|J|Dc Liturgie der Kerk] Het meisje handschoen ZATERDAG 19 APRIL 1941 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 RECHTZAKEN Haagsche Politierechter Waar bleef de zilveren gulden. De hulp in de huishouding, mej. J. P. te Leiden was in een melkwinkel te Lei den gekomen om voor vier centen karne melk te koopen. Toen zij in den winkel kwam ging er juist een andere juffrouw uit, die het gekochte met een zilveren gul den had betaald. De winkelierster moest de karnemelk van achter halen en toen zij terug kwam merkte zij, dat de gulden uit de toonbanklade verdwenen was. Daardoor voorzichtig geworden, hield ze, toen de zelfde juffrouw eenige dagen daarna weer om vier centen karnemelk kwam, haar goed in het oog en deed net alsof ze weer naar achter ging om de karnemelk te halen. Ze kwam te voorschijn juist op het moment, dat de karnemelkkoopster, over de toonbank heen, met de la bezig was. Er werd echter niets vermist. De winke lierster had haar toen beticht van den diefstal van den gulden. De politie was in de zaak gemengd en deze had een onder zoek ingesteld in de woning van de juf frouw, alwaar men in een taschje, geborgen in een kastje, de gulden of tenminste een gulden gevonden had. De juffrouw had bij de politie het feit volmondig toegegeven maar thans, ter zit ting ontkende ze alles weer. Hoe of het dan kwam, dat ze eerst alles bekend had, wilde de Politierechter weten. „Toen was ik zenuwachtig", deelde de juf frouw mede. De Officier geloofde niets van dit ver haal. Eerst had spr. een geldboete willen eischen, maar gezien haar halsstarrige houding thans, waar ze eerst wil zeggen, dat de andere juffrouw in den winkel zelf de gulden weer meegertomen heeft, om dan de winkelierster van meineed te betichten, zal spr., al gaat het dan maar om één gul den, gevangenisstraf eischen en wel een maand gevangenisstraf. De Politierechter zal, alvorens vonnis te wijzen eerst nog de koopster hooren, die met de gulden betaald heeft, om te infór- meeren of die gezien heeft of de gulden door de winkelierster in de lade gedaan werd. HAAGSCHE RECHTBANK Een jaar gevangenisstraf geëischt De 46-jarige koopman A. van W. zonder vaste woon- of verblijfplaats en thans ge detineerd zou op 6 Maart uit een keuken van een perceel aan den Rijnsburger weg te Leiden, drie zilveren rijksdaalders weggenomen hebben. Niemand had echter gezien, dat hij het geld wegnam, terwijl toen hij later op de Breestraat te Leiden werd aangehouden en in het bezit bleek te zijn van een geldbedrag van 28.37 waaronder vier zilveren rijksdaalders. Hij zelf ontkende pertinent het geld weggenomen te hebben, maar.de getuigen verklaringen waren bezwarend voor hem. Zoo verklaarde de bewoonster van de villa, mevr. M. B., te Leiden, dat zij aan haar dienstmeisje 10.huishoudgeld had gegeven. Deze had daarvan- den bakker be taald en het terug ontvangen geld 1 gulden, vier kwartjes en drie zilveren rijksdaal ders in de keuken gelegd. Ze had den ver dachte in den tuin zien loopen in de rich ting van de keuken en herkende hem thans absoluut. De tweede getuige was een dienstmeisje van de villa er naast. Zij vertelde, dat verdachte ook bü haar plotseling, zonder te voren te bellen, in de keuken stond. Toen ze vroeg wat hij daar deed, wilde hij haar veters verkoopen. De Officier het woord krijgend zeide o.m., dat niemand gezien had, dat ver dachte het geld had weggenomen. Toch achtte spr. het feit, door de getuigenver klaringen bewezen. Rekening ermee houdende, dat ver dachte reeds 7 maal veroordeeld is, eischte spr. thans een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Uitspraak over 14 dagen. INSLUIPING EN DIEFSTAL Zware straf geëischt. De 44-jarige kunstsmid F. J. T. te L e i- den, thans gedetineerd, had zich schuldig gemaakt aan insluiping en diefstal. Op Zondag 2 Maart zat mej. J. J. Z. te Leiden voor haar raam aan het Rapenburg, toen ze zag hoe iemand zonder jasaan, eer; vereenigingsgebouw, aan de overzijde, binnenging om even later met een bruine jas aan weder te voorschijn te komen. Op dien zelfden Zondag