CMomentje ZATERDAG 19 APRIL 1941 32ste Jaargang No. 9927 3)e £eicbeli£(2oii/fca/iit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus llk Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Menschen van dezen tijd Wij willen en wij moeten zijn: men schen van dézen tijd. Om dat te kunnen zijn, zal er wat moe ten worden veranderd in de opvattingen, in de levenshouding van velen onzer! Er zal wat moeten worden vernieuwd in de practische dingen van iederen dag zoowel als in het nationaal sociale en politieke le ven! Maar het voornaamste, het belangrijkste, het essentiëele, het grond-beginse 1 van de vernieuwing, die alom wordt ge vraagd, ligt opgesloten in den plicht, die de katholieke beginselen ons opleggen, in de katholieke leer. Déze tijd heeft gebroken met het indi vidualisme, eischt van den enkeling een overgave van zichzelf aan een groot, een hoog en breed ideaaL Deze „nieuwe" ascese is echter nog maals: in haar essentie, in haar wezen zoo oud als de Katholieke Kerk! De cultuur-filosoof, prof. Huizinga, schrijft: „De nieuwe ascese zal een overga ve moeten zijn, overgave aan dat wat als hoogste te denken valt. Dat kan staat of volk of klasse evenmin zijn als het eigen persoonlijk bestaan. Gelukkig zij, voor wie dat beginsel slechts den naam kan dragen van Hem, die sprak: Ik ben de weg, de waarheid en het leven" (In de Schaduwen van morgen, 3e dr. Haarlem 1935 p. 226). Wie deze uitspraak van Huizinga leest, en overdenkt, hoe de Katholieke Kerk al tijd heeft geleerd zulk een overgave van den enkeling, hij zal inzien, dat de Kerk van Christus óók in dezen zoo veelbewogen tijd staat „rustig en onverstoorbaar be stendig eeuwig-jong en eeuwig-nieuw" (Pieter van der Meer de Walcheren. Men schen en God, Utrecht 1940 p. 216 en vlg.). De Pausen hebben, wat men noemt de gemeenschaps-idee, die déze tijd zoo krach tig propageert, herhaaldelijk aan de we reld voorgehouden in hun encyclieken de gemeenschaps-idee, gedragen door het hoogste, het laatste doel van 's menschen leven: de overgave van zichzelf aan God. Zóó moet men ook zien en beoordeelen en waardeeren de zoo bekende encycliek Quadragesimo Anno van 15 Mei 1931. Het is bijzonder nuttig in dit verband te citeeren, wat pater L. Paulussen S.J. daar over schrijft in de „Studiën" (April 1941 blz. 256): „Wat zouden veel citaten, verhan delingen en commentaren over deze encycliek aan helderheid hebben ge wonnen, als hij gezien was in z'n or ganisch milieu, beheerscht door de groote theocentische encyclieken en vooral in verband met het specifiek bovennatuurlijke doel van het geheele plan! Het was Pius XI niet te doen om een economisch systeem of bepaalcle politieke ideeën: (Wij drukken vet. Red. L. Crt.) De Kerk staat boven dit alles en aanvaardt wat anderen, die hiertoe geroepen zijn, op de basis van rechtvaardigheid en liefde propagee- ren. De juiste bedoeling van Q.A. is alleen volledig en goed te begrijpen in het geheele encyclieken-plan, dat totaal beheerscht wordt door het hooge ideaal: de groei van Christus' Lichaam, het bovennatuurlijk organisme van de Kerk. Deze groei wordt echter in de hoogste mate bevorderd als het lagere aspect, het natuurlijke organisme ge zond is en niet misvormd en versplin terd wordt de^r een systematisch ge organiseerd egoïsme. Daarom protes teert de Paus niet alleen tegen onrecht en liefdeloosheid maar ijvert ook voor de inrichting van de organische Staat, die geëischt wordt door de van nature gegeven orde". De katholieken kunnen en moeten ziin: menschen van dézen tijd. Pater Paulussen ziet terecht de Kerk als „krachtens haar universeele doelstelling wijd openstaand voor al het nieuwe en alles aanvaardend, wat geen miskenning of vervalsching is van haar Blijde Bood schap; krachtens haar Goddelijke Werking alle stormen van onzen tijd totaal beheer- schend in volkomen onafhankelijkheid; krachtens haar eeuwig ideaal, in het en cyclieken-plan concreet gemaakt voor de zen tijd, wonderen van energie en daden bewerkend in allen, die met dit eigentijd- sche ideaal in leveid contact weten te staan". (Studiën, blz. 257). De Invoering der melk- distributie Voor kinderen is voldoende gezorgd De directeur van het voorlichtingsbu reau van den voedingsraad, dr. C. den