In het bergland van Herzegowina DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 APRIL I34i 32ste Jaargang No. 9924 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. c=a= V De Paasch-Llturgle. De liturgie van de Katholieke Kerk vindt in steeds breedere niet-katholieke kringen bewondering en óók navolging-uit-de-verte. In de niet-katholieke dagbladpers trof ons dezer dagen een beschouwing over de Paasch-liturgie der Katholieke Kerk. Carel Bloemen n.l. schrijft in het „Va derland" o. m.: „Na den boetetijd der Groote Vasten, tiet sombere paars, dat de kenmerkende kleur was der ingetogenheid, na de dra matische en vooral tragische bewogen heid van de lijdensliturgie der beide laat ste weken en in het bijzonder na de die pe dalen van intense droefheid op de drie laatste dagen der Goede Week, ont staat er nu een en al licht en verheer lijking, vreugde en toomelooze blijdschap, tè groot en tè intens om feitelijk onder woorden gebracht te worden, en daarom uitgestameld in een dikwerf herhaald „Alleluia", dat welsprekender is, dan lange betoogen en meer lucht geeft aan het gespannen gemoed, dan een stort vloed van namen en termen. Zeventien dagen lang, sedert Septua gesima, is in de taal der R. K. Kerk het Alleluia niet meer gehoord. Elke vreug deklank moest immers verstommen. Maar nu gaat zij het Paschen vieren. Eerst een week lang tot aan Beloken Pa schen, als ware heel deze week één enkel, ononderbroken feest, waarbij de Alleluia- roepen niet, van de lucht zijn en waarbij bloemen en palmen de kerken versieren en kaarsen branden in een overmatig aantal, als een flakkerende lichtzee, en waarbij uit de orgelpijpen de vreugde klanken rollen ter ondersteuning van het blijde gezang van allen op eeuwenoude schriftuurteksten of hymnen uit den haast even ouden literairen schat der Kerk. En als dan dit lange feest voorbij zal zijn, dan blijft heel die Paaschgeest nog na-zinderen, vijftig dagen lang. Het is dezelfde geest, die de Christe nen der eerste eeuwen moet bezield heb ben bij him Paaschviering. Reeds bij Irenus, bisschop van Lyon, die leefde van 137 tot 202 en bij Tertullianus uit Noord- Afrika (160240) en bij Origines uit Egypte (185254) worden getuigenissen omtrent dezen Paaschtijd gevonden. Ook in ons land is met de invoering van het Christendom die Paaschjubel losgebro ken, elk jaar opnieuw." Deze beschouwing over de Paasch-liturgie kan in ons nog weer 'ns verlevendigen de eigen indrukken, de zelf genoten ervaring. Te midden van zoo veel wat kan neer drukken, wat somber en angstig kan stem men mogen de Katholieken zélf toch niet de bron van troost en kracht, die ons in de Liturgie der Kerk is geschonken, on gebruikt laten! In de Liturgie blijft het Alleluja van Pa schen nog langen tijd na-jubelen. Ook in ons? V Een goed voorbeeld. De afd. Utrecht van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft het initia tief genomen, om het publiek systematisch van voorlichting te dienen inzake het be bouwen van volkstuintjes. Het is een groot sociaal belang, dat de grond zoo productief mogelijk wordt ge maakt; dat op de méést doeltreffende wijze voor de voedselvoorziening wordt gezorgd. Daarom is wat te Utrecht geschiedt na- volgenswaard: zoo ooit dan is nu een goe de, volkomen deskundige voorlichting in zake het bebouwen van volkstuintjes ge- wenscht. Dat geldt voor de steden; dat geldt voor de dorpen .Ook hij, die jaren-lang een eigen tuintje met groenten enz. bebouwt, is nog niet altijd voldoende bekend met de méést practische, de méést voordeelige be bouwing. Voorlichting op dit terrein is een so ciaal zeer nuttig werk vooral in dezen tijd. MiCCiaenenCeyet in een uteefl vviilayen Duinkerken no. 2 SCHERPE ACHTERVOLGING DOOR ZWAAR TERREIN. Als aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden. Na de dramatische oorlogsgebeurtenissen van de afgeloopen week kan samenvattend worden gezegd, dat de nederlaag van het Servische leger volkomen is. Na de door braak door de