Qemeng.de 3$ vachten Het meisje handschoen VRIJDAG 25 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 TIMMERMAN VAN KERKTOREN GEVALLEN. Toen de timmerlieden P. der Zaag en zijn zoon te Marrilm bezig waren de toren klok te herstellen, viel de zoon naar bene den met het noodlottige gevolg, dat de dood terstond intrad. DOODELIJK ONGELUK. Op de papierfabriek der fa. Van Gelder en Zonen te Velsen, is de 43-jarige arbei der H. J. v. N., wonende te Beverwijk, on der schuivende gasaarde geraakt en ge dood. HISTORISCHE BOERDERIJ BIJ NAARDEN AFGEBRAND. tembrandt heeft er dikwijls vertoefd. Gisteravond brak brand uit in een tot landhuis verbouwde historische boerderij Kommerrust aan de Bollelaan te Naarden, dateerende uit de vorige eeuw. De brand weer werd zeer in haar werk belemmerd doordat in de nabijheid van het ver van de straat gelegen landhuis geen waterlei ding is en het water uit een sloot gehaald moest worden, welke zeer veel modder be vatte. De krachtige wind wakkerde het vuur hevig aan en de brandweer, die eeni- ge uren voor het blusschingswerk noodig had, kon niet beletten, dat het landhuis ge heel afbrandde. Het voorste gedeelte het eigenlijke heerenhuis werd bewoond door de familie Karseboom, het achterste gedeelte de zg. boerderij door de fa milie Seinhorst. De inboedels van beide gezinnen konden grootendeels worden ge red, Zoowel dè eigenaar als de beide huur ders, waren verzekerd. Kommerrust werd, naar het „Vad." hier aan toevoegt, in het begin van de 17de eeuw gebouwd en had reeds eerder als boerderij bestaan. Het had van den eige naar van Stad en Lande van Gooiland het z.g. dubbel schaarrecht, d.w.z. de bewo ners mochten 18 koeien op de gemeenschap pelijke beemd laten weiden. Omstreeks 1650 werd Kommerrust, dat toenderlijd gemoderniseerd is, bewoond door een Am- sterdemschen burgemeester Uytenbogaert. Rembrandt van Rijn was er des zomers dikwijls zijn gast. Er is nog een ets van zijn hand waarop Kommerrust moet voor komen, hoewel vele kunstkenners van mee ning zijn dat het een landschap uit de om geving van Haarlem moet voorstellen. In het begin van de 19de eeuw kv/am Kommerrust in het bezit van de familie Kuihnz. De heer H. W. van Sandibergen is de tegenwoordige eigenaar. Hij liet Kom merrust vijftien jaar geleden in samen werking met den heer Heybroek, aan wien hij het verhuurd had, verbouwen door den architect Blomhert. BRAND IN HOUTWOLFABRIEK. Kostbare machines voor vernietiging gevrijwaard. Gistermiddag om drie uur Is brand ont staan in de herbouwde houtwolfabriek van de gebroeders Van Hout te Mill. Het vuur, aangewakkerd door den feilen Noorden wind, vond een gemakkelijke prooi in on geveer vijfhonderd ter verzending gereed staande pakken houtwol. De vrijwillige brandweer was spoedig met de oude brandspuit der gemeente ter plaatse. Zij heeft door energiek optreden, daarbij gesteund door een aantal burgers, den brand na een uur hard werken tot staan kunnen brengen en daardoor een groot aantal kostbare machines voor ver nietiging kunnen vrijwaren. Het asbestplatendak der fabriek werd echter geheel verwoest, terwijl ook ver schillende drijfriemen verloren gingen of onbruikbaar werden. Een partij van onge veer driehonderd pakken houtwol ging door den brand eveneens verloren. De burgemeester, jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer, was met Rijks- en gemeen tepolitie op het terrein van den brand aan wezig. De schade wordt door verzekering gedekt. JUWEELEN EN 5000 GESTOLEN. Een