RECHTZAKEN VRIJDAG 28 MAART 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Qemenyde ffiewchten MOORDAANSLAG OP OUDEN MAN, DIE STEUNTREKKER WAS DES NACHTS UIT ZIJN WONING GELOKT EN NEERGESLAGEN In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft een onbekende man een moord aanslag gepleegd op den 73-jarigen B. Huis in 't Veld, die met zijn 68-jarigen broer samen in een huisje woont te Blesdijke, ge meente Weststellingwerf. B. H. werd des nachts om half drie wak ker, doordat iemand op het raam klopte. Op zijn vraag, wie het was, werd geant woord: „Vader is ziek, wilt u even ko men?" B. H. kleedde zich aan en spoedde zich naar buiten, doch zag niemand. Mee- nende dat de hulp voor zijn buurman, die ziek is, was ingeroepen, begaf hij zich in de richting van diens woning. Nauwelijks had hij eenige stappen gedaan of hij kreeg met een hard voorwerp eenige klappen op het hoofd. Op zijn hulpgeroep koos de aan- aanvaller het hazenpad. Inmiddels waren omwonenden door het lawaai wakker geworden en toen zij op onderzoek uitgingen vonden zij den ouden man, badende in zijn bloed. Hij had ern stige hoofdwonden opgeloopen. De ver- slagene kon slechts een vaag signalement van den aanvaller opgeven. Omtrent de aanleiding van den overval valt niets met zekerheid te zeggen. Ver moedelijk is roof het motief, daar in de omgeving de meening heerschte, dat de broeders in goeden doen verkeerden. Dit is evenwel in het geheel niet het geval, want beiden zijn steuntrekkers. VEEDRIJVER VERDRONKEN Uit een van de grachten te Middelburg is gistermiddag met lijk opgehaald van den 49-jarigen ongehuwden veedrijver J. Huibregtsen, die sinds Woensdagavond na een bezoek aan een café was vermist. Hij moet door de duisternis misleid te water zijn geraakt. TALRIJKE INBRAKEN IN DEN HELDER Meer dan duizend distributiekaarten gestolen. Sedert eenigen tijd is de bevolking van Den Helder weer opgeschrikt door een se rie inbraken, waarvan men de daders nog niet op het spoor is kunnen komen. Dezer dagen werd ingebroken in het dis tributiebureau aan de Spoorstraat. De in brekers slaagden er in een bureau met in houd te forceeren. Men eigende zich meer dan duizend bonnenkaarten en distributie bonboekjes toe, een aanzienlijke hoeveel heid dus. Van enkele inbraken heeft men ontdekt wie de schuldigen zijn. Dat bleken knapen te zijn van 16 en 17 jaar. Deze zijn reeds gearresteerd. DISTRIBUTIE-FRAUDE. Kort geleden heeft in een volkskoffie huis in de Bezemstraat te 's-Gravenhage een 18-jarige kellner van een onbekende voor 45.486 op vellen geplakte bonnen voor zeep gekocht en een toewijzing van honderd rantsoenen zeep. De kellner ging aan 't handelen, en ver kocht het zaakje voor f 60.aan een 38- jarigen rijwielbesteller. Deze deed het weer van de hand aan een 21-jarige jonge man voor /70.Deze ging verder aan het leuren en dacht er 120.voor te ma ken, doch de politie kwam er achter en nan^ den man in arrest en de zeepbonnen c.a. m beslag. Het is nog onbekend van waar de bon nen afkomstig zijn. De polite heeft allen verhoord en doet verder onderzoek. OPLICHTER SPECULEERDE OP GOEDGELOOVIGHEED. De Haagsche politie heeft den 34-jarigen vertegenwoordiger C. C. v. d. P., die ver dacht wordt van oplichting, gearresteerd. Van der P., die van goede familie is, en 'n goede schoolopleiding heeft genoten, was door de tijdsomstandigheden in geldverle genheid geraakt. Hij zon daarom op mid delen, om dit tekort aan contanten op één of andere* wijze aan te vullen. Daartoe raadpleegde hij het adresboek en den tele foongids van Den Haag en noteerde daar uit eenige adressen, waarvan hij dacht, dat het „goede" adressen waren. In het bijzon der stelde hij belang in de adressen van officieren of oud-officieren van het voor malige Nederlandsche leger of van het In dische leger. Hij bracht dezen heeren een bezoek en deed zich daarbij als. een goed vaderlander voor. Hij vertelde verder, dat hij in moeilijkheden