Hartog, gaf de volgende toelichting op de thans ingevoerde melkdistributiewet: Melk is een van de meest volwaardige voedingsmiddelen, die wij bezitten. Zij be vat dan ook alle bestanddeelen, die voor het leven noodzakelijk zijn, zij het van en kele stoffen in geringe hoeveelheden. Van de metalen, ijzer, koper en mangaan, die voor de bloedbereiding van belang zijn, zou het lichaam bij uitsluitende melkvoe- ding te weinig krijgen, zoodat op den duur bloedarmoede zou ontstaan. Het vet van de melk bevat te vitamines a en d. Van het vitamine d kan in de wintermeik te weinig voorkomen, terwijl door koken een gedeelte van het vitamine c verloren gaat. Melk bevat hoogwaardige eiwitten, bene vens kalk- en phosphorzouten, waardoor melk als kindervoedsel onmisbaar is. Ook de melkvetten met de hierin opgeloste vi taminen a en d mogen niet aan de kinder voeding ontbreken. Door haar hoogwaar dig eiwit en haar zouten is melk ook voor volwassenen belangrijk. Het menschdom heeft dit instinctmatig gevoeld, want hoewel melk een voedsel is. dat moeilijk bewaard kan worden en snel aan bederf onderhevig is, neemt het een eereplaats onder de voedingsmiddelen in. Welke beteekenis heeft nu de distributie van melk? Alvorens hier op te kunnen antwoorden is het noodig te weten, hoe veel melk de mensch in verschillende sta dia van zijn leven noodig heeft. Kinderartsen zijn sinds lang de meening toegedaan, dat voor jonge kinderen de da- gelijksche hoeveelheid melk een liter niet te boven mag gaan. Over den invloed van melk bij oudere kinderen zijn belangrijke onderzoekingen bekend. Bij een onderzoek naar de gedragingen bij een zeer groot aantal kinderen (schoolgaand) bleek, dat een halve liter melk, toegevoegd aan het gewone diëet, een langte- en gewichts vermeerdering gaf, terwijl de geestelijke en lichamelijke reacties van deze kinderen veranderden in gunstigen zin. Zij werden actiever, zoowel geestelijk als lichamelijk. Bij de huidige distributie heeft men voor de kinderen voldoende gezorgd. Kinderen tot 4 jaar krijgen 1 liter melk en daarbo ven tot 12 jaar een halve liter. Gezien in het licht van genoemde onderzoekingen moeten de distributiehoeveelheden zeker als voldoende worden beschouwd. Voor volwassenen is de zaak schijnbaar slechter. Voor hen is het gebruik van ten minste een halven liter melk per dag ze ker aan te raden. Het is een zeer wensche- lijke aanvulling van het dagelijksche menu. De distributie staat slechts een kwart li ter per dag toe. Nu vallen echter tapte melk en karnemelk buiten de distributie. Beiden hebben dit gemeen, dat zij melk zijn, ontdaan van hun vetgehalte, doch voor het overige bevatten zij alle bestand deelen van melk. Het vitamine a, dat tap temelk en karnemelk missen, is op andere wijze uit de voeding te verkrijgen. Door het vrij blij ven van taptemelk en karnemelk heeft de distributie voor vol wassenen veel van haar beteekenis verlo ren. Voor de jonge menschen van 12 tot 21 jaar en ouder is het noodzakelijk, dat zij van taptemelk of karnemelk gebruik ma ken. Voor zieken is een aparte regeling ge troffen, in overleg met den voedingsraad. Hierbij is rekening gehouden met de spe ciale behoeften, welke zich bij speciale ziekten voordoen. Het voorschrijven van extra melk geschiedt op dezelfde wijze als bij de overige extra toekenningen van zie- kenvoedsel. De regeling voor zwangere en zoogende vrouwen is eenvoudiger en kan op vertoon van een briefje van de vroed vrouw of den arts worden toegepast BOLLENVOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG De zonneschijn van de tweede helft van de afgeloopen week, heeft de bollen veel goed gedaan en den bloei merkbaar bevor derd, al is de temperatuur ook betrekke lijk laag gebleven. Voor den komenden Zondag, zoo meldt de A.N.WJ3., kan de trekker door de vel den rekenen op uitgestrekte gele narcissen- tapijten en op het eerste kleuren van de vroege hyacinthen. In het algemeen toonen de hyacinthen- velden zich echter nog niet op hun mooist. Tulpen zijn nog nergens te bekennen. Morgen zal het zeker de moeite ruim schoots loonen -een tocht door de bollen velden te maken, maar d e bollenzondag zal het nog niet zijn. Engelsche bommen op Nederland Het A.N.P. meldde gisteren: Engelsche luchtaanvallen vonden heden nacht in iets sterkere mate plaats dan vo rige dagen. Eenige woonhuizen werden be schadigd, enkele vernield. De meeste bom men vielen overigens op het vrije veld. Onaangenaam was, dat in dezen nacht een kapel en het lijkenhuis van een Roomsch- Katholiek ziekenhuis werden getroffen. Voorts vonden nog enkele boschbranden plaats, die snel gebluscht konden worden. Te betreuren zijn 1 doode, 3 zwaar en 2 lichtgewonde burgerlijke personen. Nieuwe bon voor peulvruchten De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij m&akt het volgende bekend met betrekking tot peulvruchten. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met 28 genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Op dezen bon mag bovendien reeds Za terdag 19 April worden gekocht. De Nederlandsche inkoopcentrale voor akkerbouwproducten, zal uitsluitend bruine boonen en capucijners ter beschikking van de winkeliers stellen, derhalve geen groe ne erwten. De consumenten kunnen even wel de nog bij de winkeliers aanwezige voorfaden groene erwten tegen afgifte van bon „28' koopen. VleeschTooze dagen in restaurants Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, ligt het in het voornemen om per week twee dagen aan te wijzen, en wel de Dinsdag en de Vrijdag, waar op in res+aurants gèen vleesch zal mo gen worden verstrekt. DE DISTRIBUTIE VAN RIJWIEL BANDEN In verband met klachten over ernstige moeilijkheden, die veroorzaakt worden door de huidige bepalingen voor distributie van rijwielbanden, heeft het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond er de directie van het Centraal Distributiekantoor op merkzaam op gemaakt, dat de eisch, om tenminste op 5 kilometer afstand van de woning werk te verrichten alvorens men voor een vergunning tot het aanschaffen van rijwielbanden in aanmerking kan ko men, tot zeer ongewenschte toestanden leidt Tot zijn teleurstelling ontving het Ver- bondsbestuur van het Centraal Distributie kantoor mededeeling, dat „gezien de hui dige rubberpositie hier te lande, aan het verzoek niet kan worden voldaan. Wil men in aanmerking kunnen komen voor een bandenbon. dan dient het werk op een af stand van 5 kilometer of meer van de wo ning te liggen". Het Centraal Distributie kantoor voegde daaraan nog de mededee ling toe, dat momenteel „de bandenvoor- raad zoodanig gering is, dat velen, die aan de gestelde afstandseischen voldoen, zelfs geen bandenbon kan worden uitgereikt''. DE HANDEL IN OUDE NON-FERRO- METALEN De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft een beschikking getroffen tot regeling van den handel in afvalmateriaal van non-ferro-metalen. Krachtens art. 2 van deze beschikking mogen kleinhandelen tusschenhandelaren, groothandelaren en exporthandelen uitsluitend oude metalen in- en verkoopen, indien zij lid zjjn van de vereeniging van Nederlandsche groot handelaren in metaalafvallen. Verder wordt bepaald: leurders moeten de door hen verzamelde of verkregen oude metalen, binnen 2 weken aan een klein handelaar verkoopen. Verkoop aan andere afnemers is ver boden. IN- EN UITVOER VAN BIER, WIJN EN GEDISTILLEERD Krachtens beschikking van den secreta ris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is de Nederland sche Meelcentrale aangewezen als mono poliehoudster voor de invoer en den uit voer van bier, wijn en gedistilleerde dran ken. BOUW VAN GIERKELDERS IN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, overwegende, dat het algemeen belang, in het bijzonder onder de huidige omstandig heden, in hóoge mate gediend is met een groote melkproductie en dat dus alles in het werk moet worden gesteld om het verloren gaan van kostbare meststoffen te voorko men, hebben, na met verschillende deskun digen overleg te hebben gepleegd, een re geling in het leven geroepen met het doel den bouw van gierkelders bij daarvoor in aanmerking komende boerderijen te be vorderen. Indien de direct belanghebbenden, die tot het bouwen van een gierkelder willen overgaan, financieej niet in staat zijn de bouwkosten ineens te betalen, zullen zij onder bepaalde voorwaarden een aanzien lijk deel der kosten, in den vorm van een crediet, kunnen verkrijgen. SCHOOLARTS END IENST. Plannen zijn in voorbereiding om te ge raken tot de instelling van een schoolart- sendienst voor de gemeenten Nieuwer-Am- stel-Aalsmeer, Ouder-Amstel en Uithoorn. De voornaamste taak zal zijn het toezicht op den gezondheidstoestand van de kinde ren. Tandzorg op de scholen is een afzon derlijk instituut dat t.z.t. eveneens aan dacht kan vragen. RADIO-DISTRIBUTIE CENTRALES De persdienst van het N.V.V. meldt o.m.: De hoofdgroep P.T.T.