efficiede tueetmacMó,- freticfiteti HEFTIGE STRIJD OP DEN BALKAN EN IN AFRIKA De actie der vliegers Gezonden eciieeps- tonnage 1 RIJNSTREEK "1 SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 7 APRIL 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Aan. de Lyblsche kust volgen Duit- sche en Italiaansche gemotoriseerde formaties en pantsertroepen in scher pe achtervolging den naar het Noorden uit wijkenden vijand. In de vroege mor genuren van den vierden April is, zoo- aLs reeds in een extrabericht bekend is gemaakt, Bengazi, de hoofdstad van Cyrenaica, ingenomen. Gevechtduikbommenwerpers van het Duitsche vliegercorps hebben op 3 April doeltreffend ingegrepen in de gevechten op den grond om Bengazi. Zy bestreden ten Oosten van Sollucn pantsercolonnes met bommen van zwaar kaliber. Daarbij wer den door begeleidende jachtvliegtuigen drie vijandelijke Hurricanemachines neerge schoten. Duikbooten hebben het konvooi, waar van volgens het weermachtsbericht van 4 April reeds tien schepen met. 58.000 brt. tot zinken waren gebracht, opnieuw aangeval len en nog 48.500 brt. tot zinken gebracht. Daarmede zijn van dit konvooi, dat zwaar beladen voor Engeland was bestemd, 18 schepen met'106.500 brt. vernietigd, terwijl het totaal succes stijgt tot 137.116 brt. Een in overzeesche wateren operee- rend oorlogsschip heeft den Britschen hulpkruiser Voltaire met 13.249 brt. en het Britsche transportschip Britannia met 8799 brt. tot zinken gebracht. Vliegtuigen van de gewapende verken ning hebben Vrijdag in het zeegebied rondom Engeland met bomtreffers zware schade toegebracht aan drie vijandelijke koopvaarders. Een der schepen werd in zinkenden toestand waargenomen. Verdere aanvallen werden gericht op vliegvelden en haveninstallaties aan de Zuid- en Zuid- Oostkust. Bij een aanval van Duitsche jacht vliegers op het Britsche eiland zijn twee vijandelijke jagers van het typ.e Spitfire zonder eigen verliezen neergeschoten. Een derde Spitfire heeft de vijand in luchtge vechten aan het Kanaal verloren. In den nacht van 5 April zijn aanval len van sterke formaties gevechtsvlie gers opnieuw gericht op voor den oor log belangrijke doelen der havenstad Avonmouth aan het Bristolkanaal. Uit gebreide branden ontstonden. Ook de haven van Great Yarmouth is met suc ces gebombardeerd. De vijand heeft met enkele vliegtuigen een aanval gedaan op West-Duitschland. Alle bommen vielen op het open veld, zoo dat geen schade ontstond. Pogingen van den tegenstander om in den afgeloopen nacht een haven in het bezette gebied aan te vallen strandden op den Duitschen af weer. Luchtafweergeschut schoot daarbij drie Britsche gevechtsvliegtuigen neer. De vijand verloor daarmede in den tijd van 1 tot 4 April in totaal 42 vliegtuigen, waar van 15 door afweergeschut, jagers en ma rine neergeschoten werden en 27 op den grond werden vernield. In dienzelfden tijd gingen negen eigen toestellen verloren. De handelsoorlog tegen Engeland is in Maart met goed succes voortgezet. Aan de oppervlakte varende strijdkrachten brach ten in het Kanaal, op den Atlantischen Oceaan en in overzeesche wateren 193.600 brt tot zinken, duikbooten op de Britsche toevoerwegen tot aan de West-Afrikaan- sche kust 325.000 br. Door het luchtwapen werden in Maart rond 200.000 brt. vijan delijke koopvaardij ruimte in den grond geboord, zoodat de totale verliezen van den vijand aan koopvaarders in Maart ruim 718.000 brt. bedragen. Voorts is een groot aantal vijandelijke schepen door mij nen omgekomen, welke door zeestryd- krachten en het luchtwapen in nabije en verre wateren werden gelegd. Bovendien zijn vijandelijke koopvaarders in grooten getale door bommen en mijnen /beschadigd. Een deel dezer schepen kan eveneens ver loren geacht worden. Van Zondagmiddag. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: „Met het oog op het opdringen van Brit sche landingstroepen uit Griekenland naar net Noorden en nadat de vereeniging dier troepen met de gemobiliseerde Zuidslavi- sche weermacht bekend was geworden, zijn afdeeüngen van het Duitsche leger vanochtend vroeg tot den tegenaanval overgegaan. Op verscheidene plaatsen ruk ten zij over de Grieksche en Servische grens. De Duitsche luchtmacht heeft in de ochtenduren Servische vliegvelden en met sterke afdeelingen de vesting Belgrado aangevallen en kazernes en miliatire stra tegische installaties vernietigd. Tegelijker tijd hebben afdeelingen Italiaansche ge vechtsvliegtuigen met succes voor den oor log belangrijke doelen in het Zuiden van Zuidslavië aangevallen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- haansche gemotoriseerde afdeelingen en pantsertroepen den vijand achtervolgd, die zich op enkele plaatsen tevergeefs trachtte staande te houden; opnieuw zijn gevange nen gemaakt en is oorlogstuig buitge maakt. Gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van de Far-Oer een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Bij den toegang tot den Firth of Forth zijn twee schepen vernield en vier koopvaarders beschadigd. Een fabriek in Noord-Schotland werd door bommen van zwaar kaliber getroffen. Met goed gevolg zijn verder havenwerken en militaire steunpunten in het Zuid-Westen van Engeland aangevaldltn. Op een vlieg veld geraakten hangars, schuilplaatsen en op den grond staande vliegtuigen in brand. De vijand verrichtte in den afgeloopen nacht geen gevechtshandelingen boven Duitsch gebied. Slechts enkele vijandelijke vliegtuigen verschenen boven het bezette gebied in Frankrijk". ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt: Aan het Grieksche front plaatselijke ac nes in den sector van het negende leger. Onze luchtformaties hebben in scheervlucht vijandelijke troepenconcentraties aangeval len. Op de reede van Korfoe hebben andere luchteenheden van ons luchtwapen voor an_ ker liggende schepen aangevallen en deze in duikvlucht aangevallen. Twee schepen, een van 8000 en een van 3000 ton werden tot zinken gebracht. Andere schepen van geringer tonnage werden ernstig bescha digd. In Cyrenaica "ontwikkelen de Italiaan sche en Duitsche troepen het succes, dat zij hadden behaald in de zone van Agedabia, waarbij zij gisteren Benghazi hebben be reikt, terwijl gemotoriseerde colonnes zijn doorgedrongen tot voorbij dez* stad. Duit sche vliegtuigen hebben een vijandelijke gemotoriseerde colonne in de omgeving van Solluch aangevallen. Tijdens een luchtge vecht hebben Duitsche jachttoestellen drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 3 op 4 April heeft de vijand een aanval gedaan op Tripolis, waarbij eenige schade werd toegebracht aan bur gerwoningen. Op het eiland Kreta hebben onze jacht- formaties bij verrassing een aanval gedaan op de luchtbasis Iraklion. Een op den grond staand vliegtuig werd in brand geschoten en talrijke andere toestellen werden be schadigd. Een van onze toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. In Oost-Afrika wordt onze weerstand in verschillende sectoren voortgezet. Tenge volge van een vijandelijk luchtbombarde ment is een van onze eenheden van geringe tonnage in de Roode Zee gezonken. Twee andere eenheden van hetzelfde type brach ten zichzelf tot zinken in de omgeving van Diedda. De bemanningen zijn veilig. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid van de artillerie. Onze luchtmachtafdeelin. gen hebben in duikvlucht en met machine- geweervuur vyandeliike verdedigingswer ken en troepen aangevallen. In Noord-Afrika blijven de Italiaansche en Duitsche colonnes in Cyrenaika naar het Oosten oprukken. Engelsche vliegtui gen hebben in den nacht van 4 op 5 April opnieuw Tripolis aangevallen, eenige personen werden gewond, er is eenige scha de aangericht. In het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijk convooi aangevallen, een groot stoomschip werd tot zinken gebracht, een tweede stoomschip door torpedo's getroffen. Ten Westen van Kreta hebben onze vliegtuigen een tweede concooi gebombardeerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen, dat door viiandelijke jagers werd aangevallen, schoot een toeriel van het type Hurricane neer. In Italiaansch Oost-Afrika concentreeren onze troepen zich in dg van tevoren gereed gemaakte zones." IN 48 UUR Ten Noorden van Great Yarmouth is gis termiddag een tankschip van 6.000 ton, dat in een convooi voer, door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen en door vol treffers zoo zwaar beschadigd, dat het met slagzij bleef liggen en verloren geacht moet worden. Een andere afdeeling Duit sche vliegtuigen heeft ten Oosten van Great Yarmouth een koopvaarder van 5.000 ton zwaar beschadigd. De bemanning van beide schepen ging in de booten. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren dus vier schepen met een gezamenlijken inhoud van 18.500 ton tot zinken gebracht en twee schepen van tezamen 11.000 ton ernstig beschadigd. Indien men de verlie zen van Zaterdag meerekent, is in nauwe lijks 48 uur 26.500 ton vijandeliike scheeps- ruimte tot zinken gebracht er. 39.000 ton zwaar beschadigd. Ten Noordwesten van de Hebriden is Zondagmiddag nog een koopvaarder van 8000 ton door Duitsche gevechtsvliegtuigen met groote actie-radium gebombardeerd en tot zinken gebracht. BOSKOOP De autobussen. Naar wij van de direc tie van de N.V. „Citosa" vernemen, zijn met ingang van 1 April in verband met de exploitatie van gasgeneratoren ten ge rieve van het publiek op den dienst Bos koopLeiden conductrices aangesteld. Voorts vernamen wij dat het tevens in de bedoeling ligt binnenkort over te gaan tot het instellen van vaste haltes. Personalia. De heer E. A. L. Damm, adj. commies der directe belastingen al hier, wordt met ingang van 1 Mei a.s. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Utrecht. Geboren: Anna Maria d. van C. J. Pouw en A. M. de Jong Leendert Teu- nis z. van N. Geers en C. Schmidt. Ondertrouwd: C. van Vliet en C. H. Ravestèin P. H. M. Gerts en M. C. Romijn. Getrouwd: H. van Delft 22 j. en J. Heijmans 26 j. BODEGRAVEN Geslaagden. Zaterdag 1.1. slaagden in het pensionaat St. Joseph alhier, voor het examen lingerie de dames J. Koot, M. Kromwijk, A. Zwanenburg, C. Röling, R. Droogh, E. Regtvoort, A. van de Poll, J. Bruynen en A. Blom. voor het examen costumière mej. A. Blok. Door mej. T. de Jong en den heer A. van den Boon werd het diploma stenographic behaald. Allen werden door de eerw. Zus ters opgeleid. Personalia. Voor de akte VIII, Nijver heidsonderwijs, is geslaagd mej. N. van der Boon. KOUDEKERK Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 9 April, des namiddags 7 30 uur ten Raadhuize. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde on der groote belangstelling Koudekerk I te gen Quick Boys II van Katwijk a. Zee. Deze wedstrijd bracht voor beide partijen de beslissing voor het kampioenschap. Beide ploegen telden invallers. Na 15 mi nuten spelen nam Koudekerk I door een mooi schot van de rechtsbuiten de leiding (10) en vlak voor de rust scoorde de mid- voor het 2e doelpunt (20). Na de rust bleek dan ook dat Koudekerk I de sterkste was en de gasten zagen geen kans om de eer te redden, want Koudekerk I verhoog de de stand tot 50 en verwierf hierdoor het welverdiende kampioenschap. LEIDERDORP Geboren: Adriana Agnes, d. van A. Schouls en A. v. Wetten. NOORDEN Kadeverbetering. Door den Rijksdienst voor de werkverruiming is een subsidie van 33.00.0toegezegd in de arbeidsloo- nen voor het in rijkswerk verschaffing ver beteren van de kade in het gedeelte Voor dijk van de Gecombineerde Noordschebuur- ter en Voordijksche Polders. Personalia. De heer N. J. Klaus, hoofd der parochiale school, zal met ingang van i September de school verlaten wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. NIEUWKOOP Personalia. De gebroeders A. en T. van Schaik behaalden aan de ambachts school te Gouda het einddiploma voor ma chine-bankwerker. ROELOFARENDSVEEN Middenstandsvereeniging. In hotel „De Vier Heemskinderen" sprak de ac countant H. M. Verhulst uit Leiden voor de leden van de Hanze over de nieuwe vorm van omzetbelasting. Spr. noemde al lereerst de vier groote groepen, welke bij deze belasting betrokken zijn, n.L: de fa brikanten, de groothandelaren, de klein handelaren, de ondernemers die diensten verrichten in welken vorm ook, en verdui delijkte de werking der belasting in deze vier groepen aan de hand van enkele voor beelden uit het leven van iederen dag. Naar aanleiding van deze uiteenzetting ontwikkelde zich een levendig vraagge sprek. Aan het einde van deze bijeen komst verklaarde de heer Verhulst bereid te zijn om nogmaals naar Roelofarends- veen te komen, teneinde opheldering te verschaffen in de vele belasting-proble men. De heer Cl. Stockmann, voorzitter der Hanze, dankte den heer Verhuist voor zijn vlotte en leerzame uiteenzetting. REEUWIJK Overzicht Winterhulp. De in deze ge meente gehouden twee lij stencollecten voor Winterhulp Nederland brachten resp. op 186.25 en 135.22, terwijl de gehouden straatcollecten en speldjesverkoopen resp. ƒ266.81, ƒ122.91, 107,29 en ƒ89.47 ople verden. De totale collecten-opbrengst in deze gemeente bedroeg dus f 907.95. Hier tegenover werd door het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland thans in totaal een bedrag van 2650 aan waardebons ter ver deeling onder de behoeftigen beschikbaar ges'teld. Uitbreiding politie. Met ingang van 1 April is het lid der brigade marechaussee, de heer Kleiboer, overgeplaatst van Gouda naar Reeuwijk. Met den wachtmeester N. v. Arkel (voorheen brigadier der rijks- veldwacht) zijn thans twee leden van de brigade der marechaussee in deze gemeen* te gestationneerd. TER AAR Geboren: Cecilia Geertruida d. van A. Valentijn en v. d. Berg. Francisca d. van G. Helling en Pieterse. WADDINXVEEN Begrafenisvereeniging. Donderdag kwam de begrafenisvereeniging „St. Barba ra" in jaarvergadering bijeen, onder lei ding van den voorzitter, den heer Jac. Gerts, die opende met gëbed en mededeel de, dat de penningmeester wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, doch