was geraakt, maar dat hem een rijksbetrekking was aangebo den. Hij had echter geen geld, om zich be hoorlijk in de kleeren te steken. Zoo be werkte hij een vijftal adressen. Twee keer kreeg hij 25 gulden, een keer veertig, een keer vijftig en zelfs een keer 62.50 gulden. Hij beweerde levens, dat zijn vrouw eveneens van goeden huize was en noemde zelfs een klinkenden naam. Bij het onderzoek van de politie is echter vast ko men te staan, dat de man reeds geruimen tijd geleden zijn vrouw en drie kinderen in den steek heeft gelaten en dat deze door Maatschappelijk Hulpbetoon worden on dersteund. Inderdaad heeft de man een rijksbetrek king gekregen, waarin hij het echter maar een paar dagen uitgehouden heeft. Toen verdween hij weer, met een voorschot van honderd gulden op zijn eerste salaris. Bij Dullsche Landgerecht Beleediging van de Duitsche weermacht. Het A.N.P. meldt: Voor het Duitsohe landgerecht stond we der terecht de 40-jarige boekhouder G. J. G., werkzaam bij de Nederl. Meelcentrale, wiens zaak na de behandeling op 6 Maart was verdaagd. In de tweede helft van November van het vorig jaar had beklaagde in zijn lesse naar een enveloppe gevonden, die bij ope ning een gedicht bleek te bevatten, dat be- leedigend was voor het Duitsche luchtwa- pen. Hierover verbaasd, liet hij het aan zijn colliega's zien, en toen een hunner vroeg, het tijdelijk te mogen hebben, had beklaag de daarin toegestemd. Toen hij het gedicht den volgenden ochtend terugkreeg, had hij het onmiddellijk verscheurd. Rekening houdende met deze omstandig heden en mede met 't oog op beklaagde's ziekte, welke geregeld medische behande ling vereischt, vroeg de General-Staats- anwalt dr. Koblitz slechts een gevangenis straf van vijf maanden. Rechter Joppich toonde zich in dit geval nog iets milder en veroordeelde beklaag de tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (sinds 25 Nov.). „Deutsch feindliche Kundgebung". Voorts stond terecht een jeugdige win kelbediende uit Den Haag, die op 31 Aug. als insigne een oranje-leeuwtje, zooals die vroeger op de mutsen van de Nederland sche soldaten waren bevestigd, had gedra- geri. Beklaagde, aan wien daarvoor bij strafbevel een geldboete van 30 was op gelegd. gaf dit feit toe toe, doch beriep er zich op, dat hij dit speldje reeds sinds Ju ni eiken dag had gedragen en dat hij op 31 Augustus daarmede geenszins een de monstratie had bedoeld. Hij droeg het speldje omdat hij Nederlander is en als zoo danig daarmede het- Nederlandsche leger heeft willen eeren. De Generalstaatsanwalt zag in het feit, dat beklaagde reeds in Juni begonnen is met het dragen van het insigne, wel dege- lyk een demonstratie tegen de bezettende overheid en vroeg verhooging van de boe te tot 40. De rechter kon zich hiermede geheel ver eenigen, aangezien het dragen van derge lijke speldjes en insignes feitelijk beteekent een aandrang om trouw te blijven aan de Nederlandsche regeering, die zich nog steeds in oorlog met Duitschland acht, en aan de Koningin, die het noodig oordeelt^ herhaaldelijk nog redevoeringen te houden, welke slechts onrust onder het Nederland sche volk kunnen brengen. Het dragen van zulke speldjes moet dan ook, als val lende onder het begrip „Deutschfeindliche Kundgebung", gestraft worden. De bezet tende overheid kan een dergelijke demon stratie niet toestaan. Slechts met het oog op de jeugd van be klaagde wilde de rechter ditmaal nog met een geldboete volstaan. Beklaagde werd veroordeeld tot een geldboete van 40 en in de kosten van het geding. HAAGSCHE RECHTBANK DE FRAUDE BIJ HET DISTRIBUTIE KANTOOR TE LEIDERDORP. DE DIRECTEUR EN DRIE „KOOPERS" STAAN TERECHT. Tegen alle verdachten gevangenisstraf geëischt. Ieder zal zich nog wel de verduistering op het distributiekantoor te Leiderdorp her inneren, waar de 20-jarige directeur dui zenden broodbonnen, op opplakvellen be vestigd, aan diverse personen had verkocht. Dit kon gebeuren doordat