Weerbericht SPORT STADS NIEUWS Installatie van mr. R. N. deRuyter van Steveninck MAANDAG 21 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.47 uur Maandagavond. Zon op 6.29 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 21 April: De maan komt Maandagmorgen om 4.39 op en gaat Maandagmiddag om 3.35 uur onder. 22 April. De maan komt Dinsdagochtend om 5.04 uur op en gaat Dinsdagmiddag 4,40 uur onder. 23 April: De maan komt Woensdagoch tend 5.27 uur op en gaat Woensdagnamid dag te 5.43 uur onder. 24 April: De maan komc Donderdagoch tend om 5.49 uur op en gaat Donderdag avond om 6.46 uur onder. 25 April: De maan komt Vrijdagmorgen om 6.13 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.49 uur onder. 26 April: De maan komt Zaterdagochtend om (i.37 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.01 uur onder. (Nieuwe maan). 27 April: De maan komt Zondagochtend om 7.04 op en gaat Zondagavond om 8.52 uur onder. 28 April: De maan komt Maandagochtend te 7.35 op en gaat Maandagavond te 10.51 onder. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC-. - Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond r jjj en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG r 8.47 uur. r - n Z ZONSOPKOMST U 6.29 uur. q Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - 0 -)IIC3IIOtlOllOIIOItOIIOIIOIIO R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken verleent hulp door gediplomeerde krachten, Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van con- tribueerende leden en aanvragen voor kraam hulp - Telef. 23420, b. g. g. inlicht K08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 TWEE WETHOUDERS TE HILVERSUM VERVANGEN. De regeeringcsommissaris van Hilversum, kam. jhr. mr. E. von Bönninghausen heeft gebruik makende van de hem toekomende bevoegdheid om, cnder goedkeuring van den secretaris-generaal van het departe ment van Einnenlandsche Zaken om wet houders te benoemen en te ontslaan, eeni- ge wijzigingen in het college van burge- meesteer en wethouders gebracht. De uitslag van zijn bemoeiingen is, dat de oudste twee van de zittende wethou ders, de heeren B H. Bakker en P. Kuy- per Dzn. zullen aanblijven, doch dat de andere twee, en wel de heeren C. F. J. Verbeek en T. van der Heeg rullen worden vervangen. Als nieuwe wethouders zullen optreden C. H. J. Raad en T. Bakker (N. S. B.'ers), die zich respectievelijk met de zaken van On derwijs en Sociale Aangelegenheden zullen belasten. Uit Kleef: Een Nederlander had zijn werkplaats zonder verlof verlaten. Bij het overschrijden van de DuitschNederland- sche grens in Wij Ier bij Kranenburg had hij verzet gepleegd tegen een Duitschen ambtenaar in de uitoefening van zijn func tie. Het gerecht wees er op, dat ieder bui tenlander zich heeft te gedragen volgens de Duitsche bepalingen en veroordeelde den beklaagde wegens onbevoegd opgeven van zijn arbeid en verzet tot een gevange nisstraf van vier maanden. DE EERSTE PERZIKEN. Op de Utrechtsche veiling verkocht voor 62 cent. Op de groenten- en vruchtenveiling Utrecht en Omstreken zijn Zaterdag de eerste perziken aangevoerd door den heer J. van Leeuwen te Waddinxveen. De groeiutehandel .Gerard aan den Amster- damschen Straatweg te Utrecht heeft ze gekocht tegen den prijs van 62 cent per stuk. De minister van Staat, commissaris van de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Vrijdag 25 dezer audiëntie te verleenen. L.P.S.V. ILeidsche Bakkersgezellen. Dinsdagmiddag spelen de Leidsche bak