Weerbericht Burgerlijke Stand bihonk WOENSDAG 23 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd "ondagsblad S 0.52 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. n Zon onder 8.50 uur Woensdagavond. Zon op 6.25 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 23 April: De maan komt Woensdagoch- lend 5.27 uur op en gaat Woensdagnamid dag te 5.43 uur onder. 24 April: De maan komt Donderdagoch tend om 5.49 uur op en gaat Donderdag avond 'om 6.46 uur onder. 25 April: De maan komt Vrijdagmorgen om 6.13 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.49 uur onder. 26 April: De maan komt Zaterdagochtend om 0.37 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.01 uur onder. (Nieuwe maan). 27 April: De maan komt Zondagochtend om 7.04 op en gaat Zondagavond om 8.52 uur onder. 28 April: De maan komt Maandagochtend te 7.35 op en gaat Maandagavond te 10.51 or.der. 29 April: De maan komt Dinsdagmorgen te 8.09 uur op en gaat Dinsdagavond te 11.47 uur onder. 30 April: De maan komt Woensdagmor gen te 8.49 uur op en gaat Woensdagavond te 12.39 uur onder. pilOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIICDIIC^ Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worder. tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.50 uur. ZONSOPKOMST 6.25 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. OIIOII Oil Oil OIIO !*l Oil Oil ZUINIG MET VERF. Een verduidelijking. Naar aanleiding van ons bericht: Zuinig met verf, die olie bevat, schrijft men ons: Ter voorkoming van misverstand en ter geruststelling van belanghebbenden diene het navolgende te worden opgemerkt: 1. Het verrichten van buiten en binnen- schilderwerken op hout mag tot 1 Juli 1941 geschieden, mits de verf in voorraad is en de producten voor werkzaamheden van vitaal belang worden gebruikt. 2. Opk na 1 Juli mogen nog schilderwer ken geschieden met oliehoudende verven, echter alsdan in zéér beperkten omvang, en in hoofdzaak alleen aan nieuw werk. Metalen voorwerpen b.v. mogen niet meer met olieverf worden geverfd, wel echter weer constructiewerk (nieuw werk 2 lagen en oud werk voor zoover roestvrij gemaakt ook 2 lagen). LEIDEN Geboren: Hermanus Julius Bernhard, z. van H. Heins en C. Leusink Maria Magdalena, d. van W. de Lange en M. van der Linden Paulus, z. van C. Segaar en C. de Tombe Judith, d. van M. Oosten dorp en M. de Leeuw Augustinus Jo hannes, z. van H. Zandbergen en B. Meijer. Ondertrouwd: W. H. van der Plas jm. 27 j. en G. K. Verstraaten jd. 24 j. Overleden: S. Nieuwenburg wedn. 84 j. A. van de Wal dr. 35 j. A. C. J. van Kuiken wed. van H. van Nifterik 62 j. B. Kok m. 73 j. Katholiek Comité van actie „Voor God" Almachtige, eeuwige God, Gij leidt terzelfder tijd dc dingen van den hemel en van de aarde; verhoor op milde wijze het smeeken van Uw volk en schenk Uw vrede in onze dagen. (2e Zondag na Driekoningen) DE UNIVERSITEIT. Voor een gesloten deur. Geen komen en gaan van luchthartige studenten en studentjes. Geen drukke ge sprekken op het voorplein. De Academie is dichtgegrendeld. Wijsheid en weten schap, door de Alma Mater eeuwenlang mild en vrijgevig uitgestrooid, worden gie rig opgepot De professoren zitten thuis zich aan hun eigen geleerdheid te laven, niet in staat de jeunesse dorée daarin te doen deelen. „Het kan niet" verzekerde ons met klem de secretaris van het college van cu ratoren, mr P. J. Idenburg, toen wij pro beerden langs een omweg achter de geslo ten deur te geraken, en voor dit onwrik bare „non possumus" dat door de nood zaak en zeker niet door gebrek aan wel willendheid en medewerking werd ingege ven hebben wij ons, met tegenzin, ge bogen. Een oogenblik hebben wij nog overpeinsd een overall aan te schieten en met de loodgieters, die juist op het dak doende waren, ons te laten binnensmok kelen, maar wij hebben de voorkeur ge geven aan fair play. Daar staan we dus vóór onze wijd-ver- maarde hoogeschool, en, grendels of geen grendels, we zullen er binnenkomen, al is 't dan slechts in ons geheugen een weg tastend. Op onze rondwandelingen