De viering van Hitler's verjaardag in Nederland OMGEVING Wilt U iets weten MAANDAG 21 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 dening in Europa en spoorde hij de Neder landers aan, niet langer te dralen met hun besluit zich daarbij aan te sluiten. Vervolgens sprak de kringleider der N. S. B. uit Den Haag, kam. Nierzon, zijn dank uit aan den Führer en den wensch, dat het hem in dit nieuwe levensjaar ge lukken moge, de Westmachten te ver slaan. Een driewerf „Sieg Heil" werd op den Führer uitgebracht en met het zingen van het Deutschlandlied en het Horst Wissel lied werd de bijeenkomst beëindigd. MILITAIR APPèL OP HET BINNENHOF Voor den verjaardag van den Führer Het A.N.P. meldt: Met het oog op den 52-sten verjaardag van den Führer, Adolf Hitler, is Zaterdagmiddag op het Binnen hof te 's-Gravenhage een militair appèl ge houden, waaraan het bataljon van het luchtwapen en detachementen van leger, marine en SS-troepen der Duitsche weer macht deelnamen. In open carrévorm stelden zich de mili tairen te ruim twaalf uur op dit histori sche binnenplein op, tegenover den voor gevel van de ridderzaal. De niet-ingedeelde officieren vormden een vleugel aan de zijde van het Tweede Kamer-gebouw en ter rechterzijde daarvan werd het muziek korps van het luchtwapen opgesteld. Voorts was een ruimte aan den overkant daarvan vrij gehouden voor civiele genoo- digden. Bij den hoofdingang van de ridderzaal was op het Binnenhof een palmengroep geplaatst welke werd geflankeerd door twee Duitsche oorlogsvlaggen. Te half een kwam, terwijl de muziek den presenteermarsch deed hooren, de militaire bevelhebber in het bezette Ne- derlandsche gebied, vliegergeneraal Fr. Christiansen, die den troèp inspecteerde. Generaal Christiansen hield hierna een korte toespraak. Wy zyn aldus spreker vandaag aangetreden met het oog op den 52-sten verjaardag op morgen van onzen Führer. Het is niet mijn bedoeling, hier een lange rede te houden. Doch een ding wil len we hier vaststellen: wij brengen den eeregroet voor dezen eenvoudigen mensch, die in ons aller hart leeft en die ons allen als voorbeeld voor oogen staat. Wat de Führer voor ons doet is nauwelijks met woorden te schetsen. Wij, soldaten, denken hierbij terug aan den wereldoorlog, waarin Adolf Hitler als eenvoudig soldaat het vaderland verdedigde. Wij denken aan den langdurigen politieken strijd, die op den wereldoorlog is gevolgd en in welken tijd Hitier het hart van het geheele Duitsche volk heeft weten te veroveren. Wij denken aan de geweldige omwenteling, die hij heeft weten tot stand te brengen. Wij eefen den Führer als geniaal veld heer, die Duitschland weder heeft vrijge maakt. Wij eeren hem, die van soldaat tot staatsman is opgeklommen op een wijze, zooals de wereld nimmer tevoren had ge zien. De Führer is tevens van ons allen een kameraad, zooals wij er nimmer te voren een hebben gekend. Op deze plaats beloven wij onzen Führer opnieuw onze onvergankelijke trouw. Spreker besloot met een driewerf Sieg Heil, waarmede allen luide instemden. De korte plechtigheid was hiermede ge ëindigd. Radio-programma DINSDAG 22 APRIL 1941 HILVERSUM L 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Christ. Radio Stichting: Schriftlezing en medita tie 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de vrouw 9.17 Gramofonmuziek 10.00 Ensemble Jonny Kroon 10.20 Declamatie 10.40 Ensemble Jonny Kroon 11.15 Orgel concert 12.00 Ensemble Roxini 12.30 Voor de boeren 12.42 Almanak 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest en pianosoli 2.10 Voor de vrouwen 2.