grensversterkingen in het open veld verslagen, bij de achtervolging door de Duitsche infanterie, die in gefor ceerde dagmarschen optrok, tot staan ge bracht, door snelle troepen ingehaald en omsingeld, door onophoudelijke luchtaan vallen op marsch en op spoorwegtranspor ten volkomen mturw gemaakt, is het verzet der groote massa van het Servische leger ineengestort. Overblijfselen van de versla gen legers hebben zich verzameld in het ongebaande bergland, van de Herzegowina, dat slechts door enkele smalle spoorlijnen en wegen is doorsneden, en hebben ook hier de achtervolgers niet van zich kunnen afschudden; zij worden thans omsingeld. Hoe sterk was dit leger, dat binnen een week tijds onder den druk der Duitsche re gimenten ineenstortte? Het leger van den ouden Joegoslavisehen staat bestond in vredestijd, uit 21 divisies, waaronder vijf divisies cavalerie. Daar in Joegoslavië sinds de stichting van den nieuwen staat in 1919 de algemeene dienstplicht bestond, beschikte het leger bij de mobilisatie in de eerste dagen van April van dit jaar over twintig lichtingen geheel opgeleide reser ves. In den wereldoorlog heeft het kleine Servië bij een bevolking van slechts 4 K millioen zielen onigeveer 800.000 man weliswaar met gebruikmaking van alle lichtingen van 16 tot 60 jaar onder de wapens kunnen brengen. Zoo kan de sterk te van het veldleger in den ouden Joego slavisehen staat, welke tegenover 1914 bij na het drievoudige bevolkingsaantal heeft, zonder landiweer en landstorm, op ten min ste 1.2 millioen man worden geraamd. Binnen een week tijds is dus een millioe- nenleger verslagen, verstrooid, vernietigd en door scherpe achtervolging tot de defi nitieve ineenstorting gebracht, een presta tie van de Duitsche leiding en de Duitsche gevechtstroepen, welke door de bijzonde- dere moeilijkheden T?an het terrein en het slechte, veelal nog wfntersche weer, haar speciale kenmerk kreeg. Op 14 April hebben de Engelschen voor het eerst met de Duitsche troepen strijd geleverd. De Britten zijn daarbij op de vlucht gedreven en de zware verliezen, welke zij bij dit eerste groote contact heb ben geleden, orden door het bericht van het Duitsche opperbevel van 15 April ge kenschetst, dat bij de achtervolging, alleen tot Ftolemais op een klein gebied dertig Britsche panterwagens werden vernietigd. Terwijl hier in Noord-Griekenland nog Britsche dekkingstroepen konden worden gevangen genomen, begint zich op deh achtergrond van het Grieksche oorlogstoo- neel reeds een tweede Duinkerken af te teekenen. Wat sinds dagen talrijke berich ten over den aftocht van Britsche troepen naar de zuidkust van Griekenland en de concentratie van Engelsche transportsche pen deden vermoeden, is thans een feit ge worden: de groote massa van het Britsche expeditieleger in Griekenland vlucht naar de schepen. L. hoeverre hun dit gelukken zal, moet pas volgende* dagen en weken blijken. Ditmaal wordt het Engelsche ex peditieleger, niet zooals in Vlaanderen, door de smalle vaargeul van het Kanaal van het Engelsche eiland gescheiden, doch het moet tot aan zyn volgende basis in Egypte een traject zee van bijna duizend kilometer passeeren. Wat het op deze vlucht te wachten staat, toont reeds de luchtaanval aan, welken sterke Duitsche gevechtsformaties Paaschmaandag op de sdheepsconoen tra ties in den Piraeus heb ben ondernomen. Het resultaat van de he vige Duitsche bomaanvallen op de gecon centreerde Engelsche transportvloot was beslissend. Vier groote transportschepen met een tonnage van 32.000 tot 40.000 b.r.t. zonken onder talrijke voltreffers in de diep te, acht andere groote transportschepen werden door de uitwerking van brisant bommen en door brandschade zoo zwaar getroffen, dat zij voorloopig voor trans portdoeleinden niet meer te gebruiken zyn. Naar het D.N.B. verder verneemt, is gisteren aan de kust van Dalmatië een ge wapend troepentransportschip van 12.000 ton door Duitsche stuka's gebombardeerd. Het schip werd door drie bommen