Heftige strijd op alle fronten CCaa Het ffiaCHemptant Een jaar Noorsche bezetting Gestadige voort* gang der Duitschers WOENSDAG 9 APRIL 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Da gebeurtenissen In Joegosavié - De jonge Koning Peter verlaat me* lijn raadslieden het parlementsgebouw te Belgrado na de voorlesing van de proclamatie aan het volk De Reichsapothekeilühiei, SA Grup* penlührer dr A Schmire» (rechts) bij het verlaten van het gebouw ven den Rijkscommissaris te s Gra>enhnge (Foto Schimmelpenningh) COMMENTAAR VAN DE „DIPLO." De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korr-espondenz" behandelt vandaag op den verjaardag der bezetting van Noorwe gen in een overzicht nog eens den veldtocht tegen Noorwegen, waardoor de Duitsche troepen verhinderden, dat Noorwegen tot een flankstelling van Engeland in den strijd tegen het Rijk kon word°n gemaakt. Enkele weken waren destijds voldoende, zoo schrijft de Diplo, om den tegenstand van verdwaalden te breken en de tegen actie van Engeland in een zware nederlaag en vlucht te veranderen. Geen oogenblik is geschikter om aan die gebeurtenissen terug te denken dan de dag van vandaag, zoo schrijft de Diplo. Aan het ingrijpen van Duitschland gingen ook toen intriges en acties vooraf, die met de uiterlijk ten toon gespreide neutraliteit van Noorwegen niets meer te maker, hadden. Verder wordt aan de kwestie met de „Altmark", aan de algeheele passiviteit van de Noorsche regeering, aan het leggen i van mijn n in Noorsche territoriale wate ren herinnerd en tevens aan het feit, dat de toenmalige regeering in Oslo toen op deze schendingen der neutraliteit de Duitsche tegenactie volgde zich juist keerde tegen de mogendheid, die deze neu tral iteitsschending niet wilde toelaten, n.l. tegen Duitschland. Thans ziet de wereld ^ich voor geheel andere problemen ge plaatst, zoo gaat de Diplo voort. Opnieuw verleid en verblind, dit keer minder door Engeland dan door A merika eri zijn verre macht, heeft Belgrado den voorkeur gege ven aan een strijd tegen het Duitsche Rijk, tegen den vrede en tegen de samenwer king. Wel verre er van om uit de rijke ge beurtenissen van het afgeloopen jaar lee ring te trekken; heeft een Servische clique militairen en met haar een hardleersch, klaarblijkelijk echter geen gering deel van het Servische volk moedwillig de gelegen heid van de hand gewezen om in veilig heid te leven en met Duitschland vertrou welijk samen te werken. Evenals destijds in Noorwegen de sprookjesachtige Britsche heerschappij ter zee, zoo schijnt ditmaal in de Servische hoofden het vooruitzicht op fantastische hulpverleening uit het ver verwijderde Noord-Amerika d_- overwin ning te hebben behaald op het betere in zicht. Het heeft zijn nut ook het licht te laten schijnen op de dagen, waarop ver blinding, vijandigheid en valsch spel triom feeren over het gebod van de realiteit, van het verstand en van de continentale soli dariteit. De gevolgen zullen noodgedwon gen voor de schuldigen hetzelfde zijn. Zij verliezen niet alleen hun vaderland, welks bestaan zy lichtzinnig op hebben, doch zij banen schien het eenige goede voor de nieuwe krachten, di nL van het komende Europa geneigd zijn voor hun vaderl voor het geheele bestel ef komst te waarborgen. ONDANKS TERREINMOE1LIJKHEDEN. Bij een nieuwen aanval zijn de Duitsche troepen in Servië verder gevorderd, in weerwil van aanzienlijke terreinmoeilijk heden en vernielde wegen. Zij hebben veel oorlogsmateriaal, waaronder talrijke stuk ken geschut van middelbaar en zwaar ka liber en gemotoriseerde batterijen buitge maakt. Voorts is hun veel infanteriemuni- tie in handen gevallen. GRIEKSCH COMMÜNIQUé. S.P.T. uit Istanboel: Het Grieksche op perbevel geeft het volgende bericht over den toeden toestand: „De Joegoslavische strijdkrachten, die in Zuid-Servië operee- ren, wijken voor den druk van den vijand terug, waardoor de linkervleugel van ons heroisch strijdend leger niet langer gedekt is. Desondanks vecht ons leger moedig verder en verdedigt den grond onzer va deren stap voor stap." FIUME, SKOETARI EN ZARA NIET BEZET. Van bevoegde Italiaansche zijde werd gis teravond het door Belgrado verspreide be richt omtrent