Aardappelen van heden af gedistribueerd De strijd In het Westen Rantsoen bedraagt Yj2 K.G. per persoon per week RIJNSTREEK MAANDAG 28 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DUIKBOOTEN OP ATLANT1SCHEN OCEAAN. Omtrent de krijgsoperaties in het Wes ten berichtte het Duitsche weermachtsbe- richt van gistermiddag het volgende: Duikbooten brachten in den Atlanti- schen Oceaan vijf vijandelijke koopvaar dijschepen met tezamen 39.148 brt. tot zinken. Gevechtsvliegtuigen vernietigden gisteren in het zeegebied om Engeland een koopvaardijschip van 5000 brt. en in duik vlucht een Britschen torpedojager. Een derde schip dat met vliegtuig-onderdee- len beladen was, kreeg twee voltreffers van bommen. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking opnieuw de haven Liverpool alsmede an dere havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Een patrouille-vaartuig van duizend brt. werd tot zinken gebracht. Op een vliegveld van den vijand werden han gars en schuilplaatsen met brandbommen bestookt. Batterijen vèrdragend geschut van de marine beschoten schepen in de haven van Dover. De beschieting had een goed resultaat. De vijand verloor bij vluchten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar de West- en Oost-Friesche eilanden k vier vliegtuigen, waarvan drie door jagers en een door luchtdoelartillerie. In den afgeloopen nacht wierp de vijand op verschillende plaatsen van de bezette gebieden en van het Noord-Duitsche kust gebied brisant- en brandbommen, hoofdza kelijk op woonwijken van de stad Ham burg. Nergens ontstand schade aan oor logsbedrijven of militaire inrichtingen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen werden omlaag gehaald. HITLER BEZOEKT EENIGE STEDEN. De Führer heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de oud-Duitsche stad Mar burg (Maribor), waar een deel der bevol king zich in Stiermarksche keelderdracht had uitgedost, en vervolgens aan Graz, de hoofdstad van Stiermarken. De inwoners der twee steden bereidden Hitier een geestdriftige ontvangst. Zondag heeft de Führer een kort be zoek gebracht aan Klagenfurth, de hoofd stad van de gouw Karinthië. DUITSCHE LUCHTMACHT BOVEN ENGELAND. Over de Duitsche luchtaanvallen boven Engeland gisternacht meldt de Londensche nieuwsdienst, dat het vijandelijke lucht- wapen in actie is geweest boven verschil lende deelen van Engeland. Het officieele Britsche communiqué zegt, dat het gebied aan de oevers van de Mersey het voor naamste doelwit der Duitsche luchtaanval len geweest is. Gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben vannacht, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw de havenwerken voor Portsmouth met goed gevolg aangevallen. Er werden zware branden in de havenwerken en andere voor den oorlog belangrijke installaties waargenomen. FRANSCH PROTEST TEGEN ENGELSCHE BOMBARDEMENTEN OP BREST EN LORIENT. Naar Brinon, de Fransche vertegenwoor diger van de regeering van Vichy te Parijs mededeelde, heeft de Fransche regeering een formeel protest ingediend tegen de .absoluut misdadige" bombardementen op Brest en Lorient door de Engelschen. LINDBERGH NIET MEER IN ACTIEVEN DIENST. President Roosevelt heeft medegeeeld, dat het leger kolonel Lindbergh, dien Roo sevelt een Amerikaansche pacifist noemde, niet weer in actieven dienst heeft geroe pen wegens zijn meening over den interna tionalen toestand. ITALIAANSCHE COMMISSARIS IN MONTENEGRO. De gevolmachtigde gezant Mazzolini is tot burgerlijk commissaris van Montene gro benoemd en is Zaterdagavond naar de hoofdstad Cetinje vertrokken. NIEUWE KONING VAN CAMBODSJA. Uit Pnom Penh, de hoofdstad van Cam- bodsja, wordt gemeld, dat de Groote Raad bijeengekomen is om den opvolger van den twee dagen geleden overleden koning Sisoweth Monivong te kiezen. De Raad