PAM BIJ DE MAANAPEN 5)e framien, die U naadig, heeft DONDERDAG 17 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT fWEEOE BLAD PAG. 8 RECHTZAKEN Haagsche Politierechter Van kwaad tot erger. Mej. J. van A. te Oegstgeest was in de Hema te Leiden betrapt, toen ze een pakje smeerkaas in haar tasch stopte. Zij moest mee naar het kantoor en bij een in gesteld onderzoek was gebleken, dat zij nog meer gestolen goederen in de tasch had. Het ingewonnen rapport luidde niet on gunstig, waarbij nog kwam, dat zij onder invloed van haar moeder gehandeld had. Niettemin vond de Officier het gebeurde zeer ernstig. Het was begonnen met een stukje zeep, maar spoedig was men, toen het zoo goed gelukte, van kwaad tot erger gekomen. Spr. achtte dan ook een flinke straf op haar plaats, gezien de groote voor raad, die er in langen tijd bijeen gestolen was. De eisch werd twee maanden gevan genisstraf. De Politierechter wilde verdachte nog wel een kans geven en veroordeelde haar tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Rijwieldiefstal. De 50-jarige Da den H., afkomstig uit Katwijk aan Zee, had te Delft een rijwiel weggenomen, hetwelk daar onbe heerd stond. Hij zeide uit armoede gehan deld te hebben, omdat hij reeds tien jaar zonder werk was. De Officier vertelde het een beetje an ders en zeide, dat verdachte eerstens ster ken drank had gebruikt en tweedens, dat hij reeds vier veroordeelingen achter den rug heeft. Reden om thans twee maanden gevangenisstraf te eischen. De uitspraak werd conform. Kreeg hij één bon of de heele kaart mee? Volgens den 33-jarigen B. A. P. te Lei den had hij van mej. C.L. te Leiden, toen hij eten voor haar ging halen bij de cen trale keuken, één bon meegekregen. Maar volgens de juffrouw, had zij aan P. haar heele distributiekaart meegege ven. U voelt het al, de juffrouw was haar dis tributiekaart kwijt en die zou P. gehouden hebben. P. ontkende zulks ten stelligste en hield zich aan het ééne bonnetje. Zoo schoot men dus niet op en zal de juffrouw het verhaal nog eens onder eede moeten komen vertellen. Omgezet in sterken drank. H. H. uit L e i d e n, die verstek liet gaan, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een partijtje ijzer, zink en koper. De opbrengst had hij omgezet in sterken drank. Gezien het feit, dat zijn strafblad niet meer blanco was, eischte de Officier twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter vonniste conform de zen eisch. Een verdachte, die veel geluk had. Het staat vast, dat de schilder B. A. B. te Leiden op 4 Maart een bus verf had weggenomen van de firma T. en D. te Lei den, alwaar hij werkzaam was. Toen hij met de bus op den Zijlsingel was, was hij toevallig den controleur der firma tegen gekomen. „Toen ik den controleur zag ben ik te ruggegaan", zei verdachte. „Toen de controleur u zag bent u terug gegaan, dat is nou juist het verschil", meende de Politierechter. Overigens bekende verdachte volmondig, dat hij de bus verf had mee willen nemen naar huis. De Officier had hem diefstal ten laste gelegd, maar aangezien verdachte nog nim mer veroordeeld is, wilde hij volstaan met het eischen van ene geldboete van 30 subs. 30 dagen. Er deed zich evenwel een addertje ge voelen onder het gras, want bij een na dere ondervraging van den Politierechter bleek, dat verdachte bij de firma de verf onder zich had en er de verantwoording over droeg. Dus had hij zich niet schuldig gemaakt aan diefstal maar aan verduiste ring. Maar dan kon hij ook niet veroor deeld worden wegens diefstal. Het eind van het geval was, dat hij werd vrijgespro ken. De wet maakt soms rare kronkelingen. Uitspraak. Van S. te Lelden was wegens een ze dendelict, door de Haagsche Rechtbank, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In hooger beroep veroordeelde het Hof hem tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Naaimachines I I VESTA VERITAS EENENDML HAARLEMMERSTRAAT2? TEL.21311 DAAD.....! GOEDE naaimachine EENENDAAL! AS is PRIMA! 