5)e hontten, die U tiaodig, heeft! Qemengde fBevLcfiieti Voor de Kinderen ZATERDAG 19 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 13 Brood of Gebak Van 21 April t/m 27 April (4 Mei) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 7 i Bloem kaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 21 April t/m 18 Mei. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 13, 14 (Boterkaart) Boter Van 21 April t/m 7 Mei (10 Mei) elk één half pond boter 13 14 (Vetkaart) Boter, Margarine spijsvet Van 21 April t/m 7 Mei (10 Mei) half pond boter of margarine of 200 gram spijsvet half pond boter of margarine 21 Suiker Van 14 April t/m 11 Mei. 1 kilogram 13 Melk Van 21 t/m 27 April 1 3/4 liter. 13 Vleesch en Vleeschwarcn Van 21 April t/m 30 April. (4 Mei) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens- rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. Geconserveerde kip, 100 gram. 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 April. 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 64, 74 Kaas Van 21 April t/m 4 Mei. (18 Mei). Elk der bonnen 100 gram kaas. 94 Eieren Van 21 April t/m 27 April. (4 Mei.) 1 ei 28 Peulvruchten Tot 11 Mei. 1 pond. 23 Rijst ol Rijste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 21 April t/m 18 Mei. K pond 27 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 21 April t/m 15 Juni. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 24 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 21 April t/m 15 Juni. K pond 25 Gort of Gortmout of Grutten Van 21 April t/m 16 Juni. H pond 26 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 21 April t/m 15 Juni. 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 20 Van 81 Maart t/m 27 April 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, of 200 gr. vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 10 Petroleum tm. 31 Maart t.m. 15 Juni nog geen nieuwe bon aangewezen, voor de keuken 2 liter REGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels); BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 30 April één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 30 April as. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. VERDRONKEN. Na ongeveer een maand lang te zijn ver mist, is het lijkje van een vijfjarigen jon gen, afkomstig uit Renkum, gistermorgen bij de kalkzandsteenfabriek van de firma Leccius de Ridder in de bocht van de ri vier, aan den voet van den Grebbeberg, aangespoeld. Gisteren is bij den steiger bij het Zeemanshuis te Amsterdam het lijk aange spoeld van een 22-jarigen schippersknecht die eenigen tijd geleden bij de Oranjeslui zen over boord was gevallen. VRACHTAUTO TEGEN LOCOMOTIEF. Gistermiddag wilde de bestuurder van een kolenwagen, die den oprit van een kweekerij aan den Huizerstraatweg te Naarden verliet, de trambaan oversteken. Door de boomen zag hij niet, dat er een goederen treintje uit de richting Huizen na derde. Hij kon nog bijtijds met zijn met gezel van den wagen springen. De vracht auto botste tegen de locomotief. Beide kre gen schade. De machinist bleef ongedeerd en kon de locomotief nog tot stilstand bren gen. BOTSING VAARTUIGEN OP MERWEDE-KANAAL. Drie kinderen over boord. Op het Merwede-kanaal tusschen Maars- 6en en Weesp kwam, vermoedelijk door de sterke zuiging van een juist passeerend motorschip, een sleepschip in aanvaring met een motorschip, waardoor de sleepka bel afknapte. Door den schok vielen drie op het dek van de sleep spelende kinderen overboord, terwijl op het motorschip het schippers knecht je van het dek viel. Twee roeibootjes van passeerende sche pen werden terstond losgemaakt en spoe dig waren de drenkelingen weer behouden aan boord. Het schippersknechtje