Voortgezette documenten publicatie Matsoeoka's verblijf te Moskou OfficieeSe Publicatie Officseele Publêcatie WOENSDAG 9 APRiL 1941 OMTRENT DE GEHEIME BETREK KINGEN VAN ATHENE EN BELGRADO Uit witboek no. 7, dat in voorbere»ding is, zijn gisteren in een nieuwe publicatie de volgende acht documenten weergegeven: 10. Aanteekening van 20 September 1939 voor den Franschen ministerraad waarin o.a. gezegd wprat: „Griekenland blijft den Westerschen mogendheden trouw". 11. Rapport van 31 October 1939 van den Franschen marine-attaché te Athene, kapitein-ter-zee Pol-Lahalle, aan den vloot- admiraal en opperbevelhebber van de Fransche marinestrijdkrachten: „No. 55. Geheim. Betreft: Italiaansch-Grieksche be trekkingen. Hierin wordt o.a. verkaard, dat de Griek- sche regeering, om aan een vernieuwing van het niet-aanvalspact met Italië te ont komen, heeft toegestemd in een briefwis seling, die niet dezelfde draagwijdte heeft ais een tweezijdig Verdrag en aan Athene de vrije hand laat om aan Frankrijk en Engeland bij zekere gelegenheden zijn me dewerking te verleenen. 12. Rapport van den militairen attaché, luitenant-kolonel de Lobit, van het Fran sche gezantschap te Athene, aan den heer premier, minister van Defensie en Oorlog (uittreksel) van 30 October 1939: „Betr. gesprek met generaal Papagos Deze generaal verzekerde, dat Grieken land had geweigerd het non-agressiepact te vernieuwen om zijn vrijheid van handelen aan de zijde der geallieerden te bewaren, voor het geval dit noodig mocht zijn. 13. Notitie van 20 September 1939 van den onder-directeur van de afdeeling Euro pa van het Fransche ministerie van Buiten- landsche Zaken (uittreksel): „De Griek- sche regeering voert een neutraliteitspoli tiek, die officieel uiterst strikt is, doch in het geheim op een eventueele Fransch- Engelsche samenwerking gericht is". 14. De Fransche premier en minister van Buitenlandsche Zaken aan het mini sterie van Oorlo'g (tweede bureau) en aan generaal Gamelin (uittreksel): „Betreft: Levering van oorlogsmaterieel aan Joega- Slavië: 15. Telegram van den Franschen gezant te Belgrado, Brugere, aan het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken (uit treksel) van 5 December 1939:„indien wij te onzen gunste een weinig orde willen waarborgen in den chaos, die in voorbe reiding is, dan is het dringend noodig, dat wij door passende militaire overeenkom sten onze positie en onze bemoeiingen zoo wel naar Turksche als naar Joego-Sla- vische zijde consolideeren". 16. Codetelegram van 4 December 1939 van den Franschen militairen attaché te Athene aan het Fransche ministerie van Oorlog: „De chef van den Helleenschen generalen staf heeft tegenover den Brit- schen militairen attaché en my den wensen geuit, besprekkingen te openen over de militaire vraagstukken, die voortvloeien uit de aan Griekenland verleende garan ties. 17. Codetelegram van 8 December 1939 van den Franschen militairen attaché te Athene aan het Fransche ministerie van Oorlog: „De onderstaatssecretaris bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft den Franschen gezant medegedeeld, dat de chef van den generalen staf bevel heeft gekregen onze verzoeken om inlichtingen te beantwoorden. JAPANSCHE MINISTER BLIJFT EEN PAAR DAGEN LANGER Naar verluidt, zal de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, eenige dagen langer te Moskou blijven en pas op 13 April naar Tokio vertrokken. Gisteravond heeft de Japansche ambas sadeur, Tatekawa, een maaltijd aange boden, waaraan werd deelgenomen door Molotov, zijn plaatsvervangers Wysjinski en Losowski, een aantal andere Russische functionnarissen en de ambassadeurs en gezanten van de staten van het Drie- mogendhedenverdrag. Vanavond zou Mat soeoka voor een bezoek aan Leningrad vertrekken. Naar van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen, blijft men, zooals van zelf spreekt, in politieke kringen daar be langstelling koesteren voor de terugreis van Matsoeoka, ook na het bezoek, dat de Japansche minister in hartelijke verstand houding aan Duitschland