Hitiers verjaardag in het hooidkwartier Nieuw kabinet te Athene Quefïen en ffititten ttefi&eti teut# Ontbindingsverschijnselen in hun legers Van het Westfront Qemenyde ffieticMen MAANDAG 21 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Gelukwenschen en oorlogs berichten kwamen binnen OM KLOKSLAG MIDDERNACHT Naar het D.N.B. verneemt, vierde de Führer zijn verjaardag in zijn hoofd kwartier in de nabijheid van het operatie terrein op den Balkan. Terwijl hij met zijn staf bijeen was in den restauratiewagen van den specialen trein, die op het oogen blik als hoofdkwartier dienst doet, kwam klokslag middernacht als eerste de chef van het opperbevel der weermacht gene- raal-veldmaarschalk Keitel, zijn geluk wenschen aanbieden. In een korte toespraak herinnerde Keitel er aan, dat de mannen, die hier bijeen waren, reeds langer dan drie jaar hadden deelgenomen aan alle triomftochten en veldtochten van den Führer. In het thans afgeloopen levensjaar van den Führer zijn reusachtige seccessen behaald en de laat ste dagen heeft de Duitsche weermacht onder rechtstreeksche leiding van Hitier wederom een tegenstander, die in dienst van Engeland stond, verpletterd. Thans verjaagt de weermacht de vluchtende Engelschen van het Europeesche vasteland. Keitel besloot met de gelofte, dat de weer macht haar Führer op al zijn wegen zege vierend zal volgen. In opgewekte stemming verliep het eerste uur van den dag. Onophoudelijk kwamen per verreschrijver of over de kor te golf militaire, politieke en diplomatieke berichten binnen, die in het teeken ston den van de definitieve ineenstorting van het Britsch-Grieksche front, welke zich steeds duidelijker begint af te teekenen, en van een komende nieuwe catastrofe voor het Engelsche leger. Inmiddels waren de eerste gelukwensch- telegramma binnengekomen. Bijzonder verblijdend waren de wenschen uit Italië. Even vóór middernacht werd een telegram ontvangen, waarin de Duitsche soldaten, die Larissa hadden ingenomen, den Führer gelukwenschten. Tegen halftwee nam Hitier afscheid van den staf. Na kennis te hebben genomen van de laatste milftaire berichten, trok hij zich terug. GELUKWENSCHEN De dag begon zooals alle dagen van dezen oorlog met militaire besprekingen, die tot ongeveer 11 uur duurden. Intusschen had het begeleidingsbataljon van de weer macht, met de muziek voorop zich den wagon van den Führer opgesteld. De rijks maarschalk van het Grootduitsche rijk, Hermann Göring, de opperbevelhebber der marine, groot-admiraal Raeder, en de opperbevelhebber van het leger, generaal- veldmaarschalk von Brauchitsch, kwamen hierop hun gelukwenschen aanbieden. Om kwart over elf luisterde de Führer in zijn commandowagen aan den luidspreker naar de door den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, over den Grootduit- schen omroep uitgezonden gelukwenschen van het vaderland. In den tusschentijd stelden ook de leden van het hoofdkwartier van den Führer en diens intiemste medewerkers zich op, op het met guirlandes voorjaarsbloemen ge tooide voorterrein voor den wagon van den Führer. Te 11 uur 25 nam de Führer de geluk wenschen van de opperbevelhebbers der weermachtonderdeelen en van de chefs van het opperbevel der weermacht in ont vangst. Daarop bracht de rijksmaarschalk den Führer de felicitaties over van de Duitsche weermacht, inzonderheid van de op den Balkan strijdende troepen. De Führer dankte den rijksmaarschalk, als mede groot-admiraal Raeder en de gene- raal-veldmaarschalken von Brauchitsch en Keitel met een hartelijken handdruk. Daarop werd de Führer o.m. door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, rijksleider der S.S., Himmler, den chef der rijkskanselarij, rijksminister dr. Lammers, rijksperschef, dr. Dietrich en den generaal der artillerie