had de koopman G. C. te Leiden zijn medewerking ver leend bij het verkoopen van een jas, welke jas door T. werd verkocht aan een derde voor een bedrag van 15.50. Verdachte ontkende en zeide allereerst, dat hij geen verdediger wenschte te heb ben, die dus naar huis kon gaan. Over de jas zelf sprekende zeide hij deze gekocht te hebben van een onbekende voor een bedrag van 4. Het tweede feit, dat hem ten laste was gelegd, had hij gepleegd op 8 Maart. Toen had hij een koffer met inhoud weggenomen uit het pakhuis van M. D. te Leiden aan de Oude Vest. Verdachte bleef, tegen de zich opstape lende bewijzen in, alles ontkennen. De Officier begreep deze houding niet en gezien deze houding en tevens rekening houdende met de zes veroordeelingen, die verdachte reeds ondergaan heeft werd de eisch een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De wantrouwende koopman. Toen de koopman L. F. C. te Leiden op de Haarlemmerstraat te Leiden liep, was hij aangehouden door J. S. uit Leiden, die verstek liet gaan. S. bood hem een winterjas aan voor 8.50 en C. kocht de jas voor dat bedrag. Thuis gekomen ging C. de jas eens goed bekijken, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat het een heel kostbare jas was van groote waarde. Hij had het zaakje toen niet vertrouw en had aangifte gedaan bij de politie. Deze had de zaak grondig onderzocht waarbij was uit gekomen, dat S. de jas van den vorigen verdachte T. had gekocht voor 5.T. had deze jas gestolen ten nadeele van J. J. W. te Leiden, door hem gewoon van de kapstok uit de gang weg te halen. Wegens heling eischte de Officier tegen S. thans vier maanden gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. Kolensprokkelaars of een storm in een glas water. De petroleumventer W. F. L. te Lei den en de betonwerker J. B. v. d. H., eveneens uit Leiden, zouden steenkolen gestolen hebben van het terrein van de Staatsspoor aan den Haag weg te Leiden. Zooals zal blijken uit het hier volgende was 't eigenlijk een storm in een glas water. De eerste getuige H. K. vertelde, dat hij langs het terrein van de Staatsspoor liep en twee personen bezig zag met het ra pen van kolen. Verdachte v. d. H. inter rumpeerde hier door te zeggen, dat ook K. bezig was met het rapen van kolen. Toen de waker kwam was K. op de vlucht geslagen, maar niettemin gegrepen. Er was echter nog een zak kolen en die behoorde, volgens verdachte v. d. H., aan K. toe. Verdachte L. zeide alvast maar van niets te weten. De nachtwaker A. R. vertelde, dat hij iemand naar de opgeslagen kolen had zien loopen. Deze persoon sloeg bij zijn nadering op de vlucht maar hij had hem op de Pot gieterlaan gegrepen, waarbij het K. bleek te zijn, dus geen der beide verdachten. La ter zag hij twee personen (de verdach ten) op het ijs bezig. De politie was in het geval gemengd en had 't zaakje danig uitge- knobbeld. De rechercheur J. V. had gecon stateerd, dat v. d. H. kolen bij zich had. Verdachte L. zeide aan het schaatsenrijden te zijn geweest. Hij had zelfs zijn schaatsen nog aan! Resumeerend kunnen we constateeren, dat v. d. H. alles ontkende en L. onschuldig in deze zaak gekomen was, ten minste vol gens zijn zeggen dan. De Officier kon tegen v. d. H. geen be wijs vinden en eischte vrijspraak. Tegen L. achtte hij het feit wel bewezen en eischte veertien dagen gevangenisstraf. Radio-programma ZONDAG 20 APRIL. HILVERSUM L 415,5 M. Nederlandsch Programma 8.00 Gewijde muziek (gr.- pl.) 8.30 ANP. Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.40 Orgelmuziek (opn 10.00 Vrijzinnig Protest. Kerkco- mité: a. Voor de kinderen (10.00). b. Kerk dienst (10.30) 12.00 Gramofoonmuziek 12.42 Almanak 12.45 ANP; Nieuws- en economische berichten 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: Beantwoording van binnengeko men vragen 2.00 De Melodisten 2.45 Landman's Lust 3.30 Uit Berlijn: 70e Verzoekconeert voor de Duitsche Weer macht 6.00 Voor de kinderen 6.30 Ca baretprogramma 7.30 Zang met piano begeleiding 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berich ten (Engelsch) 8.45 Omroeporkest en solist, m. m. v. het dameskoor „Aether- charme" 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. Nederlandsch Programma. 