STADS NIEUWS ZATERDAG 29 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal Franco per post ƒ2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. fel Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.07 uur Zaterdagavond. Zon op 7.21 uur Zondagochtend. Zon onder 8.09 uur Zondagavond. Zon op 7.19 u-up Maandagochtend. MAANSTANDEN. 29 Maart: De maan komt Zaterdagmorgen om 8.08 op en gaat Zaterdagavond om 8.57 uur onder. 30 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 8.34 op en gaat Zondagavond om 10.58 uur onder. 31 Maart: De maan komt Maandagmor gen om 9.01 uur op en gaat Maandagavond om 11.59 uur onder. 1 April: De maar. komt Dinsdagmorgen 9.32 uur op en gaat Woensdagnacht om 0.57 uur. onder. 2 April: De ma^n komt Woensdagmorgen om 10.09 uur op en gaat Donderdagnacht om 1.51 uur onder. 3 April: De maan komt Donderdagmorgen om 10.52 op en gaat Vrijdagsnachts om 2.44 uur onder. 4 April: De maan komt Vrijdag voormid dag om 11.43 op en gaat Zaterdagnacht om 3.28 uur onder. (Eerste kwartier). 5 April: De maan komt Zaterdagmiddag om 12.39 uur op en gaat Zondagmorgen om 4.08 uur onder. 6 April: De maan komt Zondagmiddag om 1.44 uur op en gaat Maandagmorgen om 4.45 uur onder. IIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIC^ Verduisteringstijden Er Is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst Tusschen deze beide tijden dient Q er duj verduisterd te worden. o I 11 r~5 IIC3II OII CD 110II C2>ll O Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.07 uur. ZONSOPKOMST 7.21 uur... Gemeente'. Aankondiging HET DISTRIBUTIEKANTOOR. De afdeeling-Brood en Banketbakkers, Zware en zeer Zware Arbeid van het Dis tributiekantoor zal, met ingang overmor gen. Maandag 31 Maart a.s. om 16 uur voor het publiek gesloten zijn. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 29 Maart 1941. REDUCTIE ZIEKENFONDSPREMIE. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kenis van belanghebben den, dat de reductie op de ziekenfondspre mie ten behoeve van de daarvoor in aan merking komende gesteunden, thans bedra gende 13 cent per week, met ingang van 1 April wordt verlaagd tot 11 cent. Met in gang van genoemden datum moet derhal ve door de gesteunden aan de ziekenfond een worden betaald een bedrag van 13 cent per ingeschreven ziekenfondslid, zulks met afgifte van de door de Gemeentelijke Dien eten van Sociale Zaken en voor Maatschap pelijk Hulpbetoon uitgereikte reductie bonnen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Agenda LEIDEN. Zondag. Vereeniging ,.Kath. Leiden" 7.45 uur H. Mis kapel St. Elisabeth-zie- kenhuis, ontbijt en derde lezing: „God en de Arbeid". Zondag, De Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Nieuw Hollandsch Strijk kwartet, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Zondag, Charlotte Kohier, Frasquita, Schouwburg 2 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Bockel, P. van Es, J. de Bruyne, Lahr, en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Maart 20 uur tot Zaterdag 5 April 8 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060 en dee Doeza-apotheelc, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, 'Wilhelminapark 8, tel. 26274. De Ambachtsschool Gistermiddag werd in het niguwe gebouw der Leidsche Ambachtsschool de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden, waar de voorzitter der Vereeniging verslag uit bracht over de lotgevallen in het afgeloopen jaar en de uitreiking der diploma's aan de geslaagde leerlingen plaats vond. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den wethouder van onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Aan de rede van den voorzitter, den heer ir. J. J. G. van Hoek, ontleend we het volgende: Over de zeer belangrijke uitbreiding en vernieuwing van ons schoolgebouw heb ik een maand geleden reeds uitvoerig gespro ken en zal ik dan ook nu niet verder uit weiden. Onze betere huisvesting zal zeker ons onderwijs belangrijk ten goede komen en de taak van onzen directeur en onze leeraren iets verlichten. Zwaar is die taak voorwaar geweest. Door de verbouwing hebben wij ons zeer moeten behelpen en de daaruit voortvloeiende lasten kwamen op hun ruggen terecht. De oorlog en het geen daarop volgde maakt het directeur en docenten moeilijk; er wordt een groote mate van tact vereischt en een strenge tucht lijkt mij in uitzonderlijke gevallen onvermijdelijk, want al moet men in zijn hart de jongens veel vergeven en veel wij ten aan de zeer bijzondere omstandigheden waaronder wij leven, tevens moet men met gestrengheid waken tegen alles wat den vrede op school voor ook slechts een enkele onzer scholieren zou kunnen verstoren. Gedeeltelijke bezetting onzer school, zij het gelukkig slechts voor korten tijd, veroor zaakte begrijpelijkerwijze moeilijkheden. Maatregelen, voortvloeiende uit de ver- eischte verduistering, waren voor het on derwijs in hooge mate bezwarend. De schooltijden moesten worden verzet, de schooldag werd korter, doch moest inten siever worden gebruikt. De organisatorische talenten van den directeur werden zwaar beproefd, de werkkracht en de blijmoedig heid onzer docenten werd aan den tand ge voeld. Het aantal leerlingen onzer dagschool be droeg op 1 Januari 1940: 448, op 20 Maart van dat jaar kon aan 160 leerlingen een di ploma worden uitgereikt; 65 dezer jongens bleven ter verdere bekwaming nog een jaar op school. Van de 315 jongens, die zich voor den cursus 1940/41 opgaven, werden er 231 ge plaatst. Het totaal aantal leerlingen der dag school was verdeeld over de volgende vak ken:'timmeren 93, meubelmaken 21, schil deren 24, machinebankwerken 258, electro- techniek 24, instrumentmaken 31, auto- en motorherstellen 53. Op 31 December 1940 bedroeg het totaal leerlingen 470, waarvan 251 in Leiden woonachtig en de overigen uit 27 omliggen de gemeenten naar onze school trokken. Het aantal leerlingen, dat een einddiplo ma ontvangt, bedraagt 165. Tot de tweede klasse kunnen bevorderd worden: 197 leerl. De vakavondschool telde op 31 Decem ber 1940: 373 leerlingen, waaronder: 55 timmerlieden, metselaars, steenhouwers en betonwerkers, 17 meubelmakers, 25 stoffeer ders, 33 schilders, 20 gasfitters, 84 machine bankwerkers en loodgieters, 58 lasschers, 29 electriciëns, 52 auto- en motorhelstel- lers. Hiervan woonden er 243 in Leiden, de overigen maakten de vaak moeilijke reis naar onze school uit 26 in den omtrek ge legen gemeenten. 