Wilt U iets weten? PAM BU DE MAANAPEN Het meisje handschoen ZATERDAG 29 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Qemaigde ffi&dcfiten DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is in de Zoomstraat te Rotterdam de 4-jarige N. Westra tegen een aanhangwagen van een vrachtauto geloo- pen. Een van de wielen ging het knaapje over het lichaam en spoedig na aankomst in het ziekenhuis is het overleden. HOUTHAKKER ONDER EEN BOOM. Slachtoffer overleden. «Jstermiddag is een 63-jarige houthak ker uit' Oude Harne bij Oldeberkoop (Fr.) tijdens het vellen van een boom onder den neervallenden stam geraakt. De man was op slag dood. BRAND OP HET WRAK VAN DE STATENDAM. Arbeiders, die gistermiddag omstreeks half vijf op het casco van het stoomschip Statendam in Hendrik-Ido-Ambacht bezig waren met sloopwerkzaamheden, bemerk ten plotseling, dat vlammen sloegen uit nog met olie gevulde tanks. Daar de brand vrij ernstige vormen dreigde aan te nemen, re den o.m. twee motorspuiten en een gereed schapswagen van de Rotterdamsche be roepsbrandweer uit. Men was den brand na vrij langen tijd meèster. OUD-LEERLING BEZOCHT ZIJN VROEGERE SCHOOL. Maar hjj bestal den concierge. De concierge van de U.L.O.-school aan de Paulus Buijsstraat in Den Haag trof Donderdagmiddag een oud-leerling, een thans 18-jarigen kantoorbediende, in het schoolgebouw aan. Deze jongeman gedroeg zich erg vreemd, want, toen de concierge hem riep, zette hij het op een loopen. De man volgde den jongen, doch deze sprong op zijn fiets en nam de vlucht. „Daar steekt iets achter!" meende de con cierge, die op zijn beurt zijn beenen de grootste snelheid gaf en den jongen, luid keels schreeuwend: „Houdt den dief!" ach terna rende. De man had gegronde „rede nen om aldus te roepen, want in zijn kwa liteit van penningmeester van een vereeni- ging, had men hem reeds eenige malen, juist op Donderdagmiddagen, bedragen van 193, 153, en f 187 ontstolen, 't Leek hem dus niet onmogelijk, dat deze jonge man, die zich zoo vreemd in de school ge droeg, daar meer van wist. Op het geroep van den concierge nam een juist passeerende ambtenaar van Maat schappelijk Hulpbetoon, die eveneens op de fiets was, de achtervolging over. Het werd een wilde ren, tenslotte door de Scheve- ningsche Boschjes, laan in, laan uit. De ambtenaar verloor den jongeman echter uit het oog en vervolgde zijn eigen weg^ Een half uur later evenwel zag hij den kantoorbediende op de Plaats rijden. Hij kon hem toen aanhouden en verzocht hem, even mee te gaan naar het Politiebureau aan de Prinsenstraat. Daar verwittigde men het hoofdbureau, waarna een rechercheur den jongeman kwam verhooren. Juist toen de kantoorbediende onder handen werd genomen, kwam de aangifte van den concierge uit de Paulus Buijs straat, dat men hem wederom een bedrag ontstolen had, ditmaal ƒ40 aan klein geld, dat zich in een linnen zakje bevond. Over dezen diefstal ondervraagd, beweerde de kantoorbediende aanvankelijk, van niets te weten, doch in den loop van den middag gaf hij toe, dat hij zich het geld had toe geëigend. Hij bekende, het zakje bij den wilden ren door de Scheveningsche Bosch jes in een tuin aan den Van Stolkweg te hebben gegooid. Een rechercheur stelde ter plaatse een onderzoek in en vond het zakje met de veertig gulden inderdaad op de aangege ven plaats. OPLICHTSTER ONTMASKERD. Goederen en bonnen waren haar buit. In verschillende winkels te Hilversum verscheen den laatsten tijd een vrouw, die dikwijls onder schoone verhalen goe deren op crediet betrok, het een en ander meenam en het overige aan een fictief adres liet bezorgen. Door deze oude truc werden verschillende winkeliers opgelicht voor goederen en distributiebonnen. Het onderzoek der recherche heeft giste ren geleid tot de arrestatie van een 27-ja- rige vrouw. f BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Zes-en-twintighonderd gulden gestolen. Gisternacht heeft een sigarenzaak, annex boekwinkel, in de Kalverstraat te Amster dam, ongewenscht bezoek gehad. Alle kas ten en bureaux zijn overhoop gehaald. Kasregisters zijn geleegd. Aan Neder- landsch en Duitsch geld wordt een bedrag van 2600 vermist. De