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Vrijzinnig Prctestantsch Kerkcomité: Cyclus „Ons geloof en ons werk" 4.20 Gramofoon muziek 4.30 Causerie „Rondom Mozart" (met gramofoonmuziek) 5.00 Gramo foonmuziek 5.15 ANP: Nieuws-, econo mische- en beursberichten ANP 5.30 Omroeporkest 6.15 Causerie „Het ras senvraagstuk" 6.30 Schrammelkwartet en soliste 7.00 ANP: Vragen van den dag 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Duitsche les 8.00 ANP: Nieuwsberich ten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Be richten (Engelsch) 8.45 Amusements orkest en solist 9.30 Gramofoonmuziek 9.40 Vrijzinnig Protestantsch Kerk comité: Avondwijding 9.45 ANP: Engel- sche berichten 10.00 ANP: Nieuwsbe richten, Sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 800 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Gra mofoonmuziek 10.20 Zang en piano 111.00 Voordracht 11.20 Ensemble Bandi Balogh 12.00 Berichten 12.15 Omroep orkest 12.45 ANP; Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Frans Wouters en zijn orkest 1.40 Gramofoonmuziek 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste 2.50 Gramofoonmuziek 3.30 Voor de zieken 4.00 Orgelspel 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 ANP: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Zang met piano begeleiding 6.00 Lezing „Een belang rijke datum in hét leven van Hermanus Boerhaave: 22 April 1738" 6.15 Esme ralda 6.45 Causerie „Inkuilen en ensi- leeren" 7.00 ANP: Vragen van den dag 7.15 Ensemble Roxini 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Radio- tooneel 9.15 Gramofoonmuziek 9.30 Kees Veening en zijn ensemble 10.00 ANP: Nieuwsberichten, Sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. Ie Programma. 6.4522.00 Hollandsch programma. 22.24.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma. 6.4522.15 Hollandsch programma. 22.1523.00 Hollandsch pro gramma, uitsluitend voor Radio-Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma. 6.4524.00 Duitsch programma. Rede van den Rijkscom missaris te Rotterdam In het Luxor-Theater te Rotterdam heeft gistermiddag onder overweldigende belangstelling van Duitsche en Nederland sche zijde de viering van den geboortedag van den Führer plaats gehad in tegen woordigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seys-Inquart, die bij deze gelegenheid een herdenkingsrede heeft uit gesproken. Precies om twaalf uur arriveerde de Rijkscommissaris, vergezeld van den gevol machtigde voor de sta'd Rotterdam, dr. Volkers, den vertegenwoordiger van com missaris-generaal Schmidt, den heer Schön- herr en den heer Löcher. Toen de Rijkscommissaris de zaal bin nentrad en zich naar zyn plaats begaf, ver hieven alle aanwezigen zich onder het bren gen van den nationalen groet van him plaatsen. Toen dr. Seys-Inquart met degenen, die hem vergezelden, had plaats genomen, speelde het fanfarecorps der Hitler-jugend Standort Rotterdam een fanfare, waarna de in de zaal aanwezige af deelingen der Hitlerjugend en den Bund Deutscher Ma- del het lied „Nur der freiheit gehort unser Leben" zongen. De Kreisinspekteur van den Kreis Zuid- Holland, Fortmann, betrad hierna het spreekgestoelte om de bijeenkomst te ope nen. Spr. begroette den Rijkscommissaris, s.s. Oberführer Engel en alle aanwezigen namens de N. S. D. A. P. op dezen dag in een tijd van historische kentering voor het Duitsche volk. S.S. Oberführer Engel hield daarna een rede. De gedachten van vele millioenen Duitschers binnen en buiten de landsgren zen van het Groot-Duitsche rijk vertoeven op dezen dag by onzen Führer. Hierna gaf spr. een historisch verzicht van de ge beurtenissen in Duitschland, waarbij hy vergelijkingen maakte tusschen 't Duitsch land van vóór en dat van na 1933. Wat thans bereikt is, is ons niet geschonken, ging spr. voort, maar, wat wy door eigen kracht verdiend hebben is dan ook veel waardevoller, dan wanneer het ons ge schonken was. Onzen dank aan den Führer, aldus be sloot spr., kan men niet uitdrukken in woorden en evenmin laat zich deze beta len; zooveel geld bestaat er niet. Wij Duit schers moeten dit betalen door onze trouw. Nadat de districtsleider der N. S. B., de heer Kröller, namens zijn partij dank had gezegd voor het feit, dat de N. S. B. in de gelegenheid is gesteld, den geboortedag van den Führer tezamen met het Duitsche volk te vieren, nam de Rijkscommissaris het woord en zeide, dat hij niet by toeval naar Rotterdam was gekomen. Immers, Rotter dam heeft het zwaarste van den oorlog ge leden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tyd van groote beslissingen, aldus de