en Italië heeft gebracht. In de Wilhelmstrasse zijn giste ren verschillende vragen gesteld naar aan leiding van Matsoeoka's verblijf te Moskou. De opvatting te Berlijn werd als volgt ge resumeerd, dat een verlenging van het verblijf te Moskou zeker samenhangt met Matsoeoka's besprekingen in de Russi sche hoofdstad, die zijn gewijd aan zuiver JapanschRussische vraagstukken. De betrekkingen tusschen Duitschland en Rus land zijn duidelijk, zoodat alle aangelegen heden, die betrekking hebben op de weder zij dsche belangen, in direecte besprekingen behandeld worden. FINANCIËN EN ECONOMIE NED. FORD AUTOMOBIELFABRIEK. De Nederlandsche Ford Automobielfa briek kondigt de uitkeering aan van een dividend groot 8 pet. over het boekjaar 1940. Over 1939 werd een totale uitkeering gedaan van 20 pet. waarvan 6 pet ad in terim betaalbaar werd gesteld. Pers en radio in dezen tijd Op het departement van Volksvoorlich ting en 'Kunsten in 's-Gravenhage is Dins dagmiddag een bijeenkomst gehouden, welke tot doel had een nauwer contact tot stand te brengen tusschen de verschillende leidende figuren van dit departement en de dagblad-redacties. De directeur van het perswezen van het departement van volks voorlichting en kunsten, de heer N. Oos- terbaan, opende deze pers-bijeenkomst met een woord van welkom. Spr. begroette den heer drs. H. Goed- huys, die namens het Verbond van Neder- landsche Journalisten aanwezig was, en den heer A. Meyer Schwencke, die den Raad van Voorlichting vertegenwoordigde. Hierna richtte de heer Oosterbaan zich tot de hoofdredacteuren en zei o.m.: Het departement van Volksvoonichting en Kunsten heeft reeds herhaaldelijk een beroep op uw medewerking mogen doen en als alle teekenen niet bedriegen, zal dit In de toekomst nog tallooze malen geschie den. Wij vragen u deze medewerking niet terwille van ons zelf, doch terwille van ons volk, dat wij boven alles liefhebben en dat wij met uw hulp in nieuwe en vei lige banen willen leiden. Van mijn kant wil ik u de ernstige ver zekering geven, dat de Nederlandsche pers en de journalisten in my een warm ver dediger hunner belangen zullen vinden. Hetzelfde kan ik u verzekeren namens de leiding van dit departement, namens dr. Goedewaagen en zijn plaatsvervanger ir. van der Vegte. Het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten zal het journalistieke ambt zuive ren en verheffen. Het zal de beunhazerij uitroeien, vakbekwaamheid aankweeken en betere arbeidsvoorwaarden scheppen. Alle krachten, welke in ons volk aanwe zig zijn, moeten thans worden gewekt en ons vaderland voorbereid op de groote toekomst, welke het in het nieuwe Europa tegemoet gaat. Hierna was het woord aan ir. W. L. Z. van der Vegte, raadsadviseur ten departe- mente, die een rede hield, welke is te be schouwen als een aanvulling op de radio rede van eind December van het vorige jaar. De gekozen oplossing in de tweede ra dio-verordening van 1 Maart 1941 verwe zenlijkt een reeds lang door velen ge koesterd ideaal aldus spr. n.l. een grooten radio-omroep ten dienste van het geheele volk. Een volledige samenstelling is in feite nog niet bereikt, doch deze verordening neemt de laatste beletselen weg. Er zyn luisteraars die het betreuren, dat de omroepvereenigingen zijn verdwenen, doch over eenigen tijd zullen zij met den nieuwen stand van zaken tevreden zijn en niet meer naar de oude verhoudingen te rug verlangen, want hij, die een juist op vatting omtrent de taak van den omroep heeft, zal hot toejuichen, dat er in plaats van verdeeldheid, een eenheid op radio- gebied is bereikt. Door samenwerking kan nu datgene bereikt worden, waarop het Nederlandsche volk reeds jarenlang recht heeft. Nu de bezitting van de verschillende om roepvereenigingen bijeengebracht zijn, wordt de vraag gesteld, wat er met de verschillende studio's geschiedt. Zullen die niet meer gebruikt worden? Men vergeet bij die vraag, dat de Nederlandsche omroep drie programma's heeft te verzorgen, n.l. twee op de middelgolf en een op de ultra- kortgolf voor de overzeesche