m STADS NIEUWS Weerbericht RIJNSTREEK Burgerlijke Stand Toerisme ZATERDAG 26 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. H Zoo onder 8.55 uur Zaterdagavond. Zon op 6.19 uur Zondagochtend. Zon onder 8.57 uur Zondagavond. Zon op 6.17 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. V 26 April: De maan komt Zaterdagochtend om 0.37 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.01 uur onder. (Nieuwe maan). 27 April: De maan komt Zondagochtend om 7.04 op en gaat Zondagavond om 8.52 uur onder. 28 April: De maan komt Maandagochtend te 7.35 op en gaat Maandagavond te 10.51 onder. 29 April: De maan komt Dinsdagmorgen te 8.09 uur op en gaat Dinsdagavond te 11.47 uur onder. 30 April: De maan komt Woensdagmor gen te.8.49 uur op en gaat V/oensdagavond te 12.39 uur onder. 1 Mei: De maan komt Donderdagochtend te 9.36 uur op en gaat Vrijdagnacht om 1.26 uur onder. 2 Mei: De maan komt Vrijdagmorgen om 10.31 uur op en gaat Zaterdagnacht om 2.08 uur onder. 3 Mei: De maan komt Zaterdagvoormid dag te 11.31 uur op en gaat Zondagnacht om 2.45 uur onder. (Eerste kwartier). 4 Mei: De snaait komt Zondagmiddag te 12.37 uur op en gaat Maandagnacht te 3.18 uur onder. ,0110110 no noiioiioiioiioiicr- - Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet v/orden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond r jr en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG r 8.55 uur r y fi r ZONSOPKOMST y 6.19 uur 0 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. r 0 onoiioiioiionoiioiioiioiio Een PRIMA limachine Meerpoel's Naai Breestraat 1 ZOETERWOUDE-LEIDERDORP St. Josephsgezellen. Maandagavond om 7.30 uur: Ontwikkelingscursus. Woens dagavond: Schriftelijk examen in: Han- deLsrekenen, boekhouden en Nederl. taaL Dinsdagavond om 8 uur (precies) Ge loofscursus, met schriftelijken repetitie van alle tien taken. Om 9 uur bijeenkomst van senior en commissarissen. Vrijdagavond om 8 uur worden alle Ge zellen verwacht Eenige mededeelingen en eventueele plannen voor deze zomer wor den dan bekend geimaakt en besproken. Zaterdagavond is de zaal geopemd voor ont spanning. J. A. M. ROHDE, vice-praeses. LEIDEN. Geboren: Jansje Henderina d. v. W. F. van der Reek en H. Brussee. Jan z. v. P. Bedijn en E. J. van Maanen. Jo hannes Nicolaas Maria z. v. J. C. M. Ren ders en H. A. M. Roosen. Petrus Johan nes z. v. J. C. van Niel en M. J. van der Zalm. Willy Gerritje d. v. P. Dingel- hoff en A. Zeldenrust. Catharina Maria d. v. K. Kuijt en A. van Schie. Chris- tiaan Maria z. v. P. Feiten en J. M. Schweerbeijder Becke. Ondertrouwd: H. C. Pijnaker jm. 24 j. en C. van der Nat jd. 24 j. Overleden: J. M. Coret hsvr. v. P. Tegeïaar 62 j. HET RIJNLANDSHUIS Aan de Breestraat verrijst „sljucht en rjucht" het Gemeenlandshuis, de bestuurs zetel van het Hoogheemraadschap van Rijn land „dat belangrijk gedenkteeken van den energiekén strijd der vaderen tegen het woelende water, dat nog altijd zijn ouden roem handhaaft en met voorbeeldi ge zorg sedert meer dan zes eeuwen werkt voor het behoud van het thans rijk be bouwde en dicht bewoonde polderland" (prof. P. J. Blok). Het gebouw in waterstaatkundige term: een gang van topgevels heeft immer onbetwist op naam gestaan van Lie ven de Key, den Haarlemschen bouwmees ter, die ook het stadhuis-front ontwierp, hoewel de ingewijden zich erover verwon derden, dat de krul-grage Lieven zich zulk een stoere zelfbeperking had opgelegd. Het hééft op zijn naam gestaan; het staat er niet meer op- sedert de secretaris van het Hoogheemraadschap, mr. J. Slagter, uit ar chiefstukken en rekeningen heeft aange toond (Oudheidk. Jaarboek 1939, afl. 2), dat, door „esprit de clocher" gedreven, dijkgraaf en heemraden de aanvankelijk aan den beroemden Haarlemmer toever trouwde opdracht introkken (de teekenin- gen of „patronen" waren reeds klaar) en overgaven aan Jan Dircxzen, houtkooper, en Jacob van Banchem, stadstimmerman, die beiden Leidenaars waren en deswege geprefereerd werden. De prachtlievende De Key had een ge heel ander plannetje gereed dan wat in 1597 werd voltooid. Zijn taak-ver vangers waren, naar hem gemeten, mindere goden, doch het nageslacht,- dat alles mooi vindt wat in de Gouden Eeuw en daaromtrent werd voortgebracht, en de droom van Lie ven niet kent, is m.et de „oude zakelijk heid" van Jan en Jacob reeds zeer con tent. Het is ook werkelijk een deftig ge bouw, de baksteenen gevel gestreept met speklagen van natuursteen, en oploopend in drie topgevels, waarvan de middelste traps-gewijze omhoog-klimt en het voorzit terschap bekleedt tusschen de beide min- der-ernstige, golvende pendanten. In het midden een bezadigde bergsteenen toe gangspoort, wat laag in verhouding tot de hooge ramen, die in de vorige eeuw helaas van hun kruiskozijnen werden beroofd. De gevel, welke veel geleden had van de Bus kruitramp, moest in 1882 zwaar worden ge restaureerd. Het huis, voorbestemd zetel van het roemruchte Hoogheemraadschap te wor den, is niet met die bestemming gesticht. In 1578 werd een pand aan de Breestraat gekocht, voornamelijk als logeergelegen- heid voor de heemraden, wanneer deze in Leiden vergaderden, welk pand in 1597 tot zijn tegenwoordige vorm, en met dezelfde doelstelling werd uitgebreid en verbouwd. Wat nu kamer van flen Dijkgraaf is, was voorheen de keuken; in de kamer van den secretaris is een alcoof, waar vroeger een heemraad zijn bedje gespreid vond. Zulke kamers waren er natuurlijk meer. Het zwaartepunt van het Hoogheemraad schap, dat in vorige eeuwen gelegen was in het Gemeenlandshuis te Halfweg, aan den Spaarndammerdijk, werd nadat door de inpoldering van het IJ deze dijk zijn belangrijkheid als zee-wering verloren had in 1857 vertild naar Leiden. Voordien kwam het bestuurscollege, dan in deze dan in gene stad van het Hoogheemraadschap bijeen. De „groote" vergaderingen te Lei den werden tot 1795 op het Stadhuis ge houden. In Leiden echter, gelegen aan den Rijn dijk de op een na gewichtigste en zekér de oudste waterkeering van het gewest hadden de heemraden een eigen logement; in Leiden ook werden de charters en an dere kostbare documenten bewaard in hel „IJzeren Kantoor", een kluis, die onmiddel lijk bij den aankoop van het eerste pand in 1578 werd gebouwd en onveranderd be waard bleef; in Leiden \verd, eveneens in oorsprong nog dateerend uit het aangekoch te huis, een rechtzaal ingericht. Door 19e eeuwsche slonzigheid en goed moedig vandalisme is het rijke meubilair, dat zulk een typische kijk had kunnen ge ven op een heemraads-logement, vrijwel totaal uitgebannen. Een elegant bijzet-ta- feltje en eenige 18e eeuwsche stoelen in de secretaris-kamer: ziedaar de karige restant- jes. De vertrekken, ontdaan van betimme ringen en schoorsteenmantels, werden af getakeld tot kale administratie-lokalen. Een uitzondering daarop maken de Recht zaal, waar Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden vergaderen, en de Dijk graafkamer, die wij straks, onder vriende lijk geleide en deskundige voorlichting van den secretaris, mr. Slagter, zullen bezoe ken De entrée van het Gemeenlandshuis wordt gekenmerkt door die sobere staatsie, welke het geheim is van de Gouden Eeuw: een voorhuis met witgekalkte muren, gedekt door een donkereiken plafond. Langs de wanden een kaart van het Hoog heemraadschap (eerste druk uit 1647 door Dou en Van Brouckhuizen; hier aanwezig de tweede druk uit 1687) en plattegronden van Leiden en Haarlem. Op tafeltjes keuri ge modellen in hout van waterstaatkundige werken uit de vorige eeuw o.a. de sluis te Katwijk. De binnenkamer Iet daar het eerste oogenblik niet op; hij wordt onmiddellijk