Rijkscommissaris, en, zijn deze beslissingen eenmaal gevallen, dan zullen wij de handen ineen moeten slaan, om ge zamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het uiterlijke beeld van zware sla gen geheel ter zijde moeten worden gesteld, om een schooner beeld te scheppen. Ik ben naar Rotterdam gekomen, om vandaag een familiefeest van het Duitsche volk me de te vieren, maar ik ben gelukkig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo ve len zie, die een goede kern vormen. Hierna vergeleek spr. dezen tijd met de Napoleontische oorlogen, met de gods dienstoorlogen en ten slotte met den tijd van de volksverhuizing. In verband met dit laatste merkte spr. op, dat, evenals toen, nieuwe voorwaarden voor de Germaansche volkeren zullen worden geschapen, die voor eeuwen, misschien voor duizenden jaren haar stempel zullen opdrukken. Vandaag zien wy op naar hem, die het Duitsche volk heeft weten samen te bren gen, die het Versailles heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieu we, voorname plaats in de Germaansche volkerengemeenschap zal geven. Spr. herinnerde aan de oorlogsjaren 19141918, die offers eischten zonder vruchten af te werpen. De Duitsche sol daat bezat toen niet de politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duidelyken weg, een, die zwaar is, en, naar spr.'s overtuiging, wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waar langs de Führer ons voert. Daarom, nu wij in Nederland staan, moet men dit niet ver staan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wij staan hier in de eer ste plaats, om te helpen, opdat ook het Nederlandsche volk aan het gemeenschaps- werk van den Führer gelooven zal. Wij willen medewerken, de voorwaarden te scheppen* waaruit de wil tot medewerking aan dezen arbeid van den Führer kan ont staan. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Ne derlanders en Duitschers samen in gevan genissen werden opgesloten, zeide spr., dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spr. beschouwt als een werktuig van het lot, om allen van den nationaal-socialistischen geest te doordrin gen, zoodat daarmede de grondslagen wor den gelegd voor een kameraadschappe lijke samenwerking in de toekomst tus schen het Duitsche en Nederlandsche volk. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe orde zal komen voor alle Germaansche volkeren en ook dat de gestalte van den nieuwen tyd niet alleen in Europa zichtbaar zal zyn, maar zich ook zal doen gelden in de geheele wereld. Nadat spr. een driewerf Sieg Heil had uitgebracht op den Führer, speelde het muziekkorps de nationale liederen, welke door de aanwezigen staande werden mede gezongen. Hierna verliet de Rijkscommissaris de zaal en was de plechtigheid afgeloopen. 's Avonds heeft in het Haus der See- fahrt voor leden van de Weermacht in in- tiemen kring nog een herdenking van de zen dag plaats gehad. Seefahrtspropagan- daleider Schlüssel uit Berlijn heeft hier gesproken. Ook in Utrecht heeft gistermiddag een herenking plaats gehad naar aanleiding van den verjaardag van Adolf Hitler, on der auspiciën van het „Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in den Niederlanden" Kreis Utrecht, en wel in de groote zaal van „Ti- voli". De plaatsvervangend Jeider van de N. S. B. spreekt te Utrecht Ook in Utrecht heeft gistermiddag een herdenking plaats gehad naar aanleiding van den verjaardag van Adolf Hitler, on der auspiciën van het „Arbeitsfcereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden", Kreis Utrecht, en wel in de groote zaal van „Ti- voli". Hier is het woord gevoerd door prof. dr. O. Nieschulz, Kreisinspekteur fuer Utrecht, die allereerst een woord van welkom sprak tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder welkom heette generaal Leh- mann, dr. Joachim, gevolmachtigde van den rijkscommissaris, ir. F. A. Muller, commis saris der provincie Utrecht, den heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider van de N.S.B. en de in grooten getale aan wezige leden der N.S.B. en N.S.N.A.P. Op iederen verjaardag van onzen Fue hrer Adolf Hitler, aldus