VOOR ONZE ZIEKEN. Weerbericht RFXHTZAKEN Nieuwe uitgaven STADSNIEUWS VRIJDAG 11 ATKIL 19<u CE LEIDSCHE C0URAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 0. Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.30 Vrijdagavond. Zon op 6.51 Zaterdagochtend MAANSTANDEN. 10 April: De maan komt Donderdagavond om 6.47 op en gaat Vrijdagmorgen om 6.48 uur ondér. (Volle maan). 11 April: De maan komt Vrijdagavond om S.ll uur op en gaat Zaterdagochtend om 7.17 uur onder. 12 April: De maan komt Zaterdagavond om 9.33 op en gaat Zondagochtend om 7.52 uur onder. 13 April: De maan komt Zondagavond om 10.54 uur op en gaat Maandagochtend om 8.32 uur onder. 14 April: De maan komt Maandagavond om 12.09 uur op en gaat Dinsdagochtend om 9.19 onder. 16 April: De maan komt Woensdagnacht om 1.15 uiir op en gaat Woensdagochtend om 10.13 onder. 17 April: De naam komt Donderdagnacht om 2.12 op en gaat Donderdagvoormiddag om 11.13 onder. 18 April: De maan komt Vrijdagnacht om 3 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.17 onder. (Laatste kwartier) 311 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11CZD11C~- Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U gang en zonsopkomst. jj Deze tijden zijn voor hedenavond z en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.30 u. 0 0 Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. r ZONSOPKOMST 6.51 u. i CO11 CO 11 CD II O 11 CD II CD II CD 11 CD II CD OMZETBELASTING VOOR ADVOCATEN Men schrijft aan het „Handelsblad": De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën heeft aan de ambte naren, belast met de uitvoering van het Besluit op de Omzetbelasting 1940, een aanschrijving gezonden van den volgen den inhoud: Advocaten, die tegen een vaste vergoe ding op een advocatenkantoor werkzaam zijn (zoogenaamde medewerkers of junio res), moeten worden geacht als zoodanig niet zelfstandig een beroep uit te oefenen in den zin van het Besluit op de Omaat- belasting 1940. Van de door hen ontvan gen vergoeding is mitsdien omzetbelasting niet verschuldigd. Het komt voor, dat een advocaat naast zijn gewone praktijk werkzaam is als se cretaris. Alsdan dient het standpunt te worden ingenomen, dat dergelijke functies tezamen met de werkzaamheden als advo caat een economisch geheel vormen en dat de advocaat mitsdien bedoelde werk zaamheden als secrëtaris binnen het kader van zijn „onderneming" verricht. De ver goeding, welke de advocaat als secretaris ontvangt, daaronder begrepen hetgeen hij geniet als tegemoetkoming in zijn kantoor kosten, is derhalve aan de heffing van omzetbelasting onderworpen. Er kunnen zich evenwei gevallen voordoen, 'waarin anders moet wordei. beslist Indien een ad vocaat b.v. nagenoeg zijn geheele werk kracht als secretaris ter beschikking stelt van één vereeniging en daarnaast slechts bijkomstig de advoczatuur uitoefent zal veelal behooren te worden aangenomen, dat hij in dienstbetrekking is bij bedoelde vereeniging en mitsdien de vergoeding voor de waarneming van het secretariaat niet in de zelfstandige uitoefening van een beroep ontvangt In een zoodanig geval dient de heffing van omzetbelasting der halve beperkt te blijven, tot de opbrengst van de eigenlijke advocatenpraktijk. De bedragen, welke in de declaraties van advocaten zijn begrepen wegens verschot ten, zooals reiskosten, verblijfkosten, por tokosten, telefoonkosten en. dergelijke, moeten worden geacht deel uit te maken van de vergoeding. Daartoe behooren even wel niet de kosten, welke zijn gemaakt in naam en voor rekening van den cliënt. Diensten, welke worden bewezen door den curator in een faillissement, moeten worden geacht te zijn verricht binnen het kader van de onderneming van den advo caat. Van het ontvangen salaris dient der halve omzetbelasting te worden voldaan. De overige faillissementskosten, zooals kos ten van boedelbeschrijving en taxatie, grif fierechten, kosten van procedures voor den boedel, advertentiekosten, kosten van brief wisseling en dergelijke worden gemaakt in naam en voor rekening van den boedel en zijn niet aan de heffing onderworpen. DE PERSOONSBEWIJZEN VOOR FORENSEN. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Forensen heeft aan de gemeen tebesturen van ruim 30 der voornaam ste forensengemeenten in het Gooi, Ken- nemerland, de Zaanstreek en in de pro vincies Utrecht en Zuid-Holland een re quest gericht in verband met de uitrei king der persoonsbewijzen. In dit request wordt erop gewezen, dat over het algemeen het opmaken en uit reiken dezer persoonsbewijzen, naar het zich laat aanzien, zal geschieden op uren, waarop de forensen wegens hunne werk zaamheden niet in de woonplaats aanwe zig zijn. Daar het voor hen natuurlijk zeer bezwaarlijk is om speciaal voor de uitrei king der persoonsbewijzen een ochtend of middag vrij te nemen, wordt door den bond aan de gemeentebesturen verzocht een dusdanige regeling te treffen, dat voor de forensen het opmaken en uitreiken der persoonsbewijzen geschiedt op be paalde avonden of op Zaterdagmiddag. NIEUWE WETHOUDERS TE HAARLEM Op voordracht van den regeerings- commissaris te Haarlem S. L. A. Plekker is benoemd tot wethouder van Volksge zondheid dr. Ch. A. Götte, arts te Haarlem, en tot wethouder van onderwijs de heer M. van Driel, leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Kennemer lyceum. Dr. Götte werd in 1881 te Hoogezwaluwe geboren, doorliep het gymnasium te Dor drecht en studeerde vervolgens te Lei den, waar hij in 1910 cum laude tot doctor in de medicijnen promoveerde. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest als assistent van prof. P. C. T. van der Hoeven, vestig de hij zich als gynaecoloog te Haarlem. Dr. Götte, die sinds 1933 lid is van de N.S.B., heeft een werkzaam aandeel ge had bij de oprichting van het medisch front. De heer van Driel werd in 1900 te Lei den geboren. Hij studeerde te Nijmegen in de Germaansche taal en letterkunde en werd leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. aldaar. Hij kwam in 1930 naar Haarlem, waar hij aan verschillende middelbare scholen doceerde, het laatst aan het Ken- nemer lyceum. De heer van Driel is sinds 1940 lid van de N.S.B. en organisator van het district Haarlem en omgeving van het opvoedersgilde. Onderscheidingsteekenen voor hoofd commissarissen van politie. Bij besluit van den secretaris-generaal van de departementen van justitie en van binnenlandsche zaken is bepaald, dat, in afwachting van nadere regelingen, de hoofd commissarissen van politie in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage voorloopig de onderscheidingstee kenen, verbonden aan den rang van kolo nel, mogen voeren, en de hoofdcommissa rissen in de gemeenten Utrecht, Groningen en Eindhoven die van den rang van luite nant-kolonel. HAAGSCHE RECHTBANK DE FRAUDE BIJ HET DISTRIBUTIE KANTOOR TE LEIDERDORP Alle verdachten tot gevangenisstraf veroordeeld De Haagsche rechtbank heeft vonni3 gewezen in de zaken, verband houdende met de fraude bij het distributiekantoor te Leiderdorp. Terecht hadden gestaan de ■gewezen directeur van genoemd kantoor en eenige helers van de artikelen, welke de directeur verduisterd had. Het betrof hier opplakvellen met broodbonnen, dui zenden stuks en kleedingstukken voor de Winterhulp. Tegen den 20-jarigen direc teur H. S. E. van B. te Leiden, had de Officier twee maanden gevangenisstraf ge- eischt. Het vonnis werd het dubbele van den eisch en wel vier maanden gevan genisstraf. De 32-jarige kruidenier P. C. te Lei den, had wegens heling een eisch tegen zich gehoord van acht maanden gevange nisstraf. Hij werd veroordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van acht maanden. De eisch tegen den 21-jarigen koopman J. W. H. te Leiden was, eveneens we gens heling, geweest zes maanden gevan genisstraf. Hier werd de uitspraak een gevangenis straf van zes maanden. Als laatste heler had terecht gestaan de 33-jarige boekbinder J. B. te Leiden. De Officier had tegen hem, ook wegéns heling, een jaar gevangenisstraf geëischt. Wonnis wijzend veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Zich misrekend. De slagersknecht W. F. L. B. te L i s s e wist, dat zijn patroon een hoeveelheid van 500 kg. gesmokkeld, gezouten rundvleesch in een schuurtje had staan. Van het stand punt uitgaande, dat de patrc oq bij ver missing toch geen aangifte zou durven doen, had B. tezamen met eenige andere personen het plan opgemaakt en uitge voerd, dit vleesch te stelen. Het heele complot was uitgekomen en de daders hadden zich voor den Haagschen rechtbank te verantwoorden. Tegen W. F. L. B. te Lisse was de eisch geweest zes maanden gevangenisstraf. Hij werd vr ij gesproken. Tegen den bloemist J. B. te Lisse, die reeds, driemaal veroordeeld is geweest, was de eisch acht maanden gevangenis straf. De uitspraak tegen hem werd een gevan genisstraf voor den tijd van zes maan den. De 38-jarige losarbeider J. V. te