op het achterschip en twee bij den scheepswand getroffen en zoo zwaar beschadigd, dat het onmiddellijk zware slagzij maakte; waar schijnlijk is het geheel verloren. DE OPMARSCH DER ITALIANEN. De bijzondere correspondent van Stefani aan het front meldt, dat de Italiaansche troepen aan het Grieksche front stelselma tig alle gestelde doelen bereiken en dat de opmarsch regelmatig voortduurt van het Presba-meer naar zee. Het aantal gevan genen neemt elk oogenblik toe, alsook de gemaakte buit. In den sector ten Oosten van Scutari hebben de Italiaariscbe troe pen zich met de Duitsche afdeelingen ver- eenigd. De havens waar het Engelsche le ger zich weer tracht in te schepen worden voortdurend door de luchtmacht van de as gecontroleerd. TERUGTOCHT DER BRITSCH- GRIEKSCHE LEGERS. Volgens den Lohdenschen berichten dienst trekt het Grieksche leger uit een sector uit het NoordrAlibaneesche front te rug. De Grieken moesten het gebied van Koritza ontruimen, omdat hun flank door den terugtocht der Joegoslaven open kwam te liggen. Naar de Londensche berichtendienst ver der meldt, rukken de Duitsche troepen in Noord-Griekenland verder op. Duitsche troepen zijn van Salonika uit in zuidwestelijke richting opgerukt en heb ben de achtervolging van de Engelschen op hun terugtocht ingezet. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de inscheping der Britsche troepen aan de Grieksche oostkust een steeds grooteren omvang aanneemt. 'Dterugtrekkende be weging van de Engelsche troepen .wordt door het ingrijpen der Duitsche Stuka's meer en meer tot een overhaaste vlucht. In de havens aan de oostkust en op andere plaatsen, waar de Engelschen trachten zich op Grieksche oorlogs- en koopvaardijsche pen in veiligheid te stellen, zijn Grieksche kapiteins, die hun schip niet te hunner be schikking wilden stellen, met wapenge weld daartoe gedwongen. Uit Saloniki wordt aan het agentschap Stefani gemeld, dat het bij den Piraeus tot verschillende incidenten is gekomen tus- schen de Engelsche en de Grieksche auto riteiten omtrent de methodes der weder inscheping van de Britsche troepen. De Engelschen maken er aanspraak op, dat het geheele verkeer wordt onderbroken en dat de Engelsche wederinscheping voor rang zal hebben op alle andere verkeer, ook voorrang op de levensmiddelenvoor ziening van den Piraeus en Athene. Deze door de Britsche officieren toegepaste bruuske methodes hébben reeds reacties gewekt bij functionarissen en arbeiders der havens van den Piareus. Groote men- schenmenigten zagen uit de straten nabij de haven de wederinscheping van de En gelschen. De stemming der bevolking van den Piraeus verontrust in hooge mate de Grieksche autoriteiten, die het Engelsche opperbevel hebben aangeraden, zooveel mogelijk afgelegen havens te gebruiken. De Britsche militaire autoriteiten zijn be zig alle motorvisschersbooten te huren, die zy kunnen vinden, BULGARIJE BREEKT MET JOEGOSLAVIë. Bulgarije heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Joegoslavië verbroken. Het Bulgaarsche persbureau heeft hier over de volgende officieele mededeeling verspreid. De Bulgaarsche regeering heeft de di plomatieke betrekkingen met Joegoslavië verbroken. In de nota, welke aan de Joegoslavische legatie is overhandigd, worden hiervoor de volgende beweegredenen aangegeven: 1) De sinds het begin van deze maand door Joegoslavische afdeelingen onderno men ongegronde en niet uitgedaagde aan vallen op grensposten. 2) Luchtaanvallen van Joegoslavische vliegtuigen op open Bulgaarsche steden, waarbij burgers, vooral vrouwen en kinde ren, gedood werden, hoewel Bulgarije bui ten het conflict bleef. 