gefascineerd door de staande klok, welke als een lange suppoost aan het boveneinde van de trap de bezoekers opwacht, en hen hooghartig schijnt uit te vragen, wat deze vrijpostige indringerij te beteekenen heeft. De trap is een kunst-stukje van Pieter Post uit 1662, die, om haar te kunnen aan leggen, achter de buitenmuur van de hal een nieuwe buitenmuur optrok, en het wenteltrapje dat voordien toegang gaf tot de Rechtzaal uitbrak. Aan den opgang twee houten vazen, overloopend gevuld met vruchten en bloemen. Links-om treedt men de Rechtzaal in, door den zelfden -Pieter Post en tenzelfden jare in koninklijke luister getooid. Keizer lijke luister is hier als term misschien nog beter van pas, want boven de kroonlijst van de goudgalonneerde Ionische pilasters, die de wanden onderverdeelen, prijkt aan weerszijden de keizerskroon. Fruin (zie zijn „Verspreide Geschriften") bestrijdt, dat het handvest van 11 October 1255, waarbij graaf Willem II, de Roomsch- koning (d.w.z. de ongekroonde keizer van het Duitsche rijk) belooft geen ver gunning te zullen verleenen om een sluis (spoya) aan te leggen in den Spaarndam buiten voorweten en advies van de ge- meenelands-heemraden, als de stichtings van Rijnland kan beschouwd worden. Hij verleent deze titel aan het iets latere hand vest van Floris V, al is het zeker dat in be ginsel het Hoogheemraadschap veel dieper in het verleden zich geleidelijk-aan begon te vormen. Niemand zal echter aan het Hoogheemraadschap de keizerlijke kroon misgunnen, welke het zich in de 16e eeuw, op de manier van Napoleon, eigenmachtig op de slapen drukte, en het adelaarswapen, dat het kwansuis usurpeerde. De keizers kroon, die Willem II, door de op hem ge pleegde moord, nooit in ontvangst nam, is, zonder dat een der keurvorsten bezwaren opperde, overgegaan op de instelling, wel ke den Roomsch-koning, ten rechte of ten onrechte, als vader heeft aangenomen. De kronen, te eener zijde omgeven door de wapens van heemraden, aan den ande ren kant de initialen van graaf Willem dek kend, zijn in ieder geval een afleiding be zorgende decoratie. Deze rechtszaal, met haar parelgrijze, goud-afgezette pilasters en kroonlijsten, met het voorname goud-leeren behang waarin keizerskroon en adelaars-tweeling honderdvoudig worden ge-echood onder het zich rondende door Andries de Haen In 1671 beschilderde tongewelf, is inderdaad, zooals zij in een Fransche beschrijving wordt genoemd: somptueus. Op het fries van de kroonlijst zijn de meest op den voorgrond springende ge beurtenissen uit het leven van Rijnland in gouden lettertjes geboekstaafd; als laatste belangrijke jaartal: 1936: Stichting Diesel gemaal mr. P. A. Pijnacker Hordijk, welk gemaal een regelmatig waterloozïng aan zienlijk heeft bevorderd. Het plafond is beschilderd als een hemel, waarin men opkijkt door een wat al te somptueus prieel van blad-ornament en overhangende bloemen, waartusschen vele tulpen, die toentertijd een rijk-betaalde nieu wigheid waren. In dezen hemel-vont zwe ven groote en kleine vogeltjes: een reiger, overvallen door een valk, een lang-beenige ooievaar, beloerd door ee^i arend en tal van zangvogeltjes. De schouw, met vergulde blad-bloem- en vrucht-motieven feestelijk uitgedost, rust op bleek-marmeren zuilen. In den boezem een schoorsteenstuk van Jan Lievens: de Ge rechtigheid, die uit handen van den tijd, in bijzijn van Pallas Athene, het Corpus Ju- ris Civilis ontvangt. Het werd in 1699 „her steld" en overgeschilderd door Carel de Moor, die passend vond het van zijn eigen monogram te voorzien. Er hangen nog meerdere groote doeken op het goudleer: de verleening van het handvest door Willem II een werk van Caesar van Everdingen in 1654 een ge zicht op het Huis Zwanenburg te Halfweg door Dirck Maes (beide afkomstig uit het vroegere gemeenlandshuis te