59 Leerlingen komen voor uitreiking van een diploma in aanmerking. De cursus voor landmachinisten werd door 19 leerlingen bezocht. De textielavondschool blijkt in een be hoefte te voorzien. Alleen al het feit, dat de leerlingen algemeen vormend onder wijs en wel in Nederlandsche taal en in rekenen krijgen is van belang, doch boven dien krijgen zij vaktheorie, toegepast op den dagelijks door hen te verrichten ar beid. Jammer genoeg kwamen vele leerlin gen, die het 1ste leerjaar gevolgd hadden, bij den aanvang van den cursus niet terug, waarschijnlijk doorda. velen, door de tijds omstandigheden gedwongen, inmiddels van vak veranderd waren. Wij twijfelen er ech ter niet aan, dat deze textielavondschool zich op gezonde wijze zal ontwikkelen en binnen eenige jaren, naar wij hopen met steun van de Leidsche textielfabrikanten, belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De leerlingopleiding in het bedrijf wordt thans een succes; de voortvarendheid, waarmede de directeur ook deze instelling tot gunstige ontwikkeling brengt is voor het bestuur verheugend en voor het algemeen belang van groot nut. Het aantal leerover eenkomsten steeg in 1940 van 15 tot 50 en sterk toenemende vergrooting van dit aan tal is als zeker aan te nemen. De voorz. richtte daarna een opwekkend woord tot de leerlingen, vermaande hen dankbaar te zijn voor het genoten onder wijs, maar tevens dankbaar te zijn, dat zij wonen in een land, dat aan de jongens tijd en gelegenheid geeft om zich in een vak te bekwamen. Weest ervan overtuigd, aldus spr., dat de vakopoleiding in Neder land buitengewoon goed is en weest er daarom trots op, dat je Nederlander zijt en God geve: het zult blijven. Voor enkelen kon spr. aan het diploma nog een prijs toevoegen. Het zijn: J. C. v. d. Meer, schilder, R. Geerlof, machine bankwerker, F. Meijer, id. Na de uitreiking der diploma's ver kreeg de directeur der school, de heer G. E. E. Kuyntjes het woord. Hij wenschte de gediplomeerden, hun ouders en verzorgers van harte geluk met het behaalde resul taat. Spr. wees er op dat de jongens be halve een vak ook geleerd hebben zuinig te zijn, want de tegenwoordige tijd eischt ook zuinigheid met hout en ijzer. Het was spr. een genoegen, dat de helft1 der 165 geslaagden reeds een betrekking hebben. Degenen, die hierin nog niet ge slaagd zijn, kunnen altijd bij de school weer aankloppen en spr. verklaart zich gaarne bereid ook hen te helpen. Spr. wees er voorts op, dat de cursus van twee jaar veel te kort is om een vak gron dig te leeren. Daarom ried hij allen aan het leerlingenstelsel te volgen, zoodat zij tijdens hun werk toch nog leerirg en lei ding kunnen ontvangen. Na twee jaar kan men dan weer een getuigschrift voor vak bekwaamheid verkrijgen. Deze opleiding verplicht de leerlingen tot het bezoeken der avordschool, waar zij in allerlei vakken nog verdere bekwaamheid kunnen opdoen. Verder beval spr. het lidmaatschap aan van de Vereeniging van Oudleerlingen der Ambachtsschool. Ook daarmee kurnen de jongens hun nut doen. Namens de gediplomeerde leerlingen sprak hierna M. Holl een woord van dank tot bestuur, directeur en leeraren. Hij riep gaarne den steun van hen in om voor hun toekomst belangstelling te toonen, waarna de bijeenkomst werd gesloten en de ouders uitgenoodigd werden de tentoonstelling van werken der leerlingen te bezichtigen. De gediplomeerden. Leerlingen, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus 165. Leerlingen, die in 1940 het 2-jarig di ploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd 57. Timmerlieden, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cur