De strijd aan tiet Grieksche front Zinkende ócdepen De oorlog in het Westen Wilt U iets weten? Amerika en de oorlog ZATERDAG 26 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: In Griekenland is de pas van Thermo pylae door een omvattenden aanval geno men. Daarmede is de vijand uit een bijzon der sterke, sedert lang gefortificeerde ver dedigingsstelling verdreven. Aan dit succes hadden bergtroepen weer een groot aan deel. Door voortdurende aanvallen op schepen- concentraties in de Grieksche wateren heb ben formaties gevechtsvliegtuigen en stu ka's ook gisteren den vijand zware verlie zen toegebracht. Ten Westen van het eiland Thermia brachten zij een koopvaarder van 6000 brt. tot zinken en plaatsten elders op drie groote schepen volle treffers. Het luchtwapen heeft Woensdag boven dien vijf transportschepen en materiaal- schepen van 21.600 brt. in totaal tot zinken gebracht en 11 andere schepen beschadigd waaronder een torpedoboot jager en hulp oorlogsschepen en wel zoo zwaar, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden voor de inscheping van het Britsche expeditie corps. De aanvallen op het vliegveld Argos wer den twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en 36 vliegtuigen, benevens talrijke auto's op den grond vernield. Een viermo torige Britsche vliegboot werd in een ha ven van het eiland Salamis in brand ge schoten. Een oorlogsschip dat in overzeesche wa teren opereert en reeds gemeld had, dat het 29.000 br.t. tot zinken had gebracht, heeft nog 30.000 brt. vijandelijke scheeps- ruimte vernietigd. Bij gewapende verkenningsvluchten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsche eiland uitstrekten, heeft een ver kenner met grooten actieradius een Brit- schen jager van het type Spitfire neerge schoten. In den afgeloopen nacht bestookten gevechtsvliegtuigen de oorlogshaven Ports mouth weer met succes met brisant- en ■brandbommen. In de haveninstallaties ont stonden nieuwe verwoestingen en ver zicht bare branden. Andere luchtaanvallen richt ten zich op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche Oostkust. Gevechts vliegtuigen brachten ten oosten van Dun dee drie koopvaarders van 14.000 brt. in to taal van een konvooi tot zinken en bescha digden ten oosten van Sunderland een groot 6chip. Toen de vijand overdag en in de avond uren de kust in de bezette gebieden nader de, haalde marineartillerie twee vliegtui gen omlaag en jagers en luchtdoelartillerie ieder één. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in het Noordduitsche kust gebied en o.a. bommen op woonwijken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die al dus ontstaan waren, konden snel worden gebluscht, Oorlogs-economische of militaire schade is nergens ontstaan. De aanvallen eischten eenige slachtoffers onder de bur gerbevolking. Een nachtjager, bemand door luitenant Volkers (commandant en bestuurder), Feldwebel Biehne (marconist) en Feldwebel Gürtner (boordschutter) schoot binnen drie kwartier vier vijande lijke gevechtsvliegtuigen van het type Bris tol-Blenheim neer. De Duitsche marine heeft sedert het be gin van den oorlog 872 vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaar ders met een totale tonnage van omstreeks 1.900.000 brt. opgebracht of in bezette ha vens in beslag genomen. De duikbooten onder leiding van luite nant-ter-zee eerste klasse Kretschmer en kapitein luitenant-ter-zee Schepke zijn niet teruggekeerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aandeel aan de vernietiging van vijandelijke konvooien, die onlangs onder zeer moeilijke omstan digheden voltrokken werd en zij hebben bij die gelegenheid hun totaal