De resten van het Joego slavische leger Onafhankelijk Kroatië Se yeaec&ten iti MaauL-CLpiifta Het zwaartepunt naar liet Suez- kanaal WOENSDAG 16 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 dpeenyed'UMijeti fry Aiaóiwt-Setajewa Ouitsche opmarsch in Griekenland HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Duitsche en Italiaansche troepen zetten de achtervolging en omsingeling van de resten van het Joego-Slavische leger, die in het gebied Mostar-Serajewo opeenge drongen zijn, tegen plaatselijken tegen stand voort. Weer konden talrijke gevan genen worden binnengebracht onder wie de opperbevelhebber van het Joego-Slavi sche zuidelijke leger. Hongaarsche troepen hebben de bezet ting van den Drave-Donau-driehoek be ëindigd, verder naar het Oosten bij hun opmarsch in zuidelijke richting de Donau bereikt en Novisad bezet. In Noord-Griekenland hebben snelle troepen van het leger en de Waffeq S.S. bij hun opmarsch naar het Zuiden Brit- sche infanterie- en pantserstrijdkrachten teruggevonden, bij een scherpe achtervol ging Ptolemais en Kozani ingenomen en ten Noorden van Servia den overtocht over den Aliakmon geforceerd. Bij Ptole mais werden dertig Britsche gepantserde gevechtswagens vernietigd. Andere forma ties rukten van Saloniki over den bene denloop van den Aliakmon naar het Zui den hun terugtocht door de achterhoede te dekken en door omvangrijke vernielingen de Duitsche achtervolging te vertragen. Aan het Albaneesclie front wijken de Grieksche troepen voor Italiaansche aan vallen terug. Deelen van het voorttrek kende Italiaansche leger hebben Koritza in Zuidelijke richting achter zich gelaten. Het luchtwapen heeft ook gisteren door herhaalde aanvallen zware verliezen be rokkend aar. de overblijfselen van het Joe go-Slavische leger. Stuka's, torpedo- en jachtvliegtuigen vernietigden vijandelijke marschcolonnes in het dal van den bene denloop van de Bosna en in het gebied tus- gen bombardeerden militaire installaties in het gebied rondom Serajewo en plaatsten treffers tusschen opgeborgen vligtuigen en op het vliegveld Mostar. Andere formaties van het luchtwapen dreven bij Deskati Grieksche troepenconcentraties uiteen. Ja gers schoten in het gebied van het Presba- Meer zes Britsche vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim omlaag. Bij bomaanvallen op de haven van Pi raeus heeft het luchtwapen vier vracht booten van omstreeks 35.000 b.r.t. tot zin ken gebracht, acht groote koopvaarders zwaar beschadigd en de haveninstallaties in brand geschoten! In de twee laatste nachten zijn in de baai van Eleusius en voor Piraeus op een torpedojager en drie groote koopvaarders bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst. Een andere doeltreffende aanval van bri santbommen was op het vliegveld van Eleusis gericht. Overdag en 's nachts zijn twee vliegvel den op het eiland Malta met succes aange vallen. In Noord-Afrika ondersteunden Duit sche gevechtsvliegtuigen, stuka's en ja gers den aanval op Tobroek, beschadigden een groot koopvaardijschip zwaar en scho ten twee Britsche vliegtuigen van het type Hurricane in een luchtgevecht neer. Duit sche luchtdoelartillerie haalde bij Derna twee gevechtsvliegtuigen van het type Wellington naar beneden. Op zee rondom de Britsche eilanden heeft het luchtwapen twee vijandelijke vrachtbooten beschadigd. Bommen van zwaar kaliber troffen bij een stoutmo&Lig uitgevoerden scheeraan- val een fabriek van de vliegtuigindustrie te Manchester en veroorzaakten zware ver woestingen in een montagehal. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen bij aanvallen op twee vliegvelden in Zuid-Engeland negentien vliegtuigen op den grond vernield en door bomtreffers hangars, onderkomens en start banen vernield. Vliegtuigen van de gewa pende verkenning konden op verscheiden haveninstallaties in Zuid-Engeland en aan de Oostkust van Schotland bomtreffers van zwaar kaliber plaatsen. Vijandelijke vliegtuigen zjjn overdag noch des nachts boven het Duitsche gebied verschenen. Bij de gevechten in het Rhodope-ge- bergte in Macedonië op 8 April hebben de commandant van een baltaljon infanterie, majoor Fett, de eerste luitenant Gutsche van een regiment infanterie benevens van een bataljon pioniers, de eerste luitenant Krell en de onderofficier Unger bij de ver overing van een versterking, die bewapend was met 45 machinegeweren en granaat werpers, zich door bijzondere dapperheid onderscheiden. 7 April hebben de eerste luitenant Leukfeld, compagniescomman dant bij een regiment infanterie, en de eer ste luitenant Rast, compagniescommandant bij een bataljon pioniers, bij de bestor ming van de Grieksche bergversterking Hellas zich bijzonder onderscheiden. Het Italiaansche weermachtsbericht num mer 312 luidt als volgt: In Joegoslavië hebben de colonnes van het tweede legercorps na in contact te zijn gekomen met de troepen uit Zara het cen trum van Knin bezet. Zij dwongen het gar nizoen zich over te geven. Een andere ge mechaniseerde colonne heeft Sebenico be reikt. Ontschepingstroepen der marine en gewapende detachementen hebben de be zetting van de eilanden in de omgeving van Zara voltooid. In Albanië, ten Noorden van Skoetari, zijn de plaatselijke acties der Joegoslaviërs duidelijk teniet gedaan en heeft de vijand zware verliezen geleden. Aan het Grieksche front zijn onze troe pen, na den weerstand van den vijand te hebben gebroken, Koritza binnengerukt. De opmarsch wordt voortgezet aan de fron ten van het negende en elfde legercorps. Onze luchtmacht heeft bombardementen uitgevoerd op vijandelijke ravitailleerings- centra, militaire inrichtingen en gemecha niseerde colonnes in de Grieksche en Joe goslavische sectoren. Afdeelingen duikbom menwerpers bestookten knooppunten en in stallaties langs den weg. De brug van Do- gliana, ten Westen van Kalibaki, is verbro ken en de brug van Perat over de Vojoetsja, die hersteld was is opnieuw getroffen. Af deelingen gemechaniseerde strijdmiddelen en vijandelijke troepen zijn met mitrailleur- Vuur bestookt. In de haven van Antivari zijn gemeerde zeilschepen met granaten ge troffen. Tijdens luchtgevechten zijn drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een van onze toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Aan de Egeische Zee heb ben onze vliegtuigen verscheidene malen de haven van den Piraeus gebombardeerd. Eenige schepen werden beschadigd. Een schip zonk. Uitgebreide branden werden gesticht in de haveninrichtingen. In den nacht van 14 op 15 April hebben Britsche vliegtuigen aanvallen onderno men op Brindisi en Vallona, waarbij zij twee schepen beschadigden. Te Vallona is een vijandelijk vliegtuig door het afweer geschut 'neergehaald. In Noord-Afrika is Solloem bezet. In den nacht van 14 op 15 April heeft de vijand opnieuw een luchtaanval op Tripolis on dernomen: eenige slachtoffers en eenige schade. Uit Italiaansch-Oost-Afrika niets belang rijks te melden. DE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NED.-INDIë. De Japansche economische onderhande lingen te Batavia zijn weliswaar niet op een dood punt gekomen, doch men kan ook niet beweren, dat zij zich zeer gunstig ontwikkelen, verklaarde de woordvoerder van de afdeeling inlichtingen der Japan sche regeering. Ik hoop overigens niet, aldus zeide hij, dat de aankomst van Van Kleffens, den minister van buitenlandsche zaken van de Neaerlandsche emigrantenregeering te Londen, eenigerlei uitwerking zal hebben op het verdere verloop van de onderhan delingen. Erkenning door Duifschland en Italië FAWELITSJ NEEMT IN KROATIË HET HEFT IN HANDEN. Generaal