de bonnen te Leiderdorp eenige dagen eerder ingeleverd moesten worden, d^n te Leiden, waardoor ze dus in Leiden nog langer geldig waren. Evenwel niet alleen bonnen, maar ook ingeleverde kleedingstukken waren door den directeur verkocht en ten geschenke gegegven. Het slot van het geval speelde zich af voor de Haagsche Rechtbank, waar de directeur zich had te verantwoorden we gens verduistering en drie koopers wegens heling. zijn pogingen om geld los te krygen, paste hij ook de bekende visitekaatjestruc toe. Hen ging met een visitekaartje, dat hij in handen had gekregen, naar een ander, wien hij vertelde, dat hij het naamkaartje als aanbeveling had meegekregen. Toen de benadeelden niets meer van den man hoorden, hebben zij aangifte gedaan bij de politie. KASTEKORT DOOR VERDUISTERING Stationhouder der P.T.T. geschorst Bij de deze week gehouden controle bij den stationhouder der P.T.T. ts Kockengen bleek er een kastekort te zijn van ongeveer 1400. De stationhouder heeft bekend, dat hij deze gelden te eigen bate heeft aange wend. Hij is geschorst. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE VERDUISTERING VAN OUDE TEGELS TE ROTTERDAM Zooals gemeld heeft de Rotterdamsche politie een onderzoek ingesteld naar het ontvreemden van oude tegels, opgegraven in de binnenstad te Rotterdam. Hieraan zouden opkoopers en arbeiders van de Diwero schuldig zijn. Naar nader gemeld wordt, zijn er reeds verschillende ploegleiders, arbeiders en op koopers gearresteerd. De drie helers. Allereerst nam in het verdachtenbankje plaats de 32-jarige kruidenier P. C. uit Lei den. Hij had van den gewezen directeur 20 opplakvellen met broodbonnen gekocht voor 2.per vel en deze later weer pro- beeren te verkoopen voor 3.25 per vel. De directeur kon heel gemakkelijk over de bonnen beschikken, want deze lagen bene den in een kist. Het kwantum aldus „ver handelde" bonnen bedroeg maar liefst 12000. Verdachte erkende in de bonnen gehan deld te hebben en zeide be£t begrepen te hebben,dat de directeurer niet over te beschikken had. De officier, mr. Zaaijer, was van mee ning, dat de directeur de hoofdman was geweest, maar spr. noemde dezen verdach te den moreelen hoofdschuldige. Daarbij komt nog, dat hij reeds drie veroordeelin- gen achter den rug heeft, reden om een flinke straf te eischen. Spr. requireerde acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De tweede, die zich in deze zaak we gens heling te verantwoorden had, was de 21-jarige koopman J. W. H. te Leiden. Deze verdachte had een vordering op den reeds genoemden directeur en had een partijtje broodbonnen en vier heerenjassen van hem gekocht. Het geld werd dan afgetrokken van de bestaande schuld zonder dat con tant betaald werd. Ook hier achtte de Officier de ten laste, gelegde heling bewezen en hij eischte te gen verdachte zes maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Schaper, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hy den direc teur als den hoofddader kenmerkte. Zeer kwtf-tig had deze met allerlei bonnen ge strooid, niet alleen met broodbonnen, maar ook met kolen- en koffiebonnen. Tevens viel pleiter de dagvaarding aan en kwam tot de conclusie, dat H. vrijgesproken zal moeten worden subs, ontslagen van rechts vervolging en vroeg tot slot weer subs, een geldboete. Uitspraak over 14 dagen. De 33-jarige boekbinder J. B. K. te L e i- den was de derde, die zich in deze zaak wegens heling had te verantwoorden. Hij had eenige kinderkleedingstukken ge- k-xriit voor een bedrag van f 15.O.a. was daarbij een matrozenpakje voor zijn zoon tje. Dit pakje bleek evenwel te klein te ziin en werd toen prompt geruild voor epn grooter. Ook deze verdachte had, vol gens zijn zeggen, gedacht, dat de directeur de bevoegdheid had om over de kleeren te beschikken. De president merkte hierbij op, dat de ingeleverde kleedingstukken bestemd wa ren voor arme menschen, maar dat ver dachte er 15 voor had