zeer zonderlinge diefstal is gepleegd in een woning in de Oudd Horzstraat te A'dam. Het betreft hier een etagewoninig, waarvan de bewoner Woensdagavond even op bezoek was gegaan bij zijn buurman. Van zijn korte afwezigheid is gebruik ge maakt om de woning over hoop te halen. Iemand, die goed op de hoogte geweest moet rijn, heeft zich met een valschen sleu tel toegang verschaft. Kasten en laden werden geopend, zoonoodig opengebroken. Het resultaat loonde zeer wel de moeite want niet minder dan een bedrag van 5000 alsmede diverse juweelen werden gestolen. De politie van het bureau War moesstraat heeft een onderzoek ingesteld en tracht nu te achterhalen wie Of de loer heeft gelegen om in deze woning zijn slag te kunnen slaan. KETTINGHANDEL IN KOFFIE EN THEE ONTDEKT. Autobezoeken die de aandacht trokken. De gemeentepolitie te Beilen is een uit- gebreiden kettinghandel in koffie en thee op het spoor gekomen. Zij was er achter gekomen, dat reeds eenige malen verdach te personen met een auto een bezoek aan het dorp hadden gebracht. In een hotel hadden ontmoetingen en besprekingen plaats, die de aandacht van de politie trok ken. Toen Woensdagmiddag de auto weer wend gesignaleerd, zetten gemeente-veld wachters de hoofdwegen naar het dorp af. De auto met drie inzittenden werd aange houden, een vierde persoon pikte men in het dorp op. De gemeen te-poli tie onder wierp hen aan een scherp verhoor, waar bij aan het licht kwam, dat een prachtige vangst was gedaan, Met deze vier mannen, van wie twee afkomstig uit Meppel en twee uit Finsterwoldé, had men den sleu tel in handen van een wijd vertakten ket tinghandel in koffie en thee. Bij een manufacturier te Beilen die bij de zaak betrokken was, is een partij kof fie en thee in beslag genomen. Een sipoor leidde verder naar Nieuw-Bal inge, Ruiner- wold en Meppel, waar de politie werd ge waarschuwd. Ook daar zijn groote partijen koffie en thee in beslaggenomen. Het on derzoek wordt voortgezet. Ook te Almelo is men weer een distributiedelict op het spoor gekomen. Het was reeds eenigen tijd bij den Alaneloschen distributiedienst be kend, dat in den schoenhandel van den heer H. B. schoenen zonder bon werden verkocht. Woensdagmiddag hebben zij in samenwerking met de marechaussee de geheele winkelinventaris, bestaande uit ongeveer vijftienhonderd paar schoenen, ir. beslag genomen en naar elders overge bracht. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF Omdat de nacht voor he* onge- gedierte was. De veehouder N. M. v. d. S. te Z o e t e r- w o u d e had dienst moeten doen bij de luchtbeschermingsdienst daar ter plaatse Hij had zyn bed geprefereerd boven een nacht slecht weer en de opmerking ge maakt; „de nacht is voor het ongedierte en wat er van komt is voor mij." Hij had in derdaad gezien wat er van kwam n.l. veer tien dagen gevangenisstraf, hem door den Politierechter opgelegd. In hooger beroep had de procureur-gene raal deze straf juist gewezen geacht en bevestiging van het vonnis gevraagd. Het Hof uitspraak doende veroordeelde verdachte eveneens tot veertien dagen ge vangenisstraf. Hij stond op de zwarte lijst. L. van P. teZoetermeer staat daar ter plaatse op de zwarte lijst betreffende het cafébezoek. Als hij sterken drank op heeft is hij zeer lastig. En omdat hij tt Zoe- termeer niets meer kon koopen had hij het elders gedaan, met als natuurlijk resultaat, weer ruzie met een anderen cafébezoeker. Deze bezoeker was er nogal slecht afgeko men want zijn gezicht