9e- Ceicbeh^Soti/fca/ivt Doodvonnis vol trokken STADS NIEUWS Momentje s DINSDAG 22 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9929 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11» V Onze jeugdorganisaties Men kent ons standpunt: óók in de jeugdorganisatie wenschen wij méér sa menwerking, willen wij bij alle ver scheidenheid minder g e scheidenheid. Voor de jeugdorganisatie achten wij mogelijk en gewenscht: een algemeen, een g e- meenschappelijk en een voor de r.aar religie onderscheiden organisaties a f- zonderlijk program. Dat afzonderlijk program is en blijft echter van groote waarde; mag zeker niet worden opgeslurpt in het algemeen en in het gemeenschappelijk program. De confessioneele jeugdorganisaties moe ten een eigen karakter blijven behouden naast het algemeene en het gemeenschap pelijke, dat in onderling overleg en met on derlinge instemming voor de gehééle Ne- derlandsche jeugd moet worden vastge steld. Wij zagen dezer dagen enkele cijfers be treffende de jeugdbeweging. Uit een dezer dagen verschenen statisti sche overzicht blijkt, dat de jeugdbeweging in ons land een groote plaats beslaat: op 1 Januari j.l. bedroeg het totale ledental 746.747, waarvan 221.385 lid waren van een protestantsch-christelijke, 361.887 van een katholieke en 163.475 van een andersoor tige jeugdorganisatie. Men ziet, dat de katholieke jeugdorga nisatie werf- en groeikracht heeft. Zij is ook kerngezond. En van de katholieke zoo- wel als speciaal van de prctestants«.h- christelijke kan worden geconstateerd, dat zij echt en waar nationaal is. Het belqpg van het Nederlandsche volk eischt de eigen vrije confessioneele jeugdorganisatie. NA DEN VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER. Antwoordtelegram van den Führer aan den Rijkscommissaris. Op zijn tot den Führer gerichten geluk- wensch heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminis ter Seys Inquart het volgende telegrafi sche antwoord ontvangen; „Voor uw vriendelijke woorden en de voor mij ter gelegenheid van mijn verjaar dag uitgesproken goede wenschen zeg ik u mijn hartelijken dank. Met Duitschen groet Adolf Hitler". GESCHENK VAN DE N.S.N.A.P. AAN DEN FÜHRER. Ter gelegenheid van den 52en verjaar dag van den Führer heeft de plaatsver- vangendleider van de N.S.N.A.P., w.g. Len- sink, in de Privatkanzlei van den Führer een exemplaar van de biografie van admi raal de Ruyter door G. Brandt (1687) over handigd met de volgende oorkonde. „De N.S.NA.P. veroorlooft zich haren Führer bij zijn 52en verjaardag de biogra fie van den grooten admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter te overhandigen in opdracht van dr. A: H. van Rappard, die op het oogenblik in de Leiibesstandarte als Oberscharführer zijn plicht venrult". HET VLEESCHRANTSOEN. Nu nog 10 dagen. Van verschillende zijden bereiken ons vragen van lezers, die meenen ons erop attent te maken, dat de duur der vleesch- bonnen verlengd is van 10 tot 16 dagen. Dit is niet geheel juist. Wel ligt het in de bedoeling der autoriteiten om hiertoe over te gaan, maar het tijdstip daarvan is nog niet vastgesteld. Bon 13 van de vleesch- kaart, welke momesnteel geldig is, heeft dus nog een geldigheidsduur van 10 dagen en wel van 2130 April. Zoo gauw de gel digheidsduur tot 16 dagen wordt verlengd, zullen wij onze lezers daarvan natuurlijk op de hoogte stellen. KOLEN VOOR ZIEKEN Als men niets meer heeft Hoewel gedurende April geen bons voor vaste brandstoffen worden aangewezen, kan in geval van ziekte of bevalling ge durende deze koude Aprilmaand toch nog één brandstoffenbon per twee weken wor den verstrekt. Behalve het doktersattest, dient het gezinshoofd dan echter een ver klaring over te leggen, dat hij geen vaste brandstoffen in voorraad heeft en geen bons bij zijn leverancier heeft ingeleverd, waarop hij nog brandstoffen moet ontvan gen, terwijl hij evenmin nog in het bezit mag zijn van geldige bons. De aanvragen moeten op de gebruikelijke wijze worden ingediend bij de distributiekantoren. „TeL" De S.S.. en hoogere Polizeifuehrer maakt het volgende bekend: Het S.S.