Laatste Berichten Plaatst een Telefoontje ZATERDAG 19 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 fenJWMA almachine Meerpoels Naa vreugde voor w leven!! chinehandel N.V. i. o. Breestraal 171 Leiden BEDEVAART TER EERE VAN DE H. LIDWINA In een advertentie in dit nummer wordt medegedeeld, waar alsnog kaarten zijn te verkrijgen voor de bedevaart ter eere van de H. Lidwina naar Schiedam. Dat velen dezen mooien dag mogen mee-leven ter eere van de Nederland- sche Heilige Lidwina. „ZIGEUNERLEVEN" Dit is de titel van het stuk, geschreven door L. v. Leeuwen, waarvoor Emmauel v. Niekerk de muziek heeft gecomponeerd. Het bekende Leidsche Gemengd koor „Pulchri Studio" heeft sinds maanden dit zware stuk in studie genomen en zal het uitvoeren in de Stadsgehoorzaal op Zondag avond 4 Mei a.s. om 7 uur. Het geheel, de Operette, wordt begeleid door het Leid sche Symphonie-orkest, waarvan de Diri gent is de weled. heer S. Theelen. Wij hopen dat vele Leidenaars komen genieten van dit stuk, waarvoor de pry zen zoo laag mogelijk zijn gehouden, n.l. 0.60 le rang en 0.40 de 2e rang. De leden wor den erop attent gemaakt dat de laatste repetities uiterlijk om 7.45 uur aanvangen, en het bestuur rekent er stellig op dat allen ten lo aanwezig zullen zijn, en ten 2o op tijd zullen beginnen. Denkt eraan, de laatste loodjes wegen het zwaarst. Het belooft weer een succes te worden. Kapelaan W. BENDE, Geestelijk Adviseur. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5306. American Foto Studio, Leiden, Breestraat 3a, fotografisch atelier. Wijz. handelsn. in: Foto en Projec tie Americain. 3015. Slijterij „Overbosch", Voorschotep. Veurscheweg 74, café en slijterij bedrijf. Wijz. uitgeoef. bedr.: het cafébedrijf is sinds 1 Dec. 1940 opgeheven. Nieuwe inschrijving. 7647. Firma J. J. de Grauw, Alphen a. d. Rijn, Raad huisstraat 240, winkel in wijnen, gedistil leerd enz. E.: J. J. de Grauw, Alphen a. d. Rijn. Opheffing. 247. J. de Grauw, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 240, kleinhandel in gedistilleerd, wijnen, bier, limonade. Bioscopen ZIJN TWEEDE VROUW. Lido. De positie van een tweede vrouw is vaak precair. In sommige gevallen doemt de geest van de eerste vrouw telkens op en verstoort het geluk van de tweede. Die geest is aanwezig in elk hoekje van het huis en treedt naar voren op oogenblik- ken, waarop men er het minst op verdacht is. Op dit thema zyn verschillende drama's te ontwerpen en het onderwerp is dan ook reeds verscheidene malen ten tooneele ge voerd. In de groote Hongaarsche film, welke deze week in Lido draait, is het probleem weer van een andere zijde aangevat. De positie van de tweede vrouw wordt hier beschouwd van uit het oogpunt van het kind, dat nu eenmaal een vooroordeel heeft tegen stiefmoeders. Zoo is het ook het geval met de 5-jarige Erzsike (waarom er in dé Hollandsche ver taling Erica van gemaakt, wat een geheel andere naam is?) Zij is het dochtertje van een Hongaarschen baron, die den dokter laat komen om te onderzoeken waarom het kind zoo neerslachtig is. De dokter heeft al heel gauw door, wat er aan het meisje mankeert, n.l. moederliefde. De ba ron is weduwnaar; hij bedenkt zich niet lang en vertrekt nog denzelfden dag naar Boedapest om zijn Erzsike op haar ver jaardag te verrassen met een tweede ma ma. Zijn keuze is niet slecht; de mama, welke hij meebrengt is er een uit duizen den. Er is evenwel op het kasteel van den baron' een verre bloedverwante achterge bleven, die jaloersch is op de toekomstige barones en het kleine meisje bang maakt met verhalen over