resultaat aan zienlijk verhoogd. Luitenant-ter-zee eerste klasse Kretsch mer heeft thans behalve drie vijandelijke torpedobootjagers waarvan 2 gedurende zijn laatste onderneming in totaal 313.611 brt., waaronder de hulpkruiser Laurentic, Patroclus en Forfar, tot zinken gebracht; kapitein-luitenant-ter-zee, Schepke 233.971 brt. vijandelijke scheepsruimte. Deze beide commandanten, wier buitengewone ver diensten in den vrijheidsstrijd van het Duit sche volk erkend werden door het eiken loof, behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, hebben met hun dappe re bemanning onvergankelijke lauweren verworven. Een deel der bemanning, onder wie luitenant-ter-zee eerste klasse Kretsch mer, is in gevangenschap geraakt. IN GRIEKSCHE WATEREN 50.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deeit mede: „Ook op 24 April heeft de luchtmacht bij haar vastberaden aanvallen op schepen in de Grieksche wateren groote successen behaald. Door bomtreffers werden 13 koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van ongeveer 50.000 ton vernietigd en 17 koopvaarders zwaar beschadigd. Bo vendien werd een klein oorlogsschip tot zinken gebracht; op een oorlogsbodem van ouder type werden bomtreffers geplaatst. Het aantal vliegtuigen, die, op Grieksche vliegvelden staande, vernietigd werden, is nog gestegen. Op verschillende vliegvelden zijn eergisteren in totaal 55 vliegtuigen vernield". GRIEKSCHE STRIJDKRACHTEN BESCHOTEN VLUCHTENDE ENGELSCHEN. Het Spaansche blad „Madrid" behelst groot opgemaakt een bericht uit Saloniki, dat Grieksche strijdkrachten vluchtende Engelsche troepen beschoten hebben. Kust- batterijen van het eilend Keos zouden Britsche troepentransportschepen bescho ten hebben, welke uit de Grieksche wate ren trachtten te ontkomen. Een schip werd zwaar getroffen. Een Britsche torpedojager probeerde het vuur te beantwoorden, maar gaf deze poging weldra op. Verder wordt gemeld, dat ook de bewoners van een stad in Thessalië Britsche soldaten, die Grieksch nationaal bezit hadden vernield, hebben doodgeschoten. Voordat de haven Volos door de Duitschers bezet werd, ont stonden er eveneens botsingen tusschen Grieken en Britten, toen de laatsten op Grieksche schepen naar Egypte wilden vluchten. De totale ineenstorting van Griekenland is nog slechts een kwestie van korten tijd. Dit is de bijna eenstemmige meening van de Turksche bladen na de capitulatie der beide Grieksche legers. Scherpe critiek wordt er geoefend op de houding van de Engelsche troepen in Griekenland. Zoo schrijft het blad „Comhuriyet: „Steeds meer dringt zich de vraag naar voren: Wat doen de Britsche troepen? De toestand in Griekenland zou anders zijn, indien Groot-Brittanië voldoende troepen ter hulp gezonden had, maar in plaats van hier te helpen, gaf de Britsche generale staf er de voorkeur aan, Abessinië te ver overen". Het blad „Ulus" schrijft, dat er na het vertrek van de regeering en den ko ning naar Kreta geen ernstig verzet in Griekenland meer verwacht kan worden. De aftocht der Britten is lang niet zoo „brillant" als in Noorwegen. Er schijnt een tweede Duinkerken te ontstaan". TOBROEKS HAVEN GEBOMBARDEERD. Duitsche duikbommenwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, in de haven van Tobroek reeds beschadigde vijandelijke schepen vernield en de kaden en pakhui- ze nmet bommen van zwaar kaliber be stookt, waardoor zware branden ontston den. Bovendien werden vijandelijke con centraties den geheelen dag gebombar deerd en beschoten. In den nacht van 24 op 25 April zijn de haven La Valeta en het vliegveld Lucca op Malta opnieuw door Duitsche bommenwer pers aangevallen. Er werden