bezoekers hebben het pand aan den achterkant via een platje op de eerste verdieping verlaten. Van het platje hebben zij zich laten glijden in een achter het pand gelegen steeg. Hier vond men kwartjes en dubbeltjes, die vermoe delijk bij den sprong naar beneden uit de zakken zijn gevallen. Het staat nog niet vast of de heeren zich hebben laten insluiten, dan wel of zij zich door opensluiting toegang hebben ver schaft. BRUTALE INBRAAK TE AALTEN. Sleutels van de brandkast uit de slaapkamer gehaald. Op zeer brutale wijze is des nachts bij dr. Der Weduwen, te Aalten, ingebroken. Het is nog niet duidelijk geworden of één of meer inbrekers dit stoute staaltje heb ben uitgehaald. Men drong door den schuilkelder de wo ning binnen en maakte allereerst de tele foon en den auto onklaar om bij mogelij ke ontdekking tegen alarm gevrijwaard te zijn. Het ongenoode bezoek ging zoo stil te werk, dat geen der huisgenooten ook maar iets van 'het onraad hoorde. Het geheele huis werd doorzocht, waar bij men zelfs de vermetelheid had, tot het- slaapvertrek van den dokter door te drin gen. Men nam hier het costuum van den dokter weg en vond hierin de sleutels van de brandkast. Deze werd geopend en het daarin liggende geld ontvreemd. De groot te van het vermiste bedrag is nog niet be kend. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN MEDEDEELING VERKIEZING EN CURSUS A.s. Dinsdagavond zal op de verplichte bijeenkomst der Gezellen de periodieke verkiezing plaats hebben van de functio narissen in de vereeniging. Art. 2 van het huishoudelijk reglement stelt het getal commissarissen voor onze vereeniging op 15, naast den senior. Zij worden uit en door de leden gekozen met meerderheid van stemmen. Stemgerechtigd, evenals verkiesbaar, zijn dus de reeds geinstalleerde leden. Meerder heid van stemmen wil zeggen óf volstrekte óf gewone meerderheid. Volstrekt is min stens 2/3 van het aantal aanwezige kiezers. Gewoon is één meer dan de helft der aan wezige kiezers. Wordt na dubbele stem ming noch de volsterkte noch de gewone meerderheid behaald, dan telt men het aan tal meest behaalde stenfmen. De aftredenden, die weder herkiesbaar zijn gesteld, zijn: W. Boogers, J. Bentveld, C. Goddijn, A. de Gunst en P. Rijzevoort. Behalve de aftredenden, die onmiddel lijk herkiesbaar zijn (cfr. art. 3, zooals dit verleden jaar werd gewijzigd), zijn er nog vijf plaatsen vacant geworden, voor wie dus nieuwe functionarissen moeten geko zen worden. De vacante plaatsen waren van D. Devi- lee, D. Goosen, W. v. d. Holst, C. v. d. Meyden en A. Verhoogt. Deze stellen zich dus niet herkiesbaar. De door het bestuur gestelde candidaten voor de a.s. verkiezing zijn: 1. de aftreden- den herkiesbaren en 2. vijf nieuwen: nl. H Devilee, Th. v. d. Holst, J. Kompier, J. Post en Th. van Schaik. Nu volgt een nieuwe bepaling, vastgesteld op den Centralen.Raad, Amsterdam, 3 Fe bruari 1941. Na de keuze van een functionaris door de leden, moet nog volgen diens aanstelling tot commissaris, en wel door het Centraal Verband. Deze aanstelling volgt op de keuze, wan neer de gekozene voldoet aan de volgende voorwaarden: 1. dat hij de „commissarissen-cursus" trouw heeft gevolgd. Deze cursus is juist nu in ons district aangevangen en omvat 12 lessen, 2. dat hij na afloop van dezen cursus een „examen" aflegt, well^ examen wordt opgezonden naar het Centraal Verband. Dus van nu af wordt voor „commissaris" een dubbele eisch gesteld: n.l. 1. keuze door de leden tot functionaris; 2. officieele aanstelling tot commissaris door het Centraal Verband. Zonder deze aanstelling zal een gekozene niet den titel van commissaris dragen. K. VC. A. P. v. DRUNEN, vice-praeses. PASSIEZONDAG. N.B. Indien niet anders aangegeven geen Gloria, geen Credo. De Prefatie v. h. H. Kruis. ZONDAG 30 Maart. Passiezondag. Mis: Judica. 