3) Leden van het Joegoslavische ge zantschap in Sofia onderhielden betrekkin gen met woelige elementen, die onlusten en een staatsgreep voorbereidden. Dit bleek o.a. ook uit manifesten, welke in Joegosla vië gedrukt werden, door leden van de Joegoslavische legatie naar Bulgarije ge bracht en door de woelige elementen, waar mede zij in contact stondien, verspreid wer den. Richtlijnen benoeming onderwijzend personeel Behoudens uitzondering, die noodig zyn tot uitvoering van het leerplan of die in verband staan met bijzondere eischen die aan de school moeten worden gesteld, zul len aldus het „Vaderland" bij de be noeming van onderwijzers de volgende re gelen in acht moeten genomen worden. A. De sollicitanten, die zich na een op roeping in één of meer bladien hebben aan gemeld en aan de gestelde eischen voldoen, worden ingedeeld in drie. groepen. Groep 1: A. zy, die reeds vóór 1 Januari 1936 de akte van onderwijzer hebben be haald. B. zy, die reeds in een vaste betrekking als onderwijzer (es) werkzaam zijn; C. zij, die wachtgelder zijn. Groep II: zij, die tusschen 1 Januari 1936 en 1 Januari 1939 de akte van bekwaam heid als onderwijzer (es) hebben behaald. Groep Hl: zij, die na 1 Januari 1939 de akte van onderwijzer (es) hebben behaald. B. Achtereenvolgens komen voor benoe ming tot onderwijzer (es) in aanmerking de sollicitanten uit groep I, daarna die uit groep II en ten slotte die uit groep IH. Is het aantal sollicitanten van de groep, die het eerst voor benoeming in aanmerking komt, 8 of minder, dan kunnen ook sollici tanten uit de onmiddellijk daarop volgen de groep in aanmerking kamen voor een benoeming. C. In afwijking van het onder B bepaal de zal het geoorloofd zijn aan een 'bepaalde school een kweekeling(e) met akte te be noemen, mits deze op 1 April 1941 ten min ste twee jaren onafgebroken als kweeke- ling met akte of als tijdelijk onderwijzeres aan die school, of aan één der scholen uit gaande van hetzelfde schoolbestuur is werkzaam geweest, van kweekelingen met akte, die gemobiliseerd zijn geweest, mag daarbij de militaire diensttijd worden me- degerekend. Deze regelen zullen vrijwillig toepassing vinden, zoowel voor openbaar als voor bij zondere scholen. „Vaderland." UITVOERINGSBESCHIKKING LOONBELASTING. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën, heeft bepaald: Art. 3, lid 2 van do tweede uitvoerings beschikking loonbelasting 1940 wordt ver vangen door: (2) In afwijking van hetgeen in artikel 18, lid 4 en artikel 19, lid 1, van het be sluit is bepaald, behoort de werkgever, die de ingehouden belasting op de giroreke ning van den ontvanger stort of overschrijft de desbetreffende aangifte voor de loon belasting bij den ontvanger in te leveren. De betaling per giro is slechts geldig, in dien de werkgever deze aangifte op den dag, waarop hij het giroformulier verzendt of de storting op de postrekening van den ontvanger verricht, aan den desbetreffen- den ontvanger doet toekomen. (3). In afwijking van hetgeen in artikel 19, lid 3, van het besluit is bepaald, kan de werkgever de mededeeling, dat hij geen loonbelasting behoefde in te houdeh (de negatieve loonbelasting-aangifte) desge- wenscht aan den ontvanger, onder wiens kantoor de loonbelastingkaar ten worden oewaard, doen toekomen. NIEUWE BURGEMEESTERS. Tot burgemeester van Kessel is be noemd de heer F. A. A. H. Breekpot. De nieuwe burgemeester is geboren 17 Novem ber 1913 te Maastricht, Hij bekleed thans de funotie van ambtenaar ter secretarie van de gemeente Posterholt (Limburg). Tot burgemeester van Stramproy is be noemd de heer J. H. Creemers, die thans secretaris dier gemeeente is. Tot burgemeester van Nunhem is be noemd de secretaris dier gemeente, de hear II. J. H. Hendriks. VIJFDE WETHOUDER TE AMSTERDAM. De Regeerinigscommissaris voor Amster dam, burgemeester E. J. Voute, heeft tot vijfden wethouder benoemd mr. dr. F. G. Guépin, verbonden aan de directie der Eer ste Hollandsche Levensverzekeringsbank en de Noordwester Hypotheekbank, daar ter stede. Hij *is voorts secretaris-penning meester van hef Centraal Instituut voor Ghristelijk-Socialen Arbeid. De heer Guépin zal het beheer verkrijgen over Ambtenaars- en Arbeidszaken NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. GOUDEN DIENSTJUBILEUM BIJ DE Gisteren is de heer J. F. Mulders, in