Jodl, gefeliciteerd. Tegen een uur begaf de Führer zich met de heeren van zijn staf aan het werk. REDE VAN GÖRING Rijksmaarschalk Göring heeft den Führer in een radiorede namens de Duit sche weermacht met zijn verjaardag ge feliciteerd. In de groote gevechten van den laatsten tijd, aldus Göring, heeft de Duit sche soldaat bewezen, ook ditmaal onover winnelijk te zijn. Thans weet de geheele wereld, mijn Führer, hoe gij het beste wapen ter wereld gemaakt hebt, en ook hoe gij het verstaat, dit scherpe zwaard zoo te hanteeren, waar de houw het diepste aankomt. Op den dag van heden is het de vurige wensch van de Duitsch soldaten en is het hun gelofte, daar te overwinnen, waar u, mijn Führer, het beveelt, en ik weet, dat de vastbe radenheid en het vertrouwen, hetwelk ons vervult, ons deze grootste van alle over winningen zullen laten bevechten. Onze gelofte op den dag van heden luidt: „Wij verslaan den vijand, waar we hem ook ontmoeten". REDE VAN Dr. GOEBBELS Rijksminister dr. Goebbels heeft op den vooravond van den verjaardag van den Führer een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: „Het is geen frase, wanneer men zegt, dat datgene, wat het Duitsche volk thans beleeft en waaraan allen naar vermogen medewerken, er niet zou zijn, of er niet zoo zou zijn, wanneer er niet één man als wegwijzer en baanbreker aan den voort schrijdenden tijd beteekenis, inhoud en richting gegeven had. De wereld beleeft het grootste wonder, dat er in de geschie denis bestaat, n.l. dat een genie een nieu we wereld bouwt. Derhalve betuigt de ge heele Duitsche natie den Führer op zijn 52-sten verjaardag haar gevoelens van dankbaarheid, vereering en bewondering, en brengt zij ook de grootste hoop op en het onwrikbare geloof aan hem en zijn historische zending tot uiting". LARISSA IN DUITSCHE HANDEN DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN In het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag wordt gemeld: Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servisch oorlogstooneel de wapens neergelegd. De in Griekenland strijdende troepen rijn, verder oprukkende, door het bergland ten Noordóosten van den Pindus gedrongen. In een opmarsch aan weerszijden van den Olympos werden de achterhoedetroepen van de Britsche kernstrijdkrachten ver dreven, de Zuidelijke uitgangen van het gebergte in snelle achtervolging veroverd en is op de Thessalische vlakte het belang rijke knooppunt van wegen Larissa geno men. Bergjagers heschen op den top van den Olympos de rijksoorlogsvlag. Het luchtwapen heeft ondanks den on gunstige weerstoestand de operaties van het leger gesteund met optreden van for maties gevechtsvliegtuigen tegen vijande lijke colonnes in het gebied van Larissa en tegen den weg Janina-Arta. In de haven van Chalkis hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene transportschepen van in to taal 29.000 br.t. vernield en bomtreffers geplaatst op andere koopvaarders. In Noord-Afrika is de strijd om de als ves ting gebouwde stellingen van Tobroek in samenwerking met het luchtwapen voort gezet. De vijand is noch overdag noch des nachts naar Duitsch gebied gevlogen. Bij een poging om gisteren overdag en des avonds naar de Noorsche en de Kanaal- kust te vliegen, verloor de vijand 11 toestel len, waarvan 6 in luchtgevechten, 3 door lichte zeestrijdkrachten op de Noordzee en 1 door afweergeschut en marine-artillerie. Vergeldingsaanval op Londen. Als vergelding voor den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op woonwijken te Berlijn, in den nacht van 17 op 18 April, heeft de Duitsche luchtmacht in den afge loopen nacht opnieuw Londen aangevallen. Ook bij dezen grooten aanval hebben vele honderden vliegtuigen den geheelen nacht door reusachtige hoeveelheden