kersgezellen een vriendschappelijken wed strijd tegen L.P.S.V. I op het N.B.L.O. ter rein. Aanvang half zes. Als burgemeester van Leiden. Buitengewone raadsvergadering. IN DE AULA VAN HET STED. GYMNASIUM Hedenmiddag te half drie kwam de Raad der gemeente Leiden in openbare buitengewone vergadering bijeen ter bij woning van de installatie van den nieuw- benoemden burgemeester mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Voorzitter: de loco-burgemeester wet houder mr. A. F. L. M. Tepe. BENOEMINGSBESLUIT De voorzitter verzoekt den secretaris het benoemingsbesluit te willen voorlezen, waaruit blijkt, dat door een besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, gedagteekend 31 Maart 1941, is benoemd tot burgemeester van Leiden mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. De voorzitter verzoekt een commissie van ontvangst, bestaande uit den secretaris mr. dr. C. E. v. Strijen, wethouder J. J. v. Stralen en den heer Th. B. J. Wilmer, den nieuw-benoemden burgemeester binnen te leiden. Deze plaatst zich ter rechterzijde van den voorzitter. REDE VAN DEN WAARNEMEND BURGEMEESTER WETHOUDER TEPE Mijnheer de Ruyter van Steveninck, Door aanvaarding Uwer benoeming tot burgemeester van Leiden hebt gij een zware en verantwoordelijke taak op U genomen. Verëischt het besturen van een gemeente van den omvang en van de beteekenis van Leiden in normale, rustige tijden reeds groote inspanning van geestelijke en licha melijke krachten, uitgebreide, veelzijdige kennis, uitermate veel tact en aanpassings vermogen, hoeveel te meer in veelbewogen dagen als wij thans beleven. De zware en moeilijke taak, die U thans wacht, zal echter belangrijk verlicht wor den door de volgende feiten en omstandig heden. Vooreerst moge ik er Uwe aandacht op vestigen, dat de gemeentebesturen van Leiden steeds de voorzichtigheid en de zuinigheid betracht hebben, zonder noch tans de wisheid te bedriegen; zoodat gij hier niet komt als curator in een faillieten boedel, maar als beheerder van een, zoo al niet rijke, dan toch door en door gezonde nalatenschap. Zooals ik zeide: zonder de wijsheid te bedriegen werd hier de zuinigheid betracht. Zoodra gij uitvoerig zult hebben kennis genomen van hetgeen hier in de vorige decenniën, en wel zeer in het bijzonder onder het burgemeesterschap van Uwen onmiddellijken voorganger, is tot stand ge komen op het gebied van verkeersverbete- ring, van stadsuitbreiding en -verfraaiing, van de bevordering van hygiëne en van sociale en cultureele belangen, zult gij be seffen, dat de gezonde financieele toestand alhier geenszins verkregen werd ten koste van algemeene gemeenschapsbelangen. Naast het vele, dat reeds voltooid is, wachten er echter nog talrijke belangrijke werken en vraagstukken, die deels reeds in vergevorderden staat van voorbereiding verkeeren, deels nog moeten geëntameerd worden, op afdoening. Met de medewerking en dank zij de voorlichting van een staf van theoretisch geschoolde en door de praktijk ervaren hoofdambtenaren en onder hun leiding werkend en goed gedisciplineerd personeel, zal het U, maar ik vertrouw, mogelijk zijn U in korten tijd een beeld te vormen van de huidige situatie onzer gemeente en een kijk te krijgen op hetgeen ir verband daar mede in het heden en in de naaste toe komst de taak is van ons gemeentebestuur en in het bijzonder van den burgemeester. Ik spreek bij dezen den oprechten wensch en het vaste vertrouwen uit, dat onder Uw voorzitterschap het gemeente bestuur van Leiden