DINSDAG 8 APRIL 1941 DE LEIDSCKE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 De waarde van afval OPHAALDIENST De directeur xan het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen heeft he den op de persconferentie een uiteenzet ting gegeven, waaraan het volgende is ont leend: Enkele voorbeelden mogen de groote waarde der oude materialen en afvalstof fen voor de nijverheid in het licht stel len. Oud papier. Het gebruik van lompen voor de papier fabricage is bekend. Het is de laatste ja ren afgenomen, doordat de lompen voor dit doel voor het grootste gedeelte vervan gen werden door oud papier. Volgens de cijfers over 1938 werden in dat jaar door 'onze papierindustrie 53.000 ton oud papier verwerkt, tegen ruim 80.000 ton houtslijp en cellulose. In de huidige omstandigheden neemt het percentage oud papier, dat in de papierfa bricage gebruikt wordt, toe, zoodat naar •chatting ongeveer de helft van de hoeveel heid grondstoffen, waaruit nieuw papier gemaakt wordt, uit oud papier bestaat. Textielafvallen. Niet minder dan voor de papierindustrie zyn de afvalstoffen van belang voor de textielnijverheid. De wol ver werkende in dustrie moet thans voor een groot deel, in plaats van ruwe wol, kunstwol als grond stof gebruiken. .Kunstwol" is geen nage maakte wol, zooals men licht zou denken, doch het is de v/ol, die verkregen wordt uit afvallen van wollen stoffen, tricot en confectie, dus echte wol, die al eens ge bruikt en uit lompen gehaald, opnieuw voor verwerking geschikt wordt gemaakt. Hetzelfde gebeurd met katoen: ook af vallen van katoen worden weer zoodanig bewerkt, dat zij opnieuw gebruikt kunnen worden voor de vervaardiging van katoe nen garens en weefsels. En het spreekt van zelf, dat, hoe langer de huidige omstan digheden duren, des te grooter het aandeel wordt, dat de afva'stoffen moeten leveren voor de vervaardiging van nieuwe produc ten. Rubberafvallen. Uit rubberafvallen wordt op groote Behaal de rubber teruggewonnen door een regeneratieproces, dat de stoffen, waarmee de rubber vermengd is, verwijdert en de vulcanisatie teniet doet. Dè aldus verkre gen geregenereerde rubber heeft wel niet de eigenschappen van nieuwe rubbèr, doch kan zeer goed met deze vermengd voor de rijwielbanden, die nu worden geleverd, bestaan voor een groot deel uit ge rege neerde rubber. Metaalafvallen. ..De metaalindustrie, vooral de ijzer- en staalindustrie, heeft steeds een zeer be langrijk deel van haar grondstoffen ge haald uit oude materialen en afval. Hiermede zijn slechts eenige van de voornaamste afvalstoffen genoemd, die weer naar de nijverheid teruggaan. Er zyn er nog veel meer: glasgruis, dat, nu de glasfabrieken geen soda kunnen krijgen, voor de glasfabricage van groote beteeke- nis wordt; al wat vervaardigd is uit hui den, leder, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, borstels, veeren, dat alles kan weer op een of andere wijze tot nieu we producten verwerkt worden en naar mate de huidige omstandigheden langer du ren zal deze lijst nog wel langer worden. Met het oog op deze groove betee- kenis van de afvalstoffen kon het na tuurlijk niet blijven bij de uitvaardi ging van het vernietigingsverbod al leen. Er moet niet alleen gezorgd wor den, dat de afvalstoffen niet verloren gaan, van nog grooter belang Is te zor gen, dat allees wat de industrie als grondstof kan dienen haar zoo snel mo gelijk in bruikbaren toestand bereikt. In de steden met een aantal inwoners boven 20.000 zal nu een wykverdeeling voor de inzamelaars worden ingevoerd door het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen in overleg en in samen werking met de directeuren der plaatselij ke reinigingsdiensten. Iedere „leurder" zal een bepaalde wijk toegewezen krijgen en zal dan ook verplicht zijn die wijk regel matig en intensief, zoo mogelijk iedere week, te bewerken en huis aan huis te vragen, of er iets mee te geven is. In Utrecht, Gouda en Voorburg.is met de invoering van deze wijk verdeeling reeds begonnen en de bedoeling is, daartoe ook elders op korten termijn over te gaan, terwijl ook in de kleinere gemeenten en op het platteland een meer stelselmatig-e inzameling zal worden georganiseerd. Er zullen natuurlijk nog enkele maanden noo- dig zijn om deze organisatie over het ge- heele land tot stand te brengen, maar daarna zal dan ook het geheele apparaat voltooid zijn, dat dienen moet om alles, wat uit het consumptieproces afvalt, voor- zoover het behoort onder het begrip „oude materialen en afvalstoffen", en wat nog als grondstof voor onze nijverheid dienen kan, op de meest snelle en economische wijze naar de industrie te leiden. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Overtreding vestigingswet. De bloemenhandelaar M. H. te Leiden moest terecht staan wegens overtreding van de Vestigingswet. Hij had zonder vergun ning van de K. van K. te Leiden, te zamen met een compagnon aan den Stationsweg een bloemenzaak willen exploiteeren. Er was een mondelinge afrpraak, waarbij be paald was, dat de compagnon voor de ver gunning enz. zou zorgen. Toen H. op een schriftelijk contract had aangedrongen had de compagnon zich terug getrokken en zat H. met het geval en zonder geld, hetwelk de compagnon zou bezorgen. Ook H. heeft zich later teruggetrokken. De ambtenaar achtte de overtreding bewezen cn eischte een geldboete van 15.subs. 10 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. Daarna moest de compagnon, de bloe menhandelaar H. M. uit Leiden terecht staan. Hij voerde aan, dat H. niet aan de voorwaarden had voldaan en achtte zich schuldig aan het feit. Zulks in tegenstel ling met den kantonrechter, die ook hem tot een geldboete van f 5 subs. 2 dagen veroordeelde. Aardappelen-invoer. De handelaar L. de V. te Leiden had zonder vergunning 400 kg. aardappelen uit Leiderdorp in I.eiden ingevoerd. Rekening ermee houdende, dat het zon der kwade bedoelingen was gebeurd, kwam hij er af met een gulden boete. Varken geslacht. De arbeiders H. Z. en II. K. beiden uit Voorhout hadden te zamen een varken geslacht, waarvan elk de helft zijn eigen dom mocht noemen. Ze ontkenden, maar zulks hielp geen zien, want de veldwachter had het feit geconstateerd. Tien gulden boete kreeg elk. maar wat erger is, het varken werd verbeurd ver klaard. Bakfiets contra wielrijdster. De groentenhandelaar A. de W. te L e i- d e n had op het kruispunt by de Gijse- laarsbank te Leiden, dusdanig met zijn bakfiets gemanoeuvreerd, dat hij een wiel rijdster had getorpedeerd. Daarvoor werd hij veroordeeld tot vijf gulden boete subs, drie dagen. Geteeld zonder vergunning. De bloemist J. de M. te R ij n s b u r g was door de N. S. C. geschrapt als lid. om dat hij in gebreke was gebleven 300. boete te betalen. Niettemin had hij toch maar rustig door geteeld en wel 18.5 Are. De controleur schetste verdachte als iemand die overal maling aan heeft en alles ge woon naast zich neerlegt. Zelfs aangetee- kende stukken van N. S. C. laat hij onge opend liggen. Een en ander was voor den ambtenaar reden om een geldboete van 50 subs. 30 dagen te eirchen. Hij werd veroordeeld tot f 20 subs. 10 dagen.^ Niet aangesloten bij de A. V. M. De melkhandelaar P. O te Zoeter- w o u d e was niet aangesloten by de A. V. M., zoodat hij geen melk mocht verkoo- pen. Omdat hij het toch gedaan had werd hij veroordeeld tot een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. De landbouwer H. P. D. te Hillegom had eenzelfde overtreding begaan en hij kreeg drie gulder. boete. Op Sinterklaasdag. De slagersknecht J. S. te Leider dorp had op 5 December 50 kg. ongekeurd varkensvleesch vervoerd om het bij diverse klanten te Leiderdorp en Leiden te gaan afleveren. Deze leverantie ging niet door en boven dien moet hy nu nog tien gulden boete be talen en het vleesch foetsie. Daarna moest de patroon van den vori- gen verdachte terecht staan, G. J. G. te Leiderdorp. Hy had het «/arken ge slacht. De eisch werd 50.subs. 30 da gen en de uitspraak 15 subs. 5 dagen met verbeurdverklaring. Slechte verduistcraar. De landbouwer H. P. D. te Voorscho ten had niet voldoende verduisterd. Door drie ramen kwam er licht, hetgeen hem thans vijf guldentjes kostte. Weer