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 ANP: Nieuwsberichten 8.45 Gramo foonmuziek 9.00 Aeolian-orkest en so list (opn.) 10.00 Gramofoonmuziek 10.45 „Alla Camera" 11.30 Meisjeskoor „De Krekels" 12.00 Christ. Radio Stich ting: Cyclus „Eens Christen's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.) 12.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest, het arbeiderszangkoor „De Stem des Volks" en solisten (opn.) 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroepor kest en solist 2.00 Causerie „Fluisterin gen van het verleden" 2.15 Utrechtsch Stedelijk orkest (3.003.25 Gramofoonmu ziek) 4 00 Christelijke Radio Stichting: Wijdingswoord - 5.30 Sportuitslagen 5.35 Radiotooneel met muziek 6.15 Col legium Musicorum" 6.45 Sport van den dag 7.00 Amusementsorkest en soliste 7.45 Sportwetenswaardigheden 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoon muziek 8.30 „Cavalleria Rusticana", opera 9.30 Radiotooneel 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. Ie programma. 8.0022.00 Hollandsch programma. 2.0024.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma. 8.0022.15 Hollandsch programma. 22.1523.00 Hollandsch pro gramma, uitsluitend voor Radio-Centrales. 23.00—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma. 8.0024.00 Duitsch programma. MAANDAG 21 APRIL. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Vrij zinnig Protest Kerkcomité: Dagopening 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gra mofoonmuziek 10.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist 10.20 Declamatie 10.40 Ensemble Jack der Kinderen en so list 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Musiquette 12.42 Almanak 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoon muziek 1.20 Omroeporkest 2.10 Boek bespreking 2.30 Esmeralda en het en semble Roxini 3.45 Gramofoonmuziek 4.30 „Ludwig Senfl als voortzetter van het werk van Hendrik Isaac", vraaggesprek 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 ANP: Nieuws^, economische- en beursberichten ANP .5.30 Gramofoonmuziek 5.45 Or gelconcert 6.15 Causerie „Het dorpstoo- neel" 6.30 Omroeporkest 7.00 ANP: Economische vragen van den dag 7.15 Gramofoonmuziek 7.25 De Ramblers 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek 9.45 ANP: Engelsche berichten 10.00 ANP: Nieuws berichten, sluiting. HILVERSUM H. 301,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Gramo- foonmzuiek 10.00 Christ. Radio Stich ting: Morgendienst 10 20 Pianovoor- N.B. Ais niet ander wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie van Paschen (invullen: vooral in deze tijd). Wanneer een feest geen eigen Misfor mulier heeft voor de Paaschtijd, dan wordt achter de Introitus tweemaal Alleluja, achter het Offertorium en de Commtunio éénmaal Alleluja gezegd. In plaats van het Graduale met vers worden gedurende de Paaschtijd twee Alleluja-verzen gezegd, zooals in de Misformulieren aangegeven. ZONDAG 20 April. Beloken Paschen. Mis: Quasi modo. 2e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Deze Zondag draagt in de kerkelijke taal de naam: „Dominica in albis" d.wz, de Zondag vain de afgelegde witte kleeren. De op Paaschzaterdag gedoopten droegen vroeger geheel het Paaschoctaaf bij het bij wonen van de H. Mis witte kleeren. Op deze Zondag waren zij voor het eerst weer Ln gewone kleeren bij het H. Offer tegen woordig. In dit verband moeten wij ook de Misgebeden van dezen dag verstaan. De nieuw-igedoopten moeten als pas geboren kindertjes een oprechte begeerte hebben naar de onvervalschte melk van de chris telijke Leer (Introitus). Hun geloof moet sterker worden. Als uit God geboren zullen zij door de genade van het geloof aan de Godheid van Jesus, aan den Vader, den Zoon en den H. Geest, die Drie, Eén zijn, de wereld, ketterij en ongeloof overwinnen. (Epistel). Wanneer hun door God gewil de reinheid des harten besmeurd