er in moge slagen ook in de toekomst het algemeen gemeente belang te behartigen op die wijze en met die middelen, die door tijd en omstandig heden gewenscht of geboden zijn.. Voor zoover het gemeentebestuur niet uitsluitend door den burgemeester, maar door den Raad of het College van Burge meester en Wethouders wordt uitgeoefend, kan loyale samenwerking van deze orga nen met den burgemeester niet gemist worden. Ik neem aan, dat gij op deze samenwer king ook zult mogen rekenen. Na den wensch te hebben uitgesproken, dat onze gemeente met Gods hulp ook onder Uwe leiding zich voorspoedig moge ontwikkelen en de roemruchte faam die zij in binnen- en buitenland geniet, moge handhaven tot glorie van ons dierbaar vaderland, verklaar ik U, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, bij dezen ge- installeerd als burgemeester van de ge meente Leiden. Ik verzoek U den ambtsketen als teeken Uwer waardigheid om te hangen, den voorzittershamer te aanvaarden en den voor U bestemden zetel in te nemen. REDE BURGEMEESTER Mr. DE RUYTER VAN STEVENINCK. Leden van den Raad. Zeer erkentelijk ben ik voor de van grooten ernst en warme belangstelling voor uw stad getuigende woorden, welke mr. Tepe zoo juist tot mij heeft gericht. Ik voeg daarbij mijn dank voor de hulp en voorlichting, mij door hem in de voorafge gane dagen reeds geboden. Ik ben mij ten volle bewust van de zwaarte van de taak, die mij wacht. Zwaar bovenal door de zorg van dezen voor Ne derland zoo ernstigen tijd en door de om standigheid, dat ik de opvolger ben van ambtsdragers, van wier toewijding en be kwaamheid zooveel blijvende werken in deze stad spreken. Dat ik dezen arbeid desniettemin aan vaard, vindt zijn verklaring dan ook niet in lichtvaardig optimisme, doch in de over tuiging, dat hij, die door de Overheid voor den dienst van zyn land wordt geroepen, daarop zeker thans slechts één antwoord kan geven: dien dienst naar zijn beste kun nen te vervullen. Ik zie den weg, die voor mij ligt als het verlengde van dien, welke ik tot 15 Mei 1940 als officier ben gegaan. Ik betreur het dat mijne bekendheid met deze stad en haar beroemde Universiteit geringer is dan zulks bij mijn voorgangers bij hun ambtsaanvaarding het geval was. Dit belet mij niet, beheerscht te zijn door het oprechte verlangen, haar met al mijn vermogen en naar beste weten te dienen. Zooals door u, mr. Tepe, reeds tot uit drukking werd gebracht, is de loyale me dewerking van wethouders en Raad en zijn de steun en voorlichting van uw ambte narenkorps hierbij onmisbaar. De door u terzake uitgesproken verwachting vervult mij met erkentelijkheid en vertrouwen. Daarbij gaven de afgeloopen dagen mij reeds gelegenheid eei». indruk te bekomen van de werkkracht en de toewijding van den secretaris en de ambtenaren dezer ge meente. Het door u van den financieelen toestand geschetste beeld en de gegevens vermeld in de jaarrede van den voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland toonen gelukkig verscheidene hoopgevende punten. Zeker js door u niet ten onrechte van de aanwezigheid van bemoedigende feiten en omstandigheden gesproken. Mijn arbeid zal mij, naar ik hoop en ver wacht, veelvuldig met de ingezetenen van onze stad in aanraking brengen. Gaarne reik ik daarbij de hand tot samenwerking aan allen, ongeacht hun politieke overtui ging, geloof of leeftijd, die bereid zijn het algemeen belang met achterstelling van persoonlijk- en groepsbelang te dienen. Gelukkig zal ik mij prijzen indien ik