Halfweg, thans suikerfabriek); een genre-voorstel ling „De Mathematicus" door Jan Lievens de Jonge en een portret van den Koning- Stadhouder Willem III, geëncadreerd in een magnifieke pronk-lijst onder de ko ninklijke kroon van Engeland, zoodat in deze zaal de kronen van Duitschland en Groot-Brittannië vredelievend vereend zijn. In een kastje naast de schoorsteen wor den de bekers, glazen en medailles van Rijnland bewaard, o.a. de groote hensbeker (1634) van Romeyn de Hooghe in verguld gedreven koper, ingelegd met gekleurd email en de zilveren beker (1663) van het voormalig Hoogdijksbestuur van Stein en Willens, dat in 1857 bij Rijnland werd in gelijfd. Het meubilair in de zaal, bekleed met giftig-groen trijp is nieuw (1887), evenals evenals het glas-in-lood (brokstukjes van het origineele in de Dijkgraaf-kamer). De Dijkgraaf, hoc tempore mr. J. A. Pijnacker Hordijk, bewoont een zwaar-ge- zolderde kamer, waarvan de moerbalken op gesneden karbeelen liggen. Er is een wonder-mooie schouw van diep-donker eiken, door speelsche bloemen-slingers be- rankt en verlucht en verlevendigd door het kleurige middenstuk: Graaf Willem II, naar een 17-eeuwsche fantasie. In dit vertrek, waar land- en dijkgraaf elkaar aankijken, twee portretten van een Friesdien edelman en zijn echtgenoote (Frans Donia en Geertruid Engelsteed), als mede een vrouwenportret van de Laraisse, die bladert in een boek, opengeslagen op „Rhijnland" 1599 (een overschildering, waaraan het zijn huisvesting alhier te dan ken heeft!) Slechts door een geheimzinnig deurtje in de Groote Zaal is het mogelijk in het IJze ren Kantoor van 1578 te geraken, afgeslo ten door een zwaar ijzeren poortje, waarop een dichterlijke geest heeft geschilderd: Deze deur is net bevonden claer Drie hondert sevenendertich ponden swaer Dit comptoer is hier geset met guet verstant Tegen ghewelt en brant voor secreete saecken Doer den hoogen heemraet van Rynlant Die 't metterhant sterek hebben doen maeken. Het curieuse vertrekje is overkluisd door een baksteenen gewelf met een be pleistering in sterren en noppen. Het is nog immer in gebruik als archief, evenals de daarboven gelegen overwelfde ruimte (opgebouwd in 1604 en langs een spiltrap te bereiken). Via een duister kronkeltrapje, waarop twee eikendeuren met het geribde „brief- profiel" openen, en waar een nisje is uit gehouden om een blaker neer te zetten, traden wij in het zonnelicht van de bin nenplaats. In 1600 werd aan de Langebrug een „zo- merkeuken en turfschuur" gebouwd, die in dezelfde eeuw door vleugels met het Bree- straatgedeelte werden verbonden. Dus doende ontstond een binnen-plaats, die door het op- en afspringen van twee fiere achter-trapgevels, tot één geheel versmol ten met de omringde panden, een buiten gewoon schilderachtig effect maakt. Daar toe helpt ook de knoestige moerbeiboom een handje mee, die in zijn ouderdom voortgaat mild en overvloedig vrucht te dragen. Ieder jaar, als de moerbeien rijp zijn, worden de Hoogheemraden getrac- teerd. In het achterhuis, dat vermoedelijk eer tijds logeer-gelegenheid was voor de be dienden van de heemraden, woont de con cierge; enkele gangen zijn gelambrizeerd met antieke blauwe teeken-tegeltjes, waar van er nog ve'.e zijn, doch zelden zoo in hun verband en op de hun geëigende plaats. Naast het concierge-huis aan de Lange brug is een nieuwe archief-bergplaats ge bouwd, in den tuin van het belendende Breestraat-pand, dat ter uitbreiding van de kantoor-ruimte bijgekocht werd. In dit Breestraat-huis de barokke pracht van een laat-17e eeuwsche trap, met „tochtpui" wellicht een van de rijkste en zwierigste in haar soort. Wij kunnen ons er over verheu gen, dat dit verrukkelijk geheel in het be zit van Rijnland is gekomen en daarmede voor de wisselvallige lots-veranderingen van particulier bezit gespaard werd. N.V. ZEEPFABRIEK vJi. SANDERS EN Co. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Zeep-, Eau de Colog ne- en Parfumerieënfabriek v.h. Sanders Co. Koninklijke Stoomzeepfabriek te Lelden, werden de balans en de verlies- en winstrekening over het jaar 1940 met alge meene stemmen goedgekeurd. Het netto provenu der resultaten reke ning werd gereserveerd ten einde de ver dere outillage van het bedrijf op een hoo- ger peil te brengen. De he.er J.' P. J. M. Driessen werd met algemeene stemmen tot commissaris her kozen. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Onder voorzitterschap van den heer W. J. Zeeman werd gistermiddag de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Kon. Ned, Grofsmederij alhier gehouden. Aanwezig waren 5 houders van priori- teits aandeelen en 5 houders van gewone aandeelen, recht gevend op het uitbrengen van 37 stemmen. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 pet. voor de prioriteits- en 8 pet. op de gewone aandee len. Ter uitbreiding van de directie werd tot mededirecteur benoemd de heer ir. M. C. de Jong, thans adjunct-directeur. De heer C. P. J. Zaalberg werd tot com missaris herkozen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5095. D. van Leeuwen, Lei den, Hogl. Kerkgracht 5. Melkhandel, bo ter, kaas en eieren. Vest. fil.: Leiden, Oude Vest 197. 1112. Naaml. Venn. Stoomwasch-, Strijk en Badinrichting en Inrichting voor Che misch Reinigen „Thijswijk", Noordwijk- Binnen, Pickéstr. 35a. Procuratie verleend aan M. van Wijk en J. F. J. Thijssen, Noord- wijk-Binnen (adj.-directeuren). B.P. 4211. NaamL Venn. Internationale Han del Maatschappij „Imenexo". Leiden, Hoo ge Rijndijk 25. De procuratiehouder-adj.- directeur J. W. Stoffer Jr., is benoemd tot directeur. Opheffing: fa. Gebrs. den Older, Leiden, Rijn- en Schiekade 115. Bloemiste rij en handelskweekerij; en export. Gistermiddag te 12.20 uur is de 70-jarige H. R., die met een schuit in de Heeren gracht voer, te water geraakt toen de schuit tegen een paal botste. Met reddingshaken werd de drenkeling op het droge gebracht. Uit een schuurtje aan den Hooge Rijn dijk zijn ten nadeele van J. H. K. twee gei ten ontvreemd. In het Galgewater is een blauw-geverfde roeiboot drijvende gevonden. Morgen, zullen Standaard 3 en 4 der Ne- derlandsche SS. een marsoh door Leiden •houden. Het vertrek vindt plaats vanaf „de Burcht", om 13.15 uur. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coebergh, alhier, het heerenhuis en erg Plantsoen 35, alhier, in bod 10.800, kooper de heer H. Sanders c.s. alhier voor 11.400. Het huis en erf Borgerstraat alhier, in bod 2.650, kooper de heer J. W. Wurzer qq al hier voor ƒ2.780. De huizen en erven Bak- kersteeg 1 en 3 alhier, tezamen in bod ƒ2.500, kooper de heer A. de Jong qq, al hier, voor ƒ2.525. EEN VARKEN TE VEEL! De politie alhier kreeg gisteren telefo nisch bericht uit Woubrugge, dat iemand een varken teveel had. En dat in dezen tijd! Het bleek, dat bij het inladen van een aantal varkens een krulstaart teveel was ingeladen. Wie daarvan de dupe is gewor den, was nog niet bekend. Bioscopen CONGO EXPRES. Een romantisch en spannend verhaal speelt zich af in de film Congo Expres, waarin we de geschiedenis beleven van een meisje, wier verloofde in Afrika bij den luchtdienst werkt. Op zekeren dag ont vangt zij bericht, dat haar verloofde de ver houding verbroken heeft. Zij vertrouwt dat niet en is van meening, dat de jongeman nu meer dan ooit haar hulp noodig heeft. Zij trekt daarop naar Afrika en maakt op haar reis kennis met een omstreeks veertig jarigen nog ongehuwden man, die door deze verschijning als 't ware betooverd is. Hij verliest haar echter uit het oog als zij den volgenden morgen plotseling verder gereisd is. Hij verteld van zijn ervaring aan zijn