had en kele verwondingen opgeloopen. De schade tengevolge van de botsing was slechts ge ring. TWEE BOSCHBRANDEN BIJ JOURE. Gistermiddag om één uur brak een boschbrand uit te Haskerhorne by Joure. Terwijl men bezig was dezen brand met eenige spuiten te blusschen, brak een tweede boschbrand uit, thans te St. Johan- nesga, eveneens in Haskerland. Om zes uur had men beide branden, waarvan de oor zaak onbekend is, onder de knie. BOSCH- EN HEIDEBRAND BU LEERSUM. Gistermiddag omstreeks 4 uur is een bosch- en heidebrand ontstaan in de om geving van Leersum. Ongeveer 20 hectaren, grootendeels heide, zijn verbrand. De brand heeft zichzelf beperkt, zoodat het gedeelte LeersumDoorn niet is aangetast. De brandweren van Leersum, Doom, Ameron- gen, Woudenberg en Maarsbergen hebben het vuur bestreden. BOERDERIJBRAND TE LILBOSCH. Gistermiddag ontstond brand in de ka pitale boerderij van de paters Trappisten te Lilbosch (gemeente Echt). In korten tijd nam het vuur zulke afmetingen aan, dat een groot deel van de stallen en schuren, gevuld met hooi en stroo, afbrandde. Met moeite kon de veestapel gered worden. Dank zij het krachtige optreden van de brandweer kon een groot gedeelte van de boerderij behouden blijven. Voor enkele we ken woedde er eveneens een brand in de boerderij, tengevolge van brandstichting. De 80-jarige dader kon toen worden gear resteerd. GOEDERENTREINEN IN VUUR EN VLAM. Merkwaardige brand te Winschoten. Gisteravond om 6 uur is nabij het spoor wegstation te Winschoten, vermoedelijk door vonken uit een rangeerlocomotief, een met stroo geladen goederentrein in brand geraakt. Aangewakkerd door een storm- achtigen wind, sloegen de vlammen van den eenen wagon naar den anderen over, zoodat weldra het vuur uit een 20-tal wa gons oplaaide. Een lange goederentrein ge deeltelijk geladen met stukgoed, trok on middellijk op, om uit de gevaarlijke zone te komen. Bij het passeer en van het fel bran dende stroo vatten evenwel ook eenige wagons met stukgoederen vlam. De trein werd in de richting Heiligerlee geraden, waar zooveel mogelijk de brandende wa gons werden afgehaakt, zoodat over een afstand van een halven K.M. hier en daar een brandende wagon zijn vuurgloed ver spreidde en een gevaar voor zijn omgeving vormde. Spoorbiels, houten afrasteringen, loodspn, aie niet al te ver verwijderd wa ren, vatten vlam, maar deze vlammen kon den spoedig worden gebluscht. Overigens kon de brandweer, die met twee motorspuiten was uitgerukt en zich tevreden moest stellen met bluschwater van de waterleiding, weinig uitrichten. Vooral een complex van 20 wagons, dat vlak bij het station in brand was geraakt en in twee rijen naast elkaar stond, ver spreidde een enorme hitte. Een tpeiler, waarvan de stroopakken op de wagons werden geladen, werd eveneens door de vlammen aangetast. Het voertuig met zijn lading verbrandde geheel. Geluk kig kon men het vuur, dat zich medegedeeld had aan een loods van de vervoermaat schappij OldambtPekela, welke loods ge heel gevuld was met brandstoffen voor gasgeneratoren, spoedig meester worden. De goederenwagons bevatten hoofdzakelijk karton, wijn, sanitaire goederen en een verhuizing inboedel. Een korps marechaussee en de gemeente politie zorgde voor een goede afzetting. Het treinverkeer WinschotenScheemda werd door den brand eenige uren gestremd. De pasagiers werden met bussen van en naar Scheemda vervoerd. De schade is zeer aan zienlijk. „Vad." KOFFIE VOOR 10 EN THEE VOOR 15 PER POND. Ergerlijk geval van prijsopdrijving. In samenwerking met ambtenaren van den crisis-controledienst heeft de politie te Zandvoort een ergerlijk geval van prijs opdrijving aan het licht gebracht. Men heeft n.l. een groentenhandelaar gearres teerd wegens het verkoopen