was met een mes opengehaald. Verdachte was door den Po litierechter daarvoor veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Hij had deze straf te hoog gevonden en was in beroep geko men bij het Haagsche Hof, alwaar de pro cureur-generaal de straf veel te laag had gevonden en verdubbeling daarvan had geëischt n.l. drie maanden gevangenisstraf. Het Hof, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenis straf. Lokaalvredebreuk. J. K. te B o s k o o p was daar ter plaat se in een lokaal gekomen om brandstoffen- bijslag te vragen hetgeen hij niet kreeg. Hij had in fijn opgewonden toestand 'het lokaal niet willen verlaten en zich aus schuldig gemaakt aan lokaalvredebreuk, waarvoor de Politierechter hem veroor deeld had tot 15 boete. Het Hof legde heden een mildere straf n.l. vijf gulden of vijf dagen. HAAGSCHE RECHTBANK Diefstal van bouwmaterialen. De metselaar H. J. B. te L i s s e had zich, volgens de ten laste legging, schul dig gemaakt aan diefstal van steigerpalen, kortelingen en een kruiwagen, ten nadee- le van den aannemer Lemmers te Voor hout. De Officier had deswege tegen B. drie maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot een geldboete van 60 subs. 30 dagen hechtenis. Diefstal van een coupon stof. G. J. J. T. S. uit Amsterdam had ten na- deele van den kleermaker van Egmond te Leiden een coupon stof ontvreemd, het geen gebeurd was op 15 Januari. Aange zien hij reeds tweemaal veroordeeld was had de Officier acht maanden gevangenis straf togen hem geëischt De uitspraak werd heden een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. „DE STANDAARD" VEROORDEELD. Wegens beleediging van den directeur van het postkantoor te Wassenaar. In de editie van 6 Mei 1940 berichlte0,de Standaard", dat de heer J. H. Callenfels te Wassenaar, directeur van het post en telegraafkantoor aldaar, wegens het lid zijn van een voor overheidspersoneel ver boden organisatie ontslagen was, terwijl het tevens mededeelde, dat genoemde heer Callenfels behoorde tot de 21 geïnter neerde personen. De heer Callenfels stelde een vordering wegens beleediging tegen ,.de Standaard" in, waarin de rechtbank te Amsterdam gisteren uitspraak deed. De rechtbank achtte de publicatie beleedigend en veroordeelde ..de Standaard" tot beta ling van 100.voor betering in eer en goeden naam en veroordeelde ,.de Stan daard" tevens tot het openbaar maken van het vonnis door aanplakking in het Paleis van Justitie. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal van een heerenrijwiel. Gisterenmiddag moest voor bovenge noemde Rechtbank terecht staan de 30-ja- rige los arbeider D. B. uit L i s s e, terzake dat- hij op 10 Maart j.l. ten- nadeele van den 40-jarigen bloemist J. M. v. Houten uit Hillegom een rijwiel had weggenomen, hetwelk onbeheerd op de Botermarkt te Haarlem stond.- Verdachte was niet verschenen. De be nadeelde werd als getuige gehoord. Uit het strafblad van verdachte bleek, dat hy reeds eerder veroordeeld was. De officier van Justitie mr. v. d. Burgh eischte 8 maar.' den gevangenisstraf. De Rechtbank zal op 7 Mei uitspraak doen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht te Alphen aan den Rijn werden de volgende verstekvon- nissen gewezen: overtreding van het mo- j tor- en rijwielreglement A. V. te Ter Aar ƒ0.50 subs. 1 wk. tuchtschoolstraf; alge- meene politieverordening v. d. G. te Den Haag ƒ5 subs. 5 d.; W. P. subs. 1 d.; PAM BIJ DE MAANAPEN 99. „Nu is oppassen de boodschap," zegt de professor. „Hier heb je een doos, waarin zich zuurstoftabletten be vinden Vergeet vooral niet, geregeld van deze tabletten ge bruik te maken".' 