brand- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote branden, die van verre te zien wa ren en vooral in de bocht van de Theems, de Milwall-docks en Greenwich uitbraken, zijn een zeker teeken voor de ontzettende uitwerking, van dezen vergeldingsaanval die opnieuw door Engeland was uitgelokt. In de vlakte van Thessalië achtervolgen de Duitsche troepen de verslagen Britsch- Grieksche strijdkrachten. Ten Westen van den Pindus trekt de vijand hier en daar met ontbindingsverschijnselen voor de Ita- liaansche troepen terug. Talrijke Grieksche soldaten en geheele afdeelingen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troepen, die ten Oosten van het gebergte opereeren. Bij de inneming van Larissa en Trikkala hebben gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers de operaties van het leger ge steund. Zij bestookten terugtrekkende troepen en colonnes van den vijand met bommen en mitrailleurvuur, vernietigden op een vliegveld tien jachttoestellen van het type Gloster en bij een luchtgevecht een Britschen jager van het type Spitfire. In het Noorden van Joegoslavië zijn tot dusverre 1500 officieren en 244.000 man als gevangenen geteld. In Noord-Afrika bleven vijandelijke aan vallen op Solloem zonder succes, hoewel zij BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. De Royal Air Force is in den nacht van 20 op 21 April, naar het D. N. B. verneemt, met vrij zwakke strijdkrachten het West— Duitsche grensgebied binnengevlogen. Een deel der aanvallende vliegtuigen werd reeds aan de kust door den Duitschen af weer onder vuur genomen en weggedron gen. De binnenvliegende toestellen wierpen hier en daar brisant- en brandbommen neer die alleen in woonwijken schade van wei nig belang veroorzaakten. ENGELSCH PATROUILLESCHIP IN DEN GROND GEBOORD. De Britsche admiraliteit heeft Zondag avond medegedeeld, dat het Engelsche pa trouilleschip „Torrent" tot zinken is ge bracht. De familieleden der slachtoffers zijn op de hoogte gesteld. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Het inlichtingenbureau van de Iersche regeering heeft Zondagavond medegedeeld: Een Britsch vliegtuig is in de nabijheid \ran Blessington in het graafschap Wick- low neergestort De uit vier man bestaande bemanning is om het leven gekomen. EEN OPWEKKING VAN DEN PAUS. Bij een ontvangst van studenten der Ka tholieke Actie heeft Z. H. de Paus een toe spraak gehouden, waarin hij hen opwekte tot de christelijke deugden, die den bur gers van een natie, die voor een recht vaardige zaak strijdt niet belet met geest drift moedig hun deel bij te dragen. door vloot- en luchtstrijdkrachten gesteund werden. In den nacht van 18 op 19 Aprü en gisteren overdag hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen de havenwerken en an dere militaire doelen te Tobroek met zwa re bommen bestookt. Door voltreffers wer den groote branden en hevige ontploffingen veroorzaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Malta ernstige schade toegebracht aan de marinewerf en aan pakhuizen. Een tank station geraakte in brand. Tijdens een gewapende verkenning heb ben vliegtuigen gisteren aan de Schotsche Oostkust twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton vernietigd. Bij een aanval van jagers op de Britsche Zuidkust werd een vijande lijke jager van het type Spitfire neerge schoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijan delijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN In het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag wordt o.a. gezegd: In Zuidslavië worden de bewegingen on zer troepen ter voltooiing van de bezetting van het Dalmatijnsche gebied voortgezet. Onder de talrijke krijgsgevangenen, die In handen zijn gevallen van onze snelle co lonnes, welke, komende uit Albanië, Ce- tin