de bezetting van Fiume, Za- ra en Skoetari door Servische troepen ca tegorisch gedementeerd. TELEGRAM VAN ROOSEVELT AAN KONING PETER. President Roosevelt heeft aan Koning Peter 11 van Joegoslavië een telegram ge zonden, waarin hij hem alle mogelijke ma- terieele hulp toezegt. Dit is reeds de twee de boodschap, welke de president aan ko ning Peter sinds zyn troonsbestijging heeft doen toekomen. Een vyfhonderdtal Kroaten, die door Ser vische achtervolgingen uit hun vaderland gevlucht zijn, hebben gistermiddag te Wee- nen een anti-Servische betooging gehou den voor het gebouw van den Rijksstad houder op den Ballhausplatz. Een delega tie der betoogers overhandigde den Rijks stadhouder van Weenen Baldur von Schi- rach, een adres aan den Fuehrer, waarin Hitier verzocht wordt, de Kroaten bij de stichting van. een zelfstandig, vrij en onaf hankelijk Kroatië te helpen. DE SITUATIE IN HONGARIJE. De Honjgaarsche minister-president Bar- dossy heeft gisteren de regeeringspartij bijeengeroepen en medegedeeld, dat hy de leiding der partij op zich heeft genomen. Hij zeide voorts niets te veranderen aan den regeeringskoers en aan het program ma der regeering. De Russische gezant te Boedapest, Cha- ronov, is naar Moskou vertrokken om ver slag uit te brengen. Volgens een bericht uit Londen heeft het Engelsche ministerie voor economische oorlogvoering bekend gemaakt, dat Enge land voortaan Hongarije als een „door den vijand bezet land" zal beschouwen. De Associated Pr ss verklaart naar aanleiding hiervan, dat daarmede de Britsche blok kade tot Hongarije wordt uitgebreid. UIT TURKIJE. Radio-Amkara. heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Turksche minister van bui- tenlandsche zaken, Sarad-zogloe, ir. de na tionale vergadering gesproken heeft over den buitenlandschen politieken toestand. Voorts meldt radio-Ankara, dat de ver klaringen van den minister van buitenland- sche zaken, Saradzogloe, over de jongst® politieke en militaire gebeurtenissen door de Turksche nationale vergadering zijn goedgekeurd en in het Protocol opgeno men. Twee afgevaardigden verlangden de invoering van een wet tot steun verleen ing aan de nagelaten betrekkingen van gesneu velde soldaten. De vergadering benoemde een commissie om over zulk een wet te beraadslagen. Daarop werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. De Bulgaarsche minister president Filoff heeft gisteren in de Kamer een politieke verklaring afgelegd, waarin hy begon te zeggen, dat de keer op den Balkan tegen den wil en wensch van de As-mogendhe- den is ontstaan, zooals de te Berlijn en Rome gepubliceerde diplomatieke docu menten duidelijk bewijzen. De Bulgaarsche regeer ing is onwrik baar den weg opgegaan van vrede en sa menwerking, omdat zy er vast aan geloofd heeft, dat de geschapen atmosfeer, alsme de de versterking der vriendschap met de naburen, de oplossing der geschillen uit het verleden op een voor beide partijen bevredigende wijze zou vergemakkelijken. Ook thans nog nemen, aan de oorlogshan delingen, welke tusschen Duitschland en Joegoslavië geopend zijn, geen Bulgaarsche troepen deel. Dit feit is der regeering te Belgrado bekend. Met recht konden wij er op rekenen, dat deze onze houding naar juiste waarde zou worden geschat. In plaats daarvan wierpen Joegoslavi sche luchtstrijdkrachten eenige malen bom men op ons gebied en wel niet op mili taire doelen, maar op open steden en op de vreedzame bevolking in het centrum van Küstendil en Sofia, waar zich onder de gedoode en gewonde slachtoffers voor namelijk kinderen en vrouwen bevinden. Onafhankelijk daarvan' hebben in den nacht van 2 op 3 April Joegoslavische troe pen zonder de minste uitdaging onzerzijds geruimen tijd onze grensposten overvallen. Gisteren en vannacht hebben zij opnieuw met vrij sterke afdeelingen onze grenspos ten aangevallen. Heel Bulgarije volgt thans met ingehou den adem de oorlogshandelingen, welke zich in Macedonië afspelen. Er worden ge beurtenissen voorbereid, welke voor het geheele Bulgaarsche volk van geweldige beteekenis kunnen zijn. Onze eerste plicht is, rustig en kalm te blijven, zooals op dergelijke historisch ernstige oogenblikken onvoorwaardelijk noodig