100. Ze gaan nu naar een vertrek, waar een soort grooat bakfiets staat. Allerlei doozen en kisten worden nu in dit voertuig geladen, waarbij Pam den professor natuurlijk flink helpt. Radio-pirogramnia ZATERDAG 26 APRIL. HILVERSUM I, 415, 5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 0.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Gewij de muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmu ziek 9.15 Voor de vrouwen 9.17 Gra mofoonmuziek 10.00 Ernstige avondmu ziekprogramma's (opn.) 12.00 De Melo- disten 12.42 Almanak 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Molto Cantabile (1.251.35 Gramofoonmu ziek) 2.00 Causerie „Hortensia's in ka mer en tuin" 2.20 Gevarieerd concert 3.50 Gramofoonmuziek 4.00 Christelijke Radio Stichting: Bijbellezing 4.20 Zang met pianobegeleiding 4.35 Duitsche les (in hoorspelvorm) 5.05 Zang met piano begeleiding 5.15 ANP: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 Gramofoonmuziek 7.00 ANP: Vragen van den dag 7.15 Omroeporkest en solist 7.45 Voor de boeren 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Hobo, fluit, piano, en gramofoonmuziek 9.40 Christelijke Ra dio Stichting: Dagsluiting 9.45 ANP: Engelsche berichten 10.00 ANP: Nieuws berichten, Sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Gramo foonmuziek 10.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Morgenwijding 10.20 Her haling van vroolijke avondprogramma's (opn.) 12.00 Berichten 12.15 Omroep orkest 12.45 ANP: Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Gramofoonmu ziek 1.45 Causerie „De natuur roept de jeugd. Voorjaarsteekenen in de stad" 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (2.45—3. uO Causerie „Vogels van onze heide"). 4.00 Omroeporkest en soliste 5.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Cyclus „Twee ten toonstellingen" 5.15 ANP: Nieuws-, eco nomische en beursberichten 5.30 Gra mofoonmuziek 5.40 Rococo-octet C.15 De Meesterzangers en gramofoonmuziek 6.45 „Tien Nederlandsche componisten thuis", vraaggesprek 7.00 ANP: Gro- ningsch praatje 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Lezing „Tegen de Mooren: Voor Portugal's grootheid" 7.45 Gramofoon muziek 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmu ziek 8.30 Gevarieerd programma 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. Ie Programma. 6.45—22.00 Hollandsch programma. 22.—24.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma. 6.45—22.15 Hollandsch programma. 22 15—23.00 Hollandsch pro gramma, uitsluitend voor Radio-Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma. 6.4524.00 Duitsch programma. J. A. C. E. te Boskoop 1 subs. 1 d.; ver duisteringsovertredingen: P. J. M. te Lei den ƒ10 subs. 8 d.; J. B. ƒ0.50 subs. 1 d.; S. W. B. ƒ2 subs. 1 d. en ƒ1.50 subs. 1 d.; C. B. te Bodegraven id.; M. V. te Noor den 5 subs. 3 d.; J. K. te. Zwammerdam 1.50 subs. 1 d.; Crisismelkbesluit C. F. M. te Boskoop 15 subs. 10 d.; overtr. art. 435 wetb. v. strafrecht opgave valsche naar J. T. J. 7.50 sub. 5 d.; Identificatieovertre ding J. T. J. ƒ1 subs. 1 d.; telaat bezoe kers in café P. J. M. L. 5 subs. 3 d.; J.