varkensvleesch. A. A. te Voorschoten had 12 kg. ongekeurd varkensvleesch vervoerd, het geen niet mag en waarvoor hij thans 7.50 boete moet betalen met verbeurdverkla ring van het vleesch. G. H. de B. te Voorschotey had het vleesch willen koopen, dat de vorige ver dachte had vervoerd. Inplaats van het vleesch moet ook hy 7.50 betalen. Dronkenschap. N. B. te L e i e r. zeide geheel van den weg geweest te zyn, omdat eenige stu denten hem getracteerd hadden op cham pagne en Schotsche whisky. De agent noemde het dronkenschap en zoodoende zal hij drie gulden moeten offeren. Nachtelijke pascagiers. Mej. H. A. v. W. te Voorschoten had des nachts om één uur in de v. Wijn- gaardenlaan te Voorschoten gewandeld, ter wijl ze bovendien geen identiteitsbewijs bij zich had. De totale boete werd hier 6 subs. 4 dagen. J. J. K. te Warmond zeide als excuus, dat hij onwel was geworden door het feest vieren en dat zulks de reden was, dat hij om half twee op den Heerenweg daar ter plaatse rond gedoold had. Tijd is tijd en daarom werd de boete vijf gulden of drie dagen. Haagsche Politierechter Om één rijksdaalder uit te sparen. W. S. uit Leidschendam had teza men met iemand anders een varken lek kertjes vet gemest Toen het beest de goede grootte en dikte bereikt had, was het mo ment aangebroken, dat de krulstaart den weg aller krulstaarten moest opgaan. Een v/ergunning om een big te slachten kost de somma van f 2.50 Om dezen rijksdaalder uit te sparen had men besloten om het er uiaar op te wagen en de kiulstaart stiekum te opereeren. Natuurlijk was de slachter tegen de lamp geloopen, waarbij toen kwam, dat men de doode big onder de af- deeling clandestien geslachte varkens ging rangschikken. S. moest zijn domheid thans dubbel en dwars betalen, want niet alleen zal hij een geldboete van f 20 subs. 20 da gen moeten betalen, maar wat erger voor hem is. het lekkere vet gemeste varkentje v/erd verbeurd verklaard. En dat alles om één rijksdaalder uit te sparen. Het doodgebokte schaap. De koopman P. S. uit Voorburg had on der de gemeente Leidschendam twee schapen geslacht. Hy ontkende zulks ten stelligste. Volgens hem' zat de zaak zoo. Er was iemand by hem gekomen mét de vraag of hij er wat voor voelde, om eeiyge scha pen té slachten. Hij voelde er wel iets voor, dus waren de beide schapen in zyn schuur gebracht. „Wat een krengen", had S. gezegd toen hij de lammeren, die ter slachtbank geleid werden, had gezien. „Gooi ze er maar uit", was zyn volgende gezegde geweest. En volgens hem waren ze er toen uitgegooid en wel in het land. Toen hij na tien minu ten eens ging kyken hoe de schapen het in zijn land maakten had hij volgens zijn on uitsprekelijke verbazing gezien, dat een der schapen ontijdig het tijdige met het eeuwige verwisseld had. „Doodgebokt", had hij vakkundig geconstateerd. „Doodgebokt" hield hij dit verhaal ook thans nog vol, „dus niet geslacht." De Politierechter wilde toen plotseling weten, waar de plukken wol, het vel, het vet en de bloederigheid aangetroffen in zyn schuur, vandaan waren gekomen als het beest in de wei doodgebokt was. „Nou ja", zei verdachte. „Oh zoo", meende de Officier. „Nou ja. toen het beest toch eenmaal dood was. hebben we het den hals maar af gesneden". zei verdachte toen eerlijk. Deze plotselinge omdraai kwam veel te laat-vond de Officier en hij geloofde niets van het „doodbokken". Verdachte heeft er steeds omheen gedraaid en daarom werd de eisch één maand gevangenirstraf. De Politierechter vond zulks billijk en veroordeelde hem tot één maand gevange nisstraf. Vroege Paschen. K. en B. uit Leiden hadden zich ver moedelijk benauwd gemaakt, dat ze met Paschen niet voldoende eitjes zouden kun Een carrosserie van een echte auto met rijwieiaandrijving is de vernuftige combinatie, welke een ondernemende Groningsche garagehouder uitdacht, om het passagiers vervoer m d°ze dagen van benzinesehaarschte gaande te houden (Foto Pax-Holland) nen knappen en daarom hadden ze alvast maar wat'van deze kippenproducten opge daan. Om eieren op te doen moet men ech ter over meer eierenbonnen beschikken