gegeven. De Officier bracht naar voren, dat ver dachte reeds vele straffen heeft onder gaan. Ook hij heeft meegedaan aan de uitplun dering van het distributiekantoor en heeft een strenge straf verdiend. De eisch werd een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De directeur. Als laatste moest terecht staan, na in alle vorige zaken als getuige gehoord te zyn, de 20-jarige, gewezen directeur, thans zonder beroep. H. S. E. van B. te Leiden. Hij erkende volmondig als leider van den plaatselijken distributiedienst zich schuldig gemaakt te hebben aan alles, zooals het in de zaken der vorige verdachten, naar vo ren was gebracht Hij had veel verkocht en weggegeven. De Officier wees er allereerst op, dat verdachte, het slachtoffer geweest Was van verkeerde vrienden. Hij had een schuld gemaakt en toen wist hij niet hoe deze te betalen. Men' had hem erop gewezen hoe gemakkelijk het voor hem zou zijn als di recteur om verkeerde dingen te doen. Hij is voor de verleiding bezweken met alle gevolgen van dien. Met alles rekening houdende en vooral met de verzachtende omstandigheden eischte spr. twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Woudstra, riep de uiterste clementie in en wees op het klei ne salaris, hetwelk verdachte verdiende en de verantwoordelijkheid die hij, gezien zijn jeugd, op zijn schouders droeg. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. ZIJ GINGEN VAN EEN VERKEERDE GEDACHTE UIT. En nu wacht hen de gevangenis. Een slagersknecht W. F. L. B. te Lis- se wist, det zijn patroon te Lisse in een gehuurde schuur een aantal vaten ingezou ten rundvleesch had opgeslagen, ongeveer 500 kg. Het was z.g. smokkel- of hamster- vleesch en de slagersknecht was van het standpunt uitgegaan, dat als er eens iets met het vleesch gebeurde, de eigenaar het ttx-h niet aan zou durven geven. Tijdens een gesprek in een café te Lisse hac hij aan den 30-jarigen loswerkman B. W. M. uit Voorhout en den 38-jarigen losarbeider J. V. uit. Lisse. zoo maar als een soort vriendendienst, veiielo dat daar en daar wel iets te halen zou zijn „Of ze er iets voor voelden", had hij ge vraagd. En ze hadden er wel iets voor ge voeld en zouden het vleesch weghalen. M. had er alvast eenige borrels op geno men en was daarbij zoo dronken geworden, dat hij er dien nacht (Zondag 2 Februari) niet aan mee kon doen. Uit arrenmoede was er toen maar een ander ingehaald, de bloemist J. B. te L is s e Deze zou van de partij zijn en inderdaad had men toen de 500 kg. „hamstervleesch" gestolen uit de schuur en via een schuit was het verstopt, onder de kolen in de schuur van B. B. vertelde thans, dat hij nooit geweten had, dat het vleesch gestolen zou worden. Als hij dat geweten had, dan was hij er nooit aan begonnen. Hij had gedacht, dat het gewoon een smokkelpartijtje betrof en daar had hij absoluut geen bezwaar tegen gehad. Hadden ze gedacht, dat de eigenaar het niet zou durven aangeven, dan waren ze wel zeer bedrogen uitgekomen, want het was wel gebeurd en zoo hadden ze zich gezamenlijk voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden. De Officier, mr. Zaaijer, vond het ge beurde zeer ernstig. Verdachten hadden allen hoogst onbehoorlijk gehandeld en het is gelukkig, dat het uitgekomen is. Spr. zeide strenge straffen te rallen eischen en wel tegen W. F. L. B.., wegens het ver schaffen van de inlichtigen en de uitlok king van de diefstal zes maanden gevan genisstraf. Tegen J. B., die reeds driemaal veroordeeld is acht maanden gevangenis straf, tegen J. V. die reeds vijftien veroor deelingen achter den rug heeft, één jaar gevangenisstraf en tegen B. W. M. wegens heling zes maanden gevangenisstraf. W. F. L. B. zeide berouw van het gebeur de te hebben en riep de clementie in. J. B. liet het door zijn verdediger zeggen, die vertelde, dat zijn cliënt, ten eerste gedacht had, dat het een gewoon smokkelzaakje was en ten tweede onder invloed van ster ken drank