nog een jaar het penningmeesterschap, indien mogelijk, zou waarnemen. De secr. bracht het jaar verslag uit. Uit het financieel verslag ver namen wij, dat de kas sloot met een batig saldo van zes honderd zestig gulden. Het bestuur stelde thans voor, om de vastge stelde H.H. Missen, zooals vorig jaar was besloten, weder dit jaar te laten opdragen, wat algemeene instemming vond. Bij de bestuursverkiezing in de vacature J. H. Mulder Jr, (wegens ziekte), werd gekozen de heer Doeleman. De voorzitter stelde aan dp vergadering de vraag, of men het 25- jarig bestaan nog wilde herdenken. Alge meen sprak men uit, dat dit 25-jarig be staan niet onopgemerkt mag voorbijgaan, waarna de heer van Rooselaar voorstelde om een herdenkingscommissie te benoe men, die in overleg met het bestuur deze aangelegenheid zal regelen. Aldus werd be sloten en de heeren Bresser, v. d. Berg en v. Rooselaar werden als commissie be noemd. To.t leden van de verificatiecommissie werden benoemd de heeren van der Kroeg en van Os. Na levendige rondvraag sluiting. Overleden: Chr. van der Kraats echtgenoot van A. la Grand 55 j. J. E. Smits echtgenoot va nM. D. van Cuilenburg 55 j. ZWAMMERDAM Geboren: Klaartje d. van Jac. Schol ten en Joh. W. van der Laan. Maria d. van N. L. Driehuis en C. van Leeuwen. Overleden: Henricus Lambertus van Bunningen 61 j. Gevestigd: H. Koning van Rotter dam. Mej. Joh. Foker van Zevenhoven. W. Rietkerk van Leiderdorp. W. En- gelage van Midwolda. Vertrokken: H. van Leeuwen naar Alphen aan den Rijn. B. Stougie, naar Ter Aar. Mej. M. A. H. van Blokland, naar Gouda. WANDELSPORT VERGADERING HOOFDBESTUUR N. W. B. Zaterdagmiddag vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den N. W. B. met de commissies. Van de zijde van het hoofd bestuur werden o.m. de volgende mede- deelingen gedaan. Majoor Breunese, de lei der van de Vierdaagsche, is met den N. W. B. overeengekomen, dat de N. B. V. L. O. den N. W. B. als leidend lichaam op wan delsport gebied in Nederland erkent. Te vens is in beginsel besloten, dat de N.WJB-.- leden bij de Vierdaagsche een lager in schrijfgeld zulen betalen dan niet-leden. Voorts werd medegedeeld, dat het depar tement van onderwijs, wetenschap en cul tuurbescherming met den N. W. B. over eengekomen is, dat er in Nederland geen wandeltochten meer zullen worden gehou den, welke de goedkeuring van den N.W.B. niet hebben. Echter behoeven z.g. trai- ningstochten van de vereenigingen, alsme de weerbaarheidsmarschen de toestem ming van den N.W.B. niet. Teneinde de vereenigingen, die mogelijk reeds kosten hebben gemaakt, niet te benadeelen, heeft het N.W.B.-bestuur besloten, deze maat regelen met ingang van 1 Juni 1941 in werking te stellen. Omtrent de avondvierdaagschen werd nog medegedeeld, dat deze in verschillen de plaatsen van het land gehouden zullen worden van 18 tot en met 21 Juni a.s.t ter wijl omtrent het pas-ingestelde N.W.B. - kruis werd medegedeeld, dat dit kan wor den verkregen na- volbrenging van 250 ki lometer. TAFELTENNIS TAFELTENNiSTOURNOOI LEIDEN EN OA1STREKEN. Nog twee weken zijn wij van ons tour- nooi verwijderd. Alsnog is de gelegenheid open om in te schrijven. Namelijk tot uiter lijk 2en Paaschdag, daarna onherroepelijk me t 10 cent verhooging. Tevens wordt er dien dag geU ot. Reeds zijn er vele inschrij vingen binnen, zooals Zoeterwoude met 3 spelers, Warmond 11, Congregatie Haagweg 6, v. Nispen 20 en verder Roelofarends- veen en Congregatie St. Jos^phkerk. Dit is reeds