van diverse waren tegen een te hoogen prijs. Koffie werd o.m. voor tien gulden per pond ver kocht, thee voor vijftien gulden per pond, peper voor één gulden per ons, blikjes zalm voor 2.60 en blikjes sardines voor 1.30 per stuk. Terwijl andere vischconserven met een winst van meer dan honderd pro cent van de hand werden gedaan. Een groot gedeelte van den winkelvoorraad werd in beslag genomen, terwijl voorts nog andere schakels in dezen kettinghandel werden gevonden. Verder werd nog een inwoner van Zand voort aangehouden, die z.g. anthracietbri- ketten zonder bon verkocht. VARKENSVLEESCH EN VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Gistermorgen vroeg hielden eenige agen ten van politie te Zaandam aan de P. J. Troelstralaan een loonslager van het abat toir te Zaandam aan. Deze vervoerde tien levers en tien harten van varkens. Al dra kwam aan het licht, dat deze dieren frau duleus waren geslacht en men vond hierin aanleiding huiszoeking te doen bij K. S. G. te Oostzaan. Inderdaad trof men hier een emmer ongekeurd varkensvleesch aan. Dit vleesch werd in beslag genomen. Inmiddels spoedden de agenten zich in gezelschap van een gemeenteveldwachter van Oostzaan naar de woning van den va der van G., aan het Noordeinde, waar zij vijftien levende varkens van elk ongeveer 140 pond aantroffen. De politiemannen stelden onverwijld ambtenaren van den crisiscontroledienst op de hoogte. Vader G. was niet gerechtigd, deze varkens te hou den en de ambtenaren namen de dieren dan ook in beslag. Deze werden naar het slachthuis te Zaandam overgebracht. Tegen vader en zoon G. is procesverbaal opge maakt. CORRESPONDENTIE Adri Nederhoff, Boskoop. Aan je vriendelijk verzoek heb ik n. t. vol daan. Jij weet beleefd iets te vragen. Dat kan ik van sommige kinderen niet zeggen. Het adres heb ik nog niet gelezen. Dat komt nog wel. Dag Adri! Groet je ouders van me en alle broertjes en zusjes. De hand apart voor jou! Vergeet-menietje Leiden. Ha, ha, eindelijk weer eens wat van onze goeie „Vergeet-me-nietje". Dat je veel ple zier hebt gehad bij grootmoeder, begrijp ik. Daar ben je zeker weer een beetje verwend spelen. Ja Nichtje, dat is een quaestie van geworden. En hoe gaat het met het piano oefening en van willen. Dat verhaaltje wacht ik af. Maak wederkeerig ook van mij de groeten aan je nichtje uit Delft; groet ook vader en moeder van me, en de twee zusjes en aan „Teddie". Dag Miep! Veel succes in je later leven! Suzev. Spronzen, Wassenaar. Dank je voor dit versje. Nog even ge duld. Wordt geplaatst. Er is veel voor, dat op plaatsing wacht Dag Nichtje! Veel groeten aan je ouders! Riet v. d. Veer, Leiden. Een klein foutje maakt soms een heele verandering, né Riet. Nu is het in orde. Zoo gaat het in 't leven. Van uitstel komt afstel. Ont houd dat, ook als je weer eens het plan maakt, om mij een briefje te schrijven. Het opstelletje of verhaaltje wordt geplaatst, zoodra we een beetje ruimte hebben en ik door de copy, dié allang wacht, heen ben. Dag Riet! Met hand voor U allen! Fien Neervoort, Leiden. Dat is een goed idéé van de Juffrouw. Op die manier leeren jullie wel een mooi opstel en verhaaltje maken. In Noordwijk is het wel leuk te zijn. Dat is onze mooiste bad plaats. Jammer, dat er geen tijd overschoot, om een teekening te maken, want zoodoen de heb je één kans minder gehad. Dag Fien! Tot later maar weer. B e p van R ij t, Z'woude. Ja Bep, in bed schrijven gaat slecht, of je zoudt een speciale schrijfplank moeten hebben. Die twee kleine versjes waren zeer goed en wel een plaatsje waard. Vader mag ge rost een handje helpen. Ik hoor zeker nog wel eens wat. Het plaatsje is voor jouw bijdrage al vast gereserveerd. Dag Bep! Groeten aan Vader en Moeder! Toos