spr. herdenken wij het belangrijkste feit van deze eeuw, nl. het besluit van onzen oppersten bevel hebber, toen hy als jong soldaat zich voor nam, voortaan zijn leven in dienst te stel len van de politiek. Ook Bismarck „deed" aan politiek, maar eerst Hitier gelukte het, niet alleen zajn naaste medewerkers, maar het gansche Duitsche volk in zijn politiek en zijn streven, om Duitschland uit zajn verval op te heffen, in te schakelen. Onze Fuehrer wensohte, dat wij niet al leen zijn medewerkers zouden zyn, maar ook zijn medestrijders. Vanaf dat moment streden geen Duitschers meer tegen Duit schers, maar stonden wij allen schouder aan schouder als één volk van bijna hon derd millioen menschen. Door zijn natio naal socialisme overwon Hitier den ver- derfelijken klassenstrijd, waardoor derhal ve in Duitschland zelf geen twist en twee dracht meer te vinden was. Hitier heeft den oorlog, waarin wij ons thans bevinden, zeker niet gewild, doch, nu aan hem de strijd is opgedrongen, zal hij dien voeren tot een totale overwinning. Eerst dan zal er in Europa geen onrust meer zijn. Een nieuw Europa zal aan alle volken vrede en welvaart geven. Wy, Duitschers in het buitenland, aldus vervolgde spr., Lebben ons steeds gevoeld als frontsoldaten, ver van, het vaderland. Ook nu nog toonen die Nederlanders, die ons immer hebben be laagd en daarvoor thans geen gelegenheid meer hebben, weinig begrip voor de groot moedigheid van den Ruehrer. Spr. zegt het Nederlandsche volk te kennen als een volksgemeenschap, die tot ontzagwekkende prestaties in staat is, doch sinds de laatste tientallen jaren in dit nijvere volk steeds meer en meer aan den leiband van het Brit- flche imperum gaan loopen. Onder diege nen, die den „Ausland-Deutschen" altijd, ook in de moeilijke dagen, met veel begrip tegemoet zijn getreden, noemde spr. de Ne derlandsche nationaal-socialisten, die waar lijk geen slechte Nederlanders zijn en wier medeleven van toen wij nimmer zullen ver geten, aldus spr. Spr. wendde zich aan het einde van zijn rede tot de in de zaal aanwezige Hitlerju gend, tot wie hy in het bijzonder woorden van aanmoediging sprak en eindigde met de leuze „Dat Duitschland eeuwig leve". Hierna bracht spr. een driewerf „Sieg heil" op den Fuehrer uit. Na prof. dr. Nieschulz was het woord aan den heer C. van Geelkerken, plaats vervangend leider van de N.S.B., die in den aanvang van zijn rede dank bracht aan de organisatoren van dezen middag die toe stemming hadden willen verleenen, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten met hun Duitsche strijdbroedens tezamen dezen verjaardag van Adolf Hitler vieren. Wij vieren thans tezamen den geboortedag van den man, die het Groot-Duitsche rijk stichtte, een nieuw Europa zal scheppen en de vijanden van Duitschland en het na- tionaal-socialisme voor goed zal verplet teren. Wij vieren dit feest zoo opgewekt mogelijk, ondanks het feit, dat de Fuehrer het vorige jaar van 1014 Mei genood zaakt was ons zijn gepantserde vuist te doen gevoelen. Onze voormalige heerschers zyn gevlucht; indien slechts de helft van hen zou terugkeeren, zou er ongetwijfeld een ander feest gevierd worden, dan wy thans vieren. Wy weten dat en wisten dat en daarom des te meer voelen wij, Neder landsche nationaal-socialisten, ons verbon den met de Germaansche volken in Europa en dus in de eerste plaats met het Groot- Duitsche volk. Onze tegenstanders willen de werkelijkheid niet zien, zij willen vóór alles rust en begrijpen niet, dat by een wereldgebeurtenis als waarin wij ons thans bevinden, ook het Ned. volk in zijn geheel een actief aandeel moet nemen. De betee- kenis van Adolf Hitler in geheel Europa is ontzaglijk, ieder land wordt in deze dagen geordend en, als de strijd met 't zwaard voorbij is, zal hij als Germaansch Fuehrer van meer dan Europeesche beteek en is blij ken te zijtn. Het vorige gezag in Nederland heeft ons met de in ons land vertoevende Duitschers in de gevangenissen gewor pen. Wij hebben dat aanvaard, maar ons by die gelegenheid ook voorgeno men, dat de Duitschers tot den laatsten man op ons kunnen