vriend, die de verloofde is van het meisje en beiden zijn zeer verrast als zij weer tegenover elkaar komen te staan. Gaston, de verloofde jongeman, was een deserteur, wien zijn vliegbrevet ingetrok ken was later blijkt, dat hij de schuld voor een ander op zich genomen heeft doch door zijn verloofde belooft hij zichzelf beterschap en het gaat vcorloopig goed tot dat hij bemerkt, dat zijn meisje zich teveel met zijn vriend bemoeit Dat geschiedt in derdaad ook teveel, zelfs zoozeer, dat haar liefde overgaat van den een op den ander. Zij besluit evenwel beiden vaarwel te zeg gen en naar Europa terug te keeren. Beide vrienden zijn verslagen, maar doen zonder dralen een gewaagde poging om het meisje te redden, wanneer zij is afgereisd in een trein, die op enkel spoor een anderen trein tegemoet reist. De vriend tracht door mid del van een valscherm uit een vliegmachine redding te brengen, doch dit mislukt, waar op Gaston, die het vliegtuig bestuurt een gewaagde noodlanding doet, doch daarbij verongelukt. De vriend (Willy Birgel) en het meisje kunnen aldus bij elkaar blijven. Een film voor volwassenen. In het voorprogramma wereldnieuws en een klucht. Trianon. HARTSTOCHT In de film „Hartstocht", die deze week in Trianon wordt vertoond, wordt de ge schiedenis uitgebeeld van een jonge vrouw, die gehuwd met een veel ouderen man niet het geluk heeft gevonden dat zij in het huwelijk had verwacht. Dit geluk vindt zij later, wanneer zij liefde opvat voor een ander wat aanleiding wordt tot diverse conflicten in haar huwelijk. Dit gegeven zou aanleiding kunnen zijn, deze film voor Katholieken onaanvaardbaar te achten, doch men heeft het geheel in een dusdanigen vorm gegoten, dat vol wassenen deze film kunnen gaan zien. De film vangt aan op den 52en verjaar dag van graaf Hubert, doch deze dag gaat als iederen dag op rustige wijze voorbij. Zijn echtgenoote gravin Gerda (Olga Tschechowa), die ruim 20 jaar jonger is wil meer levensvreugde in huis en des avonds laat zij dit haar man op duidelijke wijze blijken. Hij schrijft dit toe aan zenu wen en stelt haar voor op jacht te gaan. De graaf gaat op reis en de gravin vertrekt met den houtvester Strobel naar het jacht huis om daar enkele dagen door te bren gen. Het eenige dochtertje blijft thuis onder de hoede van een kinderjuffrouw, die verliefd is op Strobel. Al spoedig ontstaat er een verhouding tusschen de gravin en Strobel, doch het samenzijn wordt verstoord, doordat de gravin bericht krijgt dat haar dochtertje ziek is. Zij keert naar huis terug doch het blijkt dat de kinderjuffrouw, dit middel had aangegrepen om haar van Strobel weg te krijgen. Intusschen is een strooper uit de gevan genis ontslagen, die weer op wraak zint omdat de graaf zijn zoon tijdens het stroo pen had neergeschoten. De graaf keert van zijn reis terug en be merkt dat zijn vrouw zich van hem af keert terwijl hij eveneens de verhouding opmerkt tusschen haar en Strobel. Den vol genden dag wo?dt er een groote drijfjacht gehouden, doch wanneer het eindsignaal door den graaf gegeven moet worden blijft dit uit en vermoedt men een ongeluk. Men gaat hem zoeken en vindt hem doodge schoten. Er wordt nu onderzocht wie het laatste schot heeft gelost en dit blijkt zijn eigen vrouw te zijn, doch zij verklaart dat er vlak daarop nog een schot was gelost. Verschillende bezwarende omstandigheden zyn oorzaak dat zij wordt gearresteerd, verdacht van moord op haar man. De rechtsziting heeft echter een sensationeel verloop, want op het moment dat Strobel de eed zal afleggen, wordt de werkelijke dader binnen gebracht. Haar onschuld is bewezen en zij kan weer een nieuw leven beginnen. Het voorprogramma bevat behalve het gebruikelijke nieuws een leerzaam filmpje over het leven der dieren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2