tot het overbruggen van tegenstellingen bij kan dragen en onderlinge achting en we derzijds begrijpen kan bevorderen. Geen waardeering zal ik echter kunnen vinden voor hen, die, verbijsterd door een loop- van de gebeurtenissen, die niet met hun verwachtingen strookte, zich vol wrok afwenden en nog slechts negatief kunnen voelen en handelen, en evenmin voor hen, die zoo zeer door haat worden beheerscht, dat zij niet meer in staat zijn tot opbou- wenden arbeid voor hun stad, land en volk. Moge hun aantal hier gering zijn! Dat jIc geen verstoring van de orde zal toelaten en van de inwoners een correcte houding tegenover de bezettende Overheid verwacht, behoeft zeker geen uitvoerig be toog. Het is wel een zeer groote verantwoor delijkheid, die deze tijd ons allen, Over heid, ambtenaren en bevolking dezer stad oplegt. Onze eerste plicht is het, in eer lijke samenwerking onze gemeenschap door de zorgen van het heden met zoo ge ring mogelijke schade naar een lichtere toe komst te voeren. De eigenschappen, die wij daartoe in de eerste plaats behoeven, zijn de oude solda- teneigenschappen: moed, tuchtbesef en thans bovenal samenhoorigheidsgevoel en de be wuste wil de werkelijkheid, al zou zij nog zoo hard zijn, te zien en te aanvaarden, lie ver dan de vlucht te zoeken in de illusie. De geschiedenis heeft bewezen, dat deze eigenschappen in ons volk in rijke mate voorhanden zijn; wellicht werd het hoog ste voorbeeld daarvan juist in deze stad gegeven. In mij leeft het vaste vertrouwen, dat deze deugden, hoezeer in de laatste kwart eeuw, wellicht als gevolg van te groote uiterlijke welvaart, op den achter grond geraakt, weer tot nieuwen bloei kunnen komen. Moge God onzen gemeenschappelijken arbeid voor deze stad en voor ons Vader land zegenen. Hiermede verklaar ik het voorzitter schap van uwen Raad te aanvaarden. DE HEER WILMER SPREEKT NAMENS DEN RAAD. Mijnheer de Voorzitter. Na het reeds gesprokene moge ik nog enkele woorden zeggen. Ik kan u verzekeren, dat de gemeente raad uw daden objectief zal beoordeelen en waardeeren. Uw verlangen, om bestaande geschei denheid onder de bevolking te overbrug gen, heeft ons aller instemming. Bij uw onpartijdig streven om te behar tigen en te verzorgen de belangen van on ze goede, schoone, historische stad Leiden, kunt u beslist rekenen op de algeheele, op rechte medewerking van den gemeente raad. ST. JOSEPHSGEZELLENVEREEN. Morgenavond te 8.30 uur wordt in de als Kapel ingerichte bovenzaal door Retraite- en Recollectieclub „St. Clemens Maria Hof- bauer" de Recollectie-oefening gehouden, waartoe alle gezellen worden uitgenoodigd. Houdt het Devies „Godsdienstzin" hoog! Het Bestuur. NED. R. K. BOND VAN HANDELS KANTOOR. EN WINKELBEDIENDEN „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë." In verband met de te houden voorjaars- examens van de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigingen in Neder land kan worden medegedeeld, dat de exa mengelden voor hen, die op den dag van het examen minstens een vol jaar lid zijn van bovenvermelde bond, 4.bedragen, terwijl het eventueele diploma hun graties wordt verstrekt. Voor hen, die nog geen vol jaar of in het geheel geen lid zijn, be dragen de kosten voor inschrijving 5. plus 12.50 voor het eventueele diploma. Evenals andere jaren bestaat ook nu weer gelegenheid tot gratis deelname voor hen, die reeds een jaar lid zijn. Degenen, die meenen hiervoor in aanmerking te kun nen komen, moeten vóór 7 Mei a.s. aan het bondsbureau Jan