gehandeld hadomdat zijn dagelijksch rantsoen uit ongeveer 40 bor rels bestaat. B. W. M. zeide nog zich eerst teruggetrokken te hebben, maar toen het vleesch eenmaal gestolen was en men bij hem kwam om het te verbergen, was hij er op veel aandringen toch maar op ingegaan. In alle zaken werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. TWEE VERDACHTEN, DIE NU EENS TE SLIM WAREN. Twee maanden voor varkens slachten Hierna stonden terecht C. den E., koop man te L e i d s c h e n d a m, en de chauf feur J. C. J. van H. eveneens te L e i ri se h e n d a m. Zij hadden clandestien var kens geslacht, dit stond als een paal boven water. Dikwijls kwamen ze 's morgens reeds om 5 uur een pot water halen bij den 56-iarigen landbouwer M. v. d. A. te Leid- schendam. Voor elke pot water betaalden ze 2. „Wist u waar dat kokend water voor diende", vroeg de president hem. „Ik weet niks", zei verdachte. „Wist u waar dat water naar toe ging", was de tweede vraag. „Ik weet niks", klonk het prompt. „Begreep u, als veehouder, niet waar het kokende water voor diende", was de derde vraag. „Ik wist van niks en vroeg nooit wat", hield getuige vol. Verdachte den E. zei op een desbetreffen de vraag, dat het warme water voor zijn vrouw was, want er was geen petroleum en geen gas. President: „Daar geloof ik geen snars van". De getuige J. M. B., landarbeider te Leidschendam, gaf keurig zijn verslag van het gebeurde en zeide, dat de verdachten zjjn schuurtje gehuurd hadden voor 2 per week. President: „En wat gebeurde er in dat schuurtje?" Getuige prompt: „Daar werden varkens geslacht". „Hebt u ze gezien?" „De laatste twee malen". Trots deze getuigenis bleven de verdach ten stug ontkennen. „Hoe kwam het dan, dat de controleur u in het schuurtje vond bij een pas geslacht varken", wilde de president weten. „Daar weet ik niks van", klonk het stug. „Zonde hoor", meende de president. „Ik ben in het geheel niet in die schuur geweest", aldus weer verdachte. President: „Dat is sterk". „Hoe kwam dan die bloedplas in het schuurtje", werd er verder gevorscht. „Ik ben varkenshouder en als de var kens vechten dan vloeit er bloed", legde verdachte uit. „Dus een varkensbloedneus", merkte de president op. Dan heeft zeker het eene varken het an dere ook maar geslacht en op een ladder gehangen. Reuze zonderling". De officier was van meening, dat het vol houden van hun onschuld, tegen alles in, het sterkste bewijs is tegen hen. Ze zijn te slim geweest om alles hier eventjes te komen ontkennen. Verdachten hebben een heele reeks frau duleuze slachtingen gedaan en gezien hun houding eischte spr. tegen elk twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Rijwieldiefstal. J. J. S., slager te Leiden, thans gedeti neerd, had in de maanden Januari en Fe bruari van dit jaar, twee rijwieldiefstallen gepleegd te Leiden. Hij bekende en zeide uit armoede gehandeld te hebben. De Officier eischte acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van een portemonnaie De tuindersknecht C. de V., die verstek liet gaan, had ten nadeele van mej. S. uit Katwijk aan Zee een portemonnaie gestolen. Daarvoor eischt de Officier twee maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Naar Engelschen zender geluisterd. Op 5 November van het vorig jaar ont dekten rechercheurs, dat de bewoners van een huis op den Burgwal te Haarlem naar den Engelschen zender luisterden. Zij maakten proces-verbaal op tegen den hoofd bewoner, den 39-jarigen mandenmaker A. H die twee weken geleden voor de Haar- lemsche Rechtbank moest terechtstaan we gens overtreding van verordening no. 35 van den Rijkscommissaris betreffende het luisteren naar verboden zenders. Verdach te verklaarde, dat hij slechts had willen hooren, wie tot president der Vereenigde Staten gekozen was. De eisch luidde een maand gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde den man denmaker heden conform dezen eisch. Brand gesticht om in de gevan