leelijke stiefmoeders, die de kleine kinderen slaan en mishande len. Als het kind dan ook op haar ver jaardag de schaduw van haar tweede moe der ziet op het gordijn, wordt zij zoo bang, dat zij het huis ontvlucht, zonder gezien te hebben, hoe die tweede moeder er in werkelijkheid uitziet. Om zijn dochtertje tot rust te brengen, laat de baron haar naar een meisjespensionaat brengen', waar zy in „juffrouw Maria" een toegewijde verzorg ster vindt. Deze „juffrouw Maria" is in werkelijkheid de barones en deze slaagt er met geduld en liefde in, het hart van het kleintje in veroveren en te verzoenen met het denkbeeld van een tweede moeder te hebben. Zoo komt alles weer in orde en is er vreugde bij allemaal. De hoofdpersoon van dit filmverhaal is de 5-jai'ige Erzsike, een schat van een kind en een geboren filmartiest je. Dat talent schijnen trouwens de andere kleine Hon- gaartjes, die in de film meespelen, in min dere of meerdere bate eveneens te bezit ten; de meesten in vrij groote mate. Behalve om het talent der medespelen den is de film ook daarom van belang, om dat zy de eerste groote Hongaarsche film is, welke geheel in het Hongaarsch is op genomen. Vóór de pauze treden „De 2 Steffans" op, twee komieken, die op de echte gezellige ouóerwetsche clowns-manier allerlei on verwachte en grappige dingen met hun in- sti urnen ten uithalen en tusschen alle grap pen en grollen door toch bewijzen, £at zij ware virtuozen zijn. Ten slotte maakt het bekende tweedee- iige journaal uit binnen- en buitenland het programma tot een aantrekkelijk geheel. Trianon VAARWEL, VRIJGEZEL. Afgaand op de film „Vaarwel Vrijgezel" zou men 'zeggen, dat het in Duitschland gewoonte is, c'at de bruidegom een avond voor het huwelijk een afscheidsavond van het vrijgezellenleven geeft met als hoofd nummer een soort vroolijke keuken. Dan komen er vrienden, kennissen en familie leden naar_ de vrijgezellenwoning en het hoogtepunt "van het feest is de boel in dig gelen te gooien. Tot zoover is alles wel. Als dat een nationale gewoonte is, zullen wij er niet aan tornen, al kunnen wij ons gezelliger feestjes indenken. Maar in dit verhaal is er een bruidegom, die dit ge bruik smakeloos vindt en zich hieraan tracht te onttrekken. Hij bereidt zich ern stiger voor op het komende huwelijksle ven en brengt den avond vóór het huwe lijk op zijn kamer door met het vernieti gen van foto's en brieven en blijft zelfs ongevoelig voor de ster van cabaret „Tro- cadero," die toch nog één keer een vroo- 1 ijken avond met hem wil hebben. En nu gaat het g:ebeuren. Er komt laat in den avond een geheimzinnige knappe jonge dame bij hem binnen die zegt achtervolgd te worden door een heer. Even later komt zijn bruid, die de dame natuurlijk niet mag vinden en dan verschijnt er een hotelde tective, die een hoteldievegge komt zoeken die hier is binnengeglipt. Hij verraadt haar echter niet. Er komen tenslotte familiele den en kennissen en de a.s. bruidegom ver keert den heelen nacht in de grootste na righeid, omdat zijn bruid natuurlijk ook heeft gemerkt, dat er iets niet in de haak is en zelfs door den detective werd gear resteerd onder verdenking, Jat zij de ho- teldievegge is. Kortom, dat gaat den heelen nacht zoo door, totdat de ontknooping komt, de ontnuchterende ontknooping: al die nach telijke bezoekers vanaf de a.s. bruid en de hoteldievegge tot het meisje uit het café- chantant zijn familieleden en kennissen, die de heele zaak op touw hebben gezet om aldus toch het afscheid van het vrijgezel len leven te vieren. En dus smijten zij de boel toch