door de stad waren we herhaaldelijk genood zaakt schilderijen en andere kostbaarhe den, die voor het geweld van den oorlog onder zandzakken bleken te zijn wegge kropen, ten gerieve van de lezers weer even op hun plaats te denken. Maar wat beteekent deze behangers-verbeelding, vergeleken met de kracht-toer, die van onze fantasie wordt gevergd, de geheele Leidsche Universiteit té meubileeren? Ge lukkig hadden we vroeger reeds menig maal door het gebouw gedwaald, zoodat we ons op een, zij 't lekkend, geheugen kunnen oriënteeren. De Academie is herhaaldelijk vertim merd, doch in groote lijnen nog altijd de kapel van het klooster der Witte Nonnen (Dominicanessen), in wier nestje na de Hervorming een koekoeks-jong geboren werd, dat, gevoed met de goederen van opgeheven abdijen en met de melk der wetenschap opgefokt, danig uitdijde en alle omringende panden heeft ingepalmd. Een jaartallenboekje van de bouwge schiedenis geeft in kort bestek een over zicht van deze gezonde uit-was: 1447, stichting van het klooster door Mach- teld, dochter van Jan van Woude, Heer van Warmond. 1516, inwijding van de vernieuwde (nog bestaande kapel). 1581, overbrenging van de in 1575 gestich te hoogeschool naar de kapel; ver bouwing. 1616, brand, waarbij „tstaende muyr- werek" bleef gespaard. 1632, op het dak wordt een wanstaltig ob servatorium opgericht (tot 1861). 1670, het torentje wordt gebouwd door W. van der Helm. 1736, de nieuwe Senaatskamer gereed ge- komen. 1890, bijbouw. 1915, bijbouw (Nonnensteeg). 1939, uitbreiding langs het Rapenburg. De Witte Nonnen hadden bij de oprich ting van hun kapel niet voorzien, dat deze als hoogeschool zou worden in gebruik ge nomen. Anders hadden zij daarmede beter rekening kunnen houdenWel was de kapel, een zeer hoog schip, met een zijbeuk, voor een kloosterlijk bedeoord bizonder groot en zelfs voornaam, maar toch minder geschikt om een onderwijs-instituut te her bergen. Om aan de eischen der pas-gebak ken hoogeschool tegemoet te komen, werd in de kapel een verdieping gelegd. De kerkramen werden daarbij midden-door gedeeld, zooals nog heden ten dage on middellijk in 't oog valt. Tevens werd een muur opgetrokken, waardoor de kapelruimte over-dwars werd afgeschoten. Ik weet niet, of het ter plaatse onbekenden duidelijk is, doch op deze manier ontstonden in het schip der kapel vier vertrekken: beneden het Groot-Audi torium en de z.g. overwelfde kamer, boven het Klein-Auditorium en de Senaatskamer. De dwarse muur kwam vlak vóór een van de kerkramen uit, dat daarom dichtgemet seld werd en nu precies de afmetingen aangeeft, die de ramen in den kloostertijd hadden. De kolommen tusschen schip en zijbeuk werden eveneens dichtgemetseld, maar zyn nog geheel aanwezig: in het Groot- Auditorium steken de basementen uit, in het Klein-Auditorium de kapiteelen. De zijbeuk werd op de tweede verdie ping zolder, waar men de punten van de dichtgemetselde spitsbogen onder scheidt, is het Academisch-IIistorisch mu- seuf gevestigd, dat vele universitaire curio sa bevat en ook een goede kijk geeft op de bouwgeschiedenis van de Academie. Deze goede kijk werd, daar ook het museum gesloten is, ons niet vergund, doch daarvoor mochten we een remplagant vinden in de diepgaande studie van ir. Hugo van Oerle, eenige jaren geleden aan het gebouw der hoogeschool gewijd en ge publiceerd in het „Oudheidkundig Jaar boek" 1937. De kapel der Witte Nonnen was ook toe gankelijk voor leeken (vele grafsteen en uit de vloer bevinden zich op de binnen plaats van de Lakenhal). De zusters die niet gestoord wenschten te worden in hun gebed hadden een verhoogd bidkoor, achter in de kapel. De zuilen, die dat bid koor schraagden zijn de zuilen van de eer der genoemde „gewelfde kamer"; het bid koor bij de verbouwing tot hoogeschool door de dwarsmuur afgescheiden van de van de rest werdde senaatskamer. Nog steeds op twee beenen op het Ra penburg staande, is het aardig af te lezen, hoe eerlijk en getrouw de bouwgeschiede nis in den gevel wordt verteld: de ramen onder de toren zijn anders