6757 ikkundig adres: RAAT 27 - TEL. 21511 Mej. K. te Leiden was voor een der gelijk feit door de Haagsche Rechtbank vrijgesproken. Hier was de Officier van Justitie in hoo ger beroep gekomen en het Hof gelastte in deze zaak terugwijzing naar den rechter van instructie om een nieuw onderzoek in te stellen. De hond en de hakbijl. De chauffeur J. G. H. te Oegstgeest heeft tezamen met K. v. d. K. een erf in gebruik aan den Rijnsburgerweg daar ter plaatse. Buiten dat erf heeft v. d. K. ook nog een hond, die dat gemeenschappelijk erf moet bewaken en dus tevens een hok noo- dig heeft. In Februari was H. bezig om op het erf hout te hakken. De hond vond zulks een prachtgelegenheid om zijn stemgeluid te doen hooren. Niet zoo nu en dan, maar on ophoudelijk. Hèt eeuwige hondengeblaf werkte irriteerend op de gehoororganen van H. en hij zal vermoedelijk wel iets naar het beest ^geroepen hebben. Het gaf evenwel geen zier en toen de hond nog vervelender werd en bijtneigingen ging vertoonen was H. dusdanig boos geworden, dat hij het beest met een hakbijl een mep op zijn rug had gegeven. Er was daardoor bloederigheid ontstaan en verdachte had zich deswege te verantwoorden. Verdachte zeide, dat hij aangevallen was door den hond en zich alleen maar ver weerd had bij dien aanval. Dat het geen zachtzinnig dier is, bracht verdachte nog naar voren, door te zeggen, dat de hond eenige weken tevoren ook zijn schoonzuster gebeten had. De Officier vond, dat verdachte te ver gegaan was en eischte een geldboete van ƒ30 subs. 30 dagen. De Politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van 15 subs. 15 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF De wraak van pa. De 43-jarige loswerkman M. van E. te Leiden heeft een aanminnige dochter, die volgens pa zeer lastig is. Daartegen over staat, dat de dochter pa buitenge woon lastig vindt. Als we aannemen, dat beiden lastig zijn, dan zal het niemand ver wonderen, dat er nogal eens wrijving tus- schen pa en zijn dochter was. Deze wrij ving nam zulke proporties aan, dat de dochter besloot pa te verlaten. Dit besluit werd uitgevoerd en de dochter vond zoo lang een onderkomen bij een oom. Zij was nog eenmaal teruggegaan om haar kleeren te halen. Ze mocht er niet in en pa zei, dat hij de kleeren wel in zou pakken en laten brengen. De dochter weer terug naar oom, om te wachten op de kleedingstuk- ken. Den anderen dag kwam er een pak en de dochter blij. Het pakket werd bo vendien door pa zelf gebracht en overhan digd met de woorden: „Daar zijn de klee ren van me lieve dochter". Och arme, wat een teleurstelling wachtte de dochter. Toen zy het pakket open maakte zaten haar kleeren er wel in. Maar hoe? Alles was heel geweest, aangezien pa alle klëeding- stukken verknipt, verscheurd en stuk ge sneden had. Een mantelpak, jurken, blouses, onder goed en kousen, alles was hopeloos bedor- De Poliiterechter had pa daarvoor ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf, hetgeen pa veel te veel had gevonden en daarom in hooger beroep was gekomen bij het Haagsche Hof. Hij kwam van den regen in den drop, want de procureur-generaal vond deze laf fe wraakneming van pa, tegenover zijn dochter, zoo ernstig, dat hij een maand ge vangenisstraf veel te weinig vond en er twee maanden van gemaakt wilde zien. Het Hof zal daar eens over nadenken en over 14 dagen vonnis wijzen. De vergissing. A. G. F. Z. te Wassenaar was tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal van een boom, gepleegd te Wassenaar. In hooger beroep zeide hij wel dege lijk vergunning te hebben gekregen om den boom af te zagen en mee te nemen. Hij kon zulks bewijzen ook. Alleen had hij zich vergist in het terrein waar de boom stond, want de terreinen liepen daar juist in el kaar. De procureur-generaal nam aan, dat hier een vergissing was begaan en vroeg'vernie tiging van het vonnis van den Politierech ter en vrijspraak voor verdachte. Uitspraak over 14 dagen. BELEEDIGENDE BROCHURE De civiele kamer der arrondissements rechtbank te Utrecht heeft uitspraak ge daan in het geding van den heer B. W. Wittewaal te Houten contra mr. L. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerde- steyn en in het geding tusschen de Steen kolen Handelsvereeniging en baron De Wijkerslooth de Weerdesteyn. In beide zaken was tegen gedaagde, baron De Wijkerslooth de Weerdesteyn, een vordering ingesteld uit hoofde van beleediging, subs, uit hoofde van onrecht matige daad, in verband met uitlatingen van baron De Wijkerslooth de Weerde steyn in een door hem uitgegeven brochure, waarin zoowel de heer Wittewaal als de Steenkolen Handelsvereeniging in verband werden gebracht met de vrijmetselarij. De heer Wittewaal vorderde 'n schadevergoe ding van 10.000, alsmede een verbod tot het doen van verdere publicaties op ver beurte van een dwangsom, bij niet be taling waarvan lijfsdwang zou kunnen worden uitgeoefend. De Steenkolen Han delsvereeniging was genoemd in een ge schrift van baron De Wijkerslooth over de