Kwaternik heeft voor radio- Agram een korte toespraak gehouden, waarin hij het Kroatische volk meedeelde, dat dr. Ante Pawelitsj in Agram is terug gekeerd en de macht in handen heeft ge nomen. Hij zal zijn geheele werkkracht aan het Kroatische volk wijden. Dr. Pawelitsj heeft generaal Kwaternik tot opperbevelhebber van het Kroatische leger benoemd. Een verordening van het staatshoofd dr. Pawelitsj behelst, dat alle politieke partijen ontbonden en verboden zijn. Ook de vergaderingen en bijeenkom sten zijn verboden. De nieuwgevormde Kroatische nationale regeering te Agram heeft in telegrammen van haar chef, dr. Pawelitsj, en van gene raal Kwaternik, aan den Führer de uit roeping van den onafhankelijken staat Kroatië bekendgemaakt en de erkenning van het onafhankelijke Kroatië door het Duitsche rijk verzocht. De Führer heeft daarop het volgende te legram naar Agrëam gezonden: Dr. Ante Pawelitsj, Agram. Ik dank u voor uw telegram en voor het telegram van generaal Kwaternik, waarin u mij, in overeenstemming met den wil van het Kroatische volk, de proclamatie van den onafhankelijken staat Kroatië heeft mede gedeeld en waarin u om erkenning van het onafhankelijke Kroatië door het Duitsche Rijk vraagt. Het is mij een zeer bijzondere vreugde en voldoening, in dit uur, waarin het Kroatische volk door den glorieuzen opmarsch der troepen van de As-mogend heden zijn langgewenschte vrijheid her vindt, u de erkenning van den onafhanke lijken Kroatischen staat door het Duitsche rijk te kunen mededeelen. De Duitsche re geering zal verheugd zijn, over de gren zen van den nieuwen staat met de natio- naal-Kroatische regeering in vrije ge- dachtenwisseling te onderhandelen. Mijn beste wenschen gelden uw toekomst en die van het Kroatische volk". w.g. Adolf Hitler. De Duce, die in een telegram van Pa welitsj een soortgelijke mededeeling als de Führer en het verzoek om erkenning van het onafhankelijke Kroatië door Italië ont vangen had, heeft daarop als volgt geant woord: „Dr. Ante Pawelitsj, Agram. Ik heb het telegram ontvangen, waarin u mij mede deeling doet van den wil van het Kroati sche volk omtrent de uitroeping van den onafhankelijken staat Kroatië 'en waarin u mij om erkenning van den onafhankelijken Kroatischen staat door het fascistische Ita lië verzoekt. Ik begroet met groote voldoe ning het nieuwe Kroatië, dat heden de se dert lang verbeide vrijheid verkrijgt, nu de Asmoeendheden het kunstmatige Joe go-Slavische bouwwerk vernietigd hebben. Ik verheug mij er over, u de erkenning van den onafhankelijken staat Kroatië door de fascistische regeering te kunnen mede deelen, die verheugd zal zijn, met de natio nale Kroatische regeering in vrije gedach- tenwisseling over de bepaling van de gren zen van den nieuwen staat tot overeen stemming te komen. Het Italiaansche volk wenscht den nieuwen staat veel geluk". w.g. Benito Mussolini. OOK SLOWAKIJE ERKENT KROATIë. Ook Slowakije heeft thans den nieuwen Kroatischen staat erkend. Verscheidene vooraanstaande Slowaken hebben tele grammen van gelukwensch doen toekomen aan dr. Pawelitsj en generaal Kwaternik. LUCHTACTIVITEIT IN HET WESTEN Gistermiddag zijn drie Britsche jacht vliegtuigen boven het Kanaal in een hevig luchtgevecht neergeschoten. Tezamen wer den gisteren vijf Engelsche jagers en- één Bristol Blenheim, dus bij elkaar zes vijan delijke toestellen, neergehaald. Het Britsche luchtwapen is in den af geloopen nacht, naar het D.N.B. wordt medegedeeld, naar Noord-Duitschland ge vlogen. Een aantal brisant- en brandbom men werd neergeworpen. In verscheidene plaatsen werden gebouwen verwoest. Twee dooden en eenige gewonden zijn te be treuren. Een Britsch vliegtuig werd door afweergeschut der marine neergeschoten. ENGELSCHEN BETREKKEN LINIES BIJ MERSA MATROEH. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en de Italiaansche troepen de achtervolging van de verslagen Engelschen in snel tem po voortgezet. Eenige Britsche colonnes, die wegens benzinegebrek onderweg ble ven staan, werden overrompeld. De buit aan wapens, munitie en waardevol mate rieel laat zich nog niet overzien. Op grond van berichten uit Britsche kringen in Turkije heeft de Amerikaan- sche omroep medegedeeld, dat generaal Wavell bevel heeft gegeven, dat alle strijd krachten in het westelijke woestijngebied terugtrekken en haar hoofdverdedigings linies bij Mersa Matroeh betrekken. Wa vell, aldus de omroep, had niet het voor nemen Sidi Barani te verdedigen. De „New York Times" schrijft: Het is zeer goed mogelijk, dat de Engelschen met het oog op de onrustbarende tegenslagen in Noord-Afrika het besluit nemen de Grieksche onderneming op te geven en al hun troepen terug te voeren ter bescher ming van Egypte, want dit land wordt zon der twijfel ernstig bedriegd. Een aftocht der Engelschen uit Griekenland zou der halve niet verbazen. De Engelschen zou den dan alle krachten op Egypte concen- treeren en Griekeland tijdelijk in den steek laten, omdat zonder het bezit van Alexan- drië in het Oosten van de Middellandsche Zee weinig tegen Duitschland en Italië valt uit te richten. DE STRIJD OM TOBROEK. Gisteren zijn, naar het D. N. B. ver neemt, militaire installaties te Tobroek met goed gevolg gebombardeerd door Duitsche en Italiaansche jagers. De Italianen scho ten daarbij drie Britsche Hurricanes, die den aanval wilden beletten, neer. Des na middags deden Duitsche Stuka's, begeleid door Italiaansche jagers, een aanval op schepen ten Oosten van Tobroek. Daarbij werden weer twee Hurricanes neergescho ten, zoodat de Engelschen alleen in dit ge bied vijf jagers verloren. Een koopvaar der vaq 8000 ton kreeg een rechtstreek- schen treffer. Een tweede bom ontplofte dicht bij den scheepswand. EGYPTISCH PARLEMENT BIJEEN. Maandagavond is volgens Engelsche be richten uit Cairo het Egyptische parlement op dringend verzoek van de Waf disten bij eengekomen. De afgevaardigden hadden van de regeering een verklaring geëischt omtrent den toestand en vooral omtrent 't standpunt van de regeering tegenover de situatie van het oogenblik. Bijzonderheden over den loop van het debat zijn niet tot de buitenwereld doorgedrongen. Slechts werd medegedeeld, dat de premier, Hoessein Sidi Pasja, een langen zeer uitvoerige ver klaring heeft afgelegd, waarin hij opnieuw op den ernst van de siuatie wees. Naar ver luidt zou hij de verzekering hebben gege ven, dat de Egyptische regeering juist als indertijd, toen Italiaansche troepen op Egyptischen bodem waren doorgedrongen, een loyaal standpunt inneemt tegenover de bepalingen van het Engelsch-Egyptische vriendschapsverdrag, maar geen stappen zal doen om het Egyptische volk bij den oorlog te betrekken. DE ENGELSCHE OPENBARE MEENING. Naar de Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" meldt, heeft de openbare meening in Enge land een duidelijke verandering in haar houding tegenover de oorlogsgebeurtenis sen in de Middellandsche Zee getoond. De Balkan, die nog een week geleden het oor- logstooneel was, waarop Engeland met be hulp van de Balkanvolken de Duitsche le gercorpsen, naar men in Londen verklaar de, dacht te kunnen verslaan, is sedert Paschen „onbeteekenend" geworden, daar Engeland zijn levensader, het Suezkanaal, bedreigd ziet. De op handen zijnde vlucht van den Balkan en het gebruikelijke in den steek laten van in nood zijnde bond- genooten wordt, naar uit het Londsche be richt van „Dagens Nyheter" blijkt, verdoe zeld door de redeneering, dat Engeland zich alleen voor zijn bondgenooten naar de Suez-zone terugtrekt, ten einde zijn bond genooten van daar uit beter te