je en Cattaro hebben bezet, bevonden zich een legercorpscommandant met zijn generalen staf en nog vijf generaals. Langs het geheele Grieksche front wordt de opmarsch onzer troepen voortgezet, waarbij geen respijt wordt gelaten aan den vijand, die rich in wanorde terugtrekt, voortdurend aangevallen door onze vlieg tuigen. Onze toestellen hebben de haven inrichtingen van Astakos gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben vijandelijke troe pen, die ten Oosten van Gambela aange vallen en op de vlucht gedreven rijn, aan zienlijke verliezen geleden. Grenzen van Albanië bereikt Het Italiaansche legebericht van Zondag middag luidt als volgt: Gisteren hebben de divisies van het 9de en het 11de leger vrijwel overal de grenzen van het koninkrijk Albanië bereikt. Zij hebben overal den hardnekkigen weerstand van de sterke Grieksche achterhoede ge broken en vele vernielingen der wegen overwonnen. Talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoeveelheid wapens en mate rieel zijn in onze handen gevallen. Vele afdeelingen jagers, bommenwerpers en duikbommenwerpers, in totaal 450 toe stellen, hebben het terugtrekkende Griek sche leger onophoudelijk en krachtig be stookt. Troepen concentraties, barakken en artilleriestellingen werden getroffen, brug gen en wegen vernield. Een honderdtal auto's, beladen met troepen en materieel, werden eveneens vernield. Onze vliegtui gen hebben het vliegveld van Kastika (Ja- nina) in scheervlucht aangevallen. Vijf op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand. De vlootbasis Preveza is gebombar deerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben het vliegvel Mikabba en de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd: de havenwerken werden getroffen en een groot stoomschip beschadigd. Een onzer duikbooten heeft in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelij ken torpedoboot jager getorpedeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artil lerie en patrouilles in de zone van Tobroek. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghazi en Tripolis gebombardeerd: er zijn geen slachtoffers en de schade is onaanzienlijk. Uit Oost-Afrika valt niets van beteeke nis te melden. Na den dood van Koritzis KONING GEORGE ZELF PREMIER. Reuter meldt, dat radio Athene gis teravond de samenstelling van het nieu we Grieksche kabinet heeft bekendge maakt Het voorzitterschap heeft ko ning George persoonlijk op zich geno men. Vice-admiraal Sakellariu, de chef van den marinestaf, is benoemd tot plaatsvervangend premier en minister van Marine. Onder de overige leden van het kabinet bevinden zich de volgende persoonlijkhe den: Oorlog: generaal Panagakos; Lucht vaart: generaal Nicolaides; Verkeer en Spoorwegen: generaal Korzas; Buitenland sche Zaken, Financiën en Economische Za ken: Zuderos; Binnenlandsche Zaken en Openbare Veüigheid: Maniadakes; Open bare Welvaart en Pers: Nikoludas. De nieuwe regeering heeft reeds dien eed afgelegd en terstond daarop haar eer ste vergadering gehouden. WERD KORITZIS VERMOORD? Volgens een in Athene officieel beves tigd Reutercomimuniqué is de Grieksche ministerpresident Alexander Koritzis in den avond van den 18den April plotseling overleden. Zijn dood werd bekend, toen om 21 uur het tegenover het koninklijk paleis en het hotel „Bretagne", het britsche hoofd kwartier, gelegen gebouw van den minis ter-president door een afdeeling gardetroe pen werd bezet. Omtrent de doodsoorzaak tast men in Athene niet in het duister. Men is er n.L zeker van, dat hij vermoord is. Voor zoo ver tot dusver kan worden vastgesteld, heeft Koritzis één uur voor rijn dood den Britschen opperbevelhebber sir Maitland Wilseon en den Britschen gezant in Athene, sir Palairet, ontvangen. Korit zis zou na de