gewesten. Hiervoor zyn meestal drie studio's noodig en daarvoor komen in de eerste plaats de AVRO-, KRO- en NCRV-studio's in aan merking, de VARA-studio kan voor bij zondere doeleinden dienen. Zooals bekend zal zijn, is door den secre- teris-generaal als directeur-generaal van het staatsbedrijf benoemd dr. ir. W. A. Herweyer te Haarlem. Ophem rust de zware taak, doch het vertrouwen bestaat, dat het hem gegeven zal 'zijn, den Neder landsehen Omroep in goede banen te lei den. Met de komst van den directeur-generaal valt samen het heengaan van ir. Dubois. Als gemachtigde voor de concentratie heeft hij het voorbereidend werk met veel energie en toewijding verricht. Op zyn verzoek is hij thans door den secretaris generaal van zijn functie ontheven, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De programma's zullen in de naaste toe komst zoowel wat de muziek als wat het gesproken woord betreft, steeds verbeterd worden. Hiermede worden de luisteraars en de uitvoerenden gediend. Het gespro ken woord zal behalve voordrachten, hoor spelen e.d., volksvoorlichting in den ruim- sten zin omvatten, niet het minst ook ten einde misverstanden uit den weg te rui men. De omroep zal in staat zyn toelichtingen op alle vraagstukken van den nieuwen tijd te geven en daardoor mede te werken aan de hereeniging van alle volksgenooten. Er wordt naar' gestreefd aan de zeer uiteenloopende behoeften tegemoet te ko men, zonder dat echter het opbouwend ka rakter van de radio uit het oog wordt ver loren. Dat bij dezen opbouw, in welken vorm ook, voor diegenen, die vreemd zijn aan den Nederlandschen volksaard en dit altijd zullen blijven, geen plaats is, ligt voor de hand. Spreker wees er met nadruk op, dat aan uitzendingen van godsdienstigen aard niets te kort zal worden gedaan. De voor bereiding hiervan geschiedt door dezelfde organen, die hiervoor vroeger verantwoor delijk waren. Hilversum gaat als omroepstad een mooie toekomst tegemoet. Het ligt in de bedoeling een groot centraal gebouw in Hilversum te stichten. Hierdoor zal deze stad tot een ware omroepstad worden, een hoedanigheid waarop zij recht heeft 'op grond van een geschiedenis van 20 jaren. DE LEIDSCHE COURANT Voor een plaats als Hilversum zal de om roep van zeer groote beteekenis blijken te zijn, niet het minst omdat door de vesti ging in Hilversum aan een kleine 1000 menschen werk zal worden gegeven. Van geheel anderen aard is de beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten inzake de uitgifte van radio-pro gramma-bladen. Evenals bij de radio-verordening het geval was, wordt ook hier eenheid nage streefd Er is direct naar gestreefd de bestaande bladen in te schakelen. Deze zijn dan ook onmiddellijk door den secretaris-generaal aangewezen als toegelaten programma-bla den. Ook de dagbladen, die tot nu toe de programma's openbaar maakten, werden door een soortgelijke aanwijzing in- staat gesteld met deze publicatie door te gaan. Naar ir. Van der Vegte voorts mededeel de, zal de nieuwsberichten-verzorging voor den omroep voortaan geschieden door een aparten dienst (Berichtendienst Ne derlandschen Omroep). Spreker besloot zijn rede met te zeggen, dat, hoewel de moeilijkheden groot zijn en de omstandigheden, waaronder aan den nieuwen omroep zijn vorm zal worden ge geven, niet altijd even gemakkelijk zijn, de aangevatte taak met als grootsch en mooi einddoel een eendrachtig Nederland met succes ten einde zal worden gebracht. TWEEMAAL GROENTE UIT ééN BLIK. Horecafbedrijven moeten leege blikjes zorgvuldig en zuinig bewaren. Het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pension-bedrijf heeft aan den Bond Horscaf het volgende medege deeld, dat tengevolge van de schaarschte aan blik door verschillende instanties is overwogen, of h wellicht mogelijk zal zijn oude blikken nogmaals te gebruiken. Te dezer zake wordt nog nader overleg gepleegd, doch de thans gevoerde bespre kingen geven den indruk, dat in dii opzicht nog wel iets te bereiken zal zijn, mits de bedrijven de oude blikken op zeer zorg vuldige wijze behandelen. Hiertoe zijn de drie volgende punten van het hoogste be lang: 1. De blikken moeten met een goeden scherpen blikopener in het deksel worden geopend, zoodat een scherpe snij rand wordt verkregen. 