zware ont ploffingen en groote branden waargeno men. CRITIEK VAN WA FD IS TEN OP ENGELAND. In een te Cairo gehouden vergadering van de Wafd-partij, heeft de voorzitter, Nahas Pasja, zeer scherpe aanvallen ge daan op de Britsche strategie en politiek. Hij zeide, dat Groot-Brittannië door zijn Balkanpolitiek en den Balkanoorlog de Britsche strijdkrachten zwaar versnipperd heeft. Om deze politieke en strategische fouten te herstellen, zou thans het Egypti sche leger voor Britsche doeleinden moeten strijden. Onder geen beding echter mag Egypte zich wegens Britsche fouten naar den oorlog laten drijven. De Wafd blijft derhalve opkomen voor de handhaving der houding van niet-oorlogvoerende natie. De Egyptische regeering, zoo wordt ver der uit Cairo gemeld, heeft een strenge verordening uitgevaardigd tegen het ver spreiden van berichten over militaire ge beurtenissen. De Arabische pers mag der gelijke berichten niet meer afdrukken zon der goedkeuring van den Britschen censor. De verordening werd op wensch van En geland uitgevaardigd, omdat de Engelschen bemerkten, dat een waarheidsgetrouwe be richtgeving over de militaire gebeurtenis sen in Libye een noodlottige uitwerking had op de Egyptische bevolking en het mi litaire prestige der Engelschen deed dalen. HORTHY'S BEZOEK AAN HITLER. In officieele, zoowel als in niet-officieele kringen te Berlijn stelt men veel belang in het bezoek van den Hongaarschen rijks bestuurder Horthy aan den Fuehrer. In de Wilhelmstrasse achtte men het zeer wel mogelijk, dat dit bezoek ook ver band houdt met de reorganisatie op den Balkan; waaraan ook Hongarije deel heeft, zooals men van Duitsche zijde met nadruk verklaarde. Het is zeker, aldus zegt men voorts, dat bij deze eerste gelegenheid de vraagstukken zijn besproken, die uit den Balkanveldtocht voortvloeien en voor Hon garije van belang zijn. RECORD-AANTAL ARBEIDERS IN BELGIë AAN HET WERK. De directeur-generaal van het nationale Belgisóhe arbeidsbureau heeft medege deeld, dat er sinds het begin van dit jaar 116.000 arbeiders in het bedrijfsleven zijin opgenomen. Het aantal werkloozen is hier mede van 250.000 aan het begin van 1941 tot 133.000 gedaald. Het gezamenlijke aan tal werkende arbeiders heeft hiermede weer het recordcijfer van 1.200.000 uit de jaren van den bloei van het Belgische be drijfsleven bereikt. De directeurgeneraal voegde hieraan toe, dat de werkloosheid in de naaste toekomst ongetwijfeld definitief tot het verleden zal behooren en in het Belgische bedrijfsleven nooit meer aan den dag zal treden. Met de nieuwe methoden der bestrijding van de werkloosheid naar Duitsche voorbeeld is men dus op den goeden weg. AANVULLING OP HET VERDRAG VAN KRAJOWA. Volgens een aanvullende overeenkomst op het verdrag van Krajowa tusschen Bul garije en Roemenië zullen nog 4500 Roe menen uit de Zuidelijke Dobroedsja worden geruild tegen 3600 Bulgaren uit de Noor delijke Dobroedsja. De Bulgaarsche gezamt, Pomennoff, bevindt, zich reeds in Boeka rest, om over deze landverhuizing te be raadslagen. De Bulgaarsche minister van buitenland- sche zaken, Papoff, en de minister van oor log, generaal Daskaloff, zijn de eerste mi nisters, die de bevrijde gebieden van Ma cedonië bezocht hebben. De Duitsche ge zant in Sofia, freiherr von Ridhthofen, heeft gisteren de vertegenwoordigers der Thracische organisaties ontvangen, die hun dank kwamen betuigen aan Groot-Duitsch- land. RELLETJES TE BOMBAY Volgens een Reuterbericht heeft de po litie te Bombay gisteren op drie plaatsen in de stad het vuur geopend op betoogers. Sedert Zondag, toen de onrust begon, zijn vier personen om het leven gekomen en 90 