tweemaal zooveel als verleden jaar. Laat dit een goed voorbeeld zijn voor de andere vereenigingen, die dit nog niet heb ben gedaan. Men kan alle nadere inlich tingen bekomen bij J. van Dam, Oude-Sin gel 26, Leiden waar men zich ook kan la ten inschrijven. In de volgende klassen kan worden inge schreven: Enkelspel Heeren le klas, 2e kl. inschrijfgeld 0.35 p. p., enkelspel junioren le klas inschrijfgeld 0.25 p. p. Dubbelspel le en 2e klas inschrijfgeld 0.25 p.p. De wedstrijden vangen te 12 uur precies aan. Zij zullen gehouden worden in het St.- Josephgezellengebouw, Rapenburg 52, te Leiden. ..J.l. Donderdag 4 April had een vriend schappelijke wedstrijd plaats tusschen v. Nispen en Congregatie St. Leonardus-paro- chie. De uitslagen waren: A. RodenburgL. Groen in 't Wout 20 A. RodenburgP. Paridon 20 I. BaartP. Paridon 02 I. BaartJ. Burgfrouwt 20 - J. v. DamH. v. d. Weijden 20 J. v. DamP. Paridon 02 J. v. DamL. Groen in 't Wout 20 D. TuithofP. Paridon 21 D. TuithofJ. BurghouWt 20 Totale uitslag 72 voor v. Nispen. TREFFERS—WINFRIED 46 De aangekondigde groote wedstrijd tus schen de twee zeer sterke teams van Roe- lofarendsveen en Haarem is in een kleine overwinning voor de Haarlemmers geëin digd. Voor deze ontmoeting was ook een belangrijke publieke belangstelling, wat voor de spelers tevens een aanleiding was om het beste spel te demonstreeren. Aan het einde reikte kapelaan P. von Fisenne aan de overwinnaars een fraaie medaille uit. Er is in de verschillende partijen dikwijls groioten st .hatpio:fekarkjwgisayijrdwncf grooten stryd geleverd, waarbij meermalen eerste een derde set de beslissing moest brengen. Iets meer fortuin zou even goed de overwinning aan de Treffers hebben kunnen bezorgen. Van krachtsverschil was da nook bijna niet te spreken. De Haarlem- sche kampioen Schoemacher slaagde erin, hoewel met moeite, al zijn partijen te win nen. De Treffers-kampioen won twee par tijen, zoodat tenslotte zijn nederlaag te gen Schoemacher de uiteindelijke beslissing heeft gemaakt. Det dubbelspel was voor de Veenders, ook hierbij moesten er weer drie sets over gedaan worden. Deze sportieve gebeurtenis, waarbij meermalen de spel- kwaliteit der super-klasse werd bereikt, eindigde met de volgende uitslag: TreffersWinfried C. HeemskerkSchoemacher 0—1 N. HeemskerkDuinesveld 1—0 K. v. KlinkZandra 0—1 N. HeemskerkSchoemacher 0—1 C. HeemskerkZandra 0—1 K. v. KlinkDuinesveld 0—1 N. HeemskerkZandra 1—0 K. v. KlinkSchoemacher 0—1 C. HeemskerkDuineselti 1—0 Dubbel: gebr. Heemskerk SchoemacherZandra 1—0 Totaal 4—6 Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lldo: Schaduwen der duis ternis. (Rudolph Femau, Fritz Kam pers). Sensationeel Iederen avond 8.15 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Lnxor: Kora Terry (Mari- ka Rökk). Vroolyk, spannend Iederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. ;ederen dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: D m. 88. (Heinz Wenzel). Sensationeel Iederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. Iederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd Rex: Morgen word ik ge arresteerd (Kathe Dorsch, Paul Klin- ger). Detectivefilm lederen avond 8 u. Zondag van 27 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Casino: Circusgasten. (Watt en Half Watt). Klucht Iederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4 y, en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2 y, uur matinée Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6