| T. J. 2 subs. 1 d.; W. N. K. id.; na 12 uur in den open lucht: E. D. W. F. te Boskoop 2 subs. 2 d.; L. K. te Nieuwkoop id.; art. 453 wetb. v. strafr. H. W. te 's-Gravenhage 2 maal ƒ5 subs. 5 d.; A. K. van T. te Amster dam 10 subs. 6 d. Waar geen woonplaats vermeld is deze Alphen aan den Rijn. FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. De glimlach bestierf op Grundtvigs ge zicht. Nog een man, die haar een goed hart toedroeg? Tot dusver had hij er geen oogenblik aan gedacht, dat er nog een an dere man in Anne's leven kon zijn en nu. Maar plotseling kreeg hij een kleur van schaamte. Was hij dan heelemaal krankzinnig ge worden? Daar stond hij nu in de donkere gang en luisterde naar het gezwetr van twee dienstboden, die haar vrijen avond op haar manier doorbrachten, 't Was een voudig belachelijk! Woedend op zichzelf maakte hij, dat hij wegkwam. Daardoor hoorde hij niet meer hoe Guste den tweeden man, wiens taak het scheen te zijn voor ongeluk en bedrog te zorgen, als „een zeer nabijen bloedver want" ontmaskerde. Met een merkwaardig gevoel van neer slachtigheid en onbehagen ging Grundtvig de trap naar Senta Bratts atelier op. Dé deur, die toegang gaf tot de bovenwoning stond op een kier. Waarschijnlijk had Guste haar open gelaten, toen zij naar haar, de toekomst voorspellende, vriendin was ge gaan. Ernst Grundtvig ging naar binnen en keek om zich heen. In het portaal brandde licht. Juffrouw Bratt! riep hij. Geen antwoord. Ook een tweede poging om de bewoonster op zijn aanwezigheid opmerkzaam te maken, bleef zonder resul taat. Was ze zoo in haar werk verdiept, dat ze hem niet hoorde? Grundtvig begaf zich naar het atelier. Alles bleef stil daarbinnen, maar tenslotte was schilderen ook een geruischlooze be zigheid. Hij klopte op de deur. Niets be woog zich. Daarop deed Grundtvig de deur. voorzichtig open en gluurde naar binnen. Het vertrek was leeg. Op een bloemen tafeltje brandde slechts een schemerlamp ender een perkamenten kap, welke een on zeker licht verspreidde. Op den driepoot voor den schildersezel lagen penseelen en paletr Daarachter schemerde op den ezel iets zilverachtigs, een vrouwengestalte An ne's portret! Grundtvig trad schoorvoetend naderbij. Dat zilveren gewaad trok hem onweerstaan baar aan plotseling slaakte hij een kreet van verrassing. Op een stoel lag een toilet, dat hij ken de. Daarnaast lag een handschoen met glinsterende steenen bezet. Met een abrupt gebaar nam Grundtvig de kleine schemer lamp van de tafel en hief haar omhoog om het schilderij beter te belichten. De lamp trilde in zijn hand. Hij had zijn As- schepoester teruggevonden. Zijn gevoel, dat hem onweerstaanbaar tot Anne had aan getrokken, Ijad hem niet bedrogen, An ne was de onbekende van het bal bij den consul. Maar waarom had ze hem dat nooit te verstaan gegeven? Waarom had ze ge zwegen, toen hij haar half en half zijn liefde voor die onbekende openbaarde? Grundtvig zette de lamp weer op haar plaats en verliet het atelier. Zonder dat het tot hem doordrong, ging hij de trap af en het huis uit. Buiten was het stiL De sneeuw, die in groote vlokken omlaag viel, dempje ieder geluid. Slechts van verre weerklonk het lawaai van de wereldstad. Ernst Grundtvig hief zijn hoofd op en staarde naar den hemel, die rood gekleurd was door het licht der duizenden lantaarns. De breede lichtkegel van een schijnwer per gleed over hem heen. Plotseling schrok hij op. Een hand was met kracht op zijn schourier neergeko men en een opgewekte stem zei: Goeden avond, meneer Grundtvig! Studeert u ook voor astroloog, of haalt u alleen maar een frisschen neus? Senta Bratt stond voor hem. Ik ben maar even een blokje omge- loopen, verklaarde ze haar