2. De blikken moeten onmiddellijk na lediging worden schoongewassen en goed door warmte worden gedroogd (bv. op of in het fornuis). 3. De blikken moeten op een droge plaats worden opgeborgen en wel zoodanig, dat zij niet „geblutst" worden. CREMATIE GELIJKGESTELD MET BEGRAFENIS. Voor uitkeering volgens sociale wetten. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft bepaald, dat ten aanzien van de uitkeeringen voor de begrafenis van een verzekerde volgens de betreffende artikelen van de ongevallen wet, de land- en tuinbouwongevallenwet en de ouderdomswet „crematie" wordt ge lijkgesteld met „begrafenis", zoodat die uit keering ook bij crematie van den verze kerde zullen worden betaald. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1941. OVERMAKING VAN LOONOVERSCHOT- TEN DOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. I TWEEDE BLAD - PAG. 6 Radio-programma DONDERDAG 10 APRIL 1941 De gemeentebesturen hebben dezer dagen van het Rijksarbeidsbureau bericht ontvan gen, dat wegens een zeer ingrijpende muta tie ten aanzien van het geldverkeer tus schen Nederland en Duitschland de Ioon- overmakingen vanaf 31 Maart jl. niet meer door bemiddeling van het Nederlandsche Clearinginstituut en de Duitsche Verrech- nungskasse plaats vinden. De bedragen, welke na 31 Maart 1941 de Duitsche Ver- rechnungskasse zullen bereiken, worden aan de afzenders teruggezonden. Als ge volg hiervan kan een mogelijke vertraging in de loonoverzending van verschillende arbeiders ontstaan, zoodat het noodig kan blyken de gezinnen dezer arbeiders te hel pen door verstrekking van voorschotten, wanneer zij aantoonen, dat gelden nog op de oude wijze zijn gestort bij een Duitsche Bank, doch door deze gewijzigde regeling in de behandeling opgehouden zijn. De Rijksconsulent voor Sociale Zaken te Arnhem zal, indien dit noodzakelijk mocht blijken, aan het gemeentebestuur waar schijnlijk kunnen mededeel en, of de bewe ring, gedaan door de betreffende arbeider, inderdaad juist is. Degenen, die hebben kennis genomen van bovengenoemde ver andering in het geldverkeer en zich mo gelijk daardoor aanvankelijk voor moei lijkheden zagen geplaatst, zullen deze ver strekking van voorschotten ten zeerste toe juichen. VERKOOP VAN BINNENVAARTUIGEN. Blijkens een beschikking van de secreta rissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van waterstaat, betreffende maximumprijzen voor de overdracht in eigendom van bin nenvaartuigen, die in Nederland thuisbe- hooren, is het verboden op eenigerlei wijze te bewerken of er toe mede te werken, dat een in Nederland thuisbehoorend binnen vaartuig in eigendom wordt overgedragen tegen een prijs, die hooger is dan de ge taxeerde waarde van het vaartuig, ver meerderd met het bedrag van de taxatie kosten, beide als aangegeven in het bij de overdracht over te leggen, geldige taxatie certificaat. Met betrekking tot de taxatie, alsmede de afgifte en den geldigheidsduur van het taxatie-certificaat, zullen nadere regelen worden afgekondigd binnen 21 dagen na de afkondiging van deze beschikking. Tot dat tijdstip is elke overdracht in eigendom van in Nederland thuisbehoorende binnensche pen verboden. Deze bepalingen zijn niet van toepassing: a. Op binnenvaartuigen, ten dienste van het goederenvervoer gebezigd of daartoe bestemd, geen sleepbooten zijnde, met een laadvermogen kleiner dan 20 ton; b. Öp stoomsleepbpoten, waarvan het verwarmend oppervlak van de(n) ketel(s) kleiner is dan 10 M2.; c. Op motorsleepbooten, waarvan het aantal E.P.K. kleiner is dan twintig; d. Op binr. en vaartuigen, die niet ten dienste van het goederenvervoer worden gebezigd of daartoe bestemd zijn, met een waterverplaatsing kleiner dan 30 ton. De voorschriften van deze beschikking zijn verder niet van toepassing op over dracht in eigendom aan de Duitsche „Kriegsmarine-dienststelle". HIL.VERSUM I. 