Stuifzand. Heerlijk te hoo- ren, dat je ons Hoekje „toch zoo leuk vindt." Ja Toos, als we wegens plaatsgebrek niet volledig uitkomen, is dit voor alle lezers en lezeresjes een teleurstelling, maar wat er aan te doen. Wij hopen allen op betere tijden en dan zullen we de schade wel In halen. En wanneer is het eindexamen voor de M. U. L. O.? Heb maar moed: jij slaagt wel. Dag Toos! Veel succes! De groeten en hand voor U allen! A n o n Leiden. Ik heb in langen tijd niets meer van je gehoord! Hoe komt dat zoo? Je schrijft, „als je weer eens dich terlijke inspiraties hebt" zul je voor ons Hoekje weer iets maken." Ik wacht dus af. Veel liefs en goeds voor jou en je ouders. „Tot wederhorensü Hierbij zetten we een punt. Tot de volgende week. Dan gaan we door! Oom W im. Wlc zijn farlq? Van 20 tot en met 26 April. Op 20 April: Silvia Witsenburg, Roemer Visserstr. 33. Nelly Lagerberg, Sofiastraat 43. Coba Turk, B 85, Weip. Z'woude. Jantje Angevaere, Zevenhoven 104. Everina v. Weiten, Hoogew. Koudekerk. Teun den Haan 449, Langeraar (Pulmot). Ria v. d. Steen, Levendaal 139. Mina v. Leeuwen, Halfw. 38, Lisse. Corrie v. d. Poel, Miening E 118, Z'woude. Annie Zandbergen, N.B. 159, Z'woude. Coba v. d. Klugt, 's Gravend, weg 19, te Noordwijkerhout. Piet v. d. Meer, Kerkstr. 65, Noordwijk. Annie Vork, Pr. Wilh.str. 30. Op 21 April: Elly Overdijk, v. Limb. Stirumst.r 15. Henkie Hoek, Dorpsstr. 149 B, Warmond. Jan Uljée v. Hoogend.str. 13. Arie en Treesje Borst, Javastraat 23. Theo Vleerbos, Meidoomstraat 35. Abram Vrijburg, Oude-Ade E 73. Ria Droogh, Oude Wetering 84. Truus van Haastregt, Oud-Ade. Loukie de Koning, Vrouwenw. 77E Z'woude Op 22 April: Tini de Koning, Leimuiden No. 90. Adriaan v. Leeuwen, Oud-Ade. Janny Salmon, Oude Rijn 117. Corrie Hoogeveen, Da Costastraat 31. Hendrik Koolloos, Hoogenb. 78, Oegstgeest. Jan Luk, Tiendeweg 42, Gouda. Martha Hartmann, Lomb.str. 79. Henk v. d. Steen, Haven 36. Koos Borsje, H. Rijndijk 164a Corrie van Es, Clarast. 20a. Mien Kluijvers, 4e Binnenv.gr. 17. Nelly Hoek, Dorpsstr. 149 B, Warmond. Koos v. d. Meer, B 22 Hoogmade. Betsy Roozen, Oosthaven 41, Sassenheim. Gerard v. d. Togt, Sumatrastr. 1, N'hout. Op 23 April: Simon v. d. Poel, Miening E 111 Z'woude. Peter Ovost, Hugo de Vriesstraat 45. Joop van Egmond, Willemstr. 17, Alphen. Coba v. d. Akker, Valkenb.weg 63, Val kenburg. Hein Egberts Nieuwveen 185. Tini Compeer, H. Morschw. 108, Oegstgeest. Rie Juffermans, Wald. Pyrmontstraat 29. Op 24 April: Piet de Groot, Rijndijk 48, Voorschoten. Jopie v. Leeuwen, Weip. B 64 Z'woude. Apolonia Veldhoven, Rijndijkstr. 78. Beppie Schrader, Dr. v. Noortstr. 48, te Stompwijk. Toontje v. Niekerk, Steekterw. 89, Alphen. Adri van Hout, Smidsstraat 50. Martien Straathof, O. Wetering 43. Wimpie Wayer, Dr. v. Noortstr. 159, S'wijk. Henny Konijnenburg, Stompw. 64. Mientje Hoogervorst, Jaagp. G 55, Nieuw veen. Nico Schouten, Z. B. C 59, Z'woude. Anton Pont, Nicolaas Beetsstra. 5. Op 25 April: Joos Horikx, W. Rozenstraat 18. Piet den Hollander, Veerw. 120a, Nootdorp. Marietje v. d. Meer, Schenkelweg C 76c. Piet de Groot, Molenh. 21a, H'woude. Piet Turk, B 85, Z'woude. Nellie v. d. Berk, Veldh.str. 44, Lisse. Rinus Pieters, Hoefstr. 20. Ploontje Schrama, B 511 R'veen Beppie Hakkaart, Kapteinstr. 44. Kees Vlaardingerbroek, P. de la Courtstr. 10 Piet Angevaere, Zevenhoven 104. Eemard Kortmann, Kortst, weg 46, Alphen Kees Hosman, Breestraat 115. Leo Onderwater, Dorpsstraat B 153, War® mond. Op 26 April: Dora Jansen, Rek.str. 11, Voorschoten. Jan v. d. Bom, Leidscheweg 132. Piet v. d. Bosch, Meerly. 5, Stompwijk. Tootje Bierman, v. d. Berg v. Heemst.weg 3, Voorhout. Marietje Koppers, Balistr. 8, Oegstgeest. Tinie Hulzenbosch, Oudewetering A 142. Joke Overdijk, Langegr. 