vrijmetselarij, waarvan deze honderd exemplaren hati rondgestuurd. De S.H.V. achtte zich benadeeld, in dit geschrift te zijn genoemd, vooral daar dit van schade lijken invloed zou kunnen zijn op de ver houding tot haar relaties in het buitenland en met name in Duitschland. De rechtbank heeft, uitspraak doende, de brochure beleedigend geacht en baron De Wijkerslooth veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 250, als mede hem verboden, voort te gaan met dergelijke publicaties op straffe van een dwangsom van 5.000. Voorts heeft de rechtbank aanplakking van het vonnis gelast en den gedaagden in de proceskosten, groot 175, veroordeeld. Uitspraak doende in de tweede zaak, heeft de rechtbank geoordeeld, dat baron De Wijkerslooth zich schuldig heeft ge maakt aan een onrechtmatige daad en de gevorderde schadevergoeding toegewezen, alsmede ook in dit geval hem veroordeeld in de kosten van het geding, groot 175. Zelfs de betonnen versperringen vormden geen onoverkomenlijke Hinderpalen voor de Duitsche tanks bij den opmarsch der stoottroepen in Joegoslavië (Foto Weltbild) 87. Pam voelt zich nu toch wel wat vreemd te moede. Zullen ze de maan bereiken? Zal alles zonder ongelukken afloopen? Er is echter op het oogenblik geen reden tot on gerustheid. Gestadig vliegt de raket door. 88. In de door enkele lampen verlichte ruimte verricht de professor geregeld metingen en houdt zich bezig met in gewikkelde berekeningen, zoodat Pam weinig met hem kan praten. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 12 Brood of Gebak Van 14 April t/m 20 ApriL (27 April) 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 6 i Bloem kaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 24 Maart t/m 20 April. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 12 (Boter kaart) Boter Van 14 April t/m 20 April. (27 April) half pond boter 12 (Vetkaart) Boter, Margarine Van 14 April t/m 20 ApriL (27 April) half pond boter of margarine 21 Suiker Van 14 April t/m 11 Mei. 1 kilogram 11 Vleesch en Vleesch waren Van 10 April t/m 20 ApriL (23 April) 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfsvleesch, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. Geconserveerde kip, 100 gram. 18 Koffie of Thee Van 17 Maart t/m 27 ApriL 125 gram koffie, of 250 gram koffie- surrogaat of 50 gram thee. 63, 73, a««| Van 7 April t/m. 20 April (4 Mei.) £lk der bonnen 100 gram kaas. 84 22 Eieren Van 14 April t/m 20 April (27 April) Van 10 t/m 16 April (19 Apri.1) 1 ai 1 ei 15 Peulvruchten Tot 30 Maart nog geen nieuwe bon aangewezen. 19 Rijst of R(jste- meel of -gries of Gruttemeel (gemengd meel) Van 24 Maart t/m 20 April H pond 10 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Podding sauspoeder Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zjjn vervaardigd. 07 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 24 Febr. t/m 20 April K pond 08 Gort of Gortmout of Grutten Van 24 Febr. t/m 20 April H pond 09 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 24 Febr. t/m 20 April 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrêma, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 20 Zeep Van 31 Maart t/m 27 April 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep oude samenstel ling of 150 gram nieuwe samenstel ling, t>f 200 gr. vl ieibare zeep, of 250 grarn zeeppoeder, of zelfwer kende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep of 600 gram waschpoeder. Periode e Periode 9 Petroleum t.m. 31 Maart t.m. 20 April nog geen nieuwe bon aangewezen, voor de keuken 2 liter KEGELING BRANDSTOFFEN: Bonnen No. 15, 16 en 17 (haarden en kachels)» BONNEN 35 t/m 41 (centrale verwarming t/m 30 April één eenheid vaste brand stoffen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart t/m Maandag 30 April a.s. geven de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. De met „generator anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen geven recht op het koopen' van één H.L. (max. 75 Kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf De verbruikers in de groepen b. c en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip te wenden, ten einde de toewijzingen in ontvangst te nemen. In da polders, waar al het land .los' ligt, moet ook het transport van da paarden van en naar het land per schuit gebeuren - Eerst nog onwennig aan deze wijze van vervoer, zijn de dieren echter al spoedig niet meer .zeeziek (Foto Pax Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8