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 8.10 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 ANP: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Orgelspel 10.30 Esmeralda 11.00 Al leen voor de vrouw 11.20 Pianovoor dracht 12.00 Ensemble Jonny Kroon 12.42 Almanak 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroep orkest en de Melodisten 2.10 Naai- en kniples 2.30 Haarlemsche orkestver- eeniging, solist en gramofoonmuziek 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 „Muziekcentra in het verleden", causerie met gramofoon- platen 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Gramofoon- platen-interview 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding" 6.30 De Ram blers 7.00 ANP: Vragen van den dag 7.15 „Paaschgebruiken", causerie 7.30 Hobo en piano 8.00 ANP: Nieuwsberich ten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Be richten (Engelsch) 8.45 Omroeporkest 9.40 Gramofoonmuziek 9.45 ANP: Engelsehe berichten 10.00 ANP: Nieuws berichten, hierna: Sluiting. HILVERSUM IL 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6 50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 ANP: Nieuwsberichten 8.45 Gewijde muziek (gr. pL) 9.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgendiens» (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 10.20 Zang met piano begeleiding 10.40 Gramofoonmuziek 11.05 Zang met pianobegeleiding 11.30 Deciamatie 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 ANP: Nieuws- en economische be richten 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 1.40 Orgelspel 2.00 Gooisch kamermuziekgezelschap 2.30 Omroep orkest en soliste 3.30 Voor de zieken 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de kinderen 5.00 Christ, lectuur (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting) 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Amusementsorkest en solist (6.006.15 Sportuitzending) 6.45 Reportage 7.00 ANP: Persoverzicht voor binnen- en buitenland 7.15 Nederlandsch Harmonieorkest ,,'s-Gravenhage" (7.30— 7.45 Causerie over de film „Operette") 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest, gemengd koor en solisten 9.15 Gramofoonmuziek 10.00 ANP: Nieuwsberichten, hierna: Si uiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4522.00 Hollandsch Programma 22.0024.00 Duitseh Pro gramma 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch Programma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Cen trales 23.00—24.00 Duitseh Programma. 3e en 4e Programma. 6.4524.00 Pro- Duitsch Programma. van het Departement van Landbouw en Visscherij AFLEVERING VAN DISTRIBUTIEGOEDEREN OP WEHR- MACBTMAKKEN EN WEHRMACHTBEZDGSCHEINE. In overleg met den chef-intendant bij den weermachtsbevel, hebber in Nederland brengt de secretaris-generaal van het. Departement van Landbouw en Visscherij in verband met het afleveren van levensmiddelen op z.g. wehrmarken en het vorderen van levensmiddelen door de Duitsche weermacht het volgende ter kennis van belanghebbenden: Zooals reeds verscheidene malen is bekend gemaakt mogen levensmiddelen op z.g. wehrmachtmarken en wehrmachtbezug- scheine slechts betrokken worden door in uniform gekleede leden van de Duitsche weermacht, politie of S.S., van den versterkten grens wachtdienst, van de Duitsche Rijkspost of .van de Duitsche Rijksspoorwegen, alsmede door niet in uni form gekke-1: leden van deze organisaties, indien zij voor zien zijn van een bewijs, dat zij tot een dezer organisaties be- hooren. Bovendien is het betrekken van levensmiddelen op wehrmachtmarken en bezugscheine toegestaan aan personen, die door een instantie van de bovenbedoelde organisaties hiertoe schriftelijk zijn gemachtigd. Als zoodanige machtiging wordt ook beschouwd een inkwartieringsbewijs. Wanneer le den van de Duitsche weermacht of andere tot de afgifte van wehrmachtmarken gemachtigde personen zijn ondergebracht, zonder dat voor hen een inkwartieringsbewijs is afgegeven, mag de kwartiergever de door hem