heeft besloten, dat prins Sianoek, zoon van prins Soemarit Norodom en prinses Sisix, Sisowath, opvolgt. De zoo juist gekozen koning heeft aan admiraal Decoux, den gouverneur-gene raal van Fransch-Indochina, telegrafisch zijn trouw betuigd. Eerste twee weken op broodbonnen, daarna op aardappelenkaart EXTRA BROODRANTSOEN DOOR GELDIGHEIDSDUUR VAN BROODBON OP ZES DAGEN TERUG TE BRENGEN JAPANNERS VERLATEN JAVA. Volgens een telegram uit Washington aan de Deutsche Allgemeine Zeitung ver neemt men daar uit Batavia, dat een uit tocht van Japansche staatsburgers uit Ja va aan den gang is. De consulaten worden belegerd door Japanners, die passen verlan gen. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen: Onder de distributie zullen alle soorten consumptieaardappelen vallen In de persconferentie van Vrijdag, 18 April, waarin de directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, het woord heeft gevoerd, hebben de moei lijkheden, in den laatsten tijd bij de aard- appeivoorziening in eenige plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespre king uitgemaakt. Bij deze gelegenheid 'heeft de heer Louwes er reeds op gewe zen. dat een deel van het publiek in de afgeloopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht, dan voor het dagelijksch gebruik noodig was, hetgeen de moeilijk heden ongetwijfeld in de hand heeft ge werkt. De totale aardappelpositie en in het bij zonder de te verwachten vervoersmoei- lijkheden, waardoor de import van aard appelen in de naaste toekomst mogelijk stagnatie zal ondervinden, heoben er me de aanleiding toe gegeven als voorzorgs maatregel tot de distributie van aardap pelen over te gaan met ingang van Maan dag 28 April. Met het oog op den omvang van den beschikbaren voorraad en op den tijdsduur, waarvoor deze voorraad nog moet strekken, is het aardappelenrant soen in het algemeen moeten worden vastgesteld op 11/2 kg. per persoon per week. Voor kinderen, beneden den leeftijd van 4 jaar, die een kleinere hoeveelheid ple gen te gebruiken, wordt hst rantsoen la ger gesteld, namelijk op 3/4 kg. Daarentegen zullen de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten boven het nor male rantsoen van 11/2 kg. per persoon per week een extra-rantsoen kunnen be trekken, namelijk 3/4 kg. Het totale we- kelijksche rantsoen voor deze arbeiders zal dus 21/4 kg. bedragen. Arbeiders, die zéér zwaren arbeid ver richten, krijgen een extra rantsoen, groo- ter dan dat van de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, namelijk 11/2 kg. Het totale wekeüjksche rantsoen van arbei ders, die zeer zwaren arbeid verrichten, zal dus 3 kg. groot zijn. Voor het feit, dat aldus de aardappelen moeten worden gerantsoeneerd, wordt een compensatie geschapen door instelling van een extra-broodrantsoen. Dit zal worden bereikt door den gel- digheidsduur van den eerstvolgenden broodbon van 7 dagen op 6 dagen te stellen. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het extra-rantsoen voor kinderen beneden de 4 jaar de helft bedraagt van dat, van de normale verbruikers, terwijl het extra-broodrantsoen voor hen, die zwaren, respectievelijk zeer zwaren arbeid verrichten, 11/2 res pectievelijk 2 X zoo groot is als het normale extra-rantsoen. Ook na de eerste week zal een ex tra-broodrantsoen toegekend blijven. Kans op meer aardappelen. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat over eenigen tijd het aardappelrantsoen zal kunnen worden verhoogd. Of dit mogelijk zal zijn, hangt o.a. van de weersgesteldheid af. Wanneer het we der gunstig is, zoodat de nieuwe aardap pelenoogst vroeg gereed zal zijn, zal tot vergrooting van het rantsoen kunnen worden overgegaan. Bovendien bestaat de mogelijkhied, dat de vervoersomstandig heden in het buitenland alsnog tot aard appelenimport in staat zullen stellen. Ook in dit geval zal verhooging van het rant soen mogelijk zijn. Aardappelkaarten. Bij deze distributie zal binnenkort ge bruik worden gemaakt van de aardappel- kaarten, welke op nader door de plaatse lijke distributiediensten bekend te maken dagen uitgereikt zullen worden. Elke na der aan te wijzen bon van deze kaarten zal per week recht geven op het koopen van 11/2 kg. aardappelen. Aan kinderen, die na 30 April 1937 geboren zijn, zullen halve kaarten worden uitgereikt. Perso nen, die zwaren arbeid verrichten, zullen ieder een halve kaart extra, dus in totaal ieder 11/2 kaart ontvangen en personen, die zeer zwaren arbeid verrichten, ieder een heele kaart extra, dus in totaal twee kaarten. - Eigen teelt en voorraad. Geen kaarten zullen worden uitgereikt aan personen, die uit eigen teelt of door aankoop tot eind Juni a.s. voor zich en hun gezinsleden met inwonend personeel beschikken over tenminste 15 kg. aardap pelen per persoon. Van degenen, die 15 kg. aardappelen of meer in voorraad hebben, doch niet per gezinslid over 15 kg. be schikken, zal een met hun vooraad over eenkomend aantal kaarten worden inge houden. Wie met zijn gezin over 15 kg. aardappelen of meer per gezinslid be schikt, behoeft dus geen kaarten af te ha len. Men is verplicht aan den uitreikenden ambtenaar alle gevraagde inlichtingen over den voorraad, waarover men be schikt, te verstrekken. Tegen degenen, die niettegenstaande het feit, dat zij over vol doende aardappelen beschikken, zich een aardappelkaart doen uitreiken, zal op grond van de Distributiewet 1939 een strafrechtelijke vervolging ingesteld kun nen worden. In hotels, restaurants e.d., behoeven de gasten geen bonnen voor aardappelen af te geven. Mede in verband hiermede zullen geen wisselbonnen voor aardappelen in om loop worden gebracht. Voorloopige regeling. Gedurende de weken van 28 April tot en met 4 Mei a.s. en van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s. zal, in afwachting van de uit reiking der aardappelkaart, gedistribueerd worden met gebruikmaking van de bon nen der broodkaarten. De twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geven gedu rende de periode van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. te zamen recht op het koopen van 11/2 kg. aardappelen. De bonnen, welke 4 Mei a.s. nog niet gebruikt zijn, bKjven voorts geldig tot en met Woensdag 7 Mei a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de.twintig met „15" genum merde bonnen van de broodkaart teza men recht geven op 11/2 kg. aardappe len. In verband hiermede wordt dringend verzocht de twintig bonnen ook tezamen aan een stuk af te geven. Aangezien aan personen van 14 tot en met 21 jaar oud, 1/5 broodkaart extra is verstrekt, zal deze groep van personen gedurende twee weken een grooter rant soen aardappelen kunnen koopen. Dit voordeel komt bij de ingebruikneming der aardappelkaarten evenwel te vervallen. Met ingang van Maandag 12 Mei zal wekelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aangewezen. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de met „een rantsoen aardappelen" gemerkte bonnen reeds met ingang van Maandag 28 April recht geven op 11/2 kg. aardappelen per bon. Extra broodrantsoen. Zooals boven vermeld is zal in verband met de distributie van aardappelen het broodrantsoen worden verhoogd, hetgeen zal worden bereikt door de distibutiepe- riode voor brood voorloopig te verkorten tot zes dagen. De met „14" genummerde bonnen der broodkaart geven derhalve ge durende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei, dus niet, zooals bij het algemeene bericht betreffen de de bonaanwijzingen is bekend gemaakt, tot en met Zondag 4 Mei, elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood cf een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog gebruikt worden gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei a.s. De eerstvolgende brood bon zal dus overeenkomstig het boven staande geldig worden verklaard voor een periode Van zes dagen, aanvangende Zon dag 4 Mei. Zij, die brood bakken uit graan van eigen oogst, en in verband daarmede des tijds hun broodkaarten hebben ingeleverd, kunnen zich, indien zij minder dan 15 kg. aardappelen per gezinslid in voorraad hebben, bij de plaatselijke distributiekan toren vervoegen ter verkrijging van losse rantsoenbonnen voor aardappelen, tenein de daarmede gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 11 Mei aardappelen te betrekken. Hetzelfde geld. voor hen, die op medisch voorschrift hun broodkaait hebben ingeleverd ter verkrijging van rantsoenbonnen voor andere artikelen. In een afzonderlijke publicatie zijn den voor telers, groothandel, handel en instel lingen van belang zijnde voorschriften be kend gemaakt. Onafzienbaar is de buit, welke den Duitschen troepen tn Joegoslavië in Kanden is gevallen. - Een veroverde Servische pantserwagen op den weg naar Serajewo (Weltbild-Pax-Holland) ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Drik Cornelis, zoon van E. Amersfoort en A. Doornik. Jacobus, zoon van J. Overduin en A. Noort. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Ramp, 22 j. en Anna van der Pouw Kraan, 22 jaar. Gerrit Rietveld 26 jaar, wonen de te Ter Aar én Gerrit je de Leeuw 20 j. Karei Westmaas 25 j. en Hermina de Jon ge 21 jaar. Gehuwd: Gerrit Tijsterman 30 j. en Johanna Wijfje 22 j. Pieter Hendrik de Boer, 34 paar, wonende te Monnikendam en Gijsje Beteje van der Kraan 25 j. Jan Pieter Voorbij, 28 j. en Martina v. d. Akker, 26 j. Cornelis Rietveld, 28 j. en Meintje van Duiven, 21 j. Gevestigd: V. J. van Hove, van Leiden. A. v. d. Mey, van Leiden. J. Pellenbarg, van 's-Gravenhage. F. W. v. Rooijen, van Utrecht. T. Snippe, van Voorschoten. W. J. Goderie, van Zaan dam. Vertrokken: G. B. v.d. Kraan, naar Monnikendam. D. Schelfers, naar Hille- gersberg. KOUDEKERK JONGENTJE VERDRONKEN Zondagmorgen omstreeks half twaalf is het ruim 2-jarig zoontje van den veehouder W. B. Koot, wonende in de Lagewaard alhier in eeen onbewaakt oogenblik in de stoèpsloot geraakt en verdronken. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde op eigen terrein Koudekerk II tegen Ter Leede II van Sassenheim. Beide ploegen waren volledig. Ondanks den sterken wind wist Koudekerk II de leiding te nemen 10, doch al spoedig maakt Ter Leede uit een corner gelijk (11) en vlak voor de rust scoorde de gasten het 2e doelpunt. Na de rust is nog flink aangepakt en het mocht Koudekerk II gelukken gelijk te maken 22, zoodat de puntjes gedeeld zijn. NIEUWKOOP Antobusdienst Nieuwkoop-Woerden wordt gestaakt Met ingang van Maandag 28 dezer zal de Woerdeinsche Autobusdienst haar dienst Nieuwkoop-Woerden voorloo pig staken. WOERDEN GEMEENTERAAD. Een nieuwe ambachtsschool. Vrijdagavond was de Raad voltallig bij een. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Woerdensche af- deeling van den Slagershond, om van de Raad gedaan te krijgen, dat de winkelslui tingsverordening gewijzigd zou worden, zoodat de slagers 's Maandags tot 's mid dags twee uur zouden kunnen sluiten. Na langdurige besprekingen besloot men het adres naar B. en W. door te sturen om ad vies en raad. Ook een schrijven van den heer Vredenburg omtrent de veranderin gen aan den Nieuwendijk neemt veel tijd in beslag. Deze heer, die voor den tweeden keer zijn misnoegen uit over de plannen, die de raad met den Nieuwendijk heeft, krijgt steun van den heer Koolhoven, die beweert, dat de handteekeningen, die voor het dichtgooien van de sloot aan den Nieu wendijk noodig zijn, op onjuiste mainer zijn verkregen. Deze sloot is het eigendom van de gem. en van de