is. De regeering staat op haar post Zij volgt Volkomen rustig en aandachtig de ontwikkeling van de gebeurtenissen en is bereid, zoo noodig, de eer, de rechten en de belangen van het Bulgaarsche volk met alle ter beschikking staande middelen te beschermen. AMERIKAANSCH MARINE VLIEGTUIG VERMIST Uit Norfolk (Virginië) wordt gemeld: Een bommenwerper der Amerikaansche marine, die een patrouillevlucht ondernam, wordt vermist. Men vreest het ergste voor de 10 inzittenden. Een voor onderzoek uitgestuurd vliegtuig heeft voor kaap Charles het wrak gevon den van een vliegtuig, dat volgens de be schrijving de sedert Maandag vermiste groote vliegboot der Amerikaansche ma rine zou kunnen zijn. Ruwe zee verhinder de het onderzoekingsvliegtuig op zee te dalen. De marine-autoriteiten voeden ech ter geen twijfel meer, dat de ronddry'vende wrakstukken en het onbemande reddings vlot afkomstig zijn van de vermiste pa- troulile-vliegboot. Van de uit 10 koppen be staande bemanning ontbreekt tot dusver ieder spoor. Ook in Afrika bewijzen de transportvliegtuigen goede diensten bij het overbrengen van materiaal. Een Ju. wordt gelost (Foto Weltbild) westkust tot de industrie-centra in Noord- Schotland. Ruim 30 opgegeven doelen wer den met succes met bommen bestookt. Vele tonnen brisantbommen en duizenden brand bommen deden talrijke branden ontstaan. Liverpool en Bristol werden weer getrof fen in hun belangrijke docks en ravitail- leeringsinstallaties. Chatham, Ipswich en Harwich kregen treffers op de haveninstal laties en centrales. Aanvallen op de Rolls Roycefabrieken in Crewe, waarbij ver scheidene branden in hangars en treffers op het Zuidelijk deel der fabriek met daarop volgende branden waargenomen konden worden, kwamen bij de aanvallen op Hull, Great Yarmouth, Manchester en Swansea. Tenslotte werden de vliegvelden in Zuid-Engeland en de bekendste havens zooals Southampton, Portsmouth, Ply mouth en Bournemouth bij dezen aanval door talrijke groepen Duitsche gevechts vliegtuigen met bommen van zwaar kali ber bestookt. Over het geheel, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde verklaard, getuigt deze aanval niet slechts van de kracht van het Duitsche luchtwapen, maar ook van de mogelijkheid in het geheele luchtruim van den Vijand, zonder belem mering van weersomstandigheden of vijan delijken afweer te vliegen en de militaire installaties vernietigend te treffen. Duitsche jachtvliegtuigen, die eenige ge vechtstoestellen begeleidden, zijn gister middag boven Sheemess slaags geraakt mei een reeks vijandelijke jagers, die een convooi beschermden. Twee vijandelijke vliegtuigen van het type Spitfire werden neergeschoten. De Duitschers leden geen verliezen Tijdens een gewapende verkenning heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren de havenwerken van Harwich aangevallen. Zij plaatsten 'n treffer van zwaar kaliber op een koopvaarder van ongeveer 15.000 ten, die zware slagzij kreeg. Een schip van ongeveer 4000 ton werd getroffen en ver toonde eveneens slagzij. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Britsche minister voor de binnen- landsche veiligheid medegedeeld, dat bij de in Maart op Engeland ondernomen luchtaanvallen 4259 menschen om het le ven zijn gekomen en 5557 gewond. NOORDDUITSCHE KUSTPLAATSEN AANGEVALLEN. In de nacht van 8 op 9 April heeft het Britsche luchtwapen, naar het D.N.B. ver neemt, met vrij sterke formaties aanvallen ondernomen op Noordduitsche kustplaat sen. Met brisant- en brandbommen werden weer in hoofdzaak woonwijken bestookt. Daarbij ontstonden eenige branden, o.m. in twee kerken. Verscheidene huizen werden vernield, resp. beschadigd. Een aantal personen, onder wie vrouwen en kinderen, werd gedood of gewond. De krachtige af weer verhinderde de Engelsche vliegers hun aanvallen systematisch uit te voeren, zoodat geen noemenswaardige militaire of militair economische schade is ontstaan. Vier Britsche toestellen werden neerge schoten. PASSAGIERSDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND GESTAAKT. De Associated Press meldt uit Londen, dat de Great-Western spoorwegmaatschap pij een der twee pasèagiersdiensten tus schen Engeland en Ieriand om veiligheids