2e gebed voor Kerk of Paus; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. In de H. Mis v. d. dag vervalt vanaf Passiezondag tot en met Witte Donderdag in de voetgebeden de psalm „Judica". Na de Introitus en na het gebed bij de hand- wassching („Lavabo") het „Gloria Patri, Eere zij den Vader". Vandaag begint de eigenlijke Lijdens- strijd. Ten teeken van rouw zijn de kruis beelden en de beelden van den Zaligma ker overal in de kerk en ook de beelden van de Heiligen met een paarse doek be dekt. Christus, ter dood veroordeeld, vraagt aan God Zijn zaak te bepleiten en de waarheid van Zijn onschuld te doen uit stralen. (Introitus). Hoewel onschuldig, moet Hij lijden. Het is de wil van den Va der, dat Hij, als Middelaar van het Nieuwe Verbond, als Hoogepriester, Zijn eigen God- delijk Bloed aanbiedt tot zuivering en ver lossing van den menschheid. (Epistel). Mensch, gelijk wij, huivert Christus voor het lijden. God moge Hem daarom verlos sen uit de handen van Zijn vijanden. Maar toch: De H. Wil van oen Vader geschiede! Heer, leer mij uw H. Wil volbrengen. (Gra duale, Tractus). In het H. Evangelie doet Christus duide lijk Zich kennen als de Zoon van God, waardoor nog meer uitkomt de waarde van Zijn heilig Lijden. Hoe billijk is het toch, dat w(j God voor de levenbrengende wel daad van de verlossing, voor het gedach- tenisteeken van Christus' Lijden, het Al lerheiligste Sacrament, leven uit geheel ons hart vor Hem en Zijn heilige geboden on derhouden. (Offertorium, Communio). MAANDAG 31 Maart. Mis v. d. Maan dag na Passiezondag: Miserere. 2e gebed voor Kerk 'of Paus; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. DINSDAG 1 April. Mis v. d. Dinsdag na Passiezondag: Exspecta. Verder als giste ren. WOENSDAG 2 April. Mis v. dL H. Fran- ciscus van Paula, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woens dag na Passiezondag; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Woensdag na Passiezon dag: Liberator. 2e gebed v. d. H. Francis- cus; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. Franciscus werd te Paula in Calabrië ge boren uit arme ouders. Op vijftienjarigen leeftijd werd hij kluizenaar en verbleef in een grot bjj Reggio. Na verloop van tijd verzamelden zich anderen rondom hem. Franciscus vereenigde allen in een Orde, volgens den regel v. d. H. Franciscus, waar aan hij nog strengere voorschriften toe voegde. Aan de orde gaf Franciscus den naam van „Minimen, d.i. de Minsten". DONDERDAG 3 April. Mis v. d. Donder dag na Passiezondag: Omnia. Verder als op Maandag. VRIJDAG 4 April. Feestdag van de Ze ven Smarten. Mis: Stabant. Gloria. 2e ge bed van d. H. Isidorus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar; 3e gebed en laatste Evan gelie v. d. Vrijdag na Passiezondag; 4e voor den vrede. Sequens: Stabat Mater., Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de doorboring). Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vrijdag na Passiezondag: Miserere. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zeven Smarten. 3e gebed v. d. H. Isi dorus. Kleur: Paars. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jezus: Cogitationes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag na Passiezondag. 3e gebed voor den vrede. Credo. Praefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 5 April. Mis v. d. H. Vin- centius Ferrerius, Belijder: Os Justi. Glo ria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Za terdag na Passiezondag; 3e voor den vre de. Kleur: Wit. Oi: De Mis v. d. Zaterdag na Passiezon dag. Miserere. 2e gebed v. d. H. Vincen- tius: 3e voor den vrede. Kleur: Paars. IN DE KERKEN v. d. E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Petrus Re- galatus (vroeger 13 Mei); 3e voor den vrede. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Leopoldus van Gaichis, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Franciscus van Paula; 3e gebed en laat ste Evangelie v. d. Woensdag; 4e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In de Mis v. d. Woensdag: 2e gebed v. d. Z. Leopoldus; 3e v. d. H. Franciscus; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Gandulphus van Binasco en Joannes van Pinna, Belij ders: Confiteantur. Glora. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Donderdag; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In de Mis v. d. Donderdag: 2e gebed v. d. Z.Z. Gandulphus en Joannes; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. VRIJDAG. Mis v. d. H. Benedictus van San-Philacelpho, Belijder: Justus. 