Lisse, die reeds vijftien maal veroordeeld is ge weest, had een eisch van een jaar tegen zich gehoord. Hier werd de uitspraak een gevangenis straf van achtmaanden. B. W. M. loswerkman te Voorhout, was de laatste in dit complot geweest Hij had wegens heling zes maanden gevange nisstraf tegen zich hooren eischen. Het vonnis van de rechtbank werd hier een gevangenisstraf voor den tyd van vier maanden. Frauduleus varkens geslacht De koopman C. den S. te Leidschen- d a m en de chauffeur J. C. J. van H. even eens uit Leidschendam hadden te recht moeten staan, omdat ze clandestien, te Leidschendam, een aantal varkens had den geslacht. Ze hadden zulks ontkend, maar de ge tuigen hadden anders verklaard, waarna de Officier tegen elk twee maanden gevange nisstraf had geëischt. De rechtbank veroordeelde hen elk tot drie maanden gevangenisstraf. Rijwieldiefstal. De slager J. J. S. te Leiden, thans ge detineerd, had in Januari en Februari te Leiden twee rijwielen weggenomen. Uit armoede, aldus had hij verteld. De Officier had acht maanden gevange nisstraf tegen hem geëischt De uitspraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Diefstal van een portemonnaie. De tuindersknecht C. de V. afkomstig uit A 1 k e m a d e, had ten nadeele van mej. S. te Katwijk aan Zee een porte monnaie weggenomen, voor welk feit de Officier twee maanden gevangenisstraf had geëischt. Het vonnis werd een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis. HAAGSCH, GERECHTSHOF In hooger beroep verdubbeling van straf geëischt.. L. P. te Zoetermeer staat daar ter plaatse op de zwarte lijst inzake het café bezoek, hetgeen wil zeggen, dat hem daar niet meer getapt wordt. De reden hiervan is, dat. hij, als hij iets geestrijk vocht ge bruikt, danig vervelend wordt en met een ieder vechten wil. Omdat hij in Zoeter meer niets- kon koopen bij de diverse kaste leins was hij naar een in de buurt gelegen plaatsje gegaan, om zijn dorst te lesschen. En weer was het misgegaan met hem, want weer had hij ruzie gekregen met een anderen café-bezoeker. Deze twist was hem tenslotte noodlottig geworden, omdat hij er thans een mes bij gebruikt had. Zijn mede-cafébezoeker had hij het mes over het gezicht gehaald waardoor een „jaap" was ontstaan. Voor dit feit had de Politierechter hem veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den 'tijd van zes weken. Hij had zulks wel wat veel gevonden en was, om verminde ring van straf te krijgen, in hooger beroep gekomen bij het Hof. Hij kwam van een koude kermis thuis, want inplaats van vermindering van straf te vragen, vond de procureur-generaal het feit zoo ernstig, dat hij verdubbeling van straf vorderde en wel een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Uitspraak over 14 dagen. Omdat hij zijn zin niet kreeg. J. K. te Boskoop was op 5 November naar den distributiedienst daar ter plaatse getogen om eens een boom op te zetten over een toeslag op zijn brandstoffen. Het ging niet door en toen K. niettemin toch bleef aandringen, werd hem vriendelijk, doch dringend verzocht, om het lokaal te verlaten. Toen hy na eenige aanmaningen nog niet ging, hadden eenige ambtenaren gepoogd hem over den drempel te kry'gen, welke pogingen mislukt waren. Uit zich zelf was K. later weg gegaan. Wegens lokaalvredebreuk had de Politierechter hem veroordeeld tot een geldboete van 15.subs. 15 dagen. Ook hij was in hooger beroep gekomen bij het Hof, maar de procureur-generaal achtte het vonnis juist gewezen en vroeg derhalve bevesti ging ervan. Vonnis over 4 dagen. Gevangenisstraf in een geldboete veranderd. De veehouder C. F. M. te Boskoop v/as door de rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij eenige koeien, die hy van een anderen vee houder in bruikleen had, op de veemarkten te Leiden en Rotterdam verkocht had zon der medeweten van den eigenaar. De procureur-generaal had in hooger beroep bevestiging van dit vonnis ge vraagd, maar het Hof, uitspraak doende, veranderde de gevangenisstraf in een geldboete van 100.subs. 50 dagen. Een groot oogenblik in het leven van een kleinen man (Foto Schimmeloenninnb' Janmaats en Sinjeurcn. K. No- rel. Sijthoffs Uitgeversmij, Leiden. Met dit boek voert Norel, die al eens meer een goeden roman schreef over tijden van druk voor ons vaderland, ons naar den tijd der Spaansche overheersching en het ontstaan van ons koloniale Rijk. Hij vertelt buitengewoon boeiend, hoe het de ondernemende handelsgeestder Amster- damsche