van deze personen ont vangen wehrmachtmarken slechts dan voor het koopen van goederen gebruiken, wanneer hij in het bezit is van een schrif telijke machtiging daartoe van de Duitsche autoriteiten of van de „dienststelle" waartoe de betrokken personen behooren. Met nadruk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat het «koopen door en het verkoopen en afleveren van levensmiddelen op wehrmachtmarken en bezugscheine aan anderen dan de hierboven vermelde personen verboden is en kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Als verontschuldiging kan niet worden aangenomen, wan neer zooals reeds is voorgekomen beweerd v/ordt, dat de wehrmachtmarken door leden der Duitsche weermacht of van andere tot uitgifte gerechtigde instanties ten geschenke zyn ontvangen. Duidelijk blijkt hieruit, dat zij, die wehr machtmarken ten geschenke aannemen, hierop niets kunnen inkoopen noch bij handelaren noch bij rertaurapts e d., daar laatstgenoemden zich aan een strafbaar feit schuldig maken, indien zij zich er niet van overtuigd hebben of de aanbieders behooren tot de categorieën, die tot afgifte gerechtigd zijn. Bovendien is het enkele malen voorgekomen, dat ongeldige bezugscheine werden aangeboden. Het verkoopen en afleveren van levensmiddelen tegen ongeldige bezugscheine is eveneens verboden en kan worden bestraft met dezelfde straffen als bovenvermeld. In dit verband zij opgemerkt, dat de wehrmachtbezugscheine de aan te koopen goederen, overeenkomend met de op de kaart gedrukte bestemming alsmede de soort en de hoeveel heid dier goederen vermelden moet. De aflevering van andere dan op de bezugscheine gedrukte artikelen is ten strengste verboden. Er worden gele en witte bezugscheine uitgegeven. De geheel gele wehrmachtbezugscheine dragen de handteekening van den commandant of den officier van administratie (truppen- zahlmeister) der verplegingseenheid (bataljon enz. en zelf standig onderdeel) en het dienstzegel of den dienststempel van het onderdeel. De gele wehrmachtsbezugscheine met een rood veld, die slechts ingevuld mogen worden door den chef-intendant, dra gen de handteekening van den chef-intendant bij den weer machtsbevelhebber in Nederland. De %vitte werhmachtbezugscheine met een rood veld, (voor den aankoop van textielgoederen of militaire laarzen) dragen de handteekening en het dienstzegel of den dienststempel van den commandant of'intendant van een divisie of daarmede ge lijkstaande of hoogere eenheid. De witte wehrmachtbezugscheinee met een bruin veld (voor den aankoop van schoenen) dragen de handteekening en het dienstzegel of den dienstrtempel van den commandant of den officier van administratie (truppenzahlmeister) der verple gingseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel). De witte wehrmachtbezugscheine met groene opdruk (voor den aankoop van textielgoederen) dragen de handteekening en het dienstzegel of den dienststempel van den commandant eenér afdeeling (dienststellenleiter einer wehrmachtbezirks- verwaltung (u) oder einer fliegerhorstkommandantur) of van diens plaatsvervanger. Bij iedere onderteekening ifloet de rang van den ondertee kenaar vermeld worden. van het Departement van Landbouw en Visscherij DISTRIBUTIE VAN KOFFIE, THEE EN KOFFIE- SURROGAAT. Koffiesurrogaat kan worden verstrekt op Wehrmachtmarken voor koffie en thee. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het afleveren van koffiesurrogaat tegen afgifte van Wehr machtmarken. Zooals bekend geeft elk der in omloop zijnde Wehrmacht marken voor koffie en thee recht op het koopen van 15 gram koffie of 2 gram thee. Daar thans koffiesurrogaat in distribu tie wordt gebracht, geven de Wehrmachtmarken voor koffie of thee in den vervolge tevens recht op het koopen van 30 gram koffiesurrogaat. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat de Wehrmacht marken, niettegenstaande daarop uitsluitend de aanduiding „15 gr. Kaffee, 2 gr. Tee" voorkomt, recht geven op 30 gram koffiesurrogaat. 6908

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6