2e ge bed v. d. Zeven Smarten; 3e v. d. H. Isido rus; 4e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag; 5e gebed voor den vrede. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. Vraag: Weet u soms of de trekking al heeft plaats gehad van de loterij ten bate van het werk van de Kruisvaarders van SL Jan te Rijswijk, welke trekking 19 Febr. moest plaats gehad hebben? Antwoord: Het is ons onbekend. Wel weten wij, dat deze stichting eenigen tijd ge leden (zeker vóór Febr. j.l.) in staat van faillissement is verklaard. Vraag: T. Th. v. S. inzake een loterij- club. Antwoord: Volgens den letter valt ook deze club onder de bepalingen der ver ordening. Vr a a g: inzake de radio-kerkdiensten. Antwoord: De katholieke kerkdien sten werden tot dusver door den K.R.O. uitgezonden. Sinds de ontbinding van den K.R.O. is daarin nog niet voorzien. 7 57. Op een teeken van Lunati komt er iemand om Pam 58. Pam staat in een groot slaapvertrek, dat prachtig is naar zijn slaapkamer te brengen. Door eenige gangen wordt ingericht. Een groot bed, in het midden der kamer noodt hij naar een vertrek gebracht en het mannetje neemt af- tot rusten en het duurt niet lang of Pam ligt onder de de- scheid, na hem goeden nacht te hebben gewenscht. kens en slaapt dadelijk in. FEUILLETON met de EEN MODERNE ASSCHEPOESTER HISTORIE van MARIA SAWERSKY. (Nadruk verboden). 14) Dat spreekt vanzelf! Leve Anne Falke op den Falkburcht! Een dergelijke kans zal je dochted Vera zich heusch niet laten ontgaan. Daar is ze niet dom genoeg voor. En nu wil je me zeker wel excuseeren. Ik moet me nog voor het bezoek van meneer den notaris kleeden. Als je me had verteld voor wien ik de theetafel zoo netjes moest dekken, zou ik me zeker wat meer moeite hebben gegeven. Tot straks, mama! Ik hoor daar een wagen aankomen. Dat zal de hooge gast wel zijn. Ik haast me, om me in een waardiger toilet te kunnen presen teeren. Vera spoedde zich naar boven en me vrouw Staniecki zonk in haar stoel terug. Ze slaakte een zucht van verluchting. Vera ging er mee accoord en alles zou dus prachtig in orde komen. Daar klonken stemmen en onmiddellijk daarop diende de oude, half doove tuin man, die bij tijd en wijle voor mevrouw Staniecki werkzaam was, den bezoeker aan. Notaris Hamsen trad de kamer binnen. Hij was een klein, oud heertje met spier wit haar, maar van een zeldzame vitali teit. Achter zijn dikke brilleglazen glinster den een paar levendige, verstandige oogen, waarmee hij mevrouw Staniecki onderzoe kend opnam. Heb ik de eer mevrouw Olga Sta niecki te spreken? vroeg hij met ouderwet- sche hoffelijkheid, waarbij zijn korte bui ging zich volkomen aanpaste. De vrouw des huizes kon slechts knik ken. Ze zag er nog steeds wat bleek en geagiteerd uit. Het gevaarlijke plan, het gesprek '■iet Vera en het vooruitzicht van het onderhoud met den notaris waren allerminst in staat haar zenuwen te kal- meeren. Zij boette daardoor wel iets van haar ijdelheid en haar zelfbewust optreden in en daar z(j bovendien haar toilet voor dit speciale bezoek met bijzondere zorg had gekozen, maakte zij den indruk van een rustige, bescheiden dame. De notaris, die zich de voormalige ope rettezangeres geheel anders had voorge steld, zag zich dan ook in zijn verwachtin gen bedrogen, hetgeen tot gevolg had, dat hü zijn gereserveerdheid althans ten dele aflegde. Het spijt me mevrouw, dat ik u in uw huiselijkheid moet komen storen, maar het leek mij gewenscht het slot van onze langs schriftelijken weg gevoerde onder handelingen mondeling af te doen en de reis naar Elmshorn te ondernemen. Dat leek ook mij verreweg het beste, meneer Mamsen. Wanneer u niet eigener beweging daartoe had besloten, zou ik u zeker hebben voorgesteld mij persoonlijk te komen bezoeken. Dat klonk bescheiden en wekte vertrou wen. Ik zal u in ieder geval niet lang op houden. Nadat we reeds in principe tot overeenstemming zijn gekomen, zullen we wel spoedig een bevredigend accoord kun nen treffen. Indien eenigszins mogelijk, zou ik graag weer met den eerstvolgenden trein terug willen. Ik hoop, dat u ten minste een kop thee met ons zult willen