kapot. Ralph Arthur Roberts en Maria Ender- gast is wel het vroolijke stel in deze film en zij vooral maken er dan ook een aardig blijspel van. Vooraf is er van alles wat. Een film over televisie, uitgebreide journaals en nog wat. Luxor. DE LAATSTE RONDE. In het voorprogramma van deze week brengt de directie van het Luxor Theater de welgeslaagde Polygoon-film „Wind en Water". Dit is een film van het Holland sche sportleven bij uitnemendheid: de zei- lerij. Wij zien de zeilschepen en -scheepjes, de 45 M2. klasse, de Valken, de Draken, de jollen, de B.M.-ers op de schone Kager- plassen en de gezellige Friesche meren, we zien flitsen van Kaagweek en Sneekweek, die allerlei oude herinneringen oproepen aan voorbije schoone dagen en nieuwe hoopvolle verwachtingen doen rijzen voor het komende nieuwe zomer-zeilseizoen We zien de ranke, spitse booten, als vlugge athleten zich een weg door het water snij den, we bewonderen de statige, rondgebo gen boeiers, die als trotsche zwanen of sta tige matrones het water doorklieven. Een knap stuk werk, dat den vervaardiger tot eere strekt. Als hoofdfilm werdt deze week een boks film vertoond: „De laatste Ronde" met At- tilla Hörbiger, Camilla Horn, Ludwig Schmitz en Charlotte Daudert in de hoofd rollen. Deze film verhaalt de geschiedenis van een jongen fyokser, die een goede toe komst voor zich ziet, doch door den ma- neger van de tegenpartij tot minderwaar dige practyken wordt uitgenoodigd door zich (knock-out te laten slaan. De jonge man voldoet hieraan evenwel niet en wordt na de match op geheimzinnige manier on schadelijk gemaakt. Men waant hem dood, doch dit is niet het geval en als hy later terugkomt besluit hij zyn leven te geven aan de opleiding van een jongen bokser.. Deze dreigt ten onder te gaan als een jon ge vrouw hem het hoofd op hol brengt en in de match om het wereldkampioenschap dreigt de jongeman verlaten door zyn maneger ten onder te gaan. Op het laat ste moment keert deze tot hem terug en hij zorgt voor een goeden ommekeer. Voor wie van boksen houdt, een spannende film! Rex. ONDER HET ASPHALT VAN EEN WERELDSTAD. Deze werkelijk grootsche Ufa-film, wel ke deze week in „Rex" gaat, brengt het publiek een avond vol sensatie en span ning, die tot het uiterste wordt opgevoerd. Er heerscht bijna hoogspanning in de zaal om deze opwindende crimineele film. Ver schillende prachtige opnamen zijn in deze film te bewonderen, die bewijzen, dat de regie in uitstekende handen berustte. Doch niet alleen de regie is in staat van een film iets moois te maken, men heeft hierby ook eerste klas artisten noodig. Na men als Gustav Frölich, Heli Finkenzeller, Paul Hoffmann, Otto Wernicke e.a. spreken Van onze Adverteerders RITZ CAFETERIA. Gistermiddag heeft in het perceel Gan getje 14 de opening plaats gehad van Ritz Cafeteria. De directeur en bedrijfsleider, de heer Jan van Santen, heeft ongetwijfeld een grooten stap gezet om, in dezen tijd van schaarschte aan allerlei voor dergelij ke bedrijven benoodigde grondstoffen, toch zulk een zaak te beginnen. Maar hij ver telde ons niet bevreesd te zijn of de opzet zou slagen. Het eerste, dat bij Ritz Cafeteria opvalt ic, dat het een prachtig zitje is. Men heeft een alleraardigst uitzicht over den Nieu wen Rijn, overbrugd door de karakteris tieke Korenbeurs-bogenrij. Het geheel is intiem-gezellig ingericht door de fa. J. J. Haasdijk met decoraties boven de wandbetimmeringen van Pieter den Besten. De meubelen en verdere stofr feering zijn geleverd door de fa. Brouwer te Boskoop. Boven is het restaurant „Kota Baroe", waar