kunnen hel pen. De „Daily Mail" verklaart, dat Noord- Afrika thans .niet meer zooals veertien da gen geleden een oorlogstooneel van den tweeden rang is, doch het oorlogstooneel van een grootsch opgezetten veldtocht en van de grootste beteekenis is. De „Daily Herald" levert, naar „Dagens Nyheter" verder meldt, critiek op de on onderbroken overwinningsberichten van de geallieerden op den Balkan. Deze berichtgeving en de gelijktijdige bewegingen voor den terugtocht, die het karakter heeft van een vlucht van de En gelsche troepen op den Balkan en in Noord-Afrika, toonen de oneerlijke metho den van de Britsche berichtgeving, die „met haar struisvogelpolitiek ieder succes van de geallieerden, al is het nog zoo klein, voorstelt als een groote overwinning en iedere overwinning van den vijand ba gatelliseert." HET BESTUUR OVER STIERMARKEN, KARINTHIë EN KRAIN Nu in de vroeger Oostenrjjksche ge bieden Beneden-Stiermarken, Karinthië en Krain de krijgsoperaties beëindigd zijn, heeft de Führer het bestuur over het be zette gebied in Beneden-Stiermarken, Karinthië en Noord-Krain opgedragen aan chefs van het burgerlijke bestuur, die direct onder hem ressorteeren. De uit oefening der militaire rechten blijft aan de militaire autoriteiten voorbehouden. Tot chef van het burgerlijke bestuur in het be zette gebied van Beneden-Stiermarken heeft de Führer den rijksstadhouder en gouwleider dr. Ueberreither benoemd, tot chef van het bestuur in Karinthië en Krain den plaatsvervangenden gouwleider Kutschera. TELEGRAM VAN MONTENEGRIJNEN AAN MUSSOLINI Een in Tirana opgerichte commissie tot bevrijding van Montenegro heeft een tele gram gezonden aan den Duce, waarin ge smeekt wordt om de „bevrijding van de op onverdiende wijze door de Serven on derdrukte broeders". De Montenegrijnen, zoo gaat het telegram verder, een trotsch soldatenvolk, dat met zijn bloed roemrijke bladzijden in de Balkengeschiedenis heeft geschreven, hebben jarenlang het hun door het laaghartige Verdrag van Versailles op gelegde Servische juk gedragen. Thans, nu door uw werk en dat van den Führer de dag der vrijheid voor dit gekwelde Balkan- land begint, brengen de Montenegrijnen tot uitdrukking, dat Montenegro in de nieuwe orde van het schiereiland de plaats wil innemen, die het op grond van de door eeuwen van roemrijke gebeurte nissen bevestigde traditie van een vrijen staat toekomt. Buitenlaiidsciie BerichSen STOOMBOOT MET 200 MAN GEZONKEN. In de om haar gevaren beruchte Hangt-, sjau-baai, ongeveer 150 km. tfau Zuiden van Sjanghai, is gisteren een groot stoom schip met 200 passagiers aan boord, ge zonken. Slechts 40 passagiers konden worden ge red; 90 personen zijn levenloos uit het wa ter opgehaald. De overigen worden ver mist. omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. AARDBEVING IN MEXICO. Een zware aardbeving heeft Dinsdag middag van 13 uur 12 tot 13 uur 15 de stad Mexico geteisterd. Talrijke huizen werden beschadigd. Een in aanbouw zijn de bioscoop stortte gedeeltelijk in. Van een uit ongeveer 12 verdiepingen bestaanden wolkenkrabber zijn 4 etages ingestort. De muren kwamen neer op straat. Tegelijker tijd woedde in het stadsdeel Santa Maria een groote brand. Omtrent het aantal doo den zijn nog geen berichten ontvangen. Saloniki in Duitsche handen. Terwijl de stoottroepen door de straten der stad trekken, reiken jeugdige bewoners den soldaten de hand, een gebaar, dat door de manschappen vriendschappelijk beantwoord wordt (Telefoto Orbis) Duitsch Arabische conversatie aan den rand der Lybische woestijn (Foto Weitbild) De opmarsch m Joegoslavië. - Gemotoriseerde afdeelingen van de Duitsche weermacht worden bij het binnentrekken van Agram door de bewoners der stad begroet (Telefoto Orbis)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6