drinken. Mijn dochter Anne zal wel direct verschijnen. De notaris wierp een vluchtigen blik op de verleidelijke theetafel. Zeer vriendelijk van u, mevrouw. Ik zal er dankbaar gebruik van maken. En nu zullen we dan eerst even de zakelijke kwesties afhandelen. U kunt er u dus vol komen mee vereenigen, dat juffrouw Falke bij haar grootvader intrekt! Ik heb u mijn principieele bereid verklaring al schriftelijk gegeven, notaris, maar u zult het me wel niet kwalijk ne men, dat ik graag nog een paar woorden als moeder tot u zou willen spreken. Notaris Hamsen boog toestemmend het hoofd en mevrouw Staniecki, die zich nu wat meer op haar gemak begon te voelen, vervolgde: Jonkheer Falke heeft mijn huwelijk met zijn zoon steeds met schele oogen aan gezien. Twintig jaar lang heeft hij zich niet om zijn kleindochter bekommerd. U zult daarom kunnen begrijpen, dat ik van den zoo plotseling bij hem opgekomen wensch om zijn kleindochter tot zich te ne men, met eenig wantrouwen kennis heb ge nomen. Wat is de oorzaak van deze veran derde houding? Meneer Remus Falke behoort niet meer tot de jongsten, mevrouw De jaren hebben hem wat milder gestemd en hem ten opzichte van vele dingen wat toegeef lijker gemaakt. Bovendien is hij lijdend en zou hy zijn kleindochter graag voor ver pleging om zich heen hebben. Om haar weer weg te sturen, als hij gezond is? vroeg mevrouw Staniecki scherp. Neen, om haar voor goed bij zich te houden in haar volle rechten als klein dochter. Hij wil het meisje ten volle als zoodanig erkennen. Juffrouw Falke zal zoo dra zij op den Falkburcht haar intrek heeft genomen, een zeer rijkelijk toegeme ten maandgeld en daarnaast nog een eigen bankrekening ontvangen, zoodat zij zich in pecunair opzicht niet van haar groot vader afhankelijk behoeft te gevoelen. Zij zal ten volle de plaats kunnen innemen, die haar, uit hoofde van haar bloedver wantschap, toekomt. Dienaangande heb ik met jonkheer Falke reeds een schriftelijke overeenkomst samengesteld. Hier is ze. Zooals u ziet, heeft mijn cliënt het docu ment reeds onderteekend. Ik ben hierheen gekomen om u om uw handteelcening te verzoeken. Leest u de overeenkomst maar eens nauwkeurig door en let u daarbij in het bijzonder op de passage aan het slot. Jonkheer Falke staat er per se op, dat deze in de overeenkomst wordt opgeno men. Ik hoop dan ook, dat ook u daar geen bezwaar tegen zult hebben, mevrouw. Mevrouw Staniecki verdiepte zich geheel in het document, dat de notaris haar over handigde en zij kon daarbij niet voorko men, dat een blos van vreugde haar wan gen kleurde. Zij was werkelijk verrast door het royale gebaar van Annes groot vader. Vera stapte daar inderdaad in een opgemaakt bed. De clausule aan het eind bepaalde, dat mevrouw Olga Staniecki haar dochter niet op den Falkburcht mocht bezoeken, maar dat het haar nochtans volkomen vrij stond haar dochter elders te ontmoeten. Notaris Hamsen schreef het blozen van zijn gastvrouw aan deze voorwaarde toe, maar daarin vergiste hij zich. Zoo fijnge voelig was mevrouw Staniecki niet. U zult het kunnen billijken, mevrouw dat jonkheer Falke dezen eisch stelt. Ho- penlijk kunt u er zich mee vereenigen. Ik wil de zaak geen moeilijkheden in den weg leggen, notaris. Het gaat hier ten slotte om de toekomst van mijn kind. Ik zal nu even Anne's legitimatiebewijzen ha len. Een oogenblik alstublieft. Mevrouw Staniecki was blij, dat zij de kamer een oogenblik kon verlaten. Zij leunde vermoeid tegen haar schrijftafel en slaakte een zucht van verlichting. Zij was erg blij, dat die list was gelukt en daar mee Vera's toekomst verzekerd. Hopenlijk zou zij zich weten te beheer- schen, zoodat zij op den notaris een gun- stigen indruk maakte. Het kind kon soms zoo onhebbelijk en hoogmoedig zijn. En fin, in ieder geval was de zaak tof dus ver vlot verloopen en het zag er naar uit, dat er ook verder geen kink in den kabel zou komen. Het was, of haar een zware last van de schouders was genomen. Dwaasheid om zich tegenover dien ouden notaris zoo klein te gevoelen. Er was im mers geen vuiltje aan de lucht, als ze het maar handig aanpakte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9