volledige maaltijden kunnen genut tigd worden, terwijl binnen enkele dagen ook Indische rijsttafel gegeven kan wor den. Beneden zoowel als boven kunnen 70 per sonen een plaatsje vinden. voor zichzelf. De film speelt zich af in de ondergrond- sche, waar Gustav Frölich werkzaam is als perronchef. Uit een der aankomende trei nen stapt een dame, die gevolgd wordt door een rechercheur. Haar broer, die we gens diefstal in de gevangenis vertoeft, is oorzaak, dat zij zich voor een trein wil werpen, wat echter door het kordate op treden van den perronchef verhinderd wordt. Uit dit voorval ontstaat een nadere kennismaking met het meisje en na eeni- gen tijd besluiten zij te gaan trouwen. De vader van Gustav weigert echter zijn toe stemming voor dit huwelijk, waarop de zoon het ouderlijk huis verlaat. Op zeke ren avond wil het meisje trachten zijn va der tot andere gedachten te brengen, doch haar'broer, die intusschen uit de gevange nis is ontslagen, heeft haar gevolgd en steelt een groot bedrag aan geld van haar verloofde, die penningmeester van een vereeniging is. Hieruit ontstaan de noodige verwikkelingen, waarbij de perronchef in hachelijke omstandigheden komt te verkee- ren, die wij niet alle zullen uiteenzetten, doch het slot geeft een gelukkig paar met een gelukkige vader te zien. Voor de pauze draaien een paar aardige filmpjes „Achter de coulissen" en „Mannes- mann", de eerste geeft het leven der too- neelspelers achter de coulissen weer, ter wijl de tweede ons een kijkje geeft op de staal-industrie. Verder een uitgebreid journaal over binnen- en buitenlandsche wederwaardigheden. Casino „KERMISGASTEN" GEPROLONGEERD. Iedereen lacht graag en iedereen ziet graag een Hollandsche film. Daarom moest de jolige film „Kermisgasten" deze week worden verlengd. De belangstelling voor de daverende vertooningen van Henriette Davids c.s. was te groot, om in één week te kunnen worden bevredigd. Men krijgt dus ook nog deze week de kans. Binnenland TAPTEMELK EN KARNEMELK. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat, afschoon tapte- en karnemelk zijn vrij gelaten, d.w.z. niet zooals de gewone con- sumptiemelk in de distributie zijn opgeno men, de melkhandelbedrijven niettemin ook ten aanzien van taptemelk en karne melk aan een hun toegewezen contingent gebonden zyn. Deze maatregel is noodzakelijk, aange zien het ,in verband met de groote trans portmoeilijkheden, niet mogelijk blijkt, dat in het z.g. wettelijk aangewezen consump- tiemelkgebied voldoende melk van elders wordt aangevoerd. TWEE BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST. Gistermiddag omstreeks vyf uur ontstond brand in de boerderij, bewoond door den landbouwer Th. van den Akker te Maria- hout onder de gemeente Lieshout. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook de in de onmiddellijke nabijheid staan de boerderij van den landbouwer Th. van Rooy aan. Beide panden gingen geheel in vlammen op. Het vee en het grootste ge deelte van den inboedel kon worden ge red. De motorspuit uit Nuenen verleende assistentie en slaagde er in de omliggende woningen te behouden evenals de ernstig gevaar loopende boerderij van den land bouwer H. van den Heuvel, by wien een stal nog in vlammen opging. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is ver moedelijk het feit, dat kinderen met luci fers speelden. WONING UITGEBRAND TE JUTPHAAS. Hedenmorgen omstreeks tien uur ont stond door tot op heden onbekende oor zaak brand i<n de woning van den heer G. J. Werkhoven, aan de Prinses Julianaweg 400 te Jutphaas. De woning brandde geheel uit, terwijl ook de aangrenzende perveelen waterscha de opliepen. Buitenland DE DOOD VAN KORITZIS ROME, 19 April (D.N.B.) Omtrent den plotselingen dood van den Griekschen minister-president, Koritzis, meldt het agentschap Stefani uit Istanboel, dat, ter wijl sommige geloóven, dat zijn dood te wijten is aan smart over de Grieksche nederlagen, velen van meening zijn, dat de premier niet op natuurlijke wijze is ge storven. Vooral de laatste dagen, na de ineenstorting van het Grieksche leger, heeft Koritzis op allen, die de gelegenheid hadden hem teézien, een uiterst terneer geslagen indruk gemaakt. De bezorgdheid over de a.s. nederlaag en de vreeselijke verantwoordelijkheid, die op hem drukte, omdat hij niet in staat was geweest het land te redden, zouden hem zoo zwaar heb ben aangepakt, dat zijn familieleden uit vrees, dat hy de hand aan zich zelf zou slaan, hem geen oogenblik meer alleen lieten. DE STRIJD OP DEN BALKAN. ISTANBOEL, 19 April. (D. N. B.). De woordvoerder van het Grieksche ministe rie voor het perswezen heeft, naar uit Athene gemeld wordt, medegedeeld, dat de Grieksche troepen in Albanië tengevolge van den druk van machtige Duitsche strijd krachten teruggetrokken zijn op nieuwe stellingen. REDEVOERING VAN GOEBBELS. BERLIJN, 19 April. (A. N. P.). Rijksmi nister dr. Goebbels zal hedenavond van 18.50 tot 19.30' uur een redevoering houden, ter gelegenheid van het feit, dat de Fuehrer morgen zijn 52rten verjaardag viert. De redevoering van Goebbels zal behal ve over de Duitsche zenders ook worden uitgezonden door Hilversum. MISLUKTE VLUCHT. PARIJS, 19 April. (D. N. B.). Bij een po ging om over de grens naar Spanje te vluchten zijn mevrouw en mej. Blum, de vrouw en dochter van den vroegeren Fran- schen premier en socialistische afgevaar digde Leon Blum, door de Spaansche auto riteiten aangehouden en weer uitgeleverd aan de Fransche politie. Mevr. en mej. Blum zijn in de Fransche gevangenis van Perpignan opgesloten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Ajyil. Grocntenveiling. Per 100 kg.: Boerenkool f 79, rapen 2.80 3.20, prei 8.50, rabraber 12,1021,00, kroten, gekookt f 14—18, peen 1721.40, andijvie 1321, sla 1323, witloof f 13 27, postelein 4043, spinazie 918, per 100 stuks! bloemkool 1542, salade 2.709.00, per 100 bos: pieterselie 2 6.90, radijs f 2.303.20, selderie 1.50 3.60, rabarber 312, raapstelen 1.70 2.60. LEGDEN, 19 April. Boter. Boerenbotcr prima 1.75 per K.G. Aanvoer 160 K.G. Handel matig. UTRECHT, 18 April. Vee. Totaal aan gevoerd 2000 stuks vee, o. a. 1000 koeien. Prijzen: vaarzen 300450, Pinken 230 300, melkkoeien 330540, kalfkoeien 350560, varekoeien f 250360, handel redelijk, prijzen vrijwel onveranderd. 450 nuchtere kalveren, 300 schrammen 2038, 250 biggen 13—20, handel matig, onver anderde prijzen. Kleinhandel: 250 kg. kaas 1.40—1.80, per kg.; 9000 eieren f 1.07 per kg. LEIDSCHENDAM, 18 April. Groenten- veiling. Kropsla le soort 9.2e soort 1 7.50, 3e soort f 4.50, stoofsla 1016 cent, bloemkool le soort f 22.—, andijvie per 100 1519, spinazie per 4 kg. 4872 cent, raapstelen 20,rabarber per 100 bos 21.radijs 3.20, prei 8.50, selderie 1.001.80, schorseneeren 17. ZAKEN TER OVERNAME Agenda LEIDEN. Zondag: Zesde Abonnementsconcert, o.l.v. Frits Schuurman, solist Jan Prins, fluit, Stadsgehoorzaal, 2.30 uiur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, De Bruijne, De Graaff, De Jager, Niemer, en Starck. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 April 20 uur tot Zaterdag 26 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boek wijt Breestraat 74, TeL 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapank Tel. 26274. Gemeentel. Aankondiging SCHOEISELDISTRIBUTIE. In het vervolg zullen uitsluitend voor hen, die een nieuw paar schoenen dringend noodig hebben er. tot dusver geen schoe nenbon hebben ontvangen, op vertoon van hun stamkaart, bij den portier van het Distributiekantoor, Breestraat 117, volg nummers verkrijgbaar zijn. Op deze plaats zal iederen Zaterdag en Woensdag aan gekondigd worden op vrflke dagen en wel ke uren de houders yen fepaalde nummers kunnen ver- of op ande- mt, zal niet erdagavond- Woens- van 2 tot 5 !rd voor schoolgaande kin 'geleiders en voor hen, die zaamheden verhinderd zijn op de gewone kantooruren te komen. Hot publiek wordt dringend verzocht zijn volle medewerking aan dezen maatregel te verleenen. Alleen op deze wijze is het mo gelijk het tydroovende en dikwijls ver- geefsche wachten in lange rijen voor het Distributiekantoor te voorkomen. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE. Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 19 April 1941. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRAND STOFFEN EN/OF PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Zij, die in het door hen bewoonde per- c-el in het geheel geen aansluiting op gas hebban en voor het bereiden van warme maaitijden uitsluitend zy: vaste brandstgfépn of den kunnen a.s. van 9 t zen op bei- April 4 uur Bree- ?én formu- en invullen. Na il hiertoe geen gele- n.m. aan straat 119, einde i lier MD. 106 ogl Donderdag J genheid meer i Personen, cna^Ti een hotel of pension wonen, waar hun warme maaltijden voor hen worden bereid, kunnen voor toeken ning van petroleum of vaste brandstoffen voor kookdoeleinden niet in aanmerking komen en dienen dus geen formulier M.D. 106 aan te vragen. Voor zomerhuisjes zullen geen petroleum of vaste brandstoffen voor kookdoeleinden verstrekt worden. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 19 April 1941. DISTRIBUTIE VAN MELK. Melkveehouders dienen hun melkkaar- ten en die van hun gezin (niet die van het al dan niet inwonend personeel) op Dins dag 22 en Woensdag 23 April a.s. in te le veren aan het Distributiekantoor, Bree straat 117, waar een formulier M.D. 110 ingevuld zal moeten worden^» Overtreding van deze bepaling zal streng maatregelen tengevolge hebben. Met ingang^ Donderdag 24 tier van het 117, voor leiders beiders aan gi^ formulieren M.I een worden aange- vragen van arbei- niet in behande- uitsluitend zelfstan- bovengenoemde om standigheden werken, kunnen voor zich zelf een formulier invullen. Alle aanvra gen moeten gerichkt worden tot den distri- butiedienst van de gemeente, waar het be drijf is gevestigd, onverschillig waar de ar beiders hun domicilie hebben. De formulieren M.D. 107 moeten uiter lijk Zaterdag 26 April a.s. weer aan het Distributiekantoor ingeleverd zyn. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 19 April 1941. De directeur iva/i d<*i Gemeentelijken Geneeskundigen! fyi JGes^ndheidsdienst deelt mede, dal gedijende |le volgende week, naast de lgewone sprelkuren voor speciale voedingliederen ocl^nd van 9 10 uur een extra4preekiAu^fil worden ge houden voor de listribiAre van melk. Zij, die'reeds aldeer bijzondere voeding hebben, gelieven «hunne distributieformu lieren mede te brengen na deze opge vraagd te hebben naar het distributie-kan toor. 7134 waarop door hen extra-rantsoen vraagd. Individut ders in bedrijvi ling worden g< dige arbeiders,

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3