sus, n.l. Th. v. Alphen, J. J. A. Berkhout, A. M. Blanken, J. H. v. d. Blij, J. L. de Boer, A. M.. Döfferhoff, H. M. v. Dril, H. v. Dijk, J. A. G. v. Geest, W. van den Haak, C. de Jong, S. Kanbier, B. v. Keppel, D. J. Kloos, J. Koning, A. J. de Later, A. Parlevliet, G. Passchier, Th. J. Prins, N. A. M. Rodewijk, W. J. Th. Ruigrok, A. Schellingerhout, J. Slootweg, G. Spierenburg, J. Spierenburg, J. Th. Strijk, H. A. Stuifzand, L. v. Tol, J. Vink, H. E. v. d. Wijrgaard. Timmerlieden, die in 1940 het 2-jarig di ploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd 17, nl. J. Arnoldus, C. G. Bik, A. v. Diemen, J. C. Graper, P. Th. M. Hagen, M. Khrstens, A. G. Limburg, H. J. Mulder, A. H. J. Paarde- kooper, L. J. v. d. Pouw Kraan, D. C. Stig- ter, L. v. d. Voet, T. Vonk, S. v. Weeghel, B. v. d. Wiel, N. P. Winters, J. W. v. d. Zwet. Meubelmakers, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cur sus 9, nl. J. v. Aken, P. W. van den Bosch, P. J. H. Dexel, M. Haasnoot, C. Ketel, L. N. J de Kier, D. J. Koome, J. J. Meijer, A. L. J. v. Zijp. Voor 1 leerling is het eindexamen wegens ziekte uitgesteld. Meubelmakers, die in 1940 het 2-jarig di ploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd 3, nl. C. A. de Haas, T. Peteri, J. Westhoek. Schilders, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus, nl. J. K. v. d. Berg, C. D. v. Coeverden, R. van den Heuvel, C. de Jager, C. Klinkenberg, I. Kramers, J. C. v. d. Meer, ^M. v. d. Plas, W. H. Rietbergen, H. W. Schrama. Schilders, die in 1940 het 2-jarig diploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd 4, nl. L. J. v. Kesteren, M. v. d. Weijden, J. Zaagman, W. Zaalberg. Machinebankwerkers, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus 83, n.l. A. Arends, P. Arnoldus, E. J. Bakker, J. Bavelaar, B. de Best, H. Th. Beij, Chr. Bierman, N. Bink, J. H. Blan ken, G. M. A. Bokern, M. W. de Bolster, P. J. Bon, C. P. Borsboom, M. J. Bredewold, J. Brocaar, C. J. op den Brouw, P. G. J. v. Dam, H. H. Didden, P. J. Driessen, P. v. Duyvenvoorde, J. v. Dijk, A. F. v. Erkel, R. Geerlof, A. Goossens, J. L. Graven, A. Huysman, T. H. M. de Jong, L. J. L. Beijer, L. de Groot, A. J. Hendriksen, J. Hermans, M. v. d. Horst, A. Janse, J. J. Jansen, H. J. v. Kempen, D. de Kier, F. H. Klinkenberg, J. Klom, G. L. J. Kloos, J. C. van den Kommer, M. W. Kulk, Th. A. Lamboo, A. v. d. Leeden, P. C. Leemans, L. S' v. Leeu wen, W. A. C. Ligtvoet, K. v. d. Meij, F. Meijer, P. T. Mizée, A. Neuteboom, H. W. v. Oosten, H. van den Ouweelen, T. Ouwe hand, H. Plan je, J. Schipper, J. Simons, W. v. Weeghel, J. v. Dijke, T. Flaman, A. J. de Graaf, E. A. Th. 't Hart, S. J. Lindhout, D. v. d. Niet, G. Pet, G. Piket, C. Pleysier, H. v. d. Pol, H. M. J. v. d. Sigtenhorst, P. Smit, A. Souverein, P. A. G. Spierings, C. N. Spoelstra, P. G. M. v. Velzen. P. v. Vliet, A. de Vogel, D. v. d. Voort, Q. B. I. v. d. Voort, C. A. Vreeburg, M. Wassenaar, M. J. Wijsman, J. P. Zandvliet, H. W. E. Ziens, J. v. Zonneveld. Machinebankwerkers, die in 1940 het 2- jarig diploma verwieiven, doch het onder wijs nog voor een derde jaar hebben ge volgd 20, n.l. H. Bloot, C. Bogerd, J. Brou wer, J. W. v. Duuren, K. v. Duyn, L. v. Eg- mond, H. J. Hoogendoorn, C. v. Hoorn, B. Hulzebos, A. G. Kemp, J. Kromhout, P. Leemans, Th. v. Leeuwen, J. v. d. Lucht, K. Neuteboom, W. v. d. Pol, A. M. van