De strijd in het Westen &p, zee en in de Cucht Duitbcfoew óJtaay& met ffivitten Op het Grieksche slagveld De antfriadinfy aan (iet SmvMjefve (egm Serajewo bezet DONDERDAG 17 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE SLAG OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. De slag op den Atlantischen Oceaan, zoo verneemt het D.N.B., eischt niet alleen van de Engelsche koopvaardijvloot dag voor dag een zwaren tol aan kostbare scheeps- ruimte, maar scheurt ook gevoelige gaten in de Britsche oorlogsvloot. Nadat pas enkele dagen geleden het Brit sche kruisschip Malaya in New-York is aangekomen om hersteld te worden, aan gezien het volgens berichten van de be manning by de bescherming van een kon vooi door een torpedo van een Duitsche duikboot ernstig beschadigd was, moet de Engelsche admiraliteit thans mededeelen, dat de Engelsche kruiser Bonaventure tot zinken gebracht is. Ook deze kruiser, die pas tijdens den oorlog in dienst gesteld is, maakte deel uit van een konvooi. De uit vijfhonderd koppen bestaande bemanning heeft bij de torpedeering zware verliezen geleden. Bovendien werden de vorige week in het Engelsche versperringsgebied twee torpe- dobootjagers door luchtaanvallen zwaar beschadigd. Behalve deze verliezen, waar nog aan dienen te worden toegevoegd twee Engelsche torpedobootjagers, die de laat ste dagen in de Middellandsche Zee door volle treffers ongeschikt voor den strijd, gemaakt zijn, heeft de Engelsche marine het laatste halve jaar bij elkaar acht hulp kruisers verloren. Hieronder bevond zich de hulpkruiser Forfare van 15.000 b.r.t. en de hulpkruiser Jervisbay van ruim 16.000 b.r.t., welke door een Duitsch oorlogsschip in den Atlantischen Oceaan vernietigd 'werd. Met dezen kruiser verdwenen in de diepte de aan boord zijnde Engelsche ad miraal Manthy en 150 leden der beman ning. Twee groote hulpkruisers gingen de vorige week verloren. Een Duitsche kaper vernietigde in de Atlantische wateren den Engelschen hulpkruiser Voltaire van 13.300 b.r.t. en een duikboot bracht volgens het weermachtsbericht van 14 April een En gelschen hulpkruiser van 10000 b.r.t. in het zeegebied van IJsland tot zinken. LONDEN AANGEVALLEN. Sterke gevechtsformaties van het Duit sche luchtwapen hebben in dén nacht van Woensdag op Donderdag onophoudelijk haveninstallaties en voor den oorlog be langrijke doelen te Londen en in de Theemsmonding aangevallen, naar het D. N.B. verneemt. Reeds de eerste bemannin gen konden bij goed aanvalsweer en hel der zicht uitstekende resultaten van hun bommen melden. In de havengebieden aan weerskanten van de Theems werden zware vernielingen aangericht en talrijke groote branden waargenomen. De aanval op Londen is door het Duit sche luchtwapen, naar het D.N.B. nog na der verneemt, met zeer sterke strijdkrach ten uitgevoerd. Den geheelen nacht heerschten goede weersomstandigheden voor den aanval en een uitstekend zicht op den grond. Alle in den strijd geworpen eskaders konden hun brisant- en brand bommen neerwerpen. In de haven en doek- installaties en in de voor den oorlog be langrijke doelen in het overige deel der stad zijn groote vernielingen en branden veroorzaakt. Gistermiddag is bij verscheiden aan vallen van Duitsche jagers op de Britsche kust een reeks luchtgevechten ontstaan, die voor het Duitsche luchtwapen zonder uitzondering succesvol verliepen. Vier Spitfires en vijf Hurricanes werden door de Duitsche jagers zonder eigen verliezen omlaaggehaald. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR NOORD-DUITSCHLAND. Het Britsche luchtwapen heeft in den af- geloopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een vrij groot aantal vluch ten naar Noord-Duitschland gemaakt en getracht havensteden in het kustgebied aan te vallen. Slechts weinig vliegtuigen slaag den er in hun doel te bereiken en daar eenige bommen neer te werpen. De overi ge toestellen wierpen hun bommen in het wilde weg uit. Volgens de op het oogen- blik beschikbare berichten is een toestel door nacht jagers neergeschoten. De tot dusver geconstateerde schade is gering. Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij den aanval van vier Britsche vliegtuigen op de Duitsche Noordzeekust door brisantbom men een sanatorium, een pastorie en twee ziekenhuizen ernstig beschadigd. Ongewa pende visschersvaariuigen werden met ma chinegeweervuur bestookt. Ver van elk militair doel werd schade aangericht, ter wijl personen werden getroffen. WIJZIGING DER ENGELSCHE PLANNEN. Het D. N. B. meldde gisteren uit Berlijn: Duitsche troepen, die van de Bulgaarsche Westgrens door Servië oprukken, zijn op Grieksch grondgebied in contact gekomen niet Britsche troepen. Hoewel de Britten zich met sterke eenheden op strategische punten op de berghellingen hadden ver schanst, gelukte het de Duitsche infanterie den vijand uit zijn stelling te verdrijven, zonder dat hierbij pantserwagens of het luchtwapen in actie kwamen. Ondersteund door het vuur van de artillerie drongen stoottroepen tot in de voorste linies en sloegen een bres voor het optreden van het gros der troepen. Na hevige vuurgevechten werd de vijand uit zijn stellingen verdre ven en de doortocht door een belangrijke engte afgedwongen. Honderden gevangenen, waaronder pio niers uit de Midlands, Australiërs en talrij ke leden van de Nieuwzeelandsche divisie werden binnengebfacht. De buit aan wa pens en munitie is aanzienlijk. De Duitsche avondbladen brengen in grooten opmaak commentaar op het uit den tekst van het Duitsche weermachtsbericht van gisteren blijkende feit, dat het den snellen Duitschen troepen in Griekenland thans gelukt is met een deel der Britsche afdeelingen aldaar slag te leveren. Vraagt men zich af, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, waaraan de wijziging der Engelsche plannen valt toe te schrijven, en wat de Engelschen mag hebben bewogen de vlucht naar Egypte te stoppen, dan staat ongetwij feld het feit op den voorgrond, dat de geweldige kracht van den Duitschen opmarsch en de ongedachte snelheid, waarmede het Duitsche offensief ge schiedde, het den Engelschen niet heeft veroorloofd, zich volgens hun bedoe ling, van den vijand los te maken en de reeds voorbereide vlucht uit te voe- Even zeker is het echter, dat een andere factor de vlucht van de Engelschen ver hinderde en wel de verpletterende moreele uitwerking van het bekend worden der Eritsche voornemens om de Grieken in den Wij ge^n de jipjste waarde voor W Goud, Brillanten Ö1 Diajnant JACQUES tffTENHUIS nmerstraat 63. DZA-ZAAK 7074 steek te laten. Het feit, dat het in zijn ver werpelijkheid sensationeele Engelsche plan aan het licht gebracht werd, heeft de En gelschen in hun strijd om de laatste pres- tige-posities ten aanzien van de openbare mening der wereld er toe gebracht, den snellen terugtocht r.aar de havens te stop pen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de Britsche generaals wegens de ver ontwaardiging, welke overal over de vlucht. plannen ontstond, in de moreele onmoge lijkheid verkeerden, zich geheel aan den strijd te onttrekken, en ook de opperste leiding in Londen moest voor een hevige uitwerking op de moreele positie van En geland, vooral in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee, vreezen, wan neer men de Grieken alleen had laten vechten. De snelheid van de Duitsche troepen, zoo schrijft de Berliner Lokal Anzeiger. en de verpletterende indruk, welke het Britsche verraad in de wereld gemaakt heeft, heeft de Engelschen gedwongen om met eenige hunner troepen tegen hun wil toch nog den strijd aan te binden. Aan een deel van de thans onder Grieksch opperbevel strijdende troepen is het niet meer gelukt zich aan den Duitschen aanval door een tijdige vlucht te onttrekken. Deze troepen, zoo meent het blad. strijden thans temidden der Grieksche bevolking. Het Britsche plan, om met prijsgeving der Grieken het ge- heele exoeditiecorps te redden, zal dus mislukken. S. P. T. meldt nog uit Berlijn: In verband met het Duitsche legerbe- richt, waarin gewag wordt gemaakt van een treffen tusschen Duitsche en Engel sche troepen in Griekenland, wordt van bevoegde zijde in de Wilhelmstrasse mede gedeeld, dat hierdoor een nieuwe phase op den strijd in den Balkan fc ingetreden. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat het nog niet vaststaat of het contact met de Engelsche hoofdmacht, dan wel met sterke afdeelingen voorposten tot stand is gekomen. c i DE BESPREKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NFDERLANDSCH-INDIë „Het is absoluut noodig, dat Japan tegenover Nederlandsch-Indië een krach tige en vastbesloten houding aanneemt", zoo schrijft het nationalistische dagblad „Kokoemin Sjimboen". Het blad schrijft verder, dat ministerpresident Konoje ver klaard heeft, dat de ontwikkeling van Japan in Zuidelijke richting zuiver econo misch en derhalve vreedzaam is, doch helaas maken de economische onderhandelingen met Nederlandsch-Indië geen vorderingen. Door de jongste conferentie in Manilla zijn de betrekkingen tusschen Japan en Neder landsch-Indië alleen maar slechter ge worden. Dit feit eischt, gezien van het standpunt der consolidatie van het Oost- Aziatische groote economische gebied, een zeer nauwkeurige bestudeering. Niemand mag het feit over het hoofd zien, dat na de ineenstorting van Nederland Neder landsch-Indië zich geheel en al aan Enge land gebonden voelt, dat verder Engeland en de Vereenigde Staten in Batavia tegen Japan manoeuvreren. Nederlandsch-Indië voorziet Engeland reeds van de belang rijkste grondstoffen en van scheepsruimte. Engeland en Amerika trachten bovendien van Nederlandsch-Indië een materiaalbasis te maken en den handel te monopolisee- ren, Bovendien is Nederlandsch-Indië ertoe gedwongen om den uitvoer naar Japan te staken onder het voorwendsel, dat deze uitgevoerde goederen naar Duitschland worden doorgestuurd. HET TWEEDE ZUID-SLAVISCHE LEGER CAPITULEERT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteravond mede: „Het tweede Zuid-Slavische leger te Serajewo heeft gecapituleerd en de wa pens neergelegd." NOG SLECHTS EEN GUERILLA IN ZUID-SLA Vlë. Reuter meldt, dat volgens een te Lon den ontvangen inlichting, de toestand in Zuid-Slavië slecht is. Het gesloten ver zet heeft opgehouden en de krijgsverrich tingen hebben den vorm van een guerilla aangenomen. De toestand in Zuid-Slavië kan niet meer al te optimistisch beoor deeld worden. Er bestaat geen hecht aan eengesloten Zuid-Slavisch bevel meer. Het D. N. B. meldt uit Berlijn, dat de be richten over capitulatie van deelen van het verslagen Servische leger met het uur toenemen. Zes Servische divisies werden door deelen van twee Duitsche divisies „opgerold" en acht generaals, vele officie ren en 50.000 man krijgsgevangen ge maakt. Bij de laatste gevechten tegen de resten van het Servische leger heeft een Duit sche legergroep 75 vliegtuigen, 45 stukken geschut en duizenden geweren buitgemaakt Dagelijks neemt de buit in omvang toe, die de Duitsche troepen in Servië binnen halen. De vluchtende vijand heeft overal langs de terugtochtswegen onoverzienbare hoeveelheden oorlogsmateriaal achterge laten. Pantserwagens, motorfietsen, auto's, tractors, munitiewagens, met paarden be spannen voertuigen zijn bij duizenden te gelijk buitgemaakt. Op verscheidene plaat sen zijn uitrustingsstukken van allerlei scort in Duitsche handen gevallen, b.v. uniformen, geweren, infanterie- en artil leriemunitie. Ook paarden en muildieren zijn buitgemaakt Een aanzienlijk gedeel te van het oorlogsmateriaal en de uitrus tingsstukken bevindt zich nog in goeden bruikbaren staat. Van welingelichte zijde wordt uit Ber lijn gemeld: In het buitenland opgedoken geruchten over onderhandelingen betreffende staking dbr vijandelijkheden in Servië, worden in politieke kringen alhier niet bevestigd. Men twijfeelt er in deze kringen aan, of er in Servië nog wel instanties aanwezig zijn, die gezaghebbende afspraken in dit opzicht kunnen maken. In de Wilhelm strasse werd vernomen, dat door indivi- dueele Servische instanties van lagere rangorde aanbiedingen gedaan zijn, welke in de richting eener staking der vijande lijkheden gingen. Maar hierbij ging het niet, naar van Duitsche zijde verklaard wordt, om verzoeken om wapenstilstand, maar om aanbiedingen tot capitulatie. De militaire gebeurtenissen in Servië zijn in een stadium gekomen, waarin er van een