Luykenstraat 12, Am sterdam Z. laten weten, onder vermelding van hun bondsnummer, aan welk examen zij wenschen deel te nemen, met overleg ging van een bewijs van hun leeraar, dat zij op grond van hun studie in staat worden geacht, met groote kans van slagèn aan het examen te kunnen deelnemen. Nader gewenschte inlichtingen verstrekt voor de afd. Leiden het secretariaat Stiel tjesstraat 26. DE AARDAPPELENVOORZIENING STAGNEERDE. De Contactcommissie van Kleinhandela ren in aardappelen meldt ons: Door stagnatie in den aanvoer van aard appelen dreigde er Zaterdag 1.1. een tekort in de stad. Bijna iedere handelaar had te weinig ontvangen om zijn klanten vol doende te geven. Op last van het gemeentebestuur moest er daarom 15000 K.G. aardappelen beschik baar gesteld worden. Deze aardappelen konden dien morgen niet meer aan alle handelaren verstrekt worden. Daardoor zijn zij als noodmaatregel verdeeld aan ne gen handelaren in verschillende deelen der stad. Deze hebben den verkoop op zich genomen op verzoek van bovengenoemde commissie, om de klanten van alle handela ren van aardappelen te voorzien. Wij ma ken er ieder op attent, dat dit geschied is als noodmaatregel, dus dat men in het ver volg hij zijn vasten leverancier weer aard appelen kan verkrijgen. FILMVOORSTELLING K. F. A. De gisteren gegeven filmvoorstelling voor de Kath. Film-Actie in „Trianon" is werkelijk een groot succes geworden, zoowel wat betreft het talrijke bezoek, waardoor het Trianon-theater geheel be zet was, als door de meesterlijke film, wel ke daarbij is vertoond over „Robert Koch" den strijder tegen de dood, waarin Emil J armings en Werner Krauss de hoofdrollen vervullen. Jannings heeft het leeuwenaan deel als Robert Koch, Krauss levert een uiterst fijnen Professor Virchow, den be roemden tegenstander van Koek, die de Duitsche Louis Pasteur kan genoemd wor den. De K. F. A. mag in alle opzichten op een zeer goed geslaagde voorstelling terugzien en de bezoekers zullen zich stellig voorne men om volgende voorstellingen te gaan bezoeken. Gemeentel. Aankondiging SCHOENENDISTRIBUTIE. Zij, die de grone volgnummers 61 tot en met 120 aan het Distributiekantoor Bree- straat 117 helden on tv?» gen, kunnen zich an de fcf deel in g- Schoeisel insdag IjkApril as. Voor ïmmer^lzVtot 180 is dit gevaRl e blafcwe volgnummers 1 met \ngamf\an heden kjnderen Vnet begeleidende fgegevqi, zullen Woens- uur worden ge- de groene volg- voor hun vervoegen /p I de groene Ivo Woensdag j23j Houders Vva tot en metNf 2 uur voor ouders worden dag 23 April va 2 tot holpen. De hout ers v; nummers 181 to en aaet 210 worden ver zocht zooveel n gelijk op dezen dag in de morgenuren te komen. Woensdag zal hier ter plaatse opnieuw een 'bericht verschijnen. LEIDEN, 21 April 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK 's-GRAVENHAGE EN OMSTREKEN TEN TIJDE VAN CONSTANTIJN HUYGENS. Dr. ir. J. H. Plantenga spreekt voor „Oud-Leiden". In het Stedelijk Museum „De Lakenhal" heeft Zaterdagmiddag voor de Vereeniging „Oud Leiden", dr. ir. J. H. Plantenga, di recteur van de Academie voor beeldende kunsten te 's-Gravenhage, bij een groot aantal lantaarnplaatjes, een voordracht ge houden over het onderwerp ,,'s-Gravenha- ge en omstreken ten tijde van Constantijn Huygens". Op het doek verscheen als een der eer ste plaatjes een kaart van Den Haag, die geteekend werd toen Huygens twee jaar oud was en toen Den Haag dus onnoemelijk veel kleiner was dan tegenwoordig. Tij dens Huygens' leven heeft 's-Gravenhage