-personeel van den Ambten aarsbond heeft van dezen bond opdracht ontvangen de beheerders c.q. de voormalige eigenaars en het personeel van de particuliere en gemeentelijke radio- distributie centrales, welke inrichtingen ingevolge de verordening van den Rijks commissaris sedert* 27 December 1940 in eigendom van het Rijk (staatsbedrijf der P.T.T.) zyn overgegaan, in een aparte vak groep te organiseeren. Deze vakgroep radio-distributie en zend- inrichtingen is reeds gevormd en maakt deel uit van de hoofdgroep P.T.T.-personeel van den ambtenaarsbond. MODESHOW. Ik heb een modeshow gezien. Ik als man en in dezen tijd. Ik heb wer kelijk wel eens gedacht aan de mannequins in dezen tijd. Waar zou den zij van moeten leven met een textielkaart van 100 punten, waarop je nog niet heelemaai 1XA jurk kunt knoopen? Die vrouwen hebben ge leefd als koninginnen. Zij gingen in bont en hermelijn, zij droegen de schoonste droomen van mousseline de soie, bordeaux-roode soie labable (oftewel doodgewoon waschzijde), Valencienne-kant, zijden moirée en andere luchtigheidjes. En dat alles op gesierd met stukjes bont, veertjes en voiltjes, reptielenleer, kasha, duve- trine en georgette. Zij wandelden rond in ski-costuums of waren voortdurend de bruid. Zij zaten in ieder geval zoo niet dik maar dan toch goed in de kleeren. En nu heb ik ze weer zien rondwandelen. Met de prijskaartjes tusschen de slanke vingers met de roodgeverfde nagels. En zonder punten. Misschien is sedert de distributie maat 46 ge slonken tot 42 wat een geluk! en heeft men er een vroegere maat 56 bij moeten halen om de opengeval len maat aan te vüllen. Ik weet dat zoo nou niet. Maar er was soie lavable en petit carreau en voile imprimé en heel dat onbegrijpelijke Fransche vocabulaire. Maar over punten geen woord. En waar hebben wij dan eigenlijk een textielkaart voor? V. DIPLOMA RIJWIELHERSTELLER. Wie komen in aanmerking voor een departementale verklaring? Rijwielherstellers, die zich thans willen vestigen, moeten o.m. in het bezit zijn van een diploma, dat verkregen wordt na het met gunstig resultaat afleggen van een examen, uitgaande van de rijwiel- en mo- torrij wielherstellers examen -corporatie. Bij wijze van overgang kan aan thans gevestigde rijwielherstellers, die aan de hieronder te noemen voorwaarden voldoen, op hun verzoek een departementale ver klaring worden verstrekt, die dezelfde be voegdheden geeft als het diploma. Bij de vaststelling van de groep, die voor zulk een verklaring in aanmerking komt, moest een bepaalde grens worden gesteld. Daar er over dit punt misverstand is ont staan, deelt de economische voorlichtings dienst ons mede, dat een verzoek ter ver krijging van de verklaring kunnen doen vier categorieën van personen, die allen voor 1 Juli 1907 moeten zijn geboren en op 1 Januari 1939 gedurende de laatste tien jaren tenminste 7 jaar in volledigen werkkring, respectievelijk volledige be trekking in het bedrijf werkzaam zijn ge weest. Voor de hieronder vermelde groep c. is laatstgenoemde datum 1 Januari 1937. De vier groepen zijn: a. Personen, die op 1 Januari 1939 ge vestigd waren als zelfstandig ondernemer. b. Zoons of dochters van een gevestigden ondernemer ten aanzien van de onmiddel lijke opvolging van den vader of de moe der. c. Personen, die op 1 Januari 1937 op traden als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming. d. Beheerders(sters) (filiaalchefs e.d.), die op 1 Januari 1939 als zoodanig optra den. De Joegoslavische strijdkrachten hebben onvoorwaardelijk gecapituleerd en de wapenen neergelegd In de afgeloopen dagen werden tienduizenden krijgsgevangenen achter het front gebracht, welke transporten dikwijls den opmarsch der gemotoriseerde afdeelingen van de Duitsche weermacht belemmerden (Foto Wel,u

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1