verdeeld, dan de ramen van het schip. Om het Groot- Auditorium tot een imposante hal te ma ken, werd de verdieping hooger gelegd dan van het toen reeds bestaande bidkoor, wat tegelijkertijd een apart trapje noodig maakte om vanuit de bovengang in het Klein-Auditorium te komen. De door bergsteenen banden als met spek gelardeerde kapel, werd in 1670 (Opnieuw) bekroond met een klokketoren, elegant als als duiven-kopje. Het duifje draagt op zijn schedel een koperen sfeer of heelal, welke weer overtroefd wordt door een windwij zer, voorstellende Pallas Athene, de godin der wijsheid, in de wandeling Minerva ge- heeten. Het voorplein was tot 1823 afgesloten door een rijk-bewerkte Renaissance poort, waarvan de brokstukken achtergebleven zijn links, en vooral rechts in de pui van het belendende huis (kopjes en een angst wekkend masker). De poort, die toegang geeft tot de Hortus, is een eenvoudige kalme rondboog, zonder eenige opdirkerij. De doorkijk in den Hortus: op de aartsvaderlijke beuken boom, waaronder een kleurig bedje is ge spreid van gele crocussen en paarse helm- bloemen, is een van de prachtigste schil- derijtjes-in-lijst, die men zich kan denken. Op het voorplein een gedenksteen van Herman Coster, die 1899 in den Boeren oorlog sneuvelde bij Elandslaagte; hij was een flink verbreider van onze Nederland- sche beschaving. Op de muur van den klooster-bouw zijn tot groote hoogte arabesken ingekrast, waarvan de herkomst een vraagteeken is. Treden we thans het kloo:ster der weten schap binnen. Het Groot-Auditorium, de zaal der of- ficieele plechtigheden, is tamelijk klein, afgemeten-deftig en stijf in de plooi. Zelfs als er geen inauguratie of een dergelijke plechtstatige vertooning aan den gang is, schijnen de rijen stoelen in 't midden en de professoren-banken langs de wanden te luisteren, naar de zwijgende wijsheid, die het dubbele, door een eiken klankbord overhuifde spreekgestoelte gerelayeerd uitzendt. Aan den tegenovergestelden kant, onder een galerij, de rechtop-gezette grafsteen (1572) van Floris en Joannis van Adri- chem, die in de kapel begraven werden. Omdat hun familie zulk een fraai-gebeeld- houwde zerk bekostigde, hebben zij in dit heilige der heiligen een blijvende herden king verworven. Op de galerij een nieuw orgel met be schilderde vleugels van het oude orgel, dat de Engelschman Hamey in 1675 cadeau deed, uit erkentelijkheid voor de aan de Leidsche Universiteit genoten opleiding. Het plafond, dat Groot- en Klein-Audito- rium van elkaar scheidt, wordt gedragen door binten, die op met leeuwenkoppen besneden sleutelstukken zijn gelegd. Het Klein-Auditorium is minder indrukwek kend, heeft ook slechts een enkelvoudig spreekgestoelte, dat, evenals de dubbele be neden-bewoner, in het begin der 17e eeuw is vervaardigd. Het „gewelfde vertrek" is merkwaardig om zijn gewelven. De daarboven gelegen Senaatskamer is een van de bezienswaar digste interieurs van geheel ons land, met een behang, dat misschien eenig ter wereld is. De kamer is van onder tot boven „ge voegd" met portretten van professoren, te beginnen met Scaliger, in een rood ge waad, en eindigend met kortelings ontsla pen hoogleeraren, wier portretten, omdat alle muren bezet zijn, in de kroonlijst op het schellinkje huizen. Bij de inrichting van de kamers in 1735—1737 door Hiero- nymus van der My, werden alle reeds voorhanden portretten pasklaar geknipt (waarbij sommige zooals Voet door Nic. Maes en Vorstius door Joris van Schooten vèrknipt werden). De meeste oudere schil derijen zijn copieën door Van der My; on der de nieuwere eenige werken van Jozef Israels, Cornelis Veth e.a. Honderd-zestig professoren zijn in dit betrekkelijk kleine vertrek in permanente vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Prins Willem van Oranje, die de stad met een hoogeschool verrijkte als blijk van dankbaarheid voor het moedig-doorstane De drootstj besp&Hndop Uw strfomr^nBoen vvsttijgt U doir h^tfgebrkik wan de besW'en zuinigste lampen ooit door Philips Viervaardigd: DE PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN VOLDOEN AAN ALLE EISCHEN, OPQENOKEN IN 0E KEMA-V00RSCHRIFTEN EN STAAN ONDER VOORTDURENDE MARXTC0NTR0LE DER KEMA. beleg. De Prins, door Van der My op een paneel geschilderd boven den schoorsteen mantel, is als met een ambts-keten van curatoren- en burgemeesters-wapens om hangen. Het slot van deze keten is de klim mende, zwarte leeuw van het gewest Hol land. De universiteit is pas na de Fransche overheersching Rijks-Universiteit gewor den. Een wenteltrap, in een 1617 aangebouwd torentje, spiraalt opwaarts naar deze door- luchte vergaderzaal. Toen jhr. Victor de Stuers in Leiden stu deerde, heeft hij het lef gehad teekeningen te krabbelen op de muren van deze trap. De toenmalige hoogleeraren proefden en smaakten de humor van het geval, en lie ten de studentikoze schetsen op de muren zitten. En sinds de jaren, dat Victor de Stuers hier zijn holen-teekeningen met vir tuositeit uitwerkte, (18611867), is wel niemand er langs gegaan, die niet met schik en plezier deze zeer geestige ver luchting heeft bekeken: de bedroefde ouders bij het afscheid van hun zoon (Ps. 111: Heere, breng hem niet in lijden), de tweestrijd van het schuchtere studentje, of hü zich zal laten meetronen door pretjes (een jonkvrouw op een.... beer gezeten) óf zich door Minerva zal laten voeren naar kennis en wijsheid, en eindelijk de promo tie een dolle uittocht, waarbij groote en kleine beren meedraven. Ook de muren aan weerszijden van de deur van het Zweetkamertje zijn met de vlotte stift van Victor de Stuers beklad: een student, diep in de benauwdheid, met de haren te berge gerezen, en dezelfde na den uitslag van het examen in vreugde roes henen-dansend. Langs de Nonnensteeg de aanbouw van 1915. Kloosterlijke gebouwen in nagemaak te gothiek, met zware krabben en kruis bloemen. Op de toppen der zijgevels bij na geheel voor 't gezicht verborgen grijnzen reusachtige spook-dieren, in de trant van de chimères op de Notre Dame te Parijs. Aansluitend aan dit col lege-huis de ingetogen gevels van het Rijks-Herbarium en Botanisch Laborato rium, welk laatste met een fikschen spits boog over de Doelengracht springt. Op een steile klip van het Laboratorium, eenzaam en hoog in de lucht, een rheumatisch-ge- kromde leeuw, die met zijn klauwen een wapenschild houdt Een belangrijke uitbreiding van de Aca demie kreeg in 1939 haar beslag, toen eeni ge patriciërs-huizen op het Rapenburg erbij getrokken en tot bureaux en gehoorzalen werden verbouwd. Op Rapenburg 67 zete len de curatoren in een prachtige, ongerept 18e eeuwsche zaal, bespannen met land schappen, die verre verschieten openen over Italiaansche rivieren, Turksche oases en Fransche dalen. In de hoogere panee- len der betimmering vroolijke grisailles putti, zich vermakend met een bok e.a. Ook boven de witte, geaderd marmeren schoorsteenmantel, gekapt met een kuif van gestyleerd zeeschuim, een aardig ver telseltje in wit en grijs van kindertjes, spe lend met een hoed op een stok. In den gang een fijn-besneden trap; in een der vergader-zalen een dessus-de-porte van- allerhand water- en moerasvogels. De overloop boven de hortuspoort wordt ingenomen door de docenten-kamer, even eens met, in dit geval, Hollandsche land schappen bekleed en met een betengelde hemel, waarin vele vogeltjes fladderen. EEN DOORSNEDE OVERLANGS van het hoofdgebouw der Academie (uit de studie van ir. Hugo van Oerle in het Oudh. kundig Jaarboek) Gemeentel. Aankondiging BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE Burgemeester en wethouders van Lei den maken nogmaals bekend, dat inzake de bestrijding van wandgedierte de vol gende bepalingen zijn vastgesteld inge volge het Besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken van 29/30 Januari 1940 B. Z. no. 1 V., onverminderd de voorschrif ten, vastgesteld in de „Verordening, hou dende voorschriften nopens behoorlijke bewoning van woningen" (Verzamelnum- mer 104): le. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit andere hoofde een woning of^@95feUe daarvan al dan niet gemeubileerc#bf gestoffeerd in ge bruik te geven, zoncBr dat e® verklaring is ingeleverd bij )pêM bureaulvan de Be volking, Stadhui^ ftjier, wSaruit blijkt, dat noch in dgfworangj^noch^n de daarin eventueel aanwezig! hulsl^a wandgedier te is aangetroffen. s Van het z|lfde tij «stip af is h^ verboden bij het als huuc^erVf uit andapën hoofde betrekken v£ ee*. wk^ingo^van een ge deelte daamran, dierin Huisraad te plaat sen of aan Ie brenaen, zonder dat een ver klaring als voren lidoeld is ingeleverd bij het voormeld Bijfiau. Overtreding va if deze bepalingen wordt gestraf met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een verklaring sub. le bedoeld wordt uitsluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, Noorderstrat 18 (telef. 21319) en wel zoo dra na de door dezen dienst ingestelde controle is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandgedierte is aangetroffen. Voor het instellen van de controle, die, na aanvrage, op korten termijn wordt ver richt, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaarmerkte kwitantie aan voor melden dienst worden betaald: 1.voor de controle van woningen met een huurprijs tot 800.per jaar en 1.voor den voor deze woningen be stemden inboedel; 2.voor de controle van woningen met een huurprijs van 800.of hooger per jaar en 2.voor den voor deze woningen bestemden inboedel. 7202 STEVEN IN CK, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. SCHOEISELDISTRIBUTIE. Op Donderdag 24 April a.s. van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur zullen schoenenbonnen beschikbaar zijn voor de houders van groe ne volgnummers van 150 tot en met 210. Op denzelfden dag 's avonds van 7 tot 8.30 uur zullen geholpen worden de houders van de gele volgnummers van 31 tot en met 90. Vrijdag 25 April zijn van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan de beurt de houders van de witte nummers van 211 tot en met 270. Zaterdag 26 April van 9 tot 12 uur de houders van de witte nummers van 270 tot en met 300, en van 2 tot 5 uur nam. de houders van de gele nummers van 91 tot en met 120. Leiden, 23 April 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. PLUIMVEEHOUDERS. Pluimveehouders worden hierbij eraan herinnerd, dat Maandag 28 April a.s. de laatste dag is, waarop zij de bonnen 81 tot en met 100, van het Algemeen Distributie bonboekje aan het Distributiekantoor, Bree. rtraat 117, kunnen inleveren. 7201 Leiden, 23 April 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Een tjif-tjaf hupt flierefluitend van tak op tak in de drie eeuwen heugende Gou den Regen, welke in de Hortus geplant staat naast de Academie-poort. Het gezicht op de Leidsche universiteit, vanuit de Hor tus, met het pedante torentje uitkijkend over de daken, is van een schoonheid, die herinneringen wekt aan haar beroemde zuster: Oxford. De Leidenaars kennen hun eigen stad niet, hun eigen hoogeschool en hun eigen hortus niet Een enkeling heeft den weg gevonden door de Academie poort, om, zich vermeiend in de voorjaars zon, de uren te laten verglijden in een meditatie, die de wetenschap op het spoor houdt Zonder eenige overhaasting, op ieder en slag napeinzend, verkondigt de groote klok van Hemony in de toren het volle uur: Dum campana sonans ex aequo divido tempus staat er rond zijn buik gegoten: Terwijl ik als klok luidt, snijd ik de tijd in gelijke deelen. De eeuwigheid spoedt voort in den tijd, de tijd is niet anders dan gedistribueerde eeuwigheid. Een man met een kruiwagen gaat knerpend over het grintpad. Weer slaat de klok de kleine, die de halve uren afpaalt nu niet kalm en welover- dacht, maar kort en helder, alsof zij zich repte in het leege heelal te verijlen: Temporis extrerai turn memor esto tut vermaant zij in het voorbijgaan: Wees uw laatste oogenblikken indachtig. De bronzen predikant valt in zwijgen te rug; de tjif-tjaf fluit zijn lenteliedje en een veelbelovende lente-zon verzilvert het leien dak van Neêrlands oudste hooge school. VENATOR VAGANS.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2