jaar waren nog 44 R. C. boekjes in omloop met een schuld aan de Bank van 84.104.41 en een tegoed van 28.634.70. Op 1 Jan. '40 was te vorderen van de Centr.' Bank 99.674.08; op 31 Dec. was dit tegoed nog 71.362.40. De rentestandaard bleef in '40 onveranderd n.l. 2.7 pet. voor spaargelden en creditsaldi voor R. C. en spaargelden en 4 pet. voor voorschotten en debetsaldl. De Centrale Bank gaf 2.75 pet., dat met 1 Jan. j.l. verlaagd is tot 2.5 pet. Voor 1941 zal de rentestandaard voor onze Bank dezelfde blijven. Het reservefonds bedroeg op 1 Jan. 1940 54.463.26. De winst over 1939 ad 1480.56 en de rente ad 2.37 y, pet. bijge- scheven werd een hoogte van de reserve bereikt van 57.272.46. Op effecten werd een winst geboekt van 480.De omzet bedroeg 2.036.405,94 tegen 1.953.082,75 in 1939. De winst is groot f 1771.01. De reke ning en balans werd hierna vastgesteld waarna de verkiezingen aan de orde waren. Bij enkele candidaatstelling werd in de va cature Adr. v. Leeuwen gekozen de heer G. P. v. Leeuwen, die plaatsvervangend bestuurslid was. De heer Th. van Galen werd herkozen als bestuurslid en de heer J. Berk als lid van den R. v. T. Ingevolge de nieuwe reglementsbepalingen moesten twee pl.v.v. bestuursleden worden geko zen. Bij enkele candidaatstelling werd ge kozen de heer J. Berk en bij stemming tus- schen de heeren L. Droogh en J. Schenke- veld verkreeg de heer Droogh 97 en de heer Schenkeveld 24 stemmen. Gekozen de heer Droogh. Na enkele mededeelingen, zijnde verzoe ken tot tijdig inleveren van boekjes tot bij schrijving en op tijd betalen van de rente, werd de vergadering gesloten en verlieten de leden zoo spoedig mogelijk de zaal, die Siberisch koud was. door Prof. Dr. P. Greitemann 9e Week, 27 April—3 Mei: Evangelie van Lukas 22 123 56 Men zou misschien geneigd zijn de vraag te stellen, of de Paaschtijd wel de geschikte tijd is om het Lijden van Christus te lezen en te overwegen. Stelt men deze vraag, dan diene men te bedenken, dat de H. Kerk het Lijden en Sterven van Christus eiken dag herdenkt en viert in het H. Mis offer. Er zijn dan ook Heiligen, die eiken dag van him leven, in welke liturgische periode deze ook viel, het Lijden hebben overwogen. De vraag waarover het hier vooral gaat, is deze: hoe moet men het Lijden eigenlijk lezen en in zich op nemen? Men volge hierin de H. Kerk, die Christus' Lijden altijd ziet in het licht van Zijn Verrijzenis en in den glans van Zijn Verheerlijking. Christus, die slechts één maal geleden heeft en gestorven is, draagt sindsdien nog wel zijn w.onden^ maar al leen in verheerlijkte glans en schittering. Men moet derhalve al deze folteringen en vernederingen niet uitsluitend zien als ge beurtenissen, die de smartelijkste ge voelens in den lezer achterlaten, maar tevens als de middelen, waardoor Christus' overwinning des te duidelijker naar voren komt Christus heeft niet alleen maar ge leden, maar Hij heeft dat Lijden en dien dood overwonnen. Wij moeten derhalve in het beeld van den lijdenden Christus voortdurend den glans zien van den ver heerlijkten Menschenzoon, die nu ons hart verblijdt omdat Hij in den dood ook de zonde en den duivel overwon. Een ander bezwaar, dat- namelijk het Lijden een al te bekende stof zou zijn, vervalt onmiddellijk voor hem die nu in- tusschen geleerd heeft, hoe hij den Bijbel moet lezen. Zoo iemand heeft bemerkt, dat wij zelfs de meest bekende stukken eigenlijk heelemaal niet kennen. Wij weten er iets vaags van, maar de fijne bizonder- heden zijn ons nog onbekend. Ook bij het Lijden is dit het geval, en dit zal ons on middellijk duidelijk worden, wanneer wij het verhaal van Lukas met dat der andere Evangelisten vergelijken. Wij geven nu enkele punten, waarop men bij de lezing letten kan; misschien zijn ze tevens voor den lezer een aanwijzing om zelf verder te gaan en bizonderheden op te sporen die hem treffen en waardoor dit verhaal een onuitwischbaren indruk in zijn ziel achter laat. Want bij de Bijbellezing komt het vooral op zelfwerkzaamheid aan. Wat ge zelf gevonden hebt, is uw rijkste bezit. Toen Christus in de zaal van het laatste Avondmaal plaats nam, begon Hij niet on middellijk met de instelling van de H. Eucharistie, doch maakte Hij een begin met de gewone Joodsche Paaschviering, waarvoor Hij dan ook Zijn Apostelen had vooruitgezonden om het klaar te maken. De H. Eucharistie volgde op den Joodschen Paaschmaaltijd, of beter gezegd: zij vloeide daaruit geleidelijk voort. Men vindt dit duidelijk aangegeven in Lukas, omdat htf spreekt over twee kelken, namelijk een, die nog bij het Joodsche Paaschmaal be hoorde (22 17) en een andere, (22 20) waarvan de wijn veranderd werd in zijn Heilig Bloed. (Zondag). In de toespraak, die Christus dan houdt, valt de treffende tegenstelling op tusschen streng-heerschende aardsche koningen