specteur bij de Nederlandsche Spoorwegen, afdeeling reizigers-tarieven, in verband met zijn gouden dienstjubileum te Utrecht op hartelijke wijze gehuldigd. Momentje HET LEVEN. De menschen vragen my weieens of al die kleine gedachten, die ik hier zoo neerschrijf, aan het leven zyn ontleend of alleen maar ontspruiten aan het brein mijner fantasie en zij be doelen natuurlijk het laatste. Want het lijkt hun vreemd, dat een nor maal mensch zulke gedachten zou heb ben. Laat ik hun antwoord geven met een leerzaam verhaal. Een vriend van den romanschrijver Balzac uit de provincie noodigde dezen bij zich om hem in de gelegenheid te stellen kennis te maken met een schilderachtig menschentype, een aartsvrek. Deze man boeide Balzac zóó, dat hij vele maanden bij zijn vriend verbleef en dagelijks met den man, hij heette Grandet, verkeerde. Weer te rug in Parijs voltooit hij in één ruk zijn roman. Maar de vriend in ie pro vincie is teleurgesteld, als hij den roman gelezen heeft. Hy verwyt Bal zac, dat dit Grandet niet is, dat hij het object vervormd heeft. Grandet is in het dagelijksche leven veel slechter, veel geldzuchtiger, veel diefachtiger, veel onbetrouwbaarder kortom veel vindingrijker in het kwade dan zijn echte, grauwe Grandet. Maar Balzac antwoordt: Dat weet ik heel goed, beste vriend, maar vergeet niet, dat een romanfi guur altijd waarschijnlijk moet blij ven. Alleen het leven kan zich de luxe veroorloven buitensporig en absurd te zijn. Dat is op het oogenblik weer waar. En ik denk er "nu al aan als wij la ter vertellen over dezen verschrikke- lyken tijd of onze kleinkinderen hun grootvaders dan niet zullen hou den voor vreeselijke leugenaars.... GEWESTELIJKE ARBEIDSBÜREAUX Cursus voor directeuren Nu met ingang van'l Mei a.s. de arbeids bemiddeling niet alleen Rijkszaak gaat worden, maar bovendien op een breedere basis wordt geschoeid en de grootst moge lijke efficiency daarbij zal worden be tracht, is de behoefte gebleken aan een deugdelijke voorlichting van de directeu ren, plaatsvervangend directeuren en eeni- ge andere leidende functionarissen bij de nieuwe gewestelijke arbeidsbureaux. On der leiding van den referendaris bij het departement van Sociale Zaken, Th. v. Lier, wordt voor de genoemde ambtenaren van 15 tot 26 April in het hotel „Wittebrug" te 's Gravenhage een cursus gehouden, waarbij, behalve de heer Van Lier, eenige hoofdambtenaren van het departement als docent optreden. Het onderricht strekt zich uit over de volgende onderwerpen: Doel en wezen van de ryksarbeidsbemid- deling. Taak, organisatie, instelling en werk wijze van deze bemiddeling. De hulpmiddelen der rijksarbeidsbemid- deling als personeelsselectie, de documen tatie omtrent werkzoekenden, het arbeids- boek en de registratie, de sociaal-economi sche documentatie en statistiek, de voor lichting by beroepskeuze, de psychotech nische en medische dienst, contact met ge meentebesturen, werkgevers en werk nemers, pers, propaganda, enz. De praktijk der ryksarbeidsbemiddeling (binnen- en buitenland), de bemiddelings administratie en de statistiek, ook in ver band met de sociaal-economische docu mentatie. Personeel, registratuur, archief, enz. Materieel, gebouwen, enz. Financieel beheer, administratie en con trole. Het ligt in de bedoeling, binnenkort der gelijke cursussen in eenige plaatsen van het land te houden voor leiders van de bijkantoren en voor middelbare en lagere ambtenaren van de gewestelijke arbeids bureaux. „LANDEN GEZOCHT". Het Parijsche dagblad „Oeuvre" heeft dezer dagen een grappige advertentie ge publiceerd, welke in Fransche politieke kringen groote vroolijkheid veroorzaakt heeft. De advertentie luidde aldus: „Landen gezocht. Gezocht een land, dat bereid is de hulp van Engeland te aanvaarden. Landing van het expeditieleger ver achter het front, totale nederlaag en overhaaste inscheping binnen den kortst mogelijken tijd gewaar borgd".

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1