vele eigenaren te zamen en het nieuwe plan maakt het dich ten noodzakelijk, om daardoor een vlotte oplossing te verkrijgen. Ook de heer van der Heyden legt zich niet neer bij den gang van zaken, maar aan den anderen kant zijn er vele heeren, die den wethouder van Publieke Werken prijzen om zijn voortva rende en reëele manier van doen. De heer Cnossen zou het betreuren als een geno men besluit zou vallen of gewijzigd wor den. Ook de wethouder van P. W., de heer de Wit, meent, dat alles, wat geschied is, het beste was voor Woerden en hij meende het zeker niet onjuist om tegenover de mede-eigenaren van de 1200 meter lange slooten argumenten te gebruiken, die in hun eigen bestwil waren. Van de 74 eige naren hebben er 63 geteekend; dat ty peert de meening der meerderheid, die het belang het best zien. Na nog veel onzekere woordene stelt eindelijk de heer Cnossen voor, om het adres van den heer Vreden burg voor kenisgeving aan te nemen, het geen met 10 stemmen voor plaats vindt. Daarna komt de bespreking van de am bachtsschool ter sprake. Daar verbouwing van de oude ambachtsschool geen zin heeft, vooral ook in verband met de kosten en de plaats, stellen B. en W., gehoord de com missie van P. W. en de commissie van fi nanciën voor om: 1. de oude nijverheids- avondschool over te nemen voor een be drag van 20.000 gulden; 2. aan de stichting, die de nieuwe nijverheidsdagschool zal be- heeren een annuiteitsleening van 90.000 gulden te verstrekken tegen dezelfde ren te als de gemeente zal moeten leenen; 3. de grond, die voor het bouwen van deze nieuwe school noodig is, aan de stichting over te dragen voor de somma van één gulden, om daardoor aan het Rijk te too- nen, dat de gemeente bereid is aan deze school haar volle medewerking te verlee- nen. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen, terwijl daarna met 10 tegen drie stemmen beslo ten wordt om van het Rijk gedaan te krij gen, dat de leening van 90.000 gulden door hypotheek op de te bouwen school zal wor den gedekt. Vervolgens werden als afgevaardigden van de gemeente in het bestuur van de nieuwe Nijverheidsdagschool aangewezen de heeren J. J. Ruys en Cnossen, terwijl de heer van Beek reeds deel uitmaakte van dit bestuur. Deze heeren hebben slechts zitting gedurende het jaar 1941. De regeling van het lichamelijk onder wijs op de scholen had veel voeten in de aarde. De heer van der Heyden wilde nog maals twee leeraren aanstellen voor geheel Woerden. Ten slotte werden de voorschot ten voor genoemd onderwijs aan de school besturen te verlengen, toegekend. Een grondverkoop aan den heer C. Burggraaf, betreffende een perceel aan de Oostsingel werd goedgekeurd, terwijl de prijs ƒ4.50 per vierkante meter zal bedragen. Hierna sluiting. WADDINXVEEN Brand. Vrijdag brak brand uit in het woonhuis Wilhelminakade 25, 'bewoond door den heer J. Rogigeveen. Daar de be woner bij zijn patroon aan het wenk was, en er volgens verklaring van den bewoner geen vuur was, is de oorzaak onbekend. De brandweer was spoedig ter plaatse met de groote motorspuit en wist de brand te beperken tot het woonhuis, hetwelk geheel verbrandde. De groote schuur, die aan (het woonhuis is gebouwd, kon met moeite be houden blijven. Niets was verzekerd. Geboren: Gerrit Korstiaan, zoon van K. van Tilburg en C. v. d. Linde. Leentje dochter van J. Boon en W. Broer. Mar- garetha dochter van A, M. Kamperman en M. P. Hofman. Catharina Alida Johan na dochter van F. G. Geers en C. A. van Tol. Cornelis zoon van H. J. v. d. Pouw en M. A. Steenbergen. Hendrina Wilhel min adochter van A. J. Weekhout en W. G. Quaasteniet Jacob, zoon van J. Ap pel en N. van Eijk. O n d e r t r o u w d: P. de Jong 26 jaar en J. Visser 23 jaar. A. P. Moons 39 jaar en W. M. van Tol 30 jaar.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 15