mocht zijn door eenige zonde, kan zij weder te ruggewonnen worden door het H. Sacra ment van de Biecht, ingesteld op de Ver- rijzenisdag, toen Christus aan Zijn Apos telen verscheen. Deze verschijning alsmede die van acht dagen later, waarbij de ongeloovige Tho mas overtuigd werd, verhaalt ons de heili ge Joannes in het Evangelie. Door deze pas sages uit het H. Evangelie te lezen maakt de H. Kerk de bedoeling van de Evange list tot de hare: opdat de gedoopten ge- looven mogen, dat Jesus Christus de Zoon van God is en geloovende het (eeuwig) le ven mogen hebben in Zijn Naam. Alleluja-vers en Offertorium spreken ons van de Verrijzenis van Christus. De Com- miunio is naar aanleiding van het ongeloof van de H. Thomas een laatste opwekking tot geloof. Dit alles moet ons herinneren aan ons eigen heilig Doopsel en ons opwek ken de reinheid des harten te bewaren. (Paaschbiecht en Paaschcommunie), als wij met Christus willen verrijzen tot het eeuwig leven. MAANDAG 21 April. Feestdag van de H. Liduina van Schiedam, Maagd (Wegens dracht 11.00 Voordracht 11.20 Gra mofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroepor kest 1.30 Orgelspel en zang 2.00 Arn- hemsche Orkestvereeniging (2.403.00 Gramofoonmuziek) 3.30 Huishoudelijke vraagbaak 3.45 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de kinderen 5.00 Christelijke Radio Stichting: Causerie „Gehoorzaam heid en liefde" 5.15 ANP: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 5.30 Zang en pianoduetten 6.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Gesprekken met luisteraars 6.15 Musiquette 6.45 Reportage 7.00 ANP: Friesch praatje 7.15 Nieuw Hon- gaarsch strijkkwartet 8.00 ANP: Nieuws berichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Omroeporkest en soliste 9.30 Voor de ouders: Maak uw kind sterk 9.45 Gramofoonmuziek - 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. Ie Programma. 6.4522.00 Hollandsch programma. 22.24.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma. 6.4522.15 Hollandsch programma. 22.1523.00 Hollandsch pro gramma, uitsluitend voor Radio-Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma. 6.4524.00 Duitsch programma. het Paaschoctaaf verzet van 14 cup 21 April). Mis: Mihi au tem. 2e gebed van den- H. Anselmus; 3e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. De heilige Liduina ia ons vaderlaaidsch toonbeeld van geduld, wonderbaar geduld en overgeving aan de heilige wil van God voor hen, die een smartelijk ziekbed heb ben. Tengevolge van een val op het ijs brak zij als meisje van 15 jaren een ribbe. Sindsdien heeft zij een allersmartelijkst ziekbed gehad tot haar 53 jarige leeftijd toe. DINSDAG 22 April. Mis v. d. H.H. So- ter en Gajus, Pausen en Martelaren-: Sancti tul. 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. WOENSDAG 23 April. Mis v. d. H. Geor. gius, Martelaar: Protexistl. Gebeden als gisteen. Kleur: Rood. Tot een aanzienlijke ram-g opgeklomen in het leger van keizer Diocletianus, legde Georgius, die christen was, tijdens een ver volging tegen de christenen zijn ambt neer en beleed openlijk zijn geloof, waarvoor hij met vele anderen gemarteld werd. DONDERDAG 24 April. Mis v. d. H. Fi- delis van Sigmaringen, Martelaar: Prote- xisti. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. De heilige Fidelis van Sigmaringen, eerst beroemd advocaat, muntte later als Capucijn uit door versterving en zelfbe- beersching. Door de Congregatie tot Voort planting des geloofs uitgezonden werkte de heilige met ijver aan het Missiewerk en verdiende als eerste Martelaar van die Congregatie zijn leven te mogen geven in 1622. VRIJDAG 25 April. Feestdag van den H. Marcus, Evangelist. Mis: Protexistl. 