- en Polizeifeldgericht ver oordeelde Meinhard Natt uit Arnhem wegens het verboden bezit van een wa pen ter dood. De veroordeelde had van een politiebeambte in de badinrichting het dienstpistool gestolen en dit doen verdwijnen. Hij erkende, de verordening van het opperbevel der weermacht ge kend te hebben, volgens welke het on bevoegd bezit van wapenen met den dood bestraft wordt. Hij heeft ook de herhaalde waarschuwingen van den bevelhebber der weermacht in Neder land in de pers en in openbaar aange plakte bekendmakingen, met name zijn laatste waarschuwing, gekend, dat met de scherpste straffen gerekend moest worden en dat de rechtsinstanties de opdracht gekregen hadden, geen cle mentie meer te laten gelden. Het vonnis werd den 21sten April 1941 in den vroegen morgenstond met den kogel voltrokken. CACAO -DISTRIBUTIE Naar wij vernemen, zal het nog wel eeni- gen tijd duren, alvorens een bon wordt aangewezen voor cacao, waarvan de dis tributie enkele weken geleden is -aange kondigd. ZUINIG MET VERF, DIE OLIE BEVAT. Beperkende bepalingen. VAN 1 MEI AF. Op 1 Mei, zooals gemeld, treden nieuwe bepalingen in werking voor de schilders. Doel ervan is het gebruik van olie te be perken. Zoo' mogen van dien datum of voorwerpen van hout zooals meubelen en speelgoed en constructies, niet meer ge schilderd worden met producten, die olfe bevatten. Uitgezonderd zijn o.m. nieuwe deuren, vensters, vensterbanken, kozijnen en dak lijsten, die aan weer en wind zijn bloot gesteld. Ook metalen mogen niet meer met olie geschilderd worden. Het gebruik van stop verf en plamuur is eveneens aan beper kende bepalingen onderworpen. VERLENGING VERHOOGDE OPCENTEN OP SUIKERACCIJNS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is de werkingsduur van artikel 8 der wet van 26 Aprill940 in zake opcenten op den sui keraccijns verlengd tot 31 December 1941. De strekking van dit besluit is, dat de heffing van 10 opcenten op den suikerac cijns (ƒ2.25 per 100 kilogram), welke vol gens genoemd artikel ten behoeve van 1 Mei 1940 tot en met 31 April 1941, na af loop van dezen termijn nog gedurende acht maanden zal blijven gehandhaafd. GOED BERICHT VOOR „ZELF"- BAKKERS. Vóór de distributie van brood en meel werd in vele gezinnen het voor eigen ge bruik benoodigde brood zelf gebakken, hetgeen op de gezinsuitgaven aanmerkelijk bespaarde. Door de distributie van brood werd aan dat zelf-bakken een einde gemaakt, zeer tot ongerief van de betreffende gezinnen. Het bestuur van het R.-K. Werklieden verbond ontving daaromtrent vele klach ten, waarom het op 31 October 1940 aan het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verzocht een regeling in het leven te willen roepen, waarbij de ge zinnen van zelf-bakkers meel in plaats van brood op de broodbonnen zouden kun nen betrekken. Hoewel tegen inwilliging van dat ver zoek aanvankelijk bezware.n moesten rij zen, ontving het Verbondsbestuur bij schrijven van 18 April j.l. de navolgende mededeeling van den Directeur van het Centraal Distributiekantoor: „Naar aanleiding van uw brief d.d. 31 October 1940 deel ik u mede, dat thans een regeling is getroffen, ten einde personen, die zulks vroeger ook deden, weder in de gelegenheid te stellen hun brood zelf te bakken. De uitvoering van deze regeling berust echter geheel bij het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, zoodat personen, die voor deze regeling in aan merking wenschen te komen, zich schrif telijk dienen te wenden tot den plaatse lijken Bureauhouder van genoemd Bu reau". Ongetwijfeld zal dit bericht in de ge zinnen van zelf-bakkers met vreugde be groet worden. ST. AUGUSTINUS-VEREENIGING. Van R.K. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. Deze vereeniging hield haar 49ste Alge meene vergadering, ditmaal huishoudelijk, te Rotterdam in het gebouw der Beurs van Koophandel. Nadat te half tien een H. Mis was opge dragen in de Kapel van het Allerheiligste Sacrament, werd te kwart voor elf de ver gadering geopend met een rede van den voorzitter, die herinnerde aan de moeilij ke tijdsomstandigdigheden en aan de plich ten van de R. K. Onderwijzers om hun be ginsel hoog te houden. Deze vergadering werd bijgewoond door 168 afgevaardigden en verschillende Eerw. Adviseurs. Ook waren aanwezig vertegen woordigers van de R.K. Vereeniging van Leeraren bij het Nijverheidsonderwijs van de R.K. Leerarenver. St. Bonaventura, van de Bond van Onderwijzeressen bij het R.K. Voorbereidend Onderwijs en van de R.K. Onderwijzersbonden uit de andere Bis dommen. Bericht van verhindering een af vaardiging te zenden was ingekomen van de Vereeniging van R.K. Leeraren b(j het Handelsonderwijs. De zeereerw. geestelijke adviseur Rector P. J. Heskes hield een inleiding over de taak en de godsdienstige vorming van den R.K. docent, waarna door de vergadering de practische conclusies, verwerkt in richtlijnen werden besproken. Herkozen als lid van het hoofdbestuur werden mej. A. C. B. Vendel, uit Den Haag en de heer J. Kamp uit Wormer. De heer K. v. d. Meer te Den Haag bleef bij candi- daatstelling lid van de St. Alfonsus-com- missie en in de plaats van den heer Fr. Wisse uit Rotterdam, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer J. Kamp te Wormer. Van verschillende zijden wer den waardeerende woorden gericht tot den heer Fr. Wisse, die gedurende 23 jaar lid van deze commissie was geweest. In de vacature in het Ondersteunings fonds, door het beoanken van den heer R. Dhondt te Den Haag, werd na stemming benoemd de heer B. Leers uit Den Haag. Als plaats voor de volgende Alg. Verg. werd Amsterdam aangewezen. Nadat de verlies- en winstrekening 1940 was goedgekeurd, kwam de begrooting 1942 in bespreking. Deze werd zonder ver andering aanvaard. Na eenige discussie werd een voorstel Installatie van mr. R. N. de Ruyter v. Steveninck ALS BURGEMEESTER VAN LEIDEN De installatie-plechtigheid van den nieu wen burgemeester van Leiden droeg, ge heel overeenkomstig de tijdsomstandighe den, die, om verschillende redenen, sober heid eischen, een zakelijk karakter. Nadat de plaatsv burgemeester wethou der mr. Tepe de „buitengewone raadsver gadering" had geopend en de secretaris voorlezing had gedaan vau het benoemings besluit, benoemde hij een commissie, be staande uit den (na den plaatsver. burge meester) oudsten wethouder, het langst zittend Raadslid en den gemeentesecreta ris, om den nieuwen burgemeester binnen te leiden. In de Raadszaal (zooals men weet, nog altijd de aula van het gymna sium) hadden aan den zijkant plaats ge nomen de echtgenoote van den burgemees ter, mevr. de Ruyter van SteveninckVan Bosse, en eenige familieleden en vrienden; achter de plaatsen van de raadsleden wa ren stoelen gereserveerd voor directeuren van gemeentelijke instellingen en hoofd ambtenaren, van wie er zéér veie aanwe zig waren. Van de gemeenteraadsleden was dr. Key afwezig wegens ongesteldheid. Op de „publieke tribune" zagen wij een vrij groot aantal belangstellenden uit de burgerij. Nadat de nieuwe burgemeester was bin nengeleid, hield de plaatsv. burgemeester etn zeer zakelijke toespraak. Mr. Tepe kon er den burgemeester op wijzen, 'dat deze „niet komt als curator in een faillieten boedel, maar als beheerder van een, zoo als niet rijke, dan toch door en door gezonde nalatenschap". En gaarne zullen allen onderschrijven den „oprech ten wensch" en het „vaste vertrouwen" van den heer Tepe: „Ik spreek bij dezen den oprechten wensch en het vaste vertrouwen uit, dat or.der Uw voorzitterschap het gemeente bestuur van Leiden er in moge slagen ook in de toekomst het algemeen gemeente belang te behartigen op die wijze en met die middelen, die door tijd en omstandig heden gewenscht of geboden zijn." „Voor zoover het gemeentebestuur niet uitsluitend door den burgemeester," aldus vervolgde mr. Tepe, „maar door den Raad of het College van Burgemeester en Wet houders wordt uitgeoefend, kan loyale samenwerking van deze organen met den vai. het hoofdbestuur aangenomen, dat de leden van het hoofdbestuur alleen herkies baar zijn, als zij de pensioen gerechtigde leeftijd (65 jaar) nog niet bereikt hebben. Met algemeene stemmen nam de vergade ring een voorstel van de afdeeling Den Haag aan, waarin gevraagd werd, dat in elke advertentie bij een vacature, in geval benoembare leerkrachten aanwezig zijn, tevens vermeld wordt in welk jaar deze geslaagd zijn. Een