ontvangst lijkbleek zijn ge weest en een volkomen onstelden indruk hebben gemaakt. Naar verluidt heeft de ministerraad beraadslaagd over een aan bieding van Wilseon om de Grieksche re geering en de koninklijke familie nog dien zelfden nacht met een kruiser naar Egypte te brengen. Wilseon en Palairet zouden ge tracht hebben Koritzis over te halen, op grond van de onhoudbaarheid van den mi litairen toestand en van het feit, dat het Britsche expeditieleger uit Londen bevel heeft gekregen tot inscheping, om het Grieksche leger zich te doen aansluiten by den vlucht. Koritzis zou dezen Engelschen wensch hebben afgwezen. Een secretaris vond enkele uren later Koritzis dood voor zijn schrijftafel. Er is nog geen mededee- ling uitgegeven over de vraag, of Koritzis door vergiftiging of met een revolverschot vennoord is. Hij had de laatste weken vaak teekenen van neerslachtigheid vertoond. Zyai vrienden houden zelfmoord echter voor volstrekt onwaarschijnlijk, aangezien hij een man van diepe religieuze overtui gingen was. De dood van Koritzis heeft in Athene des te grootere ontsteltenis gewekt, daar rijn voorganger, Metaxas, kortgelden on der soortgelijke omstandigheden het leven heeft verloren en ook toen de verdenking van moord door Engelschen niet tot zwij gen kwam. REUTER ZEGT: ZELFMOORD. Reuter heeft in verband met het overlij den van den Griekschen ministerpresident Koritzis het volgende bericht* verspreid1: Naar men thans verneemt, heeft de Griek sche ministerpresident Koritzis Vrijdag middag zelfmoord gepleegd. De oorzaak daarvan is geweest rijn vrees voor de ver antwoording. Reuter kan de verschrikkelijke Britsche verantwoording voor den moord op den Griekschen minister-president niet meer verdoezelen, schrijft de „Montag" naar aanleiding van het bericht van het offi- cieele Britsche persbureau, als zou Korit zis „zelfmoord" gepleegd hebben, zjg. uit vrees voor verantwoording. Het blad noemt dit bericht de eerste bekentenis der Brit sche mannen, die verantwoordelijk rijn voor den inderdaad bedreven moord op Koritzis. Er kan geen twijfel meer over be staan, aldus het blad, dat Koritzis geen zelfmoord gepleegd heeft. Ongelooflijk naïef heeft hij tegenover de Britsche po litiek in Griekenland gestaan. Toen hij ech ter inzag, dat hem niet alleen leugens ver teld waren over de weerstandskracht van Joegoslavië, doch ook over de hulp van Engeland, nam hij het besluit, Griekenland nog op het laatste oogenblik te redden. Een vlucht van den Griekschen koning, van de regeering, en van een deel van het leger naar Egypte heeft hij van de hand gewe zen, omdat hij nog op het laatste oogenblik 'het Grieksche volk voor de volledige in eenstorting wilde behoeden door te pro- beeren een wapenstilstand1 te verkrijgen. Een man, die een dergelijk besluit neemt, pleegt geen zelfmoord, maar blijft op rijn plaats. Omdat hij echter zijn voornemen aan de Engelschen ter kennis bracht, moest hij uit den weg geruimd worden. ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT EN GEDOOD. Te Velp is de 34-jarige arbeider S. Ger- rits uit Deventer onder een vallenden boom geraakt en onmiddellijk gedood. DRIE ERNSTIG GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Vrijdagavond om half negens is by den tol te Maartensdijk een ernstig auto-onge val gebeurd. Omstreeks dien tijd reed daar een vrachtauto, volgeladen met kratten en kisten met groenten, komende van de vei ling Utrecht en toebehoorende aan een groentehandelaar te Naarden. Deze auto minderde vaart by den tol. Op korten af stand volgde een tweede wagen van de zelfde firma en deze wagen minderde te laat snelheid. Achter op den eersten wa gen zat op een kleine ruimte een drietal personen, zich vasthoudende aan touwen. Bij de botsing die plaats had, werden