2e gebed (waar geen processie gehouden wordt) uit de Mis: Exaudivit (Zie in het Misboek achter de vijfde Zondag na Pa schen); 3e voor den vrede. Credo. Prefatie, van de Apostelen. Kleur; Rood. Vóór de H. Mis behoort processie gehou den te worden, waaronder de Litanie van alle Heiligen wordt gezongen met herha ling van iedere aanroeping en bede. EVeaa gewoonte dagteek ent uit de 4e eeuw en is een verchristelijking van een heidensche processie, welke op den 25en April door de velden trok ter eere van de beschermgod tegen brand in het koren. Vandaar wordt nu de processie gehouden am de onmis bare zegen van God af te smeeken over de vruchten der aarde. N.B. In de kerken waar processie wordt gehouden en meerdere H.H. Missen wor den opgedragen volgt achter de processie de Mis: Exaudivit (Zie in het Misboek achter de vijfde Zondag na Paschen). Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. In de kerken, waar processie en slechts één H. Mis wordt opgedragen volgt de H. Mis: Exaudivit, als" boven, maar 2e gebed' van den H. Marcus. In de kerken, waar GEEN processie gehouden wordt, de H. Mis van den H. Marcus, zooals boven aan gegeven. ZATERDAG 26 April Mis v. d. H. H. Cletus en Marcel lin/ua, Pausen en Marte laren: Sancti tui. 2e gebed Concede (ter eere van Maria) 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H. Conrad us van Parzham, Belijder: Justus. 2e gebed v. dl H. Anselmus; 3e voor de vrede. DINSDAG. Mis v. d. Z. Franciscua van Fabriano, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H.Sofer en Cajus, Martelaren-; 3e ter eere van Maria; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Aegidius van Assisië, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Georgius; 3e ter eere van Maria; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. 31) Alsjeblieft geen omhelzing! Natuur lijk meen ik dat. Dod is dol op je, maar jij schijnt nu eenmaal stekeblind te zijn, en je gedraagt je als een idioot. Meer niet? Je doet niets dan Anne het hof maken, terwijl die niets van je moet hebben en intusschen zie je niet, wat er in het hart van dat aardige kind omgaat! Nee, nee, maar daarvoor zie ik toch wel een paar andere dingen, Ernstje. Je moet niet denken, dat me. alles ontgaat! Dat gaat je geen steek aan. Bemoei jij je liever met Dod! Maar ze is immers nog een kind! Een alleraardigst kind weliswaar, maar nog zoo verschrikkelijk jong. Voor jou schijnt Dod Hesterberg al tijd twaalf jaar te blijven. Je vergeet dat ze binnenkort achttien wordt. Ik heb je de oogen geopend m'n jongen en nu zullen we eens gaan zien, of het Anne intusschen gelukt is je toekomstige verloofde wat te kalmeeren. M'n verloofde! Een reuze idee! Ik doe Dod nog vanavond een huwelijks-aanzoek! Als je geen onsterfelijk blauwtje wilt loopen, zou ik je dringend adviseeren daarmee nog maar even te wachten. De jongedame is voorloopig natuurlijk nog briesend op je en zal zeker nog wel een poosje mokken. Bovendien moeten we nog naar de bioscoop ook en ik vind verlo vingen tusschen ijsbaan en bioscoop nu niet bepaald passend. In het restaurant vonden de vrienden de beide meisjes al spoedig aan een der ta- reltjes. Doddie scheen inderdaad alweer wat tot kalmte te zijn gekomen. Grottkau speelde den armen zondaar en gaf, door middel van een half soepbordje, dat hij in den hoek van zijn mond stopte, een be- driegelijke nabootsing van een pijnlijk ge zwollen wang. Vertel me eens, doorluchtige hoog heid, wendde hij zich plotseling tot Grundt- vig, heeft een vrouw eigenlijk het recht haar man te kastijden? In ieder geval niet voor het huwe lijk, luidde het diplomatieke antwoord. Maar als we nog naar de bioscoop willen, wordt het tijd, dat we opbreken. De kerstboomen stonden bij heele regi menten op straat. In de étalages der win kelpaleizen lagen geschenken te kust en te keur. Kerststemming lag over de geheele groote wereldstad. Anne had het atelier wat opgeruimd. Niemand mocht hier meer binnen komen, sinds Senta Bratt aan het portret werkte. Jonge vrouw in het zilver, had zij het schilderij genoemd. Het was nu, op een paar details na, voltooid. Anne had de verftubes gerangschikt, de penseelen uitgewasschen en nu stond ze voor haar conterfeitsel. Ze bekeek het nauwkeurig. Van de techniek van de schil derkunst had ze geen verstand, maar ze was verbaasd over de frappante gelijkenis. Onwillekeurig zuchtte ze even. Was ze nu werkelijk zoo knap, of