voorstel van de afdee ling Haarlem, waarin de Alg. Verg. aan het hoofdbestuur opdroeg, pogingen aan te wenden, in de huidige salarisregeling wij ziging te verkrijgen in die bepalingen, welke het salaris van de ongehuwden druk ken, aangezien deze materie thans in de nieuwe loonbelasting op drastische wijze wordt geregeld, werd zoodanig gewijzigd, dat het hoofdbestuur volmacht van hande len krijgt om na bestudeering van de moei lijke materie te trachten onbillijkheden te doen verdwijnen. Met algemeene stemmen werd een voor stel van de afd. Leiden aanvaard, dat be oogde de diensttijd van kweekelingen met akte, onder bepaalde omstandigheden te doen meetellen voor de periodieke verhoo gingen. Daarna werd een voorstel van de afdeeling Aar- en Amstelstreek aangeno men te bewerken, dat bij te vervullen va catures in de grootere plaatsen gelet zal worden op de belangen van die sollicitan ten, welke reeds meerdere jaren in een la gere klas standplaats werkzaam zijn. Het hoofdbestuur heeft die taak gaarne aan vaard, omdat het reeds herhaaldelijk in deze richting werkzaam is geweest en di ligent zal blijven. Na de gebruikelijke rond vraag werd de vergadering te half zes ge sloten. KOFFIE EN THEE VOOR NACHTDIENST Aan personen, die bij de luchtbescher ming nachtdienst verrichten en aan het P.T.T.-, politie- en brandweerpersoneel, dat geregeld nachtarbeid verricht, mogen losse rantsoenbons voor ten hoogste één rant soen koffie of thee en een half rantsoen suiker per persoon en per distributie- periode worden verstrekt. Dit voorschrift geldt thans voor allen, die wel of niet vrij willig bij de luchtbescherming nachtdienst verrichten, ook indien zij nu in vasten dienst zijn en gesalarieerd worden. „Tel." ourgemeester niet gemist worden. Ik neem aan, dat gij op deze samenwer king ook zult mogen rekenen." Deze samenwerking werd den burge meester later positief toegezegd door het Raadslid, dat namens den gcheelen Raad sprak, in deze woorden: „Bij uw onpartij dig streven om te behartigen en te verzor gen de belangen van onze goede, schoone, historische stad Leiden, kunt u beslist re kenen op de algeheele, oprechte medewer king van den gemeenteraad." Burgemeester de Ruyter van Steveninck beantwoordde de installatierede met een nuchter-zakelijke toespraak, waaruit wij nier gaarne enkele gedachten willen lich ten. „Het is wel een zeer groote verantwoor delijkheid, die deze tijd ons allen, Over heid, ambtenaren en bevolking dezer stad oplegt. Onze eerste plicht is het, in eer lijke samenwerking onze gemeenschap door de zorgen van het heden met zoo gering mogelijke schade naar een lichtere toe komst te voeren" aldus 3e burgemeester. „Eerlijke samenwerking", „saamhoorig- r.eidsgevoel" het is inderdaad thans, méér dan ooit, een eisch, waaraan allen moeten voldoen, die voor het Nederland sche volk, in welke functie dan ook, willen werken, het Nederlandsche volk, „naar een lichtere toekomst" willen voeren. En van de hier volgende verklaring van den burgemeester zal eveneens ieder met algeheele instemming kennis nemen: „Mijn arbeid zal mij, naar ik hoop en verwacht, veelvuldig met de ingezetenen van onze stad in aanraking brengen. Gaar ne reik ik daarbij de hand tot samenwer king aan allen, ongeacht hun politieke overtuiging, geloof of leeftijd, die bereid zijn het algemeen belang met achterstelling van persoonlijk- en groepsbelang te die nen." Wij erkennen, dat aan deze verkla ring een verschillende uitleg kan worden gegeven. Maar wij willen het vertrou wen uitspreken, dat alle weldenkende bur gers, „ongeacht hun politieke overtuiging, geloof of leeftijd", ook in de practijk, in de daden van den burgemeester diens opvat ting omtrent de verhouding tusschen alge meen belang eer.erzijds en persoonlijk- en groepsbelang anderzijds zullen kunnen waardeeren. Wij kunnen vertrouwen hebben; óók eerlijk gezegd omdat de entourage van déze installatie-plechtigheid in de Raads zaal ons zoo sympathiek was sympathiek ir. tegenstelling met soortgelijke plechtig heden hier en daar elders, waarbij door de entourage de indruk werd gewekt, alsof de benoemde functionaris als zoodanig al- i léén tot één