genis te komen. De 49-jarige los-werkman A. de K., die reeds twintig jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, stichtte op 5 Februari brand in het gebouw van het legc-r des heils waar men hem onderdak had verschaft. Het brandje had weinig te beteekenen. Bij zijn aanhouding verklaarde de brandstichter, dat het zijn doel was geweest, door deze daad weer in de gevangenis te komen, aan gezien hij geen onderdak had. De Officier van Justitie eischte veertien dagen geleden tegen den man twee .jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte he den een onderzoek naar het geestvermo gen van verdachte. Aaangeteekende brief zoekgeraakt. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemsche Rechtbank de 38-jarige hulp. besteller der posteryen J. W. terecht, die er van verdacht werd, dat hij een aangetee- kenden brief, bestemd voor een winkelier te Haarlem, niet had afgegeven. Deze brief was afkomstig van den distributiedienst en bevatte een toewijzing Voor thee. Verdachte verklaarde, den brief in den winkel over handigd te hebben, doch de vrouw van den winkelier zeide, wel een ontvangvewijs te hebben geteekend, doch geen brief te hebben gekregen. De Officier van Justitie achtte verdachte schuldig eii had acht maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank heeft heden een nader onderzoek gelast. ALS CURATOR VERDUISTERING GEPLEEGD. 1J4 jaar gevangenisstraf opgelegd. Het gerechtshof heeft mr, M. S. K., voor heen advocaat-procureur te Assen, thans gedetineerd, wegens verduistering als cura tor in een faillissement tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest sedert 11 November 1940, ver oordeeld. De procureur-generaal had twee jaar ge- eischt. De rechtbank te Assen had hem twee jaar en drie maanden opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. Aan mr. K. was ten laste gelegd, dat hij zich in de jaren 1930 tot en met 1933, al thans in het tijdperk van 1929 tot 1938, te Assen in zijn hoedanigheid van curator in het faillissement van de N.V. Middenstands- bank voor Nieuw-Amsterdam, Klazinaveen en omstreken verscheidene geldswaardige bedragen heeft toegeëigend tot een totaal bedrag van 55.000, in elk geval eenige geldsbedragen, toebehoorende aan genoem de middenstandsbank. KAASDIEVEN VOOR DEN RECHTER. Het O. M. bij de Rotterdamsche Recht bank eischte Donderdag tegen den 20-jari- gen C. F. K. te Woerden een gevange nisstraf van één jaar wegens inbraak en tegen den 20-jarigen C. G. B. te Woerden wegens medeplichtigheid zes maanden ge vangenisstraf. De mannen hadden in het begin van dit jaar uit twee pakhuizen te Woerden resp. 14 en 4 kazen gestolen. Tegen den 26-jarigen slager G. Th. v. d. V., die de kazen had gekocht, eicchte de officier tien maanden. Uitspraak 10 April. Butteniandsche Berichten BRAND OP CANADEESCH PATROUILLE VAARTUIG Reuter meldt uit Halifax, dat op het patrouillevaartuig van de Canadeesche marine „Otter" eergisteren ter hoogte van Halifax brand is uitgebroken. Negentien leden der bemanning zijn hierbij gedood. De overige 22 man, die nog in de reddings booten konden gaan, zijn gered. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. GROOTE BRAND BIJ OSLO Een der grootste houten gebouwen in het centrum van de stad Lillestroem bij Oslo is gisteren door brand geheel vernield. Het gebouw diende hoofdzakelijk tot club en gezelligheidslokaal en was op het oogen- blik onbewoond. De materieele schade wordt geschat op ruim 100.000 kronen. De oorzaak van den brand wordt geweten aan onvoorzichtigheid van spelende kinderen. NED. INDIë BESTELT IN JAPAN Europapress meldt uit Tokio: Volgens mededeelingen uit industrieele kringen te Okayama wordt de uitvoer van landbouwmotoren weer levendiger. Er stapelen zich orders op uit Nederlandsch Indië en Thailand, die tot nu toe voor een groot deel door de Europeesche industrie werden bediend.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6