zich in zijn geest en naar zijn smaak ont wikkeld. Een paar oude prenten lieten zien hoe landelijk bij het begin van Huygens' le ven de Parkstraat en het Voorhout nog waren. Het landelijk karakter van het Voorhout met zijn niet altijd even onschul dige vrijages werden door Huygens in zijn Batave Tepe bezongen. Aan het huis van Oldenbarneveldt op het Voorhout en ook aan eenige andere huizen demonstreerde spr., dat men tot dien tijd overal de topge vel toepaste, ook looze topgevels, dikwijls twee naast elkaar op huizen, die voor één topgevel te breed waren. Na aanvankelijk een huis bewoond te hebben, dat door hem gekocht was heeft Huygens later een huis laten bouwen op •het z.g. akerland van de Stadhouderlijke tuinen, dat hem door den Stadhouder ge schonken werd. Huygens had een univer- seele interesse. Ook de bouwkunst had zijn belangstelling. Hij sprak over den bouw van zijn huis met Jacob van Kam pen, die zelf niet bouwde en liet het bou wen door Pieter Post. Uit de samenspre- kingen tusschen deze drie personen is het bouwkunstig karakter van 't huis tot stand gekomen. Het had een rechthoekigen grondslag en was geinspireerd op het Fran- sche type, met twee rechtstandig op het middenstuk gebouwde zijvleugels, die weer door een hekwerk of ander bouwsel werden verbonden. Vele huizen van dit type zijn in diezelfde jaren gebouwd. Spr. stond een oogenblik stil bij het huis van Frederik Hendrik en zijn hof, dat wees vervolgens op de Fransche oriëntatie van Freedrik Hendrik en zijn hof, dat trouwens verschillende internationale ver- gindingen had, zooals o.a. blijkt uit het bekende portret, waarop de gezinnen van den Winterkoning, van Ernst Casimir en van Frederik Hendrik eendrachtig staan afgebeeld. Frederik Hendrik had interesse voor de schoone kunsten. Zijn zoon, de la tere Willem II, legde de eerste steen voor de Sint Sebastiaansdoelen. Spr. liet ook plaatjes zien van Frederik Hendrik's huis „Het oude Hof'. Pieter Post kreeg in die dagen het eene huis na het andere te bouwen. In 't bij zonder aan de Princessegracht werden tal van patriciërshuizen gebouwd. Spr. noem de ook 's Lands Geschutshuis, de Nieuwe Kerk, het Korenhuis, het Hofje van Nieu- koop en enkele andere gebouwen. Naast Pieter Post moet overigens in dien tijd ook den naam van 's-Gravesande als bouw meester worden genoemd. Na een korte pauze behandelde spr. dr omstreken van Den Haag, waarbij hij in de eerste plaats noemde de Zeestraat naar Scheveningen, die naar het idee van Huy gens werd aangelegd. Het was verder de tijd van de plezante hofsteden, waarvan er heel wat verrezen. Spr. noemde o.a. Zorgvliet en Jacob Cats, Waalsdorp, Arentsdorp, Endegeest bij Leiden waar de beroemde Descartes woonde, De^Clingen- daal, gebouwd door een schoonzoon van Huygens en de buitens van Frederik Hen drik, Honselaarsdijk en het huis te Rijs wijk. Huygens heeft het Stadhouderlooze tijd perk en ook 't „redelooze, reddelooze en ra- delooze" tijdperk overleefd. In die jaren heeft hij veel verdriet gehad, waartegen over gelukkig stond de vreugde die hij be leefde aan den steeds grooter wordenden roem van zijn zoon Christiaan Huygens. Constantijn Huygens bouwde toen hy ouder werd het bekende Hofwijk in den tot het uiterste doorgevoerde symmetrischen stijl. Tot slot van zijn rede stond spr. nog eenige oogenblikken stil bij het Huis ten Bosch, dat in opdracht van Amalia van Solms ter nagedachtenis van haar gehaal werd ge bouwd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2