onverwachte aanwezigheid. Als je uren achtereen met een penseel op een driepoot hebt gezeten verlang je wel eens naar wat frissche lucht. Is het u ook zoo gegaan. Eigenlijk ben ik er door mijn tante op uitgestuurd om u voor een party bridge te gaan halen. Professor Hesterberg heeft de boel weer eens in den steek gelaten. Was u boven in het atelier? Een oogenblik aarzelde Grundtvig. Zou hü ontkennen? Neen, waarom, zou hy er om liegen. Ja, ik was boven, gaf hy toe. Was u- nieuwsgierig, meneer Grundt vig? Het atelier stond open. Senta Bratt klikte, terwijl een veelbe- teekenend lachje om haar lippen speelde. Een paar dagen geleden had Anne haar namelyk eindelyk het avontuur op het bal in Elmshorn verteld en van haar eerste kennismaking met den jongen graaf. Dat was zoo gekomen: Senta Bratt had voor gesteld den bewoners van het atelierhuis met Kerstmis het voltooide portret te la ten zien. Anne had daartegen ernstig be zwaar gemaakt en ten slotte was haar niet veel anders overgebleven dan dit bezwaar nader te motiveeren. De schilderes stak haar arm door dien van Grundtvig. Laten we samen nog eens hetzelfde blokje omlcopen, meneer Grundtvig. U zult me misschien eenigszins opdringerig vinden, maar ik heb u een gewetensvraag te stellen. Vraagt u maar gerust, juffrouw Bratt. Zoo erg zal het v/el niet zijn. Houdt u van Anne? Ja, ik houd van haar. Anne ls de vrouw, die me door het lot is toegewezen. Ik heb haar liefgehad van het eerste oogen blik, waarop ik haar zag. Op het bal van consul Eschental in Elmshorn. Hoe weet u dat? Anne heeft mij een paar dagen ge leden van die romantische ontmoeting ver teld. U moet tegen haar over de ontdek king van het schilderij zwijgen. Daar zijn bepaalde redenen voor en Anne is op dat punt zeer gevoelig. Wie is Anne eigenlyk? Ik mis de bevoegdheid om dat te ver- I raden, meneer Grundtvig. Vandaag of mor gen zal Anne u zelf wel eens haar min of meer tragische levensgeschiedenis ver tellen. Ik kan alleen zeggen, dat ze u vol komen waardig is en dat u nooit een be tere vrouw zult kunnen vinden. Dat weet ik juffrouw Bratt, maar ik bevind me in een verre van benijdenswaar dige positie. Heel myn hart trekt naar An ne, maar zy gaat my voortdurend uit den weg. Dat komt allemaal in orde, troostte de schilderes. U moet veel geduld met haar hebben. Zy heeft veel doorgemaakt en is schandelyk behandeld. Wat zy noodig heeft is liefde en toe wy ding. Die wil ik haar maar al te graag geven, maar ik zie geen kans om haar te naderen. Misschien kan ik u een vinger wy zing geven. Schenkt u haar voor Kerstmis den handschoen, dien ze op haar vlucht ver loor! Grundtvig keek de schilderes een oogen blik verbaasd aan, maar daarop begon hij te lachen. U bent een zeer verstandige vrouw, juffrouw Bratt! Dank daar ontbreekt helaas nog wel het een cn ander aan. Maar nu begin ik het koud te krijgen. Laten v/e naar huis gaan. Een partij bridge zal me wel weer over den schrik van dezen avond heel helpen. Waar blyven jullie toch! ontving de gravin hen, toen zy de kamer binnen tra den. We wilden juist- een reddingsexpedi tie uitsturen. De notaris was al bang, dat je minstens op het dak was geklommen om Senta te zoeken, Ernst. Hy heeft me van de straat opgeraapt. Ik was juist even een luchtje geen schep pen, verontschuldigde Sentra Bratt hun lang wegblijven. Als ik nog een kleinigheid te eten kan krijgen, stel ik me straks graag als bridgepartner beschikbaar. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5