248. Rie van Staveren, Heerenw. A 114, War mond. Lina Droogh, A 3 (Pulmot) Langeraar. Wim Egberts, Nieuwveen. Gretha Ooyendijk, Anna v. Saksenstr. 9. Willy van Well, Leeuwerikstr. 35. Clasina v. d. Vlugt, Stationsw. Ter Aar. Pietje Oomen, Roelofarendsveen 487. Sjaantje v. Ham. Dorpsstr. 14, V'schoten. Willi Semp, D 56, .Rijpwetering. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór de ver jaardag. Zoo ook, wie de school verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te worden. (Met opgave van den verjaardag!) En evenzoo, wie verandert van plaats, straat of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. O o m W i m. U vraagt 1. Hoeveel inwoners heeft Nederland? 2. Vader vraagt, wat eigenlijk ad rem beteekent? 3. Ik las in een boek van blinde klippen? Moet dat niet zijn blinde kippen. 4. Wat verstaat men onder „blokkade"? 5. Wat is despoot? 6. Ik las in een boek „God save the king". Wat is dat? Wij antwoorden 1. Volgens de laatste telling: 8833.977, ver deeld over 1.370000 gezinnen. Nu we het toch over inwoners hebben, ik lees, dat Til burg ook 100.000 inwoners telt. Dit is nu de derde stad boven de 100.000 in Noord- Brabant. 2. Beteekent ter zaak (is latijn). Zoo zegt men: dat antwoord was ad rem wil zeggen: een verstandig antwoord, dat op de vraag paste. 3. Wel neen! Blinde klippen is zeer goed gebruikt voor rotsen of klippen, even on der water gelegen, en alzoo niet zichtbaar. De stuurman moet hiermee rekening hou den, zoodra hij de kust van rotsige oevers nadert. 4. Dat beteekent: omsingeling, insluiting van een vesting of versterkte stad. Blok- keeren is omsingelen. 5. Dat is een heerscher; een heerschzuch- tig man met onbeperkte volmachten. Ook de titels van de vroegere vorsten van Mol davië en Wallachije, 6. Dat is Engelsch en wil zeggen: God behoedde den Koning. Het is ook het ge liefkoosde volkslied der En gelachen. (Voor de kleinen) Voor hel eerst op schaatsen. door ELLY ZWARTELé Corrie van Bergen wreef zich de oogen uit en wipte uit haar bed. Ze moest 'ns gauw kijken, of 't weer zoo hard gevroren had. Ja hoor, de ijsbloemen stonden dik op de ramen. Fijn, nu zou ze vanmiddag met vader naar het ijs gaan en dan mocht ze leeren schaatsen, 't Was Woensdag, dus ze had 's middags vrij. Vader ook, want die was onderwijzer. Toen ze beneden kwam, vroeg ze dadelijk: „Vader we gaan toch vanmiddag?" „Als 't weer goed blijft, wel, Corrie" zei vader. In school kon Corrie haar gedachten niet bij de les houden. Ze dacht al maar aan 't ijs en 't was meer dan eens, dat de juffrouw zeggen moest: „Corrie, opletten, anders ken je er dade lijk niets van". Eindelijk was de school uit. 't Leek wel o f 't een eeuw geduurd had, dacht Corrie. Om twee uur stapte ze met vader de deur uit. De ijsbaan was niet ver af, dus ze waren er gauw. Vader bond eerst z'n schaatsen aan en toen die van Corrie. Onderwijl keek Corrie naar de menschen, die haar voorbijstoven en naa r de krab belaars. Kijk daar viel 'n klein jongetje, hij stond dadelijk weer op wreef eens over de arm, waarop hij gevallen was en ging toen weer verder. Ziezoo, haar schaatsen zaten stevig vast en vader pakte haar bij de hand. Corrie probeerde haar beenen uit te slaan, maar dat ging niet zoo gemakkelijk, als ze wel had gedacht. Bij de eerste slag dreigde ze al te vallen, doch vader had haar stevig vast. Ze gingen weer verder. Aan 't einde van den middag kon Corrie al 'n klein beetje alleen vooruit komen. De volgende dag had ze ijsvrijen en ging ze weer rijden. Ze viel nog wel dikwijls, maar dat gaf niets. Iedere dag ging 't beter en na 'n paar weken reed Corrie net zoo goed, als de andere kinderen van haar klas.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10