redenen heeft stopgezet. In officieele En gelsche kringen weigert men hierop com mentaar te geven. Van welingelichte zijde wordt echter betoogd, dat de Iersche Zee sinds maanden gevaarlijk terrein is door mynen. DERNA HEROVERD. Stefani meldt uit Rome, dat Derna op nieuw bezet is door Italiaansch-Duitsche colonnes. Na deze officieele mededeeling liep, naar United Press uit Rome seint, het gerucht dat ook Tobroek, dat 150 K.M. ten Oosten van Derna ligt, weer in handen der Duit schers en Italianen zou zijn gevallen. De afstand van Tobroek tot de Lybisch-Egyp tische grens by Solloem bedraagt 100 K.M. £ucAl wapen frif-zande* actief DUITSCH WEERMAOHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: Ondanks talrijke terreinmoeilijkheden en vernielingen van de wegen is de aan val van de Duitsche troepen aan het Ser vische en Grieksche front op taaien vijan delijken tegenstand met succes uitgevoerd. Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks ongunstige weersomstandigheden voortdu rend militaire doelen van de vesting Bel grado met brisant- en brandbommen aan. In hangers en installaties van het cen traal station ontstonden nieuwe groote branden. Aanvallen van stuka- en torpedo formaties richtten zich op vijandelijke vliegvelden in Servië. Hierbij werden 32 vliegtuigen op den grond vernield en twee andere zwaar be schadigd. In het gebied van de Save ver nietigden gevechtsvliegtuigen spoorbrug gen, stations- en baan werken. Ze plaatsten volle treffers op transport- en brandstof- treinen. In den omtrek van Uskub strijden formaties van het luchtwapen tegen colon nes infanterie en auto's door het uitwer pen van brisantbommen en met boordwa- pens. Jachtvliegtuigen hebben gisteren in het Zuidoosten 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim werd in Oost- Stiermarken gedwongen te landen. Het luchtwapen heeft gisteren den strijd tegen Groot-Brittannië en de Britsche scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee rondom de Britsche eilanden werden overdag *twee vracht schepen van omtrent 8000 ton tot zinken gebracht en drie andere groote schepen zwaar beschadigd. Vele honderden ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht krachtige aanvallen gedaan op talrijke voor den oorlog belangrijke doe len in Groot-Brittannië. Aan de monding van de Clyde bij Glasgow werden twee havensteden met brisantbommen be stookt. Andere aanvalsdoelen vormden de havens van Bristol, Liverpool, Ipswich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonderlijk vliegtuig een belangrijke fabriek van de Britsche vliegtuigwapenindustrie in Mid- den-Engeland mét brisant- en brandbom men aan. In de montagehangars waren bij het vertrek groote branden waar te nemen. De vijand beperkte zich overdag tot af zonderlijke kustaanvallen op het bezette gebied. In den afgeloopen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitschland op enkele plaatsen brisant- en brandbommen uit. Ze troffen in een Noord-Duitsche stad woonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een andere kustplaats werden door brisantbommen eveneens woonhuizen be schadigd. Bij de burgerbevolking ontston den verliezen aan dooden en gekwetsten. Bij deze aanvallen verloor de tegenstan der acht vliegtuigen, waarvan vijf door nachtjagers, een door luchtdoelartillerie en twee door marine-artillerie werden om laag gehaald. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen gisteren 63 vlieg tuigen, vier eigen toestellen worden ver mist. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Het totale beeld van de aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Groot Brittan- nië in den nacht van 7 op 8 April is, naar het D.N.B. verneemt, thans duidelijk en laat zien, dat het geheele gebied van het Britsche eiland gealarmeerd was door de Britsche sirenes, die de Duitsche vliegtui gen aankondigden. De aanvallen van eeni ge honderden gevechtsvliegtuigen strekten zich uit van het begin der ochtendscheme ring op 7 April tot in den vroegen morgen van 8 April over een gebied, dat begrensd wordt door de belangrijkste havensteden aan de Engelsche Zuidoostkust en Zuid-

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5