groep der bevolking behoorde, VLEESCHRANTSOEN. Er gaan geruchten, dat er binnen kort weinig, zeer weinig vleesch zal zijn. Er gaan zooveel geruchten. Ik ben naar mijn blozenden slager gegaan en die weet er niets van. Maar ja, die zal door den regeeringscommissaris ook wel niet in vertrouwen worden geno men en dus: weet hij veel. Je kunt dus nooit weten. Ik heb er daarom op voorhand en uit voorzichtig heid de carbonade-litteratuur van me vrouw LottgeringHillebrand en van onze eigen lieve Manya maar eens op nageslagen. Maar zonder resultaat. Die vertellen ons wel, hoe je de coteletten en de carbonade moet bereiden zonder vet, zonder boter en desnoods zonder water, maar niet hoe je van één car bonade er vier kunt maken. En nade- maal ik dat juist voor onze lezeres van het grootste belang acht, heb ik nu zelf dat vraagstuk opgelost. Daar gaat-ie dan! Ontdoe de carbonaadjes van het been. De beentjes op zij leggen en be waren. (Die komen overmorgen nog te pas). Draai de carbonaadjes door de mangel, desnoods eenige malen, tot zij minstens eens zoo groot zijn gewor den. Snijd ze dan in tweeën en eet er twee dagen van. Neem vervolgens de beentjes. Ont doe deze zorgvuldig van him vleesch- resten. Snijd deze vleeschresten fijn en stoof ze met wat uitjes en boter in de braadpan. U hebt dan voor den derden dag een heerlijke carbonade-haché. Neem tenslotte voor den vierden dag de beentjes en kook daar een krachtig soepje van. Waarachtig, dat zou zelfs Martientje mij niet verbeteren. Er is één bezwaar. De mangel. Maar daar kan Pluym ons misschien wel aan helpen v. alléén voor de rechten en rechtmatige be langen van één groep der bevolking open oog zou hebben. Bij deze inrtallatie-plech- tigheid niets van dat alles. Evenmin in de entourage als in het gesprokene! Door alles is gerechtigd het vertrouwen, dat geen ijdele klank is, maar heilige over tuiging deze verklaring van den burgemees ter: „Gelukkig zal ik mij prijzen indien ik tot het overbruggen van tegenstellin gen bij kan dragen en onderlinge ach ting en wederzijds begrijpen kan be vorderen." Nadat de burgemeester den heer Wilmer bedankt had voor zijn woorden, waarin hij een bevestiging zag van de bereidheid tot samenwerking, door mr. Tepe reeds ge noemd, sloot hij te 10 minuten voor 3 de vergadering, die te half 3 was begon nen. In de kamer van Curatoren van het Gym nasium was daarna gelegenheid voor de raadsleden om kennis te maken met den burgemeester, waarvan alle leden gebruik maakten.- W. NEGENDE ST. LIDUINA-B^DEVAART NAAR SCHIEDAM. Trots de moeilijke en onzekere tijden hadden zich gisteren tooh nog rond 150 pelgrims opgemaakt om ten bezoek te gaan naar Schiedam, waarheen de Leidsche be devaart thans voor de negende maal werd gehouden, 'n Dertiental priesters vergezel den den pelgrimsstoet. Vooreerst de pastoor der St. Petrusparochie, de zeereerw. heer Th. Beukers, die directeur der Broder- schap is, en zijn kapelaans, van de parochie Maria Hemelvaart en St. Jozef ging kap. Mulder mede, van de parochie O. L. Vr. Onb. Ontv. pater Dijkstra en van de St. Leonard'uspar och ie pater Dolle. Voorts reisden nog mede pastoor Th. Kwakman uit Rijpwetering, pater Boersen uit het Kruisheerenklooster te Zoeter wou- de, de zeereerw. heeren P. Juffermans en C. Juffermans. Te 9.54 uur vertrok de trein naar Den Haag onder begunstiging van een vriende lijk lentezonnetje. Tengevolge van eenige stagnatie kwamen 3e pelgrims omtrent 12 uur te Schiedam aan. Kapelaan Mulder droeg toen de H. Mis op, doch wegens het late uur werd de pre dikatie 's middags onder het Lof gehouden. Het koortje der dames-congregatie der St. Petruskerk bracht op verdienstelijke wijze eenige Gregoriaansche gezangen ten gehoore. Te circa 1.45 uur had de kruiswegoefe ning plaats, waarna een kort Lof plaats vond door den weleerw. pater G. Dolle O.F.M. met assistentie. De weleerw. heer W. Bende hield de predicatie. Vervolgens werden de novenegebeden van den negenden dag gebeden, terwijl de reliquien van St. Liduina plechtig werden rondgedragen. Des middags te ruim 4 uur keerden de pelgrims te Leiden terug.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1