was het portret geflatteerd? De laatste weken waren verloopen, zon der dat ze met zich zelf in het reine was gekomen. Ze voelde, dat Grundtvig haar lief had en toch had ze zich sinds hun gesprek op de ijsbaan, op een afstand ge houden. Was het onredelijk, dat ze zich gereser veerd toonde? Ze wist, dat hij steeds haar gezelschap zocht. Een paar woorden van haar kant ter opheldering en alles zou in orde zijn geweest, maar daarvoor was ze te trotsch en te gevoelig. Ze kon er niet voor uitkomen, dat ze een vluchtelinge on der een valschen naam was. Wat zou hij wel van haar denken? Zwijgen en verge ten. dat was het beste. Zuchtend" legde Anne de penseelen op de werktafel van de schilderes. Ze wilde Kerstmis nog in het atelierhuis vieren en dan zou ze vertrekken. Senta Bratt mocht haar niet langer terughouden. Ze wilde werken, vooruit komen en niet terug zien. Natuurlijk zou het haar moeilijk vallen afestand te doen van de gulle gastvrijheid die ze bij Sentra Bratt had genoten. Van Senta was ze oprecht-gaan houden, de gra vin vereerde ze, Doddie had zich doen ken nen als een hartelijke vriendin en zoowel professor Hesterberg als den notaris droeg ze een warm hart toe. De geheele omge ving hier zou ze verschrikkelijk missen, want hier was zij ten slotte een ander mensch geworden. Senta Bratt had haar uit haar onwaardige Aschepoesterbestaan verlost. Zou zij het niet ondankbaar vin den, als ze wegging? O, Kerstnacht, schooner dan de dagen, zong Ursel in de keuken uit haar onuit puttelijke repertoire van kerstliederen. Anne luisterde er naar met een smarte lijk lachje, toen er op de deur werd ge klopt. Wie is daar? vroeg ze haastig. Ik Ernst. Mag ik binnen komen? Anne schrok hevig. Een oogenblik als jeblieft. Ze liep naar den ezel en schoof het gor dijn voor het schilderij. Zoo, dat zou wel voldoende zijn. Kom er maar in, zei ze, min of meer bedeesd. Grundtvig trad binnen. De scherpe win terlucht had een donkeren blos op zijn wangen gelegd. In zijn linkerhand hield hij een bouquet prachtige roode rozen. Het heele huis lijkt wel uitgestorven, lachte hij. Tante Klara is de stad in, Kerstinkoopen doen, naar Guste me ver zekerde. Professor Hesterberg en Doddie schijnen voor hetzelfde doel op stap te zijn, ja ik geloof, dat zelfs de notaris op Kerstcadeaux uit is. En juffrouw Bratt heeft zoowaar ook een rendez-vous met den Kerstman, schert ste Anne. Het spijt me werkelijk, dat je niemand aantreft, Ernst. Ben jij dan niemand? Dat lijkt me toch wel wat al te bescheiden. Je weet immers, dat professor Hester berg mijn bescheidenheid astrologisch heeft vastgelegd? Het zou wel zeer onbeschei den zijn, wanneer ik de sterren in het on gelijk stelde, vind je ook niet? Hoe ad rem. Maar ik herinner me niet, dat onze brave professor ook slagvaardig heid in je horoscoop heeft ontdekt. Je schijnt dus nog wel een paar eigenschap pen te hebben, die voorloopig nog in het verijorgene bloeien. Overigens gold mijn bezoek geheel jouzelf, Anne. Ach? Anne keek verrast in Grundtvig's lachen de donkere oogen. Mag ik deze rozen aan je voeten leg gen? Grottkau zou zich vermoedelijk wel in deze verheven stijl uitdrukken, niet waar? Ik weet heusch niet, wat Grottkau allemaal beweert als hij voor Dod roode rozen meebrengt. Ik ben er nooit bij ge weest, al schijnt dat dan pl ettelijke malen gebeurd te zijn. Zie je wel, net zooals ik dacht, al heeft hij er met mij dan ook geen woord over gesproken. Lichtelijk ondankbaar te genover de vriend, die hem toen op de ijsbaan zoo'n waardevolle tip gaf. Hij heeft toch in zekeren zin aan mij te danken, dat hij nu in 't geheim, verloofd is, niet waar? Anne lachte en nam de bloemen in ont vangst. Ze zijn prachtig, maar zeg eens eer lijk, Ernstje, waren die bloemen eigenlijk niet voor je tante bestemd? Wat een laaghartige verdenking. Tante Klara heeft seringen van me gekregen. Deze bloemen zijn voor niemand anders dan voor jou, al wil ik er dan wel eerlijk bij vertellen, dat ik er een bepaalde bedoe ling mee heb. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9