wapenstilstand geen sprake meer kan zijn, daar het Servische leger als zoodanig vol komen vernietigd is. In de Wilhelmstrasse verklaarde men voorts in antwoord op een vraag, waar de afzonderlijke leden der regeering Simowitsj zich bevinden, dat daarover noch te Ber lijn noch te Belgrado iets bekend is. In Berlijn zijn berichten ontvangen, als zou Simowitsj zich naar het buitenland bege ven hebben en door een anderen minister president vervangen zijn. Ook over het ver blijf van koning Peter weet men niets. Over het lot van leden van de vroegere Zuid-Slavische regeering is op het oogen- blik te Berlijn alleen bekend, dat de vroe gere minister-president Tswetkowitsj door een vooraanstaande Duitsche militaire in stantie is bevrijd en zich in veiligheid be vindt. Het Giornale d'Italia meldt uit Boeda pest, dat generaal Simowitsj, de Zuid- Slavische minister-president, zich op het ocgenblik in Athene bevindt en voorne mens is naar Moskou door te reizen. DE ITALIAANSCHE OPMARSCH. Een speciale verslaggever van Stefani seint: De opmarsch van de Italiaansche troe pen ten Noorden van Skoetarie voltrekt zich steeds sheller. Na de oude grens op vele plaatsen van het Oosten te zijn over getrokken rukken gemotoriseerde colon nes naar belangrijke punten op. Het offen sief aan het Grieksche front duurt zonder onderbreking voort. De Grieksche opstel ling wordt verschrikkelijk bedreigd. In den sector van Argiocastro aan de kust worden de Italiaansche aanvallen heviger en men verwacht concrete resultaten. EVACUATIE IN EGYPTE. Naar het Giornale d'Italia uit Beiroet heeft gemeld, heeft de Egyptische regee ring, vermoedelijk op verlangen van de Britsche militaire instanties, opnieuw eva cuatie van de kuststrook ten Westen van Alexandrië door de burgerbevolking ge last. DE GRENSREGELING IN STIERMARKEN Van welingelichte zijde wordt gemeld: De afbakening der bestuursgebieden in BenedenStiermarken is nog niet gelijk te stellen met een politieke grensregeling. Dit antwoord werd gisteren in de Wil helmstrasse op een desbetreffende vraag gegeven. AMERIKA EN GROENLAND Omtrent de „overeenkomst" die de door de Deensche regeering intusschen terug geroepen Deensche gezant von Kauffmann in Washington met de Amerikaansche re geering betreffende Groenland heeft ge sloten, heeft het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken Woensdag een ver klaring gepubliceerd, waarin o.m. wordt gezegd: Doordat gezant von Kauffmann op eigen gelegenheid, zonder dat de Deen sche koning of de door hem benoemde wettige Deensche regeering er toe hebben medegewerkt of er ook maar iets van ge weten hebben, een overeenkomst heeft ge sloten omtrent het overnemen der verant woordelijkheid voor Groenlands defensie door de regeering der V. S. heeft hy mis bruik gemaakt van den naam van den Deenschen koning en de Deensche regee ring ernstige moeilijkheden bereid. Hij heeft met zijn actie het oog gehad op het vestigen van een toestand, waaronder Groenland of deelen daarvan onder vreem de heerschappij komen en onder bepaalde constellaties het uitgangspunt zouden kun nen worden voor acties in verband met ocrlogsoperaties. Daardoor heeft hij zich schuldig gemaakt niet alleen aan een grof op zij zetten van zijn plichten als ambte naar, maar tevens aan een misdaad jegens de zelfstandigheid en veiligheid van den Deenschen staat. Bij koninklijk besluit is gezant von Kauffmann derhalve ontslagen uit den buitenlandschen dienst overeen komstig de ambtenarenwet. Tegelijkertijd heeft de Deensche regeering stappen ge nomen, opdat een strafrechtelijk onder zoek tegen hem zal worden ingesteld. El Agheila in Duitsche handen. Bij de herovering vtn het aanvankelijk door de Italiaansche troepen ontruimde gebied in Noord Afrika was het fort El Agheila een der eerste versterkingen, welke genomen werden. Boven de kanteelen heeft nu een Duitsche waarnemingspost met afweergeschut de wacht betrokken (Foto Weltblld) Stuka's aan de grens van Griekenland. Eei onmiddellijke nabijheid overzicht van van het terrein een der Duitsche van den strijd vliegvelden in de (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5