reeders was, welke Philips' macht in Holland de eerste klap toebracht. Hij vertelt levendig van dén Calvinistischen dominee-geograaf Plancius, die niet te vreden was met de kalme en voordeelige vaart op de Oostzee, die geen genoegen nam met een wat gevaarlijker vaart naar de Levant en Amerika. Plancius joeg de reeders verder: Indië moesten zij ver overen. En zoo komt het verhaal op Anna Eltink, die den schipper Steven van der Hagen bemint en een rijk en voor- deelig huwelijk afslaat om liever met de liefde in het hart èn angst om het gevaar de vrouw te zijn van den commandant der vioot dan zonder liefde de vrouw van een rijken reederszoon. Tegen dezen liefelijken achtergrond van heldenmoed van man en vrouw, van een die vaart en een die wacht, beschrijft Norel de vaart van dezen schipper, de rijkdom van het toenmalige Amsterdam, de tocht door de onbekende heete passaat winden, de reis van Houtman naar Indië, de slavenschepen in Spanje. Norel verstaat zijn métier, zijn figuren zijn levende ge stalten, die tevens den achtergrond vor men van dien zwaren en verbeten strijd om de vrijheid, zooals de Hollander die te voeren placht. De geest van dezen roman is de oude heldenmoed en het doörzettingsvermogen, die verankerd liggen in karakters als van Anna en Steven. Karakters, die ont beringen weten te dragen, offers te brengen, te volharden en uiteindelijk te slagen. Karakters van vurige en vooruitziende mannen als Plancius, die hen aanvuurt met zijn hand op den bijbel. Dit prachtig stuk Vaderlandsche historie heeft Norel geschreven zooals het moest: Nederlandsch, warm en gedragen en in een pakkende, eigen stijl. Wij wenschen dit boek in alle Neder- landsche handen. De suggestieve omslagteekening van Van Doorn verhoogt nog de waarde van dezen waardevollen roman. VOETGANGERS, de oogen open, niet op den rijweg, maar op het trottoir moet ge loopen! Vereeniging voor Veilig Verkeer. Agenda LEIDEN. Maandag, R.K. Houtbewerkersbond, vie ring 25-jarig bestaan. H. Mis te 10.30 uur in de St. Petrus-kerk, feestvergadering te 3.30 uiur in den Volksbond. Maandag, Radio Sterren-Parade, Stadsge hoorzaal, nam. 2 uur, 's avonds 8 uur. Woensdag, Ver. Oud-Leerlingen Leidsche Ambachtsschool, Showavond door The Ramblers, 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 April 20 uur tot Zaterdag 12 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drie- sum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apo theek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER DAMASUS CASTELEIN O.F.M. Zondag a.s., Hoogfeest van Paschen, hoopt onze stadgenoot, de weleerw. pater fr. Damasus Castelein O.F.M. zijn Eerste Plechtige H. Mis aan God op te dragen in de Parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen des morgens om 10 uur. Gelegenheid tot gelukwenschen des 's middags van half drie tot half vier uur in het Parochiehuis Mare 34, hoek Oude SmgeL RJK. HOUTBEWERKERSBOND De viering van het vijf-en-twintig jarig bestaan van bovengenoemde organisatie heeft plaats op a.s. Maandag (2e Paasch- dag). Hoogmis te 10.30 uur in de St. Petrus- kerk. Vergadering te 3.30 uur in het ge bouw van den R.K. Volksbond. Deze bij eenkomst valt niet onder het verbod van do „Paaschrust" en gaat dus gewoon door. Op beide Paaschdagen wordt de PTT- dienst uitgevoerd als op Zondag, behou dens dat op Tweeden Paaschdag één brief en één pakketpostbestelling uitgaat; in ver band hiermede is er op dezen dag geen ge legenheid tot kostelooze afhaling van post stukken. De postagentschappen zijn op beide da gen gesloten. Het bericht in een onzer vorige num mers over de aanhouding van den land bouwer v. W. inzake het vervoeren van een hoeveelheid spek moet aldus gelezen worden, dat de aangehoudene geen crisis- ambtenaar was, doch dat de aanhouding door crisisambtenaaren geschiedde. De 15-jarige fabrieksarbeider J. V., wo nend aan het Levendaal 41, is gisterna middag te 7~uur met zijn rywiel in de Cathrijnestraat tegen een muur gereden. Met een lichte hersenschuding werd het jongmensch naar het Academisch zieken huis vervoerd. Wij weten,.dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen hulsgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, hulsgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, ied9ren dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen, zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's. die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2