de Putte, D. v. Staden, J. H. Vink, C. Vlaar- dingerbroek. Electriciens, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus 5, nL J. W. C. Beke, J. Feenstra, A. C. J. Kooloos, J. Oosterveer, E. Quist. Aan 1 leerling kan het diploma niet worden uitgereikt. Instrumentmakers, die in aanmerking ko men Voor een diploma van den 2-jarigen cursus 11, nl. D. Bergman, D. v. d. Bos, A. J. Hansen, J. v. d. Heiden, A. L. v. Heijst, C .A. de Jong, A. Noort, W. v. Pruisen, W» v. Rhijn, Th. W. M. Swaak, P. de Vries. Instrumentmakers, die in 1940 het 2-ja rig diploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd 7, n.l. J. C. Hoek, M. Holl, A. Sjardijn, A. W. Zevenhuizen, instrumentmakers; N. v. d. Meij electricien; Th. C. Nieboer en L. H. v. Rijsingen machinebankwerkers. Auto- en motorherstellers, die in aanmer king komen voor een diploma van den 2- jarigen cursus 17, n.l: N. A. Blom, J. J. Borst, C. G. Bull, C. Buurman, C. v. Duijn, H. B. Fontein, C. Corree, H. C. F. de Greef, B ten Haken, A. v. d. Klugt. G. Th. Kriek, G. Meester, W. M. Post, W. Smit, A. Vonk, J. Voorwinden, G. v. Woudenberg. Aan 1 leerling kan het diploma niet wor den uitgereikt. Auto- en motorherstellers, die in 1940 het 2-jarig diploma verwierven, doch het onder wijs nog voor een derde jaar hebben ge volgd 6, n.l.: W. F. Devilee en A. de Vink, auto- en motorherstellers, N. J. Abspoel, J. J. A. v. Berge Henegouwen, J. Boonders en H. Booy machinebankwerkers. Overgangsexamens Timmerlieden: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 31 leerlingen. W. Blok, P. Bourgeois, C. W. v. d. Burg, A. Dietz, W. den Dubbelden, P. J. v. Duijvenbode, C. Guldemond, G. Haasnoot, O. C. van Heines sen, N. v. Klaveren, M. C. Kool, J. J. v. Ley den, J. v. Maurik, J. A. C. v. d. Meer, D. Nasveld, M. G. Ouwehand, Th. Pauw, J. v. d- Plas, C. M. F. Pleyte, G. Prinsen, M. v. Rijn, J. C. v. Steijn, L. Stikkelorum, H. Stouten, N. Timmers, J. de Visser, A. v. Vliet, C. J. Waardenburg, Th. A. Waasdorp, D. L. v. d. Willik, M. J. Zaalberg; voor waardelijk: G. A. de Lange, W. F. K. v. Nood en H. J. v. Wetten; niet bevorderd: 9 leerlingen. Meubelmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 6 leerlingen. M. Bol, J. Dooyewaard, P. v. Duijn, L. de Graaf, R Morée en J. Schellingerhoudt; niet oe ver derd: 1 leerling. Schilders: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 9 leerlingen. J. E. Brakhoven, N. v. Groeningen, J. J. Hoogenboom, A. G. Ober, J. v. Rijn, N. Verboom, B. v. Wendel, H. G. Wetselaar, F. E. L. Zaagman; niet bevorderd: 2 leerlingen. Machinebankwerkers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 91 leerlingen. J. Be- kooy, J. Benschop, J. v. d. Bent, G. G. v. d. Berg, J. v. d. Berg, J. K. v. d. Berg, W. v. d. Berg, D. H. Beij, W. A. v. Biemen, J. H. Bizot, N. Blankenstijn, P. Blom, G. Boere, J. Boom, C. Braesicke, J. Brouwer, D. G. de Bruin, J. Carton, A. v. Dam, A. Duk, J. W. Eigeman, D. J. Fasseur, L. J. L. Gor dijn, J. K. Heil, N. Franken, J. L. v. d. Geest, H. Greive, J. Th. de Groot, J. Guijt, A H. v. d. Ham, H. H. J. Haverkort, C. Heemskerk, P. Hensen, J. Heiloo, H. Humme, G. de Jong Leiden, G. de Jong Noordwijk, J. de Jong, A. J. Jongbloed, H. E. den Hertog, H. Knetsch, J. Koppe- schaar, M. H. Koreman, F. v. Kouwenhove, J. Kuisen, H. Labordus, F. W. L. Land- kroon, J. la