gewond. Britsche troepen hebben strategi sche punten in de stad bezet. Gedurende zekere uren mag men zich niet op straat be vinden. AANVALLEN OP BRITSCHE OOSTKUST Naar het D.N.B. verneemt, hebben af- deelingen der Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht havensteden aan de Brit sche Oostkust aangevallen. Buitengewoon ki ach tig was de aanval op de havenwerken en scheepswerven te Newcastle, waar op nieuw groote verwoestingen zijn aangericht BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-DUITSCHLAND In den afgeloopen nacht zijn, naar het D.N.B. verneemt, zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht boven het Noord- Duitsche kustgebied verschenen, waar zij brand- en brisantbommen lieten vallen. De bommen vielen voor het grootste deel op het open veld of in het water. Alleen in woonwijken werden enkele huizen, waar onder een geneeskundige kliniek, bescha digd en verscheidene personen gewond. Er is geen schade van economischen of mili tairen aard aangericht. Een stelselmatige aanval werd den vijand door het krachtige afweervuur onmogelijk gemaakt. De ontwikkeling in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee en vooral de nederlaag in Griekenland hebben een politieke crisis in het Britsche Rijk ver wekt. De Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet" acht het onwaar schijnlijk, dat er een tweede „Noorwegen- crisis" zal uitbreken, welke een eind zal maken aan het minister-presidentschap van Churchill, zooals een jaar geleden het ge val was met Chamberlein. Wel spreekt hjj van zware politieke schokken in Londen. Het vertrouwen in Churchill is over het algemeen niet ondermijnd. Men neemt echter aan, dat andere politici het slacht offer van deze crisis zullen worden. Een van hen zal waarschijnlijk de Australische minister-president, Menzies, zijn. De posi tie van den opperbevelhebber in het Mid den-Oosten, generaal Wavell, acht men in Londen nog niet aangetast. Het is echter opgevallen, dat lord Moyne het noodig ge acht heeft, Wavell in het Lagerhuis uit drukkelijk te verzekeren van het vertrou wen der regeering. Grooter is het gevaar echter voor den chef van den generalen staf, generaal Dill. Eden, die met Dill sa menwerkte, wordt minder aangevallen. In dien de buitenlandsche politieke toestand evenwel slechter wordt, indien b.v. Japan, Frankrijk of Spanje openlijk tot de vijan den van Engeland overgaan, zou dit, zoo meent de correspondent, de eenheid in Engeland weer herstellen. DE CRISIS IN AUSTRALIë Volgens een bericht uit Londen verluidt daar, dat de Australische minister-presi dent, Menzies, waarschijnlijk inderhaast per vliegtuig naar Australië zal terugkee- ren, om in de crisis, die daar ontstaan is, In te grijpen. Churchill zou volgens dit be richt voornemens zijn, voor Menzies een functie te Londen vry te maken, indien deze in Australië ten val gebracht zou worden. Het Franscbe ministerie van koloniën heeft vier hooge koloniale ambtenaren van hum functie ontheven wegens het maken van Propaganda voor de Gaulle, en wel den waarnemen den gouverneur van Ga bon, een ambtenaar in den Congo, een in Kameroen en een in Franseh. Oost-Afrika. Vraag: Welke is de route per fiets van Sassenhekn naar Grootebroek via Amster dam? Hoeveel K.M.? Antwoord: Sassenheim, Abbenes, door de Haarlemmermeer naar Amster dam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Zui- d-endragt, Broekerhaven, Grootebroek. Af stand 90 K.M. REDE VAN MINISTER KNOX. Knox, de Amerikaansche minister van marine, heeft Donderdagavond in een rede voor de vereenigimg van Amerikaansche dagbladuitgevers gezegd, dat Amerika steeds meer door militaire machten