de drie mannen uit den wagen geslingerd en tegen den grond gesmakt. Zy bleven zwaar gewond liggen. Nadat de eerste hulp was verleend, werden de slachtoffers, de G. uit Weesp en M. en B. uit Naarden in ernsti- gen toestand naar de St. Gerardus Majella- stichting te Bussum overgebracht. VERDRONKEN. Een 54-jarige bewoner van de Oostzijde te Zaandam is gisteravond in de Peper straat in de Zaan geraakt en verdronken. Personeel van de Wilhelminasluis, dat 'smans hulpgeroep gehoord had, wist hem vrij spoedig op het droge te brengen. De G. G. D. en een arts hébben nog gepro beerd door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Het slachtoffer was ongehuwd. EEN DORP ZONDER BRANDWEER. Hofstede te Nistelrode brandt lustig tot den grond af. Het gemoedelijke Brabantsche dorp Nis telrode, met een nijvere landbouwende be volking, moet het zonder politie en brand weer stellen. Het eerste is niet zoo be zwaarlijk, omdat de marechaussee uit het naburige Uden en Heesch een oog in het zeil houden, doch het gemis aan deugdelijk brandweermaterieel kan op sommige mo menten ernstige gevolgen hebben, meldt „de Crt.". Dit is Zaterdagavond gebleken, toen de boerenhofstede van den landbouwer A. v. d. Heiden op het Maxend door het vuur werd aangetast en by gebrek aan blusschings- middelen weldra als een fakkel brandde. De windrichting was gunstig, zoodat uit breiding niet was te duchten. Het verlies bleef dan ook tot één hofstede beperkt. De hoeve van v. d. Heiden was niet meer te redden en men moest lijdelijk toezien, dat ze tot den grand toe afbrandde. Buren be ijverden zich het vee in veiligheid te bren gen, bij welke pogingen een der redders ernstige brandwonden aan de handen op liep. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister; de schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Terwijl de resten van de boerderij nog nasmeulden, werd opnieuw brand gemeld. Een groot stuk heidegrond, eigendom van de gemeente Nistelrode, stond in brand. Onmiddellijk werden dorpelingen gerequi- reerd om met takken en het werpen van zand den brand te bestrijden. Na eenige uren is men er in geslaagd den brand te lo- caliseeren en de mooie aangrenzende den- nenbosschen voor het vernielende vuur te sparen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Doordat het vijfjarige zoontje van den landbouwer R. te Raalte, met lucifers speel de, is brand ontstaan in een varkensschuur. De vlammen sloegen van hier over op een hooiberg en vervolgens naar de boerderij, die, evenals de schuur, een prooi der vlam men werden. Drie kalveren, twee varkens en een aantal kippen en duiven lieten er het leven bij. Voorts gingen eenige duizen den kilogrammen rogge en haver, het huis raad en de landbouwinventaris verloren. DRIFTIGE SLAGER. Wegens poging tot doodslag gearresteerd. Een 42-jarige slager, die zijn vrouw had mishandeld, is te Groningen aangehouden. De man ahd tevens zijn vrouw gedreigd haar tc zullen doodschieten. By een huiszoe king vond men inderdaad een zwaar gela den revolver. De slager moest eenigen tijd geleden te recht staan, omdat hy in een driftbui een mes had gegooid naar een jongen, die voor een winkel stond en niet vlug genoeg weg ging. Hij zal zich, behalve wegens, de mishan deling van zijn vrouw, ook te verantwoor den hebben wegens het in bezit hebben van een vuurwapen. POOTAARDAPPELEN VERKOCHT VOOR CONSUMPTIE. Daarenboven te hoogen prijs berekend. De Haagsche politie ise Zaterdag opge treden tegen twee groentenhandelaren. In de eerste plaats verkochten deze zaken pcot-aardappelen, waarvan de verkoop aan consumenten is verboden. Bovendien re kenden zy 14 16 ct. per K.G., hetgeen on geveer het dubbele is van den maximum prijs voor aardappelen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5