Lau, G. Lingeman, D. A. Maag- dfclijn, W. le Mair, Ph. J. Maré, J. H. Medendorp, M. Meijers, W. Oudshoorn, M. A. J. Gordijn, J. v. Leeuwen, Th. Nieboer, L. Olivier, E. Ouwehand, Z. Ouwehand, Th. W. Pet, J. Petersen, W. L. C. Platteel, I. Pouw, G. H. Rotteveel, A. Rijsdam, L. W. Schaap, W. M. Schrijvers, J. Siebert, K. Spek, C. W. F. Stork, W. F. Stijger, N. Teegelaar, C. Telle, W. v. Tongeren, J. H. v. Veen, E. M. de Veer, P. v. d. Velde, C. Verhoog, J. Verschoor, J. Verver, J. D. de Vroede, W. Vrolijk, J. Vroom, D. Vijlbrief, Chr. v. Wingerden, H. v. Zanten, A. v. Zoest, J. Zwart, M. v. Zwieten de Blom; waardelijk: J. H. Driessen, K. Hollebeek, L. Hurkmans, C. v. Kleef, A. Luiten, J. de Meij, A. J. Oudshoorn, C. Ouwerkerk, P. J. Schoonenberg, N. "Smit, W. Voorzaat, M. J. v. d. Zeeuw; niet bevorderd: 20 leerlingen. Electriciens: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 10-leerlingen. W. N. v. Beelen, M. v. Berkel, S. M. Blonk, H. Fisser, C. J. Janssen, C. A. Luyk, J. H. v. Schie, S. ter Schuur, H. M. Silvester, J. W. Winterkamp; voorwaardelijk: B. Bauer (in verband met langdurige ziekte) en A. C. Marks. Instrumentmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 9 leerlingen M. v. d. Laaken, P. J. Laporte, J. Limburg, A. v. Noort, J. Oudshoorn, W. F. Prins, J. A. Schild, C. M. Smittenaar en N. v. d. Wiel; voorwaardelijk: J. A. Th. v. Schooten (in verband met langdurige ziekte); niet be vorderd: 2 leerlingen. Auto- en Motorherstellers: bevorderd van de le naar de 2e. klasse 22 leerlingen. J. H. A. v. d. Berghe, J. D. Bons, K. B. H. Borreman, Th. Brussee, H. Cornelisse, A. H. v. Dorp, N. v. Duijn, J. A. Duijndam, J. Geitenbeek, L. Guldemond, T. J. Heeren, L. Janse, D. de Jong, W. L. Kneijber, Chr. Kraaij, G. P. Mulder, J. C. Noort, A. V. Otto, A. Schaafstra, B. v. Starkenburg, H. J. Vink, J. Th. C. Waaijer; niet bevorderd: 2 lerlingen. Vakavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool. Leerlingen, die voor een diploma in aan merking kolnen: 59. Bouwkundig teekenen: C. J. Borst, Oegst geest; B. J. Disseldorp, Stompwijk; N. Dool, ^eiden; G. A. v. d. Haar, Stompwijk; J. Kool, Warmond; C. L. Menken, Leiden; D. J, Plaizier, Hazerswoude; A. Quartel, Ha- zerswoude; L. H. Rietveld, Leiden; en G. Teyn, Leiden. Meubelteekenen: W. Hannaart, Leiden, en P.'van Heijningen, Leiden. Stoffeeren: A. Marijt, Leiden en J. van Rooyen, Noordwijk aan Zee. Hout-, marmer- en decoratieschilderen: WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJS In verband met de op 1 Januari ingegane wijziging van de om zetbelasting zijn wij genood zaakt met ingang van Maandag a.s. het abonnementsgeld met toestemming van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder no. 14952 N.P. d.d. 22 Maart 1941 te ver- h'oogen met één cent per week. De abonnementsprijs van ons blad, inclusief de omzetbelasting wórdt hierdoor als volgt: Zonder Met Zondags- Zondags blad blad Stad: kwartaal 2.63 3.15 week 0.20 Agenten: kwartaal 2.73 3.25 week 0.21 Postkwartaal: 3.10 3.62 Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 0.05, met geïll. Zondagsblad 0.09. DE DIRECTIE. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NIET VER GENOEG! Naar de meening van het Arbeids front gaan de maatregelen inzake de re ligieuze leerkrachten bij het onderwijs nog niet ver genoeg. Het blad van het N.VV. verklaart, dat „de kloosterlingen, die uit sluitend voor het welzijn van hun geloofs- genpoten zijn aangewezen, die derhalve in kerken en kloosters ongetwijfeld zegenrij ken arbeid kunnen verrichten, thans nog staan in de school, op plaatsen, welke door anderen moeten worden ingenomen. Als zij uit de school verdwijnen, zal de werkloos heid onder de onderwijzers tot het verle den behooren." Dr. Jos. de Boer komt tegen zulk een redeneering in de Volkskrant met kracht en klem op: „Als ik dagelijks vijf of zes uren les wil geven en eenigen tijd mijn correcties thuis doe, een gezin sticht, mijn eigen kinderen opvoed en verder mijn vrijen tijd besteed aan sport of cultureele ontspanning, dan heb ik recht op een bestaan in het onder wijs. Maar als ik mij totaal, met heel mijn wezen, jeugd, rijpheid en ouderdom, ar beidstijd en vacantie incluis, wil geven aan dezelfde taak, dan zou men mij zeg gen: „Te veel ijver, vriend, daarvan zijn we niet gediend." We weigerèn aan te ne men, dat er een verstandig mensch is, die een dergelijke dwaze theorie zou onder schrijven. En toch komt de heele schrijve rij van 't Arbeidsfront op deze fabelachtige en menschonwaardige 'redeneering neer. We hebben één troost, namelijk dat dit te gek is dan dat ooit eenige rechtgeaarde Nederlandsche autoriteit er ook maar iets voor zou kunnen voelen. Wat ons betreft, we hebben negen kin deren. Zelf in hart en nieren onderwijs man, zullen we blij zijn, als een of meer onzer kinderen het vaderlijk voetspoor zul len drukken; maar als er onder onze kin deren één is, die nog verder wil gaan, die zich met geheel zijn persoon aan de op voeding wil wijden, die alles zalwillen weg geven, ook huwelijk, geluk, ook ge paste vrijheid, ook bescheiden welstand voor het hooge ideaal, levende offerande te zijn voor een betere gemeenschap, dan zal het beste in ons ouderhart, het edei- ste in ons schoolmeestershart, het edele kind zegenen, dat hooger wil stijgen dan zijn vader op de trappen, van menschelijke prestatie en eeuwige waarden." d. Cornet, H. Ladan, F. v. Nierop en J. G Vreeswijk, allen Leiden. Smids- en werktuigkundig teekenen: C. P. Gijsman, L. Korswagen, G. R. E. Kuijn- tjes en S. M. van de Visch, allen Leiden. Motorentechniek: B. Th. Abswoude, Oegst geest; P. J. v. d. Akker, Katwijk aan de Rijn; H. Boer, Oude Wetering; A. J. Bred- dels, Leiden; J. Dofferhoff, Oegstgeest; E. J. Glasbergen, Leiden; S. A. Gokke, Leiden L. J. Hug, Leiden; P. Huyskens, Leiden; A. P. Janssen, Leiden; J. W. de Jeu, Oude Wetering; A. de Jong, Leiden; G. J. v. d. Lans, Lisse; G. S. Maan, Kat wijk aan Zee; A. Mceliker, Leiden; L. A. Plasschaert, Leiden; J. Tukker, Oude We tering; B. Verberg, Leiden en W. D. van Wel zen, Leiden. Autogeen lasschen: M. Daalmeijer, Lei den; J. A. C. Haverkorn, Leiden; C. P. Hoogendijk, Langeraar; J. Jansen, Leiden; W. P. van Tol, Langeraar; M. van Toren Leiden, en C. N. v. d. Weijden, Noox-dwijk- Binnen. Electrisch lasschen: L. Bitter, Alphen aan den Rijn; A. P. Janssen, Leiden; B. van Maanen, Leiden; J. D. Mol, Leiden; M. F. Nieboer, Leiden; J. Roskam, Noordwijk aan Zee; G. Roubos, Abbenes; J. G. Tijs- sen, Lisse; M. G. Valentijn, Langeraar; A. F. Vredeveldt, Leiden en R. Zwan, Lei derdorp.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2