èn Christus' eigen dienend optreden. Aard sche koningen heerschen met geweld, zij laten zich dienen, en toch laten zij zich „weldoeners" noemen. Hoe zulke vorsten optraden en... weldeden, ziet men bijvoor beeld in Herodes, den kindermoordenaar, die bovendien vrijwel zijn geheele familie uitmoordde. Zulke heerschers regeerden met geweld, en zij leefden van afpersing en uitzuiging. En toch lieten zij zich „weldoe ners" noemen. Deze opmerking van Chris tus is zoo juist! Want het was in dien tijd zoover gekomen met het gebrek aan zelf kennis bij zulke heerschers, dat zij meer malen den naam Euergetes (een Grieksche naam, welke weldoener beteekent) aan namen, en dat deze titel vooral in Egypte ten slotte een vaststaande koningstitel werd. Daartegenover staat dan Christus, die de koning is van hemel en aarde, die weldoende rondging, en die toch niet wilde dat de menschen Hem „goed" noemden (Lk. 18 19). Op dit oogenblik is Hij onder de leerlingen „als de dienaar". En ofschoon Lukas de voetwassching niet beschrijft, voelen wij toch uit deze woorden, dat zij werden uitgesproken in verband met deze liefdedienst, welke in het Oosten alleen door slaven werd verricht. (Maandag). Dan volgt de doodstrijd in den hof, wel ke door Lukaq, treffend wordt aangeduid met het woord „agonia", waarin zoowel de strijd als de angst liggen opgesloten. Het is dan ook weer alleen Lukas, die ver meldt, dat een engel kwam om Christus op te beuren; zoo groot was de verlaten heid! (Dinsdag). Na aldus gesterkt te zijn, laat Christus zich gevangen nemen. Maar Lukas is de eenige die verzwijgt, dat de Apostelen op de vlucht sloegen. Lukas is de tactische psycholoog; hij kent de zwakheid van het menschelijk hart. Hij zwijgt, omdat hij begrijpt, beter begrijpt dan een ander. Marcus bijvoorbeeld wijst juist op de zwakheid der Apostelen en vooral van Petrus. Waarom? Omdat Marcus later de gezel van Petrus was, die hem opdroeg ook het zwakke in zijn optreden te ver melden, opdat Gods kracht en de liefde van Christus nog duidelijker zouden uit komen. (Woensdag). Alleen Lukas verhaalt, dat Christus door Pilatus naar Herodes werd gevoerd en hoe Hij daar werd bespot. Men stelle zich deze scène voor: Christus is waarschijnlijk om hangen met een ouden, afgedankten ko ningsmantel van Herodes zelf en wordt nu weer, als iemand waarmee niets is aan te vangen, naar Pilatus teruggestuurd. Pot sierlijk uitgedost moet Christus den weg van het eene paleis naar het andere weer opnieuw afleggen, midden door de stad, terwijl de straten bij gelegenheid van het Paaschfeest krioelen van de vreemdelingen, bedevaartgangers en bezoekers uit alie streken der wereld. (Donderdag). Alle Evangelisten spreken over den kruisweg, maar alleen Lukas, de psycho loog, die bizondere aandacht heeft voor de diepere roerselen der ziel, vermeldt het feit, dat de medelijdende en weenende vrouwen Christus tegemoet komen. Lukas kende de vrouwenziel; hij is het dan ook die meermalen op de vrouwengestalten rondom Christus de nadruk legt (zie bij voorbeeld 1 20—56; 2 36-^38; 7 11—15; 37—50; 8:1—3; 10:38—42; 11:27; 13 1116). Daarom wordt zijn verhaal ook wel het Evangelie der vrouw genoemd (Vrijdag). Als Christus sterft wijst Lukas er op, dat de hoofdman voor Christus' onschuld uitkomt. Lukas, die zijn verhaal schreef voor de bekeerlingen uit het heidendom, de leerling van Paulus, die leerde dat Christus gekomen was als Verlosser van alle menschen en dus ook van de heidenen, deze Lukas heeft natuurlijk aandacht voor het feit dat een heiden hier optreedt om Christus' onschuld te bevestigen. De oogen van het heidendom gaan open, maar boven het Jodendom pakt het duister der ver blinding samen. Als teeken daarvan „werd de zon verduisterd en werd het donker over heel het land" (Zaterdag). i MEI 't Is bjjna weer de eerste Mei. En op dien dag herdenken wij De terugkeer van de blijheid In zon en zomer in ons land Met bosch en hei en waterkant En onververvalschte vrijheid'. Het heele land is nu weer mooi Wij zijn nu weg uit onze kooi Waarin ons hield gevangen, De winter met zijn kou en ijs, Al zongen w' ook de zachte wijs Van 't liedje van verlangen. Nu komt de zon, hu komt de groei, Straks staat de wereld weer in bloei, Die z' overal ten toon spreidt, Dan is er weer het groen en goud, De zon, die schijnt op 't groene hout Een onvervalschte schoonheid. Straks is hiet Mei! Zoo blij een woord Hebt U al lang niet meer gehoord Dat woord alleen geeft vrede. De omvang van dit woord is klein, Maar 't draagt een inhoud groot en rein Voortdurend met zich mede. Straks zeggen wü opnieuw weer: Mei, Maar niet zoo trotsch en niet zoo blij Als al die and're jaren. Omdat bij zon en groen en al, Toch de herinn'ring blijven zal Aan dagen die er waren. TROUBADOUR»

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7