dan één per week m. a. w. de eieren waren na tuurlijk gekocht zonder bonnen. En dat mag niet, zoodat ze thans elk 15 subs. 15 dagen kregen, terwijl de eitjes verbeurd verklaard werden. Zaaiboonen zonder vergunning. De bloemkweeker J. G. te Hillegom had aan iemand 25 kg. gekleurde zaai boonen verkocht zonder de vereischte pa piertjes daarvoor in ontvangst te nemen. Hij had gedacht, dat het zoo wel mocht. Dat het zoo niet mag zal hy zich voortaan v/el herinneren, want de opgelegde boete van 15 subs. 15 dagen zal wel meer ge weest zyn, dan hij er aan verdiend heeft. En dan nog de 25 kg. boonen kwijt. Het rooksignaal. Controleurs van den crisisdienst hadden te Wassenaar boven eon schuurtje een rookontwikkeling gezien. Toen ze eens gin gen neuzen hadden ze den bloembollenkwee ker J. A. K. uit Wassenaar aangetroffen, die juist bezig was 182 kg. spek op des kundige wijze te rooken. Het was af geloo pen met het rooken, want het spul werd in beslag genomen en K. kreeg een bon. toegang gevend tot de rechtzaal alwaar hij jnvTiendelijk werd ontvangen door den Officier, die meende, dat er do ir K. ge knoeid was op groote schaal, reden om een geldboete tegen hem te eischen van 200 subs. 4 maanden. Het vonnis werd f 50.subs. 50 dagen met verbeurdverklaring van het vermoe delijk half gerookte spek. De vondst in het aanhang- wagentje. De boterhandelaar W. B. C. V. uit Leid schendam was aangehouden, toen hij achter zijn rijwiel een klein tweewielig aanhangwagentjt voorttrok. Of de ambtenaren eens eventjes in het wagentje mochten kijken. Als het aan V. gelegen had, dan had hij dit verzoek natuurlijk geweigerd. Maar begin daar maar eens aan met eenige contorleurs om je heen. In addenmoe de stond hij het verzoek of boter gezegd bevel tóe, met een ongelukkig gezicht toe ziende, hoe er 18 kg. spek uit het wagentje te voorschijn kwam. De Officier vond, dat verdachte zich met een grootscheepschen sluikhandel had be zig gehouden, waarvan deze 18 kg. spek, maar een klein gedeelte vormde. De eisch werd dan ook een geldboete van 100 subs. 2 maanden. De uitspraak werd een geldboete van 25 subh. 25 dagen met verbeurdverklaring van het spek. HAAGSCH GERECHTSHOF De gestolen fiets op zolder. De huisschilder A. J. M., te N o o r d w ij k was veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden, omdat hij op zijn zolder een gedemonteerde fiets, onder een stapel zakken, verborgen had, welke fiets door hem gestolen was. Hy was van dit vonnis in hooger be roep gekomen by het Haagrche Hof, al waar de procureur-generaal het vonnis juist gewezen had geacht en daarom be vestiging had gevraagd. Het Hof uitspraak doende, veroordeelde verdachte heden tot een gevangenisstraf voor den tyd van zes maanden. BIOSCOPEN TE LEIDEN Theater Hoofdfilm Inhoud Aanvangsuur Keuring Lido: Schaduwen der duis ternis. (Rudolph Fernau, Fritz Kam pers). Sensationeel lederen avond 8.15 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Lnxor: Kora Teiry (Mari- ka Rökk). Vr ooi ijk, spannend lederen avond 8 uur. Zondag 26 30 uur. .ederen dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: D m. 88. (Heinz Wenzel). Sensationeel lederen avond 8 il /.ondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd Rex: Morgen word ik ge arresteerd (Kathe Dorsch, Paul Klin- ger). Detectivefilm lederen avond 8 u. ^jnd*g van 2—7 uur lederen werkdag 2 jut matinée Toelaatbaar v volwassenen Casino: Circusgasten. (Watt en Half Watt). Klucht lederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, A% en 8 uur Zaterdag en Woens- Goedgekeurd Sport voor dools ommen 'n het Doofstommen instituut te St. Michiets Gestel is voor de jeugd, die reeds zoovéél van het maatschappelijk leven moet missen, een ruime mogelijkheid opengesteld voor de beoefening der sport, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt wordt (Foto Het Zuiden) Als het nu maar warmer wil worden, - üe sla plantjes, weiice geaurenoe ae afaeloopen weken in de bakken gekweekt zijn. worden op regels uitgepjant op den kouden grond (Foto Pax Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 16