wordt omsingeld". Sinds maanden, zoo vat D.N.B. zijin woor den samen, is het rechtstreeksche contact tusschen de Ver. Staten en geheel Europa met uitzondering van Groot-Britannië ver broken. De schepen, die deze eenige route bevaren, worden bedreigd door een sterke duikbootvloot, waarvan de sterkte aan nie mand bekend is en de activiteit ten gevol ge van wetenschappelijke ontdekkingen aanzienlijk doeltreffender is dan in den vo- rigen oorlog. De Middellandsche Zee is tegenwoordig „verboden terrein" en alle contact met de landen, die aan deze zee grenzen, is verlo ren gegaan. Evenmin kunnen de Afrikaan- sche havens door de Amerikaansche vracht- booten worden gebruikt. Overal stuiten de Ver. Staten op den vijandelijken aanvaller. De laatste schakel in deze keten van om singeling van de Ver. Staten is door de spilmogendheden gesmeed door de recente overeenkomst tusschen Rusland en Japan. Verder herhaalde Knox de stelling die den grondslag vormt der politiek van Roo sevelt, dat de spilmogendheden voornemens zijn de Ver. Staten aan te vallen. Dienten gevolge zullen zij, aldus concludeerde de minister, ten slotte moeten vechten, indien ze geen doeltreffende middelen vinden, die Engeland aan de overwinning helpen zonder dat de Ver. Staten aan den strijd deelnemen. „Wij zijn al heel ver in deze richting gegaan", zoo vervolgde Knox, „wij hebben verklaard, dat de door Enge land bestred en vij einden ook onze vijan den zijn. Omdat wij zoo ver zijn gegaan kunnen wij niet meer terug. Wij kunnen nog slechts voorwaarts gaan. Wij kunnen niet toelaten, dat onze goederen op den Atlantischen oceaan naar den bodem der zee worden gezonden". EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN HULL. Schweizer Press TeL meldt uit Washing ton: Cordell Huil, de minister van buiten landsche zaken heeft een radiorede 'gehou den, waarin hij zich bij het beroep van ko lonel Knox, den minister van marine tot de Amerikaansche natie aansloot. Huil sprak over de gevaren, waaraan de Ver. Staten worden blootgesteld, als het Britsche rijk de hegemonie ter zee zou ver liezen. „De Ver. Staten," zoo betoogde hij, „zouden dan met den rug tegen den muur tegenover vier vijandelijke continenten ko men te staan zonder in staat te zijn gebruik te maken van de oceanen, die Amerika om spoelen." De minister waarschuwde verder met nadruk tegen het, wat hij noemde, kinder lijke geloof, dat de Ver. Staten door de ooeanen afdoende 'beschermd worden. VERMINDERDE OORLOGS STEMMING IN AMERIKA. De Britsche nederlagen in de laatste we ken hebben de oorlogsstemming in de Ver eenig de Staten aanmerkelijk doen dalen, zoo verklaarde senator Wheeler in een re de te St. Paul (Minnesota). Een rondvraag van het Gallup-instituut heeft opgeleverd, zoo zeide hij, dat 83 procent van het Ame rikaansche volk tegen een deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog is. Noch pre sident Roosevelt, noch iemand anders zul len het Amerikaansche volk bij een oorlog kunnen betrekken. Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw tronw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (P». 142) Te Amsterdam zijn Vrijdag de biljartwedstrijden om het kampioenschap van Nederland op groot biljart ancre cadre 45'2 aangevangen. Een overzicht tijdens de eerste partijen. Links aan stoot Metz; rechts Kobus (Pax-Holland) In de nabijheid van het heidenker khot op den Grebbeberg wordt door de gemeente Rhenen een groote parkeerplaats voor auto's en rijwielen aangelegd, zulks in verband met het drukke bezoek •an de graven der gesneuvelden. Het eontrftlehuisje nadert zijn voltooiing (Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5