rekenen. Wij willen niet alleen met woorden, maar ook met daden toonen, wat Germaan sche eer be teekent. Spr. besloot zijn luide toegejuichtte rede met de woorden „Duitschland en de Fuehrer, voor het Groot-Germaansche rijk, heil Hitier". Na deze plechtige bijeenkomst- bleven de Duitsche en Nederlandsche nationaal-so cialisten nog langen tyd in de koffiekamer bijeen. Ook in Den Haag en in vele andere plaat sen is gisteren de verjaardag van Hitier gevierd. De viering te Leiden De viering van Adolf Hitlers verjaardag te Leiden geschiedde Zondagavond in de Stadsgehoorzaal door de afdeeling Leiden van de N. S. D. A. P„ waarbij van Neder landsche zijde de kring Leiden der N. S. B. was uitgenoodigd. Muziek van de Grüne Polizei uit Den Haag en fanfares van de Hitier Jugend ga ven aan de bijeenkomst klank en kleur. Nadat pg. H. Shons, Standortsführer der H J. te Leiden de „Leitsprach" van Bal- dur v. Schirach had uitgesproken en de aangetreden Hitier Jugend een lied had ge zongen, verwelkomde de Ortsgruppenlei- ter de N. S. D. A. P. Steffin de aanwezi gen, waarna hij het woord gaf aan Gau- hauptstéllenleiter dr. Hondsberg uit Den Haag. Deze herinnerde aan de Mei-dagen van verleden jaar, hoe de hier aanwezige Duit schers tegelijk met de leden der N. S. B. werden geinterneerd. In die dagen werd het fundament gelegd voor een nauwe per soonlijke saamhoorigheid tusschen de Duit sche en Nederlandsche nationaal-socialis ten, welke politiek reeds bestond. Want particularisme en separatisme bestaat niet in het natonaal-socialisme; het' is onver schillig of men het nationaal-socialisme in het Duitsch dan wel in het Nederlandsch belijdt. Dat er geen erger dingen gebeurd zyn, hebben wij te danken aan den Führer en aan onze soldaten. Spr. ging vervolgens de geschiedenis van het Duitsche Rijk na en in het bijzonder van het Derde Rijk, welke laatste wor dingsgang parallel loopt met die van den Führer, waaraan het in verleden en toe komst onverbrekelijk is verbonden. In de vroege Middeleeuwen ontstond het Eerste Rijk, het Heilige Roomsche Keizer rijk. Duitschland was toen het hart van Europa en Europa is altijd groot en sterk geweest, zoolang Duitschland sterk en ge zond was. Door het voortschrijden der religieuze spanningen ging het groote Eerste Rijk langzamerhand ten gronde, totdat in 1648 bij den Vrede van Westfalen de laatste steen van het grootsche gebouw werd ge sloopt. In dat jaar traden ook de Neder landen uit het Duitsche Rijksverband; zij gingen hun eigen weg,welke leidde tot rijkdom en bloei. Spr. prees de Nederland sche prestaties op koloniaal gebied als de grootste uit de wereldgeschiedenis. Marnix van St. Aldegonde heeft echter op den Rijks dag te Worms een profetisch woord ge sproken en de Duitsche landen gewaar schuwd, de Nederlanden niet alleen te la ten. Het gevaar, waarop Marnix toen wees, is thans werkelijkheid geworden. Een nieuwe bloeiperiode ontstond onder Pruisische leiding, toen „der alte Fritz" opnieuw begon te bouwen aan de eenheid van het Rijk, hetgeen ten slotte door Bis marck werd voltooid. Zoo ontstond het Tweede Rijk, waaraan echter de fout kleefde, dat men bij alle nationalisme het socialisme vergat. Dit Rijk ging na den we reldoorlog ten onder. Toen stond Adolf Hitler op en hy wek te eèn nieuwe generatie van mannen, die een Derde Rijk grondvestten, het Groot- Duitsche Rijk. Spr. ging dan uitvoerig de ontwikkeling van Adolf Hitler na én legde den nadruk op twee feiten, welke van groot gewicht zijn geweest voor diens leven, n.l. het feit, dat hij geboren werd in een grensgebied tusschen Duitschland en Oostenrijk en het feit, dat hy afkomstig is uit de lagen van het gewone volk. Spr. schilderde de jeugd van Adolf Hit ler; hoe hij in armoede en ontbering zich omhoog moest worstelen tot de kennis, waaruit hij nu putten kan; hoe hij den oor log meemaakte, gewond werd en ten slotte blind in een hospitaal vertoevende en vernemend de smadelijke nederlaag be sloot politicus te worden. Dan begint de langdurige worsteling om de medewerking van het Duitsche volk, welke eindigde met den 30sten Januari 1933, toen de grijze veld maarschalk uit den wereldoorlog de hand reikte aan den Gefreiter uit den wereldoor log en Hitier tot rijkskanselier benoemde. Het Derde Rijk vang aan. Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de laatste jaren en van het uitbreken van den oorlog, beschreef spr. de gedachte van een groote Germaansche or- NOOTDORP Veediefstallen. Den laatsten tyd heb ben aan den Veenweg eenige pluimvee- en veediefstallen plaats gehad. Zoo werden by S. 20 kippen, bij W. M. 2 kippen en bij A. M. een varken gestolen. Dit varken is door de(n) dader(s) in de schuur van M. ge slacht en gedeeltelijk met een schuit van hem vervoerd. De dader van den diefstal der 2 kippen is door de gemeentepolitie alhier aange houden proces-verbaal werd tegen hem op gemaakt. LEIDSCHENDAM Hout gestolen. Zaterdagnacht is van het terrein der firma R. bij den aanleg van den nieuwen Rijksweg 4a, alhier een partij hout gestolen. In verband hiermede zijn door de gemeentepolitie alhier aangehou den zekeren T. uit Voorburg en J. J. P. uit Nootdorp, die bij verhoor bekend hebben zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Nadat tegen beiden procesverbaal is opgemaakt, zijn zij weder op vrije voe ten gesteld. Jubileum Groene Kruis. In verband met het 25 jarig bestaan van de afdeeling Leidschendam van ,Het Groene Kruis" hield het bestuur Zaterdagmiddag een re ceptie in het wijkgebouw aan den Voor- burgschenweg. Zeer velen hebben van hun belangstelling blijk gegeven, onder wie burgemeester Banning, wethouder de Ko ning, de doktoren Perquin en Reijers, af gevaardigden van zusterafdeelingen uit de omgeving, van het Wit-Gele Kruis en ver der vele leden. Bloemstukken waren ingekomen van de afdeeling Voorburg en Nootdorp, van het Bazar-comité, het Wit-Gele Kruis en van de meisjesvereeniging „Onesimus". Om de banden. De wagenverhuurder Vader aan de Veenestraat had een drie- wielige bakfiets uitgeleend. Bij den huur der zyn des nachts zoowel de buiten- als de binnenbanden gestolen. Van den dader voorloopig geen spoor. Geboren: Cornelis Leonardus Maria z. van W. C. Arkesteijn en M. C. Nieuwen- broek Anthonius Maria z. van A. W. M. Groenewegen en I. Th. P. Remmerswaal Maria Catharina d. van J. N. de Hey en M. C. den Hollander. Ondertrouwd: Th. W. G. Vieveen en A. J. Weerdenburg P. J. v. d. Broek en C. T. Roest. Gehuwd: J. W. van Uffelen en J. M. Lelieveld J. Hellemons en M. in 't Veen P. M. J. Lelieveld en M. Welp. Overleden: A. M. Perreijn vr. 29 j. G. Belt vr. 30 j. Chr. M. Lans vr. 59 j. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Bij de alhier gehouden aanbesteding door het gemeentebestuur voor het verrichten van grond-, straat- en rioleeringswerken ten behoeve van den aanleg van een weg RaadhuisWijngaar denlaan en een wegverbreeding Wyngaar- denlaanVoorstraat, alsmede het aanleg gen van een rioleering in de Wijngaarden- laan en de Voorstraat met bybehoorende werken, werden 12 biljetten ingeleverd en wel als volgt: Marcelis en Co te Leiden voor a 83.058, b. 83.558; Weerenberg en van Wijk te Alphen a. d. Ryn voor a. 89.100, b. 87.600; De Geus te Leidschen dam a 97.700, b. blanco; v. d. Geer en Stuifzand te Leiden a. 100.290, b. ƒ98.290; Haarlem en Doornik te Leiden a. 100.640, b. 98.700; Gebrs. de Kok te Giesendam a. 101.000, b. 94.0000; van der Heuvels te Rotterdam a. 103.990, b. 93.990; Vis ser te Wassenaar a. 104.750, b. 101.750, Sanders en Co te Gouda a. 104.940, b. 101.445; Gebrs. Schouls te Leiderdorp a. 105.420, b. 104.400; van Leeuwen te Nieuwerkerk a. d. IJsel a. 106.900; b. 103.900; Heijmans te Rosmalen a. 112.500, b. 112.500. De gunning is aangehouden. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om als leerling-verpleegster in aanmerking te komen? Antwoord: U moet eenvoudig een aanstelling zien te krijgen als leerling-ver pleegster in een ziekenhuis. Meestal wordt hiervoor minstens het Mulo-diploma ver- eischt. Als leerling-verpleegster krijgt u dan een practische en theoretische oplei ding van 3 jaar voor het verpleegsters examen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6